Seneste hitlister:

Top Of The World Ons. 14. januar 2026 - 00:05

CB Denmark-Danmark Tirs. 13. januar 2026 - 00:05

Top Of ChartBase Man. 12. januar 2026 - 00:05

Brugernes Top-50 Søn. 11. januar 2026 - 08:59

CB TimeMachine Søn. 11. januar 2026 - 08:55

Brugernavn:
Kode:

Opret profil (Register)

Kontakt

Artist: Titel:

Hittips

Uge 39 - 2010

Martin Solveig & Dragonette - Hello
(Dance/Electronica/House)

Philip | Søndag den 03. oktober 2010 kl. 00:16

Martin Solveig har været en fast gæst på vores Dancefloor-liste, men dog uden at jeg har bidt specielt mærke til musikken før.

 

Men jeg vil ikke udelukke at seneste udspil kan ændre på dette og give ham sin debut på min egen hitliste.

Sangen lyder som hvis du kan forestille dig et gammelt teenbop-nummer fra omkring 1960 lavet i en new wave-version af Blondie omkring 1979 og derefter remixet og opdateret til 2010.

vancairo | Søn. 03. oktober 2010 kl. 05:30

Genial video:-)

Tim Berg - Seek Bromance Sverige
(Dance/Electronica/House)

Philip | Søndag den 03. oktober 2010 kl. 00:12

Et af sommerens store clubbaskere! Sangen har ligget top-10 på vores Dancefloor-liste, og også på ChartBase-Listen fik den nogle uger.

 

Nu er der kommet vokal på, så måske er der en chance for at den igen kan komme til at hitte, og det måske endda mere end instrumentalen?

Jeg synes i hvert fald at han er sluppet ret godt fra forsøget.

Kaskade & EDX ft. Haley - Don´t Stop Dancing
(Dance/Electronica/House)

Philip | Søndag den 03. oktober 2010 kl. 00:07

Amerikanske Kaskade havde et hit på vore breddegrader sidste sommer med nummeret "I Remember", et nummer som han indspillede sammen med Deadmau5.

 

Ryan Raddon - eller Kaskade - er nu ude med "Don´t Stop Dancing".

Det lyder meget velproduceret, men jeg synes alligevel lige at der mangler et eller andet i at det kan blive sådan en rigtig club-basker her i Danmark. Man skal dog aldrig sige aldrig.

Morandi - Rock The World
(Dance/Electronica/House)

Philip | Søndag den 03. oktober 2010 kl. 00:02

Rumænsk dance har været hot på hitlisterne på det sidste med navne som Edward Maya og Inna, men her på ChartBase var vi tidligt ude med at spotte den rumænske dance. Allerede for knap 3 år siden tippede vancairo "Angels" som var Morandis daværende hit.

 

Rumænerne har opbygget deres egen lyd, men dette her er bestemt ikke typisk rumænsk, og det burde også kunne ramme ind hos folk der ellers ikke kan udstå østeuropæisk dance. Lyden her er næsten mere a la den lækre franske lyd man hører i deres elektroniske produktioner.

Sylvia Tosun - Above All (Dance/Electronica/House)
vancairo | Lørdag den 02. oktober 2010 kl. 06:20

Funk Providers Ft TeaQue´N - Little Fantasy 2010 (Dance/Electronica/House)
vancairo | Lørdag den 02. oktober 2010 kl. 06:18

D.Ramirez & MARA Ft Steve Edwards - Keep Us Together (Dance/Electronica/House)
vancairo | Lørdag den 02. oktober 2010 kl. 06:15

Markus Schulz Ft. Justine Suissa - Perception (Dance/Electronica/House)
vancairo | Lørdag den 02. oktober 2010 kl. 06:12

Crystal Lake - Your Style (Dance/Electronica/House)
vancairo | Lørdag den 02. oktober 2010 kl. 06:09

Sonny Flame & DJ Dark - Jump Up (Dance/Electronica/House)
vancairo | Lørdag den 02. oktober 2010 kl. 06:07

C-BooL Ft. Isabelle - Body & Soul (Dance/Electronica/House)
vancairo | Lørdag den 02. oktober 2010 kl. 06:05

Max Graham Ft. Ana Criado - Nothing Else Matters (Dance/Electronica/House)
vancairo | Lørdag den 02. oktober 2010 kl. 06:03

Ardiana Rama - Baby Boy (Pop)
vancairo | Lørdag den 02. oktober 2010 kl. 06:02

TysklandVinylshakerz + Rico Bernasconi - One Night In Bangkok (Dance/Electronica/House)
vancairo | Lørdag den 02. oktober 2010 kl. 06:01

JLS - Love You More
(Urban)

vancairo | Lørdag den 02. oktober 2010 kl. 05:57

Kan et Nr 1. hit være et flop?

Tjaeh.... det synes jeg jo at det bitiske boyband's JLS seneste single "The Club Is Alive" var, selvom det gik Nr 1. i UK.

De havde ændret deres sound fra første album og lød nu mere amerikanske end britiske og selvom det blev et Nr 1. hit i det britiske forsvandt det hurtigt nedad listerne igen og har endnu ikke rigtigt gjort sig i resten af verden.

Nummeret var deres 3. Nr 1. hit og 4. Top 10 single, så succesen på listerne ser godt ud på papret uanset hvad.

På nyeste single "Love You More" er de tilbage i det mere poppede hjørne igen og ja jeg er ikke i tvivl om, at det er både her de er bedst og her de hører hjemme.

Singlen er en PopUrban-ballade med nærmest akoustisk sound hist og her.

