Seneste hitlister:
Top Of The World Ons. 10. december 2025 - 00:05
CB VideoChart Ons. 10. december 2025 - 00:04
CB Denmark-Danmark Tirs. 09. december 2025 - 00:05
Top Of ChartBase Man. 08. december 2025 - 00:05
CB Christmas Countdown Søn. 07. december 2025 - 16:23
Hittips
Djämes Braun - Lytter Ik´ Til Dem (Pop)
vancairo | Søndag den 12. juli 2015 kl. 05:48
Stig Skovlind - Sol Til Alle (Pop)
vancairo | Søndag den 12. juli 2015 kl. 05:48
Aslak - Du (Pop)
vancairo | Søndag den 12. juli 2015 kl. 05:48
KRONO Ft. VanJess - Redlight
(Dance/Electronica/House)
carrydk | Søndag den 12. juli 2015 kl. 05:46
Et utroligt flot nummer fra KRONO's nye album "Metamorphoze"
Den smukke alvor udspiller sig godt sammen med musikvideoen, som sætter den helt rigtig sindsstemning.
Har man brug for noget smuk melankoli, så kan den findes her.
Rikke - Tag Mig Nu

(Pop)
vancairo | Søndag den 12. juli 2015 kl. 05:44
"Tag Mig Nu" hedder den frække sang fra sangerinden Rikke ((Ganer-Tolsøe) og er et PopDance-udspil.
Desværre er der intet andet fedt ved nummeret end at det er vildt sexet og sangerinden selv ligeså.
Men tracket i sig selv er rodet og lyder som om det er klippe-klistret fra andre numre og teksten (hot eller ej) er heller ikke vanvittigt godt skruet sammen.
Man kunne meget nemt stemple Rikke som endnu en wannabe-sangerinde uden talent, men man skal ikke lede lang tid på nettet før man finder eksempler på hvor godt hun faktisk synger.
Hun har lavet et par "opgange-covers" hvor hun benytter dem ofte ret gode akoustik i opgangen og sunget og herefter postet bla. John Legends megahit "All Of Me" og fået en del omtale af dette.
Men den indfølelse og intimitet der er i disse versioner bliver så vendt 180 grader på hovedet med plasticdance-udspillet her og det er helt andre tangenter hun spiller på.
Jeg kan såmænd nyde sangerinden både med de smukke coverversioner og som utroligt hot her i "Tag Mig Nu" - men jeg er 110% sikker på at dette nummer ikke bliver et hit og ikke skaber hende bedre samarbejdspartnere, for det viser ikke det hun er bedst og mest unik til.
Musikmarkedet er fyldt med bimboer der synger sexede sange og det er også fyldt med rigtigt dårligt DancePop-produktioner som denne.
En kommende video kan selvfølgelig skabe masser af omtale alt afhængigt af hvor sexet den er, men igen - så giver det næppe meget andet end en masse views via Ekstra Bladet eller lignende.
Rikke er smuk og fræk at se på og det kan bruges 1000 gange bedre som en mere "seriøs" sangerinde, hvor det virkeligt kan tease og når vocal og oven i købet "opgangs-gimmicket" er der, så skal hun bare tilbage på rette spor igen, så kan det meget vel blive til mere.
Men hvad pokker - hendes sexede sang har jo fået et ord ud at manscauvinistiske og aldrende sexhungrende mand her - så måske jeg bare tager helt fejl og er ekstremt dobbeltmoralsk?
Snup et lyt og bedøm selv, folkens!
Martin Solveig Ft. Sam White - +1 (Dance/Electronica/House)
vancairo | Lørdag den 11. juli 2015 kl. 05:10
Rebel - Music (Dance/Electronica/House)
vancairo | Lørdag den 11. juli 2015 kl. 05:10
Alexander Brown Ft. Jack Savoretti - Jack In A Box (Dance/Electronica/House)
vancairo | Lørdag den 11. juli 2015 kl. 05:10
S&V Ft. Terri B! - I´ve Been Waiting (Dance/Electronica/House)
vancairo | Lørdag den 11. juli 2015 kl. 05:10
TRAUM:A - My Boogie (Dance/Electronica/House)
carrydk | Lørdag den 11. juli 2015 kl. 05:10
Min - Y.E.U. (Dance/Electronica/House)
vancairo | Lørdag den 11. juli 2015 kl. 05:10
Donald Ft. Heavy K & Afroboyz - Never Let U Go (Dance/Electronica/House)
vancairo | Lørdag den 11. juli 2015 kl. 05:10
AtellaGali Ft. Amanda Renee - Close To Your Love (Dance/Electronica/House)
vancairo | Lørdag den 11. juli 2015 kl. 05:10
Kyle Watson Ft. Kylah Jasmine - Back To You (Dance/Electronica/House)
vancairo | Lørdag den 11. juli 2015 kl. 05:09
Lylloo Ft. Willy William - Momento (Dance/Electronica/House)
vancairo | Lørdag den 11. juli 2015 kl. 05:09
Sandra Lyng - Play My Drum

