Seneste hitlister:
Brugernes Top-50 Søn. 07. december 2025 - 01:20
CB TimeMachine Søn. 07. december 2025 - 01:17
CB Dancefloor Lør. 06. december 2025 - 00:05
Philip Lør. 06. december 2025 - 00:00
CB Urbanized Fre. 05. december 2025 - 00:05
Hittips
Tårnhøj - Uninvited

(Rock)
vancairo | Søndag den 15. februar 2009 kl. 14:40
Så er det blevet tid til X-Factors Liveshows. Og Fredagens bød på rigtigt mange positive overraskelser og et kæmpe chok!
For det første viste det sig, at talentmassen var noget større end sidste år. Chokket kom, da dem der nok overraskede mig mest - trioen Tårnhøj røg ud som de første i talentprogrammets udskildningsløb.
Deres version af Alanis Morissette nummer "Uninvited" ramte lige plet. De kom med en unik sound, og et bedre image stillet op end de fleste.
JEG, så dem til at nå ret langt i år - indtil vi kom til afstemningsresultatet......
Fuldstændigt vanvittigt stemt af Danskerne, mens Blachmann's nådestød til dem nemt kunne forudses.
Hvis de tre her holder sammen (og ikke går solo som Blachmann vrøvler om), så har vi en gruppe her der uden tvivl MINDST kan præge Danmarks musikscene de næste par år - men måske også mere!!!
carrydk | Søn. 15. februar 2009 kl. 16:12
Er fuldstændig enig med dig Vancairo, jeg ved godt det her måske er lidt dårlig samligning men jeg synes der var noget The Corrs over dem og nu tænker jeg ikke på violinspil og søskende men for mig var og er de den gruppe som var den eneste rigtige gruppe altså hvor man også kunne se det og mærke det ...er meget skuffet over danskernes dårlige musikører og Blachmann's syge opfattelse her som var langt fra sandheden som han udtrykte i løbet af programmet, man skal ikke kun kunne synge men og performe....hvor herre bevares han kan sgu da ikke på stå at læreren performed!!!
MathiasP | Søn. 15. februar 2009 kl. 16:27
Det var på ingen måde et chok for mig at de røg ud, men samtidig var jeg også positivt overrasket over dem, og i det hele taget over det flotte niveau.. Jeg havde egentlig også gerne set dem få en chance til, men overrasket, nej..
Philip | Søn. 15. februar 2009 kl. 20:53
Nu hører jeg godt nok til dem der boycotter tv-showet, men musik skal dog efter min mening først og fremmest HØRES. Det visuelle kommer efter min mening i anden række. Ellers var f.eks. Pet Shop Boys aldrig slået igennem. (Deres koncerter blev beskrevet som kedelige i 80´erne)
carrydk | Søn. 15. februar 2009 kl. 22:34
Der misforstår du meningen her efter som Blachmann udtalte at performence var lige så vigtigt og i dette tilfælde var det en kedelig skolelærer med en supergod stemme og en trio som var total godt stilet både til sangen og til hinanden så derfor var Blachmanns stemme fuldstændig ved siden af og selvfølgelig er det det musikalske det kommer an på hvilket var i top ved begge finalister.
Philip | Man. 16. februar 2009 kl. 05:46
Så er Blachman og jeg bare uenige.
Musikalsk set synes jeg at dette her er i den bedre ende, så hvis den røg ud, må konkurrenterne have været supergode. *ironi*
Nixx | Man. 16. februar 2009 kl. 19:52
Syns osse det var underligt de røg ud...
Enya - Dreams Are More Precious
(Pop)
Philip | Søndag den 15. februar 2009 kl. 05:48
Og mens vi er ved artister der slog igennem i 80'erne, så er Enya jo også still going strong med sine meget flotte og iørefaldende melodier.
Hun slog igennem med "Orinoco Flow (Sail Away)" i efteråret 1988, og mange husker nok også "http://www.youtube.com/watch?v=fJ4yrMm6cSU">Only Time", der først kom ud i efteråret 2000, men som så fik renaissance i efteråret 2001, da en person fra New York havde klippet nogle billeder fra World Trade Center 11. september 2001 sammen med sangen til en flash-video, der hurtigt blev spredt på internettet via kædemails.
Og det skulle være denne omgang der gjorde sangen til det helt store hit.
Nu er hun så aktuel med denne "Dreams are more Precious".
Cyndi Lauper - Girls Just Want To Have Fun/ Set Your Heart
(Dance/Electronica/House)
Philip | Søndag den 15. februar 2009 kl. 05:44
Cyndi Lauper med en genindspilning af hele 2 af sine egne sange på samme tid.
Det er dels "Set Your Heart", der hittede i Japan sidste år, og dels hendes store debuthit for 25 år siden, "Girls Just Want To Have Fun", der hittede i begyndelsen af 1984 - og så igen i en genindspilning i 1994.
Dette medley er nu begyndt at småhitte et par steder ude i verden.
vancairo | Man. 16. februar 2009 kl. 03:53
God Sparke-røv-version:-)
Dani Moreno - I Wanna Be Free
(Dance/Electronica/House)
Philip | Søndag den 15. februar 2009 kl. 05:37
En indledning der minder lidt om Defrikz - Round and Round, som vi havde inde på ChartBaseListen for et års tid siden, men som derefter er mere house/electro-agtig, men også med enkelte 70'er-agtige rock-indslag. Så spanske Dani Moreno kommer altså godt omkring i genrerne her,
Dr. Kucho - Holy Spirit
(Dance/Electronica/House)
Philip | Lørdag den 14. februar 2009 kl. 18:30
Dance med en del rocklyd i sig, der er på vej frem i det østeuropæiske.
Og så til et grundbeat, der minder mig om Police' 1983-klassiker, "Every Breath You Take". Dog heldigvis på en ikke alt for irriterende billig måde.
vancairo | Man. 16. februar 2009 kl. 03:55
Heh ja, der er vist lyttet lidt ekstra til den klassiker der. Tror iøvrigt på et kommende kæmpe hit her!
De Lillos - Flink
(Pop)
Philip | Lørdag den 14. februar 2009 kl. 18:27
Norske De Lillos blev dannet i 1984, og repræsenterer en linje i norsk musik, der mest af alt minder mig om en videreførelse af 60'ernes og 70'ernes folkpop, men med norske tekster der grænser sig til det helt naive.
De har sunget om både filosofiske betragtninger og værtshusslagsmål - i deres karakteristiske glade form.
I "Flink" lyder det som om sangeren taler til et lille barn: "Du er så flink" ("Du er så dygtig" på dansk").
Aquagen - Hard to Say I´m Sorry 2k9
(Dance/Electronica/House)
Philip | Lørdag den 14. februar 2009 kl. 18:20
Det var i 2002, Aquagen kom med deres første version af nummeret her, men for at finde originalen skal vi yderligere 20 år tilbage i tiden til sensommeren 1982.
Dengang var det Chicago der hittede med den.
Her i 2009-versionen er den blevet krydret med en sekvens som minder mig lidt om Laurent Wolfs "Seventies".
vancairo | Søn. 15. februar 2009 kl. 14:19
Originalen er et af mine all-time-favourit-hits. Elsker Peter Cetera's stemme. Og Aquagen's (nu 2) opdateringer af hittet synes jeg faktisk fungerer udemærket.
MathiasP | Man. 16. februar 2009 kl. 03:32
Originalen er genial! Dette er egentlig også en okay opdatering..
Lil Wayne - Prom Queen

