Seneste hitlister:

Brugernes Top-50 Søn. 23. juni 2024 - 00:30

CB TimeMachine Søn. 23. juni 2024 - 00:29

Philip Lør. 22. juni 2024 - 22:45

CB Dancefloor Lør. 22. juni 2024 - 00:05

CB Urbanized Fre. 21. juni 2024 - 00:05

Brugernavn:
Kode:

Opret profil (Register)

Kontakt

Artist: Titel:

Hittips

Uge 31 - 2023

Ugens HitPick

Cari Cari - My Grandma Says We Have No Future Østrig
(Alternative/Indie/Folk, Rock)

vancairo | Søndag den 06. august 2023 kl. 10:12

Cari Cari fra Østrig står for denne uges HitPick på ChartBase (vi roder stadig lidt rundt i de rigtige tidspunkter).
Duoen der består af Stephanie Widmer og Alexander Köck har tidligere gæstet CB en enkelt uge på CB Critic-Alt med "No Proper Life", men nu får de altså den helst store chance.
"My Grandma Says We Have No Future" er Indierock som vi nok bedst kender det fra danske The Raveonettes.
Den fede nummer har også en meget sjov video og i det hele taget, så ville nummeret og Cari Cari blive skamspillet på P3 og P6 hvis nationalitetet var dansk.
Men nu får Cari Cari chancen for at bevise, at de kan storhitte her på ChartBase.
Snup en lytter til "My Grandma Says We Have No Future", folkens!

Dolores Forever - I Love You But You´re Making Me Sad Danmark Storbritanien
(Pop, Alternative/Indie/Folk)

Philip | Søndag den 06. august 2023 kl. 00:00

Jeg fortsætter min rundtur på brugernes hitlister, nu hvor de er ved at vende tilbage. Her lander vi på 2.-plads på Johnskibeats hitliste, hvor dette pop-alternativ-nummer ligger.

Et par af deres numre har tidligere ligget på CB Denmark-Danmark, om end deres bedste præstation her har været 58.-plads med "Party in my Mind" for små 2 år siden.

"I Love You, But You're ..." er melodisk og iørefaldende, og produktionen er lækkert skruet sammen, så måske er vi endelig ude i noget der kan minde om et gennembrud her?

Alan Walker & Zak Abel - Endless Summer Norge Storbritanien
(Pop)

Philip | Lørdag den 05. august 2023 kl. 20:47

"Endless Summer" er seneste udspil fra norske Alan Walker, og denne gang er han gået sammen med britiske Zak Abel, der har hittet en del hos nogle af brugerne her på sitet.

Nummeret ligger #12 på MartinESC's hitliste i denne uge, og jeg spår at den også kan gå hen at hitte flere steder i den nærmeste fremtid.

Sverige StorbritanienJoel Corry, Icona Pop & Rain Radio - Desire (Dance/Electronica/House)
vancairo | Lørdag den 05. august 2023 kl. 16:28

Storbritanien CanadaJorja Smith - Little Things & Gypsy Woman (L Beats Mashup) (Dance/Electronica/House)
vancairo | Lørdag den 05. august 2023 kl. 16:28

Holland TysklandMau P & Kevin De Vries - Metro (Dance/Electronica/House)
vancairo | Lørdag den 05. august 2023 kl. 16:28

USA TysklandSkrillex & Boys Noize - Fine Day Anthem (Dance/Electronica/House)
vancairo | Lørdag den 05. august 2023 kl. 16:27

USAThe Blessed Madonna Ft. Jacob Lusk - Mercy (Dance/Electronica/House)
vancairo | Lørdag den 05. august 2023 kl. 16:27

Storbritanien USA AustralienSonny Fodera & MK Ft. Clementine Douglas - Asking (Dance/Electronica/House)
vancairo | Lørdag den 05. august 2023 kl. 16:27

Adrian Macéus - The One And Only Sverige
(Pop)

vancairo | Fredag den 04. august 2023 kl. 00:05

Så nemt kan det gøres!
Chesney Hawkes' 1991-OneHitWonder "The One And Only" her fra svenske Adrian Macéus.
Originalt en pop-perle skrevet af Nik Kershaw, der tilbage i 1983-84 selv scorede sig tre kæmpehits, med "Wouldn't It Be Good", "I Won't Let The Sun Go Down On Me" og "The Riddle", der gik henhodsvis nr . 4, nr 2. og nr 3. i UK og klarede sig lige så godt i mange andre lande.
Syv år senere skrev han så det hit, der endelig gik Nr 1. i UK - "The One And Only", til Chesney Hawkes og filmfloppet Buddy's Song.
Den nye version her, er lige så poppet og ikke lavet voldsomt om, men opdateret ganske godt til 2023 og så lige overdrysset med endnu en portion sukker.
Det er faktisk ualmindeligt ligetil - og fedt!

