Seneste hitlister:

Brugernes Top-50 Søn. 23. juni 2024 - 00:30

CB TimeMachine Søn. 23. juni 2024 - 00:29

Philip Lør. 22. juni 2024 - 22:45

CB Dancefloor Lør. 22. juni 2024 - 00:05

CB Urbanized Fre. 21. juni 2024 - 00:05

Brugernavn:
Kode:

Opret profil (Register)

Kontakt

Artist: Titel:

Hittips

Uge 38 - 2023

Baby B3ns - Schmetterling Tyskland
(Dance/Electronica/House)

Philip | Søndag den 24. september 2023 kl. 11:32

Vi skal en tur til Berlin, hvor Baby B3ns holder til, og en hurtig YouTube-søgning antyder at der i hvert fald er kommet nogle numre fra den kant gennem det seneste år.

I nummeret "Schmetterling" er der lidt Blümchen over lyden, bare uden happyhardcore-eurodancelyden fra 90'erne.

USAWuki - Sunshine (My Girl) (Dance/Electronica/House)
vancairo | Lørdag den 23. september 2023 kl. 19:33

AustralienKylie Minogue - You Still Get Me High (Pop)
inter1908 | Lørdag den 23. september 2023 kl. 19:33

StorbritanienD.O.D & Jax Jones - Need You Now (Dance/Electronica/House)
vancairo | Lørdag den 23. september 2023 kl. 19:33

Skotland WalesMae Muller - Written By A Woman (Pop)
inter1908 | Lørdag den 23. september 2023 kl. 19:33

Iggy Azalea - Money Come Australien
(Urban/Soul/Rap/Hiphop)

vancairo | Lørdag den 23. september 2023 kl. 00:05

Australske Iggy Azalea var tilbahe i 2014 "toppen af poppen", med megahits som "Fancy" (Ft. Charli XCX), "Black Widow" (Ft. Rita Ora) og som featured på Ariana Grande's "Problem".
Kæmpe Top-10-hits der ramte det meste af verden og enda gik No. 1. hist og her.
Men pludseligt var hun ikke hot længere ....!
Cancelling kalder man det i dag, det der skete.
Hun blev beskyldt for "cultural appropriation", "blackfishing", "racisme" etc.
Hurtigt var hun "degraderet" til et "top-30-act hist og her" og nedturen var kun lige begyndt.
Hvor albummet "The New Classics" med førnævnte hits ramte toppen af albumlisterne, så klarede opfølgeren "In My Defense", sig ret dårligt og det tredje album "The End Of An Era" floppede totalt.
Nu er hun klar med nyt materiale og det er også total floppet.
"Money Come" hedder singlen, som egentligt nok ville hitte pænt, med et navn som Doja Cat, Cardi B, Nicki Minaj eller lignende på coveret.
Men det er Iggy Azalea og derfor er hitlistesucces næppe nogensinde aktuelt igen.
"Money Come" siger alene ikke mig det store, bortset fra én ting.
Det bruger et genialt sample, som jeg er ret vild med og som "gud-og-hver-mand" endnu ikke har kastet sig over.
Der lånes nemlig fra K7's OneHitWonder "Come Baby Come" fra 1993.
Dengang et hiphop-udspil der klarede sig markant bedre i f.eks UK og Irland og til dels resten af Europa, trods at K7 var amerikansk.
En golden oldie for undertegnede der var ret vild med originalen.
Samplingen her hjælper klart på hitpotentialet og igen - "Money Come" ville have gode chancer, var Iggy Azalea ikke blevet "cancelled".
Snup en lytter til "den forbudte rappers" nye udspil, folkens!

ItalienMåneskin - Honey (Are You Coming) (Rock)
vancairo | Fredag den 22. september 2023 kl. 09:50

USACorey Taylor - Talk Sick (Rock)
vancairo | Fredag den 22. september 2023 kl. 09:50

Storbritanien NigeriaBurna Boy Ft. Dave - Cheat On Me (Urban/Soul/Rap/Hiphop, African/Afropop)
vancairo | Fredag den 22. september 2023 kl. 09:50

USAMetallica - Too Far Gone? (Rock)
vancairo | Fredag den 22. september 2023 kl. 09:50

Frankrig ElfenbenskystenJungeli, Imen Es & Alonzo Ft. Abou Debeing & Lossa - Petit Genie (Urban/Soul/Rap/Hiphop)
vancairo | Fredag den 22. september 2023 kl. 09:49

HollandWithin Temptation - Bleed Out (Rock)
vancairo | Fredag den 22. september 2023 kl. 09:49

USATeddy Swims - Lose Control (Urban/Soul/Rap/Hiphop)
vancairo | Fredag den 22. september 2023 kl. 09:49

USABlack Stone Cherry - Smile World (Rock)
vancairo | Fredag den 22. september 2023 kl. 09:49

SverigeManyFew - Spread Love (Right Here, Right Now) (Dance/Electronica/House)
vancairo | Fredag den 22. september 2023 kl. 09:49

StorbritanienWhile She Sleeps - Self Hell (Rock)
vancairo | Fredag den 22. september 2023 kl. 09:49

