Seneste hitlister:

CB Critic-Alt Tors. 13. juni 2024 - 00:05

CB 25+ Tors. 13. juni 2024 - 00:04

Top Of The World Ons. 12. juni 2024 - 00:05

CB VideoChart Ons. 12. juni 2024 - 00:04

CB Denmark-Danmark Tirs. 11. juni 2024 - 00:05

Brugernavn:
Kode:

Opret profil (Register)

Kontakt

Artist: Titel:

Hittips

Uge 09 - 2018

DanmarkLydmor - Money Towers (Pop)
vancairo | Søndag den 04. marts 2018 kl. 03:47

DanmarkMary Nantayiro - Mpookya (African/Afropop)
vancairo | Søndag den 04. marts 2018 kl. 03:47

Danmark TysklandJesper Munk - Cruel Love (Alternative)
vancairo | Søndag den 04. marts 2018 kl. 03:47

DanmarkCeleste - Always Remember (Pop)
vancairo | Søndag den 04. marts 2018 kl. 03:47

DanmarkRainbrother - Black Chemicals (Alternative)
vancairo | Søndag den 04. marts 2018 kl. 03:47

Busiswa Ft. DJ Maphorisa - Bazoyenza SydAfrika
(Dance/Electronica/House)

Philip | Søndag den 04. marts 2018 kl. 03:45

I januar havde vi DJ Maphorisa Ft. DJ Tira, Busiswa & Moonchild inde på ChartBase Top-100 med nummeret "Midnight Starring".

 

Nu er Busiswa klar med nyt materiale sammen med DJ Maphorisa, og selv om man stadig kan høre det afrikanske i lyden, er det ikke så udtalt som i "Midnight Starring".

Der er et eller andet fængende i "Bazoyenza".

 

Titlen, er på sproget Xhosa, der bl.a. tales i Sydafrika, og også Miriam Makeba sang på det sprog. På dansk betyder det "De vil gøre det".

USAKings Of Tomorrow Ft. Kandace Springs - Faded (Sandy Rivera Classic Mix) (Dance/Electronica/House)
vancairo | Lørdag den 03. marts 2018 kl. 01:12

DanmarkRuuN - Future First Lady (Pop)
vancairo | Lørdag den 03. marts 2018 kl. 01:12

FrankrigMichael Calfan - On You (Dance/Electronica/House)
vancairo | Lørdag den 03. marts 2018 kl. 01:12

Armin Van Buuren Ft. Conrad Sewell - Sex, Love & Water Holland Australien
(Disco/Hi-NRG)

Philip | Lørdag den 03. marts 2018 kl. 01:11

Det er ikke lige den lyd jeg normalt forbinder med Armin van Buuren, der plejer at byde på typisk europæisk house.

 

Men denne gang er vi lidt mere ovre i det disco a la Private (nogle husker sikkert "My Secret Lover"). Kort sagt, så er der dømt startfirserlyd i Armin van Buurens seneste udspil, "Sex, Love & Water".

Oliver - Lay Me Down Danmark
(Pop)

vancairo | Lørdag den 03. marts 2018 kl. 01:10

HVem var bedst i aftenens X-Factor og hvem skulle ud? Denne afdankede X-Factor seer havde ikke den mindste ide om nogen af tingene.

Igen var der dømt Gaffa-musik hos alle andre end et par af Salomonsens unge deltagere. Hvilket er ret ironisk, når Gaffa-segmentet vel om nogen, er dem der hader X-Factor mest!?

Men det virker åbenbart meget godt, for igen var det det vel mest poppede nummer af dem alle "Flawless" fra Oliver og så Anne Mette & Tomas der endte i farezonen.

At duoen ikke endte der sidst var pænt overraskende for mig. Ikke fordi de var dårlige, men fordi det er svært at se hvem der skulle stemme på dem. Hvem deres fanbase er!

