Seneste hitlister:

CB Dancefloor Lør. 17. januar 2026 - 00:05

Philip Lør. 17. januar 2026 - 00:00

CB Urbanized Fre. 16. januar 2026 - 00:05

CB The Rock Fre. 16. januar 2026 - 00:04

vancairo Fre. 16. januar 2026 - 00:03

Brugernavn:
Kode:

Opret profil (Register)

Kontakt

Artist: Titel:

Hittips

Uge 22 - 2010

dan le sac Vs Scroobius Pip - Get Better
(Urban)

Martin_fra_Hitlisterne | Søndag den 06. juni 2010 kl. 19:23

Elektro-rap-spoken word bandet dan le sac og Scroobius Pip gør et eller andet ved mig, der får mig tilbage til deres musik, bestående af basic elektro, ofte hurtige beats og kritiske sange.

 

Og de bliver mere og mere hypet for øjeblikket i ´inderkredsene´ for deres unikke musikstil og tekster. Get Better udkom 28/2-10 og er lige fulgt op af  http://www.youtube.com/watch?v=QwjzJKCZWYc" target="_blank">Sick Tonight / http://www.youtube.com/watch?v=YeV2cExvnMI" target="_blank">Great Britain EP´en i disse dage.

 

En lille sjov detalje er at de i 2007 ´søgte´ ind til Xfactor i England og røg ud for fuld musik, kun for at kunne lave reklame for deres kommende gratis download for Letter From God To Man.

 

Jeg hyper dem også uden tvivl og hypen er hermed givet videre.

 

En af deres første sange og pt. mest sete Youtube video "http://www.youtube.com/watch?v=yoN6XfyQsr4" target="_blank">Thou Shalt always Kill" fra 2007

vancairo | Man. 07. juni 2010 kl. 05:02

Kan godt høre hvorfor de bliver Hyped. Det er jo nærmest direkte efter "anmelderformen". Heldig vis den bedre af slagsen:-)

Martin_fra_Hitlisterne | Man. 07. juni 2010 kl. 11:36

Jeg bedømmer dem ikke til at lave hits, selvom de ligger og ulmer lige under overfladen. Men jeg synes, at de kom med et spændende frisk pust, der var værd at nævne.

Sidney Samson Feat. Sicerow - Fill U Up
(Dance/Electronica/House)

Philip | Søndag den 06. juni 2010 kl. 14:25

Sidney Samson har taget et land ad gangen gennem Europa med nummeret "Riverside", så den i stedet for at være et megahit her og nu har været et jævnt hit igennem et helt år.

 

I Holland taget han nu et kæmpe ryk op ad deres danceliste fra #28 til #3 med nummeret "Fill U Up", der desuden også er ugens højestplacerede nyhed på vores egen CB Dancefloor.

 

Det ligger tættere på min genre, men jeg tror ikke på at den har helt samme hitpotentiale på vore breddegradder som "Riverside". Men man skal selvfølgelig aldrig sige aldrig.

vancairo | Man. 07. juni 2010 kl. 05:05

Rigtigt fed opføler. Men nej den bliver nok ikke nært så stor som "Riverside".

Mila Ft. Sharoom & Sanctus - Left/Right Danmark
(Urban)

vancairo | Søndag den 06. juni 2010 kl. 13:00

Apollon Records er en ny spiller på det danske markede der virkeligt har trykket speederen i bund på det seneste.

De sprøjter nye artister ud én efter én. At så disses kvalitet er mere end svingende er så en anden sag.

Nyeste skud på stammen er sangerinden Mila her.

Umiddelbart har jeg svært ved at se, hvad der gør hende til en sangerinde der skilder sig ud fra andre håbefulde NASA-piger. Men ihvertfald er hun nu klar med nummeret "Left/Right" der lyder som lidt af et ripoff af Kesha's "Tik Tok".

"Just Dance" var jo Lady Gaga's første hit. Og netop dette nummer lå til grund for rap-duoen Sharoom & Sanctus første udspil.

De hjælper Mila her på bedste Flo-Rida stil med auto-tune, så det er svært at høre om der er egentligt talent gemt der et sted.

Der er video til - hvilket trækker godt op, selvom den ikke er noget at skrive hjem om.

Der er ikke meget originalt her, men derfor kan det jo sagtens være et hit.

Bedøm selv!

Martin_fra_Hitlisterne | Søn. 06. juni 2010 kl. 13:48

Tja.. den er svær, for der er lyttet godt og grundigt på de seneste store hits og der er ripoff fra her og der. Lidt synd, for med lidt mere selvstændig leg på tangenterne, så tror jeg, at den var gået op i en højere enhed. Men Apollon er værd at holde øje med, når de engang har fået kalibreret hitmaskinen rigtig ind.

Martin_fra_Hitlisterne | Søn. 06. juni 2010 kl. 13:50

- og der skal lige arbejdes noget mere på teksterne.

Rasmus Nøhr - Du Er Ikke Alene Danmark
(Pop)

Morph | Søndag den 06. juni 2010 kl. 10:17

Ja, den er vist ikke lige udkommet, men synes den fortjener en chance til - om ikke så fordi den også er lidt aktuel mht. fodbold VM...

Teksten er smuk, og Rasmus Nøhrs stemme er speciel. Og VM venter lige om hjørnet, og det skal vi alle se...

Martin_fra_Hitlisterne | Søn. 06. juni 2010 kl. 11:53

Jeg er vild med hans tolkning af sangen fra 1978, som falder godt for en gangs skyld. Weltklasse efter min smag.

vancairo | Søn. 06. juni 2010 kl. 12:48

God version af et fantastisk nummer. Men til gengæld et plat valg fra TV2 til VM-udsendelserne. Men sikkert en aftale for at få Nøhr med i Allstars:-)

Monroe | Fre. 11. juni 2010 kl. 00:31

Synes virkeligt han synger rigtigt godt Rasmus Nøhr.

