Seneste hitlister:

CB Critic-Alt Tors. 13. juni 2024 - 00:05

CB 25+ Tors. 13. juni 2024 - 00:04

Top Of The World Ons. 12. juni 2024 - 00:05

CB VideoChart Ons. 12. juni 2024 - 00:04

CB Denmark-Danmark Tirs. 11. juni 2024 - 00:05

Brugernavn:
Kode:

Opret profil (Register)

Kontakt

Artist: Titel:

Hittips

Uge 09 - 2017

DanmarkLeif Sylvester Friends & Family - Ama´r (Rock)
vancairo | Søndag den 05. marts 2017 kl. 04:59

DanmarkKlumben & Raske Penge - Gadebrænder (Dance/Electronica/House)
vancairo | Søndag den 05. marts 2017 kl. 04:59

DanmarkIceKiid - Afrikaner (Urban)
vancairo | Søndag den 05. marts 2017 kl. 04:59

Nils Van Zandt - The Riddle Holland
(Dance/Electronica/House)

Philip | Søndag den 05. marts 2017 kl. 04:57

Der har været mange coverversioner af "The Riddle" siden Nik Kershaw selv hittede med den kort før jul i 1984.

 

Nogle af versionerne har været bedre end andre, og generelt er jeg altid skeptisk når jeg ser at der er kommet endnu en cover af de numre som "alle" lige skal lave en version af.

 

Alligevel var mine forventninger over middel da jeg så at det var hollandske Nils Van Zandt der havde gjort det denne gang. Han har før begået coverversioner i den federe ende af skalaen, og også "The Riddle" lever op til mine forventninger.

DJ_Seb-Sebaz | Ons. 08. marts 2017 kl. 03:27

"Åh nej, ikke endnu et nummer af "The Riddle", men den hitter igen..

Storbritanien USA BelgienDJ Fresh Vs. Diplo Ft. R. City, Selah Sue & Craig David - Bang Bang (Dance/Electronica/House)
vancairo | Lørdag den 04. marts 2017 kl. 03:30

SydAfrikaSketchy Bongo & Kaien Cruz - Love Me In The Dark (Dance/Electronica/House)
vancairo | Lørdag den 04. marts 2017 kl. 03:30

StorbritanienAlex Mills - Be Somebody (Dance/Electronica/House)
vancairo | Lørdag den 04. marts 2017 kl. 03:30

SverigeMarc Ft. Efraim Leo - Show You The Light (Dance/Electronica/House)
vancairo | Lørdag den 04. marts 2017 kl. 03:29

Storbritanien BelgienThe Magician & Julian Perretta - Tied Up (Pop)
vancairo | Lørdag den 04. marts 2017 kl. 03:29

USABrian Justin Crum Ft. Toy Armada & DJ Grind - Show Me Love (Dance/Electronica/House)
vancairo | Lørdag den 04. marts 2017 kl. 03:29

USA AustralienArmand Van Helden & Komes - Fried Chicken (Dance/Electronica/House)
vancairo | Lørdag den 04. marts 2017 kl. 03:29

Ladies With Attitude - Warwick Avenue Danmark
(Pop)

vancairo | Lørdag den 04. marts 2017 kl. 03:28

Efter en noget tam omgang X-Factor DK med endnu en fuldstændigt åben kategori at vælge numre fra, ja så endte begge de to tilbageværende grupper (duoer) i farezonen.

Niveauet er højt i år, men ikke højere end at det er noget af en fiasko at Mette Lindberg har formodet at miste to ud af tre grupper allerede efter tre liveshows, mens den tredje har været i farezonen.

Alle tre duoer havde/har bestemt mere at byde på end disse resultater og selvom det næppe sker, så burde dommeren nok gå lidt mere ydmygt til opgaven med hendes tilbageværende duo VKation.

For det var Ladies With Attitude der måtte forlade showet her til aften.

Bortset fra at jeg synes det er helt skudt ved siden af ikke at have udvidet duoen til et egentligt Girlband, ja så var det der med "attituden" også hurtigt væk.

Her til aften var det f.eks Duffy's "Warwick Avenue" og Katy Perry's "Dark Horse" (sidstnævnte i farezonen) de leverede.