HollandSavine - London, Tokyo (Pop)
vancairo | Fredag den 22. september 2023 kl. 09:49

USA HollandVandenberg - Light It Up (Rock)
vancairo | Fredag den 22. september 2023 kl. 09:49

TysklandPaula Carolina - Offiziell Glücklich (Alternative, Rock)
vancairo | Fredag den 22. september 2023 kl. 09:49

USARival Sons - Sweet Life (Rock)
vancairo | Fredag den 22. september 2023 kl. 09:48

Cartoons & Marnage - Doodah 2k23 Danmark
(Dance)

Philip | Fredag den 22. september 2023 kl. 09:48

Det er 25 år siden, under bubblegum-æraens storhedstid, danske Cartoons hittede med nummeret "Doodah, der senere også kom til at hitte udenfor Danmark, herunder i UK.

Nu er der kommet en coverversion, og jeg skal da indrømme at mine forventninger ikke var så høje, med tanke på de mange fantasiløse coverversioner der er udkommet de senere år.
Helt så slemt er det dog ikke denne gang. De har ikke taget en kendt DJ og en rent-a-rapper-rapper ind i dette tilfælde, og det siger jeg tak for.

Men den kommer selvfølgelig ikke op på højde med originalen.

StorbritanienMaribou State - Blackoak (Alternative/Indie/Folk)
vancairo | Torsdag den 21. september 2023 kl. 15:27

StorbritanienSugababes - When The Rain Comes (Urban/Soul/Rap/Hiphop, Pop)
vancairo | Torsdag den 21. september 2023 kl. 15:27

StorbritanienNothing But Thieves - Tomorrow Is Closed (Alternative, Rock)
vancairo | Torsdag den 21. september 2023 kl. 15:27

Sverige TysklandRoxette - Listen To Your Heart (Alle Farben Remix) (Dance/Electronica/House, Pop)
vancairo | Torsdag den 21. september 2023 kl. 15:27

StorbritanienThe Last Dinner Party - Sinner (Rock, Alternative/Indie/Folk)
vancairo | Torsdag den 21. september 2023 kl. 15:27

StorbritanienKelly O Ft. Nathan Thomas - Move It Up (Dance/Electronica/House)
vancairo | Torsdag den 21. september 2023 kl. 15:27

Lian Ross - Fantasy (EuroDance Project Remix) Tyskland
(Dance)

Philip | Torsdag den 21. september 2023 kl. 00:04

Vi skal helt tilbage til 1985, hvor italodiskoens storhedstid rådede på de officielle hitlister.
Blandt de mindre hits indenfor genren var Lian Ross og nummeret "Fantasy", der nåede 8.-plads på min hitliste i juli 1986.

http://www.hitsurf.dk/top20/index.php?nr=118

I 2004 kom der et remix ud af nummeret, der også blev stor på min hitliste, men som dog floppede fælt på Hitsurf Chart, hvor dancemusikken ellers havde gode kår.

Igen her i 2023 biver der forsøgt med et nyt remix, der denne gang ligger tættere op ad originalen fra 1985.

Originalversionen kan høres her:
https://www.youtube.com/watch?v=IF0-6mGHAb0

USA CanadaDrake Ft. SZA - Slime You Out (Urban/Soul/Rap/Hiphop)
vancairo | Onsdag den 20. september 2023 kl. 10:34

CanadaTate McRae - Greedy (Urban/Soul/Rap/Hiphop, Pop)
vancairo | Onsdag den 20. september 2023 kl. 10:34

Brasilien SydkoreaTomorrow X Together & Anitta - Back For More (Pop, Asian/J-pop/K-pop)
vancairo | Onsdag den 20. september 2023 kl. 10:34

IndonesienGhea Indrawari - Jiwa Yang Bersedih (Pop)
vancairo | Onsdag den 20. september 2023 kl. 10:34

USA Mexico Puerto RicoCalle 24, Chino Pacas & Fuerza Regida - Que Onda (Latino/Reggaeton, Urban/Soul/Rap/Hiphop)
vancairo | Onsdag den 20. september 2023 kl. 10:34

JapanKing Gnu - Specialz (Pop, Rock)
vancairo | Onsdag den 20. september 2023 kl. 10:34

USALauv - Steal The Show (Pop)
vancairo | Onsdag den 20. september 2023 kl. 10:34

USADoja Cat - Demons (Urban/Soul/Rap/Hiphop)
vancairo | Onsdag den 20. september 2023 kl. 10:34

USALany - Home Is Where The Hurt Is (Pop)
vancairo | Onsdag den 20. september 2023 kl. 10:34

USAOffset - Fan (Urban/Soul/Rap/Hiphop)
vancairo | Onsdag den 20. september 2023 kl. 10:34

Deine Familie - Urlaub In Italien Tyskland
(Disco/Hi-NRG, Funk)

Philip | Onsdag den 20. september 2023 kl. 10:34

Når jeg hører nummeret, er min første tanke at det må være en coverversion af noget gammelt Kool & The Gang eller lignende, men lige der er jeg så ikke helt sikker.