Twice - Sommar I Sverige Sverige
(Dance/Electronica/House)

Philip | Søndag den 06. juni 2010 kl. 01:44

Det er ikke kun fra de sydligere himmelstrøg, vi finder dejlige sommertoner. Vi kan nøjes med at tage et smut over broen til Sverige.

 

Et tjek på Hitlisternes og Radio ABC´s http://www.youtube.com/user/hitlisterne#g/c/C26B0D8466D0290F">Hit Aircheck for juni 2010 med Nadim Hansen har dette guldkorn fra sverige helt oppe på 2.-plads. Det minder mig hæftigt om de mange bubblegum-numre der hittede både her og i Sverige tilbage i slutningen af 90´erne.

 

Dette kan altså godt gå hen og blive årets sommarplåga i sverige. Enten elsker man det, eller også hader man det. Count me in i første kategori!

Martin_fra_Hitlisterne | Søn. 06. juni 2010 kl. 11:31

Vi er bestemt uenige om valget, men jeg er 'bange' for at Nadim har ret og den er blevet toprated. Se bare på Drömhus og Basshunter i sin tid, der tog den fra sidelinien dengang. Men det er bestemt en outsider på listen, hvis jeg skal vælge.

vancairo | Søn. 06. juni 2010 kl. 12:45

Tror ikke på et hit i Danmark her - men man ved aldig.
Iøvrigt minder især introen mig om danske Hit'N'Hide's "Sundance"
http://www.youtube.com/watch?v=AbkmWITwCRw

Reckless - The End
(Dance/Electronica/House)

Philip | Søndag den 06. juni 2010 kl. 01:27

Når P3 spiller musik fra den græske hitliste, er det altså Scorpions - Wind of Change.

Det uanset at der faktisk kommer gode sange fra selve Grækenland, som fx. dette her fra Reckless.

 

Jeg synes i hvert fald at dette her er superlækkert og helt klart noget som bør spilles på et hvert diskotek i syden, hvis de har bare en lille smule respekt for sig selv.

Bodybangers Feat. Joyce - Bodytalk
(Dance/Electronica/House)

Philip | Søndag den 06. juni 2010 kl. 01:16

Tysk dance i den meget poppede ende, og så er det i øvrigt en coverversion.

 

Det er nemlig Olivia Newton Johns gamle "Physical" der har taget navneforandring til "Bodytalk" her i den opdaterede 2010-version.

ONJ hittede selv med sangen tilbage i efteråreet 1981, hvor den toppede den amerikanske Hot 100 i flere uger.

 

Den var ikke blandt mine favoritsange dengang, men muligvis kan Bodybangers´ version rette lidt op på det.

Kittens - Persia
(Dance/Electronica/House)

Philip | Søndag den 06. juni 2010 kl. 01:00

Så er sommeren endelig kommet ind over os, og med det de dejlige sommeragtige numre.

 

Nu er det jo ikke lige den nemmeste opgave at skulle google på en gruppe der hedder Kittens, og tager man Persia med i søgningen får man en masse om perserkatte, men bag Kitten står bl.a. Bogdan Croitoru som kommer fra Rumænien, hvilket da også høres tydeligt på lyden.

 

Bogdan Croitoru a.k.a. Daddy Fizz er også blandt dem der har fået banket Inna frem i rampelyset, og hitpotentiale er der da bestemt også her.

vancairo | Søn. 06. juni 2010 kl. 12:40

Så vidt jeg kan se er der også noget David DeeJay med i det.

Philip | Søn. 06. juni 2010 kl. 14:24

Jeps. Men jeg kunne ikke blive klog på om det var en anden person eller om det bare var endnu et pseudonym for Croitoru.

Alan Pownall - Colourful Day (Pop)
Martin_fra_Hitlisterne | Lørdag den 05. juni 2010 kl. 22:38

dan le sac Vs Scroobius Pip - Sick Tonight (Dance/Electronica/House)
Martin_fra_Hitlisterne | Lørdag den 05. juni 2010 kl. 21:49

dan le sac Vs Scroobius Pip - Get Better (Urban)
Martin_fra_Hitlisterne | Lørdag den 05. juni 2010 kl. 21:45

Game ft. Justin Timberlake & Pharrell - Aint No Doubt About It (Urban)
Martin_fra_Hitlisterne | Lørdag den 05. juni 2010 kl. 21:38

Gigi D´ Agostino - Blablabla (Dance/Electronica/House)
Martin_fra_Hitlisterne | Lørdag den 05. juni 2010 kl. 21:28

Nicola Fasano vs. Ultra Nate - No Wasted Hearts
(Dance/Electronica/House)

Philip | Lørdag den 05. juni 2010 kl. 08:24

Det er ikke første gang Nicola Fasano bliver tippet her på sitet, og tidligere på foråret tippede Partyfever et nummer med Nicola Fasano feat Pitbull.

 

Og Ultra Nate skulle også være ret kendt, i hvert fald hos de af jer der fulgte med tilbage i 90´ernes dancebølge.

 

"No Wasted Hearts" har hittet i Italien de seneste par måneder, så måske turen nu er ved at komme til resten af Europa.

Dash Berlin feat. Solid Sessions - Janeiro
(Dance/Electronica/House)

Philip | Lørdag den 05. juni 2010 kl. 08:17

Bare her i 2010 er hollandske Jeffrey Sutorius alias Dash Berlin tippet to gange tilbage i vinters.

Nummeret "Waiting" nåede endda så højt som 14.-plads på Chartbase-listen i februar måned.

"Janeiro" burde også have gode chancer for at nå nogenlunde samme højder.

DJ Derezon Ft. Jason Caeser, Caramel & Natasha - Let U Go
(Dance/Electronica/House)

Philip | Lørdag den 05. juni 2010 kl. 08:08

30% urban og 70% dance, men nu betragter tyske DJ Derezon sig også som både hiphop, RnB- og housemusiker.