Udover det, så er det årets Childen In Need-single, så der skulle gå RIGTIGT meget galt her, for at der ikke igen er dømt hit til drengene og ja mon ikke også det er Nr 1. hit der bliver "dømt"?

DJ Antoine - Move On Baby Schweiz
(Dance/Electronica/House)

vancairo | Lørdag den 02. oktober 2010 kl. 05:56

Året var 1994 og EuroDance var det hotteste af det hotteste.

Italienske Cappella var netop brudt igennem med "U Got 2 Know" og derefter storhittet med "U Got 2 Let The Music" og den nye single fra EoroDance-actet hed "Move On Baby".

Det blev lige så stort et hit som singlen før og nåede 1. pladsen i Europa og top 10 på diverse af de europæiske lande.

Albummet U Got 2 Know er til dato et af undertegnedes favorit-albums, simpelthen fordi det er så spækket med hits at fyldnumre her nærmest er en by i Rusland:-)

Året er 2005 og den Schwetziske DJ Antoine får sig et ganske stort internationalt clubhit med den catchy "All We Need".

Siden har han igen og igen optrådt på alverdens Dancecharts med småhits - dog uden helt at slå helt igennem.

Nu har han så taget "Move On Baby" op igen, givet den en opdatering til 2010 og fjernet vocalen.

Vocalen synes jeg mangler, men nummeret holder stadigvæk alligevel. Det er klassisk Italo-EuroDance da det var bedst og kender i ikke Cappella's mange fede tracks kan i passende begynde med at lytte til DJ Antoine's fortolkning af et af dem her:-)

Jelle B - Vriendinnen
(Pop)

vancairo | Lørdag den 02. oktober 2010 kl. 05:56

Jeg ved intet om Jelle B. her bortset fra at hitter godt i det hollandske netop nu.

Da jeg første gang så videoen tænkte jeg hurtigt: Videre til næste!

Men meget hurtigt fangede selve nummeret mig og så var det nok så ligegyldigt at manden ikke ligner en Popstjerne, eller at man ikke fatter hvad han synger om og ahollandsk generalt lyder som mundvand i store mængder!

"Vriendinnen" er simpelthen et stykke musik der her til lands ville have hørt hjemme på en Mabel-plade tilbage i 1970'erne. Ihvertfald minder nummeret mig usandsynligt meget om dem.

Der er næppe mange der læser anmeldelsen her når de først har ladet øjnene løbe henover artist og titel.

Men er du en af dem der er kommet så langt, så SKAL du også lytte til nummeret her. Det er forrygende og jeg håber virkeligt på en engelsk version af hittet, så det kan få lov at komme ud over Hollands grænser!

Jazmine Sullivan - Holding You Down (Goin´ In Circles)
(Urban)

vancairo | Lørdag den 02. oktober 2010 kl. 05:55

Debutalbummet Fearless fra amerikanske Jazmine Sullivan gav ikke mindre en 5 fede singler fra sig.

Det var dog primært i USA og på Urban-listerne de storhittede.

Men undertegnede kastede sig også frådene over hendes materiale. Det var intet mindre end fantastisk:-)

"Holding You Down (Goin' In Circles)" er 1. udspil fra hendes kommende 2. album Love Me Back, og klarer sig allerede godt på Urban-listerne.

På ChartBase's egen URBANIZED-liste, er nummeret i denne uge ny på plads 35.

Fedt nummer, der dog synes lidt svagere end de hits hun leverede fra Fearless. Men alligevel er det høj klasse.

Nummeret sampler et utal af andre numre og derfor er der en 20 mennesker creditet som sangskrivere her.

Producere er der dog kun 2 af. Den ene af dem er Missy Elliott. Rapperen der også stod bag Jazmine Sullivans debut.

Shontelle - Perfect Nightmare USA
(Urban)

itsme | Fredag den 01. oktober 2010 kl. 19:36

Så er videoen til Perfect Nightmare klar!!

Faith Evans - Gone Already (Urban)
vancairo | Fredag den 01. oktober 2010 kl. 06:31

Eddy Wata - I Wanna Dance (Dance/Electronica/House)
vancairo | Fredag den 01. oktober 2010 kl. 06:28

Short Stack - Planets (Rock)
vancairo | Fredag den 01. oktober 2010 kl. 06:26

Gyroscope - What Do I Know About Pain? (Rock)
vancairo | Fredag den 01. oktober 2010 kl. 06:25

Lianna Rose - Smoking Gun (Country/Americana)
vancairo | Fredag den 01. oktober 2010 kl. 06:25

Semino Rossi - Du Warst Das Schönste Mädchen (Schlager/Dansktop/Volksmusik)
vancairo | Fredag den 01. oktober 2010 kl. 06:22

Laura Lynn - Met Jou Samen Leven (Schlager/Dansktop/Volksmusik)
vancairo | Fredag den 01. oktober 2010 kl. 06:22

Mara Kayser - Ich Will Mehr (Schlager/Dansktop/Volksmusik)
vancairo | Fredag den 01. oktober 2010 kl. 06:21

Tony Strandberg - Allt För Vår Skull (Schlager/Dansktop/Volksmusik)
vancairo | Fredag den 01. oktober 2010 kl. 06:19

K3 - Hallo K3 (Schlager/Dansktop/Volksmusik)
vancairo | Fredag den 01. oktober 2010 kl. 06:19

Anna David - If You Wanna Cry Danmark
(Pop)

vancairo | Fredag den 01. oktober 2010 kl. 05:54

"Bow (For The Bad Girls)" fra Anna David ligger i denne uge på en 6. plads på ChartBaseListen og har over de seneste par måneder været et massivt hit på listen med hele 5 uger på 1. pladsen.

