Seneste hitlister:

Brugernes Top-50 Søn. 23. juni 2024 - 00:30

CB TimeMachine Søn. 23. juni 2024 - 00:29

Philip Lør. 22. juni 2024 - 22:45

CB Dancefloor Lør. 22. juni 2024 - 00:05

CB Urbanized Fre. 21. juni 2024 - 00:05

Brugernavn:
Kode:

Opret profil (Register)

Kontakt

Artist: Titel:

Hittips

Uge 39 - 2023

Ana Mena - Madrid City Spanien
(Dance, Latino/Reggaeton)

Philip | Søndag den 01. oktober 2023 kl. 00:01

For et år siden nåede spanske Ana Mena toppen af min hitliste med "Las 12" sammen med Belinda, og i alt blev det til 9 uger på top-5 alene.

Lyden er omtrent den samme i hendes nyeste udspil, der af en eller anden årsag hedder "Madrid City".
Min undren skyldes at "by" ikke hedder "city" på spansk, men derimod "ciudad". Det svarer til at man kalder København for "København City" i en dansk sangtekst eller i en dansk sætningsiger "divide and conquer" i stedet for "del og hersk" eller det latinske "divide et impera".

Holland TysklandOliver Heldens & Shantel - Bucovina 2023 (Dance/Electronica/House)
vancairo | Lørdag den 30. september 2023 kl. 10:11

Frankrig CanadaMartin Solveig Ft. Faouzia - Now Or Never (Dance/Electronica/House)
vancairo | Lørdag den 30. september 2023 kl. 10:11

Sverige FrankrigZara Larsson & David Guetta - On My Love (Dance/Electronica/House)
vancairo | Lørdag den 30. september 2023 kl. 10:11

FrankrigBob Sinclar - Capoeira Mata Um (Zum Zum Zum) (Dance/Electronica/House, Samba/Salsa/Soca)
vancairo | Lørdag den 30. september 2023 kl. 10:11

Dylan - Rebel Child (Synthpop)
inter1908 | Lørdag den 30. september 2023 kl. 10:11

AustralienKylie Minogue - Vegas High (Pop)
inter1908 | Lørdag den 30. september 2023 kl. 10:11

NSync - Better Place USA
(Pop)

vancairo | Lørdag den 30. september 2023 kl. 10:10

Vi fortsætter ugens boyband-comebacks, med amerikanske 'N Sync's første single i 21 år - "Better Place".
Om det er et egentligt comeback med mere nyt materiale, eller bare et gimmick og one-off for filmen "Trolls Band Together" - den tredje Trolls-film.
Filmene er Justin Timberlake godt indeover og den første af slagsen, blev båret godt frem af hans kæmpehit "Can't Stop The Feeling".
Bandet slog igennem i 1996 med "I Want You Back" skrevet og produceret af Denniz Pop og Max Martin, der havde stor succes med deres hits dengang, for bla. Backstreet Boys og Britney Spears.
'N Sync slog dog igennem i Europa først, ja faktisk i Tyskland og mange andre ikke-engelsksprogede lande først, der var godt i gang med en kæmpe boybandbølge.
Opfølgersinglen "Tearin'Up My Heart" (min personlige favorit) blev også et kæmpe europæisk hit og langsomt vågnede UK og USA også op og kastede sig over de fem unge gutter.
Et julealbum i USA efter det selvtitlede debutalbum gav dem vel nok den endeligfe gennembrud i USA.
Efter dette "kvalitetsstempel" kom albumnet "No Strings Attached" med megahittene "Bye Bye Bye" og "It's Gonna Be Me" og de var nu toppen af poppen.
Tredje album "Celebrity" var mere eksperimentalt og med mere R'n'B-inspiration og pludseligt var smagsdommerne kjlar til at lovprise bandet - ikke mindst forsanger Justin Timberlake.
"Girlfiriend" fra 2002, featuring den storhittene Nelly (hvor blev han af?), blev endnu et stort hit - og bandets sidste single.
Alle ventede blot på at Timberlake gik solo og et halvt år senere udkom hittet "Like I Love You" og albummet "Justified" og hans solokarriere som megastjerne var en realitet.
Han blev ligesom Robbie Wiliams fra Take That, brandet som "de talentfulde" i deres respektive boybands og godt båret af dette, blev de begge kæmpesucceser som solister. Om det var særligt sandt, er så en anden side af sagen.
Timberlakes solosingler har bortset fra førnævnte hit fra TRolls-filmen, ikke haft mehasucces de seneste 10 år. Tilgengæld er han både skuespiller, producer og alt muligt andet ved siden af.
"Better Place" lyder som en efterfølger til "Can't Stop The Feeling" et dejligt Pop-disco-hit, men dog med knaps så stort hitpotentiale.
Men et lyttervenligt udspil fra Timberlake og 'N Sync, skal nok få succes på både radioer og streamingplatforme - så jo, det skal nok blive et hit.
Snup en lytter, folkens!