(Dance/Electronica/House)
vancairo | Lørdag den 11. juli 2015 kl. 05:08
For anden gang i denne uge må vi se et "måske kommende" HitPick på ChartBase overhale os indenom og indtage en af vores officielle charts inden da.
Det er den norske sangerinde Sandra Lyng's nye singleudspil "Play My Drum" der er en NewEntry på plads 95. af ugens CB Dancefloor-chart.
Sangerinden vandt for over 10 år siden Idol's i Norge og har siden haft et par hits hist og her i hjemlandet.
Det nye track her og der dog masser af potentiale i til også at kunne klare sig internationalt.
Det er fremragende DancePop nærmest skiveskåret til sommerpartyet og selvom det hedder "Play My Drum" ja så er det fedeste ved tracket nærmest saxofonspillet, der giver det en tidsløs sound.
Der kan og bør være dømt hit her - og altså uden HitPick-statusen:-)
PowerPlay - City Of Love

(Rock)
Philip | Lørdag den 11. juli 2015 kl. 05:08
PowerPlay har tilsyneladende eksisteret siden 1987, men jeg har aldrig hørt om dem før. De blev dannet i en kælder i et hus i Hellerup nord for København af Simon Dalberg (trommer), Kurt Lundgaard (guitar), Peter Gjedde (keyboard) og forsanger Erik Thomsen.
Stilen er fuldstændig som mainstreamrock anno 1985 eller deromkring, eller som de selv siger: Inspirationskilderne er Toto, Journey, Supertramp, Starship og andre amerikanske vestkystgrupper fra den tid.
Forklaringen på at jeg aldrig har hørt om dem, kan være at de gik hver til sit i 1992, og jeg selv boede i Norge i årene 1986-1991.
De blev aldrig rigtigt opløst. De holdt bare op med at spille sammen på det tidspunkt. I 2012 fandt de så sammen igen, og nu er de ude med dette nummer, der stadig lyder som noget fra midtfirserne.
Alexandra Stan & Inna Ft. Daddy Yankee - We Wanna

(Pop)
vancairo | Lørdag den 11. juli 2015 kl. 05:08
Tilbage i 2011 megahittede rumænske Alexandra Stan med nummeret "Mr Saxobeat" over det meste af verden.
Men trods flere ganske fede udspil, så har hun ikke kunne følge op med endnu et stort globalt hit.
Det samme problem har ligeledes rumænske Inna.
Fra 2008 til 2010 havde hun en lille håndfuld pænt store hits, men siden da har succesen været sporadisk.
Nu er de to sangerinder så så teamet op på Popnummeret "We Wanna" og får selskab af den puertoricanske Reggaeton-stjerne Daddy Yankee.
At sidstnævnte er med er ikke den store overraskelde, da Inna på mange af de seneste udspil netop har haft latinamerikanere featured - grundet sit marked her.
Det er Pop med både Swing og Rap-elementer og faktisk ret så catchy.
Dog bliver det flere steder nærmest Rihanna-ish - men så addet nærmest BubbleGumPop.
I øvrigt med bla. både dansk og norsk bag knapperne - Thomas Troelsen og Axident.
Cecilia Gayle & DJ Sanny J - La Pipera

(Dance/Electronica/House)
Philip | Lørdag den 11. juli 2015 kl. 05:07
Cecilia Gayle kommer fra Costa Rica, men det ser ud til mest at være italienerne, der er faldet for hendes musik. Hun har været aktiv siden 1996, og i 1998 kom hunfrem med nummeret "https://www.youtube.com/watch?v=4z1iErTP0EI">El Pam Pam".
Det er tydeligt at hun er blevet mere europæisk i lyden i nummeret "La Pipera", måske fordi hun har allieret sig med DJ Sanny J, der har haft en række italodance-hits på min hitliste tidligere.
I "La Pipera" fortsætter Sanny J sin kitsch-dance-linje som også gjorde sig gældende i "https://www.youtube.com/watch?v=2OpE3qJFfxw">Move It" som han havde sammen med Ice MC sidste sommer.
På min hitliste er der også gode chancer for at den kommer til at klare sig nogenlunde som "Move It".
Krept & Konan Ft. Jeremih - Freak Of The Week (Urban)
vancairo | Fredag den 10. juli 2015 kl. 06:17
Sarkodie Ft. Ace Hood - New Guy (Urban)
vancairo | Fredag den 10. juli 2015 kl. 06:17
Davido Ft Meek Mill - Fans Mi (Urban)
vancairo | Fredag den 10. juli 2015 kl. 06:17
Leon Bridges - Better Man (Urban)
vancairo | Fredag den 10. juli 2015 kl. 06:17
D-Black Ft. Kwaw Kese - Shigbogbo (Urban)
vancairo | Fredag den 10. juli 2015 kl. 06:17
Mamamoo - Um Oh Ah Yeh (Urban)
vancairo | Fredag den 10. juli 2015 kl. 06:17
YCee Ft. Patoranking - Condo (Urban)
vancairo | Fredag den 10. juli 2015 kl. 06:17
Pappy Kojo Ft. Sarkodie - Ay3 Late (Urban)
vancairo | Fredag den 10. juli 2015 kl. 06:17
Miguel Ft. Wale - Coffee (Fucking) (Urban)
vancairo | Fredag den 10. juli 2015 kl. 06:17
Shindy - Shindy x Balkan Mix (Urban)
vancairo | Fredag den 10. juli 2015 kl. 06:16
Kwaw Kese Ft. Sarkodie & Ball J - Yakubu (Urban)
vancairo | Fredag den 10. juli 2015 kl. 06:16
K.O. Ft. Maggz, Masandi & Ma-E - One Time (Urban)
vancairo | Fredag den 10. juli 2015 kl. 06:16
Kwabs - Fight For Love