Nummeret har uden tvivl været hendes største til dato her på ChartBase.dk, men i resten af Danmark - på de officielle hitlister, er nummeret indtil videre floppet fælt og har i skrivende stund endnu ikke været på vores liste HITS IN DK, der er en opsamling af alle de største og vigtigste hitlister her i landet og dermed en god pejling på hvad der hitter i DK.

Nu er der stor forskel på om man vil købe et nummer så det kommer på singlecharten, eller man bare synes det er fedt og har lyst til at stemme på det, på en afstemningsliste som ChartBaseListen. Alligevel må man sige at den underlige promotion med først eneret til MTV på videoen til hittet og så til Boogie næppe ligefrem har gavnet. Men det er svært at sige.

"If You Wanna Cry" lader til at være nyeste udspil fra sangerinden og til forskel fra førstnævnte hit, så er vi her væk fra Urban-genren og mere ovre i det klassiske Pop-hit - dog stadig med lidt Urban-beats og såmænd også Rock-feeling.

Sidstnævnte kommer nok mest af, at "If You Wanna Cry" synes at være uhyggeligt meget af OneRepublic's & Timbaland's megahit "Apologize". Et hit der iøvrigt går igen og igen som inspiration for hits.

Så er det man tænker om kunstnerne ikke selv kan høre det?

Uanset hvad er det et fedt Popnummer og faktisk et rigtigt smukt et af slagsen.

Jeg har lyst til at dømme hit her og det bliver det ganske sikkert også her på CB. Men i disse Medina-tider, er det ikke sikkert der er plads til Anna David på playlisterne rundt omkring på samme måde som før. Noget som måske også har været skyld i "Bow (For The Bad Girls)" underlige optrædender på hitlisterne - og manglen på samme.

maugust | Søn. 03. oktober 2010 kl. 17:50

Ifølge Anna Davids egen facebook bliver næste single 'Something to Nothing'. Hun skriver, at singlen netop er sendt ud til radiostationer og at hun er i gang med forberedelserne til musikvideoen. Kilde: www.facebook.com/annadavidmusic

vancairo | Søn. 03. oktober 2010 kl. 19:12

Okay. Tak for det maugust.
Det var bare fordi et par radioer havde added nummeret til deres playlists, samt live-optræden her i TV:-)

Kelis - Scream
(Dance/Electronica/House)

vancairo | Fredag den 01. oktober 2010 kl. 05:54

Kelis, David Guetta og tyske Tocadisco står bag 3. udspil fra Kelis seneste album Flesh Tone.

"Scream" er naturligvis som de 2 fprgående singler "Acapella" og "4th Of July (Fireworks)" ovre i Dance-genren.

Også ligesom de 2 forgængere er undertegnede helt vild med singleudspillet.

Dog skal det siges at jeg er farvet af at altid at have været vild med hendes musik og desuden har hende meget højt på listen over de mest sexede kvinder i verden:-)

Men "Scream" er et fantastisk fedt underligt DanceTrack der mixes godt rundt i Hose ElectroPop og Rap.

Og så kan jeg ikke undgå at tænke på Madonna's "Vogue" når man hører Kelis Rap/snakken her.

De 2 første singler blev aldrig de helt store hits - og det gør det her næppe heller. Kelis fanbase synes nok for det meste at det er et underligt stilskifte, mens at David Guetta-productioner jo nærmest drukner i hinanden på hitlisterne lige nu - og Kelis-numrene er ikke blandt de mest mainstream af disse. Dette giver ikke de bedste odds for et stort hit. Men for fanden hvor er det fedt det her!

Snup et lyt!

Absynthe Minded - Papillon
(Alternative)

Philip | Fredag den 01. oktober 2010 kl. 05:11

I disse dage for et år siden tippede Vancairo nummeret "Envoi" der siden også nåede 25.-plads på hans hitliste, og forud for det havde vi haft nummeret inde på vores NeoChart den 29. september 2009.

 

Jeg ville umiddelbart have sat gruppen til at være britisk eller amerikansk, men de kommer faktisk fra Belgien.

Det startede som et enmandsprojekt med Bert Ostyn som sanger og guitarist tilbage i 1999, men siden er de blevet til 5 mand.

 

Det er dejligt tilbagelænet alternativ-rock, som både er lækkert at lytte til og samtidig også kan bruges som behagelig baggrundsmusik når man har gæster.

Goose - Words
(Dance/Electronica/House)

Philip | Fredag den 01. oktober 2010 kl. 05:11

Umiddelbart kommer jeg til at tænke på Front 242 når jeg hører nogle af passagerne i dette electropop-nummer.

Men det er nu heller ikke helt ved siden af, da Goose også er belgiske, ligesom Front 242.

 

Der er dømt electropop der grænser sig til industrial-genren som den lød for 10-20 år siden. Nogle ville måske også klassificere det som en mere elektroniak variant af Rammstein, men deres inspirationskilder har helt sikkert været nogle af de samme.