USAChappell Roan - Super Graphic Ultra Modern Girl (Pop)
vancairo | Fredag den 29. september 2023 kl. 11:05

USAUsher, Summer Walker & 21 Savage - Good Good (Urban/Soul/Rap/Hiphop)
vancairo | Fredag den 29. september 2023 kl. 09:58

Let Loose - If The World Was Ending Storbritanien
(Pop)

vancairo | Fredag den 29. september 2023 kl. 09:57

90'erne var fyldt med boybands og selvom jeg først rigtigt røg med på bølgen ved Take That's andet album og Backstreet Boys start, så endte jeg som en kæmpe fan af de flestw af boybandtidens hiits.
Jeg fulgte slavisk med i især britiske, tyske og amerikanske charts grundet mit generelle musik- og hitliste-interesse, så jeg blev præsenteret - og faldt for, en masse musik, der aldrig rigtigt ramte Danmark.
Her var pop- boy-bandet Let Loose ét af dem, der gav mig ét album og flere hits, der den dag i dag, stadigvæk er højt på mit favoritliste.
"Crazy For You" hittede stort i UK, Irland og Skotland, men ramte ikke på samme måde resten af verden.
Hittet blev gik no. 2 i UK og blev det 8. største i UK i 1994 efter et re-release - originalt no. 44. peak i UK året forinden.
"Seventeen" gik ligesom forgængeren no 44., men et re-release brang det op på en 11. plads.
Fra 1993 til 1996 udgav Let Loose 10 singler og det gav dem fem Top-20 og tre Top-10-hits.
Jeg var ret vild med det sekvtitlede debutalbum og det var på "heavyrotation" hos mig.
Singlen "Seventeen" var i øvrigt skrevet med og produceret af popstjernen Nik Kershaw.
Men bandet mistede opbakning og singler og albums floppede, så de gik fra hinanden.
Siden har de forsøgt comeback af flere omgange i forskellige konstellationer, dog altid med forsanger og sangskriver Rick Wermerling.
Men for kort tid siden, så jeg der var spritny single på vej, så jeg har bare gået og ventet og ventet.
"If The World Was Ending" hedder udspillet og lyder som Let Loose gjorde dengang.
Nummeret har ikke sound som de to førnævnte af mine favorithits der skilte sig lidt ud fra de andre - men - som de andre.
Stor er min overraskelse dog over, at forsanger Rick Wermerling er skiftet ud med Matthew Pateman.
Pateman var i øvrigt medlem af boybandet Bad Boys Inc. der i 1993 udgav et enkelt album og seks ingler og scorede ét UK Top-10-hit og yderligere to Top-20-hits, mens de resterende tre endte i Top-30.
Også de måtte nøjes med succes i UK, Skotland og Irland.
Men - Pateman lyder som Wermerling, som soundmæssigt er der intet problem her.
Snup en lytter til Let Loose-comebacksinglen folkens - og gerne til deres førnævnte fede hits!

