Seneste hitlister:

CB Urbanized Fre. 08. december 2023 - 00:05

CB The Rock Fre. 08. december 2023 - 00:04

vancairo Fre. 08. december 2023 - 00:03

CB Critic-Alt Tors. 07. december 2023 - 00:05

CB 25+ Tors. 07. december 2023 - 00:04

Brugernavn:
Kode:

Opret profil (Register)

Kontakt

Artist: Titel:

Hittips

Uge 49 - 2023

StorbritanienJudas Priest - Trial By Fire (Rock)
vancairo | Fredag den 08. december 2023 kl. 09:47

USA NigeriaChris Brown Ft. Davido & Lojay - Sensational (Urban/Soul/Rap/Hiphop)
vancairo | Fredag den 08. december 2023 kl. 09:47

Tyskland ØstrigScooter & Harris & Ford - Rave & Shout (Dance/Electronica/House)
vancairo | Fredag den 08. december 2023 kl. 09:47

StorbritanienRod Stewart With Jools Holland - Almost Like Being In Love (Jazz/Swing/Easy nListening)
vancairo | Fredag den 08. december 2023 kl. 09:47

Günther - Real Sassy Sverige
(Dance)

Philip | Fredag den 08. december 2023 kl. 09:46

Så er der igen nyt fra svenske Günther, der storhittede midt i 00'erne med "Touch Me". Det var før ChartBase' tid, men på Hitsurf Chart blev det til en enkelt uge på 1.-plads i sin tid.

Ellers var det "Sex Myself", der blev størst her på ChartBase. Her blev det til 7.-plads som bedst på Brugernes top-50 i februar 2022.

Nyeste udspil er heller ikke helt dumt, men jeg mangler dog lige lidt af den gnist der var over "Sex Myself".

EMF Ft. Stephen Fry - Hello People Storbritanien
(Rock, Alternative/Indie/Folk)

vancairo | Torsdag den 07. december 2023 kl. 00:04

UK-Bandet EMF fik sig i 1990-1991 et megahit med debutsinglen "Unbelievable", der bla. gik No. 1. i USa, Top-3 i UK og Top-10 over det meste af den vestlige verden.
Det fede nummer der blandede Indie, Rock og Dance er den dag i dag stadigvæk en klassiker.
Opfølgersinglen "I Believe" blev også et ganske fint hit, men bortset fra den og en charity-single nogle år efter, så blev det ved den succes på hitlisterne.
Bandet splittede og i 1997 og har siden lavet nogle reunions.
Sidste år udkom de med deres første album i 27 år "Go Go Sapiens"
Deres ret fede blanding af genrerne er der stadig og deres kæmpe brug af samples fra kendte er også holdt ved lige.
På deres nye udspil "Hello People" har de fået lov at sample selveste Stephen Fry.
Nummeret er en forsmag på et kommende album "The Beauty And The Chaos".
"Hello People" er en anti-racistisk sang, der kæmper imod forskellige hadske myter om indvandring.
Det når selvfølgelig ikke "Unbelievable" til sokkeholderne, men fedt er det nu alligevel.

Tester på ugens udgave af CB 25+, sammen med nyt fra bla. Rod Stewart, Scooter og Matia Bazar.

SydkoreaBabyMonster - Batter Up (Urban/Soul/Rap/Hiphop, Asian/J-pop/K-pop)
vancairo | Onsdag den 06. december 2023 kl. 10:25

IndonesienNadhif Basalamah - Penjaga Hati (Pop)
vancairo | Onsdag den 06. december 2023 kl. 10:25

PolenL.U.C. & RB Film Orchestra Ft. Kayah, Dagadana, Laboratorium Piesni & Tegie Chlopy - Jesien - Tancuj (Nordic Folk/Volksmusik, East European/Balkan)
vancairo | Onsdag den 06. december 2023 kl. 10:25

NigeriaKcee & Oxlade - I Pray (African/Afropop)
vancairo | Onsdag den 06. december 2023 kl. 10:25

FrankrigL.E.J - Je Suis Malade (Pop, Klassisk/Musical/Opera)
vancairo | Onsdag den 06. december 2023 kl. 10:25

RMB - Spring 2024 (Mark Mozza Extended Remix) Tyskland
(Dance)

Philip | Onsdag den 06. december 2023 kl. 10:24

Altså, én ting er når de lægger dancebeats på almindelige popnumre og gør dem til suppe-steg-og-is-musik, men når de også gør det med de mere heftige hits fra min ungdom, bliver jeg pænt skuffet.

