Seneste hitlister:

CB Urbanized Fre. 14. juni 2024 - 00:05

CB The Rock Fre. 14. juni 2024 - 00:04

CB Critic-Alt Tors. 13. juni 2024 - 00:05

CB 25+ Tors. 13. juni 2024 - 00:04

Top Of The World Ons. 12. juni 2024 - 00:05

Brugernavn:
Kode:

Opret profil (Register)

Kontakt

Artist: Titel:

Hittips

Uge 02 - 2023

USAWuki - Edge Of Seventeen (Dance/Electronica/House)
vancairo | Lørdag den 14. januar 2023 kl. 00:21

Storbritanien FrankrigCedric Gervais & Joel Corry - Molly (Dance/Electronica/House)
vancairo | Lørdag den 14. januar 2023 kl. 00:21

USA BelgienLost Frequencies, Elley Duhé & X Ambassadors - Back To You (Dance/Electronica/House)
vancairo | Lørdag den 14. januar 2023 kl. 00:21

Scooter - Waste Your Youth Tyskland
(Dance/Electronica/House)

Palle1983 | Lørdag den 14. januar 2023 kl. 00:19

Nu er det blevet 2023. Men Scooter holder fast i deres lyd så man går aldrig galt i byen med Scooter., Her er det deres nye single Waste your youth. 

 

Om de den her gang har sampled noget er jeg i tvivl om. Jeg kender i hvertfald ikke til hvad det så skulel være. Men tag et lyt

partyfever | Lør. 14. januar 2023 kl. 08:48

Her sampler man Sportsfreunde Stiller - Ein Kompliment . Fedt at Scooter gør tilbage den deres oprindelige Sound

RuslandEuroDacer & Timi Kullai Ft. Dj Ramezz - More & More 2023 (Dance/Electronica/House)
vancairo | Fredag den 13. januar 2023 kl. 11:27

StorbritanienEnter Shikari Ft. Cody Frost - Bull (Rock)
vancairo | Fredag den 13. januar 2023 kl. 01:01

USABad Omens - Just Pretend (Rock)
vancairo | Fredag den 13. januar 2023 kl. 01:01

HollandWithin Temptation - The Fire Within (Rock)
vancairo | Fredag den 13. januar 2023 kl. 01:01

HBz & Jamyx - Spirit Of The Hawk
(Dance/Electronica/House)

Philip | Fredag den 13. januar 2023 kl. 00:59

Ved første lyt tænkte jeg lige på noget svensk fra den tid hvor Avicii stadig var hos os.

HBz er dog ikke svensk, men derimod tysk. Han kommer mere præcist fra Celle, der ligger i det nordlige Tyskland.

 

Selv havde jeg ham inde på min hitliste for et par år siden, dog kun som producer/remixer, på "Mein Zuhause" med Georg Stengel.

 

Ud over det svneske er der også noget tysk i lyden, og og her genkender jeg pludselig Achim Reichels megahit fra 1991, "https://www.youtube.com/watch?v=vBtYtWlO8Kg" target="_blank">Aloha Hejahe", der blev nr. 2 på http://www.hitsurf.dk/top20/aarsliste.php?aar=1991" target="_blank">min årsliste dengang, og som pludselig dukkede op på hitlisterne i Kina for 1-2 år siden på grund af en TikTok-video.

 

Alene dette sømandsagtige alohahejahe-soundalike får mig straks til at tage sangen her til mig.

Palle1983 | Fre. 13. januar 2023 kl. 13:31

Det er da også noget RedNex cover tænker jeg.

Philip | Søn. 15. januar 2023 kl. 15:32

Det er en meget god tanke. Jeg ser lige at Rednex hittede med den i 2000.

Den nåede 1.-plads i Østrig og Tyskland, 3.-plads i Schweitz og 10.-plads hjemme i Sverige.

StorbritanienEverything But The Girl - Nothing Left To Lose (UK Garage/Grime/Bassline/Dubstep)
vancairo | Torsdag den 12. januar 2023 kl. 00:50

StorbritanienPeter Gabriel - Panopticom (Bright Side Mix) (Pop)
vancairo | Torsdag den 12. januar 2023 kl. 00:50

USAKool & The Gang Ft. Sha Sha Jones - Let´s Party (Funk)
vancairo | Torsdag den 12. januar 2023 kl. 00:50

CanadaShania Twain - Giddy Up (Pop)
vancairo | Torsdag den 12. januar 2023 kl. 00:50

Celeste Siam - You Bring Me Joy Thailand
(Dance/Electronica/House)

Philip | Torsdag den 12. januar 2023 kl. 00:48

Igen et asiatisk indslag helt uden noget asiatisk over lyden. Det lyder mere som Ibiza-house.

Men Celeste Siam er atypisk på alle måder. For det første er det en kvinde, og for det andet kommer hun fra Thailand. Og så optræder hun altså med sine DJ-shows på Ibiza.

