Seneste hitlister:

Brugernes Top-50 Søn. 23. juni 2024 - 00:30

CB TimeMachine Søn. 23. juni 2024 - 00:29

Philip Lør. 22. juni 2024 - 22:45

CB Dancefloor Lør. 22. juni 2024 - 00:05

CB Urbanized Fre. 21. juni 2024 - 00:05

Brugernavn:
Kode:

Opret profil (Register)

Kontakt

Artist: Titel:

Hittips

Uge 15 - 2023

SverigeMiss Li - Hälsa Gud (Pop)
vancairo | Søndag den 16. april 2023 kl. 11:46

Storbritanien USALabrinth Ft. Billie Eilish - Never Felt So Alone (Pop)
Mixer | Søndag den 16. april 2023 kl. 11:45

Jesy Nelson - Bad Thing (Pop)
Mixer | Søndag den 16. april 2023 kl. 11:45

USA FrankrigCoi Leray - Players (David Guetta Remix) (Dance/Electronica/House)
vancairo | Lørdag den 15. april 2023 kl. 00:47

USA SydAfrikaThe Blessed Madonna Ft. The Joy - Shades Of Love (Dance/Electronica/House)
vancairo | Lørdag den 15. april 2023 kl. 00:47

StorbritanienJamie Jones Ft. Connie Constance - Lose My Mind (Dance/Electronica/House)
vancairo | Lørdag den 15. april 2023 kl. 00:46

ItalienGenesi - Everything You Have Done (Meduza Edit) (Dance/Electronica/House)
vancairo | Lørdag den 15. april 2023 kl. 00:46

Holland BelgienKate Ryan - Désenchantée (Oliver Heldens EuroRave Remix) (Dance/Electronica/House)
vancairo | Lørdag den 15. april 2023 kl. 00:46

FrankrigQuinze & Bob Sinclar - Never Knew Love Like This Before (Dance/Electronica/House)
vancairo | Fredag den 14. april 2023 kl. 12:45

USAMetallica - 72 Seasons (Rock)
vancairo | Torsdag den 13. april 2023 kl. 23:50

StorbritanienThe Damned - Beware Of The Clown (Rock)
vancairo | Torsdag den 13. april 2023 kl. 23:50

USA MongolietThe HU Ft. William DuVall - This Is Mongol (Rock)
vancairo | Torsdag den 13. april 2023 kl. 23:50

StorbritanienYou Me At Six - God Bless The 90s Kids (Rock)
vancairo | Torsdag den 13. april 2023 kl. 23:50

Sebastian Bull - Tasty Danmark
(Pop)

vancairo | Torsdag den 13. april 2023 kl. 23:48

Sebastian Bull Rygaard Sarning er skuespiller og har spillet med i en del danske film og serier - og altså tilsyneladende også sanger.

"Tasty" er glad UrbanPop i bedste Citybois-stil og man skulle ikke tro, at Bull ofte bliver castet som bad boy, efter de første toner.

Men nummeret nævner i flæng hvordan der tages stoffer og at underboen da lige kan blive banket.

Det virker dog lidt plat, når Bull selv har udtalt at han faktisk slet ikke er en bad boy, men er vokset op i rigmandsghettoen Hellerup i en velstillet familie.

Men - det sælger vel, må man formode.

Og som de fleste der følger en del med i musik ved, så gælder alle regler indenfor den branche - så længe det sælger.

Forståes - du må ikke udtale dig forkert ang. Ukraine-krigen, være kritisk over for LGBT+ eller den slags. Men ellers ...!

Det kan undre i en tid hvor de unges ve og vel er på alles læber. Der snakkes om TikTok´s uhyrligheder (som ikke er en skid være end andre sociale medier, søgemaskiner eller lignende), salg af nikotinprodukter til let påvirkelige unge osv. osv. - at INGEN ellers ser lidt kritisk på hvad f.eks musikbranchen spytter ud hver eneste uge. 

Det er som sagt sådan, at ved mindre du er pædofil, russervenlig, homefobisk eller åbent antifeminist, så er alting fint.

Så om du synger om hård sex, narkosalg, at skyde dem fra den anden bande eller  er dømt for vold, narkokriminalitet eller deling af sexklip af mindeårige eller som her f.eks at banke underboen, ja så er der ingen der løfter et øjenbryn.

Nå, det var et surt opstød herfra om den fuldstændigt manglende etik og moral hos musikbranchen. I dette tilfælde igen-igen bla. Universal Music. 

