Seneste hitlister:

CB Critic-Alt Tors. 13. juni 2024 - 00:05

CB 25+ Tors. 13. juni 2024 - 00:04

Top Of The World Ons. 12. juni 2024 - 00:05

CB VideoChart Ons. 12. juni 2024 - 00:04

CB Denmark-Danmark Tirs. 11. juni 2024 - 00:05

Brugernavn:
Kode:

Opret profil (Register)

Kontakt

Artist: Titel:

Hittips

Uge 09 - 2019

Danmark StorbritanienMartin Jensen & James Arthur - Nobody (Pop)
vancairo | Søndag den 03. marts 2019 kl. 01:48

DanmarkDJ KCL & Particle Man Ft. Karen Mukupa - Who´s That! (Urban)
vancairo | Søndag den 03. marts 2019 kl. 01:48

DanmarkPiqaia - Landscapes (Rock)
vancairo | Søndag den 03. marts 2019 kl. 01:48

Keiino - Spirit In The Sky Norge
(Pop)

vancairo | Søndag den 03. marts 2019 kl. 00:34

Mit personlige boycot af årets Eurovision Song Contest går stadigvæk utroligt dårligt.

Italiens bidrag "Soldi" hitter på min egen chart og her til aften faldt jeg over den norske Melodi Grand Prix-finale, da jeg gik igennem kanalerne på TV - og blev der.

For det første var den norske finale så meget federe udført end den danske. Sceneshowet, humoren, overraskelserne og bidragene - alt var bedre i den norske finale.

Der var nogle dårlige/kedelige numre mellem de ti bidrag og nogle OK udspil. Men derudover var der tre fire hamrende fede numre.

Deres afstemnings-logik med 10 juryer fra forskellige lande, hvor det kun var deres vinderhit der fik point, fattede jeg ikke helt. Men fedt at man havde gjort så meget ud af det.

Ja selv sidste års vinder Netta var der og optræde med "Toy" og det blev også til et kærligt gensyn med bla. Bobbysocks.

Fire numre gik videre til en ny afstemning, hvorfra to så gik videre til en "guldfinale".

Det var den Ed Sheeran-ish "The Bubble" fra Adrian Jørgensen og "Spirit In The Sky" fra trioen Keiino.

De udelandske juryer var inde ved Top-10-afstemningen og der var ingen af disse vinderne, men et helt tredje nummer.

Adrian Jørgensen fik dog vinderpointet fra 2-3 lande, mens Keiino måtte nøjes med et vinderpoint.

Min favorit var fra start Keiino, men umiddelbart tydede intet på at de ville vinde.

Men først gik de videre fra Top-10, så fra Top-4 og vandt til sidst. Det var en spændende og underholdene aften, med en helt anden nerve end ved DMGP.

Keiino består af sangerinden Alexandra Rotan, Tom Hugo Hermansen og rapperen Fred Buljo.

"Spirit In The Sky" er PopDance som både kan kaldes typisk svensk (?!?) og typisk Eurovision.

Det er catchy fra starten, men prikken over I´et kommer når Fred Buljo melder sig ind i sangen. Han er nemlig samer og rapper/synger/chanter-call-it-what-you want, på den fedeste måde, så det både lyder hamrende godt - og er kult.

Keiino vandt og hvor tæt løbet var, ved jeg ikke. Men jeg er vild med det!

Adrian Jørgensen, kunne sikkert have hentet end sikker Top-10-placering hjem ved Eurovision-finalen i Israel.

Men "Spirit In The Sky" fra Keiino, har det der specielle, at det er et vind-eller-forsvind-hit, hvor det kan blive alt eller intet.

Indtil videre min klare favorit til finalen, som jeg boycotter personligt .... måske ... næppe .... argh ....!