USASufjan Stevens - So You Are Tired (Alternative)
vancairo | Torsdag den 28. september 2023 kl. 13:10

Storbritanien Irland MalaysiaHot Chip & Yunè Pinku - Fire Of Mercy (Alternative, Dance/Electronica/House)
vancairo | Torsdag den 28. september 2023 kl. 13:09

StorbritanienEnglish Teacher - The World´s Biggest Paving Slab (Alternative, Rock)
vancairo | Torsdag den 28. september 2023 kl. 13:09

StorbritanienIncognito Ft. Natalie Duncan - Keep Me In The Dark (Dance/Electronica/House, Urban/Soul/Rap/Hiphop)
vancairo | Torsdag den 28. september 2023 kl. 10:24

Portugal BeninLura Ft. Angelique Kidjo - Cetam (World Music, African/Afropop)
vancairo | Torsdag den 28. september 2023 kl. 10:24

TysklandBlümchen Ft. Bumble - La-La-Lass Mich (Dance/Electronica/House)
vancairo | Torsdag den 28. september 2023 kl. 10:24

Take That - Windows Storbritanien
(Pop, Alternative/Indie/Folk)

vancairo | Torsdag den 28. september 2023 kl. 10:24

Det efterhånden noget aldrende boyband Take That er tilbage med den nye single "Windows".
Udspillet tjener som forløber for bandets niende studioalbum "This Life" der udkommer 24 november op til julesalget.
Den nuværende trio er bestående at Gary Barlow, Howard Donald og Mark Owen.
Det er især sidstnævntes stil der synes at være toneangivende på "Windows", som har en lidt mere alternative sound, end de fleste Take That-singler.
Det bliver ikke "cabaret-mystisk" eller lignende som et par gange tidligere, men er i stedet endt som et meget radiovenligt nummer, som rammer bredere end de fleste, uden at være et megahit.
Egentlige hits skal vi da også tilbage til før streamingens indtog for at finde.
Til gengæld har de indtil videre hele 12 studio-/opsamling-/Ext. plays-albums der er gået Top-2 i UK - inklusiv de seneste albums.
"Windows" er blandt testerne på ugens CB 25+

USABlack Eyed Peas Ft. J. Rey Soul - Guarantee (Summer Mix) (Dance/Electronica/House, Pop)
vancairo | Onsdag den 27. september 2023 kl. 10:29

USABlink-182 - One More Time (Rock, Pop)
vancairo | Onsdag den 27. september 2023 kl. 10:29

MexicoLefty SM, Santa Fe Klan, Dharius, C-Kan, MC Davo & Neto Pena - Por Mi Mexico (Remix) (Urban/Soul/Rap/Hiphop)
vancairo | Onsdag den 27. september 2023 kl. 10:29

TysklandSira, Badchieff & Bausa - 9 Bis 9 (Urban/Soul/Rap/Hiphop, Dance/Electronica/House)
vancairo | Onsdag den 27. september 2023 kl. 10:29

IndienNeeti Mohan, Vishal Mishra, Shehnaz Akhtar, Sahil Akhtar, Shadab Faridi, Altamash Faridi & Mithoon - Chal Tere Ishq Mein (Indian/Hindi/Bollywood, Pop)
vancairo | Onsdag den 27. september 2023 kl. 10:29

USA MexicoGrupo Frontera & Grupo Firme - El Amor De Su Vida (Schlager/Dansktop/Volksmusik, Latino/Reggaeton)
vancairo | Onsdag den 27. september 2023 kl. 10:29

Storbritanien USAChemical Brothers Ft. Beck - Skipping Like A Stone (Dance/Electronica/House, Alternative/Indie/Folk)
vancairo | Onsdag den 27. september 2023 kl. 10:29

