Seneste hitlister:

Brugernes Top-50 Søn. 07. december 2025 - 01:20

CB TimeMachine Søn. 07. december 2025 - 01:17

CB Dancefloor Lør. 06. december 2025 - 00:05

Philip Lør. 06. december 2025 - 00:00

CB Urbanized Fre. 05. december 2025 - 00:05

Brugernavn:
Kode:

Opret profil (Register)

Kontakt

Artist: Titel:

Hittips

Uge 45 - 2011

Buraka Som Sistema Ft. Blaya & Roses Gabor - (We Stay) Up All Night
(Dance/Electronica/House)

Philip | Søndag den 13. november 2011 kl. 15:38

Vi hopper til Portugal hvor Buraka Som Sistema kommer fra. De har eksisteret i 5-6 år, og deres største hit hjemme i Portugal var "Kalemba (Wegue Wegue)" der gik #1 i både Portugal og Spanien og nåede 87.-plads på den samlede europæiske Top-100 i 2008.

 

At blande elektroniske beats med afrikansk kuduro som er en dansevenlig genre der blev født i Angola tilbage i slutningen af 80´erne. Genren startede egentlig som en sammenblanding af calypso og soca, men fandt så siden sin egen form. Og nu blandes det så igen med europæisk dance.

Martin_fra_Hitlisterne | Man. 14. november 2011 kl. 14:15

Nummeret har et gigantisk potentiale, måske ikke 100% i den form den har nu for os i norden, men jeg bliver ikke overrasket hvis vi ser den igen.

Yolanda Be Cool Ft. Crystal Waters - Le Bump
(Dance/Electronica/House)

Philip | Søndag den 13. november 2011 kl. 00:28

Sidste sommer hittede Yolanda Be Cool med nummeret "We No Speak Americano", og umiddelbart ser den ud til at blive et one hit-wonder.

 

Jeg tror ikke at det ændrer sig med nyeste udspil hvor de har allieret sig med Crystal Waters, som selv havde et one hit-wonder i sommeren 1991 med nummeret "http://www.youtube.com/watch?v=_KztNIg4cvE&ob=av2e">Gypsy Woman - She´s Homeless (La Da Dee La Da Da)".

 

Umiddelbart et okay nummer, men der mangler lige et eller andet med hitpotentialet.

partyfever | Søn. 13. november 2011 kl. 20:12

Fedt fedt nummer, som jeg tror meget på kan blive et stort diskoteks hit. Men hvad er der lige der samples fra her..?

Shackles Ft. J-Son - Overtime
(Dance/Electronica/House)

Philip | Søndag den 13. november 2011 kl. 00:23

Det er ikke til at høre det, men Shackles kommer fra Norge.

Med det in mente kan jeg dog pludselig godt høre lidt stilmæssig påmindelse fra noget af det nye dance de diskede op med i Norge for 20 år siden, da house- og dancebølgen nåede dertil. Her tænker jeg specielt på http://www.youtube.com/watch?v=rMzmxQt8eGM">WIP - Ghost Jam fra 1991.

 

Shackles kom frem i Norge for 2 år siden i deres første sæson af X-Factor, der ligesom i England foregår op til jul. Pigegruppen her blev nr. 2 i deres finale dengang. Og med "Overtime" viser de så at der også er et liv efter talentshowet.

Davinia & Muxu - Feel Good Song
(Dance/Electronica/House)

Philip | Søndag den 13. november 2011 kl. 00:20

Blandt de mest populære sange på Malta for tiden er dette feel good-nummer, som slet og ret hedder "Feel Good Song" med maltesiske Davinia & Muxu. Sangen ligger lige nu #4 på Malta.

Det lader dog til at de lige skulle igennem en britisk pladekontrakt før successen virkelig var i hus, men så skete det da også.

DanmarkKira Skov - Am I Mad? (Jazz/Swing/Easy nListening)
vancairo | Lørdag den 12. november 2011 kl. 00:07

Thievery Corporation - Is it Over? (Dance/Electronica/House)
vancairo | Lørdag den 12. november 2011 kl. 00:06

Lea - November Skies (11-11-11) (Urban)
vancairo | Lørdag den 12. november 2011 kl. 00:06

Winta - Just For Tonight (Dance/Electronica/House)
vancairo | Lørdag den 12. november 2011 kl. 00:06

Peggy Sue - Song & Dance (Alternative)
vancairo | Lørdag den 12. november 2011 kl. 00:06

Nemesea - Afterlife (Rock)
vancairo | Lørdag den 12. november 2011 kl. 00:06

Deekline Ft. Ed Solo - Shake The Pressure (Dance/Electronica/House)
vancairo | Lørdag den 12. november 2011 kl. 00:06

Kristína - Este Vaham (Pop)
vancairo | Lørdag den 12. november 2011 kl. 00:05

Trisha - Aan Jou Wil Ik Mijn Liefde Geven (Schlager/Dansktop/Volksmusik)
vancairo | Lørdag den 12. november 2011 kl. 00:05

Ivana Wong - Water Lily (Rock)
vancairo | Lørdag den 12. november 2011 kl. 00:05

VV Brown Ft. Chiddy Bang - Children
(Urban)

vancairo | Lørdag den 12. november 2011 kl. 00:03

Tilbage i 2009 var den britiske sangerinde VV Brown ugens HitPick her på ChartBase med nummeret "Leave!".

Det nåede plads 54. på ChartBase Top-100 men endnu mere overraskende blev det ikke til noget hitten andre steder.

Endnu et par fede singler kom fra debutalbummet Travelling Like The Light men alligevel blev det kun til lidt småhitten for "Shark In The Water"-singlen.

Nu er der snart et album Nr 2 klar og første singleudkopling er "Children" her.

Den amerikanske Rapper Chiddy Bang er hævet ind og give det lidt streetcredibility.

Nummeret sampler "Do Your Ears Hang Low?" der igen låner fra et andet nummer.

