Seneste hitlister:

CB Dancefloor Lør. 25. maj 2024 - 00:05

CB Urbanized Fre. 24. maj 2024 - 00:05

CB The Rock Fre. 24. maj 2024 - 00:04

vancairo Fre. 24. maj 2024 - 00:03

CB Critic-Alt Tors. 23. maj 2024 - 00:05

Brugernavn:
Kode:

Opret profil (Register)

Kontakt

Artist: Titel:

Hittips

Uge 35 - 2023

Wamdue Project - King Of My Castle (Purple Disco Machine Remix) USA Tyskland
(Dance/Electronica/House, Disco/Hi-NRG)

vancairo | Lørdag den 02. september 2023 kl. 09:21

"King Of My Castle" var et massivt hit for amerikanske Wamdue Project tilbage i 1999. Top-5 i de fleste europæiske lande og endda No. 1. i UK.
Chris Brann (Wamdue Project) udgav originalt nummeret som et downtemponummer i 1997 uden det gjorde noget væsen af sig og det var først da den italienske house-producer Roy Malone lavede et sprødt remix af nummeret, at det blev et kæmpe hit.
De næste par singler fra Wamdue Project småhittede, men ellers har hverken Wamdue Project eller Chris Brann under nogle af sine andre aliases ramt hitlisterne igen.
Nu har tyske Purple Disco Machine så givet nummeret et noget mere Disco-influeret remix og det tager fart på alverdens Club-charts netop nu og er HotShotDebut på plads 37. af denne uges CB Dancefloor-chart.
Uden at det er den dybe tallerken der er opfundet her, så lyder det ganske fedt.
Det er ikke den sædvanlige hurtigt ind og remixe og så udgiv, vi rammes så meget af p.t.
Purple Disco Machine har formået at give klassikeren dens egen nye sound. Og det er faktisk fedt at sammen ligne 1997-originalen, 1999--remixet med det nye udspil. Alle tre versioner synes fede på hver deres måde.

USAGuns N´ Roses - Perhaps (Rock)
vancairo | Fredag den 01. september 2023 kl. 16:57

Storbritanien Frankrig DR CongoNinho Ft. Central Cee - Eurostar (Urban/Soul/Rap/Hiphop)
vancairo | Fredag den 01. september 2023 kl. 16:57

StorbritanienSkindred - Unstoppable (Rock)
vancairo | Fredag den 01. september 2023 kl. 16:57

StorbritanienBob Vylan - Dream Big (Rock, Alternative/Indie/Folk)
vancairo | Fredag den 01. september 2023 kl. 16:57

Frankrig AlgerietHeuss L´Enfoiré Ft. Gazo - Saiyan (Urban/Soul/Rap/Hiphop, Dance/Electronica/House)
vancairo | Fredag den 01. september 2023 kl. 16:57

USAAlice Cooper - Welcome To The Show (Rock)
vancairo | Fredag den 01. september 2023 kl. 16:57

DanmarkMaaneland - Praktisk Magi (Rock, Alternative/Indie/Folk)
vancairo | Fredag den 01. september 2023 kl. 16:57

StorbritanienDuran Duran - Danse Macabre (Synthpop, Alternative/Indie/Folk)
vancairo | Torsdag den 31. august 2023 kl. 10:36

StorbritanienBlur - Barbaric (Alternative/Indie/Folk, Rock)
vancairo | Torsdag den 31. august 2023 kl. 10:36

USA TysklandC-Block & Charming Horses - Summertime (Dance, Urban/Soul/Rap/Hiphop)
vancairo | Torsdag den 31. august 2023 kl. 10:35

USABig Thief - Vampire Empire (Alternative/Indie/Folk)
vancairo | Torsdag den 31. august 2023 kl. 10:35

StorbritanienDeniece Pearson - System Addict (7th Heaven Remix) (Pop, Dance/Electronica/House)
vancairo | Torsdag den 31. august 2023 kl. 10:35

StorbritanienBombay Bicycle Club Ft. Holly Humberstone - Diving (Alternative)
vancairo | Torsdag den 31. august 2023 kl. 10:35

