Seneste hitlister:

DMGP 2025 Lør. 15. februar 2025 - 12:42

CB Dancefloor Lør. 15. februar 2025 - 00:05

Philip Lør. 15. februar 2025 - 00:04

CB Urbanized Fre. 14. februar 2025 - 00:05

CB The Rock Fre. 14. februar 2025 - 00:04

Brugernavn:
Kode:

Opret profil (Register)

Kontakt

Artist: Titel:

Hittips

Uge 33 - 2019

Zoe Mazah - Confession (Reggae/Dancehall/Ragga/Ska)
carrydk | Søndag den 18. august 2019 kl. 01:51

DanmarkZakarias Ft. Tjalfe - Livsstil (Urban)
airdropmusicdenmark | Søndag den 18. august 2019 kl. 01:51

Harpoon Ft. iDo - In Your Mind (Dance/Electronica/House)
Philip | Søndag den 18. august 2019 kl. 01:51

Cascada - Like The Way I Do
(Dance/Electronica/House)

partyfever | Søndag den 18. august 2019 kl. 01:49

Jeg ved simpelhen ikke hvad der er gået galt for Cascada. 

Vi skal tilbage til 2010 for at finde et reelt hit.

De seneste mange udspil har været så elendige at de ikke har ramt hitlisterne.

”Like The Way I Do” er desværre også en skuffelse.

jeg forventer hårdt pumpende bass fra Cascada og det får man bestemt ikke på dette udspil.

Det svarer lidt til at man bestiller en Coca Cola og man så får serveret EB Cola Zero.

Nathalie har stadig en fremragende vokal, men ualmindelig kedelig single.

vancairo | Fre. 23. august 2019 kl. 00:52

Efter at have hørt nummeret en del gange, så synes faktisk det er ret fedt. I hvert fald det bedste fra dem i lang, lang tid.

Storbritanien HollandJack Wins Ft. Zoe Kypri - Hold Your Breath (Dance/Electronica/House)
vancairo | Lørdag den 17. august 2019 kl. 00:50

Storbritanien FrankrigBoston Bun - Don´t Wanna Dance (Dance/Electronica/House)
vancairo | Lørdag den 17. august 2019 kl. 00:50

StorbritanienJonas Blue - I Wanna Dance (Dance/Electronica/House)
vancairo | Lørdag den 17. august 2019 kl. 00:50

Lise Cabble - Tjekker Ind Og Ud Danmark
(Pop)

vancairo | Lørdag den 17. august 2019 kl. 00:48

Hun er i dag sikkert mest kendt som "hende den tynde kvinde der sidder i sofaen i greenroom til Melodi Grand Prix", men faktisk er Lise Cabble langt mere end blot det.

Først var hun forsangerinde i Punkbandet Clinic Q og siden i rockbandet Miss B. Haven, der fra 1986-1997 satte et stort aftryk i dansk Rock-historie.

Begge bands var i øvrigt all-female-bands og Lise Cabble & co. kan dermed siges at have introduceret "Girl Power" langt tidligere i dansk musik, end det gøres til visse steder i dag.

Men ja, hun er nu mest kendt som sangskriver bag især et utal af danske Melodi Grand Prix-hits. Hele 18 styks er det i tidens løb blevet til og heriblandt hele fire vinderhits - endda et Eurovision Song Contest-vinderhit!

Hun stod nemlig bag Emmeli De Forest´s vindersang "Only Teardrops" i 2013, men allerede i 1995 vandt Aud Wilken herhjemme med "Fra Mols Til Skagen" og "New Tomorrow" fra A Friend In London (2011) gjorde kunststykket efter og Leonora´s "Love Is Forever" fra i år, er seneste "guldmedalje" for DMGP-sangskrivningen.

Hun har også været indeover en masse andre danske udspil og her er Sanne Salomonsen´s "Taxa" nok det største hit.

Men nu er Lise Cabble klar til at stå for vokalen selv, på det spritnye udspil "Tjekker Ind Og Ud", der dermed er det første udspil i 22 år fra hende og det første som solist.

Det må siges at være en fremragende solo-debut. Nummeret er et catchy Pop-udspil med ElectroPop-underlægning og en afdæmpet charme, der underbygges af Cabble´s smukke (og savnede!) vokal.

Bedste sammenligning må næsten være Marie Key når hun er god, krydret med det mest nutidige af den tyske Schlagerpop.