Uanset hvad så minder det om Jay-Z's store gennembrudshit fra 1998 "Hard Knock Life" der samplede et nummer fra broadway-musicalen Annie.

"Children" er bygget op på samme ide og "skelet" om man vil og dermed burde der også være grobund for det helt store gennembrud for VV Brown nu.

Men med In Mente at hendes materiale allerede var fantastisk i 2009 uden det fortjente gennembrud kom, så ved man aldrig med musikbranchen.

Men snup et lyt og se hvad DU synes!

Jason Derulo - Breathing USA
(Dance/Electronica/House)

vancairo | Lørdag den 12. november 2011 kl. 00:03

Så er der ny single fra den amerikanske sanger.

Men hvilken?

Den proklamerede "Breathing" er pludseligt blevet overhalet af "Fight For You" men det er "Breathing" der nu er kommet musikvideo til!?!

Anyway så er "Breathing" endnu et Dancetrack fra en amerikansk Urban-kunstner og det er ingenlunde første gang at Derulo "sælger ud" til Dance-genren.

Han fik et ganske pænt hit ud af "Don't Wanna Go Home" mens opfølgeren "It Girl" der var et UrbanPop-track har klaret sig noget mere svingende.

Så altså tilbage til Dancen for Jason Derulo med "Breathing"... altså hvis DET ER den aktuelle single:-)

 

Ali Sufi Ft. Imran - Blasfemi Danmark
(Urban)

vancairo | Lørdag den 12. november 2011 kl. 00:03

"JegSåPå" fra den danske Rapper Ali Sufi fik fornyligt en enkelt uge på CB Urbanized DK, men faktisk har han tdligere været helt oppe i Top 10 på ChartBase Top-100.

Det var i 2008 da han på Ellie's hit "Okay Okay" storhittede herinde.

Men ligesom Ellie Jokar, så er Ali Sufi også blevet overset af mainstream Danmark indtil videre.

Den nye single "Blasfemi" ændrer næppe på det.

Ikke fordi den ikke er fed, men fordi at p.t. er medierne fastfrosset på "Det Nye Kuld" af Rappere. Som f.eks Kesi, Kidd og Young.

Desuden så har "Blasfemi" også et budskab der ikke handler om "Jeg Er SÅÅÅÅ God" eller "Jeg Scorer Flest Kvinder" eller "Jeg Tjener Masser Af Penge".

Snarere tværtimod så handler "Blasfemi" om at netop det måske ikke er alt.

Så Ali Sufi kommer næppe på de store danske hitlister, uagtet at "Blasfemi" er et noget bedre lyrisk track end det som "Det Nye Kuld" leverer.

Lidt trist, men heldigvis kan du både snuppe et lyt her og et kig på videoen.

Deadmau5 - Aural Psynapse
(Dance/Electronica/House)

vancairo | Lørdag den 12. november 2011 kl. 00:02

Den canadiske DJ/producer Deadmau5 har haft et utal af numre her på CB.

Langt de fleste har været i forbindelse med en entry på vores CB Dancefloor-chart og det er da også der at denne nye single dukker op.

"Aural Psynapse" hedder tracket og uden at sige for meget, kan jeg vist roligt tilstå at dette er det første nummer fra canadieren der siger mig noget som helst.

Det siger så til gengæld også HIT - og ja, det er med STORE bogstaver:-)

Et enkelt lyt og jeg måtte simpelthen snuppe endnu et til dette fantastiske udspil.

Der er ingen vocal på tracket (endnu) men i stedet et fangende beat, alarm-synths og melodi der altsammen går op i en højere enhed.

Jeg er ramt og det samme er CB Dancefloor hvor hittet HotShotDebuterer på listens plads 15. i denne uge.

DanmarkAura - Geronimo (The Disco Boys Remix) (Dance/Electronica/House)
vancairo | Fredag den 11. november 2011 kl. 01:52

Metals - Like/Unlike (Pop)
vancairo | Fredag den 11. november 2011 kl. 01:52

DanmarkHymns From Nineveh - Anywhere With You (Alternative)
vancairo | Fredag den 11. november 2011 kl. 01:51

Django Wagner - Eenzaam, Alleen En Verloren (Schlager/Dansktop/Volksmusik)
vancairo | Fredag den 11. november 2011 kl. 01:51

Korn Ft. Skrillex And Kill The Noise - Narcissistic Cannibal (Rock)
vancairo | Fredag den 11. november 2011 kl. 01:50

Flamingokvintetten - Förlåt (Schlager/Dansktop/Volksmusik)
vancairo | Fredag den 11. november 2011 kl. 01:50

Le´Andria Johnson - Make Him Like You (Urban)
vancairo | Fredag den 11. november 2011 kl. 01:50

K3 - Eyo! (Pop)
vancairo | Fredag den 11. november 2011 kl. 01:49

DanmarkMedina - Execute Me (Get No Sleep Collective Mix) (Dance/Electronica/House)
vancairo | Fredag den 11. november 2011 kl. 01:49

DanmarkMedina - Execute Me (Sola Plexus Mix) (Dance/Electronica/House)
vancairo | Fredag den 11. november 2011 kl. 01:49

Medina - Execute Me Danmark
(Pop)

vancairo | Fredag den 11. november 2011 kl. 01:49

"Grisk Når Det Gælder" hed et kortlivet quizprogram for nogle år siden på TV3.

Om det er dette program som danske Medina har ladet sig inspirerer af ved jeg ikke, men i hvert fald kan man nu købe en Welcome To Medina - The Ultimate Collection i det tyske.

"Execute Me" er singleudspillet der skal hive lidt flere folk (og gerne de samme) folk til lommerne endnu engang.

Et stille Pop-nummer, jeg personligt synes lyder noget kedeligt, men så er der heldigvis lidt mere gang i de medfølgende remixes (der Kvik-Tippes her samtidigt).

Men det ændrer ikke vede, at hvor Mediona i starten leverde hit på hit, så er hun nu kommet noget længere ned på jorden igen (i hvert fald præstationsmæssigt) og der findes nu også "svipsere" mellem hendes udgivelser.