 

Bag DJ Derezon står tyske Thomas Rüllich, og han har tidligere været med i grupper som Islamic Force, Rock Da Mo$t, Schreiner og Timebomb (2).

 

Lige under aliaset DJ Derezon har han en enkelt singleudgivelse bag sig helt tilbage fra 2001, der hed "Ey! Yo! Champion Sound" samt et album fra 2009, "South Banger 2", der blev udgivet som gratis download  på Backspin.de.

vancairo | Søn. 06. juni 2010 kl. 12:37

fedt nummer. Og som der står nedenunder må den siges at have en vis lighed med Guetta Vs Egg's "Love Don't Let Me Go".

Sunlounger feat. Zara Taylor - Found
(Dance/Electronica/House)

Philip | Lørdag den 05. juni 2010 kl. 07:55

Første single fra tyske Roger Shah alias Sunloungers kommende album, "Roger Shah presents Sunlounger - The Beach Side of Life", der ventes at udkomme sidst i august.

 

Sangen anses som en slags efterfølger til "Lost" fra 2008, som Armin van Buuren kårede til årets sang dengang.

Kate Nash - Kiss That Grrrl
(Pop)

vancairo | Fredag den 04. juni 2010 kl. 19:46

"Kiss That Grrrl" er den spritnye single fra Kate Nash.

Den engelske sangerinde hitter p.t. med "Do-Wah-Doo" og ser ud til at være kommet meget godt igen ovenpå storhittet "Foundations" fra det sidste album.

Britisk Pop er det, i stil med Lily Allen og lignende. Ikke noget stort hit, men den slags der sagtens kan få masser af airplay.

Desuden så laver hun ganske gode musikvideoer, så snup både et lyt og et kig her:-)

Kon:Trast Ft. Niarn - Nitro Danmark
(Dance/Electronica/House)

vancairo | Fredag den 04. juni 2010 kl. 06:37

"Nitro" ser ud til at blive det gennembrudshit Kon:Trast har prøvet på at få de sidste par år uden held.

Radioerne har kastet sig over nummeret, som har den rette blanding af Urban og Dance som folket vil have:-)

Det er nu ikke noget helt nyt fra Kon:Trast der har kørt den stil længe, sdå et gennembrud vil være fuldt fortjent.

Om det så er fordi radioerne kan lide nummeret, eller bare fordi rapperen Niarn gæsteoptræder her og jo har været solgt-ud-aktuel i TV2-FOX's seneste kendis program Allstars, ved jeg ikke.

Man kan håbe det er det første for holdt kæft hvor er jeg træt af Niarn:-)

MathiasP | Lør. 05. juni 2010 kl. 01:08

Skal lige ha' et par gennemlytninger mere :)

Martin_fra_Hitlisterne | Lør. 05. juni 2010 kl. 10:56

Ok nummer, men den får lov til at blive på hylden. På mig virker det som om, at man blander Ingredienserne for at lave et hit, men det er sat forkert sammen og bliver til milionbøf, unde smag i sidste ende.

Diana Vickers - The Boy Who Murdered Love Storbritanien
(Pop)

vancairo | Fredag den 04. juni 2010 kl. 06:36

Diana Vickers er stadig rimeligt ukendt her til lands - men det bliver hun næppe ved med!

Hun er nemlig engelsk, og så BLIVER man gerne kendt verden over hvis man har hittet i hjemlandet.

Det er også lige hvad hun har med debutsinglen "Once" der gik Nr 1. i hjemlandet og Nr 3. i Irland - hvilket samtidigt gav hende en 1. plads på vores egen NEOCHART.

"The Boy Who Murdered Love" er nyeste udspil fra sangerinden der blev kendt via X-Factor derhjemme, hvor det blev til en semi-finale-plads.

Den nye single siger mig lidt mere en debuthittet.

Den starter ganske vist ud med en skrækindjagende Kesha-agtig lyd, men efter sekunder viser den kulør ved at gå over i et dejligt mellow popnummer og så må man give Diana Vickers at hun har en rigtig fed vocal.

Så det sker snart. Bered jer på at blive indtaget af endnu en smuk britisk sangerinde:-)

De Glade Sømænd - Havnens Fristelser Danmark
(-)

vancairo | Fredag den 04. juni 2010 kl. 06:36

De Glade Sømænd er så sklart mellem mine favorit-bands.

De leverer humor, fede sange og ikke mindst en god omgang fest gang på gang.

Nu er der nyt album klar fra dem og singleudspillet "Havnens Fristelser" der bortset fra lidt nærmest Balkan-feeling giver os alle de sædvanlige ting, vi er vant til fra gutterne - inklusive sjofelheder og drukhistorier:-)

 

Det eneste jeg kan ærge mig over, at gutternes og mins druk-klan MBB - Men Behaving Badly (Ja, en tribute til serien af samme navn) er gået nedenom og hjem for år tilbage, for De Glade Sømænd har nærmest igen og igen, lavet det perfekte soundtrack til enhver drengeaften:-)

Helene Fischer - Sweet Surrender
(Pop)

vancairo | Fredag den 04. juni 2010 kl. 06:36

Det er muligt vi snakker en del om Dance-genren's store comeback til toppen af hitlisterne verden over.

Men herhjemme er der sket noget endnu mere interessant.

Den tyske Schlager-musik har indtaget den danske album-liste.

Hansi Hinterseer's album gik fornyligt Nr 1. i Danmark og nu er det så Helene Fischer's tur til måske at gøre det samme!

Hun udkommer her i Danmark med et Best Of album, og et nyt udspil derfra - endda på engelsk er "Sweet SDurrender" her.

Det er højtragende smukt produceret Pop og smuk - det er lige hvad Helene Fischer også er.

Men hvorfor indtager Schlager pludseligt Danmark nu?

