Seneste hitlister:

Top Of ChartBase Man. 15. juli 2024 - 00:06

Brugernes Top-50 Søn. 14. juli 2024 - 00:01

CB TimeMachine Søn. 14. juli 2024 - 00:00

CB Dancefloor Lør. 13. juli 2024 - 00:05

Philip Lør. 13. juli 2024 - 00:04

Brugernavn:
Kode:

Opret profil (Register)

Kontakt

Artist: Titel:

Hittips

Uge 47 - 2021

Waiting For Smith - Life She Don´t Lie (Pop)
carrydk | Søndag den 28. november 2021 kl. 12:16

StorbritanienSteps - A Hundred Years Of Winter (Pop)
vancairo | Søndag den 28. november 2021 kl. 12:16

USA FrankrigDavid Guetta Ft. Bebe Rexha, Ty Dolla Sign & A Boogie Wit Da Hoodie - Family (Pop)
vancairo | Søndag den 28. november 2021 kl. 12:16

ItalienMarco Mengoni - Cambia Un Uomo (Pop)
vancairo | Søndag den 28. november 2021 kl. 12:16

IrlandBack N Fourth - Best Friend (Dance/Electronica/House)
vancairo | Lørdag den 27. november 2021 kl. 00:39

HollandDon Diablo - Cheque (Dance/Electronica/House)
vancairo | Lørdag den 27. november 2021 kl. 00:39

USAJuice WRLD - Already Dead (Urban)
vancairo | Fredag den 26. november 2021 kl. 01:45

StorbritanienArrdee - Flowers (Say My Name) (Urban)
vancairo | Fredag den 26. november 2021 kl. 01:44

USAKorn - Start The Healing (Rock)
vancairo | Fredag den 26. november 2021 kl. 01:44

USA Jamaica Puerto RicoRvssian, Rauw Alejandro & Chris Brown - Nostalgico (Latino/Reggaeton)
vancairo | Fredag den 26. november 2021 kl. 01:44

StorbritanienBilly Idol - Rita Hayworth (Rock)
vancairo | Fredag den 26. november 2021 kl. 01:44

StorbritanienYoung T & Bugsey - Big Bidness (Urban)
vancairo | Fredag den 26. november 2021 kl. 01:44

StorbritanienPa Salieu Ft. Aitch - Bad (Urban)
vancairo | Fredag den 26. november 2021 kl. 01:44

Iris Gold - Lover Of My Own Danmark
(Pop)

vancairo | Fredag den 26. november 2021 kl. 01:42

Tilbage i august var danske Iris Gold ugens HitPick her på CB med nummeret "Girl Pick Up Your Drum".

Nummeret var ligesom det kommende album, lavet i selskab med den ene halvdel af Eurythmics - Dave Stewart.

Symptomatisk og tragikomisk for det danske radio- og musik-marked, så fik dette udspil kun ca. 500 plays på DR - og det endda på P4.

Som altid er det nok sådan, at hittet skal megahitte i udlandet, inden Danmark "opdager" det.

Nummeret er dog endnu ikke blev et megahit internationalt, men har dog fået en del opmærskomhed. Videoen har bla. fået over 400.000 views på Youtube, hvilket er flot - efter danske forhold. F.eks har Christophers seneste video 200.000 færre views.

Nu er der så ny single klar fra sangerinden og "Lover Of My Own" har allerede flere views end forgængeren - lige under 500.000.

Det nye udspil, er langt mere poppet og radiovenligt end forgængeren og ikke overraskende, er det også P4 der har fået æren hos DR, af at spille denne single.

Denne gang giver det nok også mere mening, end med "Girl Pick Up Your Drum". For det nye udspil har et langt mere halvfemseragtig sound - hvilket jo ingenlunde gør det dårligere.

Her på CB hittede forgængeren halvlunkent, som danske HitPicks ofte gør ...:-). Det blev dog til et peak som Nr 25. på Top Of ChartBase samt Nr 53. på CB Denmark-Danmark. Sidsnævnte huserer nummeret stadigvæk efter 14 uger.

"Lover Of My Own" var blandt testerne på netop CB Denmark-Danmark-listen i tirsdags.

Snup en lytter til Iris Gold´s nye hit, folkens!

