Seneste hitlister:
Top Of The World Ons. 21. januar 2026 - 00:05
CB VideoChart Ons. 21. januar 2026 - 00:04
CB Denmark-Danmark Tirs. 20. januar 2026 - 00:05
Top Of ChartBase Man. 19. januar 2026 - 00:05
Brugernes Top-50 Søn. 18. januar 2026 - 11:39
Hittips
Lana Broz - Najbolja (Dance/Electronica/House)
Philip | Søndag den 24. januar 2010 kl. 07:02
Crookers feat. Miike Snow - Remedy
(Dance/Electronica/House)
Philip | Søndag den 24. januar 2010 kl. 06:53
Crookers kender de fleste nok bedst for hittet "Day n Nite" sammen med Kid Cudi sidste vinter, et nummer der jo toppede vores Dancefloor-liste.
I "Remedy" har de byttet bassline ud med en blanding af house og synthpop.
Akcent - Make Me Shiver (Wanna Lick Your Ear)
(Dance/Electronica/House)
Philip | Søndag den 24. januar 2010 kl. 06:49
Når vi taler om rumænsk dance, så skal vi ikke glemme et af de største navne dernede, nemlig Akcent.
De havde en pæn række hits i 00'erne, hvoraf Dragoste De Inchiriat/Kylie og King Of Disco nok var deres største. Sidstnævnte tilbragte hele 10 uger på 1.-plads på Hitsurf Chart i foråret 2007.
Der har været lidt stille om dem på det sidste, men nu er de endelig ude med nyt materiale.
Groovebustrez - Holiday
(Dance/Electronica/House)
Philip | Søndag den 24. januar 2010 kl. 06:44
Polsk house fra Cayré og Bezik, alias Groovebusterz.
De blev bragt sammen i 2006 af deres pladeselskab Camey Records og har udgivet musik fra forskellige dancerelaterede genrer som electro, house, disco og funk.
Der må være noget sampling inde over her, for det er ikke første gang dette omkvæd bruger. Svenske Alcazar har bl.a. brugt det.
vancairo | Man. 25. januar 2010 kl. 18:16
Fedt nummer! Ja det er rigtigt med Alcazar, kan sq bare ikke huske hvilket nummer...!
Kelis - Acapella

