Seneste hitlister:

Brugernes Top-50 Søn. 23. juni 2024 - 00:30

CB TimeMachine Søn. 23. juni 2024 - 00:29

Philip Lør. 22. juni 2024 - 22:45

CB Dancefloor Lør. 22. juni 2024 - 00:05

CB Urbanized Fre. 21. juni 2024 - 00:05

Brugernavn:
Kode:

Opret profil (Register)

Kontakt

Artist: Titel:

Hittips

Uge 01 - 2023

DanmarkInfernal Ft. Sonic Girl - I Won´t Be Crying (Pop)
inter1908 | Søndag den 08. januar 2023 kl. 01:10

Pamuk Pars - Ask Bu Ya Tyrkiet
(Arabic/Turkish)

Philip | Søndag den 08. januar 2023 kl. 01:08

Bortset fra mellemøstlyden er det virkelig svært at sætte genre på dette.

Men vi er taget et smut til Tyrkiet, hvor vi både har at gøre med tyggegummidance og lidt https://www.youtube.com/watch?v=cpp69ghR1IM" target="_blank">Tarkan og https://www.youtube.com/watch?v=Y1_VsyLAGuk" target="_blank">Burak Yeter, der begge har udgivet numre der nåede højt på min egen hitliste.

 

Det er som om at tyrkerne kan noget når der skal laves dansevenlig musik til os i Vesten.

Storbritanien HollandTiësto & Solardo Ft. Poppy Baskcomb - I Can’t Wait (Dance/Electronica/House)
vancairo | Lørdag den 07. januar 2023 kl. 00:13

USA HollandPink - Never Gonna Not Dance Again (Sam Feldt Remix) (Dance/Electronica/House)
vancairo | Lørdag den 07. januar 2023 kl. 00:13

Storbritanien TysklandTom Pulse & Weichei Ft. Shaun Baker - The Future (Dance/Electronica/House)
vancairo | Lørdag den 07. januar 2023 kl. 00:13

Tizzy Bac - Tremors
(Dance/Electronica/House)

Philip | Lørdag den 07. januar 2023 kl. 00:10

Vi skal et smut til Kina, men bortset fra sproget kan jeg ikke høre noget asiatisk islet over nummeret her. Det lyder mere som europæisk musik i grænselandet mellem dance, disco og indiemusik.

 

I øvrigt er det sjovt at kineserne forsøger at angive titlen på engelsk i stedet for bare at translitterere deres skrifttegn til latinske bogstaver. Skulle man skrive den korrekte titel med latinske bogstaver (engelsk translitteration), ville det blive "Cóng dì xīn cuàn chū". Oversætter man "Tremors" via Google Translate, bliver det til "rystelser" på dansk, mens den kinesiske titel bliver til "briste fra jordens centrum". Altså "rystelser" som i jordskælv.

USAPapa Roach - No Apologies (Rock)
vancairo | Fredag den 06. januar 2023 kl. 01:01

StorbritanienMotörhead - Bullet In Your Brain (Rock)
vancairo | Fredag den 06. januar 2023 kl. 01:01

StorbritanienPinkPantheress - Do You Miss Me? (Pop)
vancairo | Fredag den 06. januar 2023 kl. 01:01

Nakhane Ft. Perfume Genius - Do You Well SydAfrika
(Dance/Electronica/House)

Philip | Fredag den 06. januar 2023 kl. 00:59

Jeg husker stadig for en del år tilbage, hvor begejstret jeg blev da det gik op for mig at Vancairo også kunne huske Gloworm - Carry Me Home, og måske er det ikke tilfældigt at han lige skulle tipse mig om dette nummer.

 

Ikke at de to numre ligner hinanden som sådan, men også her befinder vi os indenfor det grænseland der er mellem dance og soul.

Det er en lækker vokal til at dejligt, feelgood-beat fra denne sydafrikanske kunstner, der har været ude i cirka 10 år.

USAParamore - The News (Rock)
vancairo | Torsdag den 05. januar 2023 kl. 01:06

FrankrigPhoenix - Winter Solstice (Alternative)
vancairo | Torsdag den 05. januar 2023 kl. 01:05

StorbritanienAltered Images - The Other Side (Pop)
vancairo | Torsdag den 05. januar 2023 kl. 01:05

StorbritanienSupershy - Don’t Let Go (Dance/Electronica/House)
vancairo | Torsdag den 05. januar 2023 kl. 01:05

TysklandDJane HouseKat, Blümchen & Kyanu - Luv With U (Dance/Electronica/House)
vancairo | Torsdag den 05. januar 2023 kl. 01:05

BelgienBlack Box Revelation - Wrecking Bed Posts (Rock)
vancairo | Torsdag den 05. januar 2023 kl. 01:05

FinlandEini - Älä Pelkää Mua (Pop)
vancairo | Torsdag den 05. januar 2023 kl. 01:05

BelgienDirk. - Idiot Paradise (Rock)
vancairo | Torsdag den 05. januar 2023 kl. 01:04

RuslandVintazh - Rodnyye Lyudi (Pop)
vancairo | Torsdag den 05. januar 2023 kl. 01:04

Nonó - Good Times
(Dance/Electronica/House)

Philip | Torsdag den 05. januar 2023 kl. 01:01

Nejnêj kalder hun sig, lidt frit oversat til dansk, og det ser ud til at det virkelig skal læses som to gange "no", når man tjekker hendes hjemmeside ud, hvor der et sted står "Yeayes".