Umiddelbart synes jeg dette nummer er en af dem, men massivt airplay kan få den bedste til at ændre mening og det værste nummer til at hitte:-)

Lianah Sta. Ana - Where Is The Love
(Urban)

vancairo | Fredag den 11. november 2011 kl. 01:48

Vi har haft tippet masser af hits fra børn / unge herinde.

Desværre er det tit de mest hypede og helst med kendis forældre der rent faktisk ender op med at hitte.

De "rigtige" talenter har af en eller anden grund gerne sværre ved det helt store gennembrud.

Her er det den 12 årige Lianah Sta. Ana (ja spørg mig ikke om efternavnet...:-)) og at hun har en fantastisk vocal burde være temmeligt åbentlyst.

Listen over talentkonkurrencer hun har vundet, eller i det mindste endt med meget flotte placeringer er uhyggeligt lang og alene det burde give et hint om hvor dygtig hun er.

Nu er hun så klar til at prøve kræfter med hitlisterne med singlen "Where Is The Love" (ikke Black Eyed Peas-hittet).

Det er en sprød UrbanPop-sag med akustiske elementer, som nærmest er skåret til at Lianah Sta. Ana kan boltre sig rundt med sin vocal.

Kommer gennembruddet ikke her, så nægter jeg at tro på at det ikke kommer på et senere tidspunkt i stedet, hvis hun kan holde dette niveau. Fantastisk!

Her skal lyttes!

Surfact - Higher Ground Danmark
(Rock)

vancairo | Fredag den 11. november 2011 kl. 01:48

Efter at danske Surfact for et par år siden havde to Top 10 hits på ChartBase Top-100 med "Absolutely Shameless" og "All Night Overload" må de siges at være kommet ned på jorden igen med den seneste single "Feeding The Beast" der hidtil kun har peaket som Nr 70. på selvsamme liste.

Men nummeret er stadigvæk på ChartBase Top-100, så det er ikke "slut" endnu (ind og stem).

Uanset så skulle "Higher Ground" her være den spritnye single fra Rockbandet og er endnu et fedt nummer, med den elektroniske lyd som Søren Balsner (Carpark North) har tilføjet.

Det lyder som sagt ganske fedt og der burde sagtens kunne blive et hit ud af det.

Men hvis promotionen halter lige så meget som med "Feeding The Beast" bliver det svært. Lad os se hvad der sker - og tag en lytter imens:-)

Lindsay - Als Jij Me Kust (Dan Is Het Zomer)
(Schlager/Dansktop/Volksmusik)

vancairo | Fredag den 11. november 2011 kl. 01:47

På ugens CB SchlagerTopz er HotShotDebuten dennegang fra Belgien.

Det er Schlager-sangerinden Lindsay der hermed scorer sig sit tredje hit på listen med denne entry som Nr 5.

"Als Jij Me Kust (Dan Is Het Zomer)" synges der i bedste Melodi Grand Prix-stil fra 80'er-90'erne.

Om det er en coverversion som det ofte er i denne genre ved jeg ikke, men noget nyt under solen kan man ikke påstå det er.

SchlagerPop der ud af, med catchy refrain og en stor dosis godt humør - så er stilen lagt:-)

Will Young - Come On
(Pop)

Eilyk | Torsdag den 10. november 2011 kl. 19:03

Fik ikke 'lov' at hittippe' denne forleden - til gengæld blev den så kviktippet 3 gange!

 

Will Young sidste udspil 'Jealousy' blev et stort hit på Chartbase - og ikke mindst i UK hvor singlen fik en top 5 placering mens albummet 'Echoes' scorede 1. pladsen. Flot og velfortjent for dt er fanxx god popmusik Will leverer.

 

Nu er 2. singlen så på gaden. Den lidt roligere 'Come on'. Dejlig iørefaldende pop - og ikke mindst videoen er jo så tårerne triller.

 

Lidt mere gang er der i remixene af singlen - prøv at lytte til Cahil mixet her: http://vimeo.com/31177732">http://vimeo.com/31177732

 

Rart at se, at talentkonkurrencer ikke kun leverer 1 hit wonders! Godt gået.

 

vancairo | Fre. 11. november 2011 kl. 22:37

Fedt nummer og ja Will Young har vist at han kan leverer hit på hit.
Hehe synes måske også 3 KvikTips var liiige i overkanten:-)

Ron Van Den Beuken Prsts. Clokx - Catch Your Fall
(Dance/Electronica/House)

xpy | Torsdag den 10. november 2011 kl. 09:49

Er faldet over dette lækre pop/dance nummer, syntes dete r ret fedt, men kan ikke komme på hvor jeg er falden over det, men syntes helt sikkert det fortjener en hittip...

Syntes det fanger ret godt og man kommer i god stemning af det ;)

men tag en lytter og bestem så selv dens skæbne...

partyfever | Tors. 10. november 2011 kl. 22:42

Vil faktisk gætte på at det er netop her på chartbase, du tidligere har hørt nummeret, da jeg tippede det tilbage i 2010, men det viser bare hvor langsomt bagefter DK er, da nummeret først er released herhjemme i sep 11. Fedt fedt Hollandsk hit.

xpy | Fre. 11. november 2011 kl. 17:31

Ja det er et rigtig fedt nummer... ja for søgte på det herinde, men det gav ikke noget såhhh jeg var nød til at tippe det ;)

vancairo | Fre. 11. november 2011 kl. 22:41

Vist tredje gang nummer nu Tippes og spændene om det så er NU det rykker, eller stadigvæk bare bliver ved et fedt nummer, der aldrig rigtigt brød igennem.

doncx | Lør. 12. november 2011 kl. 16:54

Jeg kan godt huske, jeg faldte pladask for dette nummer tilbage i slutningen af 2010... Fantastisk nummer!

