Seneste hitlister:

CB Dancefloor Lør. 25. maj 2024 - 00:05

CB Urbanized Fre. 24. maj 2024 - 00:05

CB The Rock Fre. 24. maj 2024 - 00:04

vancairo Fre. 24. maj 2024 - 00:03

CB Critic-Alt Tors. 23. maj 2024 - 00:05

Brugernavn:
Kode:

Opret profil (Register)

Kontakt

Artist: Titel:

Hittips

Uge 41 - 2023

ItalienGabry Ponte - Easy On My Heart (Dance/Electronica/House)
vancairo | Lørdag den 14. oktober 2023 kl. 12:04

USA HollandTiësto & Bia With 21 Savage - Both (Dance/Electronica/House, Urban/Soul/Rap/Hiphop)
vancairo | Lørdag den 14. oktober 2023 kl. 12:03

USA AustralienOdd Mob & Omnom - Losing Control (Dance/Electronica/House)
vancairo | Lørdag den 14. oktober 2023 kl. 12:03

TysklandLian Roos - Te Amo (Pop, Schlager/Dansktop/Volksmusik)
inter1908 | Lørdag den 14. oktober 2023 kl. 12:03

Inna & Sickotoy & Antonia Ft. Eva Timush - Bad Girls Rumænien Moldova
(Latino/Reggaeton, Dance)

Philip | Lørdag den 14. oktober 2023 kl. 12:03

Gennem de senere år er rumænske Inna mere og mere gledet over i latinogenrerne, men dog stadig med elementer af dance. Den tendens har også gjort sig gældende hos andre kunstnere i lande som Rumænien og Polen.

Bad Girls er seneste udspil derfra, og på nogle punkter minder den mig stilmæssigt om "Gimme Gimme", som hun hittede med tilbage i 2017.

USABlink-182 - More Than You Know (Rock, Alternative/Indie/Folk)
vancairo | Fredag den 13. oktober 2023 kl. 11:47

USADanko Jones - Get High! (Rock)
vancairo | Fredag den 13. oktober 2023 kl. 11:47

Norge SverigeBraaheim, Ilyaa & Dani Vidi - Turn The Lights Off (Dance/Electronica/House)
vancairo | Fredag den 13. oktober 2023 kl. 11:47

Danmark GrønlandNick Nielsen Løvstrøm Ft. Qulutaq - Tunuanni Akuuvunga (Rock)
vancairo | Fredag den 13. oktober 2023 kl. 11:46

Army Of Lovers - Sexodus Sverige
(Pop, Dance/Electronica/House)

vancairo | Fredag den 13. oktober 2023 kl. 11:45

Så er andet singleudspil klar fra Army Of Lovers-comeback-album "Sexodus" og det er netop titeltracket der er tale om.
Anders Wollbeck er tilbage som samarbejdspartner årtier og endnu engang, giver det et topresultat.
Der lånes fra og refereres til tidligere hits, som f.eks "Obsession" (introen) og Jean-Pierre Barda's tekst ("Crucified") uden det bliver plat.
I stedet er det blevet et pompøst og extravagant udspil, som når AOL var og er - bedst.
Der mangler måske en smule nerve og lige "det sidste" , for at nå de førnævnte hits, men jeg er stadigvæk som fan ualmindeligt positivt overrasket over de første to nye tracks fra svenskerne i 10 år.
"Love Is Blue" der udkom i sidste uge er for anden uge No. 1. på min egen bruger-chart og "Sexodus" her flyver ind på en 8. plads.
Måske - hvis udgivelserne var byttet om datomæssigt, de også ville være det på min chart. Nostalgi og den første gensynsglæde kan gøre meget.
I næste uge kommer endnu et track og det vil fortsætte til alle albummets numre er nået.
Det er både fedt - og ærgerligt.
Man får nye bider hele tiden og for fans er det fantastisk.
Omvendst så når man ikke at fordybe sig i ét track og storhitte med det og samtidigt længes efter "den kommende single".
Men sådan udgives meget i dag.
Her på CB giver det jo den problematik at vi simpelthen ikke kan give alle tracks chancen på vores charts, med sort kort tid mellem udgivelserne.
Det kan man dog heldigvis på vores egne bruger-charts og det kan meget vel være, at om et par måneder, så er undertegnedes chart fyldt med 1/3 tracks med Alexander, Jean-Pierre og Dominika.
Snup en lytter til "Sexodus", folkens!

