Seneste hitlister:

CB Critic-Alt Tors. 18. juli 2024 - 00:05

CB 25+ Tors. 18. juli 2024 - 00:04

Top Of The World Ons. 17. juli 2024 - 00:05

CB VideoChart Ons. 17. juli 2024 - 00:04

CB Denmark-Danmark Tirs. 16. juli 2024 - 00:05

Brugernavn:
Kode:

Opret profil (Register)

Kontakt

Artist: Titel:

Hittips

Uge 34 - 2019

Hämatom Ft. Alex Wesselsky - Da Da Da
(Rock)

Philip | Søndag den 25. august 2019 kl. 01:54

Jeg fristes straks til at tænke på 2006 hvor finske Lordi vandt det europæiske Melodigrandprix med "Hardrock Hallelujah".

 

Her er det Trios klassiske Neu Deutsche Welle-hit fra foråret 1982, "Da Da Da (Ich Lieb´ Dich Nicht, Du Liebst Mich Nicht, Aha aha aha)", der er kommet under kærlig behandling og har fået en mere rocket lyd på den mest kitschede måde man kan forestille sig.

USA HollandDon Diablo Ft. KiFi - The Same Way (Dance/Electronica/House)
vancairo | Lørdag den 24. august 2019 kl. 01:36

LibanonElissa - We...Abl Ya Had (Dance/Electronica/House)
vancairo | Lørdag den 24. august 2019 kl. 01:36

HollandTom & Jame - Get Get Down (Dance/Electronica/House)
vancairo | Lørdag den 24. august 2019 kl. 01:36

KosovoRegard - Ride It (Dance/Electronica/House)
vancairo | Lørdag den 24. august 2019 kl. 01:36

TysklandPicco - Venga 2019 (Dance/Electronica/House)
vancairo | Lørdag den 24. august 2019 kl. 01:36

Missy Elliot - Throw It Back
(Urban)

partyfever | Lørdag den 24. august 2019 kl. 01:33

“Hot Boyz”, “Get Your Freak On”, “4 My People”, “Lady Marmelade” og mange mange flere hits i en fantastisk flot karriere med det ene store hit efter det andet.

Missy elliot er en meget respekteret musiker som mange unge artister drømmer om at lave musik med.

Nu er megastjernen så endelig klar med et comeback.

”Throw It Back” er SÅ meget Missy! Mega lækkert Rnb med et snert af old School hip hop.

Der kommer en plade senere på året og den glæder jeg mig til at få fingrene i.

Represent Chikyu - O2MEN Japan
(Dance/Electronica/House)

Philip | Lørdag den 24. august 2019 kl. 01:31

Det er ca. 15 år siden jeg første gang ved et tilfælde fandt en netradio der spillede japansk rave, og det var da også i periode jeg første gag stiftede bekendtskab med begrebet "J-Pop".

 

Dette nummer bekræfter virkelig hvad Ishkur´s Guide to electronic music skrev i sin beskrivelse af genren (frit oversat og frit efter hukommelsen): Japanerne gør de samme ting som os, bare på en meget mere sindssyg måde.

Spanien Puerto RicoRosalia & Ozuna - Yo x Ti, Tu x Mi (Urban)
vancairo | Fredag den 23. august 2019 kl. 01:30

Kina Hong KongG.E.M. - Real Talk (Urban)
vancairo | Fredag den 23. august 2019 kl. 01:30

RuslandEgor Krid - Serdtseyedka (Urban)
vancairo | Fredag den 23. august 2019 kl. 01:30

StorbritanienKrept & Konan Ft. Headie One & K-Trap - I Spy (Urban)
vancairo | Fredag den 23. august 2019 kl. 01:30

FrankrigRose - Larmes Á Paillettes (Pop)
vancairo | Fredag den 23. august 2019 kl. 01:30

Sheppard - Kiss My Fat Ass Australien
(Pop)

vancairo | Fredag den 23. august 2019 kl. 01:25

Australske Sheppard fik sig tilbage i 2014 et stort hit med singlen "Geronimo".

Dvs. den hittede aldrig rigtigt her i Danmark, øjensynligt fordi den først lidt forsinket blev et mindre hit i UK og USA, som den danske musikverden læner sig meget op ad.

Men i resten af verden hittede nummeret stort og på ChartBase Top-100 blev det til en 7. plads, mens den også gik Top-10 i flere lande verden over og peakede på plads 31. på Top Of The World, trods den altså ikke slog igennem på de store markeder i USA og UK.