(Dance/Electronica/House)
partyfever | Lørdag den 23. januar 2010 kl. 23:02
Rnb stjrernen Kelis gør her et overraskende "comeback", overraskende fordi hun nu i stedet for rnb stilen er gået med på den ultra populære elektro-pop bølge. Acapella er, ja man har jo næsten lyst til at sige selvfølgelig produceret af den franske Dj , David Guetta.
Den mand har altså bare gang i noget genialt, jeg elsker alt som han rører ved og denne "acapella" er bestemt ingen undtagelse.
Det er så fedt at høre Kelis fantastiske vokal smøre sig rundt om de dansable beats fra Guetta. Det her må altså bare blive et stort hit.
Philip | Søn. 24. januar 2010 kl. 10:20
Ja, når folk begynder at oprette hadegrupper på Facebook mod en artist (Guetta), vidner det om at vedkommende er nået til tops.
Det er faktisk ret okay det her.
Og tillykke med fødselsdagen i går i øvrigt.
Diego Miranda Ft. Liliane - Ibiza For Dreams
(Dance/Electronica/House)
Philip | Lørdag den 23. januar 2010 kl. 06:36
Diego Miranda er en 30-årig portugisisk DJ og producer, og en af de mange der begyndte en DJ-karriære som teenager tilbage i 90'erne.
Seneste udspil, "Ibiza For Dreams" blev kviktippet her på siden allerede i oktober, men siden er der kommet en video til, og sangen har ligget top-3 i Portugal i pænt mange uger.
DVJ Bazuka - Naedine
(Dance/Electronica/House)
Philip | Lørdag den 23. januar 2010 kl. 06:23
Ikke en weekend uden østeuropæisk dance fra min hånd, men det er oftest fra lande som Rumænien, Ungarn, Tjekkiet og Polen.
Storebror i øst, Rusland kan da også være med. Det sjove er at lyden er meget rumænsk. Det svarer i min verden næsten til at man i Tyskland eller USA skulle have lavet noget der lød som Aqua, Me & My, Daze eller andre bubblegum-navne fra 90'erne.
"DVJ" er en sammentrækning af DJ og VJ og dækker sådan set over en DJ der både bruger pladespiller, CD-afspiller og video eller visuelle effekter i sine shows.
DVJ Bazuka betragtes som verdens første kvindelige DVJ, og hun har holdt festen igang siden 2005.
vancairo | Man. 25. januar 2010 kl. 18:20
Faktisk meget fedt nummer! Og så lyder det som det er lidt inspireret af H.I.M.'s "Join Me".
Pull´Up - Girls
(Dance/Electronica/House)
Philip | Lørdag den 23. januar 2010 kl. 06:10
En blanding af reggae/ragga og dance og en vokal så det nærmest minder mig om Dr. Alban i begyndelsen af 90'erne. Ja, selv klaviaturspillet minder mig om 90'erne.
vancairo | Man. 25. januar 2010 kl. 18:22
Den fransk-afrikanske aacent fra rapperen er bare prikken over I'et. FEDT!
Crazy Disco - Reason
(Dance/Electronica/House)
Philip | Fredag den 22. januar 2010 kl. 20:08
Jeg ophøjer lige mit eget kviktip fra sidste weekend, selvom jeg ikke ved det store om Crazy Disco. Men det lyder østeuropæisk (dog ikke rumænsk), og kommentarerne under sangen på YouTube er på polsk, så det passer nok meget godt. Sangen er gået ind på 2.-plads på min egen hitliste i dag.
LLP & John Puzzle feat Chriss-T - I Miss You
(Dance/Electronica/House)
Philip | Fredag den 22. januar 2010 kl. 19:22
Ingen tvivl her! Det er rumænsk!
John Puzzle har tidligere hittet med "All About You", der også hos os nåede 16.-plads på vancairos hitliste i december 2008.
vancairo | Lør. 23. januar 2010 kl. 00:29
Utroligt. De bliver bare ved med at pumpe fed musik ud fra Rumænien:-)
Craig David - One More Lie (Standing In The Shadows)
(-)
vancairo | Fredag den 22. januar 2010 kl. 04:50
Engelske Craig David har de seneste år været en del svingende når det gælder hitlisteplaceringer.
1. singlen brager gerne igennem, og så kommer der nogle singler der ikke rigtigt bider sig fast.
Man kan sige at det starter ligesådan med 1. singlen fra hans kommende album Signed Sealed Delivered.
Ihvertfald starter han ud med et BRAG af en single!
"One More Lie (Standing In The Shadow)" overrasker ved at være et DiscoDance-track - og endda af ypperste kaliber!
Nummeret sampler The Four Tops 1966-hit "Standing In The Shadows Of Love".
Jeg siger endnu en gang!
HITALARM!
Nixx | Man. 25. januar 2010 kl. 19:32
Wow der er gang i den, det er jo dance han laver nu!
Northern Allstars - Don´t Stop Believin´
(Dance/Electronica/House)
vancairo | Fredag den 22. januar 2010 kl. 04:49
Journey's hit "Don't Stop Believin'" fra 1981 er en af de sjovere historier i det nye årtusinde og klart en af lyspunkterne ved at downloads nu tæller med på hitlisterne.
I 2007 blev nummeret spillet i den aller sidste scene af den populære gangster serie The Sopranos og siden har den praktisk talt ikke været til at fjerne fra hitlisterne verden over.
I originalversionen har nummeret hittet flere gange siden 2007. Senest i UK da det nåede Top 10 på singlecharten lige op til jul, da nummeret blev sunget i deres version af X-factor.
Den nye serie Glee Cast, har nummeret med i deres første episode og deres version version er netop gået Top i UK og Irland, mens den gjorde det i USA i 2009. Alle stederne har nummeret klaret sig bedre, end da det blev udgivet tilbage i 1981.
Nummeret skulle være det mest downloaded track i det nye årtusinde, der ikke er FRA dette årtusinde og er i Irland et af de mest solgte rock-hits OVERHOVEDET.
Det skal heller ikke være nogen hemmelighed at undertegnede igen og igen de seneste år, frådene har kastet sig over klassikeren i forskellige nye versioner.
Og nu - naturligvis - fristes man til at sige, er nummeret ude i en Dance-version.
Her er det Northern Allstars der prøver at score sig et billigt hit.
Det værste er vel næsten at jeg er ligeglad, det lyder stadigvæk fandens godt.
Jeg er slet ikke færdig med "Don't Stop Believin'" endnu:-)
Rachel Kramer - Cause I
(Pop)
vancairo | Fredag den 22. januar 2010 kl. 04:49
Hollandske Rachel Kramer der blev kendt da hun nåede finalen i deres 2. sæson af X-Factor er her aktuel med en dejligt lille popnummer "Cause I".
Det har både elementer fra Pop, Country og Singer/Songwriter-genrerne.
Et megahit går det ikke hen og bliver, men et dejligt lille bekendtskab der nok skal få sine hitlisteplaceringer hist og her - det er det.
Nari & Milani and Cristian Marchi With Max C - Let It Rain
(Dance/Electronica/House)
vancairo | Fredag den 22. januar 2010 kl. 04:48
"Let It Rain" fra italienske Nari & Milani, med hjælp fra Christian Marchi og fantastisk fed vokal fra Max C. som altid, har ligget på vores CB Dancefloor i omkring de 2 måneder efterhånden. Og nu er det ihvertfald tid at det tippes!
Nummeret låner en del fra Weather Girls klassiker "It's Raining Men" samt er måske endda lidt inspireret af Eurythmics-megahittet "Sweet Dreams".
Nå som før nævnt, man så tilsætter Max C's vokal så står man altså med hvad man kalde et monsterfedt-dancetrack.
Tag et lyt!
Timid Tiger - Electric Island (Rock)
vancairo | Fredag den 22. januar 2010 kl. 04:48
Marina - Glam Pop (Dance/Electronica/House)
vancairo | Fredag den 22. januar 2010 kl. 04:47
Boyz II Men - I Can´t Make You Love Me (Urban)
vancairo | Fredag den 22. januar 2010 kl. 04:46
Michael Bublé - Hold On (-)
vancairo | Fredag den 22. januar 2010 kl. 04:45
So What - Passe Partout (Rock)
vancairo | Fredag den 22. januar 2010 kl. 04:44
Sugababes - Wear My Kiss

