Seneste hitlister:

Brugernes Top-50 Søn. 23. juni 2024 - 00:30

CB TimeMachine Søn. 23. juni 2024 - 00:29

Philip Lør. 22. juni 2024 - 22:45

CB Dancefloor Lør. 22. juni 2024 - 00:05

CB Urbanized Fre. 21. juni 2024 - 00:05

Brugernavn:
Kode:

Opret profil (Register)

Kontakt

Artist: Titel:

Hittips

Uge 32 - 2023

Bad Gyal, Young Miko, Tokischa - Chulo Pt. 2 Spanien Den Dominikanske Republik Puerto Rico
(Latino/Reggaeton)

carrydk | Søndag den 13. august 2023 kl. 10:06

Dette er nummer er udgivet for cirka et halvt år siden af Bad Gyal men det er så udgivet påny feat. Young Miko og Tokischa.
Jeg er stødt på nummeret, da jeg er vild med at se Reels med forskellige dance-moves.
Jeg syntes det er helt igennem et fedt nummer.

Philip | Søn. 13. august 2023 kl. 17:10

Enig. Der er et eller andet ved den, der også fanger mig.

Det var i øvrigt også via nogle af disse "reels", det gik op for mig at "Makeba" pludselig var blevet et hit igen.

Storbritanien USA FrankrigRiton, David Guetta & Jozzy - Where You Want (Dance/Electronica/House)
vancairo | Lørdag den 12. august 2023 kl. 15:50

Sverige StorbritanienSteve Angello & Wh0 - What You Need (Dance/Electronica/House, Disco/Hi-NRG)
vancairo | Lørdag den 12. august 2023 kl. 15:50

StorbritanienRita Ora - You & I (Pop)
inter1908 | Lørdag den 12. august 2023 kl. 15:50

SverigeTove Lo - Elevator Eyed (Alternative)
inter1908 | Lørdag den 12. august 2023 kl. 15:50

USAPost Malone - Sign Me Up (Pop)
inter1908 | Lørdag den 12. august 2023 kl. 15:50

AustralienCharley - Worst Tastes In Girls (Pop)
inter1908 | Lørdag den 12. august 2023 kl. 15:50

StorbritanienDylan - Liar Liar (Pop)
inter1908 | Lørdag den 12. august 2023 kl. 15:50

K.W.S. - Please Don´t Go (Luca Debonaire & Da Clubbmaster Mix) Storbritanien Holland Tyskland
(Dance/Electronica/House)

vancairo | Lørdag den 12. august 2023 kl. 15:50

KC And The Sunshine Bands hit fra 1979 "Please Don't Go" er efterhånden blevet tippet en del gange her på ChartBase i nye versioner og remixes.
Både Philip og jeg er ret nostalgiske, så når dette hit, der i 1992 var ude i en coversion-krig i versioner fra Double You og K.W.S. kommer i nye versioner, har vi ofte en masse ævl af fyre af.
Her er det Luca Debonaire & Da Clubbmaster der har remixet britiske K.W.S.'version der i sin tippede UK-charten i 5 uger.
Der er ikke meget nyt at komme efter i remixet, hvilket passer mig fint, da jeg var ret vild med originalen (der var tyvstjålet fra Double You).
Netop det der med tyvstjålet var en stor ting dengang.
I dag er det hverdag. Få én kunstner eller DJ en god ide til et coverversion eller et sample, så hopper en masse hurtigt med på ideen og kommer med deres version.
I dag må reglerne være noget anderledes, for der spyttes coverversioner ud i ét væk og "lånes" fra ældre hits i et tempo, hvor det er umuligt at følge med.
Førhen var der en slags stolthed fra originalkunstneren og hvem som helst, kunne ikke bare lige lave et hit på dette's bekostning.
I dag synes det hele bare at være én stor forretning, hvor penge er det eneste spørgsmål.
Både Luca Debonaire fra Holland og tyske Da Clubbmaster hører til denne stigende skare af discount-DJ's der hver uge smider en ny coverversion eller remix på gaden.
Der kæles ikke for den nye version og der arbejdes ikke på et ny og fed vinkling og fortolkning.
Ligesom auto-tune-rappere, så har hvert land deres discount DJ's der på ugentlig basis giver os en ny klassiker med et par nye letgenkendelige beats på og en produktion der ikke ændrer det store.
Det drejer sig om, at have så mange numre ude som muligt, så det samlet bliver til mange penge, der kommer ind via f.eks streaming.
Det er en pest og det er med til at smadre både fortidens klassiske hits og nutidens charts.
Jeg er dog ikke mindre dobbeltmoralsk, end at remixet af K.W.S.-versionen ganske sikkert vil ramme min egen chart i næste uge.
Men kan i huske dengang, at det var spændende når der kom et coverversion ud af et gammelt hit? Det er lang tid siden.

