Seneste hitlister:

Brugernes Top-50 Søn. 23. juni 2024 - 00:30

CB TimeMachine Søn. 23. juni 2024 - 00:29

Philip Lør. 22. juni 2024 - 22:45

CB Dancefloor Lør. 22. juni 2024 - 00:05

CB Urbanized Fre. 21. juni 2024 - 00:05

Brugernavn:
Kode:

Opret profil (Register)

Kontakt

Artist: Titel:

Hittips

Uge 06 - 2023

Reiley - Breaking My Heart Danmark Færøerne
(Pop)

vancairo | Søndag den 12. februar 2023 kl. 00:47

Yes Sir - så løb årets selvpineri i form af tåkrummende musik festival over skærmen.

Dansk Melodi Grand Prix er efterhånden blevet en reel skændsel hvor der er langt mellem snapsene og i år var bestemt ingen undtagelse.

I år toppede vi jo det seneste årtis elendige afstemningsmetoder og gjorde valget af tre finalister fra det 8 numre store felt, til et dystopisk mareridt. Dels grundet tekniske problemer, elendige jokes og så igen-igen "de tre med flest stemmer" fra hver landsdel.

De tre der første inden sidste afstemning, var også de tre der fik flest stemmer her, så det var nærmest pinligt grinagtigt, da "spændingen" skulle udløses, om hvem der kom i finalen.

Micky Skeel med et udmærket catcht popnummer, Nicklas Sonne med det hårdtslående rocknummer og så den færøske TikTok-stjerne Reiley klarede skærene.

Der var lidt pauseunderholdning med sidste års ESC-vinder fra Ukraine. "Wauw Danmarks Radio har flottet sig!". I realiteten er det nok blevet stoppet ned i halsen på dem, da det politiske spil (som jo sleeet ikke hører hjemme i ESC) stadig kører på vilde blus.

I finalen var der så jury med og deres stemmer talte 50% - bare for at sikre sig at befolkningen ikke sendte et elendigt nummer afsted.

Juryen bestod denne gang af hele tre med forstand på musik, samt en tidligere Grand Prix-kommentator og en tidligere Eurovision Song Contest-vinder.

Først kom juryens stemmer og her vandt Reiley overlegent, med dobbelt så mange "procent" som Nr  2. Nicklas Sonne.

Så kom befolkningens stemmer - og allerede inden kunne man godt regne ud, at det skulle være noget af en jordskredssejr der skulle til her, for at vippe den krølhårede færing af sejrsskamlen. Det skete da heller ikke.

Danskerne ville dog helst have sendt Sonne´s "Freedom" afsted - ja faktisk fik den 10% flere stemmer end både Reiley og Micky Skeel.

Men ja, hverken DMGP eller ESC er demokratisk og selvom ESC tilsyneladende har valgt at nedskalererer juryerne efter diverse fejl, bestikkelse og ulovlige aftaler landene imellem, så går DK altså den modsatte vej.

Reiley "Breaking My Heart" bliver Danmarks bidrag ved ESC-finalen i Liverpool - i øvrigt anden gang, efter Anja Nissen, vi stiller med én der ikke rigtigt taler dansk.

Til gengæld har han masser af starquality (X-Factor), stort pladeselskab og management bag sig 10-12 millioner followers på sociale medier (måååske lidt plantet dog ...), så der er masser at bygge videre på op til finalen.

Ingen af bidragene ramte mig rigtigt i år. Ingen var elendige, jeg synes at de alle var ganske gode - men ikke rigtigt med "det der ekstra".

Vi sender ganske sikkert det nummer (den kunstner og de folk) med størst potentiale videre til Liverpool. For der er ret store kræfter bag at Reiley skal bryde igennem.

Jeg tog dog fejl sidste år da jeg anmeldte hans "Blah Blah Blah". Jeg skrev dengang (fordi han flere steder den gang blev beskrevet som amerikaner og ikke som færing), at der nok var større chance for at han brød igennem i Danmark som amerikaner end som færing.

I aftes brød han i hvert fald igennem som "Færøsk vinder af Dansk Melodi Grand Prix 2023".

"Breaking My Heart" er i øvrigt det ene af kun to af de 8 bidrag der ligger på CB Denmark-Danmark-listen - på plads 92.

Islandske Eyjaa´s "I Was Gonna Marry Him" indtog plads 81. i sidste uge - og var altså det nummer der hittede mest (om end ret lidt) inden Grand Prix´et. Hvad plads det nummer endte på, aner vi desværre ikke med den nuværende måde af afgøre DMGP på.

