Seneste hitlister:

Brugernes Top-50 Søn. 23. juni 2024 - 00:30

CB TimeMachine Søn. 23. juni 2024 - 00:29

Philip Lør. 22. juni 2024 - 22:45

CB Dancefloor Lør. 22. juni 2024 - 00:05

CB Urbanized Fre. 21. juni 2024 - 00:05

Brugernavn:
Kode:

Opret profil (Register)

Kontakt

Artist: Titel:

Hittips

Uge 10 - 2023

Mimi Webb - Freezing (Pop)
inter1908 | Søndag den 12. marts 2023 kl. 11:50

DanmarkMichael Hausted - Vælger (Pop)
carrydk | Søndag den 12. marts 2023 kl. 11:50

IrlandB*Witched - Birthday (Pop)
inter1908 | Søndag den 12. marts 2023 kl. 11:49

DanmarkMichael Hausted - Tro På Dig Selv (Pop)
carrydk | Søndag den 12. marts 2023 kl. 11:49

Toka - Francine (Dance/Electronica/House)
Philip | Søndag den 12. marts 2023 kl. 11:48

Loreen - Tattoo Sverige
(Pop)

vancairo | Søndag den 12. marts 2023 kl. 11:47

Lorine Zineb Nora Talhaoui, bedre kendt under navnet Loreen, vandt i 2012 først Melodifestivalen og senere Eurovision Song Contest med "Euphoria".

Nummeret gik siden Nr 1. i mindst 20 lande og er vel klart et af de ESC-vinderhit med størst hitlistesucces de seneste årtier.

Men ESC-forbandelsen er samtidigt at det er ofte er svært at lave nye hits bagefter, og det har været småt med noget der bare lignede en opfølgningshit.

Men så stillede hun op til Melodifestivalen igen i år med nummeret "Tattoo", bla. skrevet af de to af de samme bag vinderhittet "Euphoria" Peter Boström og Thomas G:Son.

Nummeret var næsten et hit inden det blev hørt, og da hun så endelig optrådte med nummeret ved Melodigestivalen, blev hendes performance afbrudt af en miljøaktivist og hun måtte starte forfra. Hun vandt dog delfinalen og gik direkte til finalen.

Ved finalen fik hun langt flest stemmer af de internationale juryer (de to der fik næstflest, var sjovt nok også to acts der har internationale fans).

Så var det stemmerne fra befolkningen og her var der heller ikke de store overraskelser, her vandt hun også stort.

"Tattoo" har her i den globale verden allerede efter hendes performance i delfinalen, allerede ramt de internationale hitlister så småt - også den danske.

Nummeret ER et hit, men om det er nok til at vinde ESC igen, må tiden vise når det hele løber af stablen i Liverpool, fra den 9. maj.

Igen-igen-igen-igen- .... synes Sverige dog at det stille med langt det stærkeste bidrag af de nordiske lande.

partyfever | Man. 13. marts 2023 kl. 08:15

Et fantastisk show… og alle sange var klart bedre end den danske vinder sang. Det der violin spil der er i “Tattoo” minder mig om et eller andet?
Min favorit var også Loreen og JA hun vinder Eurovision. Medmindre Ukraine igen får sympatistemmerne.

USA AustralienMK & Dom Dolla - Rhyme Dust (Dance/Electronica/House)
vancairo | Lørdag den 11. marts 2023 kl. 00:52

Storbritanien TysklandJonas Blue & Felix Jaehn - Weekends (Dance/Electronica/House)
vancairo | Lørdag den 11. marts 2023 kl. 00:52

USA FrankrigJason Derulo & David Guetta - Saturday/Sunday (Dance/Electronica/House)
vancairo | Lørdag den 11. marts 2023 kl. 00:52

Tyskland ItalienAnyma & Chris Avantgarde - Eternity (Dance/Electronica/House)
vancairo | Lørdag den 11. marts 2023 kl. 00:52

USA CanadaBlond:Ish, Eran Hersh & Darmon Ft. Madonna - Sorry (Dance/Electronica/House)
vancairo | Lørdag den 11. marts 2023 kl. 00:52

StorbritanienJoshwa - Magalenha (Dance/Electronica/House)
vancairo | Lørdag den 11. marts 2023 kl. 00:51

