Seneste hitlister:

Brugernes Top-50 Søn. 23. juni 2024 - 00:30

CB TimeMachine Søn. 23. juni 2024 - 00:29

Philip Lør. 22. juni 2024 - 22:45

CB Dancefloor Lør. 22. juni 2024 - 00:05

CB Urbanized Fre. 21. juni 2024 - 00:05

Brugernavn:
Kode:

Opret profil (Register)

Kontakt

Artist: Titel:

Hittips

Uge 16 - 2023

StorbritanienEd Sheeran - Boat (Singer/Songwriter)
vancairo | Søndag den 23. april 2023 kl. 12:42

Bebe Rexha & Snoop Dogg - Satellite (Pop)
inter1908 | Søndag den 23. april 2023 kl. 12:42

StorbritanienEllie Goulding - Tastes Like You (Pop)
inter1908 | Søndag den 23. april 2023 kl. 12:42

Cannons - Loving You
(Alternative)

Philip | Søndag den 23. april 2023 kl. 12:40

For et par år siden nåede amerikanske Cannons 6.-plads på CB Critic Alt med nummeret "Fire for You".

 

Gruppen blev dannet i 2013, og siden 2015 har de udgivet musik.

Bortset fra "Fire for You", der nåede 1.-plads på den amerikanske alternativliste, har der ikke været de helt store hitlisteplaceringer for dem, men når jeg hører deres seneste udspil, ville jeg mene at de i hvert fald fortjener et nærmere lyt, hvis man er til denne blanding af indiemusik og feel-good-pop.

Storbritanien KosovoRegard & Ella Henderson - No Sleep (Dance/Electronica/House)
vancairo | Lørdag den 22. april 2023 kl. 00:33

StorbritanienSigala, Mae Muller & Caity Baser Ft. Stefflon Don - Feels This Good (Dance/Electronica/House)
vancairo | Lørdag den 22. april 2023 kl. 00:33

HollandTech It Deep - Maria Maria (Dance/Electronica/House)
vancairo | Lørdag den 22. april 2023 kl. 00:33

Lia Larsson - Fara Ner På Byn Sverige
(Dance/Electronica/House)

Philip | Lørdag den 22. april 2023 kl. 00:30

For et par måneder siden tippede jeg "Banka Banka" med den svenske TikTok-stjerne Lia Larsson.

 

Nu er hun ude med en opfølger, og her får vi et eksempel på at det ikke længere kun er tyskerne der kan finde ud af at blande dance og schlagermusik. Lia Larsson klarer det også ret fin her i "Fara Ner På Byn".

Belgien DR CongoHamza & Damso - Nocif (Urban)
vancairo | Fredag den 21. april 2023 kl. 00:34

Emi Flemming & Noisetime - Alles Nur Geklaut
(Dance/Electronica/House)

Philip | Fredag den 21. april 2023 kl. 00:32

For et par år siden tippede jeg nummeret "Alles nur geklaut" med Mia Julia, Specktakel, Sabbotage, Frenzy, Jay Ventura.

 

Det er dog ikke det nummer der nu er kommet ud i en ny version. Men en coverversion er det imidlertid. Det var https://www.youtube.com/watch?v=yMR45cZbvDw" target="_blank">Die Prinzen, der havde et hit med den tilbage i slutningen af 1993, hvor det i øvrigt også blev til en enkelt uge på min egen 19.-plads i december 1993.

USABoygenius - Not Strong Enough (Alternative)
vancairo | Torsdag den 20. april 2023 kl. 13:51

USAD4vd - Worthless (Pop)
vancairo | Torsdag den 20. april 2023 kl. 13:51

AustralienPeking Duk Ft. Darren Hayes - I Want You (Dance/Electronica/House)
vancairo | Torsdag den 20. april 2023 kl. 10:37

CanadaCéline Dion - Love Again (Pop)
vancairo | Torsdag den 20. april 2023 kl. 10:37

Tyskland ØstrigScooter & Harris & Ford - Techno Is Back (Dance/Electronica/House)
vancairo | Torsdag den 20. april 2023 kl. 10:37

Günther - Coupe De Main Sverige
(Dance/Electronica/House)

Philip | Torsdag den 20. april 2023 kl. 10:35

Nr. 2 på min egen årsliste sidste år var "Sex Myself" med svenske Günther, der derudover havde et hit i midten af 00´erne med en cover på Samantha Fox´ "Touch Me".

 

Hvordan det kommer til at gå med "Coupe De Main", er ikke til at sige. Jeg var også lidt tid om at tage "Sex Myself" til mig.

Lyden er omtrent den samme som i "Sex Myself", men bare lidt mindre catchy.

