Seneste hitlister:

Brugernes Top-50 Søn. 23. juni 2024 - 00:30

CB TimeMachine Søn. 23. juni 2024 - 00:29

Philip Lør. 22. juni 2024 - 22:45

CB Dancefloor Lør. 22. juni 2024 - 00:05

CB Urbanized Fre. 21. juni 2024 - 00:05

Brugernavn:
Kode:

Opret profil (Register)

Kontakt

Artist: Titel:

Hittips

Uge 44 - 2023

Storbritanien USA BrasilienAlok, The Chainsmokers & Mae Stephens - Jungle (Dance/Electronica/House)
vancairo | Lørdag den 04. november 2023 kl. 09:50

Storbritanien FrankrigMartin Solveig & Stefflon Don - I Don´t Wanna Work (Dance/Electronica/House)
vancairo | Lørdag den 04. november 2023 kl. 09:50

USA ItalienJohn Summit & VLTRA - Legacy (Dance/Electronica/House)
vancairo | Lørdag den 04. november 2023 kl. 09:50

Storbritanien Tyskland New ZealandFelix Jaehn & Jonas Blue Ft. Navvy - Past Life (Dance/Electronica/House)
vancairo | Lørdag den 04. november 2023 kl. 09:50

Christopher - Valdes Jul Danmark
(Pop)

vancairo | Lørdag den 04. november 2023 kl. 09:50

Så er vi der - december!
Eller OK det er vi ikke før om ca. en måned, men de kommercielle interesser har for længst udvidet decembers julehygge med en ekstra måned. Så derfor er forretningerne allerede godt i gang med julepynten og streamingtjenesterne er klar med juleplaylisterne.
Årets julekalender på TV2 er også allerede klar med titelsangen til "Valdes Jul" og traditionen tro, er der hævet et navn ind, der kan trække masser af streaming og nærmest med sikkerhed få årets danske julehit.
I år er det Christopher, der senest hittede med soundtracket til netflix-filmen "A Beautiful Life", hvor han også som hovedrolleindehaver præsenterede os for et noget mere tvivlsomt skuespilstalent.
Han skulle vist ikke spille med i årets julekalender, men det må tiden vise.
Julekalendrerne de seneste år, synes skrevet på det samme manuskript og der er ikke stor variation der.
Det er der heller ikke ved de tilhørende titelsange - man skal helst ikke overraske eller satse noget.
Men det er hvad folk vil have og så bliver det sådan.
"Valdes Jul" er Christophers første seriøse single på dansk og selvom alt det ovenstående nok viser jeg ikke er den store fan af som julestemning, julekalender og titelsange fungerer nu, så er dette års sang ualmindeligt godt lavet.
Der er virkelig julestemning og Christophers vocal fungerer fremragende her.
Faktisk måtte jeg tage mig selv i, at få et snert af julestemning.
Jeg kan ikke forestille mig at titelsangen til "VAldes Jul" ikke skulle blive et massivt hit de kommende måneder, ganske sikkert indtage 1. pladsen på CB Denmark-Danmark-listen og også inde med at blive årets julehit på vores CB Christmas Countdown (der dog holdes i hi nogle uger endnu).
Det her er aldeles fremragende.

StorbritanienBring Me The Horizon - Darkside (Rock)
vancairo | Fredag den 03. november 2023 kl. 10:05

StorbritanienNeck Deep - It Won´t Be Like This Forever (Rock)
vancairo | Fredag den 03. november 2023 kl. 10:05

StorbritanienGreen Lung - Maxine (Witch Queen) (Rock)
vancairo | Fredag den 03. november 2023 kl. 10:05

Sverige USAArmy Of Lovers Ft. Tamer Wilde - What’s That Look (Pop, Disco/Hi-NRG)
vancairo | Fredag den 03. november 2023 kl. 10:04

SpanienPapa Topo & Los Papa Movils - Tengo Estigmas En Las Manos (Senor) (Pop, Disco/Hi-NRG)
vancairo | Fredag den 03. november 2023 kl. 10:04

