Seneste hitlister:

CB Critic-Alt Tors. 18. juli 2024 - 00:05

CB 25+ Tors. 18. juli 2024 - 00:04

Top Of The World Ons. 17. juli 2024 - 00:05

CB VideoChart Ons. 17. juli 2024 - 00:04

CB Denmark-Danmark Tirs. 16. juli 2024 - 00:05

Brugernavn:
Kode:

Opret profil (Register)

Kontakt

Artist: Titel:

Hittips

Uge 47 - 2019

StorbritanienColdplay - Daddy (Pop)
carrydk | Søndag den 24. november 2019 kl. 01:02

Danmark Storbritanien FrankrigDavid Guetta & Morten Ft. Raye - Make It To Heaven (Dance/Electronica/House)
vancairo | Søndag den 24. november 2019 kl. 01:02

StorbritanienLittle Mix - One l´ve Been Missing (Urban)
inter1908 | Søndag den 24. november 2019 kl. 01:00

DanmarkThe Broken Beats - Christmas On My Mind (Rock)
vancairo | Søndag den 24. november 2019 kl. 01:00

Dotan - Letting Go (Pop)
carrydk | Søndag den 24. november 2019 kl. 01:00

AronChupa & Little Sis Nora - Hole In The Roof Sverige
(Dance/Electronica/House)

Philip | Søndag den 24. november 2019 kl. 00:55

Svenske AronChupa har haft flere hits her på sitet, specielt på brugernes egne hitlister, men et enkelt nummer kom også ind på CB Video Chart.

 

"Hole in the Roof" ligner nærmest et forsøg på noget Blues Brothers anno 2019, både når det gælder musikken og videoen, bare tilsat en ekstra sjat humor.

Storbritanien USAMarshall Jefferson & Solardo - Move Your Body (Dance/Electronica/House)
vancairo | Lørdag den 23. november 2019 kl. 01:05

StorbritanienSigala Ft. Ella Henderson - We Got Love (Dance/Electronica/House)
vancairo | Lørdag den 23. november 2019 kl. 01:05

BrasilienVintage Culture & Fancy Inc - In The Dark (Dance/Electronica/House)
vancairo | Lørdag den 23. november 2019 kl. 01:05

Holland TysklandTujamo & Lukas Vane - Drop It (Dance/Electronica/House)
vancairo | Lørdag den 23. november 2019 kl. 01:05

Storbritanien USAGryffin & Gorgon City Ft. AlunaGeorge - Baggage (Dance/Electronica/House)
vancairo | Lørdag den 23. november 2019 kl. 01:05

Retropop - Oi Suomi On! Finland
(Dance/Electronica/House)

Philip | Lørdag den 23. november 2019 kl. 01:03

I sidste uge https://www.dr.dk/sporten/fodbold/finland-gar-amok-over-forste-em-billet-nogensinde" target="_blank">gik Finland fuldstændig amok da de spillede 3-0 mod Liechtenstein og dermed kvalificerede sig til EM i fodbold. Det er første gang nogensinde de kommer med til en slutrunde.

 

Retropop står for en af slagsangene, nemlig denne "Oj Suomi On!", der bygger på "When The Saints", som vi i øvrigt også brugte her i Danmark op til VM i Mexico tilbage i 1986.


Stort tillykke til Finland. Lad os skråle med på "Åh, Finland er ...".

Frankrig DR CongoDadju - Ma Vie (Urban)
vancairo | Fredag den 22. november 2019 kl. 12:07

USALil Baby - Woah (Urban)
vancairo | Fredag den 22. november 2019 kl. 12:07

USAAnt Saunders - Yellow Hearts (Urban)
vancairo | Fredag den 22. november 2019 kl. 12:07

RuslandThrill Pill, Yegor Krid & Morgenshtern - Grustnaya Pesnya (Urban)
vancairo | Fredag den 22. november 2019 kl. 12:07

Freya Ridings - Castles Storbritanien
(Pop)

vancairo | Fredag den 22. november 2019 kl. 12:05

I tirsdags gik "Castles" fra britiske Freya Ridings ind på plads 76. af vores Top Of The World-chart.

Det er første gang hun rammer en af vores officielle charts, men nummeret er dog at finde på flere af vores geniale brugeres lister og har været Ugens Uundgåelige på P3.

Men faktisk har hun længe været uofficielt på vores Top Of The World-liste.

Listen er alt i alt ca. en Top-600 og på denne har hun nærmest uafbrudt været i Top-200 i halvandet år.

Ikke mindst med hittet "Lost Without You" der nåede en 9. plads på UK charten.

Undertegnedes svigt i ikke at "tippe" dette nummer, skyldes først og fremmest, at der ikke er tid til at tippe alt det fede musik der er, men også en forventning om at nummeret ville nå ind på Top-100 og dermed automatisk røg i databasen.

Men faktisk er disse "gode" hits der lever et langt liv i Top-200 stigende.

Det skyldes mange ting, men først og fremmest at flere af de store og populære kunstnere, nu spammer os med udspil og derfor fylder langt mere på hitlisterne og skubber andre ud eller ned af disse.