(Rock)
MathiasP | Fredag den 13. februar 2009 kl. 23:08
Ja, Rock/Alternative er genren til et Lil Wayne nummer, i så rigtigt.
Efter det fantastisk succesfulde album "Tha Carter III" der bød på intet mindre end 3 top 10 hits plus et sidste med et peak som nummer 16, selvfølgelig med "Lollipop" som det største hit, er Lil Wayne nu klar med Rockalbum.
Lil Wayne har aldrig været så stor og hot som han er lige nu, og nummeret er såmænd allerede godt igang med at indtage USA og ligger i øjeblikket på 16. pladsen på Billboardlisten.
Nummeret er ikke noget der kommer til at hitte hos mig, men stadig et okay fedt nummer og hittet er der ingen tvivl om!
P. Lion - Happy Children 2009
(Dance/Electronica/House)
Philip | Fredag den 13. februar 2009 kl. 19:12
Det er i disse uger præcis http://www.hitsurf.dk/top20/index.php?nr=20">25 år siden, P. Lion havde et stort hit i Europa med italoklassikeren "Happy Children" (eller "arbi tjildræn" som det udtales med charmerende italiensk accent). Jeg var selv vild med den dengang.
Den dukker jævnligt op i nye versioner. Bl.a. har Masterblaster også lavet en version af sangen tilbage i 2003.
Heldigvis har de ikke bare loopet omkvædet eller andre sekvenser af originalen, men faktisk taget hele verset med også.
2009-versionen er ny på 94.-plads på den tyske DJ-Playlist i denne uge.
Originalen fra 1983 kan høres her:
http://www.youtube.com/watch?v=4GyyDv08VJo">http://www.youtube.com/watch?v=4GyyDv08VJo
vancairo | Søn. 15. februar 2009 kl. 14:31
Et nummer jeg slet ikke kendte i originalen:-)
Ganske fedt. Ikke overraskende er jeg nok mest til originalen.
Philip | Søn. 15. februar 2009 kl. 17:58
Jeg er også helt klart mest til originalen. Ingen af de coverversioner der er kommet siden, har matchet helt.
Julie - Hjertet Som DJ

(Pop)
vancairo | Fredag den 13. februar 2009 kl. 04:01
Julie Goes Lizzie!
Eller ihvertfald derhen af. Hendes nyeste udspil "HJertet Som DJ" er 80'er inspireret UrbanPop på Dansk, hvilket vel meget godt opsumerer Lizzie:-)
Den meget selvbevidste Grønlandske sangerinde har dog gang i flere singleudspil på éen gang, ligesom de store Amerikanske kunstnere og de mindre kendte DanskTop-artister. "Lige Nu" får pludseligt en masse airplay også. Normalt tyder det på, at det kun er albumsalget, den tidligere Popstars 2'er satser på.
"Hjertet Som DJ" er da heller ikke et særligt stærkt nummer. Slet ikke som Søs Fenger-rip off'et "Lige Nu" der alligevel ikke rigtigt har hittet endnu.
Men Julie har overlevet i branchen en del år nu, uden noget egentligt rigtigt hit, siden 1. album. Så mon ikke nok at hun gør det igen?
Philip | Søn. 15. februar 2009 kl. 06:17
Jeps! Der er en del Lizzie over det her.
Men også ret flot!
Natalia - All Or Nothing