Ukraine RuslandDJ Jedy & Niki Four - Slow & Down (Dance/Electronica/House)
vancairo | Fredag den 03. november 2023 kl. 10:04

Marvel Riot & Angie Brown - Let You Go Storbritanien
(Dance/Electronica/House)

vancairo | Fredag den 03. november 2023 kl. 10:04

Den britiske DJ-duo Marvel Riot har med deres nye udgivelse "Let You Go" ramt lige nede i halvfemsernes EuroDance-tidslomme.
Ind på vocal er hentet ingen ringere end Angie Brown, der har lagt vocal til et hav en dance-tracks.
Sangerinden der efterhånden er blevet 60 år, hittede bla. med "I'm Gonna Get You". "Rockin' For Myself",
"Let You Go" bruger orgel som flere kæmpe dancetracks fra halvfemserne brugte og så et beat der minder om "Got To Get It" fra Culture Beat.
Det er hamrende fedt.
Men ja, der er måske brugt AI til tracket her, eller der er som det mindste som sagt, hentet voldsomt med inspiration.
Men jeg hitter med alligevel og Marvel Riot & Angie Brown, står for ugens HotShotDebut på min egen chart.

partyfever | Lør. 04. november 2023 kl. 07:15

Det er et remake på Dominica’s “Gotta let you go”.
https://youtu.be/y4pHyqiK4u4?si=DhJ6NQl6Y2QgSuwu

vancairo | Lør. 04. november 2023 kl. 08:56

Har godt set nogle kommentarer om det. Men kan ikke selv hører det, eller finde noget info der understøtter det?

partyfever | Lør. 04. november 2023 kl. 12:59

Okay. Jeg synes det er ret nemt at høre.

vancairo | Søn. 05. november 2023 kl. 08:57

Vi må se om der kommer noget info om det senere. Den er (endnu) ikke på Whosampled og de krediterede sangskrivere på numrene er ikke identiske. Men - med AI, der stjæles der som aldrig før og det kan være svært at bevise.

StorbritanienRick Astley - Forever And More (Pop, Urban/Soul/Rap/Hiphop)
vancairo | Torsdag den 02. november 2023 kl. 10:20

StorbritanienSampha - Only (Urban/Soul/Rap/Hiphop, Alternative/Indie/Folk)
vancairo | Torsdag den 02. november 2023 kl. 10:20

StorbritanienMadness - Baby Burglar (Reggae/Dancehall/Ragga/Ska, Pop)
vancairo | Torsdag den 02. november 2023 kl. 10:20

StorbritanienBar Italia - My Little Tony (Alternative)
vancairo | Torsdag den 02. november 2023 kl. 10:20

HollandT-Spoon - No Time 2 Waste (Party Dj W Remix) (Dance/Electronica/House)
vancairo | Torsdag den 02. november 2023 kl. 10:20

StorbritanienTwo Door Cinema Club - Sure Enough (Alternative, Synthpop)
vancairo | Torsdag den 02. november 2023 kl. 10:20

Tiësto, Tears For Fears, Niiko & Swae And Gudfella - Rule The World (Everybody) Storbritanien USA Holland
(Dance/Electronica/House)