(Pop)
carrydk | Fredag den 10. juli 2015 kl. 06:13
Så er Kwabs klar med et godt nummer fra hans kommende album "Love+War", som gerne skulle udkomme i September.
Desværre blev hans album udsat fra Maj til September, hvilket jeg synes er mega ærgerligt. Han optrådte på dette års Roskilde Festival og fik okay ros. Men han svigtet sin lile fanskare i DK da han meget kort før han skulle spille på Pumpehuset aflyste koncerten af uvisse grunde.
Jeg synes han har en superlækker stemme men som fan skal jeg ikke trædes på flere gange med aflyste koncerter eller udsat album.
Men nyd hans stemme hvis du kunne lide "Walk" eller "Perfect Ruin" så vil du også elske "Fight For Love"
Hverdagens Helte - Vejlefjord

(Pop)
Philip | Fredag den 10. juli 2015 kl. 06:11
I foråret havde Hverdagens Helte et radiohit med "Det Lyse Håb", som jeg også tog til mig.
Det kommer også til at ske for "Vejlefjord", selv om lyden er anderledes denne gang.
"Det Lyse Håb" mindede om Lars Lilholt i en 30 år yngre udgave, krydret med indielyd. "Vejlefjord" er mere ovre i noget Nephew, men tilsat en omgang 80´er-agtig klaprytme og med en stemning der fører mine tanker over på Peter Sommers hit fra 2006, "8-6-6-0". Eller måske endnu mere Junckers danskpop-hit fra samme år, "https://www.youtube.com/watch?v=hMKKxS_1AUk">På Fredag Bliver Jeg Svensker".
Sammenkædningerne er nok ikke helt så tilfældige. Jeg kan se på deres Facebookside at de faktisk har samarbejdet med både Lars Lilholt og Peter Sommer.
Martin Jensen - Sí

(Dance/Electronica/House)
vancairo | Fredag den 10. juli 2015 kl. 06:11
Det behøver hverken være godt eller genialt for at hitte - bare man har lidt hype!
Danske Martin Jensen hittede med "Si" herhjemme et par uger for ca. 3 måneder siden, udelukkende på "omtale".
Beats og en produktion der hverken er unik eller speciel god krydret med et sample af den portugisiske megastjerne Cristiano Ronaldo der råber Si.
Lige så hurtigt at nummeret var røget opad hitlisterne herhjemme lige så hurtigt styrtede det ud af dem igen.
Der var nemlig intet til at holde nummeret der. For hele pointen var jo bare Cristiano Ronaldo's Siiiiii.
Nummeret var i bedste danske tåbe-stil heller ikke fuldt uploadet på Youtube, så de små internationale "følere" der var ude efter tracket gik i siog selv igen og hvad der sagtens kunne være blevet et globalt viralt hit, blev altså "kun" en døgnflue herhjemme.
Nu er den så endelig uploadet og endda med tilhørende video.
Desværre er videoen blevet typisk "dansk". Dvs. at en masse halvnøgne babes der spiller fodbold i en productplacementvideo - med musik til.
Det i sig selv kunne sagtens være internationalt, men det overdrives, ser billigt ud og stinker langt væk af at den danske branche slet, slet ikke er gearet til det internationale markede.
Med et nummer med internationalt potentiale og eftersigende forespørgsel fra bla. Spanien, virker det simpelthen plat at der ikke gøres mere ud af det visuelle.
Dermed ikke sagt at det ikke bliver et internationalt hit, det kan det meget vel. Men hvis det ikke gør ja så har man kun sig selv at takke for det - med et fuldt upload kunne det være blevet til "What The GanghamFox Says-ish".
Gorm Bull - I Danmark Er Jeg Født (Og Du Skal Være Velkommen!)

