Seneste hitlister:

Brugernes Top-50 Søn. 23. juni 2024 - 00:30

CB TimeMachine Søn. 23. juni 2024 - 00:29

Philip Lør. 22. juni 2024 - 22:45

CB Dancefloor Lør. 22. juni 2024 - 00:05

CB Urbanized Fre. 21. juni 2024 - 00:05

Brugernavn:
Kode:

Opret profil (Register)

Kontakt

Artist: Titel:

Hittips

Uge 23 - 2023

Aqua - Barbie Girl (Tiësto Remix) Danmark Holland
(Dance/Electronica/House)

vancairo | Søndag den 11. juni 2023 kl. 15:15

Med en Barbiel-film klar uden Aqua’s “Barbie Girl” på soundtracket (den er vist samplet i et nummer), så må man jo selv udgive nummeret – igen. Her er det hollandske Tiësto der har remixet, det vel største danske hit internationalt nogensinde. Det kan uden tvivl endelig bringe Aqua tilbage på hitlisterne, for alt hvad navne som Tiësto og David Guetta rører ved (eller i hvert fald lægger navn til), bliver til guld i disse hurtige og overfladiske TikTok-streaming-tider. Remixet i sig selv er ganske fint og radiovenligt, og er ikke ændret voldsomt fra originaltracket fra 1997 og kunne som sådan være et remix af hvem som helst. Positivt set, kan vi måske endelig få danskere på de internationale charts igen. Christopher er p.t. ved at gøre det via soundtracket til hans Netflix-film og med Tiësto-hjælp til Aqua, kan dannebrog snart igen blæse lidt rundt på alverdens charts, efter det dødvande der i flere år har præget dansk international succes.

Vælg en uge
Januar01020304
Februar05060708
Marts0910111213
April14151617
Maj18192021
Juni2223242526
Juli27282930
August31323334
September3536373839
Oktober40414243
November4445464748
December495051

Vælg et år:

2007   2008   2009  

2010   2011   2012  

2013   2014   2015  

2016   2017   2018  

2019   2020   2021  

2022   2023   2024