USALatto Ft. Cardi B - Put It On Da Floor Again (Urban/Soul/Rap/Hiphop)
vancairo | Fredag den 11. august 2023 kl. 10:49

USAAlice Cooper Ft. Tom Morello - White Line Frankensteinn (Rock)
vancairo | Fredag den 11. august 2023 kl. 10:49

AustralienRaria - This Generation Sucks (Pop, UK Garage/Grime/Bassline/Dubstep)
vancairo | Fredag den 11. august 2023 kl. 10:49

StorbritanienJungle - Back On 74 (Urban/Soul/Rap/Hiphop, Disco/Hi-NRG)
vancairo | Fredag den 11. august 2023 kl. 10:49

James Blunt - Beside You Storbritanien
(Dance/Electronica/House, Pop)

vancairo | Fredag den 11. august 2023 kl. 10:49

Så er der nyt fra James Blunt - sangeren bag 2005-megahittet "You're Beautiful".
Han har ikke haft videre chart-succes med singlerne fra de seneste 2-3 albums.
Dels pga manglende hitpotentiale, men sandsynligvis også fordi at streaming samtidigt er kommet ind i billedet, og har ændret spillereglerne for hitlister.
Størst succes har han haft som gæstevocalist på dancetracks, som han ligesom så mange andre soloartister har måttet tye til. Men også her, har der ikke været den store succes med de seneste udspil.
Nu hedder singlen "Beside You" og er forløber for hans syvende album "Who We Used To Be".
Nummeret er et DancePop mishmash, som er godt i linje med hans gæste-visits de seneste år.
Det bliver næppe endnu et stort hit for Blunt, men har bestemt hvad der skal til for at ramme enhver airplaychart.
Stille roligt og ufarligt og med de dancebeats, der for det til at lyde som så meget andet i dag + en god og genkendelig vocal.

TysklandFancy - Viva La Vida (Dance/Electronica/House)
vancairo | Torsdag den 10. august 2023 kl. 11:26

StorbritanienSoft Cell - Nostalgia Machine (Live) (Synthpop)
vancairo | Torsdag den 10. august 2023 kl. 11:26

StorbritanienYard Act - The Trench Coat Museum (Alternative, Rock)
vancairo | Torsdag den 10. august 2023 kl. 11:25

HollandJoy Levanti & Nathalie Aarts - Stranger (Dance/Electronica/House)
vancairo | Torsdag den 10. august 2023 kl. 11:25

StorbritanienThe Mysterines - Begin Again (Rock, Alternative/Indie/Folk)
vancairo | Torsdag den 10. august 2023 kl. 11:25

AustralienDelta Goodrem - Back To Your Heart (Pop)
vancairo | Torsdag den 10. august 2023 kl. 11:25

USADoja Cat - Paint The Town Red (Urban/Soul/Rap/Hiphop)
vancairo | Onsdag den 09. august 2023 kl. 09:57

USATrippie Redd - Left 4 Dead (Urban/Soul/Rap/Hiphop)
vancairo | Onsdag den 09. august 2023 kl. 09:57

Brasilien ColombiaDennis Ft. MC Kevin & Chris, Maluma & Karol G - Tá OK (Remix) (Urban/Soul/Rap/Hiphop, Latino/Reggaeton)
vancairo | Onsdag den 09. august 2023 kl. 09:57

