Seneste hitlister:
CB Critic-Alt Tors. 11. december 2025 - 00:05
CB 25+ Tors. 11. december 2025 - 00:04
Top Of The World Ons. 10. december 2025 - 00:05
CB VideoChart Ons. 10. december 2025 - 00:04
CB Denmark-Danmark Tirs. 09. december 2025 - 00:05
Hittips
DJs from Mars - Gam Gam (Dance/Electronica/House)
Philip | Søndag den 18. november 2018 kl. 00:16
Marnik & Smack - Gam Gam

(Dance/Electronica/House)
Philip | Søndag den 18. november 2018 kl. 00:16
Tilbage i 1994 indspillede Mauro Pilato og Max Monti nummeret "https://www.youtube.com/watch?v=dMaOCMGf_Nc">Gam Gam". Nummeret lød som meget typisk sydeuropæisk dance a la "https://www.youtube.com/watch?v=AZ3JNuNoyUA">Darla Dirladada" som var fremme i Frankrig i 1993 (og som vi danskere bedst kender under titlen "Bryllupsdagen" med Bo Bendixen).
I 2003 indspillede italienske Gabry Ponte en udgave af "Gam Gam", og nu er der hele to coverversioner ude. Den ene er med DJ´s from Mars, der for nylig hittede stort hos mig med "Somwhere Above the Clouds".
Den anden, der rammer min smag mere, er denne her med ligeledes italienske Marnik & Smack. Her er vi lidt ovre i italodance-genren med de modifikationer som den har gennemgået siden genrens storhedstid i 00´erne.
Willy No Billy - Pas På - Han Er Ladt (Pop)
vancairo | Lørdag den 17. november 2018 kl. 00:23
Fatboy Slim - Praise You (Purple Disco Machine Remix) (Dance/Electronica/House)
vancairo | Lørdag den 17. november 2018 kl. 00:23
Duke Dumont - Runway (Dance/Electronica/House)
vancairo | Lørdag den 17. november 2018 kl. 00:23
Tiësto - Grapevine (Dance/Electronica/House)
vancairo | Lørdag den 17. november 2018 kl. 00:22
Yulianna Karaulova - Mayachki (Dance/Electronica/House)
vancairo | Lørdag den 17. november 2018 kl. 00:22
Kungs & Throttle - Disco Night

(Dance/Electronica/House)
Philip | Lørdag den 17. november 2018 kl. 00:21
Vi kaster os over et fransk-australsk samarbejde her med franske Kungs og australske Throttle. Begge har tidligere været tippet her på siden.
I "Disco Night" er der dømt en god gang groovy funk og disco tilsat en god sjat elektroniske dancebeats. Hvis du kunne lide konceptet fra "Dished" med Purple Disco Machine, sidder den her også i skabet.
Ashley Tisdal - Voices In My Head (Pop)
inter1908 | Fredag den 16. november 2018 kl. 01:22
Klyde - Max Martin (Pop)
inter1908 | Fredag den 16. november 2018 kl. 01:22
Soolking - Vroom Vroom (Urban)
vancairo | Fredag den 16. november 2018 kl. 01:22
Tyga Ft. Nicki Minaj - Dip (Urban)
vancairo | Fredag den 16. november 2018 kl. 01:21
Armin Van Buuren - Lifting You Higher (ASOT 900 Anthem) (Dance/Electronica/House)
vancairo | Fredag den 16. november 2018 kl. 01:21
Charming Horses - King Of My Castle
(Dance/Electronica/House)
Philip | Fredag den 16. november 2018 kl. 01:20
Ud fra lyden kunne jeg være fristet til at tro at Charming Horses kom fra det britiske, men de er tyskere. Nummeret er til gengæld italiensk. Oprindeligt var det Wamdue Project der hittede med den tilbage i 1999.
I den aktuelle 2018-version er lyden som sagt mere britisk-orienteret.
Uso - Udvalgt

