Seneste hitlister:

CB Urbanized Fre. 08. december 2023 - 00:05

CB The Rock Fre. 08. december 2023 - 00:04

vancairo Fre. 08. december 2023 - 00:03

CB Critic-Alt Tors. 07. december 2023 - 00:05

CB 25+ Tors. 07. december 2023 - 00:04

Brugernavn:
Kode:

Opret profil (Register)

Kontakt

Artist: Titel:

Hittips

Uge 42 - 2023

DanmarkSoftWave - Never Gonna Let You Down (Synthpop, Dance/Electronica/House)
vancairo | Søndag den 22. oktober 2023 kl. 13:31

DanmarkMaximillian - Best Of Me (Pop)
vancairo | Søndag den 22. oktober 2023 kl. 13:30

DanmarkDisrupted Being - So Much Love (Synthpop)
vancairo | Søndag den 22. oktober 2023 kl. 13:30

DanmarkKinck - Current Mood (Urban/Soul/Rap/Hiphop, Pop)
vancairo | Søndag den 22. oktober 2023 kl. 13:30

DanmarkBoye & Sigvardt Ft. Daniel Schulz - Blink (Dance/Electronica/House)
vancairo | Søndag den 22. oktober 2023 kl. 13:30

Jazmin Bean - Terrified Storbritanien
(Pop, Rock)

vancairo | Søndag den 22. oktober 2023 kl. 13:30

Musikbranchen er fyldt med folk, der egentligt ikke er musikere eller sangere, men i stedet "internetpersonligheder" i form af diverse TikTok'ere, Youtubere, vloggere etc., men som bare har nok følgere, til at der kan tjenes penge på ENDNU en ting fra dem.
Tit er produktet i bedste fald tvivlsomt om end ikke elendigt. Men nogle gange kommer der noget godt ud af det.
Britiske Jazmin Bean har i hvert fald lige leveret et rigtigt flot udspil med singlen "Terrified".
En omgang PopRock, med flot production, vocal og en ganske fed tilhørende video.
At det altsammen tjener til en endnu større pakke, nemlig followers og indtjening via dette, er så en anden sag.
Men isoleret set, et rigtigt flot udspil fra Jazmin Bean.

StorbritanienBilly Gillies Ft. Hannah Boleyn - DNA (Loving You) (Dance/Electronica/House)
vancairo | Lørdag den 21. oktober 2023 kl. 09:13

USA FrankrigOfenbach Ft. Norma Jean Martine - Overdrive (Dance/Electronica/House)
vancairo | Lørdag den 21. oktober 2023 kl. 09:13

AustralienDom Dolla - Saving Up (Dance/Electronica/House)
vancairo | Lørdag den 21. oktober 2023 kl. 09:13

StorbritanienChris Lake Ft. Aluna - More Baby (Dance/Electronica/House)
vancairo | Lørdag den 21. oktober 2023 kl. 09:13

USA CanadaAll Time Low Ft. Avril Lavigne - Fake As Hell (Rock)
vancairo | Fredag den 20. oktober 2023 kl. 11:47

HollandWithin Temptation - Ritual (Rock)
vancairo | Fredag den 20. oktober 2023 kl. 11:47

USAPop Evil - Skeletons (Rock)
vancairo | Fredag den 20. oktober 2023 kl. 11:47

SverigeArmy Of Lovers - Romanism (Pop, Nordic Folk/Volksmusik)
vancairo | Fredag den 20. oktober 2023 kl. 11:47

StorbritanienBones UK - Ride (Dance/Electronica/House, Alternative/Indie/Folk)
vancairo | Fredag den 20. oktober 2023 kl. 11:47

SverigeArmy Of Lovers - Bring Your Love (Pop)
vancairo | Fredag den 20. oktober 2023 kl. 11:47

New Rules - Ghost Town Storbritanien Irland
(Pop)

vancairo | Fredag den 20. oktober 2023 kl. 11:47

Den britiske boyband - eller poptrio om man vil - New Rules, har siden debutten i 2019 udgivet nok singler til at fylde et greatest hits album, men har dog endnu ikke scoret sig et hit.
Med det nye udspil "Ghost Town" kan det dog meget vil ske.
Det er et mellow poptrack skrevet sammen med John Ryan, der tidligere bla, har leveret hits til One Direction.
"Ghost Town" er ikke et megahit, men det er catchy og det blender godt ind i nutidens pop.
Alt tyder på, at store maskiner er kørt i gang, for at løfte New Rules fra at have succes baseret på fans, til at ramme større og endnu flere fans.
Vi må se hvad der sker, men nu har boybandet i hvert fald også ramt ChartBase.
Snup en lytter til "Ghost Town".

