Seneste hitlister:

CB Dancefloor Lør. 25. maj 2024 - 00:05

CB Urbanized Fre. 24. maj 2024 - 00:05

CB The Rock Fre. 24. maj 2024 - 00:04

vancairo Fre. 24. maj 2024 - 00:03

CB Critic-Alt Tors. 23. maj 2024 - 00:05

Brugernavn:
Kode:

Opret profil (Register)

Kontakt

Artist: Titel:

Hittips

Uge 09 - 2023

Storbritanien USA Skotland Wales Trinidad & TobagoKevin McKay, Pupa Nas T & Denise Belfon - Work (Dance/Electronica/House)
vancairo | Lørdag den 04. marts 2023 kl. 01:47

StorbritanienSwitch Disco Ft. Ella Henderson - React (Dance/Electronica/House)
vancairo | Lørdag den 04. marts 2023 kl. 01:47

StorbritanienSub Focus & Dimension - Ready To Fly (UK Garage/Grime/Bassline/Dubstep)
vancairo | Lørdag den 04. marts 2023 kl. 01:46

HollandHardwell, Maddix & 4 Strings - Take Me Away Again (Dance/Electronica/House)
vancairo | Lørdag den 04. marts 2023 kl. 01:46

StorbritanienJames Hype - Helicopter (Dance/Electronica/House)
vancairo | Lørdag den 04. marts 2023 kl. 01:46

AustralienJude York - Mr Porcelain (Pop)
vancairo | Fredag den 03. marts 2023 kl. 15:09

Frankrig CanadaLa Zarra - Évidemment (Pop)
vancairo | Fredag den 03. marts 2023 kl. 13:53

Frankrig Elfenbenskysten DR CongoGaulois Ft. Ninho - Jolie (Urban)
vancairo | Fredag den 03. marts 2023 kl. 01:33

USAShinedown - Dead Don´t Die (Rock)
vancairo | Fredag den 03. marts 2023 kl. 00:13

Chvrches - Over
(Alternative)

Philip | Fredag den 03. marts 2023 kl. 00:13

Britiske Chvrches har haft en pæn stribe hits på vores Critic Alt-liste, og et par gange er det også blevet til placeringer på Top of ChartBase, senest i sommeren 2021, hvor de hittede sammen med Robert Smith  fra The Cure med nummeret "Here with Me".

 

"Over" er mere synthbaseret, men stadig mest ovre i indie-området, selv om musikken er lidt mere blankpoleret her.

StorbritanienDeus - 1989 (Alternative)
vancairo | Torsdag den 02. marts 2023 kl. 01:19

StorbritanienLouise - Just A Step From Heaven (Reimagined) (Pop)
vancairo | Torsdag den 02. marts 2023 kl. 01:18

ThailandBird Thongchai - Fxn Thang Nata (Pop)
vancairo | Torsdag den 02. marts 2023 kl. 01:18

StorbritanienKamal - Essential (Pop)
vancairo | Torsdag den 02. marts 2023 kl. 01:18

RumænienLoredana - Diva De Vis (Pop)
vancairo | Torsdag den 02. marts 2023 kl. 01:18

USADionne Warwick & Dolly Parton - Peace Like A River (Pop)
vancairo | Torsdag den 02. marts 2023 kl. 01:17

Vinas DeLuxe - I´m Feeling Sexy Tonight
(Pop)

Philip | Torsdag den 02. marts 2023 kl. 01:15

Vinas DeLuxe er en philippinsk dragqueen, og i Asien lader de til at være virkelig gennemførte med den slags. Kun den lidt mørke stemme indikerede for mig at det kunne være en transkønnet person.

 

"I´m Feeling Sexy Tonight" går i bedste firserstil. Ikke som Divine, der lavede fed Hi-NRG, men mere som musik i den mere poppede ende på den tid.

ColombiaKarol G & Shakira - TQG (Latino/Reggaeton)
vancairo | Onsdag den 01. marts 2023 kl. 00:17

IrlandNiall Horan - Heaven (Pop)
vancairo | Onsdag den 01. marts 2023 kl. 00:17

USASuperstar Pride - Painting Pictures (Urban)
vancairo | Onsdag den 01. marts 2023 kl. 00:16

USAPink - When I Get There (Pop)
vancairo | Onsdag den 01. marts 2023 kl. 00:16

USA Colombia Den Dominikanske RepublikKarol G & Romeo Santos - X Si Volvemos (Latino/Reggaeton)
vancairo | Onsdag den 01. marts 2023 kl. 00:16

IndonesienMahalini - Sial (Pop)
vancairo | Onsdag den 01. marts 2023 kl. 00:16

JapanOfficial Hige Dandism - White Noise (Rock)
vancairo | Onsdag den 01. marts 2023 kl. 00:15

PakistanKaifi Khalil - Kahani Suno 2.0 (Pop)
vancairo | Onsdag den 01. marts 2023 kl. 00:15

USAHardy - The Mockingbird & The Crow (Country/Americana)
vancairo | Onsdag den 01. marts 2023 kl. 00:15

BelgienTamino & Angèle - Sunflower (Singer/Songwriter)
vancairo | Onsdag den 01. marts 2023 kl. 00:15

USAIniko - The King’s Affirmation (Urban)
vancairo | Onsdag den 01. marts 2023 kl. 00:15

Cedric Gervais & Felix - Don´t You Want Me
(Dance/Electronica/House)

Philip | Onsdag den 01. marts 2023 kl. 00:13

Et nummer der har hittet på dansegulvene nede i Europa på det sidste, er Cedric Gervais & Felix med "Don´t You Want Me".

