Seneste hitlister:

CB Urbanized Fre. 14. juni 2024 - 00:05

CB The Rock Fre. 14. juni 2024 - 00:04

CB Critic-Alt Tors. 13. juni 2024 - 00:05

CB 25+ Tors. 13. juni 2024 - 00:04

Top Of The World Ons. 12. juni 2024 - 00:05

Brugernavn:
Kode:

Opret profil (Register)

Kontakt

Artist: Titel:

Hittips

Uge 19 - 2023

Minelli - Peligrosa (Pop)
inter1908 | Søndag den 14. maj 2023 kl. 01:30

Alice Et Moi - Photographies (Pop)
Philip | Søndag den 14. maj 2023 kl. 01:30

USACoi Leray - My Body (Pop)
inter1908 | Søndag den 14. maj 2023 kl. 01:30

Käärijä - Cha Cha Cha Finland
(Dance/Electronica/House)

vancairo | Søndag den 14. maj 2023 kl. 01:29

En flot ESC-finale, dog fyldt med al for meget politik og dobbeltmoral, løb her til aften af stablen i Liverpool.

Danmark floppede ud allerede i semi-finalen igen-igen-igen (måske DR skulle begynde at tage det seriøst), så det var Sverige, Norge og Finland der udgjorde det nordiske islæt. 

De var også alle tre blandt favoritterne og endte alle samlet i Top-5.

Kæmpefavoritten "Tattoo" fra Loreen vandt totalt overlegent hos fagjuryerne, mens "Cha Cha Cha" fra finske Käärijä gjorde ligeså hos seerne.

Samlet blev det "Tattoo" der vandt og dermed vandt Loreen for anden gang Eurovision Song Contest.

Personligt drog jeg et lettelsens suk da Sverige vandt. Det havde været tragikomisk hvis Finland eller den samlede tredjeplads ""Unicorn" fra israelske Noa Kirel vandt et år hvor vi alle peger fingre af Rusland og de er smidt ud af ESC.

Finland fordi "det er svært ikke at drage paralelleler mellem bidraget og "Uno" fra russiske Little Big i 2020 - kæmpefavoritten, da ESC 2020 blev aflyst grundet Covid-19.

Israel fordi de har besat Palæstina i over 50 år og så ville de sgu uanset hvordan man vender og drejer det, se grotesk ud at vi peger fingre af Rusland men giver topkarakterer til Israel.

Når det så er sagt, ja så endte det tidligere HitPick her på CB fra september 2022 -  "Solo" fra polske Blanka i nederste halvdel og det samme gjorde den akutuelle Nr 1. på Brugernes Top-50 "Évidemment" fra La Zarra.

Men - vinderen "Tattoo" fra Loreen, har allerede tilbragt 3 uger som Nr 1. på Top Of ChartBase og i alt 7 uger i Top-2 - så helt forkerte på den er vi CB´ere ikke.

Hvordan afstemningen på vores CB Eurovision Song Contest 2023 endte op - får vi at se i løbet af søndag/mandag.

 

Her er det seernes vinder af ESC - og vil egentligt derfor den fortjente vinder (også den publikum i Liverpool råbte på hele tiden) - "Cha Cha Cha" fra finske Käärijä.

partyfever | Søn. 14. maj 2023 kl. 07:29

Et helt igennem fantastisk show. Vidunderlige værter, smuk musik, flotte sceneshows og en rigtig god produktion og en fortjent vinder. Troe ikke jeg har set et mere gennemført Eurovision show end det englænderne præsterede igår. Mine favoritter var Sverige, Finland, Norge, UK Italien. Dog må det være lidt bittersødt at det er pga juryen at Loreen vandt

Sverige ItalienParisi, Sebastian Ingrosso & Steve Angello - U Ok? (Dance/Electronica/House)
vancairo | Lørdag den 13. maj 2023 kl. 00:27

Storbritanien HollandJonas Blue Ft. Rani - Finally (Dance/Electronica/House)
vancairo | Lørdag den 13. maj 2023 kl. 00:27

StorbritanienLayo & Bushwacka - Love Story (vs. Finally) (Paul Woolford 2023 Remix) (Dance/Electronica/House)
vancairo | Lørdag den 13. maj 2023 kl. 00:26

StorbritanienKings Of The Rollers & Katy B - Paradise (UK Garage/Grime/Bassline/Dubstep)
vancairo | Lørdag den 13. maj 2023 kl. 00:26

Vanbot - I Will Never Not Have Had You
(Pop)

Philip | Lørdag den 13. maj 2023 kl. 00:24

Hun lyder det borgerlige navn Ester Ideskog, men i musikken kalder hun sig Vanbot.