Det lød skam fint nok, men på intet tidspunkt kom den der sparke-røv-attitude frem, som de ellers havde startet deres X-Factor-historie med, frem.

Aftenens fremførelser viste ikke en duo, men for tredje show i træk, to piger der sang samme sang.

Selve numrene er det svært at se en pointe i, skulle passe til en pigeduo om end jeg også må indrøme at et Destiny's Child-nummer som i første liveshow var for cliché.

VKation manglede jeg for andet show i træk nerve fra og deres fede vokaler, trængte først rigtigt igennem i deres farezone-nummer - Olive's "You'Not Alone" (i Mads Langer-versionen).

Det eneste VKation på nuværende tidspunkt kan trøste sig med, er at de er Lindberg's eneste tilbageværende act og dermed sikkert vil trække det længste strå i de første par farezoner de måtte ende i -  "så alle dommerne stadigvæk har deltagere".

Chilli var igen bedst, mens nærmest alle andre svævede rundt på samme niveau.

Ladies With Attitude havde fortjent bedre som sagt, men er der en smart branchemand derude i landet, så signer han duoen og tilføjer ét eller to nye medlemmer og har DK's første seriøse girlband siden EyeQ, for de to piger her er som født til hver deres "rolle" i et sådant.

partyfever | Lør. 04. marts 2017 kl. 09:56

De har en fremtid foran sig inden for musikken hvis ellers de møder de rigtige folk. Det er igen et bevis på at janteloven lever i bedste velgående, LWA var ellers iscenesat igår, som mobbeofre hvilket som regel trækker stemmer. Åbenbart ikke lige så mange som den utrolig kedelige Morten, som igen igen fik fortalt hvor ensom han er. Jeg synes at LWA har en genial udstråling og super gode vokaler. Mette Lindberg er ikke kompetent og at vælge et så kedeligt nummer viser igen at hun ingen føling har med nutidens ungdom. Hvorfor ikke vælge et power hit som virkelig viser pigerne fra deres stærkeste side. Hvad med noget Little Mix "Shout Out To My Ex" , Beyonze "Irreplaceable", Carly Simon "Ypu´re So Vain". Numre som jeg tror ville brænde mere igennem og vise pigernes girlpower.

USAKodak Black - Tunnel Vision (Urban)
vancairo | Fredag den 03. marts 2017 kl. 19:37

Tyskland LibanonZuna Ft. Miami Yacine - Cazal (Urban)
vancairo | Fredag den 03. marts 2017 kl. 19:37

AngolaAnselmo Ralph - Casa Comigo (Urban)
vancairo | Fredag den 03. marts 2017 kl. 19:37

TysklandKontra K - Diamanten (Urban)
vancairo | Fredag den 03. marts 2017 kl. 19:37

CanadaThe Weeknd - Reminder (Urban)
vancairo | Fredag den 03. marts 2017 kl. 19:36

TanzaniaBill Nass Ft. Mwana FA - Mazoea (Urban)
vancairo | Fredag den 03. marts 2017 kl. 19:36

NigeriaPhyno Ft. P-Square - Financial Woman (African/Afropop)
vancairo | Fredag den 03. marts 2017 kl. 19:36

NigeriaP-Square - Away (Urban)
vancairo | Fredag den 03. marts 2017 kl. 19:36

USAFuture - Draco (Urban)
vancairo | Fredag den 03. marts 2017 kl. 19:36

FinlandJVG Ft. Ellinoora - Sitä Säät Mitä Tilaat (Urban)
vancairo | Fredag den 03. marts 2017 kl. 19:36

CanadaNAV Ft. The Weeknd - Some Way (Urban)
vancairo | Fredag den 03. marts 2017 kl. 19:36

HollandJairzinho Ft. Sevn Alias, BKO & Boef - Tempo (Urban)
vancairo | Fredag den 03. marts 2017 kl. 19:36

Penthox Ft. Madcon & Julimar Santos - Cigarette
(Dance/Electronica/House)

Philip | Fredag den 03. marts 2017 kl. 04:14

Lyden bliver også mere og mere ensartet fra land til land i disse år, hvilket også ses ved at hitlisterne fra de forskellige lande ikke er så forskellige som de var for bare 10 år siden.