(Urban)
vancairo | Torsdag den 21. januar 2010 kl. 05:40
Den nye line-up af Sugababes, er klar med 3. single fra det kommende album Sweet 7.
"Wear My Kiss" hedder nummeret der fortsætter meget godt i den mere amerikanske Urban-sound.
De 2 første singler "Get Sexy" og "About A Girl" var rimeligt fede og nåede begge Top i hjemlandet England. Men internationalt har hitlisteplaceringerne ikke været overvældene.
Måske det ændrer sig med "Wear My Kiss" som OGSÅ er fed. Problemet er bare at det lyder som meget af al det andet musik der udkommer nu, og har mistet en del af den specielle Sugababes sound.
Philip | Tors. 21. januar 2010 kl. 18:40
Mjah! Det lyder nærmest som en krydsning mellem Lady GaGa og Britney Spears i en Timbaland/Timberlake-produktion.
Skuffende synes jeg.
Hera Björk - Je Ne Sais Quoi

(Dance/Electronica/House)
vancairo | Torsdag den 21. januar 2010 kl. 05:40
Sidste år blev islandske Hera Björk Nr 2. i det danske Melodi Grand Prix med den fede "Someday".
I år er det hjemlandet der har fornøjelsen af hendes sang.
"Je Ne Sais Quoi" er blandt de 15 sange, der i år først skal kæmpe om at komme i finalen, vinde den og dernæst tage Europa med storm.
Nummeret er et forrygende Pompøst DancePop-nummer som vi kender det fra svenskerne før i tiden - især i Melodi Grand Prix sammenhæng.
Det er bedre end "Someday" så jeg vil blive MEGET overrasket hvis nummeret ikke når langt på Island.
I det at nummeret synges på Engelsk-Fransk, er en sammenligning med belgiske Kate Ryan måske på plads her?
HIT!
Plan B - Stay Too Long