DanmarkTrentemøller Ft. Solveig Sandnes - Tide (Dance/Electronica/House)
vancairo | Torsdag den 30. september 2010 kl. 23:02

DanmarkJulie Maria - Gør Det Kort (Soffie Viemose Remix) (Dance/Electronica/House)
vancairo | Torsdag den 30. september 2010 kl. 22:55

DanmarkDarwich & Marcus - Jump Jive & Wail (Dance/Electronica/House)
vancairo | Torsdag den 30. september 2010 kl. 22:54

Donell Jones - Love Like This (Urban)
vancairo | Torsdag den 30. september 2010 kl. 07:19

Jay´Ed - Shine (Urban)
vancairo | Torsdag den 30. september 2010 kl. 07:18

Amy & Bushy - Oh Merde (Urban)
vancairo | Torsdag den 30. september 2010 kl. 07:17

D-Alboz - Young Millionaires (Urban)
vancairo | Torsdag den 30. september 2010 kl. 07:16

Marteria Ft. Yasha - Verstrahlt (Urban)
vancairo | Torsdag den 30. september 2010 kl. 07:14

Flow Dem - Shes Blessed (Urban)
vancairo | Torsdag den 30. september 2010 kl. 07:10

Melloquence - Take You Home (Urban)
vancairo | Torsdag den 30. september 2010 kl. 07:09

The Cannibalz - Hot (Urban)
vancairo | Torsdag den 30. september 2010 kl. 07:07

USAJeremih Ft. 50 Cent - Down On Me (Urban)
vancairo | Torsdag den 30. september 2010 kl. 07:07

Antonina & Dj Niki - Welcome To Bulgaria (Urban)
vancairo | Torsdag den 30. september 2010 kl. 07:05

Damiri - Gambling High Danmark
(Dance/Electronica/House)

vancairo | Torsdag den 30. september 2010 kl. 07:01

Danske Mette Damiri's single "Gambling High" er en mellow omgang DancePop uden det helt store hitpotentiale.

Man har hørt det her 1000 gange før og bedre.

Lidt synd for tror der godt potentiale i Damiri her som hun kalder sig. Har hørt lidt af hendes tidligere numre, hvilket klæder hende meget bedre og knapt synes så luftige og overfladiske. Bla. "The Reason" synes en lille Pop-perle hvor hendes vocal også rent faktisk for lov til at komme til orde.

Men der er lavet video til "Gambling High" og sandt skal siges at hun er skøn at se på - det samme med hendes 2 dansere:-)

Jeg tvivler på et gennembrud her. Men hold øje med hende - det skal nok komme!

The Rumour Said Fire - Sentimentally Falling Danmark
(Alternative)

vancairo | Torsdag den 30. september 2010 kl. 07:01

Ja jeg ved det godt. P3's Uundgåelige er vendt tilbage til den gamle recept med de alternative numre. Måske der har været afløser i udvalget indtil for et par uger siden?

Spledes blev The Rumour Said Fire da også udvalgt til æren med deres nye single "Sentimentally Falling".

Gruppen brød igennem med hittet "The Balcony" der først småhittede efter at have været netop - Ugens Uundgåelige På P3.

Men da de senere vandt P3 Guld, der tog det virkeligt til og "The Balcony" storhittede herhjemme.

De har en unik sound og det er fedt. Umiddelbart har jeg dog svært ved at høre bare tilnærmelsesvis det samme hitpotentiale i nummeret her som i det førnævnte.

Noget lidt skægt - især for et band som dette og fra denne genre.

Prøv at tjekke kommentarerne under linket her.

Lyder det egentligt ikke som om de HAR lånt fra Tommy Seebach-hittet "Krøller Eller Ej"?

Jeg synes det sq:-)

 

Bedøm selv. Her er fantastiske Tommy Seebach's hit:

http://www.youtube.com/watch?v=lEC63N6gb_4">http://www.youtube.com/watch?v=lEC63N6gb_4

Neighbours Med Sønderjyllands Symfoniorkester - Alt Mellem Himmel Og Jord Danmark
(Pop)

vancairo | Torsdag den 30. september 2010 kl. 07:00

"Alt Mellem Himmel Og Jord" blev tilbage i 2002 Nr 2. ved det danske Melodi Grand Prix hvor det vist var Sidsel med "Twist Of Love" der vandt.

Gruppen kom til at h3edde Neighbours netop ved dette Melodi Grand Prix, da de jo skulle have et navn nu de var udtaget. Helge Engelbrecht og Tommy Rasmussen er naboer - så navnet lå lige for:-)

De har begge haft fingeren med i en masse Grand Prix-hits i årenes løb. Bla. skrev Engelbrecht i sin tid "En Lille Melodi" med Anne Herdorf der gik hen og vandt og også klarede sig godt ved det internationale Grand Prix.

Neighbours deltog et par gange med smukke numre ved det danske Melodi Grand Prix - dog uden nogensinde at vinde, men et par af numrene satte sig godt fast hos mig. Ikke mindst fordi at de var numre som på tværs af generationer kunne lides af alle i familien.

Nu kommer der så en CD hvor mange af disse, plus et par nye er indspillet sammen med Sønderjyllands Symfoniorkester og det bliver de smukke melodiske hits jo ikke ligefrem dårligere af:-)

Indrømmet - jeg sidder i skrivende stund og er bare en anelse rørstrømsk, tænker på svundne tider som om jeg var 84 år gammel og mindes gode MGP-oplevelser med familiemedlemmer der ikke er mere.

Men er man til de smukke danske hits, så er det ikke kun minderne der tæller, så er denne version af "Alt Mellem Himmel Og Jord" så klart værd at lægge ører til.

 

Rettelse:

Har lige fået at vide i min høresnegl at det var Malene Mortensen der vandt i 2002 og at Sidsel først snuppede sejren hele 4 år senere.