(Urban)
vancairo | Fredag den 13. februar 2009 kl. 03:53
For knapt et år siden hittede Belgiske Natalia stort på min egen hitliste sammen med En Vogue med singlen "Glamorous". Men ellers var det så som så med succesen for et ellers fantastisk nummer.
I hjemlandet nåede hittet dog en 2. plads - en placering hun tit har haft. Ihvertfald har hun haft hele syv Top 3. hits i hjemlandet.
Nyeste udspil "All Or Nothing" er endnu engang Oldschool UrbanSoul, fra en hvid kvinde som det er sig på mode i disse tider.
Hverken bedre eller dårligere end Amy, Duffy osv derudaf. Men ikke videre nytænkende.
Gary Go - Wonderful

(Pop)
vancairo | Fredag den 13. februar 2009 kl. 03:40
Brittiske Gary Go, her hedder rigtigt Gary Baker og er et helt nyt og ubeskrevet blad i musikbranchen.
Alligevel skal han være opvarmning for selveste Take That på deres sommerturne, og har tidligere været det for bla. The Script.
Men at dømme på hans første single "Wonderful" her, er der godt nok også noget at vente sig fra ham.
Med en single der lige så nemt kunne være skrevet af sangskrivergeniet Gary Barlow, og med en sound som sagtens kunne have passet ind på The Scripts debur-album - ja der må man sige at Gary Go, er kommet godt fra start!!
MathiasP | Lør. 14. februar 2009 kl. 00:41
Rigtig fedt nummer, han bliver spændende at følge!
Louise Moe - Stop Doin´

(Urban)
vancairo | Fredag den 13. februar 2009 kl. 03:30
Danske Louise Moe, slog ikke igennem med sidste single "I Was Crying" som undertegnede havde håbet. Men så prøver vi da bare én gang til:-)
"Stop Doin'" hedder nyeste fede udspil fra den smukke sangerinde, og det er stadigvæk SoulPop af den kaliber vi som Danskere kan præstere når vi tager os mest sammen. Dvs. at det er et stykke fra international klasse, men bestemt nok til at burde kunne gøre sig et indhug i radioernes Airplaylister!
AC/DC - Big Jack (Rock)
vancairo | Fredag den 13. februar 2009 kl. 03:25
Juelz Santana Ft. Skull Gang - Body Like A Maserati (Urban)
vancairo | Fredag den 13. februar 2009 kl. 03:25
Pauline - Give Me A Call (Pop)
vancairo | Fredag den 13. februar 2009 kl. 03:23
Amarena - La Tua Voce (Rock)
vancairo | Fredag den 13. februar 2009 kl. 03:22
Anjulie - Boom (Bimbo Jones Mix) (Dance/Electronica/House)
vancairo | Fredag den 13. februar 2009 kl. 03:21
Pet Shop Boys - Love Etc.

(Dance/Electronica/House)
Pernilla | Torsdag den 12. februar 2009 kl. 20:21
Brittiska duon Pet Shop Boys utger "Love Etc" på singel den 16:e mars. Sången är hämtad från det kommade albumet "Yes". Neil Tennant och Chris Lowe har utgivit många, många feta singlar i 25 års tid, men dessvärre så är "Love Etc" en rätt medioker release med svag melodi.
vancairo | Søn. 15. februar 2009 kl. 14:24
Ligesom mange andre 80'er stjerner er også Pet Shop Boys' fedeste hits tilbage i tiden. Men synes nu stadig de holder sig tæt på toppen. Og tror at det her nok skal komme til at hitte stort hos mig:-)
Kate Ryan - Ella Elle L´a (UK version)

(Dance/Electronica/House)
partyfever | Torsdag den 12. februar 2009 kl. 16:42
Belgiske Kate Ryan, som i 2002 hærgede Europas Diskoteker og radiostationer med Cover versionen af Mylene Farmer hittet "Desenchantee" og siden da haft flere hits og tilmed medvirket i Det europæiske melodi grand prix , dog uden den helt store succes. Efter en kort pause vendte hun tilbage til hitlisterne i 2008 med hendes egen version af den franske klassiker "Ella Elle L´a" hvor hun igen hittede over det meste af Europa, men det var åbenbart ikke nok for den belgiske sanglærke, for nu skal Storbritanien også indtages og det bliver med en Uk version af hittet "Ella Elle L'a ". Versene synges nu på engelsk mens omkvædet stadig er på Fransk. Jeg var selv blevet træt af nummeret, men nu er det faktisk helt fedt igen.
vancairo | Søn. 15. februar 2009 kl. 14:21
Lidt underligt på Engelsk. Men for pokker hvor jeg dog håber at Britterne åbner op overfor hittet her:-)
Robin Thicke - Dreamworld