Rick Astley - Never Gonna Stop Storbritanien
(Pop, Urban/Soul/Rap/Hiphop)

vancairo | Torsdag den 31. august 2023 kl. 10:35

Rick Astley er tilbage. Først med singlen "Dippin' My Feet" der ikke rigtigt ramte mig og nu med udspillet "Never Gonna Stop" fra det kommende album "Are We There Yet?"
Den nye single er en sprød sag med Soul-inspiration drysset tykt henover - og det er lige min smag.
Nummeret handler om Kunstig Intelligens og om hvor vigtigt, det er at huske at være menneskelig.
Men et fedt Soulnummer med en vocal som Rick Astley's er svær ikke at knuselske for undertegnede uanset budskabet, som her oven i købet er viser sig at være ret aktuelt - og fornuftigt.
Det er "voksen"-radioerne nummeret vil finde sin plads på. Næppe så meget på P4/P5 herhjemme, fordi de 20% ikke-dansk musik der må spilles. Ja det levner ike megen plads.
Men han burde få mere airplay i det hele taget. Han er en af de få 80'er-stjerner der er enormt populærere hos de yngre generationer også. Grundet hans Rickrolling-kultstatus.
Rick Astley havde 8 kæmpe Top-10-hits fra 1987 til 1991 - vel og mærke i en tid, hvor singler ikke blev spamudgivet som i dag.
Den tid er forbi, men han laver stadigvæk fed musik og så slår hans vocal jo langt, langt, laaangt de fleste af nutidens stjerners ditto.
"Never Gonna Stop" er tester på ugens udgave af CB 25+charten.

USAMiley Cyrus - Used To Be Young (Pop)
vancairo | Onsdag den 30. august 2023 kl. 12:11

USASelena Gomez - Single Soon (Pop)
vancairo | Onsdag den 30. august 2023 kl. 12:11

USAZach Bryan Ft. Kacey Musgraves - I Remember Everything (Country/Americana, Singer/Songwriter)
vancairo | Onsdag den 30. august 2023 kl. 12:11

RumænienSasu - Sticle Goale (Dance/Electronica/House)
vancairo | Onsdag den 30. august 2023 kl. 12:11

EgyptenAhmed Saad Ft. Ruby - Ya Layali (Arabic/Turkish, Pop)
vancairo | Onsdag den 30. august 2023 kl. 12:10

USAZach Bryan Ft. The War And Treaty - Hey Driver (Country/Americana, Singer/Songwriter)
vancairo | Onsdag den 30. august 2023 kl. 12:10

TaiwanA-Lin - Dusk Till Dawn (Pop)
vancairo | Onsdag den 30. august 2023 kl. 12:10

JapanFujii Kaze - Workin’ Hard (Urban/Soul/Rap/Hiphop)
vancairo | Onsdag den 30. august 2023 kl. 12:10

USAZach Bryan - East Side Of Sorrow (Country/Americana, Singer/Songwriter)
vancairo | Onsdag den 30. august 2023 kl. 12:10

DanmarkGobs - Et Sted Herude (Urban/Soul/Rap/Hiphop, Dance/Electronica/House)
vancairo | Tirsdag den 29. august 2023 kl. 11:25

DanmarkInfernal Ft. Laura & Boye & Sigvardt - Whenever You Need Me (Dance/Electronica/House, Pop)
vancairo | Tirsdag den 29. august 2023 kl. 11:25

DanmarkSkinz - Senorita (Urban/Soul/Rap/Hiphop)
vancairo | Tirsdag den 29. august 2023 kl. 11:25

DanmarkVola - Paper Wolf (Rock)
vancairo | Tirsdag den 29. august 2023 kl. 11:25

DanmarkDahlin - Boycut (Pop)
vancairo | Tirsdag den 29. august 2023 kl. 11:24

DanmarkMyrkur - Like Humans (Rock, Alternative/Indie/Folk)
vancairo | Tirsdag den 29. august 2023 kl. 11:24

DanmarkJu Kaia - Bubbly (UK Garage/Grime/Bassline/Dubstep, Jazz/Swing/Easy nListening)
vancairo | Tirsdag den 29. august 2023 kl. 11:24

DanmarkA Mess - Happy (Rock, Alternative/Indie/Folk)
vancairo | Tirsdag den 29. august 2023 kl. 11:24