 

Og ja - vi glemte at smide en afstemning på om DMGP 2023 i år .... :-(

Hvis Philip kan nå det, ryger den på og så kan i jo steme på jeres favorit - og om Danmark (eller rettere juryen) tog fejl i år.

partyfever | Søn. 12. februar 2023 kl. 07:59

Skandaløst show. Vil håbe man får grænsket resultatet for det virker ikke efter regelbogen. Udemærket sang der vandt men halvdelen er jo autotune og det troede jeg ikke var lovligt i MGP

vancairo | Søn. 12. februar 2023 kl. 14:23

Tænkte præcist det samme ang. autotune. Men reglerne ændres ustandseligt. I øvrigt også en skandale at "Skibet Skal Sejle I Nat" så åbenlyst blev brugt i et af de andre bidrag.

partyfever | Søn. 12. februar 2023 kl. 20:53

Og Robbie Williams “Feel” i Glansbillede sangen….
Håber DR gentænker konceptet for den farce igår var jammerlig

MartinESC | Tors. 16. februar 2023 kl. 18:41

Den del af LIGE HER der lyder som, Skibet skal sejle i nat, er skrevet af en amerikaner, som ikke kender til den sang ;o)
Og Reiley brugte ikke autotune, men derimod en vocoder, som også blev brugt af sidste års græske deltager. Og det er helt lovligt :o)

vancairo | Fre. 17. februar 2023 kl. 00:13

Ja det er tilsyneladende tilladt, men førhen (synes jeg) at det var "ren" vocal der skulle synges. At en amerikaner har skrevet det der lyder som "Skibet Skal Sejle I Nat" ved jeg sgu ikke om jeg køber. Uanset, så burde det ikke være gået igennem til DMGP.

StorbritanienDepeche Mode - Ghosts Again (Alternative)
Mixer | Lørdag den 11. februar 2023 kl. 00:35

TysklandSean Finn - Ain´t Nobody (Disco/Hi-NRG)
vancairo | Lørdag den 11. februar 2023 kl. 00:35

StorbritanienEllie Goulding - Like A Saviour (Pop)
inter1908 | Lørdag den 11. februar 2023 kl. 00:35

Polen BelgienDJ Kuba & Neitan Ft. Bounce Inc. - Work My Body (Dance/Electronica/House)
vancairo | Lørdag den 11. februar 2023 kl. 00:34

USAAva Max - Sleep Walker (Pop)
inter1908 | Lørdag den 11. februar 2023 kl. 00:34

StorbritanienD.O.D - Set Me Free (Dance/Electronica/House)
vancairo | Lørdag den 11. februar 2023 kl. 00:34

Leah Kate - My Bed (Pop)
inter1908 | Lørdag den 11. februar 2023 kl. 00:33

Flymeon - Paris Acid City
(Dance/Electronica/House)

Philip | Lørdag den 11. februar 2023 kl. 00:32

Acid var en af de mindre kommercielle genrer indenfor dance, der havde sin storhedstid i 90´erne. Blandt de største hits indenfor genren var https://www.youtube.com/watch?v=sVOVWwQlCNw" target="_blank">Porn Kings - Up to No Good i 1996 og https://www.youtube.com/watch?v=ydawzmFLHj8" target="_blank">Puplic Domain - Operation Blade, der hittede i slutningen af 2000 og byggede på New Order-.hittet "Confusion" fra 1983.

 

At jeg lige skulle rende ind i et nyt acid-nummer her i 2023, er mere overraskende, men når nu flere andre af datidens genrer er kommet frem igen, i hvert fald på internettet, så hvorfor ikke?

Frankrig MaliAya Nakamura - Baby (Urban)
vancairo | Fredag den 10. februar 2023 kl. 16:09

StorbritanienHeadie One - Martin´s Sofa (Urban)
vancairo | Fredag den 10. februar 2023 kl. 16:09

StorbritanienLemar - Future Love (Pop)
vancairo | Fredag den 10. februar 2023 kl. 13:32

USAThe Bites - Do Me A Favor (Rock)
vancairo | Fredag den 10. februar 2023 kl. 00:54

CanadaSimple Plan - Iconic (Rock)
vancairo | Fredag den 10. februar 2023 kl. 00:54

SlovakietKarin Ann - For A Moment (Pop)
vancairo | Fredag den 10. februar 2023 kl. 00:54

Feruza Egamova - Yetkazinglar
(Dance/Electronica/House)

Philip | Fredag den 10. februar 2023 kl. 00:53

Eurodisco på arabisk vis, fristes jeg til at sige her, og Feruza Egamova kommer da også fra Uzbekistan, hvor de tit leverer musik a la dette.

Det lyder nærmest som Modern Talking tilsat tolvtonemusik som vi kender det fra de kanter af verden.