(Urban)
vancairo | Torsdag den 12. februar 2009 kl. 16:07
"Dreamworld" er tredje single fra Robin Thicke's aktuelle album Something Else, og her er det altså den gamle Soul der er fuldstændigt i højsæddet.
Man føler sig fuldstændigt henvist til en forlængst svundet tid, sendt ud på en tidsrejse til en tilrøget natklub i 60'erne hvor en af Soulens sorte guder eller gudinder står ensom på scenen og hiver os ind i dennes "Drømmeverden" af følelser.
Men året er 2009, manden er hvid - men ellers så passer resten sq - FANTASTISK!!
oldham | Fre. 13. februar 2009 kl. 09:41
det er en gl sang. (har hørt den for 6 mdr siden)
Men den er super fed...
Tone Damli Aaberge - Butterflies

(Rock)
vancairo | Torsdag den 12. februar 2009 kl. 05:47
Hun er smuk, hun er Norsk, hun kan synge og så er hun i finalen ved årets Norske Melodi Grand Prix.
Her er det den aktuelle single "Butterflies" det drejer sig om. Den er p.t. Top 20 på den Norske single hitliste.
Og selv hvis de første facts ikke passede, så er singlen "Butterflies" et dejligt go-happy PopRock nummer.
Og ja, det giver sq også mig sommerfugle i maven:-)
Pacifico Ft. Gianna Nannini - Tu Che Sei Parte Di Me (Pop)
vancairo | Torsdag den 12. februar 2009 kl. 05:42
Marianas Trench - Cross My Heart (Rock)
vancairo | Torsdag den 12. februar 2009 kl. 05:40
Dazzle Dreams - Disco Killers (Dance/Electronica/House)
vancairo | Torsdag den 12. februar 2009 kl. 05:39
Samini Ft. Faze - Kind Of Girl (Reggae/Dancehall/Ragga/Ska)
vancairo | Torsdag den 12. februar 2009 kl. 05:38
Even - I Am The Light (Rock)
vancairo | Torsdag den 12. februar 2009 kl. 05:37
Quentin - Bleep It!
(Dance/Electronica/House)
Toonbasic | Torsdag den 12. februar 2009 kl. 03:04
Måske lidt for hardcore hertil men det er bar det fedeste
David Tavare Ft. Ruth - If You Don´t Know My Name (You Can Call Me Baby)
(Dance/Electronica/House)
Toonbasic | Torsdag den 12. februar 2009 kl. 03:03
Fedeste nye track fra David Tavare.
Ved ikke hvad han har samplet men jeg kender det og det er for fedt
vancairo | Tors. 12. februar 2009 kl. 16:40
Der er så meget Alcazar "Crying At The Discotheque" heri så det er vildt!!! Men okay de havde så så meget af "Spacer" fra Sheila B Devotion's så DET var vildt:-)
Og så er der sq et eller andet nummer mere, jeg ikke helt kan komme på.... men Ueh det er fedt:-)
partyfever | Tors. 12. februar 2009 kl. 21:06
du har vist byttet lidt om på titlen, den er nemlig You Can Call Me Baby (If You Don´t Know My Name )
Zero T & Mosus - Monarch
(Dance/Electronica/House)
Toonbasic | Torsdag den 12. februar 2009 kl. 03:01
Det er jo bar så fuckin fedt det track her. Prøv lige at gå amok til det på clubben
vancairo | Tors. 12. februar 2009 kl. 16:45
Det er helt "ondt" det nummer her:-) Men billedet giver det også en lidt mere scary feeling:-)
partyfever | Tors. 12. februar 2009 kl. 16:49
Det er bare for monotomt det her ja faktisk direkte KEDELIGT
Basshunter - Walk On Water

(Dance/Electronica/House)
partyfever | Onsdag den 11. februar 2009 kl. 19:57
Basshunter har nu kunne bestemme sig for hvilkn en der bliver næste Uk single, der med sagt hvilken single vi også skal høre her i Danmark, og valget faldt på den snart to år gamle album spor "Walk on water", det er ikke en cover version af danske Catch hit med samme titel, men derimod en Basshunter single ligo som vi er vant til...
vancairo | Tors. 12. februar 2009 kl. 16:49
Ja lige pludseligt er der godt nok kommet gang i singlereasene fra ham:-)
Kinderlach & Idan Yaniv - Shalom Aleichem
(-)
partyfever | Onsdag den 11. februar 2009 kl. 19:51
Meget anderledes end det jeg plejer at lægge ører til, men hold da op for et smukt nummer her fra Idan Yaniv , som får hjælp af det Israelske Børnekor Kinderlach. "Shalom Aleichem." er en meget traditionel Israels folkesang, hvad det betyder er jeg desværre ikke klar over. Men en meget smuk melodisk sang.
vancairo | Tors. 12. februar 2009 kl. 16:51
Wauw et flot nummer!
Philip | Tors. 12. februar 2009 kl. 19:03
Shalom betyder i hvert fald noget med "Fred", og hele sætningen betyder nok det samme som det arabiske "Salaam Aleikum". Hebraisk og arabisk tilhører nemlig samme sprogstamme på samme måde som det er tilfældet med dansk, engelsk og tysk.
D.A.D. - Too Deep For Me

