Seneste hitlister:
Top Of The World Ons. 14. januar 2026 - 00:05
CB Denmark-Danmark Tirs. 13. januar 2026 - 00:05
Top Of ChartBase Man. 12. januar 2026 - 00:05
Brugernes Top-50 Søn. 11. januar 2026 - 08:59
CB TimeMachine Søn. 11. januar 2026 - 08:55
Hittips
Robin Thicke Ft. Nicki Minaj - Back Together

(Disco/Hi-NRG)
vancairo | Søndag den 16. august 2015 kl. 06:41
Så er Robin Thicke klar med et Discotrack ...!?!
Ja, mens han er ved at få karrieren tilbage på sporet sammen med Flo-Rida på "I Don't Like It, I Love It" og samtidigt har "Morning Sun" ude til R'n'B-folket, så er nummeret "Back Together" klar til mainstreampublikummet.
Det er svenske Max Martin der har siddet bag knapperne her og featuring er ingen ringere end verdens eneste Female-Rapper Nicki Minaj!
Ja OK hun er nok ikke den eneste, men hun er her-og-der-og-alle-vejne og overlader bestemt ikke nogen Rap-spots til andre kvindelige rappere og musikindustrien tør heller ikke prøve andre.
Det i sig selv er ufatteligt trist, men vi kan kun takke os selv for det - det er "os" forbrugere som åbenbart køber løs når navne som Nicki Minaj er featured.
Hvor om alting er, så er "Back Together" et ret fedt track. Disco som sagt - men med nok Pop og R'n'B smurt henover, så det ikke afskrækker et eneste playlisteudvalg.
Det bliver ikke en ny "Blurred Lines" men det har alle chancer for at blive et pænt hit!
Duke Dumont - Ocean Drive (Dance/Electronica/House)
vancairo | Lørdag den 15. august 2015 kl. 01:05
Joe Weller Ft. Emil - Wanna Do

(Dance/Electronica/House)
vancairo | Lørdag den 15. august 2015 kl. 01:03
Det er efterhånden intet nyt at man ikke behøver have det mindste talent i dag, for at få succes.
Den kulørte mediebranche kaster sig gladeligt over ethvert pænt ansigt og det hjelæper endnu mere på det, hvis dette er en ung fyr!
Den engelske "youtuber" Joe Weller har netop fået sig et hit med nummeret "Wanna Do".
Til dato havde der ikke været mange ledetråde henimod at han skulle have nogen som helst forstand på at producerer musik, men pludseligt er han klar med dette DeepHousetrack.
Det er rent Milli Vanilli anno 2015 og de egentlige credits burde nok kun leveres til producerteamet Heavytrackerz og sangerinden Emil.
Men ingen af disse har over 2 millioner teenpige-followers og så er det naturligvis ganske smart at det er Joe Weller der udgiver nummeret:-)
De egentlige kunstnere tjener en god sjat penge og bliver måske lidt mere kendte og Joe Weller han fortsætter med at tjene penge - uden selv at have andet talent end at imponerer teenpiger på Youtube.
Isoleret set er "Wanna Do" som ganske godt, omend det kører på en DeepHouse-sound der allerede er leveret meget bedre bare indenfor det seneste års tid.
NewEntry plads 52. af ugens CB Dancefloor.
Betina Bager & Brian O - Beyond The Rainbow

(Dance/Electronica/House)
Philip | Lørdag den 15. august 2015 kl. 01:03
Danske Betina Bager har igennem de senere år udgivet en række nyfortolkninger af gamle swingnumre og andre klassikere fra mellemkrigsårene. Denne gang er valget faldet på "Over The Rainbow", som blev indsunget af Judy Garland til filmen, "Troldmanden fra Oz" i 1939.
Konceptet holder for så vidt, men jeg bliver distraheret af at taktslagene ikke helt følger sangen. Måske er det tilsigtet, og i så fald er det sikkert ret genialt.
Og ja. Forbindelsen til den mere kendte Bager er der da. Hun er søster til Kenneth Bager.
BigBang (GD & T.O.P.) - Zutter (Urban)
vancairo | Fredag den 14. august 2015 kl. 06:59
Chris Brown - Liquor (Urban)
vancairo | Fredag den 14. august 2015 kl. 06:59
Kevlar Ft. DJ Hamida - Speed (Urban)
vancairo | Fredag den 14. august 2015 kl. 06:59
Vivian Green - Get Right Back To My Baby (Urban)
vancairo | Fredag den 14. august 2015 kl. 06:59
Ama G The Black Ft. Riderman - Imyoto (Urban)
vancairo | Fredag den 14. august 2015 kl. 06:59
Monica Ft. Lil´ Wayne - Just Right For Me (Urban)
vancairo | Fredag den 14. august 2015 kl. 06:59
Birdy & Rhodes - Let It All Go

