Seneste hitlister:

Brugernes Top-50 Søn. 23. juni 2024 - 00:30

CB TimeMachine Søn. 23. juni 2024 - 00:29

Philip Lør. 22. juni 2024 - 22:45

CB Dancefloor Lør. 22. juni 2024 - 00:05

CB Urbanized Fre. 21. juni 2024 - 00:05

Brugernavn:
Kode:

Opret profil (Register)

Kontakt

Artist: Titel:

Hittips

Uge 21 - 2023

Aida - Bom-Bom Uzbekistan
(Dance/Electronica/House)

Philip | Søndag den 28. maj 2023 kl. 00:30

Tag en god gang eurobeat og læg noget italodisco ind over sammen med en sjat nyere dancebeats, så har vi denne uzbekiske ørehænger, som skulle være til at synge med på, selv om man ikke taler og forstår uzbekisk.

Hun skulle være et af de store navne for tiden hjemme i Uzbekistan, og endnu et land kan blive tilføjet listen over lande der er repræsenteret på min hitliste i den kommende tid.

Prezioso, Stefy De Cicco & Shibui - Kima Che Italien
(Dance/Electronica/House)

Philip | Lørdag den 27. maj 2023 kl. 00:09

24 år er det snart siden italienske Prezioso havde et stort hit her i Danmark med "Tell Me Why", og hos mig blev det til en hel stribe af store hits op i 00'erne også.

I dag er der noget længere mellem snapsene fra de gamle italokunstnere, men denne sætter sig lige i øregangene hos mig.

Med sig har han også Stefy De Cicco, der har et par hits bag sig her på sitet, og endelig er der Shibui, som jeg antager er kvinden bag den ikke-engelske vokal.

Google Translate er ikke rigtigt med mig når jeg forsøger at indtaste teksten, så hvilket land hun kommer fra, og hvilket sprog der synges på, kan jeg ikke gennemskue, om end jeg gætter på Japan.

Imanbek & Def Leppard - Pour Some Sugar On Me
(Dance/Electronica/House)

Philip | Torsdag den 25. maj 2023 kl. 00:05

Når jeg ser at der er kommet en danceversion af et gammelt hit, er det efter hånden blevet sådan at nakkehårene rejser sig, og jeg har nærmest på forhånd forberedt mig på at det er en fesen og fantasiløs lukreren på kendte hits.

Men her har de i det mindste bevæget sig et godt skridt væk fra Deaf Leppards cirka 30 år gamle klassiker, og lad det endelig være sådan, for deres flotte harmonier skal ikke ødelægges.

Min frygt for et dårligt og fantasiforladt sample er gjort til skamme, og bortset fra tone- og akkordgangen virker det næsten som om de har skabt et helt nyt nummer her. Stort point for det.

Gusti - Kanarcki In Orli Slovenien
(Synthpop)

Philip | Onsdag den 24. maj 2023 kl. 00:04

Slovenske Miha Guštin, der bare kalder sig Guštin som kunstner, er født i juni 1971 i Ljubljana og bliver således 52 år om lidt.

I 1990 var han med til at danne rockgruppen Big Foot Mama, der blev et af de største rocknavne dernede i 90'erne.
Når jeg hører "Kanarcki In Orli" (Kanariefugle og ørne), lyder det for mig som en blanding af Nephew og Kliche på slovensk, tilsat en masse synths og en god sjat indiestemning.

DanmarkLamin - Baddies & Draris (Urban)
vancairo | Tirsdag den 23. maj 2023 kl. 00:17

DanmarkEricka Jane, Dopha & Bbybites - Come Sit With Us (Pop)
vancairo | Tirsdag den 23. maj 2023 kl. 00:16

DanmarkSuspekt - Rune Rask Er For Syg (Urban)
vancairo | Tirsdag den 23. maj 2023 kl. 00:16

Danmark GrønlandTûtu & Ivaana - Piña Colada (Pop)
vancairo | Tirsdag den 23. maj 2023 kl. 00:16

DanmarkRasmus Walter - Brænder Op (Pop)
vancairo | Tirsdag den 23. maj 2023 kl. 00:16

DanmarkSimon Jensen - Paradise Destination (Dance/Electronica/House)
vancairo | Tirsdag den 23. maj 2023 kl. 00:15

DanmarkMagzim Ft. Zuuz - Puto Criminel (Urban)
vancairo | Tirsdag den 23. maj 2023 kl. 00:15

DanmarkEmma Hørlyck - Sexede Organ (Pop)
vancairo | Tirsdag den 23. maj 2023 kl. 00:15

DanmarkUkendt Kunstner - Stjernekigger (Urban)
vancairo | Tirsdag den 23. maj 2023 kl. 00:15

DanmarkRenée Søndergaard - Jeg Har Vidst Det Hele Vejen (Pop)
vancairo | Tirsdag den 23. maj 2023 kl. 00:14

Kylie Minogue - Padam Padam Australien
(Dance/Electronica/House)

Philip | Tirsdag den 23. maj 2023 kl. 00:12

Australske Kylie Minogue slog igennem udenfor Australien, da hun i begyndelsen af 1988 fik sig et megahit med "I Should Be so Lucky".