(Rock)
vancairo | Onsdag den 11. februar 2009 kl. 06:35
Danmarks ukronede Konger inden for Dansk rock, er nu klar med deres 2. singleudspil fra nyeste album.
1. udspil "Monster Philosophy" hittede kun lige det "nødvendige" og må betegnes som en af "misserne" i de 4 gutters karriere og "Too Deep For Me" her den nye single er kaldet, er ikke bedre. Igen lyder det som om at drengene har hørt for mange CD'er fra ANDRE grupper, end de har koncentreret sig om dem selv og deres egen sound.
I forhold til hvad vi ved de kan præstere, så er "Too Deep For Me" ikke noget at råbe hurra for, men samtidigt skal det da nok nå hitlisterne - vi er jo i Danmark:-)
Sami | Tors. 12. februar 2009 kl. 00:50
Er ikke enig i at det ikke er så godt deres nye materiale. Det er ikke deres bedste, men helt på linie med hvad de elleres plejer at lave, hvilket er rigtigt godt.
India.Arie Ft. Musiq Soulchild - Chocolate High

(Urban)
vancairo | Onsdag den 11. februar 2009 kl. 06:27
Amerikanske India.Arie har (for undertegnede her) noget uforståeligt aldrig haft de store hits på mainstream listerne.
Størst var succesen med debutalbummet ACoustic Soul fra 2001, hvor især "Video" men også "Brown Skin" gjorde lidt væsen af sig.
i 2006 underpræsterede "I Am Not My Hair" uhyggeligt meget i forhold til poentialet. Singlen var iøvrigt featuring Akon.
Anthony David hev hende i 2008 så med på nummeret "Words" der blev et kæmpe hit på min egen private liste, og da også nåede en 20 plads her på vores ChartBaseListe. Men igen skete der ikke det store på så mange andre hitlister.
Så jeg kan nok lige så godt sige det med det samme: Singlen "Chocolate High" er et rigtigt godt nummer som ikke vil hitte:-)
Nummeret er 2. single fra hendes 4 album Testimony: Vol. 2. Love & Politics, og Musiq Soulchild er med på dette sprøde Soul-hit.... som altså IKKE vil hitte:-)
MIss Monday Ft. KJ, Naotaro Moriyama & Pes - The Light (Pop)
vancairo | Onsdag den 11. februar 2009 kl. 06:16
Ferry Corsten Ft. Betsie Larkin - Made Of Love (Dance/Electronica/House)
vancairo | Onsdag den 11. februar 2009 kl. 06:13
Karima Francis - Again (Rock)
vancairo | Onsdag den 11. februar 2009 kl. 06:11
Wisin & Yandel Ft. Nesty - Me Estas Tentando (Urban)
vancairo | Onsdag den 11. februar 2009 kl. 06:10
Serebro - Skazhy, Ne Molchi (Pop)
vancairo | Onsdag den 11. februar 2009 kl. 06:09
Khrys Lawson feat. T-Pain - I´m Missing You (Urban)
MathiasP | Onsdag den 11. februar 2009 kl. 01:15
Keane - Better Than This

(Rock)
MathiasP | Onsdag den 11. februar 2009 kl. 01:12
Keane er klar med 5. single fra albummet "Perfect Symmetry".
Et album der ikke har bragt noget i nærheden af et hit af en kaliber som de har været vant til med sig indtil videre!
førstesinglen "Spiralling" med højeste peak som nummer 23 i UK!!!
Noget undertegnede egentlig ikke forstår, da jeg synes der har været et par rigtige fede singler, med "Spiralling" som det klart fedeste.
"Better Than This" her er da heller ikke i nærheden af ovennævnte, og hittet kommer næppe her heller.
vancairo | Ons. 11. februar 2009 kl. 05:27
Det der både er fedt og dårligt ved Keane, er at de ikke er bange for at eksperimenterer med deres musik og prøve noget nyt. Som f.eks på dette David Bowie-agtige nummer.
Snow Patrol - If Theres A Rocket Tie Me To It

(Rock)
MathiasP | Onsdag den 11. februar 2009 kl. 01:08
Snow Patrol er klar med 3. single fra seneste album "A Hundred Million Suns".
De 2 første singler har ikke været overvældende hos mig, og det bliver dette nummer bestemt heller ikke. Jeg har måske for høje forventninger til dem, men endnu en gang efterlader de mig en smule skuffet.
Sami | Tors. 12. februar 2009 kl. 00:53
Det er ikke Chasing Cars, men faktisk synes jeg at det er et helt udemærket nummer.
The Ting Tings - We Walk
(Pop)
carrydk | Onsdag den 11. februar 2009 kl. 00:57
Så er The Ting Tings er ude med 5 single og de har igen lavet en fed video.
vancairo | Ons. 11. februar 2009 kl. 05:30
De er lidt specielle - men på den fede måde:-)
De-Grees - Cirkle In The Sand
(Dance/Electronica/House)
partyfever | Tirsdag den 10. februar 2009 kl. 21:05
De-Grees spilder bestemt ikke tiden, De tre gutter er netop nu super aktuelle med dance udgaven af et af 2008´s største hits, nemlig Lady Gaga hittet "Hust dance", men netop som den er udsendt med dertil hørende video, er De-grees klar med endnu et hit, denne gang en cover version af Belinda carlisle klassikeren "Cirkle in the sand". Og det er den velkendte De-grees sound der anvendes tilsat en super fed vokal, så de efter mine øres mening sikret hele to hits her i starten af 2009.
The Saturdays - Just Can´t Get Enough

