Seneste hitlister:

CB Critic-Alt Tors. 18. juli 2024 - 00:05

CB 25+ Tors. 18. juli 2024 - 00:04

Top Of The World Ons. 17. juli 2024 - 00:05

CB VideoChart Ons. 17. juli 2024 - 00:04

CB Denmark-Danmark Tirs. 16. juli 2024 - 00:05

Brugernavn:
Kode:

Opret profil (Register)

Kontakt

Artist: Titel:

Hittips

Uge 50 - 2019

Jambo Ft. Jah Turban - Fanta Danmark Jamaica
(Reggae/Dancehall/Ragga/Ska)

vancairo | Søndag den 15. december 2019 kl. 02:24

Engelsksproget Reggae/Dancehall eller f.eks den nu så populære fransk-nordafrikansk Rap/Hiphop-stil, fremført på fransk,  hitter ikke i Danmark.

Heller ikke selv om genrerne er ganske populære når de er indspillet på dansk.

Det kan synes underligt, når nu det er "kopier" Vs. The Real Deal der er tale om. Men det fortæller noget om, at det dels er "tilgængeligheden" og ikke mindst pladeselskaber og playlisteudvalg der bestemmer hvad der "får lov" at hitte herhjemme.

Her er det midt-i-mellem på nummeret "Fanta", som er indspillet i Danmark, men på engelsk.

Jambo har fået hjælp af den jamaicanske tilflytter, Jah Turban.

Der er ikke tale om et nummer der kommer til at hitte herhjemme, lad det være sagt med det samme.

Men det skyldes de føromtalte ting og ikke at "Fanta" ikke er fed Reggae, som vil gøre sig på enhver Reggae/Dancehall-klub eller i lande, hvor genren elskes.

Ikke desto mindre får Jambo, Jah Turban og deres fede nummer, chancen som tester på tirsdagens udgave af CB Denmark-Danmark.

Så er du til "Fanta" er det med at smide en stemme, når chancen er der.

Snup en lytter!

Storbritanien FrankrigJonas Blue & RetroVision - All Night Long (Dance/Electronica/House)
vancairo | Lørdag den 14. december 2019 kl. 01:14

R.I.O. Ft. Glasford - Life
(Dance/Electronica/House)

Philip | Lørdag den 14. december 2019 kl. 01:13

Tyske DJ Manian og Yann Peifer, tilsammen R.I.O., har haft en pæn stribe af hits, specielt tilbage i årene omkring 2010. Flere af hittene har, præcis som kunstnernavnet tilsiger, haft sommeragtig lyd, og deres seneste udspil er da heller ingen undtagelse.

 

Her er der dømt euro-Jamaica-stemning i nummeret "Life", der ikke er en cover på Haddaways hit fra 1993.

SverigeLittle Jinder - Säg Mig Var Du Står (Dance/Electronica/House)
vancairo | Fredag den 13. december 2019 kl. 13:47

Storbritanien USAHeather Small Ft. Dirty Disco & Matt Consola - Moving On Up (Division 4 & Matt Consola Airplay) (Dance/Electronica/House)
vancairo | Fredag den 13. december 2019 kl. 13:47

Tyskland RuslandCapital Bra - Der Bratan Bleibt Der Gleiche (Urban)
vancairo | Fredag den 13. december 2019 kl. 02:05

USABillie Eilish - Xanny (Pop)
vancairo | Fredag den 13. december 2019 kl. 02:05

Jonathan Groff - Lost In The Woods USA
(Klassisk/Musical/Opera)

vancairo | Fredag den 13. december 2019 kl. 02:02

Jeg har hverken set Frozen eller Frozen 2, men det har været menneskeligt umuligt at undgå musikken herfra, ikke mindst "Let It Go" fra førstnævnte.

Frozen 2 har da også allerede indtaget musik-hitlisterne, men et af numrene herfra, der ikke er blandt de største af hitliste-succeserne er "Lost In The Woods".

Den synges af skuespilleren Jonathan Groff og er også ude med det alternative rockband Weezer, mindet for hitlisterne.

Men "original"-versionen fra selve filmen er klart den bedste.

Jonathan Groff er både Hollywood-, TV- og Broadway-stjerne og har en del succeser bag sig alle stederne.

Ikke mindst som en del af ungdoms musical-serien Glee der gik sin sejrsgang verden over fra 2009-2015 - også på hitlisterne.

Heller ikke her har jeg været seer, men har dog ligesom med Frozen måtte stikke af fra stuen et utal af gange, for at undgå det:-)

Så det kom som lidt af overraskelse for undertegnede, at han var stjerne disse to steder og samtidigt i en af mine favorit-serier p.t. - netflix-serien Mindhunter.

Serien er langt, langt, laaaangt fra musical, børne- og ungdoms-TV eller go-happy-stemning. Men manden har tilsyneladende mange forcer.

Faktisk vidste jeg heller ikke det var ham der sang på nummeret her, før jeg søgte info om udspillet.