(Pop)
vancairo | Fredag den 10. juli 2015 kl. 06:10
Af en eller anden grund mener danskerne at det største problem er flygtninge/udlændinge - i hvert fald at dømme ud fra det nyligt overståede folketingsvalg.
Det er også et vigtigt emne, men desværre har tonen omkring dette været ti at blive dårlig af.
Så sent som igår (mandag) var Integrationsminister Inger Støjberg i Deadline på DR2 og blev fuldstændigt "klædt af" i interviewet med Martin Krasnik.
Der er INGEN evidence for at skærer i flygtningens penge, vil få mindre til at søge mod Danmark.
Over 50% af flygtninge på "Startpakken" (der nu hedder noget andet) kom IKKE i arbejde pga denne - det gjorde kun under 10%.
Ergo er der heller intet bevis for at MINDRE i ydelse får flertallet af dem i arbejde, hvorimod der er bevis for at de kommer til at leve i fattigdom i stedet.
De skal have det samme som de unge får på SU - lød det fra Løkke & Co. i valgkampen.
Igår blev det så også udpenslet at f.eks en flygtninge familie med det højeste i ydelse og tilskud under den nye plan her, får under halvdelen (ca 20.000kr) om måneden i forhold til en SU-familie med alle fordelene - faktisk 34.000kr mindre.
Trods diverse undersøgelser der kunne modbevise Støjberg's ævl, var hendes eneste svar mere eller minde "nu må vi jo vente og se" ....!
Det er uværdigt ikke blot at behandle andre mennesker som vi vil gøre med disse flygtninge og det er ikke mindre uværdigt at de politikere der burde være "de klogeste" og have mulighed for at søge al den information der er på området, gennemfører sådan noget svineri her, der taler imod alle undersøgelser og samtidigt bare siger at man "tror" noget andet og "nu må vi se hvad der sker".
Det mest uværdige er naturligvis at så mange af os har stemt på disse partier, men igen - sådan er demokrati.
Her er det Gorm Bull der har indspillet den smukke "I Danmark Er Jeg Født" og i "rulleteksterne" i videoen kan man følge hans underlæggende tanker og følelser om flygtningedebatten.
Der er intet "frelst" i dette - bare lidt omtanke og menneskelighed.
Snup et lyt og et kig!
Foals - What Went Down (Rock)
vancairo | Torsdag den 09. juli 2015 kl. 05:37
Beck - Dreams (Alternative)
vancairo | Torsdag den 09. juli 2015 kl. 05:37
Foo Fighters - I Am A River (Rock)
vancairo | Torsdag den 09. juli 2015 kl. 05:37
Of Monsters And Men - Empire (Alternative)
vancairo | Torsdag den 09. juli 2015 kl. 05:37
RÜFÜS - You Were Right (Dance/Electronica/House)
vancairo | Torsdag den 09. juli 2015 kl. 05:37
Veramente Anonimi - Bella Di Mamma (Rock)
vancairo | Torsdag den 09. juli 2015 kl. 05:37
The Maccabees - Something Like Happiness (Alternative)
vancairo | Torsdag den 09. juli 2015 kl. 05:36
Sponge Cola - Iyong Iyong Iyo (Rock)
vancairo | Torsdag den 09. juli 2015 kl. 05:36
X Ambassadors - Renegades (Alternative)
vancairo | Torsdag den 09. juli 2015 kl. 05:36
IACO - Spazio Tempo (Rock)
vancairo | Torsdag den 09. juli 2015 kl. 05:36
Avalanche City - Inside Out (Alternative)
vancairo | Torsdag den 09. juli 2015 kl. 05:36
Scott Helman - Bungalow

(Alternative)
vancairo | Torsdag den 09. juli 2015 kl. 05:34
"Bungalow" fra den kun 19-årige Scott Helman var egentligt planlagt som HitPick til i næste uge og selvom videoen er ret fed, blev den af samme grundt sat på "vent".
Men, men, men i dag stryger den unge candiers hit ind på plads 37. af ugens The Rapid A og selvom man kunne have "fusket" og ikke taget nummeret med på listen - ja, så er vi ikke sådan her på CB og må derfor bide i det sure æble og "nøjes" med et almindeligt HitTip.
Scott Helman's debut EP Augusta er ude nu og her findes dette fremragende nummer på.
Det har et halvt års tid på bagen, men grundet en nominering til en Video Award for "Bungalow" så er nummeret nu blevet lidt af et hit i hjemlandet.
Det er Ed Sheeran + Jarryd James + yngre alder og det burde alt andet lige love godt!
Andre af sangernes udspil er dog noget mere mainstream og poppede og man kunne frygte at hans pladeselskab vil hive ham i Justin Bieber-retningen.
Men jeg tror at "Bungalow" her kan blive et rigtigt stort hit og man kan sige meget om Justin Bieber - men Singer-Songwriter-stilen kører han ikke ligefrem:-)
Snup et lyt til næste uges ikke-HitPick:-)
Sushy Ft. Roachie - Nerdy Boy

(Pop)
carrydk | Torsdag den 09. juli 2015 kl. 05:34
Wow, det må da have en god chance for at blive et sommerhit. Den er allerede blevet en ørehænger hos mig og kan kun undre mig over at der ikke er mere end godt og vel 2400 der har hørt den på youtube. Nogen gange ville jeg ønske at det ikke kun handler om nye hit fra alverdens kendte musikere og at der blev gjort mere plads til ny stjerner som kan fjerne mastodontstatussen som en del kendte musikere får.
Jeg er fuldstændig blank omkring artisten "Sushy" men fedt navn, som jeg ikke glemmer lige forløbigt.
Men kom endelig med input om hende og hvad I synes om dette catchy nummer "Nerdy Boy"
I like it!!
Shaka Loveless Ft. Medina - Ud Af Mørket

