Seneste hitlister:

CB Urbanized Fre. 14. juni 2024 - 00:05

CB The Rock Fre. 14. juni 2024 - 00:04

CB Critic-Alt Tors. 13. juni 2024 - 00:05

CB 25+ Tors. 13. juni 2024 - 00:04

Top Of The World Ons. 12. juni 2024 - 00:05

Brugernavn:
Kode:

Opret profil (Register)

Kontakt

Artist: Titel:

Hittips

Uge 46 - 2023

TysklandThe Hitmen - The Love Below (Dance)
Philip | Søndag den 19. november 2023 kl. 10:28

1984 - Ballet Dancer Sverige
(Synthpop, Dance)

Philip | Søndag den 19. november 2023 kl. 10:27

Den svenske gruppe 1984 har udgivet en del musik indenfor italo- og synthpop-genrerne, og for nylig var de ude med en efter min mening ret fed coverversion af "Flickorna i Småland".

Denne gang er det The Twins-klassikeren "Ballet Dancer", der står for skud. Deres version ligger meget tæt op ad originalen, selv om man da godt kan høre at denne version er ca. 40 år yngre.

The Twins' originalversion hørte jeg i øvrigt første gang i ... 1984.
Jeg optog den fra tysk radio lørdag den 11. februar 1984, og weekenden efter gik den naturligvis ind på min hitliste.
http://www.chartbase.dk/hitlister/index.php?personlige/Philip/1984/02/17

USAAcraze Ft.Joey Valence & Brae - Heard It Like This (Dance/Electronica/House)
vancairo | Lørdag den 18. november 2023 kl. 14:07

StorbritanienJoel Corry - Hey DJ (Dance/Electronica/House)
vancairo | Lørdag den 18. november 2023 kl. 14:06

Storbritanien USANoizu & Martin Ikin - Burnin´ (Dance/Electronica/House)
vancairo | Lørdag den 18. november 2023 kl. 14:06

StorbritanienSkepta - Can´t Play Myself (A Tribute To Amy) (Dance/Electronica/House)
vancairo | Lørdag den 18. november 2023 kl. 14:06

StorbritanienChase & Status, Hedex & ArrDee - Liquor & Cigarettes (UK Garage/Grime/Bassline/Dubstep, Dance/Electronica/House)
vancairo | Lørdag den 18. november 2023 kl. 14:06

Thomas Buttenschøn - Måske Vi Bare Skal Holde Lidt Med Hinanden Danmark
(Pop)

partyfever | Lørdag den 18. november 2023 kl. 14:06

Den danske sanger og sangskriver Thomas Buttenschøn slog igennem i 2006 med “Fantastiske mandag”.
Han har solgt 50 000 plader og er en populær artist herhjemme.
Jeg er normalt ikke til hans musik, men det nye udspil “Måske vi bare skal holde lidt med hinanden” er intet mindre end fantastisk.
Det er lidt mere eksperimenterende end han normalt gør sig i og samtidig synes jeg budskabet i sangen er vigtigere end nogensinde
Før.
Nummeret har premiere i dag fredag.
Det skulle undre mig meget hvis ikke de danske radiostationer tager nummeret til sig.

USAGreen Day - The American Dream Is Killing Me (Rock, Alternative/Indie/Folk)
vancairo | Fredag den 17. november 2023 kl. 11:17

FrankrigKeblack - Laisse Moi (Urban/Soul/Rap/Hiphop)
vancairo | Fredag den 17. november 2023 kl. 11:17

SverigeEurope - Hold Your Head Up (Rock)
vancairo | Fredag den 17. november 2023 kl. 11:17

StorbritanienTrevor Horn Ft. Rick Astley - Owner Of A Lonely Heart (Pop)
vancairo | Fredag den 17. november 2023 kl. 11:17

USA HollandShermanology & Boyz II Men - Motown Philly (Dance/Electronica/House, Urban/Soul/Rap/Hiphop)
vancairo | Fredag den 17. november 2023 kl. 11:17

SpanienVicco & Abraham Mateo - Tequiero (Pop)
vancairo | Fredag den 17. november 2023 kl. 11:17

USABobbi Storm - We Can´t Forget Him (Urban/Soul/Rap/Hiphop)
vancairo | Fredag den 17. november 2023 kl. 11:17