Det er første gang jeg ser hendes navn, men nhun har været aktiv på den svenske scene siden 2011, og i 2012 optrådte hun ved https://da.wikipedia.org/wiki/South_by_Southwest" target="_blank">SXSW-festivallen i Texas, og på den tid blev hendes musik sammenlignet med Robyn.

 

Sammenligningen kan jeg egentlig godt følge, når jeg hører dette nummer.

BelgienHooverphonic - Por Favor (Pop)
vancairo | Fredag den 12. maj 2023 kl. 15:09

Storbritanien Holland ItalienEddy Grant Vs. 2 Brothers On The 4th Floor - Jo´anna Dreams (Paolo Monti Mashup 2023) (Dance/Electronica/House)
vancairo | Fredag den 12. maj 2023 kl. 15:08

Frankrig DR CongoSDM - Bolide Allemand (Urban)
vancairo | Fredag den 12. maj 2023 kl. 13:57

NigeriaAsake - 2:30 (African/Afropop)
vancairo | Fredag den 12. maj 2023 kl. 13:57

USABroadside Ft. Brian Butcher - Cruel (Rock)
vancairo | Fredag den 12. maj 2023 kl. 10:25

USARancid - Tomorrow Never Comes (Rock)
vancairo | Fredag den 12. maj 2023 kl. 10:25

USAExtreme - Banshee (Rock)
vancairo | Fredag den 12. maj 2023 kl. 10:25

Storbritanien TysklandTake That Ft. Calum Scott - Greatest Day (Robin Schulz Rework) (Dance/Electronica/House)
vancairo | Fredag den 12. maj 2023 kl. 00:09

MoldovaCrazy Loop - Love Maria (Pop)
vancairo | Fredag den 12. maj 2023 kl. 00:09

StorbritanienUnderworld - And The Colour Red (Dance/Electronica/House)
vancairo | Fredag den 12. maj 2023 kl. 00:09

Tyskland PeruSofia Kourtesis - Madres (Dance/Electronica/House)
vancairo | Fredag den 12. maj 2023 kl. 00:09

StorbritanienGretel Hänlyn - King Of Nothing (Alternative)
vancairo | Fredag den 12. maj 2023 kl. 00:08

ItalienPaola & Chiara - Mare Caos (Pop)
vancairo | Fredag den 12. maj 2023 kl. 00:08

StorbritanienAlison Goldfrapp - So Hard So Hot (Dance/Electronica/House)
vancairo | Fredag den 12. maj 2023 kl. 00:08

SverigeLill-Babs - Letkis-Jenka (J.O.X Remix) (Dance/Electronica/House)
vancairo | Fredag den 12. maj 2023 kl. 00:07

Butschi, Felix Jaehn & Fairy Mary - Atme Ein (Atme Rauch Aus)
(Dance/Electronica/House)

Philip | Fredag den 12. maj 2023 kl. 00:06

Gennem de sidste ti år har Felix Jaehn haft forskellige hits i forskellige konstellationer. Det har altid været sammen med andre, i hvert fald når det gælder de numre han har haft med på hitlisterne her på ChartBase.

 

Det gælder også denne gang, hvor de to andre navne der er med, som sædvanlig er navne der er helt ukendte for mig, og som jeg næppe kan huske om fem minutter.

Men det bliver musikken ikke dårligere af.

USA2Pac Ft. Syke - All Eyez On Me (DJ Belite Remix) (Dance/Electronica/House)
vancairo | Onsdag den 10. maj 2023 kl. 00:03

IndienArijit Singh - O Bedardeya (Pop)
vancairo | Onsdag den 10. maj 2023 kl. 00:02

SydkoreaSeventeen - Super (Asian/J-pop/K-pop)
vancairo | Onsdag den 10. maj 2023 kl. 00:02

USAJonas Brothers - Waffle House (Pop)
vancairo | Onsdag den 10. maj 2023 kl. 00:02

NigeriaAdekunle Gold & Zinoleesky - Party No Dey Stop (African/Afropop)
vancairo | Onsdag den 10. maj 2023 kl. 00:02

SverigeThe Hives - Bogus Operandi (Rock)
vancairo | Onsdag den 10. maj 2023 kl. 00:02

Chorale - Asystole
(Dance/Electronica/House)

Philip | Onsdag den 10. maj 2023 kl. 00:01

Når finnerne udgiver dance, er det gerne med et glimt i øjet, men her lyder det mere hollandsk, tysk eller belgisk.