Hedegaard & Matt Hawk - Sa-My-D Danmark
(Dance/Electronica/House)

Philip | Søndag den 03. marts 2019 kl. 00:34

Rasmus Hedegaard Sørensen, der bare kalder sig Hedegaard når han udgiver musik, har udgivet musik gennem hele dette årti. Hans største hit var "Happy Home", der nåede 1.-plads på ChartBase Top-100 for 5 år siden. Ligeledes gik den nr. 1 på den fficielle Tracklisten. Den nåede desuden 4.-plads i Norge og 40.-plads i Sverige.

 

Matt Hawk ved jeg mindre om, men det ser ud til at også han er dansk, det engelskklingende navn til trods.

 

Lytter man til "Sa-My-D" lyder det som om at der synges noget helt andet. Om det så er for PR_værdien eller bare for ikke at blive bandlyst på YouTube, skal jeg ikke kunne udtale mig om. Når det gælder moralbegreber, lever USA jo i 1600-tallet.

StorbritanienElderbrook - Old Friend (Dance/Electronica/House)
vancairo | Lørdag den 02. marts 2019 kl. 00:57

StorbritanienShift K3Y - Rhythm Of The Drum (Dance/Electronica/House)
vancairo | Lørdag den 02. marts 2019 kl. 00:57

FrankrigWatermät - Preach (Dance/Electronica/House)
vancairo | Lørdag den 02. marts 2019 kl. 00:57

Alphabeat - Shadows Danmark
(Pop)

partyfever | Lørdag den 02. marts 2019 kl. 00:55

Danske Alphabeat er tilbge efter en pause på 6 år.

1/3 er singlen “Shadows” udsendt.

til sommer kan du opleve bandet i henholdsvis Århus og København.

stine Bramsen og co. Tror så meget på en ny hit æra at der også er satset penge på en super fin video.

du er ikke i tvivl om at det er Alphabeat som står bag “Shadows” da det er den typiske energiske pop Sound som vi kender det.

glædeligt genhør, men i mine ører ikke et mega hit som eks. “Fascination”

Dr. Rolf & Kanylerne - Hvorfor Sku Vi Danmark
(Alternative)

vancairo | Lørdag den 02. marts 2019 kl. 00:55

Så er der sparket gang i live-showene i årets omgang af X-Factor DK.

Der foregår nu på TV2 og første indtryk, er at det var mere en tøjreklame end et musikalsk talentshow. Sponsorerne har virkeligt fået gyldne dage, med talentshowets flytning.

Man skal nok lige igennem et par shows endnu, inden det stinker grimt i øjnene hvor åbenlyst reklame det er.

Ellers er der ikke ændret noget i formatets flytning fra DR1. Jo måske scenen nu er større og Blachmann har tilsyneladende fået at vide han bare skal gå til den, for han var lige en tak mere rablende end normalt - og det siger ellers ikke så lidt.

De ni deltagere der gik videre fra bootcampen var langt henad vejen de rigtige. 

Det viste de også alle med deres performances her til aften.

De gamle drenge fra Svendborg i Dr. Rolf & Kanylerne, var dog næppe spået store chancer i showet og da de ni deltageres optræden var meget på niveau, så var det ikke en overraskelse af de endte i farezonen.

Her var de oppe imod Patrick, der også "stak lidt ud" fra de andre.

Det var de to acts der var mest musikalske og nok har størst live-potentiale der var i farezonen - og iøvrigt også de eneste to der sang på dansk.

Dr. Rolf & Kanylerne trak det korteste strå efter at Blachmann havde givet sit sædvanlige show.

Dermed røg det eneste act ud, der ikke optrådte med en coverversion.

Rent musikalsk og breddemæssigt er det ærgerligt de røg ud. Men baseret på aftenens performances, hvor Dr Rolf ikke helt kunne holde tonen ren, ja så var det alligevel fortjent.

Gina Michaells havde aftenen sikreste og bedste performance - trods Oh Lands ævl om en Berliner natklub.

Dernæst klarede Patrick (ironisk nok) det ret sikkert på scenen. Men efter en del C.V. Jørgensen-numre fra ham, vil vi gerne høre noget andet.