MarokkoNawal - Mekhsmak (Arabic/Turkish, Dance/Electronica/House)
vancairo | Onsdag den 09. august 2023 kl. 09:57

Indien MarokkoSaad Lamjarred & Shreya Ghoshal - Guli Mata (Pop, Indian/Hindi/Bollywood)
vancairo | Onsdag den 09. august 2023 kl. 09:57

CanadaRyan Gosling - I’m Just Ken (Rock, Pop)
vancairo | Onsdag den 09. august 2023 kl. 09:57

IndienKhesari Lal Yadav & Shilpi Raj - Aam Ke Swad (Dance/Electronica/House, Indian/Hindi/Bollywood)
vancairo | Onsdag den 09. august 2023 kl. 09:57

DanmarkFaustix Ft. L.O.C. & Baloosh - Ualmindeligt (Pop, Urban/Soul/Rap/Hiphop)
vancairo | Tirsdag den 08. august 2023 kl. 08:35

DanmarkPooyandeh & Benny Jamz - De Forbudte Trin (Dance/Electronica/House, Urban/Soul/Rap/Hiphop)
vancairo | Tirsdag den 08. august 2023 kl. 08:35

DanmarkSebastian Wibe & Nadia Gattas - Lovestruck (Dance/Electronica/House)
vancairo | Tirsdag den 08. august 2023 kl. 08:35

DanmarkUssel - Sasha På Månen (Pop)
vancairo | Tirsdag den 08. august 2023 kl. 08:35

DanmarkChili - Friends (Pop)
vancairo | Tirsdag den 08. august 2023 kl. 08:35

DanmarkAmalie Bryde & Wantate - I Just Wanna (Urban/Soul/Rap/Hiphop, Pop)
vancairo | Tirsdag den 08. august 2023 kl. 08:35

DanmarkXander Linnet - Nobody (Urban/Soul/Rap/Hiphop)
vancairo | Tirsdag den 08. august 2023 kl. 08:35

DanmarkElla Augusta - Uduelig (Pop)
vancairo | Tirsdag den 08. august 2023 kl. 08:35

DanmarkSilwa - Juicy (Urban/Soul/Rap/Hiphop, Pop)
vancairo | Tirsdag den 08. august 2023 kl. 08:35

DanmarkDjämes Braun & Vild Smith - Vodka (Dance/Electronica/House, Urban/Soul/Rap/Hiphop)
vancairo | Tirsdag den 08. august 2023 kl. 08:35

DanmarkMartha Elisabeth - So Much (Pop, Alternative/Indie/Folk)
vancairo | Tirsdag den 08. august 2023 kl. 08:35

Basshunter & Victor Leksell - Ingen kan slå (Boten Anna) Sverige
(Dance, Pop)

Philip | Mandag den 07. august 2023 kl. 00:00

Denne gang lander vi på hitlisten hos Pernilla, hvor Basshunter og Victor Leksell ligger på 6.-plads med "Ingen kan slå (Boten Anna)".

Nummeret bygger selvfølgelig på "Boten Anna", der var et megahit for Basshunter i foråret og sommeren 2006. Mange ikke-svenskere troede at sangen handlede om en båd, men det var også før ChatGPT og hvad de forskellige chatbotter ellers hedder, blev kendte. For det er netop sådan en bot sangen handler om. Eller rettere: Hovedpersonen troede at Anna var en bot, men en dag fortalte hun at hun ikke var nogen bot, men en "väldigt, väldigt vakker tjej".

I denne nyfortolkning er almindelig svensk pop blandet sammen med Basshunters karakteristiske harddance-beat, og det giver hermed dette resultat.

Vælg en uge
Januar01020304
Februar05060708
Marts0910111213
April14151617
Maj18192021
Juni2223242526
Juli27282930
August31323334
September3536373839
Oktober40414243
November4445464748
December495051

Vælg et år:

2007   2008   2009  

2010   2011   2012  

2013   2014   2015  

2016   2017   2018  

2019   2020   2021  

2022   2023   2024