(Singer/Songwriter)
vancairo | Fredag den 14. august 2015 kl. 06:57
Den efterhånden 19-årige britiske sangerinde Birdy, har netop hittet med nummeret "Wings" især i hjemlandet, trods at det er et to år gammelt udspil.
Simpelthen fordi det blev brugt i en stor reklamekampagne, men det er ikke nyt for den unge sangerinde.
Da netop "Wings" og de efterfølgende singler fra hendes seneste album udkom, ja så måtte de i flere lande se sig slået af et par singler fra det første album.
"Let It All Go" her er dog ny og at finde på sangeren Rhodes kommende debutalbum Wishes.
De to's samarbejde og duet her, er simpelthen utroligt smuk!
Pop, Singer-Songwriter med både et Alternative touch, men bestemt også med masser af Teen-appeal.
Nu bliver det så spændende om nummeret bliver et hit nu, eller først om et par år:-)
Anne Marie Bush - I Won´t Run Away

(Pop)
vancairo | Fredag den 14. august 2015 kl. 06:57
Danske Anne Marie Bush har til dato haft to små hits der lige kiggede ind på CB NextUp 20 - "HiTech Chick" og "U Belong To Me".
Hvor det første var ret ringe, var det andet udspil straks meget bedre - ja faktisk rigtigt godt!
Det topper den smukke sangerinde med den nye single "I Won't Run Away", som måske nok er hæftigt inspireret af Whitney Houston's 80-90'er-sound, men det lyder simpelthen fremragende.
Problemet er måske at det er en Diane Warren-90'er-ish ballade og bortset fra at sounden dermed ikke er den playlisteudvalgene kaster sig først over, ja så er og har egentlige ballader, længe været nærmest bandlyst på radiostationerne, da det åbenbart ikke falder i annoncørernes smag at sætte tempoet ned:-)
Whitney, Mariah, Disney og Diane Warren - der er pejlemærkerne for den smukke "I Won't Run Away" - så snup et lyt folkens!
Foals - Mountain At My Gates (Rock)
vancairo | Torsdag den 13. august 2015 kl. 06:23
AC/DC - Miss Adventure (Rock)
vancairo | Torsdag den 13. august 2015 kl. 06:23
Hot Chip - Started Right (Pop)
vancairo | Torsdag den 13. august 2015 kl. 06:23
Bring Me The Horizon - Throne (Rock)
vancairo | Torsdag den 13. august 2015 kl. 06:23
Pvris - Fire (Rock)
vancairo | Torsdag den 13. august 2015 kl. 06:22
I.C.E. - Cukr Pop (Rock)
vancairo | Torsdag den 13. august 2015 kl. 06:22
Tame Impala - The Less I Know The Better (Alternative)
vancairo | Torsdag den 13. august 2015 kl. 06:22
Wings - Ingatkan Dia (Rock)
vancairo | Torsdag den 13. august 2015 kl. 06:22
Kallay Saunders Band - Young (Rock)
vancairo | Torsdag den 13. august 2015 kl. 06:22
Rigas Modes - Es Nesaprotu (Rock)
vancairo | Torsdag den 13. august 2015 kl. 06:22
Kaskade Ft. Ilsey - Disarm You