Live, Andrea og Kristian kørte den sædvanlige sikre (men også lidt kedelige X-Factor-stil), men Benjamin performede fremragende - men her også med noget vi havde hørt før med ham.

Echo lød godt, men lignede fire individuelle MØ´er på scenen og lød langt fra som en GirlGroup.

Maria & Bea leverede fedt med M.I.A.´s "Bad Girls", men alligevel virkede det bare som endnu en omgang "Anaconda" som de gik viralt med efter Five-Chairs-Challenge. Det er sejt og lyder godt. Men det lyder også som to der synger et M.I.A.- og Nicki Minaj-nummer og ikke som deres egne fortolkninger. Her skal der gerne ske lidt udviklling. Men uanset så når de langt - de er trods alt Citybois kvindelige modstykke.

Men nu til rigtige musikere. "Hvorfor Sku Vi" hed nummeret med den eftertænksomme tekst, som Rolf & Kanylerne serverede for os til aften. En af testerne på tirsdagens CB Denmark-Danmark og mon ikke det aldrende band nok skal blive et efterspurgt kultband derude i landet?

partyfever | Lør. 02. marts 2019 kl. 11:04

Oh Land er total fejlcastet, hun er helt ude af kontekst, at hun kan finde noget kritisabelt ved Gina’s performance er skandaløst.
Gina er klart min favorit efterfulgt af Maria og Bea.

TysklandShirin David - Gib Ihm (Urban)
vancairo | Fredag den 01. marts 2019 kl. 01:51

USALightSkinKeisha Ft. B Smyth - Ride Good (Urban)
vancairo | Fredag den 01. marts 2019 kl. 01:51

StorbritanienSounds Of New Wine - Your Love Is Forever (Pop)
vancairo | Fredag den 01. marts 2019 kl. 01:50

Frenzy Blitz Ft. Mia Julia - Wir Sind Wir (Mallorcastyle) Tyskland
(Dance/Electronica/House)

Philip | Fredag den 01. marts 2019 kl. 01:46

Kitsch, ufedt på den fede måde, schlager meets dance ... Jeg kan hæfte mange prædikater på dette nummer, både hvad angår musik og video.

 

Er du ligesom mig til den slags tysk musik der er så dårligt at jeg kun kan holde af det, så tag endelig et lyt.

USACage The Elephant - Ready To Let Go (Rock)
vancairo | Torsdag den 28. februar 2019 kl. 02:30

Italien Puerto RicoEros Ramazzotti Ft. Luis Fonsi - Por Las Calles Las Canciones (Latino/Reggaeton)
vancairo | Torsdag den 28. februar 2019 kl. 02:30

StorbritanienLamb - Armageddon Waits (Alternative)
vancairo | Torsdag den 28. februar 2019 kl. 02:30

USASuzi Quatro - No Soul/No Control (Rock)
vancairo | Torsdag den 28. februar 2019 kl. 02:29

TysklandHolygram - A Faction (Alternative)
vancairo | Torsdag den 28. februar 2019 kl. 02:29

StorbritanienHazell Dean - Heavenly (Matt Pop Radio Edit) (Disco/Hi-NRG)
vancairo | Torsdag den 28. februar 2019 kl. 02:29

StorbritanienBlaenavon - Catatonic Skinbag (Rock)
vancairo | Torsdag den 28. februar 2019 kl. 02:29

Rozalla - Turn On The Light Zimbabwe
(Disco/Hi-NRG)

Philip | Torsdag den 28. februar 2019 kl. 02:27

27½ år er det siden Rozalla debuterede på hitlisterne med "Everybody´s Free" og senere "Are You Ready To Fly". Det var i månederne omkring årsskiftet 1991-1992.

 

Dengang var hendes musik en del af den nye dansemusik der kom frem på det tidspunkt.

 

Nu er hun tilbage, men i dag er det mere ovre i discoafdelingen med en lyd som jeg opfatter som meget britisk-præget.

