Seneste hitlister:

Brugernes Top-50 Søn. 23. juni 2024 - 00:30

CB TimeMachine Søn. 23. juni 2024 - 00:29

Philip Lør. 22. juni 2024 - 22:45

CB Dancefloor Lør. 22. juni 2024 - 00:05

CB Urbanized Fre. 21. juni 2024 - 00:05

Brugernavn:
Kode:

Opret profil (Register)

Kontakt

Artist: Titel:

Hittips

Uge 33 - 2023

KrebsFalch - Kalder Drømmene Tilbage Danmark
(Pop, Rock)

vancairo | Søndag den 20. august 2023 kl. 10:47

Michael Falch og Poul Krebs, er 8 år efter deres fælles album Tomandshånd tilbage som duoen KrebsFalch.
Albummet blev et af de største succeser i 2015 og der er da heller ikke nogen tvivl om, at de to aldrende gutter uanset hvlken konstellation de er i, er "album-artister" - i hvert fald de seneste årtier.
Nu hvor streamingen har overtaget, sælger de måske nok ikke så mange albums, men med en trofast fanbase og en lang diskografi, lider de næppe nogen nød af den grund.
"Kalder Drømmene Tilbage" hedder den nye single, som er ualmindeligt inspireret af britiske Keane's sound og ikke mindst deres store hit "Everybody's Changing".
Det lyder fedt og der bør være dømt P4/P5-megahit de næste måneder.
Nummeret tjener som teaser for en ny KrebsFalck-tour, hvor begge de to's trofaste fanskarer hives ind til endnu en god oplevelse fyldt med årtiers hits, fra de to's diskografi.
Her passer "Kalder Drømmene Tilbage" ind uden problemer.

USADirty Honey - Won´t Take Me Alive (Rock)
vancairo | Søndag den 20. august 2023 kl. 10:32

SverigeJohnossi - Adore (Rock)
vancairo | Søndag den 20. august 2023 kl. 10:32

USAChris Brown - Summer Too Hott (Urban/Soul/Rap/Hiphop)
vancairo | Søndag den 20. august 2023 kl. 10:32

Frankrig AlgerietSoolking Ft. Gazo - Casanova (Urban/Soul/Rap/Hiphop)
vancairo | Søndag den 20. august 2023 kl. 10:32

JamaicaByron Messia & Burna Boy - Talibans II (Urban/Soul/Rap/Hiphop)
vancairo | Søndag den 20. august 2023 kl. 10:32

RuslandDj Ramezz & Inna - Piece Of My Heart (Dance/Electronica/House)
vancairo | Søndag den 20. august 2023 kl. 10:32

USA Indien CamerounLibianca - People (Dj Labbeey Remix) (Dance/Electronica/House, African/Afropop)
vancairo | Søndag den 20. august 2023 kl. 10:32

Storbritanien USADuke Dumont & Nathan Nicholson - Losing Control (Dance/Electronica/House)
vancairo | Søndag den 20. august 2023 kl. 10:32

Holland Frankrig BelgienDimitri Vegas & Like Mike, David Guetta & Afro Bros With Akon - She Knows (Dance/Electronica/House)
vancairo | Søndag den 20. august 2023 kl. 10:32

USA CanadaLoud Luxury & Two Friends Ft. Bebe Rexha - If Only I (Dance/Electronica/House)
vancairo | Søndag den 20. august 2023 kl. 10:32

Storbritanien USA CanadaDeadmau5 & Kaskade Ft. Haley Gibby - I Remember (John Summit Remix) (Dance/Electronica/House)
vancairo | Søndag den 20. august 2023 kl. 10:32