(Pop)
vancairo | Tirsdag den 10. februar 2009 kl. 19:35
The Saturdays, UK's nye GirlGroup er så småt ved at få slået deres navn fast, efter tre singler der alle gik Top 10 i hjemlandet og endda er blevet højere og højere placeret.
Nyeste udspil er årets Comic Relief-single og hedder "JUst Can't Get Enough".
Nummeret er naturligvis et cover på Depeche Mode's megahit fra 1981, skrevet af det daværende medlem Vincce Clarke der senere blev kendt som den ene halvdel af duoen Erasure.
Mellem de to grupper var han med i duoen Yazoo, der bla. hittede med nummeret "Situation", som The Saturdays sjovt nok samplede på deres debutsingle "If This Is Love":-)
Philip | Tirs. 10. februar 2009 kl. 20:35
Den er godt nok lavet i mange versioner gennem tiden, bl.a. med Charly Lownoise & Mental Theo (1997) og Starlite i 1999.
Denne her version sorterer efter min mening lidt i samme bolgade som beFours version af No Limit: Ufedt på den fede måde!
Heiko & Maiko - Mad World (Verrockte Welt)
(Dance/Electronica/House)
partyfever | Tirsdag den 10. februar 2009 kl. 16:30
Heiko & Maiko er tilbage i storform, denne gang med en cover version af Gary Jules´soundtrack til Donny Darko filmen. "Mad world" hives igennem elektro maskinen, så vellykket at det bare må blive et kæmpe hit. Den originale vokal fra Gary Jules bibeholdes til fulde, heldigvis.
vancairo | Tirs. 10. februar 2009 kl. 19:16
Wauw. Lidt af et toptrack her - uden tvivl!
Philip | Tirs. 10. februar 2009 kl. 19:17
Nu var Gary Jules version også en cover.
Originalen var med Tears for Fears og hittede i 1982.
Ret sjovt er det så at de har brugt Gary Jules´ vokal, men Tears for Fears´ instrumenter.
Tears for Fears´ 1982-version:
http://www.youtube.com/watch?v=UB2PW4ihdc0
The Veronicas - Untouched

(-)
partyfever | Tirsdag den 10. februar 2009 kl. 13:36
The Veronicas er klar med en ny single, og denne gang tror jeg for alvor de slår igennem mainstream i hele verden, for denne "Untouched" er simpelthen for fed, den måde de begge synger versene på lyder helt unikt og omkvædet går lige i hjernen. Så her får de deres største hit til dato, no doubt about that...
vancairo | Tirs. 10. februar 2009 kl. 19:19
Tror du har et i at gennembruddet kommer nu. Ihvertfald er den godt begyndt at smutte ind på alverdens hitlister.
Pussycat Dolls Ft. Missy Elliott - Whatcha´ Think About That

(Urban)
vancairo | Tirsdag den 10. februar 2009 kl. 05:48
"Whatcha' Think About That" var ment som 2. single i USA efter hittet "When You Grow Up".
Videoen var lavet, udsendt og det hele men så blev singlereleasen "aflyst"!?!
Nu ER det så et singleudspil, og er netop gået ind på vores NEOCHART via entreer på bla. den Engelske og Irske hitliste i denne uge.
Om det bliver den, eller "Bottle Up" vi for som næste officielle udspil fra pigerne her i landet, ved jeg ikke. Men her er nummeret ihvertfald, og her får de såmænd hjælp af selveste Missy Elliott, der godt kunne trænge til lidt succes, efter hendes seneste album og singlers miserable hitliste færden.
partyfever | Tirs. 10. februar 2009 kl. 15:13
Håber helt klart på denne fede "Whatcha´ Think About That ", Missy er tilbage i storform...
FRODO | Tirs. 10. februar 2009 kl. 22:34
Ja fedt!
Robert Abigail Ft. DJ Rebel - Merengue
(Dance/Electronica/House)
vancairo | Tirsdag den 10. februar 2009 kl. 05:43
"Mojito Song" hed singlen som bragte DJ'en og produceren Robert Abigail til tops på bla. de Hollandske og Belgiske hitlister, hvor det i 2008 var et megahit.
Indtil videre har det ladet vente på sig mht at hitte lige så stort andre steder, men måske det kommer.
Imens har Robert Abigail allieret sig med kollegaen DJ Rebel om opfølgeren til megahittet.
Det er "Merengue" her, som ligesom forgængeren er det man kan kalde et Latino-DanceTrack.
Fedt er det, men ikke helt så fangende som "Mojito Song".
Jupiter Rising - Falling Away

(Pop)
vancairo | Tirsdag den 10. februar 2009 kl. 05:36
Den Amerikanske duo Jupiter Rising, kalder deres musik for Pop, Rock, Hiphop, Folk, Punk, Downtempo, DNB og Funk.... jeg har så smidt dem ind under Pop her....:-)
Men det er rigtigt at de på 1. single "Falling Away" fra deres kommende 4. album The Quiet Hype, er meget svære at kategorisere. Men et stille Popnummer, med Urban-vokal, og lidt Rockguitar til - så er vi ihvertfald tæt på en beskrivelse:-)
Nummeret er fedt, og var meget tæt på at blive valgt som ugens HitPick her på ChartBase.
Eminem Ft. Dr Dre & 50 Cent - Crack A Bottle