Army Of Lovers - Clash Of The Titans Sverige
(Pop)

vancairo | Fredag den 17. november 2023 kl. 11:16

Army Of Lovers-comeback har naturligvis taget denne fan med storm.
Et nyt track hver uge de seneste 8 uger, har været en tidlig omgang julegaver.
Desværre har det været en nedadgående kurve for de 8 tracks, hvoraf de sidste to er remakes af ældre tracks.
Først "Israelism 2023" der var blevet en noget tammere version af et ellers højtravende og pompøst hit og nu albumtracket "Carry My Urn To Ukraine" fra 1993-albummet "The Gods Of Earth And Heaven" (Hvor "Israelism" også er fra), nu omdøbt til "Clash Of The Titans".
"Clash Of The Titans" lyder som alt andet end et "clash" eller noget med "titans". Faktiak er det en søvndysende omgang, som føles som et helt igennem discountversion af originalen.
Originalen var ikke en speciel favorit hos undertegnede, men dog et af de bedre numre fra albummet. Men hvorfor dog vælge dét som opdatering?
Jo, ligesom "Israelism" så synes det at være politik der måske er grunden.
Trioens støtte til både Israel og Ukraine er velkendt og to af medlemmerne har oven i købet stillet op for borgerlige partier.
Men uanset grunden, så synes begge opdaterede sange at være venstrehåndsarbejde og en alt for nem omgang.
Af de seks andre tracks, lyder to som om de slet ikke er AOL-sange, ja selv min favorit "Love Is Blue" kunne lige så nemt blot være udgivet af gæstestjernen Olya Polyakova.
Ingen af udspillene har været med tilhørende musikvideo, som ellers var AOL's trademark og der har tilsyneladende ikke engang været nye fotoshoots til det ellers så visuelle band.
Men , jeg husker også at førhen når man endelig fik smækket sin spritnye AOL-plade/CD på, så var der gerne kun 3-5 fede tracks og så en masse fillers og knapt så gode numre. Og med det In Mente, så falder det nye album "Sexodus" på ingen måde ved siden af.
Forskellen er bare, at her har hvert track stået for sig selv i den pågældende uge og måtte måles med de andre nye numre og hele AOL-discografien.
"Clash Of The Titans" er fedt fordi det er AOL og jeg er fan. Men isoleret set et overflødigt og ligegyldigt track der ikke ville blive slidt, var det på en AOL-CD hjemme hos mig (albummet udkommer desværre tilsyneladende ikke fysisk).

Pernilla | Lør. 18. november 2023 kl. 08:22

Då du skriver att "to af medlemmerne har oven i købet stillet op for borgerlige partier" (Alexander och Dominika), så kan det vara relevant att också nämna att två av medlemmarna, Jean-Pierre och Dominika, har judisk bakgrund, vilket säkert är en anledning till att gruppen utgav en humoristisk hyllningssång till den judiska kulturen. I övrigt så har originalmedlemen La Camilla också varit politiskt aktiv; för Socialdemokraterna

vancairo | Søn. 19. november 2023 kl. 08:44

Ja det er korrekt, det kunne godt være taget med. Jeg kunne skrive en stil om dem, men ja det burde have været med.At La Camilla har været aktiv for socialdemokraterne er næppe så relevant her, da hun ikke har noget med gruppens seneste album at gøre og deres valg af numre.

StorbritanienRepublica - New York (Eden´s Single Mix) (Pop, Rock)
vancairo | Torsdag den 16. november 2023 kl. 13:31

FrankrigMireille Mathieu - L´amour En Robe Noire (Pop)
vancairo | Torsdag den 16. november 2023 kl. 13:31

Storbritanien USAIdles & LCD Soundsystem - Dancer (Alternative/Indie/Folk, Rock)
vancairo | Torsdag den 16. november 2023 kl. 13:31

IslandGusGus - Unfinished Symphony (Dance/Electronica/House, Synthpop)
vancairo | Torsdag den 16. november 2023 kl. 13:31

StorbritanienThe Libertines - Run Run Run (Rock, Alternative/Indie/Folk)
vancairo | Torsdag den 16. november 2023 kl. 13:31

StorbritanienAngie Brown - I´m Gonna Get You (Dance/Electronica/House)
vancairo | Torsdag den 16. november 2023 kl. 13:31

StorbritanienSleaford Mods - Big Pharma (Alternative/Indie/Folk, Urban/Soul/Rap/Hiphop)
vancairo | Torsdag den 16. november 2023 kl. 13:31

USAJack Harlow - Lovin On Me (Urban/Soul/Rap/Hiphop)
vancairo | Onsdag den 15. november 2023 kl. 13:46

SydkoreaStray Kids - LaLaLaLa (Asian/J-pop/K-pop)
vancairo | Onsdag den 15. november 2023 kl. 13:46

SyrienAl Shami - Ya Leil W Yal Ein (Arabic/Turkish, Pop)
vancairo | Onsdag den 15. november 2023 kl. 13:46

TysklandAyliva - Hässlich (Pop, Urban/Soul/Rap/Hiphop)
vancairo | Onsdag den 15. november 2023 kl. 13:46

JapanAtarashii Gakko! - Tokyo Calling (Dance/Electronica/House, Asian/J-pop/K-pop)
vancairo | Onsdag den 15. november 2023 kl. 13:46