(Pop)
vancairo | Torsdag den 09. juli 2015 kl. 05:33
12., 9. og 10. - er de første tre ugers placering på Denmark Fair-50 for "Ud Af Mørket" - eller det ville det have været hvis ikke Shaka Loveless og Medina havde været nogle grådige fjolser og undladt at uploade nummer/video indtil nu.
Det at man uploader ens musik, gør ikke at det bliver et hit. Men uploader du ikke din musik så er der noget mindre chance for et hit og selv hvis det bliver et hit - bliver det ganske sikkert et mindre hit end det ellers ville have været.
Det er svært at bevise/modbevise denne påstand - I know. Men ser man på Denmark Fair-50 og Røvrender Top-5 hver uge, så er det ret svært at se at de numre der ikke er uploadet (og tilbringer tiden på Røvrender Top-5) klarer sig bedre end de numre der er uploadet og som befinder sig på Denmark Fair-50.
På papiret så skriger en duet mellem Shaka Loveless og Medina på at indtage 1. pladsen, men som nævnt har peaked indtil videre været en 9. plads og singlen er ikke ved at bide sig fast på listen - snare tværtimod.
Shaka Loveless single-discografi er lige dele store hits og kæmpe flops, mens at Medina's singler altid bliver store hits - hvis de er på danske pladeselskab og uploadet.
Så hvorfor man her har valgt ikke at uploade nummeret før nu, er mig en stor gåde.
Men nu er den her - og altså med video og så er spørgsmålet om tracket kan hive sig fra "en skuffende præstation" og op til "storhit", nu hvor der også satses lidt på det.
Det er ikke et bragende fedt nummer, men det er ganske godt og kunne sagtens gå hen og blive et stort hit, for det passer perfekt til playlisterne.
Vi får at se - uanset, så er "Ud Af Mørket" endelig klar til at gå ind på Denmark Fair-50 i næste uge!
Steven Tyler - Love Is Your Name

(Country/Americana)
vancairo | Torsdag den 09. juli 2015 kl. 05:33
Det er efterhånden 17 år siden at Aerosmith med Steven Tyler i front havde deres sidste store hit, efter deres massive comeback nogle år tidligere.
Siden har det været fans der måtte leverer albumsalget og Steven Tyler's soloforsøg bar heller ikken meget frugt, trods han sellout som dommer i talentshowet Idol USA.
Nu går han helt nye og overraskende veje med sit kommende soloalbum, for det skulle nemlig være et Country-album.
Singlen "Love Is Your Name" er da også Country/CountryRock - men det kan i øvrigt siges om en stor del af den Nord-Amerikanske Countrymusik p.t.
Det er faktisk et ret godt nummer og selvom det med en mere "rocket" produktion bare ville have været "endnu et Aerosmith-nummer som alle de andre" så giver Country-feelingen det et ekstra twist og lidt fornyelse.
Det bliver dog spændende hvor godt Country-folket tager imod nummeret og ikke mindst hvordan Rock-folket vil synes om det:-)
Sistar - Shake It (Pop)
vancairo | Onsdag den 08. juli 2015 kl. 18:22
Juan Magan Ft. Gente De Zona - He Llorado (Como Un Niño) (Latino/Reggaeton)
vancairo | Onsdag den 08. juli 2015 kl. 18:22
Rita Ora - Poison (Pop)
vancairo | Onsdag den 08. juli 2015 kl. 18:22
Shiggy Jr. - Summer Time Love (Pop)
vancairo | Onsdag den 08. juli 2015 kl. 18:22
AOA - Heart Attack (Pop)
vancairo | Onsdag den 08. juli 2015 kl. 18:21
Cro - Bye Bye (MTV Unplugged) (Urban)
vancairo | Onsdag den 08. juli 2015 kl. 18:21
Vera Brezhneva - Mamochka (Pop)
vancairo | Onsdag den 08. juli 2015 kl. 18:21
Olamide - Shakiti Bobo (African/Afropop)
vancairo | Onsdag den 08. juli 2015 kl. 18:21
Roko - Asi De Bien (Pop)
vancairo | Onsdag den 08. juli 2015 kl. 18:21
Darwin Deez - Kill Your Attitude (Alternative)
vancairo | Onsdag den 08. juli 2015 kl. 18:21
Sarsa - Naucz Mnie (Pop)
vancairo | Onsdag den 08. juli 2015 kl. 18:20
Cyrine Abdel Nour - Aadi (Arabic/Turkish)
vancairo | Onsdag den 08. juli 2015 kl. 18:20
Sila - Hediye (Pop)
vancairo | Onsdag den 08. juli 2015 kl. 18:20
News - Chumu Chumu (World Music)
vancairo | Onsdag den 08. juli 2015 kl. 18:20
Finger & Kadel - Paxi Faxi
(Dance/Electronica/House)
partyfever | Onsdag den 08. juli 2015 kl. 06:14
Tyske Finger & Kadel blev første gang hit tippet her på siden i 2009 og har hver gang floretet på cb dancefloor, det skyldes ikke mindst deres popularitet i hjemlandet Tyskland.
Alle singler har dog også indtil videre været på Tysk. Det er heller ingen undtagelse på nyeste single "Paxi Faxi" og igen er der også tale om et nummer som henter inspiration fra andre numre, der er tidligere kommet versioner af "Muppet shows" "Mana" og for os danskere kendte "Kalinka" fra Infernal. "Paxi Faxi" er et noget hårdere nummer end vi er vant til det, samtidig er der en hel del af den dance vi kender det fra starten af det 20 århundrede blandet ind i bounce stilen.
Det er et nummer som kravler med lynets hast op af den tyske dancechart.
Jain - Come