Men IndiePop-gruppen med de tre Sheppard-søskende, blev samtidigt brandet som TeenPop-gruppe og deres musik, blev hurtigt alt andet end Indie og siden er det trods et utal af singleudspil, ikke blevet til endnu et egentligt hit.

Deres nye udspil "Kiss My Fat Ass" har dog masser af potentiale.

Den er umiddelbar catchy, omend den minder om noget vi har hørt mange gange før.

Samtidigt er den flankeret af et budskab og en video, der omhandler kvindefrigørelse og et nej til idealerne om kvindekroppes udseende.

Det er stærke - og smarte budskaber og hele pakken, oser af et kommende hit.

Men - Sheppard har langt hen ad vejen mistet interessen og credibilityen fra smagsdommerne og nummeret er da også langt fra "Geronimo"-sounden.

Så nummeret skal udelukkende kæmpe om alverdens pop-elskeres gunst.

Her er der mange om buddet og det er svært at finde en kvindelig pop-kunstner, der ikke har kvindekampen og de oppusede kropsidealer, som en del af sit "brand".

Så "Kiss My Fat Ass" ender som et anonymt udspil i en skov af udspil, videoer og kunstnere med samme budskaber.

Det er der intet galt med, men det gør at et ellers fedt udspil, næppe bliver det hit det kunne være blevet.

Havde Katy Perry, Taylor Swift, Pink eller lignende udgivet pop-nummeret, var der nok dømt Top-10. Men Sheppard har næppe den medie- og fan-bevågning, der gør at et trivielt, men catchy udspil med fed video og budskab bliver et hit.

LVNDSCAPE & Rat City - Down Under Norge Holland
(Dance/Electronica/House)

Philip | Fredag den 23. august 2019 kl. 01:23

I 1982 fik australske Men at Work deres gennembrud med nummeret "Down Under". Eller ... Det vil sige, at det mest var i Holland nummeret hittede her i Europa i foråret 1982. I efteråret blev den fulgt op af "Who Can It Be Now". Ved udgangen af året kom der så gang i deres gennembrudshit, og i januar 1983 gik den til tops i både England og USA.

 

Nu er det så hollandske LVNDSCAPE der har udgivet denne tropical house-version af nummeret.

USAPixies - Catfish Kate (Rock)
vancairo | Torsdag den 22. august 2019 kl. 01:08

USAAlter Bridge - Wouldn´t You Rather (Rock)
vancairo | Torsdag den 22. august 2019 kl. 01:08

StorbritanienFrank Turner - Sister Rosetta (Alternative)
vancairo | Torsdag den 22. august 2019 kl. 01:07

USALife - Hollow Thing (Rock)
vancairo | Torsdag den 22. august 2019 kl. 01:07

USABlink-182 - Darkside (Rock)
vancairo | Torsdag den 22. august 2019 kl. 01:07

StorbritanienRide - Repetition (Alternative)
vancairo | Torsdag den 22. august 2019 kl. 01:07

USAThe Raconteurs - Bored And Razed (Rock)
vancairo | Torsdag den 22. august 2019 kl. 01:06

USAThe All-American Rejects - Send Her To Heaven (Rock)
vancairo | Torsdag den 22. august 2019 kl. 01:06

USAHobo Johnson - Typical Story (Rock)
vancairo | Torsdag den 22. august 2019 kl. 01:06

PolenEdyta Gorniak & Gromee - Król (Pop)
vancairo | Torsdag den 22. august 2019 kl. 01:05

TysklandDoro - Freunde Fürs Leben (Rock)
vancairo | Torsdag den 22. august 2019 kl. 01:05

Simply Red - Thinking Of You Storbritanien
(Disco/Hi-NRG)

Philip | Torsdag den 22. august 2019 kl. 01:02

Simply Red blev dannet i Manchester i 1983, og specielt i sidste halvdel af 80´erne og begyndelsen af 90´erne havde de en stribe hits som "Holding Back the Years", "If You Don´t Know Me By Now", "Something Got Me Started" og "Fairground". Sidstnævnte var deres største hit og nåede 1.-plads i UK i 1995.

 

Der har været langt mellem deres hits de senere år, men det er ikke ensbetydende med at de ikke kan endnu. "Thinking of You" kunne minde lidt om mere funky discotoner fra slutningen af 70´erne, så det kunne godt tænkes at give dem et comeback i disse tider hvor bl.a. Nile Rogers har haft vind i sejlene.