En cover er det imidlertid, da Carsten Meyer alias Erobique indspillede nummeret for nogle år siden.
Men her er der altså dømt 80'er-funky disco i den nye version med Deine Familie.

DanmarkTopGunn - Lad Mig Gå (Urban/Soul/Rap/Hiphop)
vancairo | Tirsdag den 19. september 2023 kl. 13:22

DanmarkAugust Høyen - Ærlig (Urban/Soul/Rap/Hiphop, Pop)
vancairo | Tirsdag den 19. september 2023 kl. 13:22

DanmarkJacob Dinesen & Siné - The Waiting Game (Singer/Songwriter, Rock)
vancairo | Tirsdag den 19. september 2023 kl. 13:22

DanmarkDicte - Mobile Home (Alternative, Rock)
vancairo | Tirsdag den 19. september 2023 kl. 13:22

DanmarkJulie Pavon - High (Dance/Electronica/House, Alternative/Indie/Folk)
vancairo | Tirsdag den 19. september 2023 kl. 13:22

DanmarkClaus Grønkjær Christensen - Agner Med Klokken (Nordic Folk/Volksmusik, Pop)
vancairo | Tirsdag den 19. september 2023 kl. 13:22

Danmark StorbritanienLittGloss Ft. Franky - Touch (Dance/Electronica/House)
vancairo | Tirsdag den 19. september 2023 kl. 13:21

DanmarkJulia Werup - Bird (Jazz/Swing/Easy nListening, Alternative/Indie/Folk)
vancairo | Tirsdag den 19. september 2023 kl. 13:21

Danmark GhanaTotal Hip Replacement Ft Kwame Yeboah & Nsoroma - Rain Or Sun (African/Afropop, Jazz/Swing/Easy nListening)
vancairo | Tirsdag den 19. september 2023 kl. 13:21

DanmarkKlaus & Servants - Tro, Håb Og Kærlighed (Schlager/Dansktop/Volksmusik, Pop)
vancairo | Tirsdag den 19. september 2023 kl. 13:21

DanmarkVansind - Grib Til Våben (Rock, Nordic Folk/Volksmusik)
vancairo | Tirsdag den 19. september 2023 kl. 13:21

DanmarkBjarne Lisby - Jeg Så Dig I Min Drøm (Schlager/Dansktop/Volksmusik)
vancairo | Tirsdag den 19. september 2023 kl. 13:21

Beinir - Greener Danmark Færøerne
(Pop)

vancairo | Tirsdag den 19. september 2023 kl. 13:21

Der er langt mellem snapsene herhjemme, når det gælder artister og musik, der synes at have internationalt potentiale.
Mens vi med en hvis melankoli p.t. mindes pinfulgt om dengang vi hittede internationalt, i form af samplinger og remixes af "Barbie Girl" og "Played-A-Live" der storhitter globalt, så dukker et lille lyspunkt op fra Færøerne.
Beinir (Beinir Troest Rasmussen) er klar med udspillet "Greener", der er en omgang Lukas Graham, med nyere sound.
Downtempo Singer-songwriter-pop, som vil kunne gøre sig på enhver playliste herhjemme - og mange internationalt.
"Greener" er blandt testerne på CB Denmark-Danmark og det er nok kun starten for Færørske Beinir.
Snup en lytter!

Ugens HitPick

Mikolas Josef & Mark Neve - Delilah Italien Tjekkiet
(Dance/Electronica/House, Pop)

vancairo | Mandag den 18. september 2023 kl. 00:05

Med lidt italiensk hjælp, finder vi denne uges HitPick i Tjekkiet.
Mikolas Josef blev i 2017 No. 6. ved Eurovision Song Contest, med nummeret "Lie To Me".
Det er dette hit han er kendt for, men siden har han haft hit på hit i hjem hejmlandet og er især også toppen af poppen i Polen.
Her er det så det smækre DancePop-udspil "Delilah", som det italiensk DJ/producer Mark Neve har været inde over, som det gælder.
Bortset fra de to førnævnte lande, har hittet ikke ramt nogle charts i de par måneder det har været ude, men det fortjener det ellers at gøre.
Vi har hørt det før - som det meste andet musik i dag. Men et hit og ualmindedligt sing-a-long-venligt er det uanset.
Faktisk ville det være perfekt til Eurovision Song Contest.
Men i stedet får "Delilah", Mikolas Josef og Mark Neve, lidt ekstra fokus i denne uge her på CB, som ugens HitPick.
Snup en lytter, folkens!

partyfever | Man. 18. september 2023 kl. 09:10

Han har en virkelig fed vokal og var klart en af mine favoritter ved ESC. Jeg synes den nye single er fed, men det er som om omkvædet lige mangler et eller andet.

Vælg en uge
Januar01020304
Februar05060708
Marts0910111213
April14151617
Maj18192021
Juni2223242526
Juli27282930
August31323334
September3536373839
Oktober40414243
November4445464748
December495051

Vælg et år:

2007   2008   2009  

2010   2011   2012  

2013   2014   2015  

2016   2017   2018  

2019   2020   2021  

2022   2023   2024