vancairo | Torsdag den 02. november 2023 kl. 10:20

Tears For Fears klassiker "Everybody Wants To Rule The World" fra 1985, har kigget frem mange gange siden dengang, men nu gør den det igen.
Ja faktisk har originalen i flere måneder hittet på vores Top Of The World-listes Top-200.
Uvist hvorfor - måske pga dens anti-krigs lyrik.
Men selvfølgelig kaster diverse sig så over nummeret for at lave covers og måske hitte med i slipstrømmen af originalen.
I hvert fald har de amerikanske DJ's Niiko & Swae samt Gudfella remixet nummeret.
Men i dag er der brug for et kendt/stort navn, til at få rigtig succes på listerne og pludseligt er hollandske Tïesto featured også - ja faktisk er han det første navn på tracket - endda før Tears For Fears.
Hvor meget Tïesto reelt har tilføjet den nye version, bortset fra sit navn ved jeg ikke.
Men det synes efterhånden at være en regel (især når det gælder dance-tracks), at uanset hvor god musik eller remixes man laver, så skal der lige hives et navn ind, til at sælge nummeret.
Her lader det at især David Guetta og Tïesto er de foretrukne.
Længere nede i fødekæden kommer så andre navne som f.eks Gabry Ponte og diverse andre.
Personligt synes jeg det er en grim trend, men alle synes at vinde på det. Så hvis musikbrugerne ønsker at blive snydt, jamen så må det være sådan.
I dette tilfælde holder Tïesto sig på listerne og skovler flere penge ind til sine milliarder, Tears For Fears gør det samme og Niiko & Swae og Gudfella kommer måske højere på listerne og tjener mere grundet Tïesto's featuring.
Omvendt, så havde de nok tjent noget mere fik de succes uden hollænderen.
Den nye version her varer i øvrigt kun 2/3 af af originalens 4.21 minutter.
Hurtigt hit - hurtig indtjening.
"Rule The World (Everybody)" som remixet her er omdømt, er tester på ugens CB 25+, hvor der også er nyt fra Rick Astley, Madness og T-Spoon.

USATaylor Swift - Is It Over Now? (Pop)
vancairo | Onsdag den 01. november 2023 kl. 10:19

USA CanadaDrake Ft. Sexyy Red & SZA - Rich Baby Daddy (Urban/Soul/Rap/Hiphop)
vancairo | Onsdag den 01. november 2023 kl. 10:19

USATaylor Swift - Slut! (Pop)
vancairo | Onsdag den 01. november 2023 kl. 10:18

AustralienSia - Gimme Love (Pop)
vancairo | Onsdag den 01. november 2023 kl. 10:18

USATaylor Swift - Now That We Don´t Talk (Pop)
vancairo | Onsdag den 01. november 2023 kl. 10:18

USARemo Drive - No, There´s No Hope For You (Rock)
vancairo | Onsdag den 01. november 2023 kl. 10:18

IndienPawan Singh & Shilpi Raj - Dhaniya Ae Jaan (Indian/Hindi/Bollywood, Dance/Electronica/House)
vancairo | Onsdag den 01. november 2023 kl. 10:18

StorbritanienDon Broco - Birthday Party (Rock)
vancairo | Onsdag den 01. november 2023 kl. 10:18

DanmarkGilli - Du & Jeg (Pop, Urban/Soul/Rap/Hiphop)
vancairo | Tirsdag den 31. oktober 2023 kl. 10:40

DanmarkFraads Ft. Johnson - Papa Du Så Flot (Pop, Urban/Soul/Rap/Hiphop)
vancairo | Tirsdag den 31. oktober 2023 kl. 10:40

DanmarkSøn - Ambulance (Alternative/Indie/Folk, Rock)
vancairo | Tirsdag den 31. oktober 2023 kl. 10:40

DanmarkJJ Paulo - Ghana (African/Afropop)
vancairo | Tirsdag den 31. oktober 2023 kl. 10:40

DanmarkMalu - Heavy Baggage (Pop)
vancairo | Tirsdag den 31. oktober 2023 kl. 10:40

DanmarkIAMJJ - On My Way (Alternative)
vancairo | Tirsdag den 31. oktober 2023 kl. 10:40

Danmark StorbritanienMichael Catton - Gas On The Fire (Rock)
vancairo | Tirsdag den 31. oktober 2023 kl. 10:40

DanmarkDeDerDrenge - Baggen (Urban/Soul/Rap/Hiphop)
vancairo | Tirsdag den 31. oktober 2023 kl. 10:40

DanmarkNella - Dybt I Aarhus (Pop)
vancairo | Tirsdag den 31. oktober 2023 kl. 10:40