Da Tweekaz Ft. David Spekter - Circle Of Life
(Dance/Electronica/House)

partyfever | Torsdag den 22. august 2019 kl. 01:01

Da Tweekaz er nogle af de mest populære inden for Hardstyle genren.

Her er det deres udgave af “Circle Of Life” fra Løvernes konge.

Der er smæk på og for en hardstyle fan er dette den rene guf.

David Spekter leverer en giga fed vokal.

De første 1,5 min er udelukkende vokal baseret og derfra eksploderer nummeret i en orgasme af hardstyle toner.

USATaylor Swift - Lover (Pop)
vancairo | Onsdag den 21. august 2019 kl. 01:03

USAMiley Cyrus - Slide Away (Pop)
vancairo | Onsdag den 21. august 2019 kl. 01:03

USANormani - Motivation (Pop)
vancairo | Onsdag den 21. august 2019 kl. 01:02

USA CanadaSwae Lee Ft. Drake - Won´t Be Late (African/Afropop)
vancairo | Onsdag den 21. august 2019 kl. 01:02

CanadaSarah Jeffery - Queen Of Mean (Pop)
vancairo | Onsdag den 21. august 2019 kl. 01:02

Belgien Marokko AlgerietTiiwTiiw Ft. Cheb Djalil - Frota & Coco (Pop)
vancairo | Onsdag den 21. august 2019 kl. 01:02

HollandSam Feldt Ft. Rani - Post Malone (Pop)
vancairo | Onsdag den 21. august 2019 kl. 01:02

DR Congo TanzaniaDiamond Platnumz Ft. Fally Ipupa - Inama (African/Afropop)
vancairo | Onsdag den 21. august 2019 kl. 01:01

Frankrig Belgien Puerto RicoDimitri Vegas & Like Mike, David Guetta, Daddy Yankee, Afro Bros & Natti Natasha - Instagram (Pop)
vancairo | Onsdag den 21. august 2019 kl. 01:01

VietnamTruc Nhan - Sang Mat Chua (Pop)
vancairo | Onsdag den 21. august 2019 kl. 01:01

JapanKenshi Yonezu - Paprika (Pop)
vancairo | Onsdag den 21. august 2019 kl. 01:00

Glücksmoment & Jason Parker - We´re Going To Ibiza Tyskland
(Dance/Electronica/House)

Philip | Onsdag den 21. august 2019 kl. 00:58

Jævnligt kommer YouTube op med tips om melodier som de tror at jeg kan lide, og tidligere på sommeren dukkede dette nummer op hos mig.

 

"https://www.youtube.com/watch?v=MXXRHpVed3M">We´re Going To Ibiza" var et stort hit for bubblegumprojektet Vengaboys i foråret 1999, men den var også en coverversion af et nummer der dengang havde 24 år på bagen. I efteråret 1975 storhittede Typically Tropical nemlig med nummeret "Barbados".

 

Dermed har vi her en coverversion af en coverversion.

partyfever | Ons. 21. august 2019 kl. 11:59

Mangler i den grad charmen fra Vengaboys udgaven

Sigmund - Rebel Danmark
(Pop)

partyfever | Onsdag den 21. august 2019 kl. 00:57

Sigmund blev kendt i X Faktor 2018 som Sanne Salomonsens kæledægge.

Han fik en overraskende 4 plads.

Han deltog også i DMGP 19 hvor han fik en 3 plads.

Jeg er ikke fan og på nyeste single “Rebel” serverer Sigmund årets hidtil ringeste omkvæd.

Hans stemme er så overdrivende irriterende og hans engelske frygteligt.

Han lever af Youtube og diverse optrædender, Men jeg tror aldrig han får sig en musikkarriere som en stjerne 

DanmarkLord Siva & Vera - Oh My God (Pop)
vancairo | Tirsdag den 20. august 2019 kl. 02:15

DanmarkRigmor - Træ (Alternative)
vancairo | Tirsdag den 20. august 2019 kl. 02:15

Emily Roberts, Pyke & Muñoz & Stengaard - In This Together Danmark Tyskland
(Pop)

vancairo | Tirsdag den 20. august 2019 kl. 02:14

Den anden dag HitTippede jeg Lise Cabble´s solo-debut-udspil "Tjekker Ind Og Ud".

Hun har skrevet en bunke hits, heriblandt danmarks Eurovision Song Contest 2013 - "Only Teardrops" med Emmelie De Forest.

Men hun var ikke alene om at skrive hittet. Også Julia Fabrin og Thomas Steengaard, havde deres magiske evner involveret.