USACardi B & Bruno Mars - Please Me (Urban)
vancairo | Onsdag den 27. februar 2019 kl. 00:33

USA Tyskland RuslandZedd & Katy Perry - 365 (Pop)
vancairo | Onsdag den 27. februar 2019 kl. 00:33

USAPink - Walk Me Home (Pop)
vancairo | Onsdag den 27. februar 2019 kl. 00:33

MarokkoHatim Ammor - Akher Marra (Pop)
vancairo | Onsdag den 27. februar 2019 kl. 00:33

USAYNW Melly - Murder On My Mind (Urban)
vancairo | Onsdag den 27. februar 2019 kl. 00:33

NigeriaKizz Daniel - Madu (African/Afropop)
vancairo | Onsdag den 27. februar 2019 kl. 00:32

KinaJoker Xue - Tian Fén (Pop)
vancairo | Onsdag den 27. februar 2019 kl. 00:32

USAJuice WRLD - Robbery (Urban)
vancairo | Onsdag den 27. februar 2019 kl. 00:32

IrakSaif Nabeel - Qalb Thane (Pop)
vancairo | Onsdag den 27. februar 2019 kl. 00:32

PhilippinerneThis Band - Kahit Ayaw Mo Na (Rock)
vancairo | Onsdag den 27. februar 2019 kl. 00:32

UngarnVarga Viktor - Noé (Pop)
vancairo | Onsdag den 27. februar 2019 kl. 00:31

USA New Zealand IndienMarshmello & Pritam Ft. Shirley Setia & Shah Rukh Khan - Biba (Dance/Electronica/House)
vancairo | Onsdag den 27. februar 2019 kl. 00:31

StorbritanienRobbie Williams - The Impossible (Pop)
vancairo | Onsdag den 27. februar 2019 kl. 00:31

LCMDF - Thank God I Didn´t Get To Know You At All Finland
(Dance/Electronica/House)

Philip | Onsdag den 27. februar 2019 kl. 00:29

LCMDF står for "Le Corpse Mince De Francoise", "de tynde, franske kroppe/lig", men det franskklingende navn til trods, så er LCMDF en finsk duo der består af Emma og Mia Kemppianen.

 

Faktisk har vi haft dem med her på siden før. Det var i disse dage for præcis 8 år siden, februar 2011, da deres nummer, "Future Me", var ugens HitPick.

Queen - Another One Bites The Dust (SDJM Remix)
(Dance/Electronica/House)

vancairo | Onsdag den 27. februar 2019 kl. 00:28

Det engelske Rockband Queen har fået et kæmpe revival efter filmen Bohemian Rhapsody og en stor bunke af deres geniale hits har siden fyldt hitlisterne - ikke mindst titelnummeret der indtil videre kan fejre fire måneder på Top Of The World og en peak på plads 11.

Et andet af Queens største hits er "Another One Bites The Dust".

I denne omgang blev det på tre uger på Top Of The World og et peak på plads 75.

Nu er det så blevet remixet af den italiensk DJ/producer-duo SDJM.

De har tidligere gæstet CB med nye versioner af hits fra Whitney Houston og Backstreet Boys, der har hittet på bla. CB Dancefloor.

Det er også på en Dancechart - nemlig den italienske at det nye remix af "Another One Bites The Dust" hitter netop nu.

Det er bestemt ikke "at opfinde den dybe tallerken" at lave dette remix. Netop dette Queen-hit har af flere omgange være coveret - ikke mindst i Danceversioner.

Dets insisterende Bass-gang og funky groove indbyder nærmest også til det.

Men når vi nu her på CB ikke har kunnet kaste os ind i den nye Queen-feber, andet end på TOTW og CB TimeMachine, ja så hopper man hurtigt på chancen, når en ny version præsenterer sig.

