Seneste hitlister:

Brugernes Top-50 Søn. 23. juni 2024 - 00:30

CB TimeMachine Søn. 23. juni 2024 - 00:29

Philip Lør. 22. juni 2024 - 22:45

CB Dancefloor Lør. 22. juni 2024 - 00:05

CB Urbanized Fre. 21. juni 2024 - 00:05

Brugernavn:
Kode:

Opret profil (Register)

Kontakt

Artist: Titel:

Hittips

Uge 20 - 2023

Blanco & Mina - Un Briciolo Di Allegria (Pop)
Philip | Søndag den 21. maj 2023 kl. 00:34

Camden Cox - Gold (Dance/Electronica/House)
Philip | Søndag den 21. maj 2023 kl. 00:34

Daði Freyr - Whole Again Island
(Pop)

Philip | Søndag den 21. maj 2023 kl. 00:32

For tre år siden skulle Daði Freyr have repræsenteret Island ved det internationale Melodigrandprix, hvis det da ikke havde været for coronapandemien, og at nogle europæiske lande er mere tilbagestående end os, når det gælder IT og dermed muligheden for at afvikle showet via internet og eventuelt optagelser fra deres nationale shows.

 

Men nu er de i hvert fald ude med et nyt udspil, og denne gang er det en coverversion. Det var Atomic Kitten, der havde et hit med den i UK tilobage i foråret 2001.

partyfever | Søn. 21. maj 2023 kl. 07:03

Denne coverversion var en den af en fuldsrændig fantastisk pause underholdning ved Eurovision showet. Hvor tidligere ESC deltagere fremførte hits fra Liverpools musik katalog. Elsker den her version af “Whole Again”…

partyfever | Søn. 21. maj 2023 kl. 07:03

*var en del..

Philip | Søn. 21. maj 2023 kl. 13:43

Jeg så godt klippet fra ESC på YouTube, men da den nu dukkede op som selvstændig video, googlede jeg den og fandt ud af at den var udgivet på single, og så var det med at få den tippet.

Philip | Søn. 21. maj 2023 kl. 13:44

* som selvstændig studieoptagelse

partyfever | Søn. 21. maj 2023 kl. 19:32

Det er en fremragende version. Originalen er en alltime klassiker, men den her version er virkelig god

Holland Tyskland RumænienR3hab, Inna & Sash! - Rock My Body (Dance/Electronica/House)
vancairo | Lørdag den 20. maj 2023 kl. 14:25

Storbritanien Holland UruguayArmin Van Buuren & Punctual Ft. Alika - On & On (Dance/Electronica/House)
vancairo | Lørdag den 20. maj 2023 kl. 14:25

USA HollandEelke Kleijn Vs. Lee Cabrera - Self Control (Dance/Electronica/House)
vancairo | Lørdag den 20. maj 2023 kl. 14:24

Storbritanien CanadaDelerium Ft. Sarah McLachlan - Silence (Kryder Remix) (Dance/Electronica/House)
vancairo | Lørdag den 20. maj 2023 kl. 14:24

Storbritanien KosovoRita Ora Ft. Fatboy Slim - Praising You (Dance/Electronica/House)
vancairo | Lørdag den 20. maj 2023 kl. 14:24

Borai & Denham Audio - Make Me
(Dance/Electronica/House)

Philip | Lørdag den 20. maj 2023 kl. 14:23

Tilbage i 1986 udgav Donna Allen nummeret "Serious", der småhittede på vore breddegrader i foråret 1987.

Nummeret blev udødeliggjort omkring årsskiftet 1994-1995, da Strike udgav "U Sure Do", hvor bl.a. Serious blev samplet ind.

 

Nu sker det igen, denne gang med Borai & Denham Audio, der kalder nummeret "Make Me".

USARae Sremmurd - Tanisha (Pump That) (Urban)
vancairo | Lørdag den 20. maj 2023 kl. 13:33

USABlxst Ft. Roddy Ricch - Passionate (Urban)
vancairo | Lørdag den 20. maj 2023 kl. 13:33

FrankrigPLK - Demain (Urban)
vancairo | Lørdag den 20. maj 2023 kl. 13:33

USASummer Walker - Karma (Urban)
vancairo | Lørdag den 20. maj 2023 kl. 13:32

USAIce Spice - In Ha Mood (Urban)
vancairo | Lørdag den 20. maj 2023 kl. 13:32

JapanSpitz - Utsukushii Hire (Rock)
vancairo | Fredag den 19. maj 2023 kl. 10:02

ItalienMåneskin - Baby Said (Rock)
vancairo | Fredag den 19. maj 2023 kl. 10:02

Luude & Bru-C Ft. Kevin Lyttle - TMO (Turn Me On)
(Dance/Electronica/House)

Philip | Fredag den 19. maj 2023 kl. 10:00

20 år er der gået siden Kevin Lyttle havde et stort hit over det meste af verden med nummeret "Turn Me On". Indrømmet! Jeg måtte faktisk google ham for at finde ud af dette, da jeg mistede al føling med hvad der hittede udenfor dance-genrerne i 2001-2002.