Ellers som tidligere nævnt et ganske fint UrbanPop-udspil i den lette Citybois-kategori. Om den hårdtslående Hellerup-dreng får et hit, må tiden vise.

TysklandNena - Karawane (Pop)
vancairo | Torsdag den 13. april 2023 kl. 01:08

USAAshnikko - Worms (Pop)
vancairo | Torsdag den 13. april 2023 kl. 01:08

StorbritanienSimply Red - Shades 22 (Pop)
vancairo | Torsdag den 13. april 2023 kl. 01:08

USACaroline Polachek - Blood And Butter (Pop)
vancairo | Torsdag den 13. april 2023 kl. 01:08

StorbritanienThe Lottery Winners Ft. Boy George - Let Me Down (Pop)
vancairo | Torsdag den 13. april 2023 kl. 01:08

USAWeyes Blood - Children Of The Empire (Pop)
vancairo | Torsdag den 13. april 2023 kl. 01:07

HollandKlubbheads - Self Control (Dance/Electronica/House)
vancairo | Torsdag den 13. april 2023 kl. 01:07

SydkoreaIVE - Kitsch (Pop)
vancairo | Onsdag den 12. april 2023 kl. 16:24

CanadaDrake - Search & Rescue (Urban)
vancairo | Onsdag den 12. april 2023 kl. 16:24

BrasilienAgroPlay Ft. Ana Castela - Nosso Quadro (Pop)
vancairo | Onsdag den 12. april 2023 kl. 16:24

SydkoreaAgust D Ft. IU - People Pt.2 (Urban)
vancairo | Onsdag den 12. april 2023 kl. 16:24

NigeriaSpyro Ft. Tiwa Savage - Who Is Your Guy? (Remix) (African/Afropop)
vancairo | Onsdag den 12. april 2023 kl. 16:24

Sverige LibanonMaher Zain - Rahmatun Lil’Alameen (Pop)
vancairo | Onsdag den 12. april 2023 kl. 16:24

USARod Wave - Fight The Feeling (Urban)
vancairo | Onsdag den 12. april 2023 kl. 16:23

Egypten TunesienAhmed Saad Ft. Nordo & Ahmed Zaeem - Ya 3araf (Pop)
vancairo | Onsdag den 12. april 2023 kl. 16:23

MexicoJunior H & Peso Pluma - El Azul (Latino/Reggaeton)
vancairo | Onsdag den 12. april 2023 kl. 16:23

FinlandLordi - Dead Again Jayne (Rock)
vancairo | Onsdag den 12. april 2023 kl. 00:38

Chemical Brothers - No Reason Storbritanien
(Dance/Electronica/House)

Philip | Onsdag den 12. april 2023 kl. 00:36

Chemical Brothers blev dannet for godt 30 år siden, men det var først i midten af 90´erne de begyndte at slå igennem med numre som "Setting Sun" og "Block Rocking Beats" fra 1996, der begge nåede 1.-plads i UK.

 

Seneste udspil fra deres side er "No Reason", hvor de stadig holder sig til den mere alternativt-prægede del af dancegenrerne.

DanmarkReveal Party - My Boy Pt. 2 (Alternative)
vancairo | Mandag den 10. april 2023 kl. 23:31

DanmarkZynn & No Others Ft. Feb - Don’t Mess With My Man (Dance/Electronica/House)
vancairo | Mandag den 10. april 2023 kl. 23:31

DanmarkTheresa Rex - Say Something (Pop)
vancairo | Mandag den 10. april 2023 kl. 23:31

DanmarkRiyah - Dead Rose (Rock)
vancairo | Mandag den 10. april 2023 kl. 23:31

Danser Med Drenge - Pianomand Danmark
(Pop)

vancairo | Mandag den 10. april 2023 kl. 23:29

Bandet Danser med Drenge har efterhånden 30 år på bagen, siden de i 1993 brød igennem med "Hvorlænge Vil Du Ydmyge Dig".

De slog dog aldrig igennem på samme måde som f.eks Tøsedrengene, som flere af medlemmerne tidligere havde været en del af. Til gengæld har de altså holdt ved og har i mange år været en kæmpe populært live-navn.

Der har dog ikke været lige nemt hele tiden, allerede i 1994 døde forsangerinden Philippa Bulgin af kræft i underlivet. Hun nåede dog at indspille sange til endnu et album og i dag, er det hendes vocal på de fleste at bandets store hits.