Streaming har også sit ansvar i sig selv, da egenetlige hits ikke er nok til at "hitte" på hitlisterne længere, da "popularitet" er blevet en mere dominerende faktor i hitlisteplaceringer end "hittet" i sig selv.

Det er da også ved at opbygge "popularitet" at Freya Ridings nu har ramt Top Of The World Top-100.

Hele ni singler er det blevet til de seneste par år og "Lost Without You" var med i flere TV-programmer, der øgede folks kendskab til det og sangerinden.

"Castles" har nu ramt diverse charts på nogenlunde samme tid og når derfor også højere op på hitlisterne.

Nummeret er et fedt Pop-nummer og det bliver spændende at se hvor stort et hit det bliver.

Freya Ridings er nu ved at bide sig fast som ny stjerne og kan hun blive ved med at leverer god musik, vil vi med stor sandsynlighed se og høre meget mere til hende fremover.

Hendes lidt nordiske udsende, kan i øvrigt sikkert skyldes at hendes mor er norsk.

Snup en lytter! 

JapanBlue Encount - Porarisu (Rock)
vancairo | Torsdag den 21. november 2019 kl. 12:51

AustralienTina Arena - Ave Maria (Klassisk/Musical/Opera)
vancairo | Torsdag den 21. november 2019 kl. 12:51

CanadaTheory Of A Deadman - History Of Violence (Rock)
vancairo | Torsdag den 21. november 2019 kl. 12:51

SverigeTitiyo - Soptippsvärld (Dance/Electronica/House)
vancairo | Torsdag den 21. november 2019 kl. 10:05

StorbritanienMumford & Sons - Blind Leading The Blind (Alternative)
vancairo | Torsdag den 21. november 2019 kl. 10:05

CanadaCéline Dion - Courage (Pop)
vancairo | Torsdag den 21. november 2019 kl. 10:05

AustralienTame Impala - It Might Be Time (Alternative)
vancairo | Torsdag den 21. november 2019 kl. 10:04

Jason Parker - Voyage Voyage
(Dance/Electronica/House)

Philip | Torsdag den 21. november 2019 kl. 10:01

Jason Parker lader til at have specialiseret sig i at lave EDM-versioner af gamle klassikere. Sidste år var det John Parr-hittet fra 1985, "Saint Elmo´s Fire" der blev kopieret, og lige nu er det en coverversion af coverversionen til Typically Tropicals hit, nemlig Vengaboys´ store hit for 20 år siden, "We´re Going To Ibiza", der er ude med ham.

 

Nu er det så franske Desireless´ megahit fra 1987 der står for skud. Selv synes jeg at det er en smule fesent, så indtil videre holder jeg mig til Ibiza.

USABillie Eilish - Everything I Wanted (Pop)
vancairo | Onsdag den 20. november 2019 kl. 01:21

RuslandLittle Big - Go Bananas (Dance/Electronica/House)
vancairo | Onsdag den 20. november 2019 kl. 01:21

NigeriaJoeboy & Mayorkun - Don´t Call Me Back (African/Afropop)
vancairo | Onsdag den 20. november 2019 kl. 01:21

KasakhstanJah Khalib - Jadua (Urban)
vancairo | Onsdag den 20. november 2019 kl. 01:21

NigeriaTeni - Billionaire (African/Afropop)
vancairo | Onsdag den 20. november 2019 kl. 01:20

USATory Lanez & T-Pain - Jerry Sprunger (Urban)
vancairo | Onsdag den 20. november 2019 kl. 01:20

USA ColombiaKarol G & Nicki Minaj - Tusa (Latino/Reggaeton)
vancairo | Onsdag den 20. november 2019 kl. 01:20

USATyga - Ayy Macarena (Urban)
vancairo | Onsdag den 20. november 2019 kl. 01:20

Marnik & KSHMR Ft. Anjulie & Jeffrey Jey - Alone USA Canada Italien
(Dance/Electronica/House)

Philip | Onsdag den 20. november 2019 kl. 01:16

Italienske Marnik har tidligere været ude med "Up & Down" og deres tolkning af "Gam Gam".

 

Det er et fint bud på italodance anno 2019, selv om nogle af de gamle thrills mangler, og andre ting er kommet til, bl.a. den pitchede vokal som jeg husker fra mange dancenumre i 90´erne og 00´erne.

 

Og så er der lige melodien. Jeg synes at jeg genkender den, men som sædvanlig kan jeg ikke lige komme på hvilken det er. Men det er langt fra første gang jeg laver den.

 

Og nu, tirsdag, ser jeg at nummeret er højestplacerede nyhed på Pernillas hitliste.

partyfever | Ons. 20. november 2019 kl. 07:21

Det er Erasure’s “Little Respect”. Vanvittig fedt nummer

Philip | Fre. 22. november 2019 kl. 18:03

Selvfølgelig! For pokker! Det er ellers en af mine største favoritter med Erasure.