Gabry Ponte & Jayover - In The Club Italien
(Dance/Electronica/House)

vancairo | Lørdag den 19. august 2023 kl. 00:05

Den italienske DJ og producer Gabry Ponte har en lang række af hits bag sig - ikke mindst som medlem af Eiffel 65.
Solo startede han hårdt ud med store hits som "Geordie" og "Giulia" og "La Danza Delle Streghe".
Mange af hans hits var lånt som samples eller direkte covers, men de bar dog alle en umiskendelig sound, ofte i Italo Dance-genren.
I dag er han én i rækken af store DJ's der lyder præcist som alle de andre.
Ligesom Dance-guden David Guetta og Trance-helten Tiesto, så er det i dag mest mainstream PopDance, i et væld af konstellationer, med hurtige snuptags-samples og kendte sangere der ikke længere kan hitte solo eller ukrediterede vocalister, der udsendes nærmest ugentligt.
Det skilder sig ikke meget ud fra hinanden og der er tale om numre der er "kælt" så lidt for, at de altså overtages af et nyt singleudspil ugen efter.
Kvantitet frem for kvalitet.
Spørgsmålet er diverse forums lyder ofte på, om disse DJ's har mistet deres sans for musik, eller om de bare lægger navne til andre DJ's arbejde, for at få udspillene ud til flere.
Svarene blafrer i vinden - vi må gætte selv, indtil nogle evt. råber op.
Ganske uopfindsomt er det aktuelle udspil (i dette sekund) "In The Club" baseret på et samle fra Aqua's "Barbie Girl".
Så er du ikke til én af de tre versioner der allerede hitter, så er det måske her du finder glæden.
Hans samarbejdspartner her, er den for mig ukendte Jayover og sangerinden, der egentligt bærer tracket ganske pænt - ja hun er ikke krediteret.

Philip | Lør. 19. august 2023 kl. 10:20

Som gammel Gabry Ponte-fan må jeg desværre give dig fuldstændig ret.
Bevares! Denne version kan da godt fange mig, men der er for meget rent-a-DJ over hans seneste udspil, og nogen ny nr. 1 bliver det da heller ikke på min hitliste.

På den anden side bekræfter det min gamle tese om Gabry Ponte vs. Gigi D´agostino:
Jeg sagde en gang at Gabry Ponte var håndværkeren, mens Gigi D´agostino var kunstneren. Førstnævnte fulgte de faste regler, dengang for hvordan et godt italonummer var skruet sammen, mens sidstnævnte var den kreative af de to.

Og det er trods alt kun 1-1½ år siden Gigi D´Agostino sidst toppede min hitliste.

Philip | Lør. 19. august 2023 kl. 10:24

Okay. 2½ år siden, da. Den 19. marts 2021 toppede Gigi D´Agostino med "Never Be Lonely", og ud på sommeren blev det til 3 uger på 3.-plads med "The Love Do Do".
For Gabry Ponte skal vi helt tilbage til april 2017, hvor han toppede med "Tu Sei".

partyfever | Lør. 19. august 2023 kl. 11:44

Jeg har været med siden Eiffel 65 tiden… men er efterhånden stået af.. Der er intet italo over Gabry Ponte længere. Kun kommerciel samlebånds Dance. Øv

Jerome x Teknoclash x Lost Identity - Sugar Rush (Dance)
Philip | Lørdag den 19. august 2023 kl. 00:01

Restricted x Topic Ft. feat. GoldFord - Sleepless (Dance/Electronica/House)
Philip | Lørdag den 19. august 2023 kl. 00:01

Kyle Gordon Ft. DJ Crazy Times & Ms. Biljana Electronica - Planet Of The Bass USA
(Dance/Electronica/House)

vancairo | Fredag den 18. august 2023 kl. 00:04

En EuroDance-parodi har den seneste tid taget bla. TikTok med storm.
Bag "Planet Of The Bass" står Youtuber og komiker Kyle Gordon (her som DJ Crazy Times) og ligeså Youtuber og komiker Ms. Bilijana Electronica.
Nu er nummeret så kommet i fuld længde og ikke bare TikTok-længde og udkommet som single.
Så er spørgsmålet om den sludrede og ganske morsomme parodi også kan indtage hitlisterne.
Personligt synes jeg den er fed - uden at være genial. Og jeg kan bestemt godt se det morsomme i klicheerne der udpensles her.
Indtil videre indtager den min egen chart og så må vi se.
Snup en lytter.