Et middeladrende leverpostejs-almindeligt ægtepar uden den store karisma men med gode vocaler optræder med numre, der ingen steder hitter om som kun de mest undergrundshippe synes er fantastisk! Det er dømt til at mislykkedes, men så længe det er i Blachmans smag, er det naturligvis ligegyldigt.

Hjemme hos os blev Oliver i sidste weekend kaldt "en dårlig kopi af Mads Langer" og i denne weekend fremførte han så netop det aktuelle Mads Langer-hit.

Han gjorde det godt og man begyndte at håbe lidt på at Sanne Salomonsen havde ret i det hun havde set. Men alle de andre deltagere gjorde det også "godt" og ja så endte den unge Oliver igen i farezonen - denne gang med Remee som dommeren med den afgørende stemme.

Det holdt hårdt. Først var Blachman nærmest ved at spise sin egen tunge for at undgå at smide sin egen duo ud. Siden valgte Salomnsen naturligvis netop at duoen skulle ud.

Til sidst fulgte en uskøn optræden fra Remee, der nærmest gav Oliver lov til selv at vælge om han ville ud eller blive.

Det var en grim disrepekt overfor Anne Mette & Tomas, deres talent og performances - faktisk af alle dommerne på hver deres måde.

Oliver endte med at ryge ud, men det syntes at være meget imod alle dommernes vilje og der skal nok mirakler til, for at duoen ikke ryger ud næste fredag - fortjent eller ej.

Oliver er tester på næste uges CB Denmark-Danmark med hans version af Sam Smith-hittet "Lay Me Down".

USAMeghan Trainor - No Excuses (Pop)
inter1908 | Fredag den 02. marts 2018 kl. 00:41

Margaret - In My Cabana (Pop)
inter1908 | Fredag den 02. marts 2018 kl. 00:41

KinaHigher Brothers - Trickery (Urban)
vancairo | Fredag den 02. marts 2018 kl. 00:41

PhilippinerneEx Battalion Ft. O.C Dawgs - Hayaan Mo Sila (Urban)
vancairo | Fredag den 02. marts 2018 kl. 00:41

TaiwanSaint - Bang (Urban)
vancairo | Fredag den 02. marts 2018 kl. 00:41

NigeriaJohnny Drille - Wait For Me (Singer/Songwriter)
vancairo | Fredag den 02. marts 2018 kl. 00:41

Example - The Answer Storbritanien
(Dance/Electronica/House)

Philip | Fredag den 02. marts 2018 kl. 00:39

Britiske Example var nærmest fast inventar her på siden i første halvdel af dette årti, men de senere år har der været stille omkring dem.

 

Ikke kun lyden er typisk britisk. Også vokalen er med tydelig britisk accent, hvilket partyfever også bemærkede for fire år siden da han tippede "10 Million People".

USAA Perfect Circle - Talk Talk (Rock)
vancairo | Torsdag den 01. marts 2018 kl. 02:36

USAJonathan Davis - What It Is (Rock)
vancairo | Torsdag den 01. marts 2018 kl. 02:36

SverigeNina Persson Med Thomas Öberg, Moto Boy & !Regeringen - Var Ligger Sverige? (Pop)
vancairo | Torsdag den 01. marts 2018 kl. 02:36

USAMGMT - Me & Michael (Synthpop)
vancairo | Torsdag den 01. marts 2018 kl. 02:36

ColombiaShakira Ft. Maluma - Trap (Pop)
vancairo | Torsdag den 01. marts 2018 kl. 02:35

JapanOhashi Trio - Venus (Alternative)
vancairo | Torsdag den 01. marts 2018 kl. 02:35

StorbritanienRobbie Williams - Andy Warhol (Pop)
vancairo | Torsdag den 01. marts 2018 kl. 02:35

JapanMagic Prince - Best My Friend (Rock)
vancairo | Torsdag den 01. marts 2018 kl. 02:35

USAMeshell Ndegeocello - Waterfalls (Singer/Songwriter)
vancairo | Torsdag den 01. marts 2018 kl. 02:35

PhilippinerneIV Of Spades - Mundo (Rock)
vancairo | Torsdag den 01. marts 2018 kl. 02:35

CHVRCHES - Get Out Storbritanien
(Pop)

Philip | Torsdag den 01. marts 2018 kl. 02:33

Vi forsøger gerne at tippe numrene her på sitet før de begynder at hitte, men det er heller ikke ualmindeligt at vores brugere kommer os i forkøbet.