Philip | Fre. 04. august 2023 kl. 18:58

Jeg var ikke så vild med originalen, og det samme gælder den nye version.

Men stort thumps up for at det ikke bare blev en intetsigende, fantasiløs dance-cover af den type som end ikke Hr. Mortensen på plejehjemmet ville få kaffen galt i halsen over.

vancairo | Lør. 05. august 2023 kl. 10:14

Var vild med originalen. Forsøgte mig endda med Chesney Hawkes-frisyren en overgang :-)

partyfever | Lør. 05. august 2023 kl. 12:02

Elsker originalen, denne nye version er i den billige discount ende. Utrolig ringe engelsk udtale

vancairo | Lør. 05. august 2023 kl. 16:26

FrisUren :-) . Aeh ja udtalen er ikke den bedste. Elsker dog produktionen. Simpel men synes den komplimenterer originalen ganske fint.

StorbritanienD-Block Europe & Clavish - Pakistan (Urban/Soul/Rap/Hiphop)
vancairo | Torsdag den 03. august 2023 kl. 14:24

JapanTatsuya Kitani - Where Our Blue Is (Rock, Pop)
vancairo | Torsdag den 03. august 2023 kl. 14:24

USACorey Taylor - Post Traumatic Blues (Rock)
vancairo | Torsdag den 03. august 2023 kl. 14:24

USAMichael Bolton & Justin Jesso - Beautiful World (Pop)
vancairo | Torsdag den 03. august 2023 kl. 14:24

StorbritanienThe Jeffrey Lee Pierce Sessions Project Ft. Dave Gahan - Mother Of Earth (Alternative, Rock)
vancairo | Torsdag den 03. august 2023 kl. 14:24

AustralienPeter Wilson - If I Could Love That Way (Pop)
vancairo | Torsdag den 03. august 2023 kl. 14:24

AserbajdsjanAygün Kazimova - Ay & Gün (Pop, Dance/Electronica/House)
vancairo | Torsdag den 03. august 2023 kl. 14:24

IrlandHozier - Francesca (Rock, Alternative/Indie/Folk)
vancairo | Torsdag den 03. august 2023 kl. 14:24

StorbritanienSampha - Spirit 2.0 (Alternative, Urban/Soul/Rap/Hiphop)
vancairo | Torsdag den 03. august 2023 kl. 14:24

StorbritanienBombay Bicycle Club - My Big Day (Alternative/Indie/Folk)
vancairo | Torsdag den 03. august 2023 kl. 14:23

Jain - Makeba (Ian Asher Remix) USA Frankrig
(Dance/Electronica/House, Pop)

vancairo | Torsdag den 03. august 2023 kl. 11:14

Tilbage i 2015 debuterede den franske sangerinde Jain med nummeret "Come" her på ChartBase.
Både dét og yderligere tre udspil klarede sig ret godt på vores charts.
Det andet udspil "Makeba" kom i slutningen i 2016 og gik Top-10 på både Top Of ChartBase, brugernes Top-50, CB R.A.T. (vores daværende alternative chart) og endda Nr. 1. på CB VideoChart.
På Top Of The World fik den dog kun 2 uger og et peak på plads 81.
Her i 2023 får bla. en fiskemarked i Indien og herefter TikTok nummeret til at gå helt amok og storhitte verden over.
Tre uger i Top-10 på Top Of The World er det blevet til (aktuelt No. 14.) og det overskygger noget hendes aktuelle singleudspil "Take A Chance", der indtil videre kun kan prale af at være gået Top-10 i den ene halvdel af Belgien.
"Makeba" er p.t, ude i et væld af nye coverversioner, fra den ene discount-DJ efter den anden.
Der er dog også blevet plads til et nyt og officielt remix af megahittet, i form af amerikanske Ian Asher's (desværre noget korte) remix.
Det bliver spændende at se om jain's andre fede numre også bliver hits igen og om hun skifter tilbage til denne succesfulde sound, eller om hun forbliver ved den nye noget mere mainstream sound.