Den helt store grund er nok den Danske TV-kanal DK4 som er begyndt at storsende Schlager - og ikke mindst koncerter og programmer med bla. Hansi Hinterseer og Helene Fischer.

Man kan så sige at det virker MEGET smart, rent reklamemæssigt, for en tysk kunstner at blive råspillet på kanalen.

Men det er nu ikke anderledes end hvad alle andre kunstnere gør på alle de andre kanaler.

Og hvad skal den ældre generation lytte til af musik når den danske DanskTop har så svært ved at forny sig? Jamen, den ligger lige til højrebenet, når så god musik her kommer frem. DanskToppen kunne lære meget af et kig mod syd til bla. Tyskland og Holland og DanskToppen's "søster-genrer".

Helene Fischer er allerede stor i hjemlandet og jeg tror hun også bliver det her til lands - og hvor ER det fedt!

DanmarkOdense Assholes - Sjålålå (VM2010) (Urban)
vancairo | Fredag den 04. juni 2010 kl. 06:35

DanmarkSeest - Drøm Til Virkelighed (Urban)
vancairo | Fredag den 04. juni 2010 kl. 06:33

DanmarkScott - In Yo Face (Dance/Electronica/House)
vancairo | Fredag den 04. juni 2010 kl. 06:32

DanmarkAey Team - She´s All Over Me (Dance/Electronica/House)
vancairo | Fredag den 04. juni 2010 kl. 06:31

DanmarkCane Ft. Ilang - Paralyzed (Dance/Electronica/House)
vancairo | Fredag den 04. juni 2010 kl. 06:30

Joey Moe Ft. Johnson - Vinderholdet Danmark
(Urban)

vancairo | Torsdag den 03. juni 2010 kl. 04:56

En lille gave til hans fans her fra Joey Moe.

Mens vi lige har accepteret at udsalget i dansk Urban nærmest er komplet så dukker "Vinderholdet" med Joey Moe og Johnson her op.

Det er Urban UDEN dance. Og selvom Joey Moe her "tror" han er rapper og samtidigt har taget primetime-korleder Johnson med, så er det nu meget rat at høre lidt Urban fra den kant igen.

 

MathiasP | Tors. 03. juni 2010 kl. 17:40

Bestemt rart; og tilmed et ret fedt nummer her!

Dido - Everything To Lose
(Dance/Electronica/House)

vancairo | Torsdag den 03. juni 2010 kl. 04:56

Dido's 3. album Safre Trip Home skuffede fælt rent singlemæssigt. Ikke et eneste rigtigt hit kan der påståes at have været derfra.

Nu er hun så klar med nummeret "Everything To Lose" fra soundtracket til den skræmmende hypede film Sex And Yhe City 2.

Dido går nu den electroniske vej og "Everything To Lose" er faktisk et rigtigt fedt ElectroPop-nummer, dog måske ikke helt så mainstream som det kunne være.

Til gengæld kunne det sagtens have været et track på hendes brormand Rollo's band Faithless album. Man ville ihvertfald næppe blive overrasket hvis Maxi Jazz pludseligt "snakkede" med her:-)

Godt nummer, men om det overhovedet vil blive promotet som en "rigtig" single står indtil videre hen i det uvisse.

Morph | Søn. 06. juni 2010 kl. 10:11

Fedt at høre hende igen. Jeg er helt vild med hendes stemme. Dog er dette ikke helt i stil med det jeg plejer at lytte til...

Korn - Oildale (Leave Me Alone)
(Rock)

vancairo | Torsdag den 03. juni 2010 kl. 04:56

Det amerikanske Metalband Korn er snart klar med deres 9. studiealbum.

"Oildale (Leave Me Alone)" er første singleudspil herfra.

En popdreng som undertegnede, menes nok ikke ligefrem at lytte til musik som det Korn leverer. Men synes nu selv jeg er ret openminded hvad musik angår og jeg har været vild med en del af Korn's tidligere hits.

Gruppen har en fed energi og en stor mainstream appel trods deres dystre musikalske verden.

Men singlen her, virker simpelthen ufatteligt tam i mine ører. Som om Korn er "faldet af på den".

Singlen vil helt sikkert gå hjem hos deres trofaste fanskare og skal også nok klare sig fint på diverse rocklister. Men jeg synes nu det er et dybt skuffende udspil:-(

POProvider | Tirs. 08. juni 2010 kl. 21:54

YEEAAHH!

Dwele - What´s Not To Love (Urban)
vancairo | Torsdag den 03. juni 2010 kl. 04:49

Marllen - Mozambique (World Music)
vancairo | Torsdag den 03. juni 2010 kl. 04:48

DanmarkKlinqe - Bounce (Dance/Electronica/House)
vancairo | Torsdag den 03. juni 2010 kl. 04:47

Andrea Wirth - Geniesse Das Leben (Schlager/Dansktop/Volksmusik)
vancairo | Torsdag den 03. juni 2010 kl. 04:46

Kem - Why Would You Stay (Urban)
vancairo | Torsdag den 03. juni 2010 kl. 04:45

Kanye West Feat. Dwele - Power USA
(Urban)

MathiasP | Torsdag den 03. juni 2010 kl. 02:08

Yehaaa, først kom Eminem tilbage med et brag ("Not Afraid"), og nu er Kanye West også klar med nyt materiale og første single fra næste album.

"Power" hedder nummeret og Kanye forsøger tilsyneladende stadig at være innovativ; dejligt!

Nummeret her går ud til alle hans haters hvis man lytter lidt efter lyrikken; og med en catchy melodi burde der være et hit hjemme til Mr. West her; han dukker i hvert fald snart op på min liste!