 

Eksempelvis er den skotske synthpopgruppe CHVRCHES allerede inde på http://www.chartbase.dk/hitlister/chart.php?personlige_hitlister/Flipper/2018-02-23">Flippers hitliste med deres seneste udspil, "Get Out".

 

Gruppen blev dannet tilbage i 2011, og siden 2013 har de jævnligt vist sig på en eller flere af hitlisterne her på ChartBase.dk.

Det er forudsigeligt nok at de hitter i UK, USA og Canada, men lige dette nummer er også et hit i Japan, hvor den er gået top-10. Faktisk er Japan det eneste land jeg kan se at de har haft et top-10 hit i. Og det er i øvrigt anden gang, da deres første hit "The Mother We Share" nåede 4.-plads tilbage i 2011.

USABazzi - Mine (Urban)
vancairo | Onsdag den 28. februar 2018 kl. 02:59

USA CanadaBlocBoy JB Ft. Drake - Look Alive (Urban)
vancairo | Onsdag den 28. februar 2018 kl. 02:59

Puerto RicoBad Bunny - Amorfoda (Latino/Reggaeton)
vancairo | Onsdag den 28. februar 2018 kl. 02:59

SydkoreaRoy Kim - Only Then (Pop)
vancairo | Onsdag den 28. februar 2018 kl. 02:59

New Zealand Indien PakistanAtif Aslam & Shirley Setia - Jab Koi Baat (Pop)
vancairo | Onsdag den 28. februar 2018 kl. 02:59

GhanaEbony - Maame Hw3 (African/Afropop)
vancairo | Onsdag den 28. februar 2018 kl. 02:59

JapanKenshi Yonezu - Lemon (Pop)
vancairo | Onsdag den 28. februar 2018 kl. 02:59

ColombiaSebastian Yatra - No Hay Nadie Mas (Pop)
vancairo | Onsdag den 28. februar 2018 kl. 02:58

ItalienLo Stato Sociale - Una Vita In Vacanza (Pop)
vancairo | Onsdag den 28. februar 2018 kl. 02:58

KinaJoker Xue - Don´t (Pop)
vancairo | Onsdag den 28. februar 2018 kl. 02:58

JapanHey! Say! Jump - Maewomuke (Asian/J-pop/K-pop)
vancairo | Onsdag den 28. februar 2018 kl. 02:58

ColombiaGreeicy Ft. Mike Bahia - Amantes (Latino/Reggaeton)
vancairo | Onsdag den 28. februar 2018 kl. 02:58

USAThe Chainsmokers - You Owe Me (Pop)
vancairo | Onsdag den 28. februar 2018 kl. 02:58

TysklandMia Diekow - Pfeile Gegen Die Sonne (Singer/Songwriter)
vancairo | Onsdag den 28. februar 2018 kl. 02:58

DanmarkMelissa & Victoria - Jeg Elsker Dig (Pop)
vancairo | Tirsdag den 27. februar 2018 kl. 03:37

DanmarkAmalie Thørholm - Love Og Koffein (Pop)
vancairo | Tirsdag den 27. februar 2018 kl. 03:37

DanmarkTurbolens Ft. Ella - Farver (Alternative)
vancairo | Tirsdag den 27. februar 2018 kl. 03:37

DanmarkCelina - Maskebal (Pop)
vancairo | Tirsdag den 27. februar 2018 kl. 03:37

DanmarkUde Af Kontrol - Velsignet (Har Det Godt, Pt. 2.) (Dance/Electronica/House)
vancairo | Tirsdag den 27. februar 2018 kl. 03:37