Storbritanien Frankrig Den Dominikanske RepublikHugel, Ryan Arnold & El Chuape - Pa Lante (Dance/Electronica/House)
vancairo | Lørdag den 11. marts 2023 kl. 00:51

SverigeIcona Pop & Galantis - I Want You (Dance/Electronica/House)
vancairo | Lørdag den 11. marts 2023 kl. 00:51

Lizot & Shibiu & Barcode Brothers - Dooh Dooh (Stereo Sound) Danmark Tyskland Italien
(Dance/Electronica/House)

vancairo | Lørdag den 11. marts 2023 kl. 00:49

Mens de danske artister p.t. glimrer i deres fravær på de internationale charts, ja så var der en tid, hvor de erobrede verden.

Det blev ganske vist lidt skizofrent, fordi her i Danmark var vi jo "et Rock-land", men det var hverken Rock eller Indie der tog verden med storm, men derimod Dance, Club og Bubblegum.

Eksemplerne er mange, men et af disse acts var duoen Barcode Brothers, der fik sig 3-4 hits flere steder i Europa sidst i halvfemserne og først i nullerne - ganske vist udenfor Top-10.

"Dooh Dooh" blev deres største og den nåede bla. Top-20 i Tyskland.

I en tid hvor enhver knægt med en PC og et musikprogram tilsyneladende kan udgive Dance-covers, da de udkommer i så kvalmende mænger og elendig kvalitet, at man får næseblod af, bare at tænke på det. Ja, der kan det undre at 2Dooh Dooh" ikke er lavet tidligere.

Men nu er det tyske Lizot sammen med sangerinden Shibiu der sampler klassikeren og nu har lagt tekst og vocal på. Barcode Brothers er også krediteret, men har næppe tilføjet andet end tilladelsen til coveret.

"Dooh Dooh (Stereo Sounds)" hedder nummeret nu og til min store overraskelse, er det ikke så elendigt som frygtet. Faktisk tværtimod.

Originalen er stadigvæk bedre - selvfølgelig, men når man nu skulle lave en ny version, så er det en ganske god én af slagsen.

USADaughtry Ft. Lzzy Hale - Separate Ways (Worlds Apart) (Rock)
vancairo | Fredag den 10. marts 2023 kl. 01:04

StorbritanienStrandz - Us Against The World (Urban)
vancairo | Fredag den 10. marts 2023 kl. 01:04

SverigeAvatar - The Dirt I´m Buried In (Rock)
vancairo | Fredag den 10. marts 2023 kl. 01:04

StorbritanienEnter Shikari - It Hurts (Rock)
vancairo | Fredag den 10. marts 2023 kl. 01:04

StorbritanienMae Muller - I Wrote A Song (Dance/Electronica/House)
vancairo | Fredag den 10. marts 2023 kl. 01:03

IrlandWild Youth - We Are One (Pop)
vancairo | Fredag den 10. marts 2023 kl. 01:03

IslandDiljá - Power (Pop)
vancairo | Fredag den 10. marts 2023 kl. 01:03

Dolly Style - Dance Til Tomorrow (Pop)
inter1908 | Fredag den 10. marts 2023 kl. 01:02

Melanie Payer - Ring Ring
(Pop)

Philip | Fredag den 10. marts 2023 kl. 01:00

I dansktoppens storhedstid tilbage i 1970´erne fyldte danskesprogede coverversioner af udenlandske hits rigtig meget. Sådan var det også i Tyskland på den tid. Og også i dag, for den sags skyld.

 

Denne gang har Melanie Payer indspillet en tysk version af ABBA-klassikeren "Ring Ring".

Men den tyske tekst er ikke hendes. Også den del af det klarede svenskerne for omkring 50 år siden, https://www.youtube.com/watch?v=81GCPdaYZGQ" target="_blank">som det kan høres her.

partyfever | Fre. 10. marts 2023 kl. 08:54

Vildt at ABBA folkene har godkendt det her…

Philip | Søn. 12. marts 2023 kl. 21:16

Måske tænker de bare at det er nemme penge for dem.

vancairo | Søn. 12. marts 2023 kl. 21:28

Er i tvivl om hvor meget hverken ABBA eller andre kunstnere overhovedet går op i den slags længere. Tror "kunsten" er væk for længst og det nu mest af alt er "forretning".