 

Eksempelvis var jeg overbevist om at dette nummer var amerikansk, men Penthox er en svensk DJ og producer der har begået en del musik der kan høres på https://soundcloud.com/penthoxofficial">Soundcloud.

 

Sammen med norske Madcon og Julimar Santos (også kendt som J-Son), der er svensker (omend født i Brasilien) har han indspillet nummeret "Cigarette", hvor dancelyden er blandet sammen med reggae på latinomåden (a la "La Camisa Negra", der var et stort hit for 12 år siden).

USALinkin Park Ft. Kiiara - Heavy (Rock)
vancairo | Torsdag den 02. marts 2017 kl. 02:30

StorbritanienGoldfrapp - Anymore (Synthpop)
vancairo | Torsdag den 02. marts 2017 kl. 02:30

JapanLisa - Catch The Moment (Rock)
vancairo | Torsdag den 02. marts 2017 kl. 02:30

Ralph Felix & SDJM - The Heat (I Wanna Dance With Somebody) Holland Italien
(Dance/Electronica/House)

Philip | Torsdag den 02. marts 2017 kl. 02:28

Det er før sket at sange med Whitney Houston er blevet samplet ind i andre hits. Bedst kendt er nok LMC feat. U2 - Take Me To The Clouds Above fra 2004, hvor der var samples fra både "With or Without You" med U2 (1987) og "How Will I Know" med Whitney Houston (1985). LMC´s version toppede hitlisterne i UK i sin tid.

 

Nu er det en anden klassiker fra hende der står for skud, nemlig "I Wanna Dance With Somebody Who Loves Me" fra 1987. Det sjove er så at jeg synes at vokalen kan minde lidt om Rick Astley, der netop slog igennem i 1987, men det er nok bare mig der synes det.

Marcus Brodowski - Mad World
(Dance/Electronica/House)

partyfever | Torsdag den 02. marts 2017 kl. 02:27

I 1982 hittede den britiske popgruppe Tears For Fears med nummeret "Mad World" som peakede som nummer 3 på den engelske hitliste.

I 2001 lavede Gary Jules og Michael Andrews en cover version af nummeret og det gik direkte ind som nummer 1 over det meste af Europa.

16 år senere er det så den tyske producer Marcus Brodowski som har udgivet hans bud på hvordan "Mad World" skal lyde anno 2017.

Han har fundet en super lækker kvindelig vokal og så tilsat nutidens dance sound. Selv om nummeret er en klassiker i begge versioner synes jeg faktisk at denne dance udgave har sin berettigelse.

Det lyder godt og man føler ikke at nummeret bliver ødelagt. I mine ører klart den bedste danceversion der er lavet af "Mad World"

StorbritanienEd Sheeran - How Would You Feel (Paean) (Singer/Songwriter)
vancairo | Onsdag den 01. marts 2017 kl. 21:58

USAMaroon 5 Ft. Future - Cold (Pop)
vancairo | Onsdag den 01. marts 2017 kl. 21:58

SydkoreaBTS - Spring Day (Pop)
vancairo | Onsdag den 01. marts 2017 kl. 21:58

VenezuelaDanny Ocean - Me Rehúso (Latino/Reggaeton)
vancairo | Onsdag den 01. marts 2017 kl. 21:58

BrasilienNego Do Borel Ft. Anitta & Wesley Safadao - Voce Partiu Meu Coracao (Pop)
vancairo | Onsdag den 01. marts 2017 kl. 21:58

JapanHKT48 - Bagutte Iijan (Asian/J-pop/K-pop)
vancairo | Onsdag den 01. marts 2017 kl. 21:58

JapanPerfume - Tokyo Girl (Pop)
vancairo | Onsdag den 01. marts 2017 kl. 21:58

Puerto RicoDaddy Yankee Ft. Ozuna - La Rompe Corazones (Latino/Reggaeton)
vancairo | Onsdag den 01. marts 2017 kl. 21:58

USAAJR - Weak (Pop)
vancairo | Onsdag den 01. marts 2017 kl. 21:58

ColombiaJ. Balvin - Sigo Extrañándote (Latino/Reggaeton)
vancairo | Onsdag den 01. marts 2017 kl. 21:57

RuslandLeningrad - Kolshchik (Pop)
vancairo | Onsdag den 01. marts 2017 kl. 02:43

UkraineTina Karol - Perechekaty (Pop)
vancairo | Onsdag den 01. marts 2017 kl. 02:42

Lost Frequencies Ft. Axel Ehnström - All Or Nothing Finland Belgien
(Dance/Electronica/House)

Philip | Onsdag den 01. marts 2017 kl. 02:41

Lost Frequencies kræver nok ikke nærmere præsentation. De fleste dancetilhængere husker nok "Are You With Me" for et par år siden.