(Urban)
vancairo | Torsdag den 21. januar 2010 kl. 05:39
Sammen med Dance-duoen Chase & Status fik rapperen/sangeren Plan B i slutningen af 2009 sig sit første Top 10 hit i UK, med singlen "End Credits".
Og her i 2010 ligger han godt ud med for første gang at gå solo Top 10 i hjemlandet med singlen "Stay Too Long".
Hittet er vel nærmest en blanding mellem Urban og Rock - måske endda tættest på det sidste, med en sound der ikke er langt fra Rage Against The Machine her.
Ikke desto mindre er "Stay Too Long" HotShotDebut på ugens CB Urbanized chart som Nr 17.
Tag en lytter - det er pokkers fedt det her!
Gramophonedzie - Why Don´t You
(Dance/Electronica/House)
vancairo | Torsdag den 21. januar 2010 kl. 05:38
Den Serbiske houseduo Gramophonedzie har med "Why Don't You" fået sig et hit på den danske Dancechart og dermed også på vores HITS IN DK liste.
Nummeret er et forrygende cover af legendariske Peggy Lee's jazz-hit "Why Don't You Do Right" fra 1943.
Ja faktisk er det fra 1936 hvor nummeret hed "The Weed Smoker's Dream" og var med Harlem Hamfats.
Men de fleste kender den nok i Peggy Lee's version, trods den fede original-titel:-)
Her er den ca. 74 år gamle originalversion så:
http://www.youtube.com/watch?v=uyjW8FTGxbI">http://www.youtube.com/watch?v=uyjW8FTGxbI
Ana Barbara - Rompiendo Cadenas (-)
vancairo | Torsdag den 21. januar 2010 kl. 05:25
ICONIQ - Change Myself (Pop)
vancairo | Torsdag den 21. januar 2010 kl. 05:24
Lil´Wayne Ft. Eminem - Drop The World (Urban)
vancairo | Torsdag den 21. januar 2010 kl. 05:23
Johnny Hallyday - Et Maintenant (Schlager/Dansktop/Volksmusik)
vancairo | Torsdag den 21. januar 2010 kl. 05:22
Stanfour - Wishing You Well (Rock)
vancairo | Torsdag den 21. januar 2010 kl. 05:21
Michel Cleis Feat. Toto La Mompozina - La Mezcla
(Dance/Electronica/House)
partyfever | Onsdag den 20. januar 2010 kl. 18:34
Jeg ved ikke hvorfor, men jg synes altså bare at dette nummer er super fedt. Det synes de åbenbart også i Tyskland da nummeret hitter på de tyske clubber.
Toto La Mompozina skulle være en Columbiansk folkesang, mens Michel Cleis er fra Schweiz/chile. Han har været i gamet siden 1999.
vancairo | Ons. 20. januar 2010 kl. 18:57
Det ER BARE SÅ FEDT DET NUMMER!!! Og det gør det bare endnu bedre med lidt beats på! Hit hit hit!!!
Philip | Ons. 20. januar 2010 kl. 21:01
Nummeret rodede rundt i bunden af vores Dancefloor-liste i sommers, og i sidste måned kom den så ind igen efter 14 ugers pause takket være tyskerne.
MoveTown - Girl You Know It´s True
(Dance/Electronica/House)
partyfever | Onsdag den 20. januar 2010 kl. 18:23
Movetown hittede sidste år med deres cover version af "Now that we found love". Nu er de klar med endnu et nyt nummer, denne gang nummeret "Girl you know its true", jeg mener ikke at det er en cover version af noget.
DEt er faktisk helt i orden fedt det her og et pænt hit i det Tyske.
vancairo | Ons. 20. januar 2010 kl. 18:55
Jo det er Milli Vanilli de cover her. Ligesom Burhan G. hitter med nu. Til gengæld er der lavet rigtigt meget om her. Fed, fed sound og er vild med vokalen.
Philip | Ons. 20. januar 2010 kl. 20:35
Ja, her er det stort set kun omkvædet der er kopieret, mens verset er et helt andet.
Milli Vanillis version lå #1 på min hitliste i september 1988, og den lå også højt på de fleste officielle hitlister i Europa, bl.a. #1 i Tyskland.
http://www.youtube.com/watch?v=Kz1bSZB51zI
Philip | Ons. 20. januar 2010 kl. 20:38
Dette var Milli Vanillis første hit. Et par år senere kom det frem at det slet ikke var dem der sang på pladerne. Derefter var deres karriære stort set slut.
Jeg lavede senere en joke om at jeg havde fundet frem til hvem der var den virkelige sanger på skiverne:
http://www.komix.dk/kaelderrummet/philip/milli2.jpg
Jamx, Beam And Vace Feat. Tears for Fears - Shout 2010 (Let It All Out)
(Dance/Electronica/House)
partyfever | Onsdag den 20. januar 2010 kl. 18:10
Tears For Fears hittet "Shout" har altid været en af mine favoritter.. Nu er der så kommet denne fantastiske 2010 version fra Jamx Beam og vace. vokalerne leveres af Tears for fears.
Jeg tror sagtens at det her kan gå hen og blive et top hit på diverse dabcecharter europa over.
Amy Macdonald - Don´t Tell Me That Is Over
(Rock)
MathiasP | Onsdag den 20. januar 2010 kl. 16:48
"Sådan, Amy Macdonald er tilbage med nyt materiale!"
Min første tanke da jeg så nummeret her.
"This Is The Life" var en af mine klare favoritter tilbage i slutningen af 2007 starten af 2008.
Og heldigvis fortsætter hun da i samme stil, dog uden at vi her har et nyt hit i den størrelsesorden, men et af de numre der med lidt airplay kan får lov at gro ligeså stille og roligt. I hvert fald dejligt at hun er tilbage!
Morph | Ons. 20. januar 2010 kl. 18:25
Ja, det er rigtigt fedt. Hun har en fed stemme, og så lyder hun altså bare ikke "som alle de andre"...
vancairo | Ons. 20. januar 2010 kl. 18:51
Flot nummer! Nej hun er lidt unik og hvis hun endelig skulle lyde som nogen her, må det være Dolores O'riordan (The Cranberries).
MathiasP | Ons. 20. januar 2010 kl. 18:57
Det nærmeste jeg også altid kommer når jeg tænker er Dolores!!! Hvor sjovt, jeg overvejede virkelig at skrive det også, hun har lidt hen af de samme fraseringer.
Nixx | Man. 25. januar 2010 kl. 19:34
Hun synger smukt. Men kan os godt li hendes tekster.
Livvi Franc - Automatik