USALenny Kravitz - TK421 (Rock, Funk)
vancairo | Torsdag den 19. oktober 2023 kl. 12:47

StorbritanienRomy - She´s On My Mind (Pop, Synthpop)
vancairo | Torsdag den 19. oktober 2023 kl. 12:47

Nigeria Egypten ElfenbenskystenMagic System, Yemi Alade & Mohamed Ramadan - Akwaba (African/Afropop, World Music)
vancairo | Torsdag den 19. oktober 2023 kl. 12:47

USAThe National - Deep End (Paul´s In Pieces) (Alternative, Rock)
vancairo | Torsdag den 19. oktober 2023 kl. 12:47

IrlandThe Corrs - Little Lies (Pop)
vancairo | Torsdag den 19. oktober 2023 kl. 12:47

Vixen - Red USA
(Rock)

vancairo | Onsdag den 18. oktober 2023 kl. 14:11

For 30-35 år siden, lånte jeg ofte musik på biblioteket.
Nogle af dem der røg med hjem på cassettebånd var det amerikanske all-female Rockband Vixen og deres to albums "Vixen" og "Rev It Up".
Ikke fordi jeg kendte dem, men nok mere fordi de så hotte ud.
Men begge albums fra bandet der blev dannet i 1980, blev lyttet til en masse, trods jeg dengang var popdreng.
De fik aldrig det helt store gennembrud, men deres albums gik dog Top-100 mange steder og det samme gjorde en håndfuld af deres singler hjemme i USA.
Siden de blev dannet, har de været gået hvert til sit og blevet gendannet flere gange og der har værret et utal af ud- og indskiftninger i bandet.
I dag er den 61 årige trommeslager Roxy Pterucci, der startede i 1986, den der har været længst tid med.
Deres spritnye single "Red" er en omgang Glam-Hard-Rock, præcist som de lød dengang og endda ret catchy.
Så er du til modne kvinder, der sparker Rock-røv, så snup en lytter her!

Puerto RicoBad Bunny - Monaco (Urban/Soul/Rap/Hiphop, Latino/Reggaeton)
vancairo | Onsdag den 18. oktober 2023 kl. 12:47

USADoja Cat - Agora Hills (Urban/Soul/Rap/Hiphop)
vancairo | Onsdag den 18. oktober 2023 kl. 12:47

USA JapanMitski - My Love Mine All Mine (Alternative, Pop)
vancairo | Onsdag den 18. oktober 2023 kl. 12:47

ArgentinaBizarrap & Milo J - Milo J: Bzrp Music Sessions, Vol. 57 (Urban/Soul/Rap/Hiphop, Latino/Reggaeton)
vancairo | Onsdag den 18. oktober 2023 kl. 12:47

NigeriaCrayon & Ayra Starr - Ngozi (African/Afropop)
vancairo | Onsdag den 18. oktober 2023 kl. 12:47

Canada RuslandLittle Big & BbnoS - It Happens (Dance/Electronica/House)
vancairo | Onsdag den 18. oktober 2023 kl. 12:46

Colombia Puerto RicoBad Bunny & Feid - Perro Negro (Latino/Reggaeton, Urban/Soul/Rap/Hiphop)
vancairo | Onsdag den 18. oktober 2023 kl. 12:46

AustralienPnau & Empire Of The Sun - Aeiou (Dance/Electronica/House, Pop)
vancairo | Onsdag den 18. oktober 2023 kl. 12:46

Puerto RicoBad Bunny & Young Miko - Fina (Urban/Soul/Rap/Hiphop, Latino/Reggaeton)
vancairo | Onsdag den 18. oktober 2023 kl. 12:46

DanmarkBranco Ft. Gobs - Forsvinder (Dance/Electronica/House, Urban/Soul/Rap/Hiphop)
vancairo | Tirsdag den 17. oktober 2023 kl. 14:01