(Urban)
vancairo | Fredag den 16. november 2018 kl. 01:19
Det er tiden at sige fra overfor fremmedhadet og racismen her i Danmark - og det er da også i det små begyndt hos de danske kunstnere.
Her er det den danske rapper Uso (Ausamah Saeed), hvis forældre er fra Marokko og Yemen.
Han rapper her om den "hverdagsracisme" han udsættes for, bare pga hans hudfarve og ophav.
Hos os blegfede danskere, der kun bliver ramt ved et "uheld" når vores thailandske papdatter falder for lovgivningen og udvises eller vi ryger på "integrationsydelse" pga for mange år i udlandet, ja så er det ikke en problemstilling der optager os ret meget.
Men fremmedhadet styrer Danmark - vær ikke i tvivl om det. Partier som Nye Borgerlige og DF lever af det, mens Socialdemokratiet, Venstre, Konservative, Liberal Alliance og endda sporadisk SF kører med på den ubehagelige fremmedhadsvogn.
Selv hvis vi ser bort fra langt vigtere problemer som global opvarmning, finansverdenen og de riges lænsning af vores allesammens velfærdspenge, den stigende overvågning af os allesammen eller sultkatastrofen i Yemen, ja så er da altså nu tid, at sætte foden ned overfor fremmedhadet.
Når ting som burkaforbud og tvunget håndtryk indføres, så er vi så langt ude af hadsporet at anstændfige mennesker bør sige fra - og egentligt burde have gjort det forlængst.
Så kig op fra din Netflix-serie, stop spotify-playlisten et øjeblik og drop FB-opdateringen om dit seneste måltid. Vi må stoppe fremmedhadet NU - både i det små, som hverdagsracismen, men bestemt også når det kommer fra regeringen og andre politikere.
For pludseligt kan det ikke stoppes og den fremtid er gestemt ikke ønskværdig.
Snup en lytter til "Udvalgt" og hør en kunstner der har fået nok og råber op - trods konsekvenserne!
Danko Jones - We’re Crazy (Rock)
vancairo | Torsdag den 15. november 2018 kl. 01:28
Kenshi Yonezu - Teenage Riot (Rock)
vancairo | Torsdag den 15. november 2018 kl. 01:28
Bring Me The Horizon Ft. Dani Filth - Wonderful Life (Rock)
vancairo | Torsdag den 15. november 2018 kl. 01:28
White Lies - Believe It (Alternative)
vancairo | Torsdag den 15. november 2018 kl. 01:28
BadBadNotGood & Little Dragon - Tried (Alternative)
vancairo | Torsdag den 15. november 2018 kl. 01:28
Imagine Dragons - Machine (Rock)
vancairo | Torsdag den 15. november 2018 kl. 01:28
Sade - The Big Unknown (Pop)
vancairo | Torsdag den 15. november 2018 kl. 01:27
Johnny Hallyday - J´en Parlerai Au Diable (Pop)
vancairo | Torsdag den 15. november 2018 kl. 01:27
Fidlar - Can’t You See (Rock)
vancairo | Torsdag den 15. november 2018 kl. 01:27
Backstreet Boys - Chances

(Pop)
Philip | Torsdag den 15. november 2018 kl. 01:24
"Backstreet´s back" lyder det i medierne i disse dage. Og det er helt rigtigt, for her er de med et nyt udspil.
Når man søger her på sitet, fremgår det dog at der jævnligt er kommet noget med dem, også gennem de senere år, så noget reelt comeback er det ikke ligefrem.
Men tilbage til nummeret her. For mig der aldrig rigtigt var til Backstret Boys i deres storhedstid i 90´erne, er "Chances" en positiv overraskelse, men det samme kan siges om fx Take That, som jeg ikke var så vild med for 20 år siden, men som har udgivet en del der faldt i min smag de senere år.
EXO - Tempo (Pop)
vancairo | Onsdag den 14. november 2018 kl. 12:39
Ariana Grande - Thank U, Next (Urban)
vancairo | Onsdag den 14. november 2018 kl. 12:39
Twice - Yes Or Yes (Pop)
vancairo | Onsdag den 14. november 2018 kl. 12:39
Karol G & Maluma - Créeme (Latino/Reggaeton)
vancairo | Onsdag den 14. november 2018 kl. 12:38
Neko Case - Last Lion Of Albion (Singer/Songwriter)
vancairo | Onsdag den 14. november 2018 kl. 12:38
Little Dragon - Lover Chanting (Pop)
vancairo | Onsdag den 14. november 2018 kl. 12:38
Ava Max - Sweet But Psycho

(Pop)
vancairo | Onsdag den 14. november 2018 kl. 12:36
Ava Max og hendes "Sweet But Psycho" har i et efterhånden et par måneder hittet på Brugernes Top-50.
Ikke nok med det, men den har også listet sig op ad alverdens charts. Dette ikke mindst på de scandinaviske lister, hvor det er blevet til en 1. plads i både Sverige, Norge og Finland, mens det i Danmark i denne uge er tre Lukas Graham-numre, der holder den på en 4. plads.
På Top Of The World, går den i denne uge frem fra 57. til 42. og er dermed en "NewEntry" på vores Top-50 og da det er første gang den rammer en af vores charts (bortset fra Brugernes) og den ikke er testet tidligere, kommer den derfor først nu i spil til ChartBase Top-100.
Bag nummeret, snår bla. den norske DJ/producer Tix og canadiske Cirkut. Sidsnævnte har produceret et væld at megahits, ikke mindst for Katy Perry.
"Sweet But Psycho" er et Pop-udspil af den slags som vi hører masser af nu. Men med den lille forskel, at der er et snært af Lady Gaga i sounden. Altså fra dengang hun havde den store tidsløse lyd, som hun brød igennem med.
Det er noget sent, jeg falder for hittet - men bedre sent end aldrig. Som altid ved vores geniale brugere bedst:-)
Philip | Lør. 17. november 2018 kl. 22:55
Så var vi omtrent lige sent på den.
Jeg hørte et nummer i radioen i sidste uge og måtte bar til min computer for at tjekke DR P4´s palyliste for at se hvad dette dejlige popnummer hed.
Og som altid søgte jeg nummeret frem her på Chartbase og konstaterede at jeg var satans sent ude i forhold til de andre brugere her.
Alexander Oscar - Question Mark (Pop)
vancairo | Tirsdag den 13. november 2018 kl. 02:03
Benal Ft. Orgi-E - Skyd Dem Ned (Urban)
vancairo | Tirsdag den 13. november 2018 kl. 02:03
Gangway - Don´t Want To Go Home (Pop)
vancairo | Tirsdag den 13. november 2018 kl. 02:02
Fouli - Gaden (Urban)
vancairo | Tirsdag den 13. november 2018 kl. 02:02
Omar - Ka Du Ik (Pop)
vancairo | Tirsdag den 13. november 2018 kl. 02:02
The Kinks With The DR Symphony & The DR Vocal Ensemble - Days (Klassisk/Musical/Opera)
vancairo | Tirsdag den 13. november 2018 kl. 02:02
Mannequin Mars - In The Mirror