(Urban)
vancairo | Tirsdag den 10. februar 2009 kl. 05:26
Så er der længe ventet nyt udspil fra Eminem.
Der er dog lidt mystik om singlen "Crack A Bottle" - ingen ved rigtigt om det kommer på det kommende album fra Eminem, eller måske på 50 Cent's, som sammen med Dr Dre medvirker på "Crack A Bottle" her.
Dette er naturligvis for at skabe ekstra hype om nummeret. Og så kommer dem der ellers havde ventet på albummet nok op med tegnebogen og får købt singlen allerede nu:-)
Det er smart og dybt latterligt - men det virker!
"Crack A Bottle" smutter ind på ugens NEOCHART på en 3. plads som HotShotDebut!
FRODO | Tirs. 10. februar 2009 kl. 22:34
Ginialt så det gør noget.
Magan & Rodriguez - Suck My (Spanish Version) (-)
partyfever | Mandag den 09. februar 2009 kl. 19:26
Magan & Rodríguez - Bora Bora (Dance/Electronica/House)
partyfever | Mandag den 09. februar 2009 kl. 19:24
Patrick Bunton - This Beat Is What You Need (Dance/Electronica/House)
partyfever | Mandag den 09. februar 2009 kl. 18:37
Ultra Flirt - The Time Is Now 2009 (Dance/Electronica/House)
partyfever | Mandag den 09. februar 2009 kl. 18:36
Vodka - The Party is Coming (Dance/Electronica/House)
partyfever | Mandag den 09. februar 2009 kl. 18:35
The Produxer feat Beppe Giampa - Misunderstanding (Dance/Electronica/House)
partyfever | Mandag den 09. februar 2009 kl. 18:32
Hanna - I Wanna Dance With Somebody (Dance/Electronica/House)
partyfever | Mandag den 09. februar 2009 kl. 18:31
Alcazar - Stay The Night

(Dance/Electronica/House)
Pernilla | Mandag den 09. februar 2009 kl. 17:25
Svenska Alcazar består numera av Andreas Lundstedt, Tess Merkel samt nya medlemen Lina Hedlund.
I lördags gick trion vidare med "Stay The Night" i den första semifinalen till den svenska Melodifestivalen (Melodi Grand Prix). Detta är Alcazars bästa singel sedan "Crying At The Discoteque".
vancairo | Tirs. 10. februar 2009 kl. 01:55
Pokkers dejligt de er med. Hold op hvor er Melodi Festivalen altid meget bedre end vores MGP - SELVOM vi nærmest VAR Svenske i år:-)
Klaas - How does it feel (Dance/Electronica/House)
partyfever | Mandag den 09. februar 2009 kl. 12:38
Pakito - Living On Video 2.9 (Dance/Electronica/House)
partyfever | Mandag den 09. februar 2009 kl. 12:35
GUENTA K. - Back Then (The Terminator Theme) 2009 (Dance/Electronica/House)
partyfever | Mandag den 09. februar 2009 kl. 12:33
Pitbull - Calle Ocho (75 Brazil Street) (Urban)
partyfever | Mandag den 09. februar 2009 kl. 12:32
Salemme - All That She Wants (Pop)
partyfever | Mandag den 09. februar 2009 kl. 12:17
Reamonn - Million Miles

(Rock)
vancairo | Mandag den 09. februar 2009 kl. 06:21
"Million Miles" er nyeste single fra Tyske Reamonn med Irske Rea som forsanger. Og sidste single fra gruppen "Through The Eyes Of A Child" klarede sig ganske fint hos os her på ChartBase og peakede bla. som Nr 26 på vores ChartBaseListe.
I de Tysksprogede lande fik gruppen da også sig deres største hit siden debutsinglen fra 2000 "Supergirl".
Kunne du lide nogle af disse singler, eller kunne du måske forestille dig at være vild med en lidt "grovere" version af MIchael Learns To Rock?
Så er Reamonn og deres "Million Miles" her så KLART noget for dig:-)
Sami | Tors. 12. februar 2009 kl. 01:01
Ha ha kan godt høre lidt MLTR her;)
Queensberry - I Can´t Stop Feeling
(Pop)
vancairo | Mandag den 09. februar 2009 kl. 06:15
Endnu en Tysk GirlGroup formet i et talent-show (her Popstars) har set dagens lys, i form af kvarteten Queensberrry her.
Deres 2. single men faktisk deres første!?! (den første var en promosingle) her hedder "I Can't Stop Feeling" og er et downtempop popnummer, som ikke gør meget væsen af sig.
Jeg er i syv sind med om det her bliver kæmpe i de Tysksprogede lande. Det gør disse talentshows vindere jo gerne, men samtidigt er nummeret ikke det HIT, vi tit ser fra disse som 1. udspil.
Men hvad siger i?
Jamali - Knowing Me, Knowing You
(Reggae/Dancehall/Ragga/Ska)
vancairo | Mandag den 09. februar 2009 kl. 06:08
Utallige kunstnere har igennem årene forsøgt sig med coverversioner af ABBA's klassikere og "Knowing Me, Knowing You" her, har bla. vores egen Sanne Salomonsen indspillet.
Her er den så med den SydAfrikanske pigetrio Jamali, i en frisk og noget reggae-inspireret version. Og på en eller anden måde er det bare fuldstændigt vildt fedt, at høre en helt anden tilgang til hittet end sædvanligt og man tænker ikke nær så meget på originalversion fra de 4 Svenskere som man måske normalt gør, når der leges med deres legendariske klassikere!
Annie Lennox - Shining Light