(Dance/Electronica/House)
Philip | Torsdag den 13. august 2015 kl. 06:19
Jeg har før tippet amerikanske Ryan Raddon, a.k.a. Kaskade, og for seks år siden førte Deadmau5 ham ind på de danske hitlister med nummeret "I Remember".
Denne gang kan det måske blive gæstevokalisten, Ilsey, der kommer til at hjælpe ham på vej.
Hende kender vi fra Robin Schultz-hittet, "Headlights", der er det største hit på min hitliste i 2015 indtil nu.
Men det er også et strålende eksempel på at producerne nu om dage har langt mere at sige for musikken end sangerne eller musikerne selv har. Og lige i "Headlights" syntes jeg at det passede perfekt som fod i hose.
Det gør det sådan set også her, når man lige ser bort fra at jeg selv (gammel som jeg er) forventer lyse, pitchede stemmer (såkaldt "cheesy" på engelsk) til lige denne trance-genre. Det er et rent tilvænningsspørgsmål. Jeg tror på at der er potentiale i dette nummer.
Romeo - There She Goes

(Urban)
vancairo | Torsdag den 13. august 2015 kl. 06:18
Et af de største hits i 1998 hos undertegnede var "Coming Home" fra den hollandske R'n'B-kvartet Romeo.
Et fremragende SoulPop-nummer, der sagtens kunne være blevet et stort internationalt hit havde det været en engelsk eller amerikansk gruppe.
Nu blev det i stedet nærmest kun et hit i hjemlandet, dog med små "hit-lommer" rundt omkring, bla. via sporadisk play på MTV.
Deres efterfølgende singler var desværre ikke af samme format og blev heller ikke rigtigt til hits og da bandet nogle år siden gik hver til sit, var det mest af alt af økonomiske grunde - manglende indtjening.
Nu er Romeo genopstået - dog nu kun med tre af medlemmerne. Og mens undertegnede har hørt "Coming Home" på repeat weekenden over, ja så har der også været tid til at høre trioens nye singleudspil "There She Goes".
Det er et smukt lille R'nB-Pop-udspil, med et snert af Michael Jackson-sound, ikke mindst takket være de tre's flotte vocaler.
Kender du ikke Romeo så snup et lyt til Milton og de enæggede tvillinger Spencer og Julian her på "There She Goes" - og så tjek lige "Coming Home" ud bagefter også:-)
Sekai No Owari - Anti-Hero (Pop)
vancairo | Onsdag den 12. august 2015 kl. 05:28
Josef Salvat - Open Season (Singer/Songwriter)
vancairo | Onsdag den 12. august 2015 kl. 05:28
Anna Sedokova - Poka, Milyy! (Pop)
vancairo | Onsdag den 12. august 2015 kl. 05:27
Atif Aslam - Tu Chahiye (Pop)
vancairo | Onsdag den 12. august 2015 kl. 05:27
Gülsen - Bangir Bangir (Pop)
vancairo | Onsdag den 12. august 2015 kl. 05:27
Sam Hunt - House Party (Country/Americana)
vancairo | Onsdag den 12. august 2015 kl. 05:27
Johnny´s West - Bari Hapi (Asian/J-pop/K-pop)
vancairo | Onsdag den 12. august 2015 kl. 05:27
AAA - Lover (Pop)
vancairo | Onsdag den 12. august 2015 kl. 05:27
One Direction - Drag Me Down

(Pop)
vancairo | Onsdag den 12. august 2015 kl. 05:25
Mens One Direction's nye single "Drag Me Down" må se sig henvist til at være Nr 1. (samlet Nr 5.) på Røvrender Top-5 når det gælder Denmark Fair-50, så gælder der andre regler på vores andre charts.
Således debuterer hittet i denne uge på Top Of The World med et MEGABRAG på plads Nr 7.!!!
Grunden til at de ikke er fair nok til at være på Denmark Fair-50, er simpelthen at der ikke er et officielt upload af radioversionen endnu, hvilket ikke er en ny ting for hverken One Direction eller andre teen-acts.
Ofte bliver numrene ikke egentlige hits, så man satser hårdt på at skabe masser af salg (fan-salg) det første stykke tid (især den første uge) så de kan opnå høje hitlisteplaceringer, der igen kan skabe overskrifter og yderligere Hype.
Det er bestemt lykkedes med "Drag Me Down" her, der flere steder er skudt direkte ind på plads 1. og i USA har årets højestplacerde HotShotDebut med en 3. plads.
Egentligt er stuntet lidt ærgerligt for faktisk er "Drag Me Down" et rigtigt fedt nummer, så i mine øjne havde det ikke været nødvendigt at drive den rovdrift på deres fans.
Men de store hitlisteoplaceringer tjener også som en løftet pegefinger om at One Direction bestemt ikke er færdige bare fordi at Zayn Malik har forladt boybandet.
Måske det er grunden til at der endnu ikke er et officielt upload, nemlig at man desperat har skulle være sikre på succesfulde hitlisteplaceringer, så det ikke blev en nedadgående spiral af overskrifter der fulgte releasen.
Uanset så har deres stunt virket og hvordan hitlisteplaceringerne er om en måned f.eks må tiden vise. Men som sagt er nummeret godt nok til at blive et hit - også uden for fanbasen:-)
Vi linker til denne liveperformance fra Good Morning America indtil man synes man "tør" at uploade singleversionen:-)
Og ehh ... er der ikke lidt Sting & The Police over nummeret???
Philip | Man. 17. august 2015 kl. 00:20
Jo, i allerhøjeste grad er der noget Police over nummeret. Dele af det minder mig om "Roxanne".
Wolkenfrei - Wolke 7