 

USADavid Kushner - Daylight (Singer/Songwriter)
vancairo | Onsdag den 19. april 2023 kl. 16:18

USAJack Black - Peaches (Comedy)
vancairo | Onsdag den 19. april 2023 kl. 16:18

USAPost Malone - Chemical (Pop)
vancairo | Onsdag den 19. april 2023 kl. 16:18

USA Trinidad & TobagoIce Spice & Nicki Minaj - Princess Diana (Urban)
vancairo | Onsdag den 19. april 2023 kl. 16:17

MarokkoLiamsi - Mon Love Oho (Urban)
vancairo | Onsdag den 19. april 2023 kl. 16:17

NigeriaTiwa Savage, Ayra Starr & Young Jonn - Stamina (African/Afropop)
vancairo | Onsdag den 19. april 2023 kl. 16:17

USA RuslandDecisive Pink - Destiny (Alternative)
vancairo | Onsdag den 19. april 2023 kl. 16:17

Tribbs - Without You
(Dance/Electronica/House)

Philip | Onsdag den 19. april 2023 kl. 16:15

Tropical house i den mere poppede ende er hvad jeg vil sætte som stempel på dette stykke musik.

 

Så vidt jeg kan google mig til, kommer Tribbs fra Polen, hvilket jeg aldrig havde gættet ud fra lyden, der mere leder mig i retning af Tyskland, Belgien, Holland eller det sydeuropæiske.

DanmarkTobias Rahim - Orange (Pop)
vancairo | Tirsdag den 18. april 2023 kl. 00:07

Danmark SchweizDJ Aligator Ft. Ilira - Feel Like Coming Home (Dance/Electronica/House)
vancairo | Tirsdag den 18. april 2023 kl. 00:06

DanmarkAwinbeh - Sweet Rendezvous (Pop)
vancairo | Tirsdag den 18. april 2023 kl. 00:06

DanmarkEnglando - Red Flags (Pop)
vancairo | Tirsdag den 18. april 2023 kl. 00:06

DanmarkThe Darkest Moment - Tragedy (Rock)
vancairo | Tirsdag den 18. april 2023 kl. 00:06

DanmarkMichael Winckler - Leve Livet (Schlager/Dansktop/Volksmusik)
vancairo | Tirsdag den 18. april 2023 kl. 00:06

DanmarkJuncker - Venner Og Brødre (Pop)
vancairo | Tirsdag den 18. april 2023 kl. 00:06

DanmarkWisekids - Baianá (Dance/Electronica/House)
vancairo | Tirsdag den 18. april 2023 kl. 00:05

DanmarkJimilian - Fræk (Urban)
vancairo | Tirsdag den 18. april 2023 kl. 00:05

DanmarkMalte Ebert - Hader Det (Pop)
vancairo | Tirsdag den 18. april 2023 kl. 00:05

Loona - Dreams Are My Reality Holland
(Dance/Electronica/House)

Philip | Tirsdag den 18. april 2023 kl. 00:03

I et kvart århundrede har hollandske Loona udgivet musik, fortrinsvis coverversioner. Første gang jeg stødte på hende, var da hun sang "Hijo de la Luna", der tidligere havde været et hit for Mekano i 1990, og senere "Latino Lover", der var en cover på Luvs 1978-hit, "You´re the greatest lover".

 

Og denne gang er heller ikke nogen undtagelse. Det er Richart Sandersons klassiker, "Reality", der nu er ude i en ny version af Loona.

 

Genren er nærmest handz-up som det lød for 15-20 år siden.

DanmarkAllen Anjeh - Rising Sun (Urban)
vancairo | Mandag den 17. april 2023 kl. 00:47

Danmark AustralienLast Knight In Paris Ft. Honey-B-Sweet - Moorland (Dance/Electronica/House)
vancairo | Mandag den 17. april 2023 kl. 00:47

DanmarkLucaLea - Ingen Anden (Pop)
vancairo | Mandag den 17. april 2023 kl. 00:46

DanmarkEvigby - Narkosalg (Urban)
vancairo | Mandag den 17. april 2023 kl. 00:46

DanmarkAnne Katrine Tove - Skaber Ord (Pop)
vancairo | Mandag den 17. april 2023 kl. 00:46

Ugens HitPick

Nico Santos - Number 1 Tyskland
(Pop)

vancairo | Mandag den 17. april 2023 kl. 00:26

Ugens HitPick er fra Tyskland.

Nico Santos er trods navnet tysk, men dog opvokset i Spanien. Han hedder egentligt Nico Wellenbrink og det er da også i Tyskland og nabolandene hans de seneste år har scoret en del store hits.

Her på ChartBase har han også været en god portion gange - ofte som featured, dog mest på Brugernes charts eller CB Dancefloor. Men nu får han altså den store bevågenhed i denne uge og kan måske endelig storhitte her.

Nu gælder det "Number 1" - eller det hedder sangen i hvert fald.

Det er et stille men ganske catchy popudspil, hvor hans flotte og letgenkendelige vocal virkeligt kommer til sin ret.

Den tilhørende video skulle i øvrigt være "instrueret" af ChatGPT - AI-Chatbotten, der lige nu sammen med lignende AI´s "truer" med at vende verden fuldstændigt på hovedet.

Først og fremmest er det dog musikken her det gælder så snup en lytter til "Number 1" fra Nico Santos, folkens!

 

Vælg en uge
Januar01020304
Februar05060708
Marts0910111213
April14151617
Maj18192021
Juni2223242526
Juli27282930
August31323334
September3536373839
Oktober40414243
November4445464748
December495051

Vælg et år:

2007   2008   2009  

2010   2011   2012  

2013   2014   2015  

2016   2017   2018  

2019   2020   2021  

2022   2023   2024