StorbritanienSimply Red - Better With You (Pop)
vancairo | Torsdag den 09. marts 2023 kl. 01:36

CanadaThxSoMch - Spit In My Face! (Rock)
vancairo | Torsdag den 09. marts 2023 kl. 01:35

USASparks - The Girl Is Crying In Her Latte (Alternative)
vancairo | Torsdag den 09. marts 2023 kl. 01:35

Storbritanien Irland IslandBjörk Ft. Shygirl - Ovule (Sega Bodega Remix) (Alternative)
vancairo | Torsdag den 09. marts 2023 kl. 01:35

ItalienTiziano Ferro - Adiós Mi Amor (Synthpop)
vancairo | Torsdag den 09. marts 2023 kl. 01:35

StorbritanienThe Heavy Heavy - Go Down River (Rock)
vancairo | Torsdag den 09. marts 2023 kl. 01:34

TysklandThomas Anders - The Journey Of Life (Pop)
vancairo | Torsdag den 09. marts 2023 kl. 01:34

Electric Callboy - Tekkno Train
(Rock)

Philip | Torsdag den 09. marts 2023 kl. 01:33

Electric Callboy er en tysk gruppe, der blev dannet i 2010. Dengang kaldte de sig Eskimo Callboy.

Deres tyske ophav havde jeg allerede gættet før jeg googlede, og musikken ville passe helt perfekt hvis de også sang på tysk, præcis som når Rammstein aldrig bør synge på andet end tysk. Sådan er det bare.

Ud af de 3 minutter som melodien varer, er det 48 sekunder dance (23+12+11 sekunder; ja, jeg har taget tid) og hård rock for resten af pengene.

vancairo | Fre. 10. marts 2023 kl. 15:30

De skiftede navn for et års tid siden, da det gamle kunne virke stødende.

IndienPalak Muchhal & Kamaal Khan - Naiyo Lagda (Pop)
vancairo | Onsdag den 08. marts 2023 kl. 01:59

USALizzy McAlpine - Ceilings (Singer/Songwriter)
vancairo | Onsdag den 08. marts 2023 kl. 01:59

MexicoPeso Pluma & Natanael Cano - PRC (Latino/Reggaeton)
vancairo | Onsdag den 08. marts 2023 kl. 01:58

EgyptenAhmed Saad - Ader Akmel (Pop)
vancairo | Onsdag den 08. marts 2023 kl. 01:58

PhilippinerneSunKissed Lola - Pasilyo (Rock)
vancairo | Onsdag den 08. marts 2023 kl. 01:58

USA SydkoreaJ-Hope & J. Cole - On The Street (Urban)
vancairo | Onsdag den 08. marts 2023 kl. 01:58

IndienManisha Sharma & Masoom Sharma Ft. Hemant Faujdar - Tuition Badmashi Kaa (Pop)
vancairo | Onsdag den 08. marts 2023 kl. 01:58

ThailandDept - Shoutout (Alternative)
vancairo | Onsdag den 08. marts 2023 kl. 01:57

MarokkoDizzy Dros - M3a L3echrane (Urban)
vancairo | Onsdag den 08. marts 2023 kl. 01:57

TysklandMilky Chance - Living In A Haze (Pop)
vancairo | Onsdag den 08. marts 2023 kl. 01:57

Chris Feelding - Wanna Know
(Dance/Electronica/House)

Philip | Onsdag den 08. marts 2023 kl. 01:56

Stadig er Ibiza nærmest et begreb i sig selv, når det gælder europæisk dancemusik, og blandt de navne der forbindes med Ibiza i dag, er Chris Feelding, der kommer fra den flamske del af Belgien.

 

"Wanna Know" er blot den seneste i en række af numre han har udgivet, men alligevel er det altså første gang han bliver tippet her på siden. 