USAThe National - Tropic Morning News (Alternative)
vancairo | Torsdag den 09. februar 2023 kl. 00:10

ItalienBaustelle - Contro Il Mondo (Rock)
vancairo | Torsdag den 09. februar 2023 kl. 00:09

StorbritanienSophie Ellis-Bextor - Breaking The Circle (Pop)
vancairo | Torsdag den 09. februar 2023 kl. 00:09

StorbritanienGretel Hänlyn - Today (Alternative)
vancairo | Torsdag den 09. februar 2023 kl. 00:09

StorbritanienSugababes - Today (Pop)
vancairo | Torsdag den 09. februar 2023 kl. 00:09

USAThe War On Drugs - Oceans Of Darkness (Rock)
vancairo | Torsdag den 09. februar 2023 kl. 00:09

Trentemøller Ft. Disa - Cops On Our Tail Danmark Island
(Alternative)

vancairo | Torsdag den 09. februar 2023 kl. 00:07

Det hører til sjældenhederne at danske act, uden pointhjælp fra CB´s egne charts, indtager vores genre-charts.

Sker det, er det gerne i selskab med internationale stjerner. Danmark har p.t. ingen rigtigt succesfulde internationale acts, bortset fra Volbeat.

Men her dukker Trentemøller så op på ugens CB Critic-Alt-liste, med nummeret "Cops On Our Tail".

Et nummer der ikke engang har nået CB Denmark-Danmmark-listen, men som altså på plads 16. af vores smagsdommer-chart.

Han får så hjælp af islandske Disa og der er også andre ting der spiller ind.

Det er nemlig en coverversion af The Raveonettes-nummeret af samme navn, fra deres 2002 debut-EP/Albummet Whip It On.

Faktisk er alle 8 numre herfra, ude som coverversioner på cover-EP/albummet Rip It Off.

Det er er længe siden af The Raveonettes var store og lige så med Trentemøller. Men de er begge stadigvæk "navne" i smagsdommer og alternative kredse. Og denne kombi er altså en succes.

De 8 tracks på albummet deles ligeligt mellem 4 danske og 4 udenlandske navne. Her er Dave Gahan (Depeche Mode) og danske Mø, nok de eneste der vækker genklang mainstream.

StorbritanienSam Smith - I´m Not Here To Make Friends (Pop)
vancairo | Onsdag den 08. februar 2023 kl. 11:46

KinaZhang Zhehan - Primordial Theater (Pop)
vancairo | Onsdag den 08. februar 2023 kl. 11:46

MexicoNatanael Cano, Gabito Ballesteros & Peso Pluma - AMG (Latino/Reggaeton)
vancairo | Onsdag den 08. februar 2023 kl. 11:46

Tyskland TyrkietUdo Lindenberg & Apache 207 - Komet (Pop)
vancairo | Onsdag den 08. februar 2023 kl. 11:45

Sydkorea TaiwanShi Shi - Remembered (Pop)
vancairo | Onsdag den 08. februar 2023 kl. 11:45

AustralienThe Kid Laroi - Love Again (Pop)
vancairo | Onsdag den 08. februar 2023 kl. 11:45

NigeriaOmah Lay - Soso (African/Afropop)
vancairo | Onsdag den 08. februar 2023 kl. 11:45

MalaysiaAndrew Tan - Still Remembers (Pop)
vancairo | Onsdag den 08. februar 2023 kl. 11:45

Storbritanien USAKSI Ft. Oliver Tree - Voices (Pop)
vancairo | Onsdag den 08. februar 2023 kl. 11:45

Nuovo Testamento - Heat
(Alternative)

Philip | Onsdag den 08. februar 2023 kl. 11:43

Ved første lyt føres mine tanker tilbage på de mere alternative synthnumre der kom fra det franske i årene omkring 1990, men et videre lyt giver en lidt brerdere smag på lyden i tidens hits fra slutningen af 80´erne med bl.a. Stock/Aitken/Waterman, bare på mere amerikansk vis, som fx i dette nummer fra https://www.youtube.com/watch?v=Oo2K9vkfUoE">Martika, der kom ud i slutningen af 1989. Og så er der lige dette nummer fra https://www.youtube.com/watch?v=tyVbUepNda0" target="_blank">EG Daily fra 1987, der rent faktisk er en SAW-produktion.

 

Nuovo Testamento er en amerikansk-italiensk trio, hvis medlemmer kommer fra Los Angeles og Bologna. Måske er det netop denne kombination der giver denne blandede europæisk-amerikanske lyd af 80´erne?