IndienAnirudh Ravichander, Vishal Dadlani & Shilpa Rao - Not Ramaiya Vastavaiya (Dance/Electronica/House, Indian/Hindi/Bollywood)
vancairo | Onsdag den 27. september 2023 kl. 10:29

Richard Carter - Le Monde (Klassisk/Musical/Opera, Pop)
vancairo | Onsdag den 27. september 2023 kl. 10:29

Tyla - Water SydAfrika
(Urban/Soul/Rap/Hiphop, Dance/Electronica/House)

vancairo | Onsdag den 27. september 2023 kl. 10:29

Tyla (Tyla Laura Seethal) er en sydafrikansk sangerinde, der med sit nyeste udspil "Water" er gået viralt på TikTok med en af de utallige "dance challenges" og har ramt verdens hitlister med et brag.
Urban-Afrohouse-nummeret er ugens HotShotDebut på plads 67. af Top Of The World-listen.
Hvad der sker herefter er så det store spørgsmål.
Forsvinder hittet lige så hurtgt igen, eller bider det sig fast på hitlisterne (playlisterne) og gør Tyla til den nye afrikanske stjerne?
"Water" er fremragende i sig selv og bør have alle muligheder, især hvis UK og USA bider på krogen og det tyder en del på.
Snup en lytter, folkens!

Danmark USABranco Ft. Vory - Levende Legende (Urban/Soul/Rap/Hiphop, Pop)
vancairo | Tirsdag den 26. september 2023 kl. 12:02

DanmarkUssel - Oslo Til København (Pop)
vancairo | Tirsdag den 26. september 2023 kl. 12:02

DanmarkKarl William & August Høyen - For Stort Til Én (Pop)
vancairo | Tirsdag den 26. september 2023 kl. 12:01

Danmark FærøerneJanus Wiberg - The One (Pop)
vancairo | Tirsdag den 26. september 2023 kl. 12:01

DanmarkMike Tramp - Hvis Du Vil (Rock, Pop)
vancairo | Tirsdag den 26. september 2023 kl. 12:01

Danmark GrønlandMalik Boassen Ft. Carsten Sørensen - Paasisinnaanngilakkit (Rock, Pop)
vancairo | Tirsdag den 26. september 2023 kl. 12:01

DanmarkLucy - Amor (Pop, Rock)
vancairo | Tirsdag den 26. september 2023 kl. 12:01

DanmarkSofya Rose - Trying (Pop)
vancairo | Tirsdag den 26. september 2023 kl. 12:01

DanmarkRiggelsen & Steen & Æ Als Knejte - Ringrideren (Schlager/Dansktop/Volksmusik)
vancairo | Tirsdag den 26. september 2023 kl. 12:01

DanmarkYör - Badekar (Pop, Alternative/Indie/Folk)
vancairo | Tirsdag den 26. september 2023 kl. 12:00

DanmarkMichael Hausted - My Heart Will Go On / Titanic På Dansk (Pop)
vancairo | Tirsdag den 26. september 2023 kl. 12:00

DanmarkKarl Kristian - Hjemløs (Igen) (Alternative, Rock)
vancairo | Tirsdag den 26. september 2023 kl. 12:00

DanmarkMas - Kvinde Min (Urban/Soul/Rap/Hiphop)
vancairo | Tirsdag den 26. september 2023 kl. 12:00

DanmarkLille Bille - Jeg Er En Enhjørning (Kids/Børn, Pop)
vancairo | Tirsdag den 26. september 2023 kl. 12:00

DanmarkSuspekt - Fuld Dominans (Urban/Soul/Rap/Hiphop, Alternative/Indie/Folk)
vancairo | Tirsdag den 26. september 2023 kl. 12:00