(Pop)
vancairo | Onsdag den 08. juli 2015 kl. 06:13
Super, fremragende, genialt Pop her fra den franske sangerinde Jain.
Det er med et Alternative touch, så der er masser af chancer for et gennembrud her.
Sangerinden har via sine forældres arbejde vokset op over det meste af verden og den inspiration dette har givet er helt tydeligt i nummeret "Come" som har elementer fra både LatinAmerika og Afrika - oveni i de sædvanlige vestlige.
Der er også brugt tid på at lave en fed video - så snup et lyt og et kig her - snyd ikke dig selv:-)
Robin Thicke - Morning Sun

(Urban)
vancairo | Onsdag den 08. juli 2015 kl. 06:13
Efter at have været en etableret stjerne på den amerikanske R'n'B-scene i 10 år, så brød han stort igennem i 2013 med "Blurred Lines" der gik hen og blev årets hit verden over.
De efterfølgende singler fra Robin Thicke floppede dog og det hele blev ikke bedre af at kæresten gennem 20 år (hustru i 9 år) skuespillerinden Paula Patton forlod ham pga utroskab og at Marvin Gaye's familie hæv ham og Pharrell i retten for at stjæle fra "Got To Give It Up" til "Blurred Lines".
Thicke indspillede et helt album (Paula) for at få konen tilbage - lige lidt hjalp det og i retten tabte han og Pharrell også og måtte betale en stor bunke penge til Gaye-familien.
Men selvom det bestemt er gået nedad bakke for Robin Thicke siden "Blurred Lines" ja så er det begyndt at lysne.
Han er featured på Flo-Rida's aktuelle single "I Don't Like It, I Love It" der de seneste uger er gået ind på både Top Of The World, Denmark Fair-50 og CB Urbanized.
Nu er der også et nyt soloudspil klar i form af "Morning Sun" hvor sangeren er tilbage ved R'n'B-en - dog med et hæftigt sving over imod Motown-sounden.
Det er absolut fremragende og pokkers smooth.
Spørgsmålet er så om det er mainstream nok til singlelisterne og om han er velkommen på Urban-listerne igen trods hans mainstream-flirt, eller om han ryger ned mellem "de to stole"?
Men fedt er det!
Kloster - Benjamin´s Song (Alternative)
vancairo | Tirsdag den 07. juli 2015 kl. 05:57
Skullclub - Tysklands Odde (Country/Americana)
vancairo | Tirsdag den 07. juli 2015 kl. 05:57
Ebberfeld - Hjem Med Håb (Pop)
vancairo | Tirsdag den 07. juli 2015 kl. 05:56
Dark Clowns - Live Your Life

(Dance/Electronica/House)
Philip | Tirsdag den 07. juli 2015 kl. 05:54
Vi skal et smut til Spanien, hvor Dark Clowns har et par numre bag sig, bl.a. "No Fear", der lød som en 2015-udgave af 90´ernes poprave.
Det er lidt mere nutidig europæisk dance, men altså stadig åbenlyst europæisk, her i nummeret "Live Your Life".
Den er et sikkert hit på min egen top-20 i næste uge.
Demi Lovato - Cool For The Summer