(Pop)
vancairo | Mandag den 09. februar 2009 kl. 06:01
Eurythmics karismatiske forsanger og kvindelige islæt Annie Lennox, er nu på vej med en Greatest Hits opsamling med alle hendes største hits som soloartist.
Der er 2 "nye" numre på albummet. Det ene er en genindspilning af en tidligere B-Side fra Keane, mens den anden er "Shining Light" her.
"Shining Light" var originalt et hit for den NordIrske rockgruppe Ash tilbage i 2001 hvor det nåede bla. en 8. plads i UK.
Lennox føger dermed i det spor som er ved at blive helt almindeligt - nemlig at genindspille nyklassikere fra den Brittiske rockscene.
Tidligere har både bla. Mark Ronson med "Valerie" (The Zutons) og Leona Lewis med "Run" (Snow Patrol) gjort det fantastisk på hitlisterne.
Og som én der klart anderkender Annie Lennox for hvad hun er - en levende legende, men som samtidigt er nået kvalmegrænsen mht hendes humanitære optrædener er der ingen tvivl med hendes version af "Shining Light"!
Det er noget af det bedste man har hørt fra hende i årevis, og der står HIT skrevet på det med store bogstaver, og som om det ikke skulle være nok, kan man altså snart købe hendes Greatest (solo) HITS, hvilket jo nærmest ER et must:-)
Philip | Man. 09. februar 2009 kl. 14:35
Ash! Dér var den.
Jeg syntes nok at jeg havde hørt den før.
Og faktisk gik ind på 9.-plads på min top-20 for PRÆCIS 8 år siden i dag (9. februar 2001).
http://www.hitsurf.dk/top20/index.php?nr=780
Ellers kan jeg godt lide (når jeg er i drillehumør) at harcellere over reklameformuleringer som "Alle de største hits" eller "Alle de bedste sange"...
Alle? Absolut alle, eller bare næsten alle?
Philip | Man. 09. februar 2009 kl. 14:36
9.-plads... Det skulle stå 10.-plads. ;-)
vancairo | Tirs. 10. februar 2009 kl. 02:00
Heh ja det er rigtigt nok. Sjovest er det dog når nogen efter 2 albums laver en Best Of:-)
Philip | Tirs. 10. februar 2009 kl. 19:30
Der er jo penge i lortet. :-)
Sami | Tors. 12. februar 2009 kl. 01:02
Originalen var fantastisk men Lennox gør det også rigtigt godt med Shining Light.
Nixx | Man. 16. februar 2009 kl. 19:54
Godt nummer.
Radio & Weasel - Zuena (Reggae/Dancehall/Ragga/Ska)
vancairo | Mandag den 09. februar 2009 kl. 05:48
LeToya Luckett - Not Anymore (Urban)
vancairo | Mandag den 09. februar 2009 kl. 05:46
Anna Vissi - Stin Pira (Pop)
vancairo | Mandag den 09. februar 2009 kl. 05:44
Air France - No Excuses (Dance/Electronica/House)
vancairo | Mandag den 09. februar 2009 kl. 05:41
Ra Ra Riot - Can You Tell (Rock)
vancairo | Mandag den 09. februar 2009 kl. 05:40
Ugens HitPick
Lovebugs - 21st Century Man
(Rock)
vancairo | Mandag den 09. februar 2009 kl. 01:06
Ugens HitPick her på ChartBase, er i denne uge faldet på "21st Century Man" fra Schweiziske Lovebugs.
Rockgruppen har eksisteret siden 1992 og er et af de populæreste musiknavne i hjemlandet mens udlandet endnu ikke er faldet helt for dem.
Senest udgav de for et par år siden en single samme med Lene Marlin, der gjorde en smule opmærksom på sig selv, og nu er de så ude med single "21st Century Man" som vi her på ChartBase simpelthen mener SKAL give dem et generelt gennembrud!
Virker det ikke - jamen så er Lovebugs rent faktisk valgt til at skulle repræsenterer Schweitz ved det Internationale Melodi Grand Prix i Moskva om et lille stykke tid.
Så vi tror på at 2009 bliver Year Of The Lovebugs!!
Philip | Man. 09. februar 2009 kl. 08:46
Egentlig lidt sjovt:
I 1986 blev Irland repræsenteret af en gruppe der hed Luv Bug.
Deres sang hed "You Can Count on Me"
http://www.youtube.com/watch?v=VP9uboy65fY
vancairo | Tirs. 10. februar 2009 kl. 02:02
Hold da op hvor må de ha' været Elvis-fans!!
Er det ikke "Suspicious Minds"??
Philip | Tirs. 10. februar 2009 kl. 19:31
Gud ja! For pokker! Det er det jo!
Philip | Tirs. 10. februar 2009 kl. 19:35
Men i øvrigt lidt irriterende at de skal sende denne her afsted til MGP´et netop nu hvor Danmark for en gangs skyld har sendt et nummer afsted, som jeg seriøst har lidt tro på.