Tak til MartinESC:-)

MGMT - Congratulations
(World Music)

Philip | Torsdag den 30. september 2010 kl. 07:00

CarryDK kviktippede sangen for godt en måned siden. Nu er den begyndt at vise sig på nogle af alternativ-listerne rundt omkring, så jeg synes at tiden er inde til at ophøje den til et rigtigt hittip.

MGMT har vi tidligere haft oppe at vende, og deres "Kids" nåede bl.a. 1.-pladsen på den officielle norske singlehitliste i sin tid.

I modsætning til "Kids" er det her ikke synthesizerne der dominerer, men sangen er derimodtilbagelænet indie-rock af den mere stille slags, og jeg forestiller mig at det puplikum der troligt sad og lyttede til Det Elektriske Barometer hver søndag aften i deres unge dage, også vil kunne lide dette her. :-)

 

Housemaxx DDII Vs. Rudy MC - Upside Down
(Dance/Electronica/House)

partyfever | Onsdag den 29. september 2010 kl. 16:41

Housemaxx DDII Vs. Rudy MC er her klar med en 2010 opdatering af Diana Ross´disco hit "Upside Down".

På denne version er hele den originale vokal heldigvis bibeholdt, tilsat et lyder det til lånt beat fra "Alcazar - This Is The World We Live In", som så igen var inspireret af "Upside Down", men fedt er det her ihvertfalde og er netop nu hot i Tyskland. 

vancairo | Ons. 29. september 2010 kl. 17:00

Altid et fedt nummer at lege med. Ikke vildt originalt men alligevel slipper de rimeligt godt fra det her:-)

DanmarkRock Hard Power Spray - Love/Space (Rock)
vancairo | Onsdag den 29. september 2010 kl. 07:36

Cecile - Coffee (Reggae/Dancehall/Ragga/Ska)
vancairo | Onsdag den 29. september 2010 kl. 07:34

Infinity - Press On (Pop)
vancairo | Onsdag den 29. september 2010 kl. 07:34

The Pierces - Secret (-)
vancairo | Onsdag den 29. september 2010 kl. 07:32

Grinderman - Heathen Child (Alternative)
vancairo | Onsdag den 29. september 2010 kl. 07:31

Jazzbit - Sing Sing Sing (Yolanda Be Cool & Dcup Radio Mix) (Dance/Electronica/House)
vancairo | Onsdag den 29. september 2010 kl. 07:30

Tony Anthony - Torn (Reggae/Dancehall/Ragga/Ska)
vancairo | Onsdag den 29. september 2010 kl. 07:29

DanmarkThe Malpractice - Boss Stallion (Alternative)
vancairo | Onsdag den 29. september 2010 kl. 07:28

ICONIQ - Light Ahead (Pop)
vancairo | Onsdag den 29. september 2010 kl. 07:26

Yukie Sone - Ginmokusei (Pop)
vancairo | Onsdag den 29. september 2010 kl. 07:23

Julie - All My Tomorrow Danmark Grønland
(Pop)

vancairo | Onsdag den 29. september 2010 kl. 07:17

Julie Berthelsen er klar med nyt album Closer, som eftersigende skulle bestå af akoustiske versioner af nogle af sine tidligere numre.

"All My Tomorrow" som hun optræder med her er et af de 2 nye numre på pladen og hvis man skal dømme ud fra versionen her - så et noget kedeligt et:-(

Der er langt mellem snapsene når det gælder hits fra den skønne sangerinde, alligevel formår hun at holde sin karriere kørende ganske pænt.

Så selvom hun endnu engang skuffer rent hit-mæssigt, så forbliver hun den største succes der kom ud af den danske version af Popstars.

Johnski_Beat | Tors. 30. september 2010 kl. 16:42

Gaaab hvor er det dog trist. Øv at hun ikke bruger sin mega fede stemme til at lave noget ordentligt musik. Dette er ikke et hit!

Macy Gray Ft. Bobby Brown - Real Love USA
(Urban)

vancairo | Onsdag den 29. september 2010 kl. 07:16

Personligt er jeg meget overrasket over at Macy Gray-singlen "Beauty In The World" ikke blev et hit. Tværtimod er det svært at finde mere end bare en håndfuld singlecharts den har været inde på.

Noget kan skyldes at selve nummeret ikke er releaset som single overalt, men sandheden ligger nærmere i at hun er passé i medierne og de har nok at gøre med at fylde playlisterne ud uden hende.

Efter "Beauty In The World" har der været et kæmpemæssigt rod hvad angår opfølgersinglen - sikkert pga forgængerens flop. "Kissed It", "Lately" og titelnummeret fra albummet "THe Sellout" har alle rørt på sig på releaselister osv. Men pludseligt er det nummeret "Real Love" der er video klar til!?!

Nummeret er en duet med badboy'en Bobby Brown og så kan man altid diskuterer hvorfor det blev ham.

Måske vil ingen andre rører Macy Gray med en ildtang, men jeg ser det positive i at det ikke er en af de sædvanlige valg som f.eks Ne-Yo, Flo-Rida, Sean Kingston, Iyaz osv. osv.

Desværre er nummeret ikke meget andet end en hyggeligt gensyn med to seje kunstnere og ellers bare en halvkedelig feelgood Urban-duet.

OKay - men det er ikke med dette nummer hun kommer til at storhitte igen.

Santana Ft. India.Arie & Yo-Yo Ma - While My Guitar Gently Weeps
(Rock)

vancairo | Onsdag den 29. september 2010 kl. 07:16

Originalt et Beatles nummer fra The White Album fra 1968 og iøvrigt komponeret af George Harrison.