(Schlager/Dansktop/Volksmusik)
Philip | Onsdag den 12. august 2015 kl. 05:25
For et par år siden fik Wolkenfrei ("skyfri") en enkelt uge på ChartBase Top-100 med nummeret "Jeans, T-shirts und Freiheit", og sidste år blev det til tre uger på CB Schlagertopz med "Du bist meine Insel".
Denne gang skal vi en tur ind på den tyske DeeJayPlaylist for at finde deres aktuelle hit, "Wolke 7", der lidt frit kan oversættes med "I den syvende himmel".
Så er tysk schlagermusiks status som noget der er kommet ind i det 21. århundrede da slået fast!
Af de mange tyske schlager-dance-numre som jeg har tippet på det sidste, er dette en af dem der har stårst hitpotentiale på min egen hitlsite.
Eirene - In My Head (Pop)
EIRENE | Tirsdag den 11. august 2015 kl. 05:16
Duetten (Pia Kamp Brincker Og Ovin Klein Olsen) - GPS (Schlager/Dansktop/Volksmusik)
vancairo | Tirsdag den 11. august 2015 kl. 05:16
For Akia - Recognizer (Alternative)
vancairo | Tirsdag den 11. august 2015 kl. 05:16
Richard Ragnvald - Farmors Sang (Schlager/Dansktop/Volksmusik)
vancairo | Tirsdag den 11. august 2015 kl. 05:16
Mads Westfall - Et Af De Øjeblikke (Singer/Songwriter)
vancairo | Tirsdag den 11. august 2015 kl. 05:16
LunchMoney Lewis Ft. Chloe Angelides - Whip It!

(Urban)
vancairo | Tirsdag den 11. august 2015 kl. 05:15
Tilbage i Marts var "Bills" fra LunchMoney Lewis ugens HitPick her på ChartBase.
Siden har nummeret bla. tilbragt femten uger på Top Of The World-listen, men slet ikke nået vores Denmark Fair-50.
Nu er opfølgeren klar i form af "Whip It!" der er lidt mere "mainstream" end forgængeren.
Det PopRap som vi kender det fra især navne som Flo-Rida, Pitbull osv.
LuchMoney Lewis leverer lidt afdæmpet Rap, men hele nummerets hitpotentiale bæres nærmest af omkvæddet som sangerinden Chloe Angelides leverer.
Dette er renpoleret Pop som praktisk talt kunne passe ind på hvert PopRap-, GirlGroup eller Popsangerinde-udspil og følger nærmest slet ikke op på den specielle sound der var på "Bills".
Men det var også en sound det måske var svær at lave en gang til den nye på "Whip It!" kan som nævnt glide ned over alt.
Det kan gå begge veje her - top eller flop - hvad synes du?
Vice Ganda - Wag Kang Pabebe