Axel Ehnström er en finsk singer/songwriter, der repræsenterede Finland ved det europæiske melodigrandprix tilbage i 2011 med "Da Da Dam". Sangen endte på 10.-plads der.

 

Lost Frequencies har nu hevet ham frem til deres nyeste udspil og frotsætter således med deres kombination af dance og singer/songwritermusik. Dog tror jeg at nummeret er for anonymt i forhold til "Are You With Me" og "Reality" til at komme op på siden af de to hits, men lad os se hvad der sker.

DanmarkGulddreng - Utro (Pop)
vancairo | Tirsdag den 28. februar 2017 kl. 03:29

DanmarkNelson Can - Miracle (Alternative)
vancairo | Tirsdag den 28. februar 2017 kl. 03:29

DanmarkKelde - Hide (Dance/Electronica/House)
vancairo | Tirsdag den 28. februar 2017 kl. 03:29

DanmarkGigis - Gertrud (Pop)
vancairo | Tirsdag den 28. februar 2017 kl. 03:29

DanmarkUde Af Kontrol - Lækker Krop Grimt Fjæs (Dance/Electronica/House)
vancairo | Tirsdag den 28. februar 2017 kl. 03:29

DanmarkOff Bloom - Falcon Eye (Pop)
vancairo | Tirsdag den 28. februar 2017 kl. 03:29

DanmarkEmil Stabil - Over Alt (Urban)
vancairo | Tirsdag den 28. februar 2017 kl. 03:29

DanmarkIda Gard - Whatever It Takes To Get To China (Pop)
vancairo | Tirsdag den 28. februar 2017 kl. 03:29

Levina - Perfect Life
(Pop)

partyfever | Tirsdag den 28. februar 2017 kl. 03:27

I det danske grand prix kopiere en af artisterne Kylie Minogue så tydeligt at nummeret ikke burde have været godkendt.

Hos vores naboer sydpå i Tyskland blev finalen holdt i Cologne og her vandt Levina med nummeret "Perfect Life".

Et super godt pop nummer og en af mine favoritter til det internationale grand prix i Kiev. Jeg tror at en af grundene til at jeg synes nummeret er en vinder er nok at der desværre er lånt alt for meget fra David Guetta megahittet "Titanium" opbygning, lyd og vokal. Det er så tydeligt at der sagtens kan gå udelukkelse i den.

Desværre for det er et virkelig godt nummer Levina kommer med her og hun har en super god udstråling. Kommer hun i finalen alligevel, som Tyskland som et af de 5 store lande altid deltager i, ja så ser jeg hende have gode muligheder for et topplacering.

 

DanmarkFolkeklubben - Hvis Jeg Ku´ (Alternative)
vancairo | Mandag den 27. februar 2017 kl. 02:31

Danmark USASoleima Ft. Hoodboi - Breathe (Pop)
vancairo | Mandag den 27. februar 2017 kl. 02:31

DanmarkHr. Troels Ft. Josh Lorenzen - Run (Dance/Electronica/House)
vancairo | Mandag den 27. februar 2017 kl. 02:31

DanmarkJuncker - Det Er Måden (Rock)
vancairo | Mandag den 27. februar 2017 kl. 02:31

DanmarkLivid - På Igen (Pop)
vancairo | Mandag den 27. februar 2017 kl. 02:31

Sofia Carson Ft. Alan Walker - Back To Beautiful Norge USA
(Dance/Electronica/House)

Philip | Mandag den 27. februar 2017 kl. 02:30

Norske Alan Walker dannede sidste år skole for lyden i flere dancehits i hele vor del af verden. I sidste uge tippede jeg så et par numre med en anden lyd der nu har dannet skole for lyden på dancenumre gennem de seneste måneder, og nu har Alan Walker kastet sig over den lyd også.