Hun fortsatte med at sprøjte hits ud i de efterfølgende år, og i slutningen af 2001 fik hun igen et megahit med "Can´t Get You Out of My Head", der nåede 1.-plads i flere lande.

 

Seneste udspil går ind på på 8.-plads den britiske Singles Download Chart i denne uge, og med tanke om at listen er fra 19. maj, og singlen blev udgivet den 18. maj, skal det blive spændende at se hvad der sker med den i næste uge.

Regi Ft. Maxine - Horen, Zien En Zwijgen
(Dance/Electronica/House)

Philip | Tirsdag den 23. maj 2023 kl. 00:02

Regi kender de fleste af os, måske ikke navnet i sig selv, men som en del af Lost Frequencies, der havde nogle store hits i midten af 2010'erne.

Nogle af dem der var unge i 90'erne, husker måske også Maxine. Hendes borgerlige navn er Gonny Buurmeester, og hun repræsenterede Holland ved det internationale Melodigrandprix i 1996 sammen med Franklin Brown i nummeret "De eerste keer". Ja, det havde sin charme dengang de alle sang på deres eget sprog, men desværre er folk så engelsk-fikserede at det halve kan være nok, selv i disse internettider, så at genindføre en sådan regel ville kun gavne de store lande.

Okay. der var nok mange danskere der ikke så finalen, slet og ret fordi Danmark heller ikke det år fik lov til at deltage.

I "Horen, Zien En Zwijgen" (Hør, se og vær stille) befinder vi os mere eller mindre i begyndelsen af 00'erne og den tids trance.

DanmarkKiki Ft. Ida Corr - Dance All Night (Dance/Electronica/House)
vancairo | Mandag den 22. maj 2023 kl. 10:51

DanmarkCamma - Nr. 4 (Urban)
vancairo | Mandag den 22. maj 2023 kl. 10:51

DanmarkZar Paulo - Tæt På Paradis (Alternative)
vancairo | Mandag den 22. maj 2023 kl. 10:50

DanmarkUden Hænder - Når Vi Danser (Urban)
vancairo | Mandag den 22. maj 2023 kl. 10:50

DanmarkRoya - Feel Something (Pop)
vancairo | Mandag den 22. maj 2023 kl. 10:50

Ugens HitPick

Roxeanne Hazes - Signalen Holland
(Synthpop)

vancairo | Mandag den 22. maj 2023 kl. 10:31

Ugens HitPick er hentet i Holland, hos sangerinden Roxeanne Hazes.

Hun er datter af den hollandske nu afdøde superstjerne Andre Hazes og både hende, hendes bror og mor er kendte navne i Holland.

Hun er 30 år, men har sunget og udgivet musik siden hun var 14 år.

Hun gæstede vores nu nedlagte CB SchlagerTopz tilbage en enkelt uge i 2010, men ellers er det første gang hun indtager ChartBase.

"Signalen" hedder udspillet der ikke er schlager, men en fed omgang DanceSynthPop, der er ret catchy selvom der synges på hollandsk.

Snup en lytter til Roxeanne Hazes og hendes "Signalen", folkens!

 

Philip | Man. 10. juli 2023 kl. 19:44

Jeg hører først nummeret nu, og det er en sikker nyhed på min hitliste i den kommende weekend.

Og det kommer næppe som en overraskelse at jeg undrer mig over dit "selvom", da det netop er et plus i min bog når kunstnerne synger på deres eget sprog frem for absolut at skulle synge på engelsk. Når jeg er vant til at høre et nummer på et andet sprog, kommer det pludselig til at lyde tamt, når jeg hører samme nummer på engelsk.

Vælg en uge
Januar01020304
Februar05060708
Marts0910111213
April14151617
Maj18192021
Juni2223242526
Juli27282930
August31323334
September3536373839
Oktober40414243
November4445464748
December495051

Vælg et år:

2007   2008   2009  

2010   2011   2012  

2013   2014   2015  

2016   2017   2018  

2019   2020   2021  

2022   2023   2024