Eee Gee - Promise To Pick Up The Phone Danmark
(Pop, Alternative/Indie/Folk)

vancairo | Tirsdag den 26. september 2023 kl. 12:00

Danske Eee Gee (Emma Grankvist Kristensen), er det nye navn der hypes her i DK og alene derfor, kan vi nok regne med at der ved de næste awards-show, vil ryge en bunker priser afsted til hende.
Hun har gæstet CB flere gange og Denmark-Danmark-listen har lagt plads til lidt over en håndfuld hits, hvor af flere er gået Top-50.
Det dufter af mere nu, hvor hun i denne uge har hele tre hits på listen samtidigt.
"School Reunion" på plads 42., "Ghost House" Nr. 85. og så "Promise To Pick Up The Phone" som er ny på plads 66. i denne uge.
Som de fleste ved er listen baseret på streaming, downloads, stemmer og airplay.
Og - det er især sidstnævnte der bærer Eee Gee's hitlistesucces til dato.
DR's radiokanaler er altafgørende her og i det hele taget, hvis man ikke er auto-tune-rapper.
Ofte har en dansk kunstner 2 forskellige numre i stor rotation på DR. Delt mellem 2 af de 3 kanaler P3, P4 og P6.
Men Eee Gee har fundet så stor kærlighed på DR, at hun har ét nummer i rotation på ALLE tre kanaler og det er især dette, der gør at nu hun har tre numre på CB Denmark-Danmark-listen.
Det stinker langt væk af favorisering og indspisthed, at man således blandt alle udgivelser i Danmark, simpelthen har fundet ét nummer til hver af de tre radiokanler og deres målgrupper fra samme kunstner.
Der er ingen kritik af den slags fra kunstnere, musikjournalister eller andre desværre. Det ville jo være dumt, at save den gren over, som man selv sidder på.
I stedet istemmer alle at Eee Gee er en lysende stjerne og fortæller gerne den samme historie om afvisninger, flytning til New York og "en sidste chance" - direkte fra pressematerialet.
Det er røvkedeligt, men sådan er det.
Eee Gee fortjener måske de tre rotationer på sin musik, det er ikke hende eller den der er problemet.
Problemet er den nærmest planlagte stjernestatus, nogle meget få aktører cementerer i offentligheden. - Musikbranchen i en nøddeskal.
Når det så er sagt, så er "Promise To Pick Up The Phone" et rigtigt fedt nummer, der oser langt væk af internationalt potentiale - nok mest i smagsdommerkredsene. Men stadig, er det fedt, da det er en mangelvare i disse dages danske musikverden.
Snup en lytter og bedøm selv, folkens.

Ugens HitPick

The Teskey Brothers - London Bridge Australien
(Blues, Urban/Soul/Rap/Hiphop)

vancairo | Mandag den 25. september 2023 kl. 00:04

Australien ligger græs til denne uges HitPick, der har nogle måneder på bagen.
The Teskey Brothers er et et Blues-Rockband, p.t. kun bestående af Sam og Josh Teskey. Men har eksisteret siden 2008 i en noget større konstellation.
I sommmers udkom bandets tredje album "The Winding Way", hvor de fleste af sangene er skrevet af brødrende selv.
Det gælder også singleudspillet "London Bridge" her.
Nummeret handler om når ens problemer bare vælter det hele, selvom man kæmper alt hvad man har lært.
En fantastisk og flot nummer, med en vocal fra Josh Teskey, der giver én kuldegysninger.
The Teskey Brothers er album-/koncert-kunstnere og har også stor succes heri.
Men i denne uge giver vi altså SoulBlues-udspillet "London Bridge" chancen for at hitte hos os.
Snup en lytter til The Teskey Brothers fantastiske udspil, folkens!

Vælg en uge
Januar01020304
Februar05060708
Marts0910111213
April14151617
Maj18192021
Juni2223242526
Juli27282930
August31323334
September3536373839
Oktober40414243
November4445464748
December495051

Vælg et år:

2007   2008   2009  

2010   2011   2012  

2013   2014   2015  

2016   2017   2018  

2019   2020   2021  

2022   2023   2024