 

Chorale har dog eksisteret siden 2000 og fik pladekontrakt i 2003, hvor de blev lanceret som "Finlands svar på Scooter".

Der er dog ikke meget Scooter over lyden i deres seneste udspil. Hardcorelyden er der dog i allerhøjeste grad.

DanmarkBenny Jamz & Gilli - Tudo Bem (Urban)
vancairo | Tirsdag den 09. maj 2023 kl. 00:42

DanmarkBaloosh, Pay & Xabski - Helwa (Urban)
vancairo | Tirsdag den 09. maj 2023 kl. 00:42

Danmark GrønlandKuuna - Ikinngut (Singer/Songwriter)
vancairo | Tirsdag den 09. maj 2023 kl. 00:41

DanmarkToko - Tag Fat (Urban)
vancairo | Tirsdag den 09. maj 2023 kl. 00:41

DanmarkAnjel Ft. Gavin Mistry - Burning Down (Rock)
vancairo | Tirsdag den 09. maj 2023 kl. 00:41

DanmarkLay - Run Away (Urban)
vancairo | Tirsdag den 09. maj 2023 kl. 00:41

DanmarkDaniel McMillan Ft. Kasper Juul - Drag Me Down (Pop)
vancairo | Tirsdag den 09. maj 2023 kl. 00:41

Danmark Færøerne USAMarianna Winter - Consequences (Urban)
vancairo | Tirsdag den 09. maj 2023 kl. 00:41

DanmarkA Horrible Death To A Horrible Man - First Light (Rock)
vancairo | Tirsdag den 09. maj 2023 kl. 00:41

Danmark UkraineKölsch Ft. Troels Abrahamsen - All That Matters (Artbat Remix) (Dance/Electronica/House)
vancairo | Tirsdag den 09. maj 2023 kl. 00:40

DanmarkNavie - Broke (Urban)
vancairo | Tirsdag den 09. maj 2023 kl. 00:40

DanmarkAfskum - Kommer I Bølger (Alternative)
vancairo | Tirsdag den 09. maj 2023 kl. 00:40

DanmarkPeter Nygaard - Der Var Engang (Pop)
vancairo | Tirsdag den 09. maj 2023 kl. 00:40

DanmarkFidus Ft. Olivia Aia - Giv Slip (Urban)
vancairo | Tirsdag den 09. maj 2023 kl. 00:39

DanmarkSåForSatan - Røre Ved Mig (Pop)
vancairo | Tirsdag den 09. maj 2023 kl. 00:39

DanmarkJimilian - Ørn (Urban)
vancairo | Tirsdag den 09. maj 2023 kl. 00:39

DanmarkTakykardia - Brain Attack! (UK Garage/Grime/Bassline/Dubstep)
vancairo | Tirsdag den 09. maj 2023 kl. 00:39

Dagny - Heartbreak In The Making
(Pop)

Philip | Tirsdag den 09. maj 2023 kl. 00:38

Dagny er en norsk singer/songwriter, der faktisk har haft nogle hits herinde, specielt på brugernes egne hitlister.

Hendes største hit, målt i antallet af brugere der har haft hende med på deres lister, var "Drink About" sammen med Seeb. Den var på hele fire brugerlister tilbage i 2018.

 

Musikken er efter min mening lidt federe end typisk singer/songwritermusik, hvilket også er grunden til at jeg lader "pop" stå som primære genre og SSW som sekundær genre.