"While My Guitar Gently Wheeps" er både kåret som et af de bedste guitar-numre nogensinde men er også blandt de bedste af alle Beatles-hittene, viser flere afstemninger og kåringer.

En af verdens bedste guitarister lagde dengang guitarsolo til hittet. George Harrison fik nemlig overtalt vennen Eric Clapton til at medvirke.

I dag har så en anden af verdens bedste geindspillet nummeret til hans album Guitar Hero.

Carlos Santana får på nummeret hjælp fra den fantastiske sangerinde India.Arie og cellisten Yo-Yo Ma.

Man skulle ikke tro man kunne leve op til Beatles originalversion, men de 3 her klarer det faktisk (min ydmyge mening) og det lyder fantastisk.

Men måske er det man kan lære her!

Kun Guder må kopierer Guder:-)

Carrie Underwood - Mama´s Song
(Country/Americana)

vancairo | Onsdag den 29. september 2010 kl. 07:15

4. single fra Play On -albummet er nu ude fra Carrie Underwood.

Hun vandt den 4. omgang af American Idol og har siden haft en succesfuld karriere med bla. 6 Top 20 singler i USA samt hele 10 singler der nåede Nr 1. på US Country Chart.

De 3 foregående singler fra Play On nåede alle denne 1. plads, mens "Mama's Song" her indtil videre er nået op til 18. pladsen der.

Som titlen afslører er det en sødsuppe-sang og selvfølgelig ovre i den poppede ende af Country-genren så et hit skal det nok blive til.

Skunk Anansie - Ugly Boy (Benny Benassi remix)
(Dance/Electronica/House)

partyfever | Tirsdag den 28. september 2010 kl. 19:31

Et konge remix fra Benny Benassi, manden bag mega hittet "Satisfaction" er der her tale om.

"Ugly Boy" er netop nu Skunk Anansie´s aktuelle single, som i sig selv er et fedt rock nummer.

Benny Benassi løfter det dog til nye højder med hans ultra fede elektro sound.

Jeg tror virkelig på at dette remix kan gå hen og blive et mega hit på clubberne verden over.

Det er kommercielt  med et tvist af fornyelse og med den super fede vokal fra Skin som sædvanlig er i verdensklasse.

 

 

 

vancairo | Tirs. 28. september 2010 kl. 22:14

Fantastisk fedt - 2 verdener der mixes sammen til noget endnu større:-)

DJ Schwede & DJ Sally B - Diana 2.1 (Dance/Electronica/House)
partyfever | Tirsdag den 28. september 2010 kl. 15:35

Tomcraft - Loneliness 2010 (Dance/Electronica/House)
partyfever | Tirsdag den 28. september 2010 kl. 15:33

Pernille Rosendahl - Secret Life Danmark
(Pop)

vancairo | Tirsdag den 28. september 2010 kl. 07:21

Man skal have spidse albuer og matchende lange knive for at komme frem i showbusiness - og blive der.

Jeg havde faktisk lykkeligt glemt Pernille Rosendahl's (X-Factor, The Storm, Swan Lee) lidet flatterende vej mod toppen af poppen, da der i sidste uge kom vedholdende rygter frem om at det var hende der havde fået Soulshock fyret som dommer i X-Factor.

Ellers synes jeg faktisk at hun havde klaret sig godt som dommer og overrasket mig positivt i årets udgave af talent-showet.

Nu er hun ude med en solosingle der tjener som forløber for soundtracket til filmen Kidnappet.

"Secret Life" hedder den og er alternativ Pop kreeret i samarbejde med smagsdommeren og altmuligmanden Kristian Leth og Fridolin Nordsø.

Udemærket nummer der dog næppe har det helt store hitpotentiale, trods det at det må siges at være mere end bare almindeligt inspireret af Coldplay's "Viva La Vida":-)

Monroe | Tirs. 28. september 2010 kl. 21:06

Fedest nummer men kan godt høre coldplay.

Johnski_Beat | Tors. 30. september 2010 kl. 16:38

Jeg hører også lidt Coldplay her, men dog ikke så meget at jeg vil påstå at nummeret er decideret inspireret af Viva La Vida. Men udmærket nummer ellers.

Nixx | Fre. 08. oktober 2010 kl. 22:52

Hun synger bare godt. Man kan altid genkende hendes stemme.

D´Banj - Mr Endowed
(Urban)

vancairo | Tirsdag den 28. september 2010 kl. 07:21

Nigerianske D'Banj har et par gange været inde på vores CB World Chart og måske det snart sker igen.

Ihvertfald er hans helt nye single "Mr Endowed" til en start en NewEntry på ugens NEOCHART som Nr 23. i denne uge.

Det er et skønt go-happy UrbanClub-hit som uden tvivl ville kunne hitte globalt hvis kunstneren f.eks havde været Flo-Rida.

Tag et lyt her - omend ikke andet så tjek de hotte kvinder i videoen ud:-)

Leeloo - Little Tricks Danmark
(Singer/Songwriter)

vancairo | Tirsdag den 28. september 2010 kl. 07:21

Hype er ikke altid positivt - selvom det måske er ment sådan.

For nogle måneder siden hørte jeg at reality-linselusen Susan K var med i en musikvideo - nøgen. Og jeg tænkte "Ja ja selvfølgelig" og så var det glemt igen:-)

Så faldt jeg over videoen her i dag på youtube. Det er musikvideoen fra den danske sangerinde Leeloo (Pernille Lundemark Ottesen) "Little Tricks" - og nummeret er såmænd egentligt rigtigt godt - historien med Susan K, der skulle skabe opmærksomhed, tog åbenbart bare HELE opmærksomheden:-)

Tekst og budskab er lidt svært at finde hale i her. Det handler om "godt tv" og om hvordan reality-tv suger alt ud af en. Altså man skulle mene at budskabet var at det var dårligt.