 

Men måske er anledningen til dette mere danceprægede remix netop at det snart er 20 år siden den kom frem. Ifølge Wikipedie mudkom originalen i oktober 2003.

StorbritanienBloc Party - High Life (Alternative)
vancairo | Torsdag den 18. maj 2023 kl. 00:28

Sverige NigeriaRebecca & Fiona Ft. Dr. Alban - Sing Hallelujah (Disco/Hi-NRG)
vancairo | Torsdag den 18. maj 2023 kl. 00:28

StorbritanienEverything But The Girl - Caution To The Wind (Pop)
vancairo | Torsdag den 18. maj 2023 kl. 00:27

StorbritanienSophie Ellis-Bextor - Lost In The Sunshine (Sudlow Radio Mix) (Dance/Electronica/House)
vancairo | Torsdag den 18. maj 2023 kl. 00:27

StorbritanienRomy - Enjoy Your Life (Dance/Electronica/House)
vancairo | Torsdag den 18. maj 2023 kl. 00:27

The Kolors - Italo Disco Italien
(Dance/Electronica/House)

Philip | Torsdag den 18. maj 2023 kl. 00:25

En stor del af italodiskoen, der udkom i 80´erne, var slet ikke italiensk, men snarere tysk eller hollandsk, og her under New Generation-bølgen har det været lige sådan.

 

Men The Kolors ser ud til at komme fra Italien, og med reference til enkelte hits fra 80´erne (bl.a. Corey Heart - Sunglassesd at Night) går den rent ind.

USALil Durk Ft. J. Cole - All My Life (Urban)
vancairo | Onsdag den 17. maj 2023 kl. 00:23

USA SydkoreaLe Sserafim Ft. Nile Rodgers - Unforgiven (Urban)
vancairo | Onsdag den 17. maj 2023 kl. 00:23

SydkoreaBTS - The Planet (Pop)
vancairo | Onsdag den 17. maj 2023 kl. 00:23

USA MexicoYahritza Y Su Esencia & Grupo Frontera - Frágil (Latino/Reggaeton)
vancairo | Onsdag den 17. maj 2023 kl. 00:22

MexicoLeón Larregui - Su Majestad La Eternidad (Dance/Electronica/House)
vancairo | Onsdag den 17. maj 2023 kl. 00:22

FrankrigCerrone - A Part Of You (Disco/Hi-NRG)
vancairo | Onsdag den 17. maj 2023 kl. 00:22

USATenacious D - Video Games (Comedy)
vancairo | Onsdag den 17. maj 2023 kl. 00:22

USATyler, The Creator Ft. Kali Uchis - See You Again (Urban)
vancairo | Onsdag den 17. maj 2023 kl. 00:22

Katrina - Shut Your Mouth USA
(Rock)

Philip | Onsdag den 17. maj 2023 kl. 00:20

"Walking on Sunshine" får nok en klokke til at ringe hos nogle. Den var et stort hit for Katrina & The Waves i 1985.

Derudover har det mest været mindre hits, der i bedste fald placerede sig i bunden af top-20. Men så kom melodigrandprixet i 1997, hvor de repræsenterede UKI med "Love Shine a Light", der nåede 3.-plads i UK og 2.-plads i Østrig og Norge.

 

Mens Katrine & The Waves er en britisk gruppe, så er Katrina selv amerikaner, og her er hun solo med "Shut Your Mouth", hvor hendes stemme stadig er meget letgenkendelig.