 

Dirty Impact & Chris Antonio - Born To Be Wild (Scotty Remix) (Dance/Electronica/House)
partyfever | Onsdag den 02. juni 2010 kl. 17:01

Nu AMSTERDAM PROJECT - CLAP! Danmark
(Urban)

so_silly | Onsdag den 02. juni 2010 kl. 14:32

NYT DANSK / AMERIKANSK PROJECT - 

NU AMSTERDAM PROJECT

Separately, they are hip hop in its purest forms - two turntables and a microphone. Together they are the NU AMSTERDAM PROJECT, a new movement in hip hop formed by DJ/producer Hones[Ah-Nes] and MC, Barron Ricks.

NU Amsterdam came about when Hones was making noise as a DJ on the Manhattan nightclub scene and B-Ricks was coming off success as a former member of Cypress Hill/Call O' Da Wild. A chance meeting through mutual friends inspired the project. "I knew from the beginning that we were going to go a different way than what we were used to - out the box," says B-Ricks. "Collaborations between American rappers and European artists are happening more than ever. As hip hop became more mainstream in the US, it also grew in the EU," adds DJ Hones. 

The name, NU Amsterdam, is a nod to Harlem, the neighborhood where the two met and its European connection. But the NU in NU Amsterdam symbolizes so much more. "It's a NU Day, hell it's a NU decade and that's the approach that we taking with our music," says Hones. The music is a unique blend of old and new; grit and glamour; comedy and reality; rap and soul. NU Amsterdam's first single, "Clap", is a feel good club track with a 1950's California meets Uptown Harlem vibe.

"NU Amsterdam is all about a NU consciousness and fresh approach", says Hones. "That consciousness extends to greening the way they we are selling our music and promoting our brand." From the eco-friendly clothing they rock onstage to the manufacturing of their merchandise, the group is committed to reducing their "hip hop footprint". "We are green rappers. NU Amsterdam is riding that earth wave", adds B-Ricks. Their embrace of the eco-friendly even inspired a track aptly titled, "It's Not Easy Being Green", a song that promotes bio-diversity and conservation while promising to make you dance. 

And moving a crowd is the foundationof the NU Amsterdam Project. The live performances featuring Hones' infamous track twists coupled with B-Ricks whimsical storytelling and captivating filmscapes. Thus far, the NU Amsterdam has debuted to audiences throughout Denmark and Austria. More tour dates and music are on the horizon. Log on to: www.nuamsterdamproject.com or www.facebook.com/nuamsterdamproject for updates.


DJ HONES

DJ Hones is an international DJ/producer whose demand has led him to criss-cross the globe for over a decade. He has supplied the soundtracks to parties for Elite Model Management, Dick Wolf Productions, U.S. Tennis Association, Patti LaBelle, Alicia Keys, Snoop Dogg, HRH Prince Fredrick of Denmark, and a host of others. He has warmed up crowds across Europe for music superstars, N.E.R.D., Snoop Dogg, Mary J. Blige, The Outlawz, The Game, and Bobby Valentino. Hones has also had residencies at hot spots KUPE/TRAIN, No.8, A Porta and NASA. He has been featured in the New York Times, Travel Savvy Magazine, ARD (German Radio), and Fujisankee TV (Japan). DJ Hones currently splits his time between Denmark and New York City. 

B-RICKS

The NU Amsterdam Project marks the return of lyrical assassin, B -Ricks, a former member of Cypress Hill/Call O' Da Wild and Wu Tang Clan's Supreme Team. In the late nineties, he performed internationally on the Smoke & Grooves, Temple of Boom, and IV tours. His features on the Cypress hits "Steel Magnolias", "Tequila Sunrise" and "Clouds of Smoke" helped the singles soar up the UK and US charts. As a solo artist, he released "Harlem River Drive", a collaboration with the Alchemist and toured with DJ Spooky and Ming FS. His voice was also sampled on the Rockwilder produced Jay-Z track "Do It Again (Put Ya Hands Up)" off of the Vol. 3... Life and Times of S. Carter album. Born and bred in Harlem, when he is not producing and rapping, B-Ricks teaches music and theater.

Plan B - Prayin´
(Urban)

vancairo | Onsdag den 02. juni 2010 kl. 04:03

Britiske Plan B, ser ud til at blive et af årets nye helt store navne.

Ganske vist har han udgivet musik i en 5 års tid, men det er nu gennembruddet sker.

3 Top 10 hits i UK er det blevet til. Et med Chase & Status og så 2 solo-singler, hvoraf det aktuelle megahit "She Said" nåede en 3. plads.

Også Danmark er ved at være med på vognen og alt imens verden stille og roligt vågner op til Plan B og hans musik, så er han klar med 3. single fra albummet The Defamation Of Strickland Banks.

Det er nummeret "Prayin' " her, som igen byder på musik godt inspireret af den gamle Soul-genre.

Og mon ikke også der er endnu et hit i vente her for den unge rapper/sanger? Hvad siger i?

MathiasP | Ons. 02. juni 2010 kl. 19:31

Rigtig dejlig musik; rigtig fed stemme.

Marcela Morelo - Creer
(Pop)

vancairo | Onsdag den 02. juni 2010 kl. 04:03

Den argentinske sangerinde Marcela Morelo har her lavet et fedt Popnummer ud af et tidligere megahit fra Dance-genren!

Praktisk talt over alt gik nummeret Nr 1. i 1998-99 og gik hen og blev Cher's store comeback-hit, men endte også som hendes største hit nogensinde.

Det er selvfølgelig monsterhittet "Believe" som her er blevet til "Creer".

Og noget af en forskel er der.

"Believe" blev nemlig ikke mindst kendt for at bruge Auto-Tune som senere er blevet noget alle nærmest bruger. Faktisk kaldes det også "The Cheer Effect".

Men her er det guitar-pop og Latino-sang - langt fra både Dance, Auto-Tune og Cher, som er i højsædet.

Snup jer et lyt. Det er noget anderledes - men stadig godt:-)

 

 

Tue West & Alice Carreri - Kender Du... Danmark
(Singer/Songwriter)

vancairo | Onsdag den 02. juni 2010 kl. 04:03

Langt fra A!