Hvilket jeg gjorde fordi at det er så "tidslomme-agtigt" som noget kan være og en absolut kopi af et utal af 1980´ernes store PopRock-ballader.

Ikke mindst Chicago og Peter Cetera som jeg er stor fan af, springer frem i erindringen når jeg hører "Lost In The Woods".

At vi tekstmæssigt er langt fra, er én ting, men selve melodi og produktion er lige på kornet - måske også lidt "lånt" :-)

Uanset et sjovt genhør med en af mange utroligt fede sounds fra 1980´erne omend det er lidt ærgerligt, at det er delt mellem denne og en Weezer-version.

USAAngel Olsen - What It Is (Alternative)
vancairo | Torsdag den 12. december 2019 kl. 01:54

TysklandReichsfeind - Riots (Dance/Electronica/House)
vancairo | Torsdag den 12. december 2019 kl. 01:53

AustralienWolfmother Ft. Chris Cester - Chase The Feeling (Rock)
vancairo | Torsdag den 12. december 2019 kl. 01:53

Storbritanien Tyskland CanadaAlice Merton - Easy (Pop)
vancairo | Torsdag den 12. december 2019 kl. 01:53

BelgienPortland - Killer´s Mind (Alternative)
vancairo | Torsdag den 12. december 2019 kl. 01:53

StorbritanienRoachford - Love Remedy (Pop)
vancairo | Torsdag den 12. december 2019 kl. 01:53

JapanKen Ishii - Bells Of New Life (Dance/Electronica/House)
vancairo | Torsdag den 12. december 2019 kl. 01:53

CanadaBryan Adams - Joe And Mary (Rock)
vancairo | Torsdag den 12. december 2019 kl. 01:52

Madness - The Bullingdon Boys Storbritanien
(Reggae/Dancehall/Ragga/Ska)

Philip | Torsdag den 12. december 2019 kl. 01:52

Det er godt 40 år siden Madness blev dannet, og de havde deres storhedstid i første halvdel af 80´erne med numre som "Baggy Trousers", "House of Fun" og ikke mindst "Our House".

I 1986 udgav de "(Waiting for) The Ghost Train", der skulle være deres afskedssingle, men i 1992 blev de gendannet, og de er stadig aktive, omend de ikke hitter i den grad som de gjorde i årene 1979-1986.

 

I deres seneste udspil filosoferer de over at hele 19 ud af 54 premierministre kommer fra Eton, hvilket der statistisk set burde være meget lille sandsynlighed for skete. Madness sætter spørgsmålstegn ved det demokratiske i at så mange af landets ledere kommer fra den samme skole i den samme by.

StorbritanienHarry Styles - Adore You (Pop)
vancairo | Onsdag den 11. december 2019 kl. 00:23

Frankrig DR Congo AlgerietGradur Ft. Heuss L´enfoiré - Ne Reviens Pas (Urban)
vancairo | Onsdag den 11. december 2019 kl. 00:23

EgyptenAmr Diab - Odam Merayetha (Pop)
vancairo | Onsdag den 11. december 2019 kl. 00:23

BrasilienAnitta, Lexa, Luisa Sonza Ft. MC Rebecca - Combatchy (Latino/Reggaeton)
vancairo | Onsdag den 11. december 2019 kl. 00:22

USA CubaCamila Cabello Ft. DaBaby - My Oh My (Pop)
vancairo | Onsdag den 11. december 2019 kl. 00:22

Kina Hong KongG.E.M. - Full Stop (Pop)
vancairo | Onsdag den 11. december 2019 kl. 00:22

Puerto RicoJosé Feliciano - Feliz Navidad (Latino/Reggaeton)
vancairo | Onsdag den 11. december 2019 kl. 00:21

USABobby Helms - Jingle Bell Rock (Rock)
vancairo | Onsdag den 11. december 2019 kl. 00:21

Hong KongCharmaine Fong - Rén Huá (Dance/Electronica/House)
vancairo | Onsdag den 11. december 2019 kl. 00:21

ItalienReina - Sharapova (Pop)
vancairo | Onsdag den 11. december 2019 kl. 00:21

Goom Gum - It´s A Lot Rusland
(Dance/Electronica/House)

Philip | Onsdag den 11. december 2019 kl. 00:20

Når jeg bare hører musikken, er Rusland absolut det sidste jeg tænker på, men Goom Gum kommer fra Sankt Petersborg i Rusland.

 

"It´s A Lot" inderholder et sample fra indledningen til "Master & Servant", der var et stort hit for Depeche Mode i efteråret 1984 (faktisk nåede den 1.-pladsen på svenskernes Trackslistan på selve min 17-års fødselsdag, den 6. oktober, omend klippet her er fra https://www.youtube.com/watch?v=5e2AiUDGmlQ&t=131">den første udgave af hitlisten den 8. september).

 

Af en eller anden grund er der bare et eller andet over dette "It´s a lot" der er samplingsvenligt; det er ikke første gang jeg hører det, og her synes jeg at det fungere ganske godt.