DanmarkChristopher - My Heart (Pop)
vancairo | Tirsdag den 26. februar 2019 kl. 02:06

DanmarkMendoza - Five By Five (Pop)
vancairo | Tirsdag den 26. februar 2019 kl. 02:06

DanmarkForever Still - Breathe In Colours (Rock)
vancairo | Tirsdag den 26. februar 2019 kl. 02:06

DanmarkSigmund - Say My Name (Pop)
vancairo | Tirsdag den 26. februar 2019 kl. 02:06

DanmarkJasmin Gabay - Kiss Like This (Latino/Reggaeton)
vancairo | Tirsdag den 26. februar 2019 kl. 02:06

DanmarkMGP Allstars 2019 - Kontrol (Pop)
vancairo | Tirsdag den 26. februar 2019 kl. 02:06

DanmarkZK - Rosa (Urban)
vancairo | Tirsdag den 26. februar 2019 kl. 02:05

DanmarkA´typisk Ft. Branco - Øje For Øje (Urban)
vancairo | Tirsdag den 26. februar 2019 kl. 02:05

DanmarkZK - La La (Urban)
vancairo | Tirsdag den 26. februar 2019 kl. 02:05

DanmarkBlak Ft. Xander - Hallo (Pop)
vancairo | Tirsdag den 26. februar 2019 kl. 02:05

Yolanda Be Cool - Dance And Chant Australien
(Dance/Electronica/House)

Philip | Tirsdag den 26. februar 2019 kl. 02:03

"We No Speak Americano" var det store hit for Yolanda Be Cool tilbage i 2010, og indtil videre står den som et one hit-wonder.

 

Det er ikke fordi der ikke er kommet andre numre med Yolanda Be Cool. En hurtig søgning her på siden alene viser at der har været YBC har haft 12 numre inde hos os, om ikke andet, så som hit- elller kviktips gennem de sidste 9 år.

 

"Dance and Chant" er en skønsom blanding af dance som vi kender det fra deres hånd, og funky disco – på den fede måde. Og så kunne den meget vel gå hen at give et lille comeback for Yolanda Be Cool på hitlisterne.

DanmarkLord Siva & Vera - Paris (Pop)
vancairo | Mandag den 25. februar 2019 kl. 02:15

DanmarkMette Skou - At Night (Singer/Songwriter)
vancairo | Mandag den 25. februar 2019 kl. 02:15

DanmarkMolina - Venus (Synthpop)
vancairo | Mandag den 25. februar 2019 kl. 02:15

TooManyLeftHands & Brandon Beal - No Love Danmark USA
(Dance/Electronica/House)

Philip | Mandag den 25. februar 2019 kl. 02:07

8 år er der snart gået siden danske TooManyLeftHands havde et hit sammen med Clara Sofie (hende med "Når Tiden Går Baglæns") med nummeret "Flowing Over".

I deres seneste udspil er det med amerikanske Brandon Beal som featured kunstner, og ham har vi da også haft med os en del gange.

 

Hverken TooManyLeftHands eller Brandon Beal har haft de helt store hits på det sidste, men "No Love" har bestemt hitpotentialet på sin side.

Ugens HitPick

The Revivalists - Change USA
(Rock)

vancairo | Mandag den 25. februar 2019 kl. 01:24

Det tog det amerikanske Rockband The Revivalists næsten 10 år at bryde igennem.

"Wish I Knew You" var et af de største Rockhits i USA tilbage i 2017.

På vores CB R.A.T. blev det ikke til det helt store hit, men dog alligevel 8 uger på charten.

Her er det deres nye single "Change" der er en sprød omgang Rock med både Soul- og Funk-elementer, lige akkurat Poppet nok, til at det sagtens burde kunne blive bandets store mainstreamgennembrud.

Der er noget Maroon 5-/Train-sound over det uden at nå samme sellout-stadie.

Her på CB er vi i hvert fald både købt og solgt over "Change".

Snup en lytter, folkens!

Vælg en uge
Januar01020304
Februar05060708
Marts0910111213
April14151617
Maj18192021
Juni2223242526
Juli27282930
August31323334
September3536373839
Oktober40414243
November4445464748
December49505152

Vælg et år:

2007   2008   2009  

2010   2011   2012  

2013   2014   2015  

2016   2017   2018  

2019   2020   2021  

2022   2023   2024