(Pop)
MathiasP | Onsdag den 20. januar 2010 kl. 16:41
Livvi Franc fik sig pludselig et hit i 2009 med "Now I'm That Bitch" der bl.a. gik nummer 1 på den amerikanske Dance Billboard liste.
Nu er hun så klar med et RedOne produceret nummer.
Spørgsmålet er så om hun kan snuppe sig et endnu et hit?
Svaret må være; hvofor ikke?
vancairo | Ons. 20. januar 2010 kl. 18:48
Havde forventet mig meget mere af "I'm That Bitch" egentligt. Men man kan håbe det store gennembrud kommer her - fedt, fedt nummer. Og hvad fanden er det de "låner" fra?
Ellie Goulding - Starry Eyed

(Pop)
MathiasP | Onsdag den 20. januar 2010 kl. 16:35
Jeg tippede Ellie Goulding lige før årsskiftet ca. og spåede hende som en mulig ny stjerne i 2010. Indtil videre er succesen dog udeblevet en smule med debutummeret "Under The Sheets" der skuffende kun har peaket som nummer 53 i UK.
Om ikke andet er 2. singlen snart klar til release, og her bliver det endnu mere elektropoppet, men samtidig også en smule mere alternativt/indie-agtigt.
Personligt passer det mig fint, jeg er stadig fuldstændig hooked på Ellie Goulding!
Pixie Lott - Gravity

(Pop)
MathiasP | Onsdag den 20. januar 2010 kl. 16:27
Navnet Pixie Lott skulle efterhånden stå klart og tydeligt indprentet i de flestes hoveder, om ikke andet i UK hvor hun vel næsten kan betragts som et slags årets nye navn i 2009.
"Gravity" hedder 4. single, og niveauet holder såmænd stadig, og personligt er det her mere alá min smag i forhold til de 2 seneste singler "Boys And Girls" og "Cry Me Out".
Umiddelbart kunne det sagtens lyde som et nummer man har hørt før fra f.eks. Jordin Sparks eller en anden af den slags artister, men hendes formidable unikke vokal giver helt klart nummeret særpræg.
Nixx | Man. 25. januar 2010 kl. 19:37
Endnu en god sang fra hende.
Courteeners - You Overdid It Doll
(Rock)
MathiasP | Onsdag den 20. januar 2010 kl. 16:18
"Vi tager lige endnu et indie band mere; The Courteeners, med deres nyeste single.
"Just another indieband"! Lyder en af kommentarerne på Youtube, og tja, døm selv :)"
Sådan lød min anmeldelse første gang jeg stødte ind i bandet tilbage i 2008 med nummeret "Not Nineteen Forever", og før jeg lige hørte det nummer her i dag, kan jeg med rolighed i stemmen sige at det var et af de numre der var gået fuldstændig i glemmebogen, og fik mig til at glemme bandet lidt igen.
Nummeret peakede iøvrigt som nummer 19 i UK, og er til dato deres største hit.
Nå, men så stødte jeg tilfældigvis ind i dem i dag, og tænkte jeg ville give det chancen.
Og stadig sidder jeg med et lille smil på læben når jeg hører nummeret, jeg synes det lyder til de har fundet sig en sound man kan identificere dem med og adskille dem fra andre bands, med andre ord er dette et forbandet fedt udspil der burde give drengene minimum endnu et top-20 hit!
vancairo | Ons. 20. januar 2010 kl. 18:44
Enig - fedt nummer og iøvrigt fed tekst:-)
Fe-Nix - Swagga
(Urban)
MathiasP | Onsdag den 20. januar 2010 kl. 16:09
Fe-Nix fik ikke den vilde debut med nummeret "Lady Baby" tilbage i foråret 2009, nu er de så endelig klar til at prøve igen med singlen "Swagga" her, og jeg synes bestemt det er bedre en første udspil, og der burde være endnu større chance for at bryde igennem her, der er gang i den i hvert fald og et catchy beat!
Uffie - MC´s Can Kiss (Dance/Electronica/House)
MathiasP | Onsdag den 20. januar 2010 kl. 16:02
Miike Snow - Silvia
(Pop)
MathiasP | Onsdag den 20. januar 2010 kl. 15:56
"Animal" klarede sig slet ikke så godt som spået til, et peak som nummer 98 i UK var hvad det blev til.
Svenske Miike Snow eksperimenterer dog naturligvis videre her på 2. single.
Nummeret her kan jeg såmænd forestille mig hitte på min egen liste, et ganske smukt nummer med en rigtig god video til, jeg er på!
Corinne Bailey Rae - I´d Do It All Again (Singer/Songwriter)
MathiasP | Onsdag den 20. januar 2010 kl. 15:51
Daniel Evans - Open Arms
(Pop)
MathiasP | Onsdag den 20. januar 2010 kl. 15:47
Debutsingle fra X-factor finalist i UK.
Han har altså kæmpet mod bl.a. Alexandra Burke og JLS, men nåede alligevel et pænt stykke på trods af konstant negativ kritik af bl.a. Simon Cowell.
Her leverer han så en vil jeg sige udmærket PopBallade der ikke går hen og tager verden med storm, men som bestemt er en lytter værd.
vancairo | Ons. 20. januar 2010 kl. 18:40
Han synger sq ganske godt!
Plastiscines - Bitch (Rock)
MathiasP | Onsdag den 20. januar 2010 kl. 15:41
Alejandro Sanz - Desde Cuando