(Pop)
vancairo | Tirsdag den 07. juli 2015 kl. 05:54
Den kun 22 årige Demi Lovato er megastjerne - især i NordAmerika.
Hun er bla. dommer i X-Factor USA og har i øvrigt hits som "Skyscraper" og "Heart Attack" på samvittigheden.
Og den tidligere børnestjerne er da nok også - når alt kommer til alt, mere en TV-personlighed end en sangerinde, hvis man sammenligner egentlig hitlistesucces med hvor kendt og stor stjerne hun er.
For det er faktisk kun "Heart Attack" der har bare nærmet sig at kunne kaldes et stort internationalt hit.
En bunke småhits er det dog blevet til, men her kan en masse tilskrives netop hendes kendthed og den hype der dermed er omkring hende - og ikke mindst den trofaste fanscare af unge teens hun har.
Men - nyeste single "Cool For The Summer" lover rigtigt godt.
Det er fedt og sparke-gang-i-den-agtigt Popnummer som en bunke svenskere (naturligvis bla. Max Martin) står bag.
Det kan og bør blive et pænt stort hit.
Negativt kan man sige at det lyder ret så meget som et Katy Perry-udspil - men det er jo også et symptom på at Demi Lovato endnu ikke har en egentlig seriøs musikkarriere.
Uanset hvad så tjener den unge kendis styrtende og i dag synes det sekundært i forhold musikalsk stolthed:-)
"Cool For The Summer" stryger med det kølige vejr direkte ind på plads 43. af ugens Denmark Fair-50!
Pharrell Williams - Freedom

(Urban)
vancairo | Tirsdag den 07. juli 2015 kl. 05:53
Der er ikke noget som et godt budskab smurt tykt ind i reklame.
Således er Pharrell Williams klar med nummeret "Freedom" som er lavet "i samarbejde" med Apple Music.
Man kunne se på teksten som et opråb til folk og et budskab ikke mindst til den sorte befolkning i USA om at kæmpe videre og så kan man slutte historien der.
Men det er et reklamenummer og som en bruger på hans Facebook-side pointerer, så giver et budskab om frihed ikke meget mening fra en artist der optræder i Israel, der om nogen undertrykker det palæstinensiske folk og berøver dem netop - deres frihed.
Men "budskabet" fra Pharrell ser godt ud på CV'et og samarbejdet med Apple Music ser HELT sikkert godt ud på hans bankkonto ...!
Men "Freedom" er uden budskabet og den enorme promovering IKKE et hit - men vil naturligvis blive det alligevel. Vi kan så håbe at det kun er et par uger:-)
Musikvideoen kan ses på Apple Music - der er indtil videre ikke "frihed" til at se den andre steder - men indtil det (måske) sker, linker vi til en liveoptræden fra Glastonbury Festivalen.
Eva Simons Ft. Konshens - Policeman (Reggae/Dancehall/Ragga/Ska)
carrydk | Mandag den 06. juli 2015 kl. 07:00
Nils Van Zandt Ft. Mayra Veronica - Party Crasher (Dance/Electronica/House)
carrydk | Mandag den 06. juli 2015 kl. 07:00
Lotus & Honorebel Ft. Pitbull - She´s My Summer (Pop)
carrydk | Mandag den 06. juli 2015 kl. 07:00
Klaas - I Don´t Care (Dance/Electronica/House)
carrydk | Mandag den 06. juli 2015 kl. 06:59
Donkeyboy - Downtown

(Pop)
Philip | Mandag den 06. juli 2015 kl. 06:59
Norske Donkeyboy har haft en pæn række hits her på siden, og ude i "den virkelige verden" er der to hits, der skiller sig ud med en del radioafspilninger her i Danmark: "Cityboy" og "Crazy Something Normal".
Men mens man som regel kan genkende andre kunstnere fra hit til hit, er det noget sværere for Bonkeyboys vedkommende. "Cityboy" var lidt funk-agtig, mens "Crazy Something Normal" mere var ovre i noget 70´er-agtigt britisk pop.
Og "Downtown" lyder nærmest lidt boyband-agtig, eller skal vi sige som et boyband med en dreng fra Jackson-familien på vokal.
Elbanovic - DansFolkParty

(Urban)
vancairo | Mandag den 06. juli 2015 kl. 06:59
Der er næppe nogen af CB´s faste brugere der er i tvivl om undertegnedes (og for den sags skyld resten af CB´s) politiske tilhørsforhold.
Alligevel havde jeg faktisk glemt hvordan det var at leve under en Blå regering - den seneste Røde regering førte jo i hvert fald mindst en lilla politik.
Men bare her en uges tid inde under det nye regime, vælter minderne pludseligt frem om hvordan det var inden Socialdemokraterne & Co. førte an.
Den her helt forrygende stil med at gøre ting, der skriger til himlen og er imod al almindelig logik - som at nedlægge Irak-Afghanistan-kommisionen f.eks eller alligevel at indføre nær nulvækst i kommunerne - selvom det er under ny betegnelse - og ikke mindst det med at gå efter de svageste i samfundet - og i verden.
Sidstnævnte del er naturligvis foranlediget af Dansk Folkeparti og deres fremmedhad og utroligt nok støtter de andre blå partier op om dette.
Det gør de mest af alt fordi, de så kan få DF´s stemmer til de andre absurde forslag de har og på den måde kan vi de næste fire år, se de rigere blev rigere, de fattigere fattigere og udlændinge og flygtninge være lynafleder som de har været de seneste 10-15 år - nu bare med endnu dårligere forhold.
DF fik endnu et kanonvalg og hvordan over 20% af befolkningen kan være så uvidende at de mener at dette parti er et godt sted at sætte deres stemme - ja det ved jeg ikke.
Et bud kunne være at DF siger hvad folk vil høre og er fremragende til at køre alt overpå at alt er udlændingens skyld.
Desværre så er problemet at netop deres fremmedfjendske politik er det eneste af partiets punkter som de kæmper 100% for - alle andre løfter, må vige pladsen for dette.
Der var engang at de ikke var "stuerene" - det er de nu. Dels fordi de andre blå partier har brug for deres stemmer, men også fordi at Socialdemokraterne desperat forsøger at vinde vælgere tilbage fra DF og dermed kører i hælene på deres politik.
Resultatet er at DF nu er "accepteret" og dermed vinder mere og mere opbakning fra vælgerskaren og får større og større indflydelse på landets politik.
Det er både et problem og ret ubehageligt - men sådan er demokrati.
Den danske rapper Elbanovic udgav omkring valget nummeret "DansFolkParty" der tager en ironisk twist med partiet og ikke mindst dets fordummende fordomme.
Det er ret godt lavet og selvom et nummer med egentligt politisk budskab eller indhold ikke røres med en ildtang af playlisteudvalgene i disse "ytringsfrihedsdage" ja så er det bestemt et lyt værd alligevel:-)
MellemFingaMuzik Ft. Gilli - A.P. Møller