Det er svært ikke at forestille sig dette som et giganthit på P4 og andre mere modne radiokanaler. Egentligt burde det kunne bære langt mere, end blot at være forbeholdt dette, men det er svært at se streaming-generationen for alvor have smag, for et så melodisk smukt udspil.

Mindre kan også gøre det og herfra skal der blot lyde et tak for, at der stadigvæk udsendes fremragende Pop i Danmark.

Snup et lyt!

Electric Youth - Arawa
(Pop)

Philip | Lørdag den 17. august 2019 kl. 00:46

For 5 år siden tilbgragte Electric Youth nogle uger på Brugernes Top-50 sammen med ungarske Mflex med nummeret "Make a Wish", og et par år før det, i 2012, hittede de på Danmark Hit 100 sammen med College i nummeret "A Real Hero".

 

På begge hits var de featured, men her er de ude på egen hånd med nummeret "Arawa".

Schweiz Kosovo AlbanienLoredana Ft. Mozzik - Eiskalt (Urban)
vancairo | Fredag den 16. august 2019 kl. 00:55

USAMegan Thee Stallion Ft. Dababy - Cash Shit (Urban)
vancairo | Fredag den 16. august 2019 kl. 00:55

Frankrig DR Congo SenegalNiska Ft. Booba - Médicament (Urban)
vancairo | Fredag den 16. august 2019 kl. 00:54

Puerto RicoResidente & Bad Bunny - Bellacoso (Urban)
vancairo | Fredag den 16. august 2019 kl. 00:54

Frankrig ItalienGuena LG Ft. Black Box - Ride On Time (Dance/Electronica/House)
vancairo | Fredag den 16. august 2019 kl. 00:54

Haim - Summer Girl USA
(Rock)

vancairo | Fredag den 16. august 2019 kl. 00:50

Smagsdommer-favoritterne, søstretrioen Haim, er tilbage med det nye funky udspil "Summer Girl".

Den amerikanske trio har efter en lidt drøj start også har haft pæn succes her på sitet, ikke mindst på vores tidligere Alternative chart The Rapid A og den nuværende CB R.A.T.

Men faktisk har deres tre seneste udspil også hittet på ChartBase Top-100 og de to af dem peakede endda på plads 3.

At det ene af disse så var som featured på et track af superstjernen Calvin Harris, er så en anden sag :-)

"Summer Girl" viser igen pigernes meget varierede sound og således kommer vi forbi både Rock, Pop, Alternative og såmænd Jazz.

Nummerets Bass- og saxofon-spil er nemlig "løseligt" (dog crediteret) på Lou Reed-klassikeren "Walk On The Wild Side" fra 1972.

Nummeret der dengang var en "dobbelt A-side" med en anden Lou Reed-klassiker "Perfect Day" er vel i grunden de eneste to hitlistehits fra legenden, men genkendes vel begge i dag, af hvem som helst der hører dem i radioen.

Haim´s udspil er fedt, men umiddelbart ikke med så stort hitpotentiale, som mange af deres tidligere udspil.

Men smagsdommeren har taget godt imod det og der er alle grunde til at tro, at også "Summer Girl" vil blive et hit på vores CB R.A.T.-chart indenfor den nærmeste fremtid.

USATool - Fear Inoculum (Rock)
vancairo | Torsdag den 15. august 2019 kl. 01:10

JapanMiwa - Reboot (Rock)
vancairo | Torsdag den 15. august 2019 kl. 01:10

NorgeGirl In Red - Dead Girl In The Pool (Singer/Songwriter)
vancairo | Torsdag den 15. august 2019 kl. 01:10

Ukraine Rusland KasakhstanGruppa Skryptonite Ft. 104 & T-Fest - 3x3 (Rock)
vancairo | Torsdag den 15. august 2019 kl. 01:09

Storbritanien USA IrlandShakespears Sister - C U Next Tuesday (Rock)
vancairo | Torsdag den 15. august 2019 kl. 01:09

ItalienEros Ramazzotti - Siamo (Pop)
vancairo | Torsdag den 15. august 2019 kl. 01:09

StorbritanienFoals - Black Bull (Rock)
vancairo | Torsdag den 15. august 2019 kl. 01:09

JapanKing Gnu - Hikoutei (Rock)
vancairo | Torsdag den 15. august 2019 kl. 01:08

Linda Jo Rizzo & Ken Laszlo - A Different Kind Of Magic USA Tyskland Italien
(Dance/Electronica/House)

Philip | Torsdag den 15. august 2019 kl. 01:06

Seks år er der gået siden den nye generation af italodiskoen kom frem med nye navne som ItaLove og Mirko Hirsch. Imidlertid var det hovedsageligt lande som Ungarn og Rusland er var fremme i skoene med genren i 2013-2014.