Philip | Fre. 04. august 2023 kl. 18:53

Jeg faldt selv over nummeret under Facebooks "Reels" for et par uger siden, og pludselig så jeg at den var placeret på hitlisterne overalt.

Den var ret speciel på den fede måde og nåede 1.-plads på min hitliste i februar 2017.

USATravis Scott - Meltdown (Urban/Soul/Rap/Hiphop)
vancairo | Tirsdag den 01. august 2023 kl. 16:06

EgyptenAbdul Basit Hamouda, Mahmoud Al-Laithi, Hamdi Bachchan & Hassan Al-Khalai - Satalana (Pop, Arabic/Turkish)
vancairo | Tirsdag den 01. august 2023 kl. 16:06

NigeriaOmah Lay - Reason (African/Afropop)
vancairo | Tirsdag den 01. august 2023 kl. 16:06

EgyptenAhmed Saad - Ekhtayaraty (Arabic/Turkish)
vancairo | Tirsdag den 01. august 2023 kl. 16:06

USATravis Scott - Fein (Urban/Soul/Rap/Hiphop)
vancairo | Tirsdag den 01. august 2023 kl. 16:06

USALizzo - Pink (Pop, Urban/Soul/Rap/Hiphop)
vancairo | Tirsdag den 01. august 2023 kl. 16:06

USATravis Scott - Hyaena (Urban/Soul/Rap/Hiphop)
vancairo | Tirsdag den 01. august 2023 kl. 16:06

NigeriaAsake - Lonely At The Top (African/Afropop)
vancairo | Tirsdag den 01. august 2023 kl. 16:06

USATravis Scott - I Know ? (Urban/Soul/Rap/Hiphop)
vancairo | Tirsdag den 01. august 2023 kl. 16:06

PortugalMimicat - Vais Ter Saudades (Pop)
vancairo | Tirsdag den 01. august 2023 kl. 16:06

USA Tyskland New ZealandKiki Rockwell - Burn Your Village (Same Old Energy Pt.I!) (Alternative/Indie/Folk, World Music)
vancairo | Tirsdag den 01. august 2023 kl. 16:06

StorbritanienCalvin Harris & Sam Smith - Desire (Dance/Electronica/House)
vancairo | Tirsdag den 01. august 2023 kl. 15:18

DanmarkSofus Wiene - Xtasy (Dance/Electronica/House)
vancairo | Tirsdag den 01. august 2023 kl. 15:18

DanmarkKidd - Hovsa (Urban/Soul/Rap/Hiphop)
vancairo | Tirsdag den 01. august 2023 kl. 15:18

Danmark Holland FrankrigFaustix & Lawrent Ft. PollyAnna - Lucky Ones (Dance/Electronica/House)
vancairo | Tirsdag den 01. august 2023 kl. 15:18

Danmark GrønlandErseqqarissoq - Maani (Rock, Pop)
vancairo | Tirsdag den 01. august 2023 kl. 15:18

DanmarkEmil Kruse - Hold Fast (Pop, Urban/Soul/Rap/Hiphop)
vancairo | Tirsdag den 01. august 2023 kl. 15:18

DanmarkDeDerDrenge - Danser Nu (Pop, Urban/Soul/Rap/Hiphop)
vancairo | Tirsdag den 01. august 2023 kl. 15:18

Danmark Storbritanien FrankrigDavid Guetta & Morten Ft. Clementine Douglas - Something To Hold On To (Dance/Electronica/House)
vancairo | Tirsdag den 01. august 2023 kl. 15:18

DanmarkDanheim & Heldom - Visdomr (Alternative, World Music)
vancairo | Tirsdag den 01. august 2023 kl. 15:18

DanmarkAugusta Schackinger - Et Liv I Farver (Pop, Alternative/Indie/Folk)
vancairo | Tirsdag den 01. august 2023 kl. 15:18

Danmark MexicoMorten Granau & Interactive Noise - Gift To Exist (Dance/Electronica/House)
vancairo | Tirsdag den 01. august 2023 kl. 15:18

Vælg en uge
Januar01020304
Februar05060708
Marts0910111213
April14151617
Maj18192021
Juni2223242526
Juli27282930
August31323334
September3536373839
Oktober40414243
November4445464748
December495051

Vælg et år:

2007   2008   2009  

2010   2011   2012  

2013   2014   2015  

2016   2017   2018  

2019   2020   2021  

2022   2023   2024