 

Her på ChartBase er det et nyt navn, men når man tjekker hendes yesyes-playliste, ser det allerede ud som om hun har en del numre på sit CV, selv om mange af dem sikkert er det der ville have været albumspor i gamle dage.

 

Nummeret er i øvrigt endnu et af dem hvor jeg synes at jeg genkender melodien uden at jeg kan komme på originalen.

SydkoreaNewJeans - Ditto (Urban)
vancairo | Onsdag den 04. januar 2023 kl. 00:56

IndienShilpa Rao, Caralisa Monteiro, Vishal Dadlani & Shekhar Ravjiani - Besharam Rang (Pop)
vancairo | Onsdag den 04. januar 2023 kl. 00:56

StorbritanienCentral Cee - Let Go (Urban)
vancairo | Onsdag den 04. januar 2023 kl. 00:56

TyrkietMert Demir Ft. Mabel Matiz - Antidepresan (Pop)
vancairo | Onsdag den 04. januar 2023 kl. 00:56

USASZA, Keke Palmer, Ego Nwodim, Cecily Strong & Punkie Johnson - Big Boys (Comedy)
vancairo | Onsdag den 04. januar 2023 kl. 00:56

KinaRonghao Li - The Dark Plum Sauce (Pop)
vancairo | Onsdag den 04. januar 2023 kl. 00:56

BrasilienMC Menor HR & MC Menor SG - Evoque Prata (Urban)
vancairo | Onsdag den 04. januar 2023 kl. 00:55

Kina Hong KongJackson Wang - Come Alive (Pop)
vancairo | Onsdag den 04. januar 2023 kl. 00:55

TysklandDeVicious - Madhouse (Rock)
vancairo | Onsdag den 04. januar 2023 kl. 00:55

Frank Wild Ft. Kafuu - Hafo Tjekkiet
(Dance/Electronica/House)

Philip | Onsdag den 04. januar 2023 kl. 00:51

Jeg kan lige så godt indlede musikåret 2023 med det der nok bliver et af årets skøreste musikvideoer, i hvert fald blandt mine hittips.

 

Nummeret hedder Hafo, og det handler om en mand, hvis kæreste opfører sig som en hund. De første par linjer lyder: "Min pige mer lidt underlig. Hun har halsbånd på og går på alle fire. Hun viser røv og savler som en hund".

 

Vi er et smut i Tjekkiet, og der kan man åbenbart godt udgive bubblegum dance med tydeligt seksuelle undertoner.

DanmarkIda Laurberg - Terrier (Pop)
vancairo | Tirsdag den 03. januar 2023 kl. 01:50

DanmarkPrisma - Honey (Alternative)
vancairo | Tirsdag den 03. januar 2023 kl. 01:50

DanmarkLamin & Johnson - Kig Forbi (Urban)
vancairo | Tirsdag den 03. januar 2023 kl. 01:50

DanmarkSmyles - Viva La Vida (Pop)
vancairo | Tirsdag den 03. januar 2023 kl. 01:50

DanmarkDillistone - Over You (Dance/Electronica/House)
vancairo | Tirsdag den 03. januar 2023 kl. 01:50

DanmarkUro Ft. Mekdes - Føles Godt (Pop)
vancairo | Tirsdag den 03. januar 2023 kl. 01:50

DanmarkMia Maja - Leech Of My Life (Singer/Songwriter)
vancairo | Tirsdag den 03. januar 2023 kl. 01:49

DanmarkSemphiz Ft. Hans Philip - Kølvandet (Urban)
vancairo | Tirsdag den 03. januar 2023 kl. 01:49

DanmarkMorten Fillipsen - Du´ Min Ecstasy (Pop)
vancairo | Tirsdag den 03. januar 2023 kl. 01:49

DanmarkSpring & I - Believe Me (UK Garage/Grime/Bassline/Dubstep)
vancairo | Tirsdag den 03. januar 2023 kl. 01:49

DanmarkUssel - En Sang Til Min Kommende Kone (Pop)
vancairo | Tirsdag den 03. januar 2023 kl. 01:49

DanmarkKaaliyah - Open Season (Urban)
vancairo | Tirsdag den 03. januar 2023 kl. 01:48

DanmarkNicklas Sahl - Quit Sugar (Pop)
vancairo | Tirsdag den 03. januar 2023 kl. 01:48

Rasmus Seebach - Vores År (Nytårssangen) Danmark
(Pop)

vancairo | Tirsdag den 03. januar 2023 kl. 01:47

Seebach A/S er klar med endnu en smart lejlighedssang.