Tue West er langt fra A-Rotation, A-Kendis og A-Gossipen.

Første single "Det Er Jeg Ikke Til" fra det nye album Lige Ved Og Næsten floppede regulært.

Egentligt ærgerligt for jeg synes personligt det var et pokkers fedt nummer.

Det samme er nyeste udspil "Kender Du Det..." hvor han får selskab af sangerinden Alice Carreri.

Og faktisk synes jeg det er lige så godt som det materiale han storhittede med ved sit gennembrud tilbage i 2003.

Men Danmark har ændret sig. Musikken er anderledes og ikke mindst mediebilledet har flyttet sig et godt stykke.

Når Tue West så ikke rykker sig, så er det at det sker at toget kører mens han sidder tilbage på perronen.

Heldigvis har han sin guitar med og kan underholde de folk der står der og venter på toget og i bund og grund er det slet ikke så dårligt.

Vil du f.eks ikke hellere være Tue West der stadig laver god musik, men ikke er IN. I stedet for Basim der er A-kendis, uden noget egentligt at byde på? 

Nixx | Ons. 02. juni 2010 kl. 22:09

Smukt!

Morph | Søn. 06. juni 2010 kl. 10:12

Kanon!

Boyzone - Love Is A Hurricane (7th Heaven Radio Edit) Irland
(Dance/Electronica/House)

vancairo | Onsdag den 02. juni 2010 kl. 04:02

"Love Is A Hurricane" fra Boyzone er gået hen og blevet det aldrende irske boybands mindste hit nogensinde i både UK og Irland hvor de ellers har fejret så store triumfer.

Nr 44 i UK og Nr 39 i hjemlandet er det skuffende blevet til.

Især skuffende fordi nummeret er et pokkers godt pop-hit. Men igen er historien nok den at medierne har bevæget sig videre og de 4 irske gutter ikke længere er A-Liste.

Nummeret der er skrevet af New Radicals Gregg Alexander, findes også i dette remiz af 7th Heaven, hvilket jeg synes gør det til et ualmindeligt fedt track.

For et Pop-dreng som undertegnede med en forkærlighed for Dance, så bliver det ikke meget bedre end det her!

Tak til Walentunes for tippet her:-)

Snup et lyt folkens!

 

Martin_fra_Hitlisterne | Ons. 02. juni 2010 kl. 20:05

Super!

Morph | Søn. 06. juni 2010 kl. 10:13

Wauw!

Crossfade - Killing Me Inside (Rock)
vancairo | Onsdag den 02. juni 2010 kl. 04:02

Elin Lanto - Tickles (Pop)
vancairo | Onsdag den 02. juni 2010 kl. 04:01

Vijay Prakash & Mustafa Kutoane - Beera (World Music)
vancairo | Onsdag den 02. juni 2010 kl. 04:00

Tetsuya - Roulette (Rock)
vancairo | Onsdag den 02. juni 2010 kl. 03:58

DanmarkDJ Aligator Ft. Jinks - Gi´Det Til Dig (Svenstrup & Vendelboe Remix) (Dance/Electronica/House)
vancairo | Onsdag den 02. juni 2010 kl. 03:44

Jason Derulo Vs Liquido - In My Head Vs Narcotic (Djs From Mars Bootleg Remix) (Pop)
partyfever | Tirsdag den 01. juni 2010 kl. 18:24

Darwich Feat Linda Andrews - Det Bedste Til Sidst 2010 Danmark Færøerne
(Dance/Electronica/House)

partyfever | Tirsdag den 01. juni 2010 kl. 14:54

Sidste års X-Factor vinder i Danmark Linda Andrews synes jeg virkelig er overset, både at radio stationer og ikke mindst medierne. Vil da også godt indrømme at jeg også lidt havde glemt hende og hendes rigtig flotte stemme.

Men ihvertfalde en mand har ikke glemt hende, og det er Kato´s højrehånd Ahmed Darwich.

Han er nemlig single aktuel med en 2010 version af Linda´s vinder sang fra X-Factor.

Det er dance-elektro som vi kender det, tilsat Linda´s flotte vokal.

Jeg tror godt vi kan gøre os klar til at feste igennem til denne version og så håber jeg at Linda igen kommer på alles læber og at hendes nye materiale kommer frem.

Monroe | Tirs. 01. juni 2010 kl. 21:03

Det er en fed version. Håber hun igen vil hitte.

vancairo | Ons. 02. juni 2010 kl. 02:35

Pokkers god version.
Og så ligger hun jo iøvrigt på ChartBaseListen med "Love, Love, Love" som slet ikke er udkommet endnu.
Men det er altså et nummer der næsten SKRIGER på nogle fede remix!

Re-Sepp-Ten Ft. Vanilla Beans - Vi Er Røde, Vi Er Hvide Danmark
(Pop)

vancairo | Tirsdag den 01. juni 2010 kl. 06:48

Mine Damer & Herrer!

Mere kult bliver det altså ikke!

Den japanske pigeduo Vanilla Beans er fans af det danske fodboldlandshold (siges der, men det er nu godt dansk sponsoreret det her) og har indspillet den danske fodbold-kult-klassiker "Re-Sepp-Ten" - nu som "Vi Er Røde, Vi Er Hvide", og ja - de synger DANSK!

Accenten er svær, humoren i top, musikken som vi kender den og den danske ambasadør I Japan som Preben Elkjær!?!

For mit eget vedkommende behøver jeg ikke lede længere efter det der bliver denne slutrundes fodbold-hit for mig - den er her!

Fuldstændigt for vildt kult!!!

 

Philip | Tirs. 01. juni 2010 kl. 08:02

Yes! Det er fandme kult!