SpanienMaría Peláe - El Gato Marinero (Samba/Salsa/Soca)
vancairo | Onsdag den 11. januar 2023 kl. 13:56

JapanGenie High - Peaky (Jazz/Swing/Easy nListening)
vancairo | Onsdag den 11. januar 2023 kl. 13:56

Kina Hong KongJackson Wang - Why Why Why (Urban)
vancairo | Onsdag den 11. januar 2023 kl. 13:56

IndienArijit Singh, Sukriti Kakar, Vishal Dadlani & Shekhar Ravjiani - Jhoome Jo Pathaan (Pop)
vancairo | Onsdag den 11. januar 2023 kl. 13:45

MexicoFuerza Regida & Grupo Frontera - Bebe Dame (Pop)
vancairo | Onsdag den 11. januar 2023 kl. 13:45

SydkoreaNewJeans - OMG (Urban)
vancairo | Onsdag den 11. januar 2023 kl. 13:45

PhilippinerneBGYO - Be Us (Pop)
vancairo | Onsdag den 11. januar 2023 kl. 13:45

USACoi Leray - Players (DJ Smallz 732 Jersey Club Remix) (Urban)
vancairo | Onsdag den 11. januar 2023 kl. 13:45

EgyptenMohammed Saeed - Alo Aleky (Pop)
vancairo | Onsdag den 11. januar 2023 kl. 13:45

Egypten3enba & Essam Sasa - On Fire (Urban)
vancairo | Onsdag den 11. januar 2023 kl. 13:45

Sandor - La Médaille Schweiz
(Synthpop)

Philip | Onsdag den 11. januar 2023 kl. 01:05

Hvis man tager britisk indiemusik fra begyndelsen af 80´erne, skruer tiden 40 år frem og putter nogle synths på, så har man Sandor og nummeret, der oversat til dansk slet og ret betyder "Medaljen".

 

Instagramprofilen (det af den jeg kan se udenfor login) tyder på at det kommer fra Schweitz. Selve navnet Sandor er dog et ungarsk navn. Og musikken, ja, hvis ikke det er typisk britisk, så er det typisk fransk.

DanmarkBenny Jamz, Gilli & Kesi - Elo Elo (Urban)
vancairo | Tirsdag den 10. januar 2023 kl. 00:38

DanmarkTobias Rahim - Alive Alive Alive (Pop)
vancairo | Tirsdag den 10. januar 2023 kl. 00:38

DanmarkPil - Dronning Af Månen (Pop)
vancairo | Tirsdag den 10. januar 2023 kl. 00:38

DanmarkBranco & IceKiid - Chopmoney (Urban)
vancairo | Tirsdag den 10. januar 2023 kl. 00:37

DanmarkSoleima - Næste Side (Pop)
vancairo | Tirsdag den 10. januar 2023 kl. 00:37

DanmarkLast Knight In Paris Ft. Aydn - Let´s Get It Now (Dance/Electronica/House)
vancairo | Tirsdag den 10. januar 2023 kl. 00:37

DanmarkAndreas Langvad - What I Want (Singer/Songwriter)
vancairo | Tirsdag den 10. januar 2023 kl. 00:37

DanmarkMarcus.wav - Marcus Og Månen (Urban)
vancairo | Tirsdag den 10. januar 2023 kl. 00:37

DanmarkCeleste - Se På Mig (Pop)
vancairo | Tirsdag den 10. januar 2023 kl. 00:37

DanmarkFirst Flush - Ildfluer (Alternative)
vancairo | Tirsdag den 10. januar 2023 kl. 00:37

DanmarkLærke Emilie - Sirener (Pop)
vancairo | Tirsdag den 10. januar 2023 kl. 00:36

Ylvis - Ferjao Norge
(Dance/Electronica/House)

Philip | Tirsdag den 10. januar 2023 kl. 00:34

Norske Ylvis havde et stort hit for godt 9 år siden med "The Fox", hvor specielt videoen blev et viralt hit, men her på siden blev opfølgeren, "Massachusets" faktisk lige så stor.

 

Denne gang er de ude med flere nye numre, og her er de på norsk med nummeret "Ferjao". Det er muligvis en cover. Jeg genkender i hvert fald dele af melodien, men det ser ikke ud til at de har krediteret andre end sig selv.

DanmarkBaloosh - Energi (Dance/Electronica/House)
vancairo | Mandag den 09. januar 2023 kl. 23:30

DanmarkBree Carter - Runaway (Pop)
vancairo | Mandag den 09. januar 2023 kl. 23:30

DanmarkAlex Vargas - Pages (Pop)
vancairo | Mandag den 09. januar 2023 kl. 23:30

DanmarkDear Amber - Roadkill (Rock)
Jamie | Mandag den 09. januar 2023 kl. 01:25

Danmark USA AustralienKevin Flournoy Ft. Orion Song, Christine Smit & Anja Nissen - You´re All I Need (Urban)
vancairo | Mandag den 09. januar 2023 kl. 01:25

Ugens HitPick

Shaun - Shooting Star Sydkorea
(Pop)

vancairo | Mandag den 09. januar 2023 kl. 01:04

Sydkoreanske Shaun (Kim Yun-Ho) står for denne uges HitPick på ChartBase.

Han slår både sine folder i Indiebandet The Koxx og som her, solo.

"Shooting Star" er et Pop-udspil, men med Indie- og Rock-touch, så det ikke ender som K-Pop på nogen måde.

Shaun har haft et enkelt hit tidligere her på CB, med "Way Back Home" der tilbage i 2018, nåede helt op på plads 21. Top Of The World-listen og i alt fik ni uger på listen.

"Shooting Star" kunne sagtens være P3´s Uundgåelige hvis den var sunget på dansk, ekller med en engelsksproget kunstner.

Det er den ikke, men den er ret så fed. Så derfor får den og lidt ekstra fokus her på CB i denne uge.

Snup en lytter til Shaun´s soloudspil, folkens!

 

Vælg en uge
Januar01020304
Februar05060708
Marts0910111213
April14151617
Maj18192021
Juni2223242526
Juli27282930
August31323334
September3536373839
Oktober40414243
November4445464748
December495051

Vælg et år:

2007   2008   2009  

2010   2011   2012  

2013   2014   2015  

2016   2017   2018  

2019   2020   2021  

2022   2023   2024