 

Men også nogle af de store navne fra 80´ernes italoæra har udnyttet genopblomstringen, og her er det Linda Jo Rizzo og Ken Laszlo der er gået sammen om dette nummer, der ligger an til at blive bedstplacerede nyhed på min hitliste når den vender tilbage i næste weekend.

Marokko EgyptenMohamed Ramadan & Saad Lamjarred - Ensay (Pop)
vancairo | Onsdag den 14. august 2019 kl. 01:01

Frankrig AlgerietSoolking - Espérance (Urban)
vancairo | Onsdag den 14. august 2019 kl. 01:01

USAKaty Perry - Small Talk (Pop)
vancairo | Onsdag den 14. august 2019 kl. 01:01

TysklandSeeed - Lass Sie Gehn (Reggae/Dancehall/Ragga/Ska)
vancairo | Onsdag den 14. august 2019 kl. 01:00

Storbritanien NigeriaBurna Boy Ft. Jorja Smith - Gum Body (Urban)
vancairo | Onsdag den 14. august 2019 kl. 01:00

DR CongoRobinio Mundibu - Misu Na Misu (African/Afropop)
vancairo | Onsdag den 14. august 2019 kl. 01:00

USAMegan Thee Stallion Ft. Nicki Minaj & Ty Dolla Sign - Hot Girl Summer (Urban)
vancairo | Onsdag den 14. august 2019 kl. 01:00

Najoua Belyzel - Le Fléau Frankrig
(Dance/Electronica/House)

Philip | Onsdag den 14. august 2019 kl. 00:57

I foråret fik egyptisk-marokkansk-franske Najoua Belyzel æren af at være ugens HitPick her på sitet med "Tu Me Laisses Alle" (Du lader mig gå).

Hendes musikkariere rækker dog næsten to årtier tilbage, og hun fik sit kommercielle gennembrud i 2005 med "Gabriel".

 

Der er stadig dømt dancepop med en vokal som jeg næsten vil kalde typisk fransk, og jeg er helt enig i vancairos sammenligning med Mylene Farmer.

DanmarkSoleima - Cheers For The Tears (Pop)
vancairo | Tirsdag den 13. august 2019 kl. 00:29

DanmarkFreddy And The Phantoms - First Blood Universe (Rock)
vancairo | Tirsdag den 13. august 2019 kl. 00:29

DanmarkBayby - FLF (Fucking LorteFester) (Pop)
vancairo | Tirsdag den 13. august 2019 kl. 00:28

DanmarkIsaac Kasule Ft. Sivas - Fallit (Pop)
vancairo | Tirsdag den 13. august 2019 kl. 00:28

DanmarkAtypisk - Tørstig (Urban)
vancairo | Tirsdag den 13. august 2019 kl. 00:28

DanmarkOktober - Lad Dem (Pop)
vancairo | Tirsdag den 13. august 2019 kl. 00:28

DanmarkGilli Ft. Node - Ingenting At Sige (Urban)
vancairo | Tirsdag den 13. august 2019 kl. 00:28

DanmarkBlyfri 95 - Held I Sprøjten (Pop)
vancairo | Tirsdag den 13. august 2019 kl. 00:27

KDEL & Hadjy B - I Won´t Wait For You Danmark Frankrig
(Dance/Electronica/House)

vancairo | Tirsdag den 13. august 2019 kl. 00:26

Dance-musik er efter en del tørkeår så småt på vej tilbage på hitlisterne.

Den deprimerende udvikling hvor Dance-producere/kunstnere udgiver intetsigende mainstream-pop med kendis-navne som featured har været mildest talt trist for musikelskere med hang til variation. Men flere af disse er ved at finde beatsene frem igen og så må vi se hvordan musikbrugerne tager imod det.

Herhjemme er vores CB Denmark-Danmark-liste et godt eksempel på udviklingen og det er længe siden af Dance-musik har været så rigt repræsenteret på charten - og så højt! 