USACher - DJ Play A Christmas Song (Pop, Dance/Electronica/House)
vancairo | Torsdag den 12. oktober 2023 kl. 09:21

CanadaThe Beaches - Blame Brett (Rock, Alternative/Indie/Folk)
vancairo | Torsdag den 12. oktober 2023 kl. 09:21

StorbritanienDepeche Mode - My Favourite Stranger (Synthpop)
vancairo | Torsdag den 12. oktober 2023 kl. 09:21

SverigeThe Hives - The Bomb (Rock, Alternative/Indie/Folk)
vancairo | Torsdag den 12. oktober 2023 kl. 09:21

Storbritanien TysklandAlex Christensen & The Berlin Orchestra With East 17 - House Of Love (Dance/Electronica/House, Klassisk/Musical/Opera)
vancairo | Torsdag den 12. oktober 2023 kl. 09:21

Thereza Bazar´s Dollar - Hand Held In Black & White (Matt Pop Remix) Storbritanien
(Dance/Electronica/House, Synthpop)

Philip | Torsdag den 12. oktober 2023 kl. 09:20

Fra Pernillas hitliste har jeg fundet dette nummer, der oprindeligt var et hit for Dollar tilbage i efteråret 1981.

I virkeligheden har Thereza Bazar blot genindspillet nummeret, da hun var den ene halvdel af Dollar i sin tid, og før det var hun også med i softpopgruppen Guys'n'Dolls, der havde en stribe hits tilbage i 1970'erne. Desuden havde de et mindre hit med "I Got the Fire in Me" i sllutningen af 1981. Nummeret var en coverversion af "Sara Perche Ti Amor", som de fleste danskere kender i Labans danske version fra 1982.

Dollar havde deres storhedstid i 1979-1982 med "Mirror Mirror" som et af deres største hits. Den var opfølger til "Hand Held in Black and White".

SydkoreaJennie - You & Me (Pop)
vancairo | Onsdag den 11. oktober 2023 kl. 07:43

USA CanadaDrake Ft. Yeat - IDGAF (Urban/Soul/Rap/Hiphop)
vancairo | Onsdag den 11. oktober 2023 kl. 07:43

Puerto RicoBad Bunny - Un Preview (Latino/Reggaeton, Urban/Soul/Rap/Hiphop)
vancairo | Onsdag den 11. oktober 2023 kl. 07:43

JapanAdo - Show (Asian/J-pop/K-pop, Pop)
vancairo | Onsdag den 11. oktober 2023 kl. 07:43

ItalienErnia, Bresh & Fabri Fibra - Parafulmini (Urban/Soul/Rap/Hiphop, Pop)
vancairo | Onsdag den 11. oktober 2023 kl. 07:43

CanadaDrake - Virginia Beach (Urban/Soul/Rap/Hiphop)
vancairo | Onsdag den 11. oktober 2023 kl. 07:43

Storbritanien USAWargasm Ft. Fred Durst - Bang Ya Head (Rock, Dance/Electronica/House)
vancairo | Onsdag den 11. oktober 2023 kl. 07:43

USA CanadaDrake Ft. J. Cole - First Person Shooter (Urban/Soul/Rap/Hiphop)
vancairo | Onsdag den 11. oktober 2023 kl. 07:43

TyrkietHazer Yakut - Eros (Pop)
vancairo | Onsdag den 11. oktober 2023 kl. 07:43

USA CanadaDrake Ft. 21 Savage - Calling For You (Urban/Soul/Rap/Hiphop)
vancairo | Onsdag den 11. oktober 2023 kl. 07:43

