Seneste hitlister:

Brugernes Top-50 Søn. 16. februar 2025 - 00:01

CB TimeMachine Søn. 16. februar 2025 - 00:00

DMGP 2025 Lør. 15. februar 2025 - 12:42

CB Dancefloor Lør. 15. februar 2025 - 00:05

Philip Lør. 15. februar 2025 - 00:04

Brugernavn:
Kode:

Opret profil (Register)

Kontakt

Artist: Titel:

Hittips

Uge 01 - 2008

N-Trance - Set You Free (Spencer & Hill 2009 Remix)
(Dance/Electronica/House)

partyfever | Onsdag den 31. december 2008 kl. 16:43

Klasse 2009 version fra Spencer & Hill, som denne gang bruger en noget blødere lyd end vi er vant til , men stadig i elektro house genren.

vancairo | Tors. 01. januar 2009 kl. 19:28

Elsker originalversionen. En All-Time-Favorit!!

partyfever | Tors. 01. januar 2009 kl. 19:33

jepp helt sikkert:-)

Bastino - love you more 2008
(Dance/Electronica/House)

partyfever | Onsdag den 31. december 2008 kl. 16:40

jeg spår denne 2008 version af "love you more" fra Bastino pæne chancer for at komme til at hitte. Deres blanding imellem en lidt rocket vokal og en blanding af italo synths og dance genren gør dem til noget unikt for mig set.

Philip | Tors. 01. januar 2009 kl. 15:03

Jeg er vild med nogle af Bastinos numre.

Umiddelbart lyder dette her dog som en af de versioner jeg har haft siden i sommers.
Jeg skal dog ikke kunne sige om den først er kommet rigtigt ud for nylig.

Pulsedriver - Mohicans
(Dance/Electronica/House)

partyfever | Onsdag den 31. december 2008 kl. 16:37

Tyske Pulsedriver, som efterhånden står bag en del forskellige dance/house projekter er nu klar med ny single i eget navn, her bruger han igen igen Klaas lyden tilsat en fed form for trompet og aå en mandlig vokal der nærmest snakker igennem sangen,der er også noget "River dance" over den. Uden at vide det tror jeg faktisk dette her er en eller anden form for en cover. Måske denne er den nye Infinity??? jeg er ihvertfalde helt vild med det.

Sweet XX - When It Was Me
(Dance/Electronica/House)

vancairo | Onsdag den 31. december 2008 kl. 04:32

De fire Brittiske piger i GirlGrouppen Sweet XX har været lang tid undervejs med deres første single "When It Was Me".

Jeg faldt over deres gamle Myspace site, hvor man både kunne læse at de var en gruppe ligesom Sugababes og Pussycat Dolls - altså til UrbanPop. Og at de syntes man gik for meget op i udseendet i stedet for talent og performance.

Desuden kunne man høre lidt af deres UrbanPoppede musik og læse at de var gået fra at være en kvartet til en trio.

Siden er der sket... ja en smule. De ser nu ud som alle andre GirlGroups, er igen en kvartet og er på Dance Labelet All Around The World, og genren på "When It Was Me" er også noget mere Dance-præget og nærmer sig ikke Urbangenren på noget tidspunkt.

Eller det er faktisk løgn, fordi det er nemlig en coverversion af Paula DeAnda-singlen af samme navn fra 2007 og er faktisk skrevet af en gut der hedder Shaffer Chimere Smith - måske bedre kendt under kunstnernavnet Ne-Yo:-)

 

Et ganske smukt nummer i DancePop-genren det her og pigerne har selvfølgelig lov til at have et standpunkt til de tager et nyt...:-) 

Dji Tanfinha Ft. Sam The Kid - K.O.
(Urban)

vancairo | Onsdag den 31. december 2008 kl. 04:18

Her er noget af et Urban hit fra Det Portugisiske.

Det er Dji Tafinha der får hjælp fra rapperen og produceren Sam The Kid på nummeret "K.O." der hastigt bevæger sig op ad hjemlandets hitliste!

Craig David Ft. Alex Ubago - Walking Away
(Urban)

vancairo | Onsdag den 31. december 2008 kl. 04:14

"Walking Away" var originalt et Nr 3. hit i UK fra Craig David's debut album tilbage i 2001.

Men i forbindelse med hans nyligt udsendte Greatest Hits Compilation, er nummeret blevet genindspillet i hele FIRE forskellige version som en duet med andre kunstnere på de Italiienske, Tyske, Franske og Spanske versioner.

Her er det featuring Alex Ubago på den Spanske version.

 

I det hele taget et noget underligt stunt - men det ER set før:-)

Bruce Springsteen - Life Itself
(Rock)

vancairo | Onsdag den 31. december 2008 kl. 04:06

"Life Itself" er endnu en video fra det kommende album fra "The Boss" Working On A Dream.