Neptunica - Safe and Sound (Niklas Dee & Luca-Dante Spadafora Remix) Tyskland
(Dance/Electronica/House)

Philip | Fredag den 18. august 2023 kl. 00:01

Sidste år ved denne tid var tyske Neptunica ude med en cover på Coronas "Rhythm of the Night".
Denne gang er det også en coverversion, men dog i den lidt bedre ende af skalaen.

Det var Capital Cities, der hittede med den tilbage i 2013, hvor den kiggede indenfor på næsten alt hvad der kunne krybe og gå af hitlister her på siden, både vores "officielle" og brugernes.

I Neptunicas version er tempoet sat op på lidt over 150 BpM (jeg talte mig frem til 152).

Storbritanien HollandDepeche Mode - Speak To Me (Hi-Lo Remix) (Dance/Electronica/House, Alternative/Indie/Folk)
vancairo | Torsdag den 17. august 2023 kl. 16:57

USA FrankrigUltra Naté & Les Bisous - Dangerous (So Dare Me) (Disco/Hi-NRG, Dance/Electronica/House)
vancairo | Torsdag den 17. august 2023 kl. 16:57

TysklandDomiziana Ft. Blümchen - SOS (Dance/Electronica/House)
vancairo | Torsdag den 17. august 2023 kl. 16:57

StorbritanienBig Special - This Here Ain´t Water (Alternative, Rock)
vancairo | Torsdag den 17. august 2023 kl. 16:57

Canada PolenCaptain G.Q. - Here I Come (Change The World) (Dance/Electronica/House)
vancairo | Torsdag den 17. august 2023 kl. 16:57

Corinne Bailey Rae - New York Transit Queen Storbritanien
(Alternative/Indie/Folk, Rock)

vancairo | Torsdag den 17. august 2023 kl. 00:05

"Put Your Records On" fra britiske Corinne Bailey Rae's selvtitlede debutalbum fra 2006, er og bliver hendes eneste rigtige hit til dato.
Det mellow og catchy Pop-Soul-Folk-hit, gik No. 2. i UK, men ingen udspil fra hende har siden nået rigtigt at ramme.
Faktisk nåede to øvrige singler fra debutalbummet kun plads 32. og 40. i UK og siden, har udspillene faktisk slet ikke ramt noget.
Med til historien, hører det dog også at det siden debutalbummet kun er blevet til 2 albums og nogle EP'er. Så udvalget har heller ikke været så stort, som man er vant til med nutidens spam-udgivelser.
Men nu er hun snart klar med sit fjerde album "Black Rainbows" og herfra, har første singleudspil "New York Transit Queen" ramt i hvert fald smagsdommerne og de mere alternative kredse.
Nummeret der kun varer 1.49 min er da også et noget anden stil end vi hidtil har fået serveret af singer-songwriteren. Komponenterne er nemlig Punk og Rock.
Emnerne på både single og kommende album er til gengæld ret genkendelige og direkte ind i tidsånden.
Feminisme, sorte kvinders liv og historie etc.
Således er "New York Transit Queen" en tribute til Thelma Potter, den første afro-amerikanske vinder af titlen Miss Subway.
HotShotDebut på plads 16. af ugens CB Critic-Alt!

Ashnikko - Cheerleader USA
(Urban)

Philip | Torsdag den 17. august 2023 kl. 00:01

Og nu til noget så usædvanligt som et amerikansk urbannummer, der ligger an til en placering på min hitliste i den kommende weekend.