Leeloo der eftersigende nåede langt i den første omgang Popstars herhjemme (har ikke kunnet finde andet info om det end hendes egne) og veninden Susan K skulle jo så være gode eksempler på det.

Men når vi kender Susan K bare en smule, så synes hun nu at nyde kendis-statusen rimeligt meget og Leeloo bruger sin Popstars-optræden i sit reklamemateriale. Oven i det så laves denne video som hypes pga tidligere Paradise Hotel-deltagere der er med i videoen - ikke mindst Susan K, der stiller sig op nøgen her.....! Ja måske det bare er mig, men jeg synes det stritter i alle retninger med modsigelser her.

Både nummer og video er gode - Susan K spiller godt i den og ser jo skøn ud - men nummer og video skulle nok ikke have hørt sammen:-)

Monroe | Tirs. 28. september 2010 kl. 21:09

Susan K er KLAAAAAAM!

Ana Torroja - Sonrisa
(Pop)

vancairo | Tirsdag den 28. september 2010 kl. 07:20

Ana Torroja var 1981-1993 en tredjedel af den populære spanske trio Mecano, der fejrede en del internationale succeser bla. "Hijo De La Luna" senere coveret af Loona.

Siden gruppen splittede op i 1993 har Ana Torroja haft en succesrig solokarriere, som at dømme på seneste singleudspil "Sonrisa" her på ingen måde er nedadgående.

Nummeret stryger ind på den spanske Top 10's 4. plads i denne uge og via den er den også en NewEntry på ugens NEOCHART som Nr 17.

Dejlig LatinoPop som jeg personligt er faldet godt for de seneste år. Udemærket vidende at, det ikke ligefrem er den slags musik som har chancen for pludseligt at gå direkte Nr 1. på den danske hitliste:-)

Men snup et lyt alligevel!

Frankrig Puerto RicoDon Omar Ft. Lucenzo - Danza Kuduro (Latino/Reggaeton)
vancairo | Tirsdag den 28. september 2010 kl. 06:53

David Archuleta - Elevator (Pop)
vancairo | Tirsdag den 28. september 2010 kl. 06:22

Emma´s Imagination - Focus (Singer/Songwriter)
vancairo | Tirsdag den 28. september 2010 kl. 06:19

Timofey & Bartosz Brenes vs. Terri B! - Heaven (Dance/Electronica/House)
vancairo | Tirsdag den 28. september 2010 kl. 05:58

Rahat Fateh Ali Khan - Aas Paas Khuda (-)
vancairo | Tirsdag den 28. september 2010 kl. 05:55

Jan Smit - Zie Wel Hoe Ik Thuis Kom (Schlager/Dansktop/Volksmusik)
vancairo | Tirsdag den 28. september 2010 kl. 05:54

Americo - Traicionera (-)
vancairo | Tirsdag den 28. september 2010 kl. 05:51

Fabri Fibra - Vip In Trip (Rock)
vancairo | Tirsdag den 28. september 2010 kl. 05:49

Sonu Nigam & Shreya Ghoshal - Chori Kiya Re Jiya (-)
vancairo | Tirsdag den 28. september 2010 kl. 05:48

Odense Assholes - ARTO-Pistol (Prettyboy) Danmark
(Urban)

vancairo | Mandag den 27. september 2010 kl. 07:10

Om det er et gimmick eller ej vides ikke. Men svigermors drømmegruppe Odense Assholes stopper!

Inden da kommer der da lige en CD - Voldsrap (Greatest Hits), hvor man får alle deres fintfølende klassikere som f.eks "Bøsser Bløder Lyserødt" osv. osv. osv.:-)

Der er også nye numre og et af dem er "ARTO-Pistol (Prettyboy)" hvor de flirter lidt hæftigt med Dance-genren, hvilket her giver bonus så det gør noget.

Singlen er så klart deres fedeste til dato og selv et rødt svin som jeg får lyst til at bryde ud i voldsrus når jeg hører nummeret!!!

Det har hitpotentiale somk bare fanden og på ugens udgave af HITS IN DK er hittet en NewEntry på plads 52. - noget af et peak da de ikke før har nået den liste!

Så på de sidste par år er de gået fra undergrund til hvermandseje - lige under mainstream-listerne, til at gå ind på listen over dem alle - HITS IN DK der bygger på ugens 100 største hits på de danske lister.

Så er det fandeme ikke nu de skal til at stoppe - Only Sky Is The Limit og hvor mange ville der ikke være at svine til i hele verden - på engelsk?!?

Tjek hittet her ud - fuldstændigt for vildt fedt - din NAR!!! (sorry - lod mig rive med....):-)

Joe McElderry - Ambitions
(Pop)

vancairo | Mandag den 27. september 2010 kl. 07:10

Det er sjældent et nummer for 2 chancer for at hitte på ChartBaseListen.

Men det var lige hvad "Ambitions" gjorde for norske Donkeyboy. Nr 34. og senere Nr 39. blev det til for singlen på listen.

Ellers hittede det sjovt nok ikke her i landet, mens den var Nr 1. i Sverige og naturligvis i hjemlandet.

I Norge lå den Nr 1. i 13 uger og på listen i over et år. Da den forlod 1. pladsen overlod hittet den til 2. singlen "Sometimes" fra.... Donkeyboy. Det var første gang nogensinde at et norsk act havde ligget både Nr 1. og Nr 2. på den norske singlechart.