ColombiaShakira - Antes De Las Seis (Latino/Reggaeton)
vancairo | Torsdag den 10. november 2011 kl. 04:31

Nightwish - Storytime (Rock)
vancairo | Torsdag den 10. november 2011 kl. 04:31

AKB48 - Kaze Wa Fuiteiru (Asian/J-pop/K-pop)
vancairo | Torsdag den 10. november 2011 kl. 04:30

Megadeth - Public Enemy No 1 (Rock)
vancairo | Torsdag den 10. november 2011 kl. 04:30

Sarah Carlier - Tenderness (Singer/Songwriter)
vancairo | Torsdag den 10. november 2011 kl. 04:30

LaFee - Leben Wir Jetzt (Pop)
vancairo | Torsdag den 10. november 2011 kl. 04:30

Diamond VI - Amore (Dance/Electronica/House)
vancairo | Torsdag den 10. november 2011 kl. 04:30

Tyrese - Stay (Urban)
vancairo | Torsdag den 10. november 2011 kl. 04:29

Hamza Namira - Insan (World Music)
vancairo | Torsdag den 10. november 2011 kl. 04:29

Hedley - One Life (Rock)
vancairo | Torsdag den 10. november 2011 kl. 04:28

Duran Duran - Girl Panic!
(Pop)

vancairo | Torsdag den 10. november 2011 kl. 04:26

Megastjernerne fra 80'erne - Duran Duran, kunne måske have lige så stor status den dag i dag, hvis bare der var lidt pointe i deres udgivelser og promotion.

2007-albummet Red Carpet Massacre bød kun på singleudspillet "Falling Down" og man droppede at udgive det utroligt fede Timbaland-track "Nite Runner" der havde skrevet MEGAHIT all over.

Senest er der nu kommet video til singlen "Girl Panic!" der allerede udkom flere steder tilbage i April og såmænd også figurerede på vores Bruger-lister dengang.

Videoen har til gengæld været værd at vente på og ermed nuværende og tidligere supermodeller i rollen som Duran Duran.

God selvironi, fra gruppen der har været storforbruger af modeller i deres mange musikvideoer - og i dobbeltsengen:-)

Bla. Naomi Campbell, Cindy Crawford, Eva Herzigova og danske Helena Christensen kan her nydes fortælle om "deres" band's fortid og nutid.

Tablo Ft. Jinsil - Bad
(Pop)

vancairo | Torsdag den 10. november 2011 kl. 04:26

"Bad" er et fantastisk PopUrban-udspil fra den sydkoreanske Rapper Tablo.

Her er normalt frontmand i HipHop-gruppen Epik High, men her er han altså ude med et solo-album og "Bad" er nyeste udspil fra dette.

Sydkoreansk musik er ikke brudt igennem endnu uden for Asien, men det er så småt på vej.

Singlen her er som sagt aldeles fremragende og rent productionsmæssigt, så tæt på den vestlige lyd som man kan være.

Uden at stjæle, så starter "Bad" med en Rap-intro der vækker minder om Faithless' "Insomnia" og går så over i et mix af den østeuropæiske-svenske Pop-lyd.

Sangerinden Jinsil fra gruppen Mad Soul Child tager sig af det fangende omkvæd, hvor Kylie Minogue's "In Your Eyes" krydret med endnu mere svensk Pop-lyd springer op i hukommelsen.

Lad mig understrege at det ikke lyder som tyveri, men bare inspiration. Men bare det at det minder om vestlig musik, gør at den sydkoreanske rapper er nået et langt stykke vej og trods det at "Bad" synges på både engelsk OG koreansk, sagtens burde kunne hitte globalt. For dette er et HIT!

Tag en lytter!

Sweatshop - Drug Danmark
(Urban)

vancairo | Torsdag den 10. november 2011 kl. 04:25

Sweatshop er en dansk trio der giver sig af med R'N'B og Reggae-udspil i en underlig hybrid - eller i hvert fald skiftes der pænt imellem disse 2 genrer.

Her er det singlen "Drug" og den medfølgende musiikvideo det drejer sig om og her er det fed, fed , FED Urban der leveres.

Trioen består af Rapperen Kuku Agami - nok bedst kendt fra Zindy Kuku Boogaloo-bandet fra Venner For Livet TV-showet.

Produceren Daniel Fridell som jeg ikke kender det helt store til og sidst men ikke mindst Jonas Rendbo.

Sangeren Jonas Rendbo er uden tvivl i besiddelse af en af Danmarks bedste Soul-vocaler og var i sin tid i forgrunden af Jonez (eller hed de Jonz?) som leverede supergenial R'N'B og Soul, inden det blev IN at gøre det herhjemme.

Siden har han været med i forskellige projecter, udgivet solo-musik og bla. sunget kor for Outlandish.

"Drug" er så god Urban, at det næppe vil hitte herhjemme mainstream.

For at radioer og publikum gider at "sluge det" skal det helst enten for-danskes eller for-PopDances - eller begge dele.

Det gøres der på ingen måde her og nummeret, ville sikkert kunne klare sig meget bedre i USA end herhjemme.

Men det ER utroligt fedt. Så snup en lytter!

DJ Sbu Ft. Zahara - Lengoma
(Dance/Electronica/House)

vancairo | Torsdag den 10. november 2011 kl. 04:25

Kwaito hedder den specielle genre, der består af House og Afrikansk musik.

Det er uden sammenligning den sydafrikanske musikscene der igen og igen leverer hits, der udspringer fra denne genre.

Her er det DJ Sbu der sammen med den nye sangerinde Zahara giver os singlen "Lengoma" der i denne uge er en NewEntry som rosinen i pølseenden på vores Top Of The World-liste.

DJ Sbu har været et kendt navn i den sydafrikanske musikindustri i henved et årti, mens Zahara's netop har udgivet sit debutalbum Loliwe, der i øvrigt er den næsthurtigst sælgende album i landets historie.

Jeg behøver vel næppe at fortælle at dette fede udspil næppe nogensinde nærmer sig Danmark. Men det skyldes musikbranchens "grænsebommer" som desværre styres ret diktatorisk.