Den 27-årige Ashton Nicole Casey, der er bedre kendt som Ashnikko, har tidligere haft et par hits her på siden, hvor den største var "Worms", der nåede 26.-plads på Top of ChartBase og 1.-plads på CB VideoChart i maj i år.

Også til "Cheerleader" er der en video, der er lidt ud over det sædvanlige.

Baby Queen - We Can Be Anything Storbritanien SydAfrika
(Alternative)

Philip | Torsdag den 17. august 2023 kl. 00:01

Det er ikke første gang jeg tipper sydafrikanske Bella Latham, bedre kendt som Baby Queen. Nummeret "Raw Thoughts" nåede 4.-plads på min hitliste, og den blev spillet en del på P3 tilbage i foråret 2021.

Lyden er omtrent den samme her: Velproduceret indiemusik, der nok skal give hende endnu et hit, i hvert fald hos mig.

USAOlivia Rodrigo - Bad Idea Right? (Pop)
vancairo | Onsdag den 16. august 2023 kl. 19:24

SydkoreaV - Love Me Again (Urban/Soul/Rap/Hiphop)
vancairo | Onsdag den 16. august 2023 kl. 19:24

IndienShubh - Cheques (Urban/Soul/Rap/Hiphop)
vancairo | Onsdag den 16. august 2023 kl. 19:24

USAOliver Anthony - Rich Men North Of Richmond (Country/Americana)
vancairo | Onsdag den 16. august 2023 kl. 19:24

SydkoreaV - Rainy Days (Urban/Soul/Rap/Hiphop)
vancairo | Onsdag den 16. august 2023 kl. 19:24

IndienUdit Narayan, Aditya Narayan & Mithoon - Main Nikla Gaddi Leke (Pop, Indian/Hindi/Bollywood)
vancairo | Onsdag den 16. august 2023 kl. 19:24

KinaZhang Bichen - Lóng (Cage) (Pop)
vancairo | Onsdag den 16. august 2023 kl. 19:24

Rusland GeorgienKravts & Gio Pika - Gde Proshla Ty (Urban/Soul/Rap/Hiphop)
vancairo | Onsdag den 16. august 2023 kl. 19:24

KinaZhang Zhehan - Unfinished Journey (Pop)
vancairo | Onsdag den 16. august 2023 kl. 19:24

JapanBack Number - Size Of The Kaiju (Rock)
vancairo | Onsdag den 16. august 2023 kl. 19:24

RuslandFilatov & Karas - Mimo Menya (Pop)
vancairo | Onsdag den 16. august 2023 kl. 19:24

USA IrlandCMAT Ft. John Grant - Where Are Your Kids Tonight (Pop, Alternative/Indie/Folk)
vancairo | Onsdag den 16. august 2023 kl. 19:23

Komodo & Howard Dee - Beautiful Girl Polen
(Pop, Dance)

Philip | Onsdag den 16. august 2023 kl. 00:01

Jeg har flere gange før tippet polske Komodo, der efterhånden har en del år på bagen. Dog er det først indenfor de seneste fem år de har hittet hos mig.

"Beautiful Girl", der blev udgivet hjemme i Polen den 27. juli, er et rigtigt sommeragtigt nummer, der allerede har fanget mig helt og aldeles.

DanmarkWhen Saints Go Machine Ft. Lord Siva - Starlight (Pop, Alternative/Indie/Folk)
vancairo | Tirsdag den 15. august 2023 kl. 11:48

DanmarkMØ & The Raveonettes - Attack Of The Ghost Riders (Alternative, Rock)
vancairo | Tirsdag den 15. august 2023 kl. 11:48

Danmark GrønlandOK Ft. Malik Rask Petersen - Qiviaraangat (Urban/Soul/Rap/Hiphop, Pop)
vancairo | Tirsdag den 15. august 2023 kl. 11:48

DanmarkEee Gee - School Reunion (Pop)
vancairo | Tirsdag den 15. august 2023 kl. 11:48