(Asian/J-pop/K-pop)
Philip | Tirsdag den 11. august 2015 kl. 05:12
Da jeg så denne video, tænkte jeg først på Japan, Kina eller Sydkorea. Sydkorea var udelukket, da deres telefoner ikke var Samsung, men derimod iPhone, der jo her i Vesten har status som telefon for røvballesegmentet.
Men alle tre muligheder er forkerte. Vice Ganda er kunstnernavnet for 39-årige, filippinske Jose Marie Borja Viceral. Hjemme på Filippinerne er han kendt som både musiker, skuespiller og komiker (mest de to sidste), og han er den første bøsse, der har fået et større navn i landet.
Han har optrådt på TV siden 1999, på film siden 2007 og som musiker siden 2010. Alligevel er "Wag Kang Pabebe" hans første single.
Og som tidligere antydet, er der en del J-pop/K-pop over det, men ved nærmere lyt kan man godt høre den amerikanske indflydelse, der tit er på musik fra Filippinerne.
Anja Nissen - Triumph (Pop)
vancairo | Mandag den 10. august 2015 kl. 05:43
Phlake - So Faded (Urban)
vancairo | Mandag den 10. august 2015 kl. 05:43
Kill J - Propaganda (Alternative)
vancairo | Mandag den 10. august 2015 kl. 05:43
Macklemore & Ryan Lewis Ft. Ed Sheeran - Growing Up (Sloane´s Song)

(Urban)
vancairo | Mandag den 10. august 2015 kl. 05:42
Sidst i 2012 brød duoen Macklemore & Ryan Lewis igennem og scorede sig tre kæmpe hits med "Thrift Shop"; "Can't Hold Us" og "Same Love".
Den "hvide" Hiphopduo tog verden med storm med deres skæve musik, ironiske tekster og uimponerede tilgang til tingene.
En del af dette skyldes uden tvivl at gennembruddet kom med ældre numre, så kendislivet nåede ikke at ødelægge noget.
Nu er de så klar med nummeret "Growing Up (Sloane's Song)" som skulle være fra et kommende album der skal følge op på megasuccesen The Heist.
Nummeret handler om tankerne, "reglerne" osv. som man gør sig når man skal til at være forælder.
Nummeret er skrevet efter at Ben Haggerty fandt ud af at han skulle være far - til datteren Sloane.
Efter eget valg er det store maskineri ikke sat i gang for at promoverer nummeret og om det er et stunt eller duoen forbliver så "alternative" som de var, må tiden vise.
Allestedsnærværende Ed Sheeran er featured og var han rapper kunne man efterhånden fristes til at smide ham i kategorien Rent-A-Rapper, men han gør det nu godt sammen med de to, på det stille og eftertænksomme Rap-nummer, som trods genren, får én til at sende Baz Luhrmann's "Everybody's Free To Wear Sunscreen".
Det bliver dog næppe et stort hit som de tre førstnævnte, men er nok heller ikke tiltænkt dette.
Hvis - så skal der mere "maskineri" bag, men der er nok nærmere en slags "buzz-single".
New Order - Restless

(Alternative)
Philip | Mandag den 10. august 2015 kl. 05:41
New Order er historien om den britiske indiegruppe, der først hed Joy Division, men som besluttede sig for at kalde sig New Order, da forsangeren, Ian Curtis begik selvmord i maj 1980. I 1983 fik de deres kommercielle gennembrud med "Blue Monday", der af nogle betragtes som det første kommercielle dancehit. Det blev uanset den mest solgte maxisingle på vinyl nogensinde. Sangen fandtes kun på maxi, og således blev jeg tvunget til for første gang i mit liv at finde 59 kroner til en maxisingle. Det var mange penge for mig dengang.
Det blev til en pæn sjat hits for dem op gennem 80´erne, men deres største hit (og eneste nummer 1-hit i UK) https://www.youtube.com/watch?v=Re4aDJL3heA">havde de faktisk sammen med Englands fodboldlandshold i sommeren 1990.
Der er ingen tvivl om at de havde deres storhedstid i årene 1983-1993 (sidste top-5-hit var "Regret" i 1993), men de blev ved med at have hits i UK helt frem til midten af 00´erne.
"Restless" er stadig et nummer, hvor man ikke er et øjeblik i tvivl om at det er New Order. Jeg savner dog lige et eller andet fra dengang i 80´erne, men jeg kan ikke komme på hvad det er.
Kygo Ft. Will Heard - Nothing Left