Men her på CB er der altid plads til at give ly til et udenlandsk hit, så tag jer en lytter:-)

The Sound of Arrows - Wonders (Dance/Electronica/House)
Martin_fra_Hitlisterne | Onsdag den 09. november 2011 kl. 23:13

Sebastian Karlsson - Sunday Morning (Dance/Electronica/House)
Martin_fra_Hitlisterne | Onsdag den 09. november 2011 kl. 23:04

DanmarkSweatshop - Drug (Urban)
Martin_fra_Hitlisterne | Onsdag den 09. november 2011 kl. 20:58

DanmarkDaniel Rothmann feat. Søren L - Fool Around (Dance/Electronica/House)
Martin_fra_Hitlisterne | Onsdag den 09. november 2011 kl. 20:06

DanmarkA Road To Damascus - New Perspective (Rock)
Martin_fra_Hitlisterne | Onsdag den 09. november 2011 kl. 19:55

Sebastian - Sunday Morning (Dance/Electronica/House)
vancairo | Onsdag den 09. november 2011 kl. 13:53

DanmarkChristian Amby Ft. Jeffrey - Pioneer (Dance/Electronica/House)
vancairo | Onsdag den 09. november 2011 kl. 05:31

Miranda Lambert - Baggage Claim (Country/Americana)
vancairo | Onsdag den 09. november 2011 kl. 05:30

Tom Beck - The Longing (Pop)
vancairo | Onsdag den 09. november 2011 kl. 05:30

Ardian Bujupi - This Is My Time (Urban)
vancairo | Onsdag den 09. november 2011 kl. 05:30

Rudenko Ft. Popov & MCD - Stranger (Dance/Electronica/House)
vancairo | Onsdag den 09. november 2011 kl. 05:30

Tom Lüneburger & Stefanie Kloss - We Are One (Rock)
vancairo | Onsdag den 09. november 2011 kl. 05:30

Jacob Latimore Ft. Issa - Like ´Em All (Urban)
vancairo | Onsdag den 09. november 2011 kl. 05:29

Tiziano Ferro - La Differenza Tra Me E Te (Rock)
vancairo | Onsdag den 09. november 2011 kl. 05:29

Toby Keith - Red Solo Cup (Country/Americana)
vancairo | Onsdag den 09. november 2011 kl. 05:29

Big Sean Ft. Nicki Minaj - Dance (Ass) (Remix) (Urban)
vancairo | Onsdag den 09. november 2011 kl. 05:29

Signe Galting - Sidder Fast Danmark
(Jazz/Swing/Easy nListening)

vancairo | Onsdag den 09. november 2011 kl. 05:25

Sværmerier hedder det nyligt udgivende debutalbum fra den nye danske sangerinde Signe Galting.

Nummeret "Lad Os Gå Lidt Sammen" røg i weekenden ind på DR's Dansktop, men det skal i nu ikke lade jer snyde af.

For det første er det "Sidder Fast" der er musikvideo til og vi har med at gøre her og for det andet, så er det på ingen måde Dansktop som de fleste forstår det.

Derimod er det Jazz'et Singer-Songwriter-stil der leveres, endda med et Alternativt tilsnit, som giver nummeret credibility på så mange forskellige måder.

Om der så er mainstream-potentielle er så en helt anden sag. Men når eksempelvis svenske Lisa Ekdahl kan få massivt airplay her til lands, burde chancen også være der for Signe Galting.

Nummeret er gennemsyret af efterårs-mood, trods at det vel egentligt er et forårsnummer....!?! Men hvor er det fedt og hvor er det SKØNT!

I en tid hvor vi overspammes af intetsigende udgivelser fra diverse danske mainstream-kunstnere, ser kejserens nye klæder i det nye kuld unge rappere, tåger rundt med Toppen-Af-kys-mig-i-bagdelen-coverversioner-Poppen. Så er det befriende at høre noget noget nyt, friskt og faktisk unikt på den danske scene med udspillet her.

Snup et lyt!

Glóð - Spilt Tíð Danmark Færøerne
(Rock)

vancairo | Onsdag den 09. november 2011 kl. 05:25

Mmmmmm.... The Dreams!

Mens vi venter på nyt fra færøske The Dreams, så er frontmanden Hans Edward nu klar med et andet project - Glôd og singlen "Spilt Tid" (sorry kan ikke finde ud af at skrive det rigtigt.....).

Egentligt er det svært for undertegnede at høre den store forskel fra Hans Edvards 2 bands.

Rock med et strøg af PunkRock og en anelse melodisk alá Coldplay, men ikke noget som siger mig at dette IKKE er et udspil fra The Dreams.

Nu er jeg heller ikke fan af The Dreams, men de hævede nu baren betydeligt på seneste album hvor de bla. nåede at hitte ganske pænt i selveste Tyskland.

Glôd kan måske så kaldes et "hygge-project" og med den færøske vocal - sikkert også forbeholdt fans fra øerne og så de allermest hardcore fra The Dreams-fanbasen. Men faktisk et ganske udemærket Rock-nummer.

 

Ugens Tester på CB Føroya - snup et lyt og ind og stem!

Martin_fra_Hitlisterne | Søn. 13. november 2011 kl. 01:32

en engelsk version kunne blive interssant for bandet. Fedt nummer.

Alan Jackson - Long Way To Go
(Country/Americana)

vancairo | Onsdag den 09. november 2011 kl. 05:24

Den amerikanske Country-stjerne Alan Jackson er snart klar med sit 17. album (og det er IKKE medregnet Greatest-, Live- og tribute-albums) (!?!).

Singleforløberen er "Long Way To Go" her og er netop i denne uge en NewEntry på vores CB CountryChart, hvilket dermed indbringer Country-legenden hans fjerde hit der.

Muligvis ikke ligefrem den slags Country vi europæer giver os i lag med, men er du til genren er dette virkeligt Toppen Af Poppen.