Sauwestari - Uerisimaartitaaneq Danmark Grønland
(Reggae/Dancehall/Ragga/Ska)

vancairo | Tirsdag den 29. august 2023 kl. 11:24

Sauwestari er et grønlandsk Reggaeband der p.t. hitter stort på de danske download- og streaming-charts.
Desværre har ingen af numrene været uploadet på Youtube, så de fik kun lov at være newentries og ikke at re-entrerer igen, efter de røg ud.
Men det er der lavet om på nu, hvor den fede "Uerisimaartitaaneq" er uploadet - og oven i købet med en tilhørende flot musikvideo.
Sauwestari består af sangerinden Paaliit Berthelsen Mølgaard og rapperen Pilutaq Lundblad (begge kendt fra andre konstellationer) og de har en bunke af dygtige musikere, sangere, tekstskrivere og producere bag sig - bla. Pharfar, samt diverse featurings.
Nummeret er en re-entry på plads 88. i denne uge (grundet lidt teknik-koks ses den som newentry) og peakede i første omgang på plads 86.
Det bør blive til meget mere nu, for det lyder hamrende godt.
Nemt for mig at sige måske, fordi jeg lytter sjældent til tekster med i stedet til "sounden og helheden" og er ikke afhængig af, at kunne forstå grønlandsk. Men giv det en chance uanset.
Og for pokker altså - hvordan kan DR's radiokanaler have kvoter for hvor meget dansk og hvor mange kvindelige kunstnere der skal spilles, uden at have det for grønlandske og færøske kunstnere? Ja, jeg forstår det ikke.
Nå, men det er en helt anden historie.
Snup en lytter til fantastiske Sauwestari og deres (efter videoen at dømme) klima-sang her.

Rikke Thomsen - Do Fæ Ret (Æ Fæ Alle Ro) Danmark
(Pop)

vancairo | Mandag den 28. august 2023 kl. 14:54

Rikke Thomsen er en dansk singer-songwriter, der begiver sig af med at synge på sønderjysk.
Hun har gæstet CB Denmark-Danmark tre gange tidligere, hver gang dog kun en enkelt uge.
Nu er hun så klar med det superskønne popnummer "Do Fæ Ret (Æ Fæ Alle Ro)", som måske ikke forståes lige godt alle steder i Danmark.
Men i en tid med diverse forvrængninger at originale vocaler der synger dansk eller engelsk, er dette et så forfriskende pust, at man kun kan synes det er sørgeligt, det ikke er mere udbredt.
Rikke Thomsen nye udspil rammer lige uden for ugens CB Denmark-Danmark-chart, men får chancen som tester når den opdateres i morgen.

Philip | Tors. 31. august 2023 kl. 21:36

Det lyder som synnejysk. Og du har helt ret i at det faktisk er forfriskende.
Sidst jeg husker at nogen fik succes med at synge (eller rappe) på sønderjysk, var da L:Ron Harald hittede med "Mæ a min Kadett" i efteråret 1998.
https://www.youtube.com/watch?v=2IKU5W6fhlI

Ugens HitPick

Zuchu - Honey Tanzania
(African/Afropop)

vancairo | Mandag den 28. august 2023 kl. 00:05

Ugens HitPick er hentet Zuchu (Zuchu Outham Soud), fra Tanzania.
Hun er én af landets største kvindelige musikalske stjerner og har gæstet flere af vores charts tidligere - bla. Top Of The World, CB VideoChart og såmænd også i bunden af Top Of ChartBase.
Nu får hun chancen med Bongo Flava-nummeret "Honey".
Bongo Flava er musikstilen fortrinsvis i Tanzania men også i resten af Øst-Afrika er den enormt populær.
Det er ikke en stil der har mødt os endnu her i vesten, hvor det fortrins vis er fra Nigeria og en smule SydAfrika der trænger igennem de musikalske grænser.
"Honey" er ualmindeligt irriterende at hører på, hvilket også gør det fantastisk catchy.
Som det meste af resten af den blomstrende afrikanske musikindustri, så er også Zuchu og "Honey" her leveringsdygtige med en musikvideo som er langt over det danske niveau af selvsamme.
Snup en lytter og en kigger - "Honey" er ugens HitPick på ChartBase.

Vælg en uge
Januar01020304
Februar05060708
Marts0910111213
April14151617
Maj18192021
Juni2223242526
Juli27282930
August31323334
September3536373839
Oktober40414243
November4445464748
December495051

Vælg et år:

2007   2008   2009  

2010   2011   2012  

2013   2014   2015  

2016   2017   2018  

2019   2020   2021  

2022   2023   2024