Originalen var fremme i efteråret 1992, hvor Felix gjorde den til et stort hit.

 

Den franske DJ har hittet flere gange, og på min hitliste var hen inde med en ret fed nyfortolkning af Howard Jones´ 1985-hit, Things Can Only Get Better. tilbage i forsommeren 2013.

DanmarkLamin - RTW (Urban)
vancairo | Tirsdag den 28. februar 2023 kl. 00:30

DanmarkSvea S - Hey Far (Pop)
vancairo | Tirsdag den 28. februar 2023 kl. 00:30

DanmarkGobs Ft. Lasse Skriver - Endnu En Krig (Pop)
vancairo | Tirsdag den 28. februar 2023 kl. 00:30

DanmarkBarselona - Lyden Af Livet (Alternative)
vancairo | Tirsdag den 28. februar 2023 kl. 00:30

DanmarkSpecktors - House Rap 2023 (Dance/Electronica/House)
vancairo | Tirsdag den 28. februar 2023 kl. 00:30

DanmarkSwan Lee - How Forgiveness Goes (Alternative)
vancairo | Tirsdag den 28. februar 2023 kl. 00:30

DanmarkClaus Grønkjær Christensen - Hvem Ved? (Country/Americana)
vancairo | Tirsdag den 28. februar 2023 kl. 00:29

DanmarkFurns - Let Me Love You (Pop)
vancairo | Tirsdag den 28. februar 2023 kl. 00:29

DanmarkUde Af Kontrol - Sut (Dance/Electronica/House)
vancairo | Tirsdag den 28. februar 2023 kl. 00:29

Martin Jensen, Vamero & Gibbs - What A Night Danmark Tyskland Hviderusland
(Dance/Electronica/House)

Philip | Tirsdag den 28. februar 2023 kl. 00:27

Stadig hitter Tove Lo med "2 Die 4", der byggede på Hot Butters 1972-hit, "Popcorn", som i øvrigt er et af de første hits jeg kan huske fra min barndom. Jeg var 4 år på det tidspunkt.

 

Men allerede nu er det igen tid til et spin-off på nummeret, og jeg ved ikke helt hvad jeg skal mene om det. Musikalsk set er nummeret fint nok, men det bliver -3 (minus tre) i karakter for det kreative i det, med tanke på at Tove Lo lige har gjort det samme for nylig.

partyfever | Tirs. 28. februar 2023 kl. 07:32

Jeg ville virkelig gerne synes denne udgave er dårlig, for jeg er ikke MJ fan, men faktisk fungerer det virkelig godt. Bedre end Tove Lo’s udgave.

DanmarkUde Af Kontrol Ft. Stewart Stardust - Mr. Lummer (Dance/Electronica/House)
vancairo | Mandag den 27. februar 2023 kl. 01:11

Danmark GrønlandIvaana - Tunguusaq (Pop)
vancairo | Mandag den 27. februar 2023 kl. 01:11

DanmarkDejah Makar - Emotional Gangstress (Urban)
vancairo | Mandag den 27. februar 2023 kl. 01:11

Danmark FærøerneJazzygold - Boring Like Me (Pop)
vancairo | Mandag den 27. februar 2023 kl. 01:11

Ugens HitPick

Aysanabee - We Were Here Canada
(Singer/Songwriter)

vancairo | Mandag den 27. februar 2023 kl. 00:47

Vi smutter til Canada og Singer-songwriteren Aysanabee i jagten på denne uges HitPick til ChartBase.

"We Were Here" er et flot udspil, ovre i den mere Alternative stil i sInger-songwriting - mere James Blake end Ed Sheeran.

Aysanabee udgav sit debutalbum Watin sidste år og har været nomineret til flere priser efterfølgende.

Han tilhører Oji-Cree-folket, en del af Canadas First Nation-befolkning og er egentligt døbt Evan Pang, fordi hans hans mor ville skåne ham for racisme.

Han har siden selv taget sin bedstefars navn Aysanabee til sig.

"We Were Here" er et fantastisk udspil og kunne blive et stort hit, med enhver nogenlunde kendt alternativ singer-songwriter. Men nummeret har nu et halvt år på bagen, og har helt ufortjent ikke fået luft under vingerne.

Det gør vi i denne uge, vores eget ydmyge forsøg på, at rette op på, her på CB.

Snup en lytter til "We Were Here", folkens!

Vælg en uge
Januar01020304
Februar05060708
Marts0910111213
April14151617
Maj18192021
Juni2223242526
Juli27282930
August31323334
September3536373839
Oktober40414243
November4445464748
December495051

Vælg et år:

2007   2008   2009  

2010   2011   2012  

2013   2014   2015  

2016   2017   2018  

2019   2020   2021  

2022   2023   2024