Det er et catchy og humørfyldt-nummer med skøn partystemning og helt sikkert et hit som alverdens Country-charts nok skal give masser af listeplads til i den kommende tid.

Udvid din musikhorisont og snup et lyt!

Noel Gallagher´s High Flying Birds - AKA... What A Life!
(Rock)

vancairo | Onsdag den 09. november 2011 kl. 05:24

Hverken "The Death Of You And Me" eller "If I Had A Gun..." har endnu gjort det helt store indhop på nogen af hverken vores eller andre hitlister.

Men Noel Gallagher's nye project, hopper så fra nærmest ingenting og direkte ind på vores CB EuroCharts plads 36. i denne uge, med udspillet "AKA... What A Life!".

Også et rigtigt godt PowerPop-Rock-nummer, som man hurtigt kan tage til sig, men alligevel noget overraskende for undertegnede, at det lige er dette nummer der pludseligt viser sig som et egentligt hit.

"AKA... What A Life!" er da også måske det længste Noel Gallagher's singleudspil har været fra Oasis-lyden og her nærmer han sig mere Coldplay, Keane og måske endda U2.

Will Young - Come on (Pop)
Eilyk | Tirsdag den 08. november 2011 kl. 21:56

Will Young - Come on (Pop)
Eilyk | Tirsdag den 08. november 2011 kl. 21:45

Will Young - Come on (Pop)
Eilyk | Tirsdag den 08. november 2011 kl. 21:42

Erasure - Be With You
(Dance/Electronica/House)

Eilyk | Tirsdag den 08. november 2011 kl. 19:47

Erasure er tilbage med deres glimrende album 'Tomorrows world'. Første singlen 'When I start to' blev ikke det store hitliste hit, bortset fra her på Chartbase hvor den klarede sig pænt - især hos brugerne. Også Radio2 i UK havde den på heavy rotation.

 

Næste single 'Be with you'har dog, efter min mening, mere potentiale, da den er både super iørefaldende og har den dér klassiske Erasure 'lyd' - dog med et betydeligt nutidigt løft.

 

Og tænk - Erasure er nu også begyndt at høste anmelderroser. Deres sidste koncert i DK fik 4 ud af 6 stjerner i Berlingske - så har man oplevet det med!

Philip | Tirs. 08. november 2011 kl. 21:43

Da jeg hørte den forrige single, købte jeg hele albummet, og netop "Be With You", som i øvrigt er åbningssporet, var blandt de numre som jeg mente burde udgies som single. Lækkert at det nu er sket.

Camille Jones & Steffen Brandt - En Verden Perfekt Danmark
(Pop)

partyfever | Tirsdag den 08. november 2011 kl. 18:31

Camille Jones og Tv2 forsangeren Steffen Brandt er her teamet op og udgiver en genindspilning/cover version af Tv2 klassiekren "Vi laver en verden Perfekt", et nummer Camille Jones i længere tid havde gået og arbejdet lidt på og da hun så mødte Steffen Brandt på årets Grønne koncert, var samarbejdet en realitet.

Nummeret heder nu bare "En Verden Perfekt" men det er stadig utroligt smukt og lavet med respekt for originalén som indeholder et af de aller bedste synths der nogensinde er produceret her hjemme.

Hit er der dømt her til Camille jones og Brandt og det endda på dansk for Camille´s vedkommende vel første gang vi hører hende sådan.

 

Respekt!

vancairo | Tirs. 08. november 2011 kl. 19:23

Ganske OK. Men svært at sige mere ud fra den korte teaser:-(

Martin_fra_Hitlisterne | Søn. 13. november 2011 kl. 01:02

Lyder rigtig lovende og kan blive et større hit, men ingen karakter førend en færdig version.

DanmarkStanley Most & Rune RK Ft. L.O.C. - Tivoli (Dance/Electronica/House)
vancairo | Tirsdag den 08. november 2011 kl. 06:03

Submission Dj & Miguel Angel Roca Ft. Natalia - Rhythm Is A Dancer (Dance/Electronica/House)
vancairo | Tirsdag den 08. november 2011 kl. 06:03

DanmarkIvory & Gold - About A Boy (Alternative)
vancairo | Tirsdag den 08. november 2011 kl. 06:03

Nando - Get Better (Reggae/Dancehall/Ragga/Ska)
vancairo | Tirsdag den 08. november 2011 kl. 06:03

DanmarkPer Parbst - Det Er Måden (Jazz/Swing/Easy nListening)
vancairo | Tirsdag den 08. november 2011 kl. 06:02

DanmarkJaouni - Officielt Slut Nu (Pop)
vancairo | Tirsdag den 08. november 2011 kl. 06:02

Paty Cantu And Benny Ibarra - Se Desintegra El Amor (Latino/Reggaeton)
vancairo | Tirsdag den 08. november 2011 kl. 06:01

Samanta Karavello - Larg (Dance/Electronica/House)
vancairo | Tirsdag den 08. november 2011 kl. 06:01

Catcall - Satellites (Pop)
vancairo | Tirsdag den 08. november 2011 kl. 06:01

Edda Magnason - Blondie (Alternative)
vancairo | Tirsdag den 08. november 2011 kl. 06:01

Estelle - Back To Love
(Urban)

vancairo | Tirsdag den 08. november 2011 kl. 05:59

Da jeg for et lille stykke tid siden tippede "Break My Heart" fra Estelle Ft. Rick Ross, hentydede jeg til at hun var faretruende nær kun at være et OneHitWonder da det i realiteten kun er hendes megahit "American Boy" sammen med Kanye West der har hittet.

Jeg blev korrekt rettet.

Fordi hun har også haft et mindre hit som featured på David Guetta-singlen "One Love". Men mindre var det nu - og især i Guetta-målestokken. Alligevel må det klart siges at være hendes næststørste hit.

Nu er hun klar med udspillet "Back To Love" - og nej - "Break My Heart" blev heller ikke et hit, så historien er nogenlunde den samme.