(Urban)
vancairo | Mandag den 06. juli 2015 kl. 06:58
Yes - igen er jeg en gammel narrøv, for hold da lige kæft hvor er det elendigt det her!
Igen dansk Auto-tune-Rap her fra MellemFingaMuzik Ft. Gilli på endnu et udspil der forsøger sig med "navnetricket" og hedder "A.P. Møller".
Det handler om stoffer, våben og masser af penge og så ellers at have "A.P. Møller-drømme".
Nu er der naturligvis mange penge at hente ved at blive "A.P. Møller", men for at score så mange penge som dette konsortium, må man også være villig til at gøre ting, som mange måske ville synes var lidt skummelt.
A.P. Møller skulle bla. have tjent godt under 2. Verdenskrig på nazisterne og er i øvrigt en foretrukken samarbejdspartner hos det amerikanske militær, når de har gang i deres mange krige.
Men selvfølgelig - hvis ens liv handler om stoffer og våben i forvejen, så gør det næppe den store forskel at tjene milliarder på krig igennem årtier:-).
Men "A.P. Møller" følger jo trenden hos P3-rapperne og derfor skal det nok blive et mindre hit - men det burde det ikke - hverken på budskab eller hitpotentiale!
Anna David - Ukendt Land

(Pop)
vancairo | Mandag den 06. juli 2015 kl. 06:58
Superskønne Anna David er tilbage med ny single - "Ukendt Land".
Eller - det har hun været i nogle måneder nu, men da nummeret ikke var uploadet på Youtube da den udkom og lå på download - og streaming-listerne, ja så bliver man jo ikke ved med at tjekke om der skulle være kommet et upload.
Men tilfældigt stødte jeg på uploadet (der nu har været oppe et par uger) og det er faktisk et ret godt nummer!
Anna David slog stort igennem med hittet "Fuck Dig" men havde dog udgivet på engelsk inden da.
Siden blev det til et par hits, men så forsvandt hun fra mainstreamlisterne men fortsatte dog ufortrødent med at storhitte her på ChartBase, hvor det i tidens løb er blevet til en bunke ret store hits.
Hun er nu klar med et opsamlingsalbum og "Ukendt Land" er forløber og reklame for dette.
Derfor kan det kun undre endnu mere hvilken promo-strategi der ligger bag ikke at uploade dette udspil fra start af.
Nu er det muligt der vil være flere andre nye tracks på opsamlingsalbummet og dermed "flere skud i bøssen" til at promoverer det, men ellers så er der kun en massiv og dyr TV-reklame kampagne tilbage at sælge det på.
"Ukendt Land" er som nævnt ellers et ret godt udspil. Pop med en snert af Urban og ellers et catchy refrain.
Snup en lytter!
Ugens HitPick
Mirella Cesa Ft. Papayo - La Buena Fortuna

(Latino/Reggaeton)
vancairo | Mandag den 06. juli 2015 kl. 06:29
Vi tager en tur til Ecuador for at finde ugens HitPick på ChartBase!
Det er sangerinden Mirella Cesa der får hjælp af venezuelanske Papayo på vocalen.
"La Buena Fortuna" hedder det skønne LatinoPop-nummer, som vi selvom hedebølgen nu er aftagende, ganske sikkert alligevel kan få til at passe ind til sommerfesterne!
Det er catchy og helt på højde med den LatinoPop vi normalt hitter med på fra de kendte verdensstjerner som f.eks Shakira og Enrique Iglesias.
Men her er det altså Mirella Cesa Ft. Papayo og deres "La Buena Fortuna" som får lidt ekstra fokus på CB i denne uge.
Nummeret kan allerede fra i dag af, stemmes ind på ChartBase Top-100.
Så snup et lyt og smid et par stemmer hvis du også er til festlig sommer-LatinoPop!