Hvorfor der pludseligt smides to styks på gaden nu ved jeg ikke. Men måske det nu simpelthen bare ER sådan man gør i det Amerikanske!?!

Man Without Wax - Kansas City Shuffle (Rock)
vancairo | Onsdag den 31. december 2008 kl. 03:53

Elin Lanto - Discotheque (Dance/Electronica/House)
vancairo | Onsdag den 31. december 2008 kl. 03:51

Anika Moa & OpShop - Beside You (Rock)
vancairo | Onsdag den 31. december 2008 kl. 03:45

Nina Kristin - Must Be Love (Pop)
vancairo | Onsdag den 31. december 2008 kl. 03:43

Caspian - Naw (Urban)
vancairo | Onsdag den 31. december 2008 kl. 03:42

JC Ft. Rapper - Got A Belly, Not Afraid To Shake It?
(Dance/Electronica/House)

vancairo | Tirsdag den 30. december 2008 kl. 20:52

2009 er lige på trapperne og et af de numre der nemt kunne gå hen og indtage hitlistrene i det nye år - specielt diverse DanceCharts er "Got A Belly, Not Afraid To Shake It?" her fra konstellationen JC Ft. Rapper.

Iøvrigt med en ganske fedt video:-)

Blaxy Girls - Dear Mama Rumænien
(Pop)

vancairo | Tirsdag den 30. december 2008 kl. 05:24

GirlPopRock-gruppen Blaxy Girls fra Rumænien var tidligere på året ugens HitPick her hos os med singlen "If You Feel My Love".

Det første ikke meget med sig. Men de er KÆMPE i hjemlandet hvor singlen stadig er i toppen af listerne.

Men nu er der så også en opfølger klar i form af det smukke nummer "Dear Mama" som jeg faktisk synes har noget mere hitpotentiale end forgængeren.

..... men det skal jeg jo sige:-)

Clara Sofie - Jeg Kan Ikke Lide Dig Danmark
(Urban)

vancairo | Tirsdag den 30. december 2008 kl. 05:11

Clara Sofie her, er for mig et ubeskrevet blad. Men forhåbentligt bliver 2009 året hvor hun bliver mere end bare det.

"Jeg Kan Ikke Lide Dig" er titlen på et af de to første simultane singleudspil fra hende ("Fri") er det andet. Og nummeret her er pokkers funky, og det vil helt sikkert hitte hos mig i det nye år!

Nightmare - Naked Love (Rock)
vancairo | Tirsdag den 30. december 2008 kl. 04:58

SheSays - It´s Time (Rock)
vancairo | Tirsdag den 30. december 2008 kl. 04:53

The Merrymakers - Superstar (Rock)
vancairo | Tirsdag den 30. december 2008 kl. 04:52

Tina - Chapes (Pop)
vancairo | Tirsdag den 30. december 2008 kl. 04:49

Zion I - Juicy Juicy (Urban)
vancairo | Tirsdag den 30. december 2008 kl. 04:46

Bryn Christopher - Fearless
(Urban)

vancairo | Mandag den 29. december 2008 kl. 19:48

Mens SoulPop har styret hitlisterne de sidste par år, med store nye kvindenavne i form af f.eks Amy Winehouse, Duffy, Gabriella Cilmi and so on. Ja så ser det lidt anderledes ud, hvis nøjagtigt den samme musikstil kommer fra en mand!

Bryn Christopher udsendte tidligere på året den forrygende single "The Quest" men modtagelsen af denne på hitlisterne gav ikke det store.

Ej heller opfølgeren 2Smilin'" klarede sig meget bedre.

Tredje single "Fearless" er ifølge undertegnede, endnu en genistreg fra Britten her, og helt ærligt - er det ikke mindst lige så godt som det føromtalte Diva'er har udsendt?

Denim Ft. Urban Reign - Without You
(Urban)

vancairo | Mandag den 29. december 2008 kl. 05:41

I SydAfrica småhitter de stadigvæk gutterne her og forhåbentligt spreder det sig snart uden for deres hjemland, for nummeret "Without You" der nærmest kan beskrives som Boyz II Men (da de var bedst) Meets Usher (når han er bedst) er simpelthen for fedt til at resten af verden skal gå glip af det - I skal ihvertfald ikke:-)

MathiasP | Man. 29. december 2008 kl. 16:47

Meget god beskrivelse :), og hold op hvor er det dog sprødt!

Architecture In Helsinki - That Beep
(Dance/Electronica/House)

vancairo | Mandag den 29. december 2008 kl. 05:29

For nogle år siden faldt jeg pladask for gruppen Architecture In Helsinki, med deres nummer "It' 5". som var utroligt catchy og samtidigt havde en genial video.