DanmarkNight/Moves & Clara Sofie - Oxygen (Dance/Electronica/House)
vancairo | Tirsdag den 15. august 2023 kl. 11:48

DanmarkRonnie Atkins - Trinity (Rock)
vancairo | Tirsdag den 15. august 2023 kl. 11:48

DanmarkWiinston - Goldy (Pop)
vancairo | Tirsdag den 15. august 2023 kl. 11:48

DanmarkBoel - Deal Breaker (Pop, Urban/Soul/Rap/Hiphop)
vancairo | Tirsdag den 15. august 2023 kl. 11:48

DanmarkSkotte - Lost In The Night (Dance/Electronica/House, Pop)
vancairo | Tirsdag den 15. august 2023 kl. 11:48

DanmarkTimechild - Buried In Autumn (Rock)
vancairo | Tirsdag den 15. august 2023 kl. 11:47

Brandon Beal, Hedegaard & Lizzy Wang - The Ones We Lost Danmark USA Kina
(Dance/Electronica/House)

vancairo | Tirsdag den 15. august 2023 kl. 11:47

Barbie er over os. Whitewashing af Barbiedukken årtiers kvindesyn, er blevet til en millard dyr film hvor kvinderne nu er de stærke oig styrende. Et genialt mediestunt.
Soundtracket til filmen har flere megastjerner og hits på samvittigheden end længe set.
Dua Lipa, Nicki Minaj & Ice Spice (med Aqua), Billie Eilish, Sam Smith, Lizzo, Ava Max, Fifty Fifty, Karol G, Tame Impala, The Kid Laroi, PinkPantheress, Haim mfl.
Også OneHitWonderet Gayle er med.
Hendes udspil derfra hedder "Butterflies" og er bla. baseret på et sample fra Crazy Town, der selv var baseret på Red Hot Chili Peppers "Pretty Little Ditty".
Som mange gange tidligere nævnt, så går der ikke længe fra en ide til et sample eller cover opstår fra en artist, til at en masse andre kaster sig over den.
Her er det dansk-amerikanske Brandon Beal, danske Hedegaard og kinesiske (!?!) Lizzy Wang, der såmænd også har fået ideen og lavet nummeret "The Ones We Lost" ud af det.
Det lyder faktisk ganske OK - men samtidigt. Ja, så er det ikke den dybe tallerken der opfindes her, men lidt en hurtig omgang.
Så ja, den kommende tid vil der være lyserødt i diverse musikvideoer, dukker, referencer til Barbie i teksterne samt så meget "lån" man kan fra soundtracket.

Ugens HitPick

Wargasm - Do It So Good Storbritanien
(Rock, Dance/Electronica/House)

vancairo | Mandag den 14. august 2023 kl. 00:01

I denne uge smutter vi til London og duoen Wargasm i udnævnelsen af vores HitPick.
Milkie Way og Sam Matlock har udgivet musik sammen siden 2019, men det er først nu at et debutalbum er på vej i form af "Venom".
Singleforløberen er "Do It So Good" som ganske fint indkapsler Wargasm's stil.
Det er nemlig et fantastisk blend af Metal, Electro og Punk.
Det er The Prodigy med en ekstra dosis Rock oveni.
Stilen passer næppe ind på mange radioplaylister og falder nok også lidt uden for dagens clubscene. Til gengæld hitter de pænt i rock-verdenen, med deres kompromisløse hardcore stil.
Men Wargasm får debut her på sitet og er klar til at sparke dørene ind til hitlisterne med "Do It So Good".
Snup en lytter, folkens!

Vælg en uge
Januar01020304
Februar05060708
Marts0910111213
April14151617
Maj18192021
Juni2223242526
Juli27282930
August31323334
September3536373839
Oktober40414243
November4445464748
December495051

Vælg et år:

2007   2008   2009  

2010   2011   2012  

2013   2014   2015  

2016   2017   2018  

2019   2020   2021  

2022   2023   2024