(Dance/Electronica/House)
vancairo | Mandag den 10. august 2015 kl. 05:40
To Top-10-Hits på Denmark Fair-50 og ikke mindst - Top-20-Hits på Top Of The World-listen er det blevet til for Kygo med "Firestone" og "Stole The Show" - og det vel og mærke uden et egentligt gennembrud på de to største markeder USA og UK - endnu.
Selvom ingen af numrene har sagt mig det store, så er det umuligt med den airplay de har fået ikke at få dem på hjernen og mens jeg næsten er ved at overgive mig til "Stole The Show" ja så er Kygo-toget allerede kørt videre!
"Nothing Left" hedder den nye single hvor den engelske sanger Will Heard står for vocalen.
Han var også featured på Klangkarussell's engelske-(vocal-)version af "Sonnentanz" og er p.t. featured på hele to singler fra Rudimental.
Mens at ingen af de to førnævnte hits har været en succes hos undertegnede har jeg dog kunnet høre potentialet i dem.
Det har jeg til gengæld svært ved med "Nothing Left" her, som synes endnu mere afdæmpet og i slowmotion end nordmandens tidligere materiale.
Som fan af selvsamme, er det måske rigtigt smukt men jeg synes simpelthen det er kedeligt.
Men bedøm selv, folkens!
Kylie Minogue - Absolutely Anything And Anything At All

(Pop)
vancairo | Mandag den 10. august 2015 kl. 05:39
Selvom lille australske Kylie Minogue har nydt stor succes med de to singleudspil fra albummet Kiss Me Once her på CB, så har de ikke været internationale hitsucesser.
Så nu er sangerinden allerede klar med et spritnyt udspil i form af "Absolutely Anything And Anything At All" som theme fra den nye britiske science fiction-komedie Absolutely Anything med fantastisk morsomme Simon Pegg i hovedrollen.
Filmen er instrueret af Monty Python-gutten Terry Jones og de resterende (levende!!) medlemmer af kult-komikerne leverer stemmer til filmen, sammen med bla. nu afdøde Robin Williams.
Det er en film undertegnede vil se - om det så sker er så en anden sag:-).
Den nye sKylie-single er langt fra den stil hun har leveret de seneste år, men er i stedet et sukkersødt Popnummer man nærmest skulle tro var fra hendes SAW-tid.
Eller faktisk minder det utroligt meget om et nummer som sangeren Mika kunne have udsendt, hvilket jo ikke nødvendigtvis gør det dårligere - bare til en underlig oplevelse.
Men nyd poppen, den australske sangerinde og filmklippene her!
Ugens HitPick
Ria Mae - Clothes Off

(Singer/Songwriter)
vancairo | Mandag den 10. august 2015 kl. 01:35
Vi tager et smut til Canada for at finde et hit der skal fokuseres lidt ekstra på i denne uge her på ChartBase.
Det er fra Singer-Songwriteren Ria Mae, der allerede har en bunke nomineringer bag sig i hjemlandet for sin Alternative musik, men det er først nu hun er kommet på pladeselskab.
"Clothes Off" har egentligt et par år på bagen, men sangerinden kunne ikke få nummeret udgivet hos nogen selskaber og udgav det så selv sidste år.
Det gav pludseligt en masse interesse og nu er hun på SONY og nummeret udgives nu igen - med noget mere power bag!
"Clothes Off" er både en sang om at være tiltrukket for vildt af en anden, men samtidigt også om ikke at tage sig selv alt for seriøst!
Det er et Popnummer, men med Singer-Songwriterens underlæggende Alternative stil og det hele er så ekstra krydret op ved at være produceret af hendes landsmand - rapperen Classified, hvilket giver et udspil der både apellerer til smagsdommere og mainstreamfolket!
Classified var i øvrigt (sammen med David Myles) selv udvalgt som ugens HitPick for 2 1/2 år siden, med hittet "Inner Ninja".
Nu gælder det altså Ria Mae, der efter flere år at have kæmpet for et gennembrud, nu endelig er på vej til dette.
Det hjælper CB gerne med, så snup et lyt til "Clothes Off" og kan du li' hvad du hører, så husk du kan stemme på hittet allerede fra i dag af, på ChartBase Top-100!