Eller rettere sagt: Jeg bliver lidt irriteret. Det er som om de har besluttet sig for at jeg skal have en mere rolig musiksmag, nu hvor jeg er 56 år, end jeg havde i sommeren 1996, hvor jeg var 28 år.

Okay. Helt ringe er remixet ikke, men jeg savner det der vildt pumpende og hårde beat, som der var i originalversionen.

DanmarkSuspekt - Juleshots (Urban/Soul/Rap/Hiphop, Dance/Electronica/House)
vancairo | Tirsdag den 05. december 2023 kl. 15:24

DanmarkLasse Skriver - Jul (Pop)
vancairo | Tirsdag den 05. december 2023 kl. 15:24

DanmarkDanser Med Piger - December Med Dig (Pop)
vancairo | Tirsdag den 05. december 2023 kl. 15:24

DanmarkElias Buch - Elias & Josefine (Urban/Soul/Rap/Hiphop, Pop)
vancairo | Tirsdag den 05. december 2023 kl. 15:24

DanmarkAmeli Dot - Work It Out (Pop, Urban/Soul/Rap/Hiphop)
vancairo | Tirsdag den 05. december 2023 kl. 15:24

Danmark TysklandAlexandra Hofmann & Jørgen Olsen - Lights Of Freedom (Pop, Schlager/Dansktop/Volksmusik)
vancairo | Tirsdag den 05. december 2023 kl. 15:24

DanmarkRigmor - Alt Det Du Gør (Pop, Alternative/Indie/Folk)
vancairo | Tirsdag den 05. december 2023 kl. 15:24

DanmarkLucy - Lander Et Sted (Pop, Rock)
vancairo | Tirsdag den 05. december 2023 kl. 15:24

DanmarkS.O.S. - All My Love (Dance/Electronica/House)
vancairo | Tirsdag den 05. december 2023 kl. 15:24

DanmarkSarah Færch - Overgi´r Mig Til Jul (Pop)
vancairo | Tirsdag den 05. december 2023 kl. 15:24

DanmarkWhoMadeWho - Children (Alternative, Dance/Electronica/House)
vancairo | Tirsdag den 05. december 2023 kl. 15:24

DanmarkMichael Korup - Drømmer Om December (Pop)
vancairo | Tirsdag den 05. december 2023 kl. 15:23

DanmarkNeeva - HeartSick (Pop)
vancairo | Tirsdag den 05. december 2023 kl. 15:23

Ugens HitPick

Vera Alice - Find My Way Home Finland
(Pop)

vancairo | Mandag den 04. december 2023 kl. 00:04

Ugens HitPick er hentet fra Finland og er debutsinglen fra den 20 årige Vera Alice.
Vera Alice (Veera Pyykkö) leverer et storladent melankolsk Adele-ish Pop-udspil her, i form af den fremragende "Find My Way Home".
Sangerinden har sunget og optrådt de sidste mange år, har deltaget i den finske version af talentshowet The Voice og er netop aktuel på svenske Mando Diao's MTV-unplugged album/optræden.
Hendes vocal er absolut fremragende og det flotte nummer, kunne som tidligere nævnt, lige så godt have været et Adele-udspil - og blevet et kæmpe hit.
Det er et brag af en debut og om resten af verden, får øjnene op for Vera Alice og om hun trænger igennem streaming-nåleøjet til succes, må tiden vise.
Men her på ChartBase tyvstarter vi succesen og giver hendes udspil lidt ekstra fokus i denne uge.
Snup en lytter til "Find My Way Home", fra Vera Alice, folkens!

Vælg en uge
Januar01020304
Februar05060708
Marts0910111213
April14151617
Maj18192021
Juni2223242526
Juli27282930
August31323334
September3536373839
Oktober40414243
November4445464748
December49

Vælg et år:

2007   2008   2009  

2010   2011   2012  

2013   2014   2015  

2016   2017   2018  

2019   2020   2021  

2022   2023