USANoah Kahan - Stick Season (Singer/Songwriter, Alternative/Indie/Folk)
vancairo | Onsdag den 15. november 2023 kl. 13:46

FrankrigJacques - Absolve (Dance/Electronica/House, Alternative/Indie/Folk)
vancairo | Onsdag den 15. november 2023 kl. 13:46

DanmarkJamaika Ft. Branco & Carmon - For Life (Urban/Soul/Rap/Hiphop)
vancairo | Tirsdag den 14. november 2023 kl. 11:33

DanmarkDansktop På Speed & Gert Günhter - Casat Chok (Rock, Schlager/Dansktop/Volksmusik)
vancairo | Tirsdag den 14. november 2023 kl. 11:33

DanmarkSaso - Everyone Could Use Someone Like You (Pop)
vancairo | Tirsdag den 14. november 2023 kl. 11:33

DanmarkBaby In Vain - Coming Back to You (Alternative, Rock)
vancairo | Tirsdag den 14. november 2023 kl. 11:33

DanmarkGilli - Midnight Madness (Urban/Soul/Rap/Hiphop, Dance/Electronica/House)
vancairo | Tirsdag den 14. november 2023 kl. 11:32

DanmarkIda Aysel - Den Nye Junglelov (Pop, Avantgarde)
vancairo | Tirsdag den 14. november 2023 kl. 11:32

DanmarkMerro8 - New York City (Urban/Soul/Rap/Hiphop, Dance/Electronica/House)
vancairo | Tirsdag den 14. november 2023 kl. 11:32

DanmarkRikke Thomsen - Sønderborg City (Pop, Rock)
vancairo | Tirsdag den 14. november 2023 kl. 11:32

DanmarkJosef & Kesi - Har Du Det Sådan Her? (Urban/Soul/Rap/Hiphop)
vancairo | Tirsdag den 14. november 2023 kl. 11:32

DanmarkThomas Meilstrup - Polaroids (Pop)
vancairo | Tirsdag den 14. november 2023 kl. 11:32

DanmarkJamaika - Championship (Urban/Soul/Rap/Hiphop)
vancairo | Tirsdag den 14. november 2023 kl. 11:32

DanmarkMaria Køhnke - Sportscar (Alternative, Rock)
vancairo | Tirsdag den 14. november 2023 kl. 11:32

DanmarkJamaika - 21 (Urban/Soul/Rap/Hiphop)
vancairo | Tirsdag den 14. november 2023 kl. 11:32

DanmarkAsta Norr - Wifey (Pop, Urban/Soul/Rap/Hiphop)
vancairo | Tirsdag den 14. november 2023 kl. 11:31

DanmarkJamaika - Roll With It (Urban/Soul/Rap/Hiphop, Dance/Electronica/House)
vancairo | Tirsdag den 14. november 2023 kl. 11:31

Calby - Heartbeat Danmark
(Pop, Urban/Soul/Rap/Hiphop)

vancairo | Tirsdag den 14. november 2023 kl. 11:31

Danske Calby (Mik Thybo) er i min optik én af de danske artister, med mest internationalt potentiale.
At et udenlandsk gennembrud endnu ikke er sket, er for mig dybt overraskende.
Hans nye single "Heartbeat" starter ud som en Beach Boys-sang, men går hurtigt over i den Soul-lyd han er kendt for, med Gospel-kor og en flot produktion.
Det er hygge-soul, med et Indie-snit, der burde gøre ham selvskreven til både airplay og smagsdommer-kærlighed verden over.

Tester på ugens CB Denmark-Danmark-liste.

partyfever | Ons. 15. november 2023 kl. 09:25

En slags dansk John Mayer

Ugens HitPick

Dead Star Talk - Twenty Danmark Tyskland
(Rock)

vancairo | Mandag den 13. november 2023 kl. 00:04

Ugens HitPick er med det dansk-tyske Rockband, Dead Star Talk.
De her tidligere været Kvik-Tippet tre gange her på ChartBase, uden at ramme vvores charts.
Men med "Twenty" der er forløber for deres andet album, er de tilbage i storform.
Deres BritPop-Rock-stil, der er som taget ud fra et Oasis/Ocean Colour Scene/The Verve-album fra storhedstiden i halvfemserne, er finpudset på den nye single "Twenty".
Det lyder hamrende fedt og gennemført og er produceret af Metallica-produceren Flemming Rasmussen.
Snup en lytter til ugens HitPick "Twenty", fra Dead Star Talk, folkens!

Vælg en uge
Januar01020304
Februar05060708
Marts0910111213
April14151617
Maj18192021
Juni2223242526
Juli27282930
August31323334
September3536373839
Oktober40414243
November4445464748
December495051

Vælg et år:

2007   2008   2009  

2010   2011   2012  

2013   2014   2015  

2016   2017   2018  

2019   2020   2021  

2022   2023   2024