Xander Linnet & Sanne Salomonsen - Kærligheden Kalder Danmark
(UK Garage/Grime/Bassline/Dubstep, Urban/Soul/Rap/Hiphop)

vancairo | Tirsdag den 31. oktober 2023 kl. 10:39

Xander Linnet havde tilbage i 2011 et megahit med debutsinglen "Det Burde Ikk Være Sådan Her", der gik No. 1. på flere af vores charts.
Sidenhen blev det til en håndflud mindre Top-20-hits især som eller meed featurings. Men i det store hele, er Anne Linnet's søn, det man populært kalder et OneHitWonder.
Men det stopper med al sandsynlighed nu, med en god portion hjælp fra en af moderens veninde Sanne Salomonsen fra bla. Anne Linnet Band.
Hendes megahit fra 1989 "Kærligheden Kalder" skrevet af Thomas Helmig og Stig Kreutzfeldt, har han nemlig nu indspillet sammen med Sanne Salomonsen i en ny hamrende fed version, med dubstep/drum-n-bass-inspiration.
Den nye version varer dog kun 2.46 og dermed halvandet minut mindre, end originalen. En trist trend der har sneget sig ind i musik.
"Kærligheden Kalder" var tæt på at snige sig med på ugens CB Denmark-Danmark, men missede med nogle få placeringer.
I stedet er den nu bla. testerne på listen og har uanset alle muligheder for at blive et kæmpe hit, hvis den snarlige eksplosion af gamle julehits på streaminglisterne, ikke kvæler det.
En fed og flot julevideo TIL den nye version her, ville dog i stedet give den ekstra vind under sejlene.
Vi får at se.
Men fed ny version og et comeback til hitlisterne - for både Xander og Sanne.

partyfever | Ons. 01. november 2023 kl. 07:55

Tarvelig discount version. Sanne’s vokal er ukendelig. Og en tynd omgang dansk udgave af Drum n’ bass.

Ugens HitPick

Faunea - Jellyfish Danmark
(Pop, Alternative/Indie/Folk)

vancairo | Mandag den 30. oktober 2023 kl. 00:04

Ugens HitPick - er dansk.
Sangerinden Faunea (Natasja Luy Juul Jensen) er tidligere blevet Kvik-Tippet her nogle gange og testet på CB Denmark-Danmark - uden held.
Men nu skal det være. For singlen "Jellyfish" er ualmindeligt catchy.
Det er P3-Pop som vi kender det, men dog med et ekstra drys internationalt potentiale.
Selv den tilhørende (formodentligt ret billige musikvideo) er faktisk gennemtænkt og man har forsøgt at give det er seriøst look.
Både udseende- og og vocal-mæssigt er Faunea nok ret inspireret af Yolandi Visser fra sydafrikanske Die Antwoord, men det gør ikke noget - for det er fedt.
Selve udspillet "Jellyfish" er også inspireret af lidt hist og her fra, men det kan næppe lade sig gøre at undgå i dag.
Et mishmash at Pop, Electronica og Indie med en hypnotisk og kælende vocal hvor "going down, down down, 'cause i'm jelly-jelly-jelly-jellyfish" lynhurtigt sidder sig fast hos én.
Et hit er det uanset og det er skønt, at der i det mindste er et håb, om dansk international musikal succes igen, nu hvor det kun er gamle dk-hits, der rammer de globale hitlister, i nye forklædninger.
Og ja, de danske HitPicks har det ofte svært her på ChartBase, men det håber vi på at Faunea her kan lave om på.
Snup en lytter til ugens HitPick "Jellyfish", folkens.

Vælg en uge
Januar01020304
Februar05060708
Marts0910111213
April14151617
Maj18192021
Juni2223242526
Juli27282930
August31323334
September3536373839
Oktober40414243
November4445464748
December495051

Vælg et år:

2007   2008   2009  

2010   2011   2012  

2013   2014   2015  

2016   2017   2018  

2019   2020   2021  

2022   2023   2024