Sidste år kom frontmand og tovholder Klaus Kjellerup ud i et regulært stormvejr, med nogle kontroversielle og siden modbeviste kommentarer/meninger om krigen i Ukraine. Dette afledte at sangerinden siden 1994 Rie Rasmussen og to andre medlemmer forlod Danser Med Drenge.

En shitstorm hedder den slags nutildags og Klaus Kjellerup er stadig udsat for hetz og "cancelling" og det samme er resten af bandet - i hvert fald den nye sangerinde Ida Ambrose også.

Ida Ambrose har tidligere bla. hittet som den ene del af pigeduoen IdaAida og såmænd også småhittet på egen hånd. 

Nu gælder det altså som forsangerinde i Danser Med Drenge og det er store sko at skulle udfylde efter de tidligere sangerinder. Men det gør hun til topkarakter, hendes vocal har altid været - og her, hamrende stærk og flot.

Trods det vedvarende stormvejr imod Kjellerup & co. har de netop udgivet albummet Giv Slip Nu, hvor der allerede er sluppet en bunke udspil ud fra.

Ét af dem er Kim Larsen´s "Pianomand", som på trods af alt, har ligget på DR´s Dansktoppen i flere måneder.

Den hitter desværre ikke på landets andre Dansktop-lister, og har derfor ikke opnået "point" nok til at nå ind på vores CB Denmark-Danmark-liste herfra. 

Men den gamle klassiker, den flotte nye version, Ambrose´s vocal og et stille håb om at droppe had og "cancelling", gør at "Pianomand" med Danser Med Drenge får chancen som tester på CB Denmark-Danmark-listen i denne uge.

Snup en lytter, folkens.

DanmarkKaren Mukupa - Hvid Pige (Urban)
vancairo | Mandag den 10. april 2023 kl. 00:44

DanmarkShe´s A Sailor - Radio Now (Pop)
vancairo | Mandag den 10. april 2023 kl. 00:44

DanmarkMollie - Ligesom Så Langt Væk (Singer/Songwriter)
vancairo | Mandag den 10. april 2023 kl. 00:43

DanmarkOtan Raw - Still I Wanna Go There (Rock)
vancairo | Mandag den 10. april 2023 kl. 00:43

DanmarkSusanne Ørum - You Tell Me (Pop)
vancairo | Mandag den 10. april 2023 kl. 00:43

Ugens HitPick

Ghost - Jesus He Knows Me Sverige
(Rock)

vancairo | Mandag den 10. april 2023 kl. 00:32

Ugens HitPick er fra Sverige - nærmere betegnet det svenske Rockband Ghost.

Bandet der består af Tobias Forge og en hel bunke anonyme bandmedlemmer (alle er maskerede) har eksisteret siden 2006.

De har været ret kontroversielle af forskellige grunde, bla. deres sataniske tilgang til musikken. Hvor meget der er sandt er dog lodt uklart, da bandet helt klart har en interesse i at være kontroversielle.

Deres største og vel nok eneste mainstream hit, var med 2019-nummeret "Mary On A Cross" - dog i 2022. Nummeret tog fart via TikTok og endte såmænd med nogle uger på Top Of The World-listen.

Nu er bandet på vej med en ny EP med fire coverversioner og perfekt timet til påsken, så er første udspil herfra, Genesis-coverversionen "Jesus He Knows Me" fra 1992.

Nummeret der originalt handler om TV-evangelister, deres dobbeltmoral, grådighed og måde at lokke penge ud af folk, var dengang flankeret af én - som altid fra Genesis dengang - humoristisk video.

Ghost´s video bygger meget på det samme, men er dog lige skruet et par takker op og den er bestemt ikke for sarte sjæle!!

Musikalsk der lyder det som man forventer, hvis man kender klassikeren og til det svenske Rockband.

Ghost´s unikke poppede side af deres rock passer bare godt til den slags her.

Det bliver næppe noget nyt mainstreamhit, men det skal nok få nogle kritikere op ad stolene - ikke mindst musikvideoen. Men fedt er det nu - og ja, vi havde brug for noget andet end Pop som denne uges HitPick:-)

Snup en lytter til "Jesus He Loves Me" fra Ghost, folkens!

Vælg en uge
Januar01020304
Februar05060708
Marts0910111213
April14151617
Maj18192021
Juni2223242526
Juli27282930
August31323334
September3536373839
Oktober40414243
November4445464748
December495051

Vælg et år:

2007   2008   2009  

2010   2011   2012  

2013   2014   2015  

2016   2017   2018  

2019   2020   2021  

2022   2023   2024