I bunden af listen, er der dog også en masse fremragende Dancetracks, som ikke helt har fået hul igennem til musik-Danmark. Det skyldes mest af alt de gamle travere om streaming-problematikken og de forstokkede playliste-udvalg på radioerne.

For der er faktisk rigtigt fede tracks imellem - også tracks der enten allerede hitter internationalt - eller har potentialet til det.

"I Won´t Wait For You" bliver sikkert et af diise. Ikke i Top-50 på CB Denmark-Danmark, men med store muligheder for at indtage alverdens clubcharts.

Det er den danske producer KDEL (K-Del/K Del/Shervin Kafaei) der her har slået sig sammen med den herboende franske artist Hadjy B om et et sprødt Housetrack.

Hadjy B´s franske vocal krydret med et kvindeligt engelsksproget omkvæd og så den forrygende produktion, gør at det mange steder i Europa sagtens ville kunne megahitte med den rette promotion.

"I Won't Wait For You" er blandt testerne på ugens CB Denmark-Danmark.

Ind og stem, folkens!

DanmarkHasan Shah - Mañana (Pop)
vancairo | Mandag den 12. august 2019 kl. 12:25

DanmarkFeras - Pop Pop (Latino/Reggaeton)
vancairo | Mandag den 12. august 2019 kl. 12:25

Danmark USAFeels Ft. Melii - Thrill (Latino/Reggaeton)
vancairo | Mandag den 12. august 2019 kl. 12:25

Mike Williams & Dastic - Kylie Holland
(Dance/Electronica/House)

Philip | Mandag den 12. august 2019 kl. 01:28

Østeuropæerne kom virkelig på banen med dancemusik i 00´erne, og i kølvandet på O-Zone (der godt nok kom fra Moldova) lykkedes det også Akcent at hitte på vore breddegrader med den engelske version af "https://www.youtube.com/watch?v=MtrhMo8w7a8">Dragoste de Inchiriat", nemlig "Kylie".

På Hitsurf Chart nåede den rumænske version 6.-plads i maj 2005, mens den engelske version dog måtte nøjes med at boble under listen.

 

At nummeret også var kendt udenfor Rumænien, også udenfor de mest loyale dancefan-kredse, må være understreget nu da hollandske Mike Williams tager nummeret op halvandet årti senere.

Ugens HitPick

Mashrou´ Leila - Cavalry Libanon
(Rock)

vancairo | Mandag den 12. august 2019 kl. 00:47

Ugens HitPick er fra Libanon - og af den mere kontroversielle slags.

Bandet Mashrou´Leila hareksisteret siden 2008, hvor de mødtes på det amerikanske universitet i Libanon.

Siden er de blevet enormt populære i hjemlandet, hvor de har slået flere rekorder og har en kæmpe fanskare - og mange modstandere.

Ikke nok med at bandets sange berører sange som seksualitet, politik og samfundsstrukturer, men forsangeren Hamed Sinno er også åbent homoseksuel.

De er bandlyst i bla. Jordan og senest Egypten, hvor deres sidste optræden bød på at flere fra publikum blev anholdt grundet deres LGBT-flag og senest er en koncert blevet aflyst i hjemlandet, grundet religiøse protester og trusler imod band og tilskuere - fra kristne!

Bandet er dog ganske populære over meget af mellemøsten og også udenfor, hvor de bla. har turneret i USA og UK - og såmænd sidste år optrådte sidste år på Northside-festivalen.

På deres nye single "Cavalry" fortsætter de med at være kontroversielle. 

Nummeret der er en skøn blanding mellem Rock, Pop, Synthpop og Alternative - måske ikke så langt fra danske Nephew´s sound (finder de mon sammen igen og igen og ..?).

Videoen handler om den ondskab og ødelæggelsen en besættelse bringer med sig og er baseret på bla. den palæstinenske teenager Ahed Tamini´s historie, arrestation - og ikoniske modstand.  

Mashrou´Leila har i øvrigt har meget andet fed musik at byde på, men her er det ugens hitPick "Cavalry" det gælder. 

Snup en lytter, folkens!

 

Vælg en uge
Januar01020304
Februar05060708
Marts0910111213
April14151617
Maj18192021
Juni2223242526
Juli27282930
August31323334
September3536373839
Oktober40414243
November4445464748
December49505152

Vælg et år:

2007   2008   2009  

2010   2011   2012  

2013   2014   2015  

2016   2017   2018  

2019   2020   2021  

2022   2023   2024  

2025