DanmarkUkendt Kunstner - Uden Dig (Pop)
vancairo | Tirsdag den 16. maj 2023 kl. 08:47

DanmarkIceKiid & Artigeardit - Jumeirah (Urban)
vancairo | Tirsdag den 16. maj 2023 kl. 08:47

DanmarkGanger - Mandariner (Pop)
vancairo | Tirsdag den 16. maj 2023 kl. 08:46

DanmarkUkendt Kunstner - Dansktop (Urban)
vancairo | Tirsdag den 16. maj 2023 kl. 08:46

DanmarkBarselona - Real Love (Alternative)
vancairo | Tirsdag den 16. maj 2023 kl. 08:46

DanmarkBenny Jamz & Kesi - Palermo (Urban)
vancairo | Tirsdag den 16. maj 2023 kl. 08:46

DanmarkPil Ft. Wads.png - Dér (Pop)
vancairo | Tirsdag den 16. maj 2023 kl. 08:45

DanmarkBenny Jamz & Lamin - Young Habibi (Urban)
vancairo | Tirsdag den 16. maj 2023 kl. 08:45

DanmarkAugust Høyen - Det Hele Handler Om Dig (Pop)
vancairo | Tirsdag den 16. maj 2023 kl. 08:45

DanmarkBranco & Node - Honeymoon (Urban)
vancairo | Tirsdag den 16. maj 2023 kl. 08:44

DanmarkAshibah - Changes (Dance/Electronica/House)
vancairo | Tirsdag den 16. maj 2023 kl. 08:44

DanmarkUkendt Kunstner - Gran Turismo (Urban)
vancairo | Tirsdag den 16. maj 2023 kl. 08:44

DanmarkThe Bridges - Untouchable (Rock)
vancairo | Tirsdag den 16. maj 2023 kl. 08:43

DanmarkUkendt Kunstner - Hele Dagen (Urban)
vancairo | Tirsdag den 16. maj 2023 kl. 08:43

DanmarkØndi Ft. Tandem - Glasloft (Alternative)
vancairo | Tirsdag den 16. maj 2023 kl. 08:43

DanmarkUkendt Kunstner - Fastelavn (Urban)
vancairo | Tirsdag den 16. maj 2023 kl. 08:42

General Base - You Tyskland
(Dance/Electronica/House)

Philip | Tirsdag den 16. maj 2023 kl. 08:41

Tilbage i midten af 90´erne havde tyske General Base et par hits med "Base of Love" og "I See You". Sidstnævnte nåede endda 1.-plads på min hitliste i foråret 1995.

 

Det er dog først nu det går op for mig at manden bag hedder Thomas Kukula, og at han også stod bag Red 5, der havde en række hits i årene omkring 2000. Så har han pludselig yderligere to nr. 1-hits hos mig, nemlig "I Love You ... Stop" og "Da Beat Goes ...".

 

Og selv om der nu er gået små 30 år siden General Base´ storhedstid, så skuffer seneste udspil ikke hos mig.

DanmarkAlex Vargas - Hey Jude (Pop)
vancairo | Mandag den 15. maj 2023 kl. 12:39

DanmarkThyra Hilden - I Miss You Watching Me (Alternative)
vancairo | Mandag den 15. maj 2023 kl. 12:38

DanmarkRosa Raye - Forever Boy (Pop)
vancairo | Mandag den 15. maj 2023 kl. 12:38

DanmarkJerte - Gyldent Blik (Urban)
vancairo | Mandag den 15. maj 2023 kl. 12:37

DanmarkDopha - Whatever (Rock)
vancairo | Mandag den 15. maj 2023 kl. 12:37

Danmark FærøerneJazzygold - Dyed My Hair Red (Pop)
vancairo | Mandag den 15. maj 2023 kl. 12:36

Ugens HitPick

The Warning - More Mexico
(Rock)

vancairo | Mandag den 15. maj 2023 kl. 09:05

Ugens HitPick er hentet i Mexico.

Det er ikke den blanding af Rap og mexicansk folkemusik, der p.t. megahitter vi har fat i - men Rock!

Trioen The Warning har eksisteret i 10 år og har udgivet musik i 8 år.

Dette til trods for at de 3 medlemmer er mellem 18 og 23 år gamle!

Det skyldes som så ofte før, at det er en søskede trio og her oven i købet en trio af søstre - Alejandra, Daniella og Paulina Villareal Vélez.

Her har vi fat i "More" som måske, måske ikke er en del af et kommende fjerde album.

Det er ganske "vestligt" lydende og herhjemme fra, kunne man sammenligne noget af sounden med Dizzy Mizz Lizzy.

De har succes på Rock-listerne i Nord-Amerika, og nu håber vi de også tager ChartBase med storm.

Snup en lytter til "More" fra The Warning, folkens! 

Vælg en uge
Januar01020304
Februar05060708
Marts0910111213
April14151617
Maj18192021
Juni2223242526
Juli27282930
August31323334
September3536373839
Oktober40414243
November4445464748
December495051

Vælg et år:

2007   2008   2009  

2010   2011   2012  

2013   2014   2015  

2016   2017   2018  

2019   2020   2021  

2022   2023   2024