MaltaThe Busker - Dance (Our Own Party) (Pop)
vancairo | Mandag den 08. maj 2023 kl. 13:23

SerbienLuke Black - Samo Mi Se Spava (Pop)
vancairo | Mandag den 08. maj 2023 kl. 13:23

LetlandSudden Lights - Aija (Alternative)
vancairo | Mandag den 08. maj 2023 kl. 13:22

PortugalMimicat - Ai Coracao (Pop)
vancairo | Mandag den 08. maj 2023 kl. 13:22

SchweizRemo Forrer - Watergun (Pop)
vancairo | Mandag den 08. maj 2023 kl. 13:22

IsraelNoa Kirel - Unicorn (Pop)
vancairo | Mandag den 08. maj 2023 kl. 13:22

MoldovaPasha Parfeni - Soarele Si Luna (Pop)
vancairo | Mandag den 08. maj 2023 kl. 13:22

AserbajdsjanTuralTuranX - Tell Me More (Pop)
vancairo | Mandag den 08. maj 2023 kl. 13:22

TjekkietVesna - My Sister´s Crown (Pop)
vancairo | Mandag den 08. maj 2023 kl. 13:21

HollandMia Nicolai & Dion Cooper - Burning Daylight (Pop)
vancairo | Mandag den 08. maj 2023 kl. 13:21

FinlandKäärijä - Cha Cha Cha (Dance/Electronica/House)
vancairo | Mandag den 08. maj 2023 kl. 13:21

ArmenienBrunette - Future Lover (Pop)
vancairo | Mandag den 08. maj 2023 kl. 13:21

RumænienTheodor Andrei - D.G.T. (Off And On) (Pop)
vancairo | Mandag den 08. maj 2023 kl. 13:21

EstlandAlika - Bridges (Pop)
vancairo | Mandag den 08. maj 2023 kl. 13:20

BelgienGustaph - Because Of You (Dance/Electronica/House)
vancairo | Mandag den 08. maj 2023 kl. 13:20

Australien CypernAndrew Lambrou - Break A Broken Heart (Pop)
vancairo | Mandag den 08. maj 2023 kl. 13:20

GrækenlandVictor Vernicos - What They Say (Pop)
vancairo | Mandag den 08. maj 2023 kl. 13:20

SlovenienJoker Out - Carpe Diem (Rock)
vancairo | Mandag den 08. maj 2023 kl. 13:20

GeorgienIru - Echo (Pop)
vancairo | Mandag den 08. maj 2023 kl. 13:19

Italien San MarinoPiqued Jacks - Like An Animal (Rock)
vancairo | Mandag den 08. maj 2023 kl. 13:19

ØstrigTeya & Salena - Who The Hell Is Edgar? (Pop)
vancairo | Mandag den 08. maj 2023 kl. 13:19

Kosovo AlbanienAlbina & Familja Kelmendi - Duje (Pop)
vancairo | Mandag den 08. maj 2023 kl. 13:19

LitauenMonika Linkyté - Stay (Pop)
vancairo | Mandag den 08. maj 2023 kl. 13:19

AustralienVoyager - Promise (Rock)
vancairo | Mandag den 08. maj 2023 kl. 13:19

ItalienMarco Mengoni - Due Vite (Pop)
vancairo | Mandag den 08. maj 2023 kl. 13:18

SpanienBlanca Paloma - Eaea (World Music)
vancairo | Mandag den 08. maj 2023 kl. 13:18

Nigeria UkraineTvorchi - Heart Of Steel (Pop)
vancairo | Mandag den 08. maj 2023 kl. 13:18

Ugens HitPick

Lyrre - Chariot Of Sun Polen
(Rock)

vancairo | Mandag den 08. maj 2023 kl. 08:35

Ugens HitPick er fra Polen.

Bandet Lyrre har kun et par år på bagen, men hver især har medlemmerne været i branchen i mange år.

Michalina Malisz hedder fronktkvinden/-sangerinden, som står bag bandet sammen med sin mand Piotr Martus.

Stilen er symphonic-metal/-rock - eller rettere "middelalder-rock".

"Chariot Of Sun" er et flot nummer og ledes an, af lyden af forsanger Michalina´s spil på middelalderinstrumentet hurdy-gurdy.

Det er ikke den sound vi normalt har her på ChartBase og noget stort mainstreamhit er der heller ikke i vente.

Men det er en af de oplevelser man ikke skal snyde sig selv for.

Snup en lytter til Lyrre´s "Chariot Of Sun", folkens.

 

Vælg en uge
Januar01020304
Februar05060708
Marts0910111213
April14151617
Maj18192021
Juni2223242526
Juli27282930
August31323334
September3536373839
Oktober40414243
November4445464748
December495051

Vælg et år:

2007   2008   2009  

2010   2011   2012  

2013   2014   2015  

2016   2017   2018  

2019   2020   2021  

2022   2023   2024