Med disse facts på bordet synes det lidt ærgerligt for vores norske brødre at det nu sidste års britiske X-Factor vinder Joe McElderry, der udgiver den som single og med stor sikkerhed vil storhitte med den i UK og ganske sikkert også resten af verden - det havde Donkeyboy selv fortjent. Men mon ikke de tager sig godt betalt:-)

Joe McElderry vandt iøvrigt i X-Factor finalen over Olly Murs som netop nu hitter godt på vores lister her på ChartBase.dk.

"Ambitions" er hans første single siden han udgav "The Climb" (originalt af Miley Cyrus) da han vandt talent-konkurrencen og det er så nu man skal se om han vil storhitte som Leona Lewis, Shayne Ward og Alexandra Burke  - eller floppe som Leon Jackson og Steve Brookstein!

Monroe | Tirs. 28. september 2010 kl. 21:12

Han flopper ikke!!!!!

Chanée & N´evergreen - Making Miracles Danmark
(Pop)

vancairo | Mandag den 27. september 2010 kl. 07:09

De vandt det danske Melodi Grand Prix og blev Nr 4. ved det internationale ditto med "In A Moment Like This", men hvad så...?

Hvor blev de af Chanée & N'evergreen?

Mig bekendt har der ikke været nogen officielle singler uden siden. Dog har "Give Me Back My Heart" småhittet herinde på vores Urban DK-liste!?!

Så kigger jeg på en radio's hjemmeside og ser nummeret "Making Miracles" som ny single fra duoen og tænker straks dooh... hvorfor kommer der lige en single nu?

Svaret har jeg ingen ide om og efter jeg hørte nummeret har jeg da slet ingen ide om det!

Disse Melodi Grand Prix-vinderes albums bliver hurtigt en klistret omgang af det samme nummer i forskellige indpakninger plusset med en del elendige fyldnumre.

"Making Miracles" er absolut ingen af delene, men til gengæld et fantastisk fedt Pop-nummer som sagtens ville kunne hitte på egen hånd uden en forløber der hed "In A Moment Like This".

Sjovt nok er der en skøn sommerfeeling over nummeret og her må pladeselskabet lige bide sig lidt ekstra i tungen. Hvis dette nummer ikke bliver et hit, kan det kun skyldes at der har været sovet enormt i timen.

Lad os ikke håbe at medierne har glemt duoen her - det hit her har fortjent at hitte, og det har den kejtede duo her også. En duo som iøvrigt bare passer bedre og bedre sammen og bliver helt u-kejtede:-)

Snup et lyt!

Soundgarden - Black Rain
(Rock)

vancairo | Mandag den 27. september 2010 kl. 07:09

Chris Cornell forlod i 1997 Grunge-bandet Soundgarden og de blev opløst.

Efter solo-materiale og ikke mindst som frontmand for det amputerede forsangerband Audioslave (før da - Rage Against The Machine) er sangeren nu tilbage ved de oprindelige hårdtrockende gutter og de er klar med et opsamlingsalbum.

"Black Rain" som tjener som første comebacksingle er dermed første udspil fra  Seattle-bandet i 13 år.

Deres store kommercielle gennembrud kom tilbage i 1994 med hittene "Spoonman" og "Black Hole Sun", hvoraf sidstnævnte blev gruppens største hit, ikke mindst pga en fantastisk flot musikvideo der siden er gået hen og blevet en klassiker.

"Black Rain" er på ingen måde i nærheden af hitværdien i de 2 nævnte hits. Men  der er rå guitar og ond vocal og store doser, så selvom der næppe kommer et mainstream hit ud af comebacksinglen, så er der guf for os der også kunne lide dem back then!

Ugens HitPick

Tinchy Stryder Ft. Taio Cruz - Second Chance
(Urban)

vancairo | Mandag den 27. september 2010 kl. 01:28

UK er hvor denne uges HitPick er indfanget fra!

2 af de helt store skud på den britiske Urban-scene er her teamet up på singlen "Second Chance" og da vi her på ChartBase.dk har en lille svaghed for begge kunstnere, var valget ikke så svært.

Kunstnerne er Tinchy Stryder og Taio Cruz.

Og selvom sidstnævnte nok er den mest kendte her til lands, så vil brugere af CB her også nikke genkende til Tinchy Stryder.

Hans seneste single "In My System" blev dog ikke den store kommercielle succes, selvom en 10. plads i UK er mere end bare godkendt.

Dog var der lagt op til mere, med 2 Nr 1. hits fra seneste album.

Men nr 1. - det tror vi sagtens at "Second Chance" her kan gå. Det er britisk PopUrban når det er allerbedst - og så bliver det faktisk ikke bedre for tiden:-)

De 2 gutter arbejdede iøvrigt også sammen på singlen "Take Me Back" i 2008. Dengang blev det til en 3. plads i UK - det slår deres samarbejde dennegang!

Snup et lyt - og giv dem gerne en "Second Chance" hvis det ikke fænger med det samme:-(

Monroe | Tirs. 28. september 2010 kl. 21:17

Godt hitpick.

Vælg en uge
Januar01020304
Februar05060708
Marts0910111213
April14151617
Maj18192021
Juni2223242526
Juli27282930
August31323334
September3536373839
Oktober40414243
November4445464748
December49505152

Vælg et år:

2007   2008   2009  

2010   2011   2012  

2013   2014   2015  

2016   2017   2018  

2019   2020   2021  

2022   2023   2024  

2025   2026