DanmarkPretty Maids - Will You Still Kiss Me (If I See You In Heaven) (Rock)
vancairo | Tirsdag den 19. november 2019 kl. 14:08

DanmarkOutlandish Ft. David Jay - Let It Go (Pop)
vancairo | Tirsdag den 19. november 2019 kl. 14:08

DanmarkPind Ft. Benjamin Hav - Plastic (Urban)
vancairo | Tirsdag den 19. november 2019 kl. 14:07

DanmarkJasmin Gabay - Ringing The Bells Of My Heart (Pop)
vancairo | Tirsdag den 19. november 2019 kl. 14:07

Danmark GrønlandAviaq Grønvold - Takuuk (Singer/Songwriter)
vancairo | Tirsdag den 19. november 2019 kl. 14:07

DanmarkBryan Rice Ft. Det Danske Drengekor - Ønsketid (Pop)
vancairo | Tirsdag den 19. november 2019 kl. 14:07

DanmarkAtypisk Ft. Gilli & Kesi - Kærlighed (Urban)
vancairo | Tirsdag den 19. november 2019 kl. 14:07

DanmarkBoua & Citybois - Natten Rammer (Pop)
vancairo | Tirsdag den 19. november 2019 kl. 14:06

DanmarkNode Ft. Stepz - Ra Ta Ta Ta (Urban)
vancairo | Tirsdag den 19. november 2019 kl. 14:06

Amae - Words Danmark
(Pop)

Philip | Tirsdag den 19. november 2019 kl. 01:28

Hvad har Minds of 99, Magtens Korridorer og Amae tilfælles? De har deltaget deltaget i Karrierekanonen, som støttes af DR, Bandakademiet og Smukfest.

 

Magtens Korridorer undre mig forresten, men det skyldes mere årstallet 2005, da jeghusker at deres "Hestevise" fik en del airplay tilbage i 1997, så helt upcoming var de ikke i 2005.

 

Men Amae er blandt de seneste skud på stammen. Spørgsmålet er om deres musik passer ind i profilen på de eksisterende radiokanaler. P6 Beat er mit bedste bud.

DanmarkThe Minds Of 99 - Som Fluer (Pop)
vancairo | Mandag den 18. november 2019 kl. 14:54

DanmarkSandra Hussein - Loco (Urban)
vancairo | Mandag den 18. november 2019 kl. 14:54

DanmarkPhlake & Mercedes The Virus - Baby Steps (Pop)
vancairo | Mandag den 18. november 2019 kl. 14:53

DanmarkInfernal - Techno Tombola (Dance/Electronica/House)
vancairo | Mandag den 18. november 2019 kl. 14:53

DanmarkBomles Venner - Her Er Jeg (Pop)
vancairo | Mandag den 18. november 2019 kl. 14:53

Vibeke Falden - Daydreaming Bliss Danmark
(Dance/Electronica/House)

Philip | Mandag den 18. november 2019 kl. 01:42

Vibeke Falden er en aalborgensisk musiker, der ligger i den mere indie-prægede del af den elektroniske musik.

 

Under sit eget pladeselskab wUNDERwELT Music har hun udgivet sin musik siden hun debuterede i 2011.

 

Musikken associerer jeg lidt med mange af de ting som Kenneth Bager (der også er aalborgenser) har udgivet på denne side af årtusindskiftet.

Ugens HitPick

Indila - Parle A Ta Tête Frankrig
(Dance/Electronica/House)

vancairo | Mandag den 18. november 2019 kl. 00:56

Franske Indila er tilbage fem år efter sit debutalbum og starter hårdt ud som denne uges HitPick, med den nye single "Parle A Ta Téte" ("Speak To Your Head").

Mine World hed albummet fra 2014, der blev årets mest solgte i Frankrig og som også havde stor succes andre steder i Europa.

Førstesinglen "Derniere Danse" var det helt store hit, der indtog topplaceringer i lande som Frankrig, Belgien, Polen, Grækenland, Rumænien, Israel, Bulgarien og Schweitz.

De næste to singler blev også pæne hit, men så forsvandt Indila pludseligt igen.

Men nu er hun som sagt stærkt tilbage og i noget som nogen beskriver som Edith Piaf Meets Stromae, er der dømt DancePop og fremragende vocal-præstation.

Det er et par måneder siden singlen udkom, men det er først nu den flotte musikvideo er klar, men det har været ventetiden værd.

Indila har aldrig hittet på ChartBase Top-100, men hittede over et halvt på Top Of The World-listen og har siden især gæstet Brugernes charts.

Så sent som i weekenden er et nyt remix af 2014-hittet "Run Run" strøget ind på Philips chart.

Forhåbentligt får Indila ChartBase Top-100-debut i næste uge, med den skønne "Parle A Ta Téte".

Snup en lytter, folkens!

Vælg en uge
Januar01020304
Februar05060708
Marts0910111213
April14151617
Maj18192021
Juni2223242526
Juli27282930
August31323334
September3536373839
Oktober40414243
November4445464748
December49505152

Vælg et år:

2007   2008   2009  

2010   2011   2012  

2013   2014   2015  

2016   2017   2018  

2019   2020   2021  

2022   2023   2024