Monroe | Tirs. 01. juni 2010 kl. 21:06

Ej hvor er det skægt:)

Train - If It´s Love
(Rock)

vancairo | Tirsdag den 01. juni 2010 kl. 06:04

Hist og her hvor "Hey, Soul Sister" amerikanske Train's aktuelle megahit, er på vej nedaf listen, er gruppen så småt klar med næste single.

"If It's Love" hedder nummeret og er noget anderledes end deres store hit. Men hvis man kender mere til gruppen end det hit, så ved man godt at de normalt er noget mere rockede i deres sound.

Og det er lige hvad "If It's Love" er - selvfølgelig med en god portion oveni.

Det går ikke hen og bliver lige så stort et hit som forgængeren, men det burde sagtens kunne klare sig som et opfølger-hit, for dårligt er det på ingen måde.

Det vil sikkert indtage undertegnedes egen hitliste snart, men jeg er stadig i Ukulele-mode, så "Hey, Soul Sister" tager lige et par uger til på min playliste, inden det er tid til udskiftning:-)

Enrique Iglesias Ft. Juan Luis Guerra - Cuando Me Enamoro
(-)

vancairo | Tirsdag den 01. juni 2010 kl. 06:04

Mens vi her i Danmark og de fleste andre steder i verden har fået fornøjelsen af "I Like It" som 1. singlen fra Enrique Iglesias kommende album Euphoria. Så er det i de spansk-portugisiske lande "Cuando Me Enamoro" der er første udspil.

Det er en duet sammen med den dominkanske sanger Juan Luis Guerra og et Latino-nummer, når det er bedst.

Det må også siges at være blevet modtaget godt, da det i denne uge har nået Top 10 i bla. Argentina, Mexico, Bolivia og El Salvador - og dermed indtager 4. pladsen på ugens NEOCHART.

Det bliver næppe en single på disse kanter, men fedt er det nu alligevel og også fedt at Enrique Iglesias nye album er et "blandet" album, med både engelske og spanske tekster samt vestlige og Latino gæstekunstnere.

"Cuando Me Enamora" skulle iøvrigt betyde "When I Fall In Love".

Snup et lyt!

EMD - Save Tonight Sverige
(Pop)

vancairo | Tirsdag den 01. juni 2010 kl. 06:03

Det er sjældent jeg tipper et hit, som jeg selv kan påstå jeg har fremført på en scene, men det har jeg faktisk dette:-)

Det er svenske Eagle-Eye Cherry's store hit fra 1997-98 "Save Tonight" som de 3 gutter i ligeledes svenske EMD har taget op.

Den rockede feeling er pist borte og vi er ovre i det blankpolerede pop.

Jeg elsker originalversionen og dette er også en flot version, men jeg synes desværre det har mistet sin sjæl her.

Og apropos at det har mistet sin sjæl, så må jeg indrømme at det jo som sagt har gjort det før.

"Min" fremførelse af hittet, hører sig tiden på Testrup Højskole til og ja, det var hele vores "hus" der sang det tårefremkaldende den sidste aften på skolen i en noget beruset version, som ikke helt fik den applaus vi havde håbet på:-)

Der ER EMD's version dog alligevel niveauer bedre:-)

 

Martin_fra_Hitlisterne | Tirs. 01. juni 2010 kl. 21:39

Det er ærgeligt, at Idol (Sverige) Erik Segerstedt, Mattias Andréasson og Danny Saucedo ikke formår andet end at køre løs på div. cover numre, der skal nyt på bordet ellers det ender galt for ellers gode talenter.

Nixx | Ons. 02. juni 2010 kl. 22:14

Syns slet ik det så dårligt. Kan godt lide E.M.D. og fatter slet ik de ik er kendte her i DK.

Lucenzo & Big Ali - Vem Dancar Kuduro
(-)

vancairo | Tirsdag den 01. juni 2010 kl. 06:03

Lucenzo er ifølge wikipedia en portugisisk Kuduro-sanger.

Men det er nu i Frankrig har storhitter her og nu.

Han og rapperen Big Ali er i denne uge strøget direkte Nr 2 hos franskmændene med "Vem Dancar Kuduro".

Der er dømt sommerstemning med en god blanding LatinoPopReggaeUrban godt krydret med Big Ali i bedste Fatman Scoop-stil.

Nummeret er i denne uge via Frankrig Nr 17. på vores egen NEOCHART.

 

4Minute Ft. Beast - HUH (Urban)
vancairo | Tirsdag den 01. juni 2010 kl. 06:03

Marco Borsato & Guus Meeuwis - Schouder Aan Schouder (Pop)
vancairo | Tirsdag den 01. juni 2010 kl. 06:01

Wonder Girls - 2 Different Tears (-)
vancairo | Tirsdag den 01. juni 2010 kl. 05:59

Arashi - Monster (Pop)
vancairo | Tirsdag den 01. juni 2010 kl. 05:57

Kabouter Plop - Voetbaldans (Dance/Electronica/House)
vancairo | Tirsdag den 01. juni 2010 kl. 05:55

Kana Nishino - Aitakute Aitakute (Pop)
vancairo | Tirsdag den 01. juni 2010 kl. 05:54

TysklandSido Ft. Adel Tawil - Der Himmel Soll Warten (Urban)
vancairo | Tirsdag den 01. juni 2010 kl. 05:52

Vibe - Come Back (Pop)
vancairo | Tirsdag den 01. juni 2010 kl. 05:51

Czeslaw Spiewa - W Sam Raz (Pop)
vancairo | Tirsdag den 01. juni 2010 kl. 05:50

Spencer & Hill Feat. Space Cowboy - Invisible (Dance/Electronica/House)
partyfever | Mandag den 31. maj 2010 kl. 18:01

Level - Up - To The Beach (Feelin Fine) (Dance/Electronica/House)
partyfever | Mandag den 31. maj 2010 kl. 17:59

Eiffel 65 - Move Your Body 2010 (Gabry Ponte Rework Edit)
(Dance/Electronica/House)

partyfever | Mandag den 31. maj 2010 kl. 17:30

"Move your body" er helt klart mit ynglings nummer med Italienske Eiffel 65, som de fleste nok kender bedst fra cult hittet "Blue, da be dee".