AP Dhillon - With You Indien
(Pop)

vancairo | Onsdag den 11. oktober 2023 kl. 07:42

"With You" fra indiske AP Dhillon var for en måneds tid siden i spil til at blive ugens HitPick.
Men det viste sig at at sangeren/rapperen for snart tre år siden, allerede havde haft æren af at være HitPick - med nummeret "Brown Munde" og vi forsøger, at have nye navne som HitPicks hver gang.
Dengang var den Punjabi-trap/-rap genren var - nu er det PopRap.
"With You" er ualmindeligt catchy og et skønt popnummer, der ville megahitte herhjemme med Tobias Rahim eller Andreas Odbjerg på vocal-siden.
Nu er det AP Dhillon og sandt at sige, blev det ikke den store succes for ham som HitPick med "Brown Munde" - et peak som No. 58. på Top Of ChartBase.
Til gengæld kan han prale af, samlet set med sine 5-6-hits på Top Of The World-listen, nu at have tilbragt et år der.
I denne uge er "With You" ny på plads 87. på den globale chart og han starter dermed "et nyt år".
Snup en lytter, folkens!

DanmarkGilli - Skarpt Lys (Urban/Soul/Rap/Hiphop, Dance/Electronica/House)
vancairo | Tirsdag den 10. oktober 2023 kl. 16:24

DanmarkTobias Rahim - F´social Angst (Pop)
vancairo | Tirsdag den 10. oktober 2023 kl. 16:24

DanmarkCarpark North - If I Were Your King (Rock, Pop)
vancairo | Tirsdag den 10. oktober 2023 kl. 16:24

DanmarkOmråde 69 - Ama’r Ting (Dance/Electronica/House, Urban/Soul/Rap/Hiphop)
vancairo | Tirsdag den 10. oktober 2023 kl. 16:24

DanmarkPrisma - All Inclusive (Alternative/Indie/Folk, Pop)
vancairo | Tirsdag den 10. oktober 2023 kl. 16:24

Danmark SverigeØöresund - Ønsker Du Var Straight (Pop)
vancairo | Tirsdag den 10. oktober 2023 kl. 16:24

DanmarkPind - Disco Fomo (Dance/Electronica/House, Urban/Soul/Rap/Hiphop)
vancairo | Tirsdag den 10. oktober 2023 kl. 16:24

Danmark GrønlandTitarnek Ft. René Brandt - Inuuninniilersimanerit (Pop)
vancairo | Tirsdag den 10. oktober 2023 kl. 16:24

Danmark GrønlandTitarnek Ft. René Brandt - Innertut (Pop)
vancairo | Tirsdag den 10. oktober 2023 kl. 16:24

DanmarkSilvy - Kid Again (Singer/Songwriter, Alternative/Indie/Folk)
vancairo | Tirsdag den 10. oktober 2023 kl. 16:24

DanmarkEmi Wide - Hate U (Pop, Alternative/Indie/Folk)
vancairo | Tirsdag den 10. oktober 2023 kl. 16:23

Ugens HitPick

Lil Ghost - Good Life Kina
(Pop, Rock)

vancairo | Mandag den 09. oktober 2023 kl. 00:04

Ugens HitPick er hentet i Kina og hedder "Good Life".
Det er et fedt og ganske catchy Pop-Rock-udspil fra sangeren Lil Ghost (Wang Linkai) der er en kæmpe stjerne i hjemlandet og flere andre steder i Asien.
Han var tidligere medlem af boybandet Nine Percent, men har de seneste fem år været solo.
"Good Life" er lavet sammen med et par svenske sangskrivere/producere og har ganske sikkert derfor en vestlig/nordisk popsound.
I hvert fald er der masser af hitpotentiale i udspillet set fra dette perspektiv.
Så i denne uge er det Lil Ghost og PopRock-mishmash'et "Good Life" der får lidt ekstra fokus her på ChartBase.
Snup en lytter, folkens!

Vælg en uge
Januar01020304
Februar05060708
Marts0910111213
April14151617
Maj18192021
Juni2223242526
Juli27282930
August31323334
September3536373839
Oktober40414243
November4445464748
December495051

Vælg et år:

2007   2008   2009  

2010   2011   2012  

2013   2014   2015  

2016   2017   2018  

2019   2020   2021  

2022   2023   2024