"Vores År (Nytårssangen)" følger i sporet på jule-/-reklame-sangen "Sig Du Ser Mig" og placerer sig i bunken, hvor der allerede ligger et par julesange, en Boozt-reklame, en bog-reklame og utallige andre numre om syge børn eller covers af hans fars musik, formet til at ramme omsorgsfølelsen.

Det er dygtige folk han har i sin forretning, men ligesom f.eks Malte Ebert, så bliver det mere og mere svært, at se det som en kunstner/artist og mere og mere tydeligt at det mest af alt er forretning.

De to ting udelukker ikke hinanden, men der bør være nogle grænser og de er altså forlængst overtrådt når det gælder Seebach og Ebert og deres rovdrift på de få pladser der er til danske kunstnere på listerne i dag.

I flere år har auto-tune-rapperne kørt en stil, der optog halve hitlister, så man kan jo godt påstå, at der ingen grund er til at Rasmus Seebach skal holde sig tilbage. 

Heller ikke selv om han er mangemillionær i forvejen. Det der bringer "mit pis i kog" over ham, er nok at han gør det via følelser. Altså han får sit nummer spillet i alle reklameblokkene, fordi han vil hindre ensomhed i julen eller give skolemad til udsatte børn. Han gav næppe noget selv, men fik ganske sikkert penge for at stille navn og musik til rådighed for at reklamere for Boozt og COOP.

Samtidigt fik han altså en massiv udbredelse af sine numre, samt en stor portion goodwill, fordi han gør så gode ting. 

Det er det samme, som når kunstnere optræder ved indsamlinger. Ofte får de penge for det og selv når de ikke gør, så får de udbredt deres musik så enormt, at de tjener på deres "godhed".

Her er det så en nytårssang, der ligesom julesangene kan graves frem hvert eneste år og være aktuelt igen. Igen - en hamrende god forretning.

Og hvorfor ikke?

Ja, jeg er jer svar skyldig. Jeg ved ikke hvorfor han ikke skulle lave en nytårssang. Det er nok mere mængden af sammenlagte veltilrettelagte klistrede smarte moves, der gør at jeg finder det ubehageligt falsk.

Musikalsk er det ikke Seebachs værste sang, han er stadig en smule mere oppe i tempo og med lidt retro-sound.

Ny på plads 18. af årets første udgave af CB Denmark-Danmark-listen.

 

N.B. Jeg kunne skrevet næsten det samme om Mulddreng-forretningen Ebert. Også han har lidt nytårssang ude nu (ny på plads 14.), til at følge hans nylige julesang, der fulgte hans fodbold VM-sang, der fulgte hans sang om Dronningen, der ......!

DanmarkMalte Ebert - Måske Til Næste År (Pop)
vancairo | Mandag den 02. januar 2023 kl. 01:20

Danmark IndonesienChristoffer Høyer & Petrina Danardatu - Love Is Good To Me (Singer/Songwriter)
vancairo | Mandag den 02. januar 2023 kl. 01:20

DanmarkGyda - Dobbeltgænger (Urban)
vancairo | Mandag den 02. januar 2023 kl. 01:19

DanmarkAnders Blichfeldt - Kører Hele Natten (Pop)
vancairo | Mandag den 02. januar 2023 kl. 01:19

DanmarkThe Jürgen Clubs - Shiver (Alternative)
vancairo | Mandag den 02. januar 2023 kl. 01:19

Ugens HitPick

Issam Alnajjar - Ansaki Jordan
(Dance/Electronica/House)

vancairo | Mandag den 02. januar 2023 kl. 00:38

Det første HitPick fra 2023 henter vi i Jordan.

Issam Alnajjar har gjort kometkarriere, siden han sidste år brød igennem med det virale hit "Hadal Akbek", som blev det første arabiske hit der toppede de globale viirale hitlister - også herhjemme hos f.eks Spotify og Shazam.

"Hadal Ahbek" fik fem uger på Top Of The World-listen, men hittede faktisk også pænt på Top Of ChartBase-listen, med et peak på plads 11.

Siden er han kommet på stort pladeselskab og har etablerede sangskrivere og producere i baghånden.

Hvem der har hjulpet til på "Ansaki" ved jeg ikke, men det er blevet til et flot PopDance-nummer og titlen betyder (måske) "Forget Me".

Der er masser af "vestlig" sound over udspillet, men blandet godt med den arabiske musikkultur og så sunget på arabisk.

Snup en lytter til "Ansaki" fra jordanske Issam Alnajjar, folkens!

Vælg en uge
Januar01020304
Februar05060708
Marts0910111213
April14151617
Maj18192021
Juni2223242526
Juli27282930
August31323334
September3536373839
Oktober40414243
November4445464748
December495051

Vælg et år:

2007   2008   2009  

2010   2011   2012  

2013   2014   2015  

2016   2017   2018  

2019   2020   2021  

2022   2023   2024