DanmarkTooManyLeftHands & Night Moves - Coming Home (Dance/Electronica/House)
vancairo | Tirsdag den 10. december 2019 kl. 01:17

DanmarkMoody - Leave (Pop)
vancairo | Tirsdag den 10. december 2019 kl. 01:16

DanmarkFranklin Zoo - Song For The Cynic (Rock)
vancairo | Tirsdag den 10. december 2019 kl. 01:16

DanmarkCaroline Castell - Uanset (Singer/Songwriter)
vancairo | Tirsdag den 10. december 2019 kl. 01:16

DanmarkGanger - Olympisk (Alternative)
vancairo | Tirsdag den 10. december 2019 kl. 01:16

DanmarkHampenberg & Alexander Brown Ft. Busta Rhymes & Shonie - You’re A Star (MH 2019 Remix) (Dance/Electronica/House)
vancairo | Tirsdag den 10. december 2019 kl. 01:15

Zella Day - You Sexy Thing USA
(Pop)

Philip | Tirsdag den 10. december 2019 kl. 01:12

I 1975 havde Hot Chocolate et stort hit med "You Sexy Thing", der blev nr. 2 på UK-listen og var et ud af i alt 5 top-5-hits de havde i England. Et enkelt nr. 1-hit blev det til med "So You Win Again" i 1977, eller som jeg skrev på omslaget til mit kassettebånd da jeg optog den som 10-årig det år: "Typ tydy" (som jo er det de synger).

 

Nu er det den amerikanske singer/songwriter Zella Day der har genfortolket den, og hun har holdt den indenfor soulgenren, omend en anden gren indenfor genren. Vokalen fører mine tanker i retning af sangerinder som Macy Gray eller en hæs udgave af Annisette fra Savage Rose.

Kamferdrops - Bög Norge
(Dance/Electronica/House)

Philip | Mandag den 09. december 2019 kl. 01:06

26-årige Heidi Musum, bedre kendt som Kamferdrops, havde et megahit i Sverige i 2017 med "Jag Trodde Änglarna Fanns", der hinsidan var omtrent lige så stor på hitlisterne, som "Despacito" var i resten af verden den sommer. Her på Chartbase blev den en stor favorit hos flere af brugerne, og sangen nåede 5.-plads på Brugernes Top-50.

 

På sit seneste udspil fortsætter hun med at synge på svensk, på trods af at hun kommer fra Bergen i Norge, hvor dialekten nærmere lyder som en blanding af dansk og nynorsk. Titlen betyder slet og ret "bøsse". Jeg er dog ikke svenskkyndig nok til at kunne forklare at en kvinde synger "Jeg er bøsse".

Pernilla | Man. 09. december 2019 kl. 17:54

Heidi Musum är öppet lesbisk och verkar ha översatt norska ordet "homofil", som kan vara både en man eller kvinna, till svenska ordet "bög", som (liksom danskans "bøsse") bara finns i maskulinum form. Även meningarna/sætningerne "dina ögon blickar mig" och "vill du bli med mig hem" låter/lyder mer som "svorska" än som svenska! Sångtexten, skriven av norrmän, kan läsas här: https://www.lyrics.com/sublyric/64418/Kamferdrops/Bog

Ugens HitPick

Sharlot - Shcheka Na Shcheku Rusland
(Pop)

vancairo | Mandag den 09. december 2019 kl. 00:15

Vi tager til Rusland, til en omgang af den mere Alternative Pop for denne uges HitPick.

Sharlot ("Charlotte" - Eduard Charlotte) er en 21 årig gut fra Samara-regionen i Rusland.

Han er blevet kendt via talentshows og uploads af covers på Youtube, som så mange før ham, men både hans stil og væsen adskiller sig fra de fleste andres.

Hans feminine optræden og sang og ikke mindst hans kompromiløshed over for andre kunstnere og fans, gør ham speciel.

Han går ikke af vejen for at kritiserer kollegaerne og er oven i købet også i stand til at tage nogle af det meget nethad til sig på en positiv og konstruktiv måde.

"Shcheka Na Shcheku" ("Cheek To Cheek") er fra i sommers, men ramte fornyligt de russiske charts (uvist at hvilken grund) og fangede der min opmærksomhed.

Det ummidelbare indtryk, var en irriterende personlighed og et monotont nummer, men hold da op hvor det pludseligt "satte sig fast".

Der er masser af Stromae-inspiration her og ved første lyt troede jeg der blev sunget på fransk, men det er altså det russiske modersmål der bliver brugt her.

Der er naturligvis ikke dømt internationalt megahit her, men når noget "stikker ud" og går imod strømmen, så fortjener det en fremhævelse.

Snup en lytter til det fede hit, med Sharlot!

Vælg en uge
Januar01020304
Februar05060708
Marts0910111213
April14151617
Maj18192021
Juni2223242526
Juli27282930
August31323334
September3536373839
Oktober40414243
November4445464748
December49505152

Vælg et år:

2007   2008   2009  

2010   2011   2012  

2013   2014   2015  

2016   2017   2018  

2019   2020   2021  

2022   2023   2024