DanmarkMedina - Danser For Mig Selv (Dance/Electronica/House, Pop)
vancairo | Tirsdag den 17. oktober 2023 kl. 14:01

DanmarkTopGunn Ft. Kesi - Balancen (Urban/Soul/Rap/Hiphop)
vancairo | Tirsdag den 17. oktober 2023 kl. 14:01

DanmarkPil - Andre Venner (Pop, Synthpop)
vancairo | Tirsdag den 17. oktober 2023 kl. 14:01

DanmarkBenjamin Hav Ft. Ella Augusta - Første Dag (Urban/Soul/Rap/Hiphop, Pop)
vancairo | Tirsdag den 17. oktober 2023 kl. 14:01

DanmarkAlberte Winding & Andreas Fuglebæk - Sommernat Midt I Marts (Pop)
vancairo | Tirsdag den 17. oktober 2023 kl. 14:01

DanmarkRasmus Walter - Ovenpå Igen (Pop)
vancairo | Tirsdag den 17. oktober 2023 kl. 14:01

DanmarkRikke Thomsen - La Lev & La Dø (Pop)
vancairo | Tirsdag den 17. oktober 2023 kl. 14:00

DanmarkTV 2 Play Ft. Artigeardit & Lamin - Alt Vi Har Er Nu (Urban/Soul/Rap/Hiphop, Pop)
vancairo | Tirsdag den 17. oktober 2023 kl. 14:00

DanmarkHunBjørn - In The Eye (Synthpop, Dance/Electronica/House)
vancairo | Tirsdag den 17. oktober 2023 kl. 14:00

DanmarkChili - Somebody (Urban/Soul/Rap/Hiphop)
vancairo | Tirsdag den 17. oktober 2023 kl. 14:00

DanmarkMorten Granau - Native (Dance/Electronica/House)
vancairo | Tirsdag den 17. oktober 2023 kl. 14:00

DanmarkSiri Neel - I Bet You Know (Pop)
vancairo | Tirsdag den 17. oktober 2023 kl. 13:59

DanmarkTopGunn Ft. Lamin - Bump (Urban/Soul/Rap/Hiphop)
vancairo | Tirsdag den 17. oktober 2023 kl. 13:59

DanmarkAva - Magisk Igen (Pop)
vancairo | Tirsdag den 17. oktober 2023 kl. 13:59

DanmarkTopGunn - Copenhagen (Urban/Soul/Rap/Hiphop)
vancairo | Tirsdag den 17. oktober 2023 kl. 13:59

Ugens HitPick

Triple Tension - Dancing Shadows Tyskland
(Pop, Synthpop)

vancairo | Mandag den 16. oktober 2023 kl. 00:04

Ugens HitPick er fra .... ja det ved vi faktisk ikke.
Det er efter alt at dømme, tysk, østrigsk eller schweizisk, så vi snupper "den nemme" og smider det tyske flag på, indtil vi får andet at vide.
For det er nemlig fuldstændigt umuligt at finde ud af noget om duoen (at dømme efter coveret) Triple Tension, bag nummeret "Dancing Shadows".
Singlen er et mishmash mellem Pop, Dance og SynthPop og der findes faktisk versioner af nummeret der går endnu mere i de forskellige retninger.
Her er det radio versionen, vi har kastet os over.
Den rammer blødt mellem disse tre genrer og resultatet er et ualmindeligt catchy udspil, som man meget hurtigt får på hjernen og som kan gøre sig på såvel club som i radio.
Her håber vi at Triple Tension's debutudspil vil få succes på ChartBase og giver det lidt ekstra fokus i denne uge.
Snup en lytter til "Dancing Shadows", folkens!

Pernilla | Tors. 19. oktober 2023 kl. 17:26

Ena halvan av projektet är i vart fall Felix Retter från Stuttgart: https://www.facebook.com/felix.retter.5

vancairo | Fre. 20. oktober 2023 kl. 10:30

Super. Så er det tyske flag, som det skal være. Takker!

Vælg en uge
Januar01020304
Februar05060708
Marts0910111213
April14151617
Maj18192021
Juni2223242526
Juli27282930
August31323334
September3536373839
Oktober40414243
November4445464748
December49

Vælg et år:

2007   2008   2009  

2010   2011   2012  

2013   2014   2015  

2016   2017   2018  

2019   2020   2021  

2022   2023