DanmarkTessa, Kesi & IceKiid - Hustle & Kærlighed (Urban)
vancairo | Tirsdag den 07. marts 2023 kl. 01:35

DanmarkD1MA - Moonlight (Urban)
vancairo | Tirsdag den 07. marts 2023 kl. 01:35

DanmarkSiné - For The Last Time Once Again (Eloq Remix) (UK Garage/Grime/Bassline/Dubstep)
vancairo | Tirsdag den 07. marts 2023 kl. 01:35

DanmarkBlaue Blume - Crush (Alternative)
vancairo | Tirsdag den 07. marts 2023 kl. 01:35

DanmarkUde Af Kontrol - Narkoline (Dance/Electronica/House)
vancairo | Tirsdag den 07. marts 2023 kl. 01:35

DanmarkKind Mod Kind - Detaljen (UK Garage/Grime/Bassline/Dubstep)
vancairo | Tirsdag den 07. marts 2023 kl. 01:34

DanmarkCamma - Tilbage (Pop)
vancairo | Tirsdag den 07. marts 2023 kl. 01:34

DanmarkAstronaut - Heartless (Alternative)
vancairo | Tirsdag den 07. marts 2023 kl. 01:34

Cartoons - Shots Danmark
(Dance/Electronica/House)

Philip | Tirsdag den 07. marts 2023 kl. 01:32

Hvis du er et sted i 40´erne, husker du helt sikkert danske Cartoons, der havde et stort hit i 1998, også udenfor Danmark, med nummeret "Doo-Dah".

 

Nu er de pludselig dukket op igen, denne gang med en gang alpe-DJ Ötzi-agtig inspiration på ægte røvbaldemaner. Om de så kan få danskerne til at jodle med i dag, 25 år efter de havde deres storhedstid, er en anden sag.

DanmarkOutlandish - Soy Yo (Pop)
vancairo | Mandag den 06. marts 2023 kl. 00:54

Danmark(Mis)Understood - For Evigt Ung (Urban)
vancairo | Mandag den 06. marts 2023 kl. 00:54

DanmarkTjida - De Sko (Pop)
vancairo | Mandag den 06. marts 2023 kl. 00:53

DanmarkLittGloss - My City Never Sleeps (Dance/Electronica/House)
vancairo | Mandag den 06. marts 2023 kl. 00:53

DanmarkTerese - Kun Dig (Pop)
vancairo | Mandag den 06. marts 2023 kl. 00:53

DJ Aligator & CS-Jay - Impetus Viscus Danmark
(Dance/Electronica/House)

Philip | Mandag den 06. marts 2023 kl. 00:52

For godt og vel 20 år siden (jeg mener at det var i begyndelsen af 2001) hittede CS-Jay blandt andet med nummeret "Impetus Viscus".

 

Selve kunstnernavnet kommer af hans initialer, CSJ. Hans fulde navn er nemlig Christian Steen Jensen.

 

Igen er hans gamle hit blevet peppet lidt op. Altså ikke at jeg kan høre nogen kæmpeforskel fra originalen, men nu forsøger vi os i hvert fald igen her i 2023.

partyfever | Man. 06. marts 2023 kl. 07:08

Genialt nummer, der kom generelt mange fede numre ud i den tid… D-devils, Aquagen, Balloon og mange flere

Ugens HitPick

Paula Carolina - Schreien! Tyskland
(Alternative)

vancairo | Mandag den 06. marts 2023 kl. 00:30

Ugens HitPick på ChartBase, er hentet fra naboerne imod syd - Tyskland.

Paula Carolina har udgivet musik i et par år og har en EP bag sig, med mere acoustisk Indiemusik.

Men de nyeste udgivelser er der mere gang i og på "Schreien" her er vi ovre i det, flere tyske smagsdommere kalder Neue Neue Deutsche Welle, der hentyder til post-punk og og new wave-bølgen hos tyskerne i især slut-halvfjerserne og start-firserne. Det er ret tæt på originalopskriften og det slipper sangerinden godt fra.

"Schreien!" handler om storbylivet i Berlin, ungdommens udødelighed, og små bider af hverdagskonversationer.

Det lyder hamrende godt og det er svært ikke at sende tanker til tyske stjerner kendt her i landet, som Nena, når man hører Paula Carolina her.

Snup en lytter og skrig løs, folkens!

Vælg en uge
Januar01020304
Februar05060708
Marts0910111213
April14151617
Maj18192021
Juni2223242526
Juli27282930
August31323334
September3536373839
Oktober40414243
November4445464748
December495051

Vælg et år:

2007   2008   2009  

2010   2011   2012  

2013   2014   2015  

2016   2017   2018  

2019   2020   2021  

2022   2023   2024