StorbritanienFoals - Wake Me Up (Alternative)
vancairo | Torsdag den 25. november 2021 kl. 01:35

USAThe Lumineers - Brightside (Alternative)
vancairo | Torsdag den 25. november 2021 kl. 01:35

Sverige StorbritanienDuran Duran Ft. Tove Lo - Give It All Up (Pop)
vancairo | Torsdag den 25. november 2021 kl. 01:35

USADiana Ross - I Still Believe (Disco/Hi-NRG)
vancairo | Torsdag den 25. november 2021 kl. 01:35

TysklandE-Rotic - Heaven Can Wait (Dance/Electronica/House)
vancairo | Torsdag den 25. november 2021 kl. 01:35

About That Ft. Evalina - Who Let The Dogs Out
(Dance/Electronica/House)

Philip | Torsdag den 25. november 2021 kl. 01:32

"Who Let the Dogs Out" var et hit for Baha Men i efteråret 2000. Den officielle version var ovre i urbangenrerne, men på The Voice her i København var det et danceremix der blev spillet, og det var den der også hittede hos mig i sin tid.

 

Den nye version er mere dance end urban, men lyden er noget mere britiskorienteret end den 21 år gamle danceversion.

USAGayle - Abcdefu (Pop)
vancairo | Onsdag den 24. november 2021 kl. 01:10

SydkoreaTwice - Scientist (Pop)
vancairo | Onsdag den 24. november 2021 kl. 01:10

StorbritanienAdele - Oh My God (Pop)
vancairo | Onsdag den 24. november 2021 kl. 01:10

Canada SpanienRosalia Ft. The Weeknd - La Fama (Latino/Reggaeton)
vancairo | Onsdag den 24. november 2021 kl. 01:10

IndienUdit Narayan & Alka Yagnik - Tip Tip (Indian/Hindi/Bollywood)
vancairo | Onsdag den 24. november 2021 kl. 01:10

BrasilienPaulo Pires, MC Danny & Marcynho Sensacao - Ameaca (Latino/Reggaeton)
vancairo | Onsdag den 24. november 2021 kl. 01:10

IndienZahrah S Khan & Dev Negi - Kusu Kusu (Pop)
vancairo | Onsdag den 24. november 2021 kl. 01:10

IndienRahul Sipligunj & Kaala Bhairava - Naatu Naatu (Dance/Electronica/House)
vancairo | Onsdag den 24. november 2021 kl. 01:09

StorbritanienAdele - I Drink Wine (Pop)
vancairo | Onsdag den 24. november 2021 kl. 01:09

De Forenede Arabiske EmiraterHussain Al Jassmi - Dag El Galb (Arabic/Turkish)
vancairo | Onsdag den 24. november 2021 kl. 01:09

BrasilienMarilia Mendonca & Maiara & Maraisa - Todo Mundo Menos Voce (Pop)
vancairo | Onsdag den 24. november 2021 kl. 01:09

SydkoreaEpik High Ft. GiriBoy, Sik-K & Justhis - Face ID (Urban)
vancairo | Onsdag den 24. november 2021 kl. 01:09

MalaysiaHarith Zazman - Shut Up (Pop)
vancairo | Onsdag den 24. november 2021 kl. 01:09

Lili & Susie - Drömmar Sverige
(Pop)

Philip | Onsdag den 24. november 2021 kl. 01:07

TIlbage i 1980´erne gik svenskerne deres egne veje når det gjaldt eurodisco. Det gjaldt navne som https://www.youtube.com/watch?v=CSI8XpQ0kUg" target="_blank">Paul Rein, https://www.youtube.com/watch?v=oU4-jpYWD1Q" target="_blank">Shanghai og https://www.youtube.com/watch?v=S7Sutfp2AwE" target="_blank">Style, men også Lili och Susie.

Sidstnævnte havde en stribe hits hjemme i Sverige i sidste halvdel af 1980´erne med numre som https://www.youtube.com/watch?v=f30pWmF49R0" target="_blank">Oh Mama og https://www.youtube.com/watch?v=5gvT-xRftw4" target="_blank">Enkel Resa, og i 1990 hittede de også i Norge med https://www.youtube.com/watch?v=ZBkcw9zoozw" target="_blank">What´s The Colour of Love, der desuden nåede 1.-plads på svenskernes Trackslistan i forsommeren 1990.

 

Der er langt fra den fede eurodiscolyd i deres gamle hits til den mere poppede lyd i deres seneste udspil. Og forresten: Det er ikke en cover på https://www.youtube.com/watch?v=AARwSMLesEw" target="_blank">Styles nummer med samme titel.