(Funk)
Philip | Tirsdag den 13. november 2018 kl. 02:00
I sidste uge tippede jeg danske Theo X og sammenlignede dem med Private på grund af den 80´er-funky lyd.
Også Mannequin Mars har kastet sig over den 80´er-agtige disco-funk-lyd, omend på en lidt anden måde. I nummeret "In The Mirror" er der en anelse mere Kool & The Gang over lyden.
Og fik jeg fortalt at Mannequin Mars også er danske?
Bette - Darling

(Urban)
vancairo | Tirsdag den 13. november 2018 kl. 02:00
"Darling" er en af testerne på ugens CB Denmark-Danmark og med den nye sangerinde Bette.
Bette (Maria Dandanell) (formodentlig i famile med den fremragende Lise Dandanell, tidligere medlem af Blast), leverer her noget der kan karakteriseres som det bedste danske R´n´B fra en kvindelig solist, siden Karen og Szhirley var på toppen.
Det er groovy, smooth og det er hot og så mangler der ligesom ikke så meget andet.
Man kan dog mene, at der måske er lyttet en anelse til bla. SWV´s "Right Here (Human Nature Remix)" i sangenskrivningen, men det er ikke en dårlig ting.
Det er forfriskende og fedt at høre Bette´s udspil her og det vækker da i hvert fald et håb for mig om, at den danske Urban-scene (forhåbentligt) snart er på vej ud af auto-tune-rappernes omklamrende favntag.
Snup en lytter, folkens!
Dafuq - French Kiss
(Dance/Electronica/House)
Philip | Mandag den 12. november 2018 kl. 02:01
Vi skal tilbage til 1989, dengang housemusik stadig kun var noget for de helt unge, og hvor smagsdommerne virkelig havde travlt med at rakke ned på genren. Det var bestemt ikke radioværternes livret at flere housenumre nu var begyndt at hitte stort, specielt i Storbritannien, i efteråret 1989.
Lil Louis hittede i England samtidig med Black Box´ megahit, "Ride on Time". Det var det efterår hvor italodiskoen led en pludselig død og blev overtaget af netop housemusikken, der til gengæld voksede sig stor i årene der fulgte med de afledte genrer der kom som både omfattede rave og eurodance.
Hvem der gemmer sig bag Dafuq, aner jeg ikke, og jeg vil ikke umiddelbart lade mig villede af de indiske tegn under videoen.
Men YouTube har det med at slette videoen hele tiden på grund af nøgenhed og bla bla bla og hvad ved jeg, så jeg tør ikke engang garantere for at videoen er tilgængelig når du læser denne anmeldelse.
Ved dette upload er der dog sat en aldersgrænse på, så måske betyder det at den får lov til at blive denne gang, men det betyder også at du ikke får lov til at se videoen eller høre nummeret hvis ikke du har en Google- eller YouTube-konto.
TIl ære for jer er der dette alternative lydlink så du i det mindste kan høre nummeret: https://www.youtube.com/watch?v=KbYaJE4gFtQ">https://www.youtube.com/watch?v=KbYaJE4gFtQ
Ugens HitPick
Skáld - Rún

(World Music)
vancairo | Mandag den 12. november 2018 kl. 01:26
På denne uges HitPick går vi tilbage til vores rødder og EtnoPop som var det taget ud af TV-serien Vikings.
Færøerske Eivør er kendt for det og danske Rasmussen vandt DMGP med et nummer inspireret af sounden.
Trods den nordiske sound, sang-titel, sprog og bandnavn, ja så er Skáld (Skjald) faktisk et fransk projeckt, der består af de tre sangere Justine Galmiche, Mattjö Haussy og Pierrick Valence.
"Rún" er fremragende, smuk og fangende.
"Higher Ground" fra Rasmussen var blandet med Pop, men kunne man lide den, så vil man kunne nyde dette udspil også, da sounden på flere områder lægger meget tæt op ad.
Mens vi om under to måneder finder ud af om "Higher Ground" bliver årets hit på ChartBase Top-100 med dens 11 uger på 1. pladsen, ja så kan man altså allerede nu godt trampe rundt og chante/brumme lidt med forklædt som viking.
At der så oven i købet kun er få uger til de nye afsnit af netop Vikings er klar, gør det ikke mindre aktuelt.
Snup en lytter til "Rún" fra franske Skáld!