(-)
vancairo | Onsdag den 20. januar 2010 kl. 06:35
Det mest populære Latino-hit over de sidste par måneder har uden tvivl været "Looking For Paradise" fra spanske Alejandro Sanz og Alicia Keys.
Vi faldt da også så meget for det her på ChartBase.dk at det fik æren af at være ugens HitPick her.
Nyeste single fra Sanz hedder "Desde Cuando" og er i denne uge en NewEntry på vores CB World Chart - hvor "Looking For Paradise" iøvrigt stadigvæk storhitter.
Superstjernen der også sang duet med Shakira på hendes "La Tortura" tilbage i 2005 har altså åbenbart ikke svært ved at tiltrække de smukkeste kvinder at samarbejde med.
Her i videoen til "Desde Cuando" er det lækkerbisken og Desperate Housewife Eva Longoria der slår sine folder:-)
Mathilde Falch - Måske Om 5 År

(Rock)
vancairo | Onsdag den 20. januar 2010 kl. 06:35
Mathilde Falch er klar med sin debutsingle "Måske Om 5 År" og at dømme ud fra den, så ser det lovende ud.
Det er RockPop med både fed vokal - men også tekst.
Og selvom hendes kendte far naturligvis frister en sammenligning, så synes jeg faktisk at singlen her mere minder mig mere om noget af TV-2's materiale.
Uanset hvem hun kan sammenlignes med, så er der klart tale om et hit her med den rette promotion og velvillighed fra medierne.
Morph | Ons. 20. januar 2010 kl. 18:12
Der er nok snart ikke nogen herinde, der ikke ved at Michael Falch har en stor plads i mit hjerte... :-)
Men jeg synes også at Mathilde Falch har noget, som jeg helt klart godt vil lytte mere til... Dejlig tekst og god lyd/stemme!!! Dejligt
Philip | Lør. 23. januar 2010 kl. 20:30
Husker ham stadig som en af de bedre studieværter på P3 tilbage i starten af 80´erne.
Usher - More
(Urban)
vancairo | Onsdag den 20. januar 2010 kl. 06:34
Siden "Love In This Club" har hver eneste Usher single faktisk klaret sig elendigt.
Så senest har man set superstjernen være meget mere med som featured artist - sikkert for at få lidt mere credibility igen og måske et hit.
Seneste album Raymond Vs. Raymond, har indtil videre været ét stort virvar af promo-singler og halv-officielle ditto.
"More" er nyeste skud på stammen af disse, men skulle dog være en OFFICIEL single.
Nummeret er skrevet og produceret af RedOne og stinker faktisk en hel del af hit!
Men er det bare mig, eller er der ikke noget af Irene Cara's "What A Feeling" over det?
Irene Cara: What A Feeling
http://www.youtube.com/watch?v=CFA8RElFNRM">http://www.youtube.com/watch?v=CFA8RElFNRM
Riz - Rescue Me (Song For Haiti)
(Urban)
vancairo | Onsdag den 20. januar 2010 kl. 06:34
Snart kommer der en dansk charitysingle skrevet af Sys Bjerre til fordel for de mange, mange, mange ofre jordskælvet i Haiti har ramt.
Men her er det Nigeriansk-Hollandske Riz der har fået smidt det smukke nummer "Rescue Me (Song For Haiti)" på gaden.
Og det kan vel ikke siges nok: Giv alle de penge i kan undvære, til denne tragedie!
Thorleifs - Ingen Torkar Längre Tåren På Min Kind (Schlager/Dansktop/Volksmusik)
vancairo | Onsdag den 20. januar 2010 kl. 06:20
Lacuna Coil - I Won´t Tell You (Rock)
vancairo | Onsdag den 20. januar 2010 kl. 06:19
Sammi Cheng - Do Not Disturb Love (Pop)
vancairo | Onsdag den 20. januar 2010 kl. 06:02
Irina Dubcova - Kak By Ne Tak (Pop)
vancairo | Onsdag den 20. januar 2010 kl. 06:01
Michael Franti & Spearhead - Say Hey (I Love You) (Reggae/Dancehall/Ragga/Ska)
MathiasP | Onsdag den 20. januar 2010 kl. 00:28
Kesha Ft. 3OH!3 - Blah Blah Blah