Nu er de så fremme med nyt catchy hit "That Beep" med en lige så genial video tilhørende.

Sounden er måske nok lidt anderledes fra dengang - mere Electro-Alphabeat - men forhåbentligt er det dét der skal til for at give denne underlige gruppe deres kommercielle gennembrud!

 

Iøvrigt et Hit der uhyggeligt nemt kunne være blevet Ugens HitPick:-)

Philip | Man. 29. december 2008 kl. 10:55

Ingen tvivl om det! Og fed video desuden!

Natalie Bassingthwaighte - Someday Soon
(Pop)

vancairo | Mandag den 29. december 2008 kl. 05:22

2. single fra den smukke Australier med den fuldstændigt langt-ude efternavn er ude nu og hedder "Someday Soon".

Det er ren pop vi får fra Natalie, som før Pop blev blandet med Urban og stadigvæk bare var Pop.

Det er fedt og opløftende, dog nok uden at komme til at skrive den store hitlistehistorie:-)

MathiasP | Man. 29. december 2008 kl. 16:45

Var rigtig glad for 1. singlen, her mister hun dog mig så nok lidt igen :), men fint nok nummer, men som skrevet står, ikke noget der kommer til at præge hitlisterne :)

Faroe 5 - Tell Me Now Danmark Færøerne
(Pop)

vancairo | Mandag den 29. december 2008 kl. 05:16

At Færøerske kvinder er dejlige har længe været en offentlig hemmelighed. Og de fem piger i GirlGroupen Faroe 5 er da slet ingen undtagelse herfra.

"Bara 1 Spael" hed 1. singlen fra dem, der storhittede hjemme på øerne og dermed også nåede vores helt egen HITS IN DK her på ChartBase.

Nu synger de Engelsk, og det gør de på den pokkers smukke ballade "Tell Me Now", der bestemt lover RIGTIGT godt for deres fremtidige karriere - også UDEN for deres øer mod Nord.

Gordon - All I Need Is Love (-)
vancairo | Mandag den 29. december 2008 kl. 05:11

NofucK - Shattered Dreams (Rock)
vancairo | Mandag den 29. december 2008 kl. 05:10

Sir Giant - Doce Sereja (Reggae/Dancehall/Ragga/Ska)
vancairo | Mandag den 29. december 2008 kl. 05:08

Corrigan Brothers - There´s No One As Irish As Barack Obama (Schlager/Dansktop/Volksmusik)
vancairo | Mandag den 29. december 2008 kl. 05:07

Iradio - Maniac 2008 (Dance/Electronica/House)
vancairo | Mandag den 29. december 2008 kl. 05:06

Ugens HitPick

Those Dancing Days - Those Dancing Days
(Pop)

Philip | Mandag den 29. december 2008 kl. 00:38

I denne uge har vi valgt at kåre årets hitpick 2008.
Vi har valgt et hitpick fra det forgangne år, som vi var enige om fortjente mere opmærksomhed end det faktisk fik. Og fordi vi mener at den fortjener fornyet opmærksomhed nu hvor vi skal mindes sangene fra 2008.
Derfor faldt vores valg på ”Those Dancing Days” med den svenske gruppe af samme navn.

”På en eller anden måde synes jeg de minder om danske Alphabeat :-) ”

Sådan skrev vancairo, da vi tippede nummeret som ugens Hitpick i uge 6 tilbage i februar.
Deres specielle sound, lidt som en blanding af Alphabeat og 60'er-orgelspil – igen tilpasset 00'ernes lyd, måtte simpelt hen bare hitte.

Den blev ikke det hit som vi mente at den havde fortjent.
På Chartbase-listen blev det til 2 uger med en 19.-plads som bedst den 17. februar.
På Brugerlisten blev det til 4 uger og en 13.-plads som bedst.

Whigfield - Think Of You 2007 Danmark
(Dance/Electronica/House)

vancairo | Fredag den 04. januar 2008 kl. 19:18

Danske Whigfields 3 single og 3 hit i helt ny 2007 (ja, ja) version. Nummeret er før testet på Hitsurf-listen af undertegnede, og jeg må med skam indrømme at det dengang ikke var det helt rigtige link jeg fik postet til. Det er nu ændret - og "Think Of You 2007" er faktisk en ganske god opdatering, som ihvertfald hitter hos mig:-)

Vælg en uge
Januar01020304
Februar05060708
Marts0910111213
April14151617
Maj18192021
Juni2223242526
Juli27282930
August31323334
September3536373839
Oktober40414243
November4445464748
December49505152

Vælg et år:

2007   2008   2009  

2010   2011   2012  

2013   2014   2015  

2016   2017   2018  

2019   2020   2021  

2022   2023   2024  

2025