DanmarkDrew Sycamore - In The Club (Pop)
vancairo | Tirsdag den 07. februar 2023 kl. 01:07

DanmarkTopGunn - For Altid (Urban)
vancairo | Tirsdag den 07. februar 2023 kl. 01:07

DanmarkHøker - Tale Om Mig Selv (Pop)
vancairo | Tirsdag den 07. februar 2023 kl. 01:07

Danmark GrønlandRikka Ft. Elvira Kuitse - Isigaarma (Pop)
vancairo | Tirsdag den 07. februar 2023 kl. 01:07

DanmarkArtigeardit - Sig Hvad Du Vil (Urban)
vancairo | Tirsdag den 07. februar 2023 kl. 01:06

DanmarkAnne Linnet - På En Dag Hvor Solen Skinner (Pop)
vancairo | Tirsdag den 07. februar 2023 kl. 01:06

DanmarkGobs - I Dette Sekund (Pop)
vancairo | Tirsdag den 07. februar 2023 kl. 01:06

DanmarkMansfield - The Nature Of A Troubled Mind (Rock)
vancairo | Tirsdag den 07. februar 2023 kl. 01:06

DanmarkIva Queendom - Fix My Problems (Pop)
vancairo | Tirsdag den 07. februar 2023 kl. 01:05

DanmarkCindy Chiche - Dehydrated (Urban)
vancairo | Tirsdag den 07. februar 2023 kl. 01:05

DanmarkAugust Høyen - Vennerne Skinner (Pop)
vancairo | Tirsdag den 07. februar 2023 kl. 01:05

DanmarkTvilling - Unbreak My Heart (Dance/Electronica/House)
vancairo | Tirsdag den 07. februar 2023 kl. 01:05

DanmarkIris Gold - Dance (Pop)
vancairo | Tirsdag den 07. februar 2023 kl. 01:05

DanmarkKaren Mukupa Ft. SkyggeSiden - Ægte (Urban)
vancairo | Tirsdag den 07. februar 2023 kl. 01:05

Danmark GrønlandTûtu - Paariginga (Pop)
vancairo | Tirsdag den 07. februar 2023 kl. 01:05

Chris Abolade - Sorry, Jeg Har Pult En Annen
(Funk)

Philip | Tirsdag den 07. februar 2023 kl. 01:03

Norske Chris Abolade har udgivet musik i omkring fem år, men det er altså først nu han bliver tippet her på siden. Sidste år var han ude med "Sex og blomster", og også i hans aktuelle udspil handler det om sex.

 

"Beklager, jeg har bollet med en anden" synger han i dette nummer, hvor lyden er en del mere funk-/discopræget end i de tidligere udspil, der mere var to dele dance og en del rap.

DanmarkDen Syvende Søn - Alt På Spil (Rock)
vancairo | Mandag den 06. februar 2023 kl. 14:28

DanmarkBejules - Voicemail (Pop)
vancairo | Mandag den 06. februar 2023 kl. 14:28

DanmarkHembo - Never Mind Never Mind (Pop)
vancairo | Mandag den 06. februar 2023 kl. 14:27

DanmarkCryosphere - Pray (Rock)
vancairo | Mandag den 06. februar 2023 kl. 14:27

DanmarkIlma - Telepath (Pop)
vancairo | Mandag den 06. februar 2023 kl. 14:27

Ugens HitPick

Jake Shears - Too Much Music USA
(Disco/Hi-NRG)

vancairo | Mandag den 06. februar 2023 kl. 00:34

DiscoPop Fra USA står ugens HitPick-menu på!

"Too Much Music" leveres af ingen ringere end Jake Shears, frontmanden fra Scissor Sisters der enten er på pause - eller opløst, alt efter hvad man tror på, siden 2012.

Men snart er Shears klar med sit andet studiealbum Last Man Dancing, der bla. vil byde på featurings fra så forskellige navne som Klye Minogue, Big Freedia og - Jane Fonda.

Her er det så singleforløberen "TOo Much Music" det drejer sig om.

Disco med stort P som i Pop. Scissor Sisters-stilen med et drys George Michael henover.

Ganske sikkert et giganthit for 10-15 år siden, nu bliver det måske ikke til meget mere end airplaysucces - men det kan bestemt også bruges.

Vi hopper med på vognen - There Can Never Be, Too Much Music!

Snup en lytter til "Too Much Music" fra Jake Shears, folkens!

 

 

Vælg en uge
Januar01020304
Februar05060708
Marts0910111213
April14151617
Maj18192021
Juni2223242526
Juli27282930
August31323334
September3536373839
Oktober40414243
November4445464748
December495051

Vælg et år:

2007   2008   2009  

2010   2011   2012  

2013   2014   2015  

2016   2017   2018  

2019   2020   2021  

2022   2023   2024