Nu er gutterne så klar med en 2010 version af et af deres andre store hits, nemlig "Move your body".

Det er Gabry Ponte som står bag denne 2010 version, som heldigvis indeholder hele den originale vokal og så det tilsat den velkendte lelektro dance lyd.

vancairo | Tirs. 01. juni 2010 kl. 01:38

Bliver tit skuffet over de opdaterede versioner. Synes da også originalen her er bedre. Men den version her ligger ikke meget under! Fedt!

GIL Ft. Ny - Born Yesterday
(Urban)

vancairo | Mandag den 31. maj 2010 kl. 05:29

Produceren GIL (Gil Cang) tog fuldstændigt pusten fra mig i januar da han udkom med singlen "Gotta Be A Way" en moderne oldschool Soulnummer (!?!) med den upcoming stjerne Bluy Robinson på vocal.

Nu er han så klar med endnu en rigtig fed single.

"Born Yesterday" har endnu en ny - men fantastisk vocalist featured.

Det er sangerinden Ny der her giver Alicia Keys kamp til stregen og jeg må blankt erkende at jeg endnu engang er tabt til et nummer fra GIL. Han MÅ da snart bryde igennem....!

Tag et lyt folkens!

 

Madcon - Glow Norge
(Urban)

vancairo | Mandag den 31. maj 2010 kl. 05:29

Årets Internationale Melodi Grand Prix i Oslo bød på pauseunderholdning fra den norske duo Madcon der forrig år storhittede verden over med nummeret "Beggin´".

Nummeret de optråde med hed "Glow" og som videoen her viser, så gik det hele ud på at udføre éen stor Flashmob verden over.

Jeg anede ikke hvad en Flashmob var men havde nyligt set et link fra youtube hvor folk gjorde det til en optræden fra Black Eyed Peas - og det var fuldstændigt fantastisk.

Her er det så det samme - og det gør det ikke mindre fedt.

Norge må siges at have leveret et af de bedre Grand Prix i et godt stykke tid rent underholdningsmæssigt, og Madcon's optræden sammen med hele Europa her var bare et af højdepunkterne.

Nixx | Ons. 02. juni 2010 kl. 22:18

Det ser bare så sejt ud!

Jaap - Don´t Stop Believin´
(Rock)

vancairo | Mandag den 31. maj 2010 kl. 05:29

Bliver jeg nogensinde træt af Journey's klassiker "Don't Stop Believin'" eller alle de forskellige coverversioner der efterhånden dukker op?

Svaret er: Ikke foreløbigt!

Nummeret ER bare for fedt!

Her er den hollanske X-Factor vinder Jaap der giver sin version af nummeret.

Og lad os lige dvæle lidt ved ham.

Tjek lige en stemme ud han er i besiddelse af - wauw! Og så se hans måde at synge på!

Jeg kommer til at tænke på at nøjagtigt sådan ville Hollywood-skuespilleren Gary Busey se ud, hvis han skulle imiterer AC/DC forsanger Brian Johnson!

Bare en tanke....:-)

Dellé - Cry Out
(Reggae/Dancehall/Ragga/Ska)

vancairo | Mandag den 31. maj 2010 kl. 05:28

Sidste sommer var tyske Dellé ugens HitPick med "Pound Power" der også nåede Top 20 på både CB-Listen og BrugerListen.

Siden er det ikke meget han har nærmet sig hit-statusen.

Nyeste udspil er "Cry Out" - tysksproget reggae - og i en VM-version.

Ganske okay nummer, men så hellere ikke mere.

Giv mig hellere noget Pound Power igen:-)

USALil´Wayne - Da Da Da (Urban)
vancairo | Mandag den 31. maj 2010 kl. 03:08

Urszula - Kazdy Z Nas Ma (Pop)
vancairo | Mandag den 31. maj 2010 kl. 03:06

Marc Anthony - Y Como Es El? (-)
vancairo | Mandag den 31. maj 2010 kl. 03:05

Tom Waes - Dos Cervezas (Schlager/Dansktop/Volksmusik)
vancairo | Mandag den 31. maj 2010 kl. 03:04

New Sunset Hotel - The Bitter End (Rock)
vancairo | Mandag den 31. maj 2010 kl. 03:03

Ugens HitPick

Tanadra - Danny
(Rock)

vancairo | Mandag den 31. maj 2010 kl. 02:57

Denne ugens HitPick her på ChartBase.dk kaster os nådesløst over i Rock-genren, til debutsinglen "Danny" fra Tanadra.

Den amerikanske sangerinder brænder øjeblikkeligt fast med sin insisterende rå stemme, og mens nummeret "Danny" i sig selv er noget af det fedeste Rock jeg længe har hørt, giver denne kombination næsten som en selvfølgelighed valg til ugens HitPick.

Der er ikke mange succesfulde kvindelige solister i Rock-genren, men hvis Tanadra her ikke skal bryde igennem der, ved jeg ikke hvem der så skal?

 

Snup et lyt - og ja, det er tilladt at spille luftguitar - mens der sparkes for vildt røv!

Philip | Man. 31. maj 2010 kl. 05:10

Luftguitaren er fremme.
Og så tænker jeg på "Always On The Run" med Lenny Kravitz.

POProvider | Tirs. 08. juni 2010 kl. 21:55

Yeah det fedt!

Vælg en uge
Januar01020304
Februar05060708
Marts0910111213
April14151617
Maj18192021
Juni2223242526
Juli27282930
August31323334
September3536373839
Oktober40414243
November4445464748
December49505152

Vælg et år:

2007   2008   2009  

2010   2011   2012  

2013   2014   2015  

2016   2017   2018  

2019   2020   2021  

2022   2023   2024  

2025   2026