(Pop)
vancairo | Tirsdag den 19. januar 2010 kl. 05:39
"Blah Blah Blah" er vist egentligt ikke officielt annonceret som næste single fra sangerinden Kesha - men bliver det uden tvivl!
Direkte Top 10 i både USA, Australien og Canada er nummeret gået i denne uge og er dermed også skudt direkte ind som Nr 1. på vores egen NEOCHART.
På nummeret får hun selskab af duoen 3OH!3 som vi jo bla. kender fra hittet "Don't Trust Me" og senest "Starstrukk" sammen med Katy Perry.
Jeg kan godt høre det fede ved nummeret her, men jeg synes stadigvæk at det er noget vi har hørt masser af gange før.
Men okay - "Never Change A Winning Team":-)
Monroe | Tirs. 19. januar 2010 kl. 22:01
MEGAFED. Kan godt li begge to!
Boyzone - Gave It All Away
(Pop)
vancairo | Tirsdag den 19. januar 2010 kl. 05:38
I 2009 døde Boyzone-sangeren Stephen Gately tragisk nok.
Alligevel kan man høre hans vokal på "Gave It All Away" - den helt nye single fra gruppen.
Dette skyldes at nummeret blev indspillet allerede i 2007 og faktisk var ment som deres comebacksingle i stedet for "Love You Anyway".
Ham som havde skrevet nummeret, tillod det dog af en eller anden grund ikke.
Han - hedder iøvrigt Mika:-)
Selve nummeret er rent faktisk et rigtigt godt Pop-nummer og med den overraskende ingrediens - Reggae!?! Noget man lige skal vende sig til fra Irske Boyzone:-)
Videoen - ja det er jo som man personligt ser på den slags.
Her er der lagt op til det helt store "tude-gilde". Ja rent faktisk ser vi hver af de 4 tilbageværende medlemmer fælde en tåre i løbet af videoen, mens de tænker på Stephen Gately og der samtidigt vises gamle klip med den afdøde sanger.
Det er selvfølgelig en tribute til deres ven - meeen måske lidt i overkanten.
Men tag en lyt og et kig - det er et MUST her!
Dino MC & Nastia Zadorozhnaya - I´m With You (Urban)
vancairo | Tirsdag den 19. januar 2010 kl. 05:38
Ivana Wong - Low-tech Song (Rock)
vancairo | Tirsdag den 19. januar 2010 kl. 05:38
Jurk! - Zou Zo Graag (Pop)
vancairo | Tirsdag den 19. januar 2010 kl. 05:37
Giana Factory - Trippin´ (-)
vancairo | Tirsdag den 19. januar 2010 kl. 05:35
Mr. - Black Mad Fan (Rock)
vancairo | Tirsdag den 19. januar 2010 kl. 05:33
Shontelle - Licky (Under The Covers)

(Urban)
vancairo | Tirsdag den 19. januar 2010 kl. 05:32
"T-Shirt" hed den single som Shontelle klarede sig bedst på listerne med, tilbage i 2008.
Men sounden har ændret sig lidt nu. Nu er vi nemlig ovre i Britney Spears/Kesha/Katy Perry/Rihanna-lyden med nyeste udspil "Licky (Under The Covers)".
Og personligt må jeg indrømme det er en værre gang "efterlignings-pis" det her.
Lyden er som beskrevet, udseendet som en blanding af Lady Gaga og Rihanna.
Det er så præciseret på den lyd der hitter nu, er jeg får helt ondt i hovedet af at tænke på at nogen rent faktisk har gjort sig så umage med at efterligne en sound.
Jeg HÅBER virkeligt ikke at dette går hen og bliver et hit. Men desværre tror jeg at der findes nok The Voice-agtige DJ's verden over til at den gør det...:-(
Caro Emerald - A Night Like This