Danmark HollandR3hab & Lukas Graham - Most People (Dance/Electronica/House)
vancairo | Tirsdag den 23. november 2021 kl. 01:32

DanmarkHjalmer - Kommer Tilbage (Pop)
vancairo | Tirsdag den 23. november 2021 kl. 01:31

DanmarkH.E.R.O. - Gravity (Rock)
vancairo | Tirsdag den 23. november 2021 kl. 01:31

DanmarkPede B Ft. Lydmor & Emilie Moldow - S, P Eller K (Urban)
vancairo | Tirsdag den 23. november 2021 kl. 01:31

DanmarkChrelle - Muziki (Dance/Electronica/House)
vancairo | Tirsdag den 23. november 2021 kl. 01:31

Danmark SverigeAlba August - So Alive (Pop)
vancairo | Tirsdag den 23. november 2021 kl. 01:31

DanmarkKalaset - Riv I Mit Hår (Alternative)
vancairo | Tirsdag den 23. november 2021 kl. 01:31

DanmarkAnne Marie Lindegaard - Denne Mand (Schlager/Dansktop/Volksmusik)
vancairo | Tirsdag den 23. november 2021 kl. 01:31

Danmark GrønlandIvaana - Oqarfigilaarusukkumma (Pop)
vancairo | Tirsdag den 23. november 2021 kl. 01:30

DanmarkDibset Ft. Baloosh - Cifre (Urban)
vancairo | Tirsdag den 23. november 2021 kl. 01:30

DanmarkMette Ingwersen Og Tomas Christiansen - Skibe Uden Sejl (Pop)
vancairo | Tirsdag den 23. november 2021 kl. 01:30

DanmarkCarmon - Basic (Urban)
vancairo | Tirsdag den 23. november 2021 kl. 01:30

Danmark GrønlandIvaana - Nipaassuseq (Pop)
vancairo | Tirsdag den 23. november 2021 kl. 01:30

Molly Sandén - Vi Ska Aldrig Gå Hem Sverige
(Pop)

Philip | Tirsdag den 23. november 2021 kl. 01:29

Svenske Molly Sandén har haft flere hits hos brugerne her på siden. Senest har MartinESC haft "Vi Ska Aldrig Gå Hem" med på sin hitliste, hvor den nåede 17.-plads for en lille måned siden.

 

Vi befinder os i grænselandet mellem pop og dance, og det er et nummer der burde gå lige hjem på DR-kanalerne her i Danmark.

DanmarkAndreas Odbjerg - God Jul (Pop)
vancairo | Mandag den 22. november 2021 kl. 00:43

DanmarkPalace Winter - Slasher (Alternative)
vancairo | Mandag den 22. november 2021 kl. 00:43

DanmarkMichael Learns To Rock - Children Of Tomorrow (Utopia) (Pop)
vancairo | Mandag den 22. november 2021 kl. 00:43

DanmarkBeneath The Silence - Fear (Rock)
vancairo | Mandag den 22. november 2021 kl. 00:42

Danmark Færøerne USAMarianna Winter - Voodoo (Pop)
vancairo | Mandag den 22. november 2021 kl. 00:42

Ugens HitPick

Koyote - Expression Sydkorea
(Dance/Electronica/House)

vancairo | Mandag den 22. november 2021 kl. 00:28

Ugens HitPick "Expression" er et fedt mix mellem EuroDance og Eurovision Song Contest - men fra SydKorea!?!

Trioen Koyote har eksisteret siden 1998, dog med en del udskiftninger i besætningen undervejs.

De har tidligere gæstet CB to gange - for næsten præcist et år siden, HitTippet af Philip og for ca. 11 år siden af undertegnede.

De har dog ikke rigtigt hittet hos os endnu, men måske det sker nu med "Expression".

Mysteriet fra de to tidligere HitTips om de sang på engelsk, koreansk eller et mix - synes noget mere klart her på det nye udspil. Det er koreansk!

Derfor er det dog et fantastisk DancePop-udspil, med masser af retro-energi anyway.

Så snup en lytter til Koyote´s nye hit, folkens!

Vælg en uge
Januar01020304
Februar05060708
Marts0910111213
April14151617
Maj18192021
Juni2223242526
Juli27282930
August31323334
September3536373839
Oktober40414243
November4445464748
December49505152

Vælg et år:

2007   2008   2009  

2010   2011   2012  

2013   2014   2015  

2016   2017   2018  

2019   2020   2021  

2022   2023   2024