Og dog - så er her ikke en featured Rapper og - det her nummer lyder faktisk hamrende fedt!

PopSoul med et skønt energisk Disco-beat og så synger Estelle faktisk også rigtigt godt.

Jeg tror stadigvæk på, at det mere er det faktum at hun ikke er A-list mere, der gør hun ikke hitter. Men skal hun have en chance for at komme tilbage på de tonedøve radio-DJ's playlister - så burde der i det mindste være en god grund nu. For "Back To Love" er rigtigt fed - og jo - du skal snuppe et lyt!:-)

Martin_fra_Hitlisterne | Søn. 13. november 2011 kl. 00:59

Weltklasse

Nice Little Penguins - Grateful Danmark
(Pop)

vancairo | Tirsdag den 08. november 2011 kl. 05:59

For et par år siden forsøgte danske Nice Little Penguins sig med et comeback med dansksproget materiale.

Men det gav ikke den helt store succes og deres musik var lidt henvist til DanskTop-listerne.

Det bliver det næppe nu da de er tilbage med engelsmateriale, som i de "gode gamle dage" hvor de megahittede med "Flying" og også klarede sig ganske pænt med bla. "Rain Keep's On Falling".

"Grateful" hedder udspillet og man skal ikke mange sekunder ind i nummeret, før man udemærket ved at det er de 3 små søde pingviner vi har fat i.

Pop, Rock, Folk, Singer-Songwriter - de kan det stadigvæk.

Vi er ingenlunde i nærheden af deres tidligere hits, men "Grateful" er nu god nok og skønt at gruppen efter over 20 år stadigvæk kan lave musik der er brug for.

Snup et lyt!

Joe And Honey - Fever Danmark
(Alternative)

vancairo | Tirsdag den 08. november 2011 kl. 05:59

For halvandet års tid siden hittede den danske duo JoeAndHoney med "Drink Dance Disco" på vores CB VideoChart DK hvor det blev til en 3. plads.

En blitz-smut var de også inde på CB RockChart DK men mere blev det ikke til.

"Fever" hedder tracket her og igen har de fået skruet en fed musikvideo sammen selv.

JoeAndHoney hedder åbenbart nu Joe And Honey og er ikke længere en duo - men en trio.

Kæresteparret Iben Foss og Nikolaj Kirk har udvidet til en Menage A Trois med Gerda Odgaard.

Alternativt kommer vi ikke uden om at "Fever" er, men nu har vi jo også The Rapid A DK -listen og det skulle undre mig en del, hvis ikke den snart fik besøg af tracket her.

DJ Dween & Miks Dukurs - Tu Mani Cel
(Dance/Electronica/House)

Philip | Tirsdag den 08. november 2011 kl. 05:58

Vi skal have fat i Letland, hvor DJ Dween kommer fra. Stilmæssigt lyder det nærmest som hvis Erasure bosatte sig i Rumænien for at vise deres kærlighed til musikken derfra.

 

Jeg har ikke ret meget mere at sige til mit forsvar ud over at appellere til dan danske musikbranche om også snart at få øjnene op for denne østeuropæiske lyd.

Martin_fra_Hitlisterne | Søn. 13. november 2011 kl. 00:51

Det er kun et spørgsmål om tid førend at danskerne opdager østen.

DanmarkStina Louise - Where Do We Go From Here (Remix) (Pop)
reil | Tirsdag den 08. november 2011 kl. 00:11

Nova Scotia ft. Jenny Johnston - Kaliedoscope Skies
(Dance/Electronica/House)

partyfever | Mandag den 07. november 2011 kl. 17:59

Når nu man absolut skal lave cover versioner, så synes jeg sku der skal gives lidt credit for at man tager et nummer der ikke tidligere er blevet groft mishandlet på både den ene og anden måde, her er der nemlig tale om en cover version af Jam & Spoon hittet "Kalaidoscope Skeis", som var et stort sommer hit for en del år siden.

Novo Scotia og sangerinden Jenny Johnston gør det virkelig godt på deres dance version, super vokal og fedt hands up beat.

David Guetta Ft, Mandi Seekings - With Or Without You
(Dance/Electronica/House)

partyfever | Mandag den 07. november 2011 kl. 17:51

Netop nu hittet Franske David Guetta sammen med Us'her stort med hit singlen "Without You", men nu er der nyt fedt materiale fra Guetta i form af en cover version af den Irske gruppe U2's største ballade "With Or Without You". Hvor vokalen leveres af Mendi Seekings, versionen minder rigtig meget om Guetta's aktuelle hit "Without You" men stadig er det et nummer der kommer til at hitte voldsomt hos mig, da jeg i forvejen elsker originalen og tit har tænkt på at der snart måtte komme en dance verion af hittet. Vokalen er desværre ikke den stærkeste, men stadig burde der være lagt op til endnu et Guetta hit.

vancairo | Tirs. 08. november 2011 kl. 00:00

Synes den mangler "sjælen" fra den geniale original.

Justin Bieber Ft. Usher - The Christmas Song (Chestnuts Roasting On An Open Fire) (Urban)
vancairo | Mandag den 07. november 2011 kl. 03:09

DanmarkSebastian & Sys Bjerre - Luftkasteller (Pop)
vancairo | Mandag den 07. november 2011 kl. 03:09

Tom Waits - Bad As Me (Singer/Songwriter)
vancairo | Mandag den 07. november 2011 kl. 03:08

DanmarkWryck Ft. Patrick B & Mortito - Det Koldt (Urban)
vancairo | Mandag den 07. november 2011 kl. 03:08

DanmarkHighHouse - Lev Den Op (Urban)
vancairo | Mandag den 07. november 2011 kl. 03:08

Adele - Rumour Has It
(Urban)

vancairo | Mandag den 07. november 2011 kl. 03:07

Adele's album "21" har solgt over 10 millioner eksemplarer, har slået rekorder i UK og har indtil videre givet os 3 MEGAHITS i form af "Rolling In The Deep", "Someone Like You" og "Set Fire To The Rain" der nærmest oven i hinanden har storhittet og på vores Top Of The World-liste alle 3 har tilbragt over et halvt år til dato i Top 50.