(-)
vancairo | Tirsdag den 19. januar 2010 kl. 05:32
Skønne Hollandske Caro Emerald er ny på hjemlandets Top 10 - og også vores NEOCHART i denne uge med singlen "On A Night Like This".
Igen er vi ovre i en underlig genre-mishmash, mellem Jazz, Calypso og lignende.
Det gennemgående thema i nummeret her, har også været brugt i en irriterende dansk reklame, som jeg desværre hele tiden tænker på nu, når jeg ellers hører dette fede singleudspil...
Shout Out Louds - Fall Hard (Rock)
vancairo | Mandag den 18. januar 2010 kl. 03:26
Crazy DJ Team - Mooie Meisjes (Schlager/Dansktop/Volksmusik)
vancairo | Mandag den 18. januar 2010 kl. 03:25
Sterling Knight - StarStruck (Pop)
vancairo | Mandag den 18. januar 2010 kl. 03:24
Libera - Orinoco Flow (Klassisk/Musical/Opera)
vancairo | Mandag den 18. januar 2010 kl. 03:23
Pet Shop Boys - My Girl (Dance/Electronica/House)
vancairo | Mandag den 18. januar 2010 kl. 03:21
Thomas Buttenschøn - God Damn

(Rock)
vancairo | Mandag den 18. januar 2010 kl. 03:19
Nyt udspil fra Thomas Buttenschøn - i topform!
Det RockPoppede nummer "God Damn" har en finurlig lyrik som vi kender det fra Buttenschøn og et dejligt genhør med en gut hvis musik, altid kan gøre én i godt humør.
Her trods den sure historie, som de fleste nok kan nikke genkende til:-)
Monroe | Tirs. 19. januar 2010 kl. 22:08
Meget fedt.
I Got You On Tape - Spinning For The Cause

(Rock)
vancairo | Mandag den 18. januar 2010 kl. 03:19
Årets pris P3 Guld blev (noget overraskende for popdrengen her) vundet af I Got You On Tape.
Gruppen har et par albums på bagen, men har indtil videre vist ikke været store mange andre steder end på P3.
Og da det nu var deres "Guld" de gav væk, er det vel egentligt fair nok:-)
"Spinning For The Cause" var nummeret gruppen optråde med til pris-showet og som også i denne uge, er at finde som en NewEntry på vores HITS IN DK.
Der er intet som en optræden i primetime-tv:-)
Nå jeg så har brokket mig færdigt over dette. Så vil jeg da også gerne indrømme at de HAR en fed sound og der er noget over dem... jeg havde bare givet prisen til nogle andre...:-(
MathiasP | Man. 18. januar 2010 kl. 14:16
"For komplekst til den almindelige dansker" eller hvad det nu var der blandt andet blev fortalt om hvorfor de skulle ha' prisen.. de har helt sikkert noget over sig, men jeg kunne bestemt ikke være mere enig med dig!
Dimitri Vegas & Like Mike - Under The Water
(Dance/Electronica/House)
vancairo | Mandag den 18. januar 2010 kl. 03:18
Ugens HotShotDebut på HITS IN DK er "Under The Water" fra de 2 Belgiere Dimitri Vegas & Like Mike.
Nummeret er dog en coverversion af en Dansk hit. Nemlig fra Marie Frank og lidt senere fra Brother Brown Ft. Frank'ee (sidstnævnte er iøvrigt OGSÅ Marie Frank).
Dengang nåede nummeret faktisk Top 20 i UK hvilket jo er MASSIVT!
Nu er det så ude i denne nye version og det har den danske Dancechart taget så meget til sig, at det også er ugens højeste NewEntry på HITS IN DK.
Tim Christensen - Tell Me What You Really Want

(Rock)
vancairo | Mandag den 18. januar 2010 kl. 03:18
I min optik er der lang tid siden at Tim Christensen sidst har lavet et "rigtigt" hit.
Og på nyeste udspil "Tell Me What You Really Want" appelerer hans anmelder-rock heller ikke til mig.
Jeg synes det er et middelnummer der aldrig når nogen vegne.
Til gengæld er der lavet en rigtigt flot video til nummeret, som trækker lidt op samlet:-)
Ugens HitPick
D´zrt - Feeling
(Urban)
vancairo | Mandag den 18. januar 2010 kl. 02:56
Paulo, Angelico, Vitor og Edmundo står for denne uges HitPick her på ChartBase.dk.
Sammen kalder de sig D'zrt og er et Portugisisk boyband.
Men helt almindeligt "boyband-musik" kan man næppe kalde "Feeling" her.
Ganske vist er Pop at spore i nummeret, og naturligvis den sydlandske latino-stemning. Men der er også store Urban-elementer og guitar-riffs og bankende trommer, der ville sparke røv på selv det bedste rock-nummer.
Det her er rigtigt fedt og her på ChartBase er vi ikke et skeund i tvivl om hitpotentialet i nummeret.
Tag et lyt!