DanmarkVeto - A Pit (Alternative)
vancairo | Tirsdag den 27. februar 2018 kl. 03:37

DanmarkUltramarin - Magtesløs (Pop)
vancairo | Tirsdag den 27. februar 2018 kl. 03:37

DanmarkBarbara Moleko - Gadedreng (Pop)
vancairo | Tirsdag den 27. februar 2018 kl. 03:37

Carlie Hanson - Us USA
(Pop)

Mittens_MC | Tirsdag den 27. februar 2018 kl. 03:32

Den syttenårige Wisconsin-fødte Carlie Hanson er et forholdsvis nyt navn på den store musik scene, men det vil ikke være tilfældet i ret lang tid!! Hendes første single, "Why did you Lie?", Var helt sikkert en af ​​de bedste fra en newcommer kunstner sidste år og fik virkelig sat gang i hjulene. Kender du ikke nummeret så gør dig selv en tjeneste og lyt det også ;)

Nå men her er tiden så kommet til 3. Single “US” som bare har revet benene væk under mig personligt. Sindssygt catchy og lækkert nummer der fuldt ud lever op til hvad de helt store kunstnere “spytter ud” for tiden. Bliver virkelig spændende at se hvornår det her spreder sig som steppebrand.

Lyt og hop med på vognen inden toget køre :D

Danmark Færøerne UgandaJoanita Zachariassen Ft. The Mith - Kyoyagala (What U Want) (Pop)
vancairo | Mandag den 26. februar 2018 kl. 02:06

DanmarkAlexander Oscar - Number (Pop)
vancairo | Mandag den 26. februar 2018 kl. 02:06

Gromee Ft. Lukas Meijer - Light Me Up Polen
(Dance/Electronica/House)

Philip | Mandag den 26. februar 2018 kl. 02:06

For tre år siden lagde den polske producer Gromee navn til ugens HitPick her på ChartBase med nummeret "Follow You", der efterfølgende nåede 26.-plads på ChartBase Top-100. Sidste år ved denne tid nåede han endnu en tur omkring listen med "Spirit".

 

"Light Me Up" lyder meget tysk, og skal jeg nævne andre numre der ligger op ad, må det blive et nummer som "https://www.youtube.com/watch?v=Px3qSKGb04Y">Lift Me Up" med Mazza eller det aktuelle hit for Klaas, "https://www.youtube.com/watch?v=9XpqYs0y6U8">Close To You".

Ugens HitPick

IN-S Ft. Kafon - Daloula Frankrig Tunesien
(Pop)

vancairo | Mandag den 26. februar 2018 kl. 01:21

Tunesien er værtsnation for denne uges HitPick!

IN-S eller Ines er af tunesisk afstamning, men har boet i Frankrig, mens "roasteren" Kafon bor i Tunesien.

"Daloula" (Part 1. - der er i øvrigt allerede en Part 2.) er en godt eksempel på den nordafrikanske sammensmeltning af Pop, Urban, AfroPop og Mellemøstens pop, som også er udbredt i Frankrig og endda forsøges efterlignet herhjemme i stor stil af diverse auto-tune-rappere.

Der er dog ikke brig for auto-tune her på "Daloula" som bare skaber godt humør og som man lynhurtigt for på hjernen - ikke mindst fordi det for ikke-fransk-talende, lyder som om Kafon hele tiden synger "Skål, Skål" :-)

Uanset så er der ekstra fokus på de to tunesere og deres hit, her på ChartBase i denne uge.

Snup en lytter!

Vælg en uge
Januar01020304
Februar05060708
Marts0910111213
April14151617
Maj18192021
Juni2223242526
Juli27282930
August31323334
September3536373839
Oktober40414243
November4445464748
December49505152

Vælg et år:

2007   2008   2009  

2010   2011   2012  

2013   2014   2015  

2016   2017   2018  

2019   2020   2021  

2022   2023   2024