Årets sangerinde, årets album og årets hit må være nogle titler hun kommer til at hive hjem i stor stil ved diverse awards shows. Selv en DMA fik hun igår for bedste internationale album - trods den ellers tykke boble DMA lever i:-)

Anyway - efter disse 3 hits er der nu endelig et 4. singleudspil klar fra "21".

"Rumour Has It" hedder singlen og er skrevet sammen med Ryan Tedder.

Der er power på og det er et fremragende stykke musik, mixet godt sammen af Soul, Jazz og Blues.

Og selvom det falder mig svært, så kan det sammenlignes med "Out Of It" fra danske Fallulah, der netop er blevet kåret som årets danske hit ved DMA.

Og så lad os lige repeterer:

10 millioner solgte albums, 3 Nr 1. hits og........

Musikken at finde overalt på Youtube!!!!!!!!!!!!!!

Altså ved Adele ikke at det bliver stjålet på Youtube?

Hvis jeg ikke var så stor fan af f.eks Discowax, så kunne man jo næsten tro at "udbredelse" og "tilgængelighed" af Adele's musik, var med til at sørge for et kæmpe "salg":-)

Puls Ft. Ole Henriksen - Dope Danmark
(Urban)

vancairo | Mandag den 07. november 2011 kl. 03:07

Den danske duo Puls har haft mere end svært ved at bryde igennem og når de udgiver singler er deres hitten mere eller mindre henvist til fan-køb af deres udspil.

Sidst forsøgte de sig med en "røvrender-version", hvor de lige lavede en ny version af singlen - men nu ft. Joey Moe.

Det hjalp ikke det store, så nu prøver de med både kendis- og kitche-effekten, ved at have Ole Henriksen featuring på det nye udspil "Dope".

Deres fans skal nok hitte med og der skal helt sikkert også nok være en masse der endnu ikke har fået nok af Ole Henriksen (og utallige parodier på ham) der falder på halen her.

Jeg er (overraskende nok:-)) ikke en af dem og jeg synes egentligt det er lidt ærgerligt at Puls ikke satser lidt mere på musikken end på en masse "fiks-fakserier" for at hitte.

Urban & Dance i skøn forening (igen-igen) er "Dope" her og har faktisk nogle ganske udemærkede elementer.

Disse drukner dog når Ole Henriksen-effekten tager over. Så ryger al seriøsitet over bord og så handler det jo ikke længere om "et fedt nummer" men om at det skal være "sjovt" fordi Ole Henriksen er med.

Det skal nok få en del omtale og hvis det kun er det drengene er interesseret i, ja men så ER det den rigtige vej at gå.

Panamah - Ved Siden Af Danmark
(Dance/Electronica/House)

vancairo | Mandag den 07. november 2011 kl. 03:07

SynthPop-trioen Panamah er klar med den nye sinle "Ved Siden Af" hvor der også er lavet en flot musikvideo til.

Amalie Stender, Peter Lützen og Anders Christensen fik sig et pænt hit med "Ikke For Sent" for ca. halvandet år siden.

Hittet gik både Top 30 på ChartBase Top-100 og Danmark Hit 100. Sidstnævnte liste især via at være Uundgåelig På P3.

Siden har det dog knebet med den store mainstream succes, men bla. vores The Rapid A DK -liste har haft besøg af dem.

Panamah ryger også lige ned imellem de 2 stole der hedder P3/Gaffa/Soundvenue-stolen og så mainstream/Dancechart-stolen. Hvilket jo gør udfordringen lidt større for trioen.

Men "Ved Siden Af" sætter de sig ikke (sorry:-)) og nummeret er et der sagtens burde kunne hitte i det små.

Snup et lyt!

De Lancaster And United DJ´s - Ballade Pour Adeline
(Dance/Electronica/House)

Philip | Mandag den 07. november 2011 kl. 03:06

Tilbage i 1978 storhittede Richard Claydeman med "Ballade Pour Adeline" her i Europa, omend jeg har en fornemmelse af at den her i Danmark først hittede i 1979 eller 1980.

 

Men anyway, så er det nu United DJ´s der er involveret i denne genindspilning af nummeret. Det er en del 00´er-agtigt og indeholder en del elementer af italo.

Ellers forbinder jeg personligt mest United DJ´s med deres remixes af svenske Pandoras hits fra 90´erne.

Ugens HitPick

Lovecards - Last Night In Moscow
(Pop)

vancairo | Mandag den 07. november 2011 kl. 03:01

Ugens HitPick her på ChartBase er hentet fra Rusland.

Duoen Lovecards består af sanger og "hitsnedker" Sergei Guanine og sangerinden/skuespillerinden Liza Oliferova.

De skriver og producerer selv al deres musik og laver  øvrigt også selv deres musikvideoer.

"Last Night In Moscow" er et Pop-ElectroPop-nummer, der med et utroligt catchy refrain, sammen med en insisterende "fløjten"  er mere end almindeligt svært at få ud af hovedet efter et par gennemlyt.

Så derfor er det i denne uge Lovecards og deres fede "Last Night In Moscow" der får lidt ekstra fokus her på CB og i næste uge vil være at finde som tester på ChartBase Top-100.

Snup et lyt!

Martin_fra_Hitlisterne | Søn. 13. november 2011 kl. 00:30

Der sker noget i Rusland, godt nummer

Vælg en uge
Januar01020304
Februar05060708
Marts0910111213
April14151617
Maj18192021
Juni2223242526
Juli27282930
August31323334
September3536373839
Oktober40414243
November4445464748
December49505152

Vælg et år:

2007   2008   2009  

2010   2011   2012  

2013   2014   2015  

2016   2017   2018  

2019   2020   2021  

2022   2023   2024  

2025