 

Med vokal fra det amerikanske multitalent Sofia Carson (som jeg tippede et nummer med sidste år) bliver det til et nydeligt popnummer med dancebeats a la det beskrevne (hvor jeg altså ikke lige husker oprindelsen til den lyd).

Johanna Beijbom - A.S.A.P Danmark Sverige
(Pop)

partyfever | Mandag den 27. februar 2017 kl. 02:29

Det danske melodi grand prix løb over tv skærmene lørdag aften, hvor en festklædt boxen i Herning dammede en flot ramme om et show hvor Mia lyhne som "Taxa Pia"stjal fokus sammen med en Anette Heich i en kjole som var revnet på brystet. Den anden vært Johannes Nymark virkede utrolig nervøs og det var tydeligt at han var ny. Sangerne i årets grand prix var egentlig udemærket, men man manglede virkelig det der ene nummer som bare sidder der med det samme. Anja Nissen løb med sejren og skal forsvare de danske farver i Kiev til maj. Et nummer der er så frygtelig kedeligt at det næppe tager Danmark videre fra semifinalen.Her dagen derpå er det svenske Johanna Beijbom og hendes "Can´t Get You Out Of My Head" eller i forkortelse "A.S.A.p" :) som er det nummer jeg husker og tæner tilbage på. Det var catchy og nemt at synge med på, måske fordi det er hørt før ? Da det er en direkte plagiat af Kylie Minogue hittet "Can´t Get You Out Of My Head". En lækker blanding af disco, pop og dance. Jeg havde set dette nummer tage Danmark langt hvis ellers det havde fået lov at deltage på trods af den åbenlyse sammenligning med Kylie Minogue. Desværre vandt ANja Nissen og igen et bevis på at fag juryen er en joke. Lad dog folket bestemme!

vancairo | Man. 27. februar 2017 kl. 19:58

Meget skarp og god kommentar/anmeldelse.

Tho_mas | Man. 27. februar 2017 kl. 22:38

Med den "fagjury" var det forudbestemt at Anja ville vinde. Ultrafans husker sidste år hvor de så hende som den klare vinder - og de betalte så tilbage i år, på trods af langt ringere sang. Synge kan hun dog :)

Ugens HitPick

Dimatik - Psyfrica (When Psy Meets Hardstyle) Australien
(Dance/Electronica/House)

vancairo | Mandag den 27. februar 2017 kl. 00:14

Ugens HitPick her på ChartBase snupper vi fra Australien.

DJ'en Dimatik leverer et noget hårdtslående dancetrack (i ChartBase-forstand) med "Psyfrica (When Psy Meets Hardstyle)".

Titlen fortæller faktisk det meste selv, da det er en blanding af afrikansk musik og så Psytrance og Hardstyle.

Der sparkes røv / trampes gulv og samtidigt leverer den afrikanske lyd en messende catchy underlægning.

Måske "lånes" der også lidt fra Cranberries-hittet "Zombie", men det hele er flettet godt sammen.

Der er næppe dømt internationalt megahit her, men på enhver club verden over, burde "Psyfrica (When Psy Meets Hardstyle)" kunne live op i dansegulvet.

Dimatik's hit er som altid klar som tester på ChartBase Top-100 fra i dag af!

DJ_Seb-Sebaz | Man. 27. februar 2017 kl. 00:41

Suverænt :)

Philip | Man. 27. februar 2017 kl. 22:49

Ha ha! Jeg tænkte lige på Psy, altså ham med "Gangnam Style" og tænkte Gangnam Style i en hardstyleversion :-D

Men ud over det, så er vi meget tæt på en af mine genrer her.

Vælg en uge
Januar01020304
Februar05060708
Marts0910111213
April14151617
Maj18192021
Juni2223242526
Juli27282930
August31323334
September3536373839
Oktober40414243
November4445464748
December49505152

Vælg et år:

2007   2008   2009  

2010   2011   2012  

2013   2014   2015  

2016   2017   2018  

2019   2020   2021  

2022   2023   2024