Sidstnævnte har også skrevet en lang række andre hits, bla. en del fra danske Cisilia. Men også de sidste to års tyske bidrag til ESC.

I år gik det ikke særligt godt for nummeret "Sisters" med Sister. Den endte næstsidste med 0 point fra seerne, men 24 fra juryerne - heriblandt utroligt nok 8 fra den danske!

Årets før gik det noget bedre, her endte Michael Schulte fra det danske mindretal i Schleswig på en 4. plads.

(Han er i øvrigt tester på næste uges CB Denmark-Danmark -chart med hans nye hit "All I Need").

Steengaard var tidligere den ene halvdel af duoen The Benefits, som var tæt på det helt store gennembrud i USA med nummeret "Physical" tilbage i 2007-2008, men det blev ved hypen.

Til gengæld scorede de samme år en 5. plads på ChartBase Top-100 med nummeret "Seize The Day".

De småhittede lidt herhjemme, men det blev ved det og bandet forsvandt efter et par år.

Men nu er Thomas Steengaard klar til at tage skridtet fra sangskrivningen, tilbage til også at være med på coveret igen.

Her er det på "In This Together" sammen med tyske Emily Roberts og hendes landsmænd producerduoen Pyke & Munoz.

Det er mainstream-pop, med den anonyme sound/production der findes oceaner af p.t. - men som også hitter.

Nummeret rives lidt ud af den store mængde via den tyske sangerindes stærke vocal. Men uden en megastjerne som kunstner, skal man næppe forvente internationalt storhit, dog kan de tysksprogede lande meget vel kaste sig over "In This Together".

Men et ganske flot nummer, ikke mindst set i forhold til meget af den øvrige danske musik der udgives i denne tid.

Stengaard & co. er også og finde blandt testerne på tirsdagens CB Denmark-Danmark.

Natasha Bedingfield - Unwritten (2019 Remix) Storbritanien
(Dance/Electronica/House)

partyfever | Tirsdag den 20. august 2019 kl. 02:14

Kender i det, hvor man bliver chokeret over at et nummer man husker og mindes som var det igår, pludselig er gået hen og blevet 15 år gammelt?

Dette er hvad der er sket for Natasha Bedingfield megahittet “Unwritten”.

Det var et massivt hit i 2004/05 og nu er det så ude i en 2019 version.

Lad det være sagt med det samme, originalen er og bliver genial og intet kan slå den, men dette 2019 Remix er faktisk gange udemærket.

Den originale pop version er skiftet ud med lækre elektroniske toner.

Hvis jeg skulle lave en 2019 version havde jeg brugt mere af den originale vokal og kant, men et fint opdatering.

Danmark TysklandMichael Schulte - All I Need (Pop)
vancairo | Mandag den 19. august 2019 kl. 01:15

DanmarkYakuza - Den Bich (Urban)
vancairo | Mandag den 19. august 2019 kl. 01:14

DanmarkSongwriterz - Into The Night (Pop)
vancairo | Mandag den 19. august 2019 kl. 01:14

DanmarkRH - Mon Ami (Urban)
vancairo | Mandag den 19. august 2019 kl. 01:14

DanmarkKippenberger Ft. Allan Olsen - Viking Rød Lang (Pop)
vancairo | Mandag den 19. august 2019 kl. 01:14

Jam & Delgado Ft. Kirsten Rea - Reckless In Love Danmark Canada
(Dance/Electronica/House)

Philip | Mandag den 19. august 2019 kl. 01:12

For 20 år siden var den danske DJ- og producerduo, Jam & Delgado, noget af det største man kunne komme i nærheden af her i Danmark.  De var nærmest folkene bag bubblegum-æraen i sidste halvdel af 90´erne og står bag produktionerne af Aquas legendariske album, "Aquarium", ligesom de også producerede for Daze, Hit´n´Hide og mange flere.

 

Folk på min alder husker måske også Delgado som vært på programmet http://det-dur.dk/lchfhd.html">Det D.U.R., der blev sendt på P3 hver fredag aften i årene 1989-1991, hvor også folk som Soulshock, Ezi Cut og Kenneth Bager var med på et tidspunkt.

 

"Reckless in Love" er dog et mere typisk 2019-nummer, om end jeg synes at kunne høre inspiration fra datidens bubblegum og britisk dancepop a la Gloworm.

Ugens HitPick

Takagi & Ketra Ft. Omi & Giusy Ferreri - Jambo Italien Jamaica
(Pop)

vancairo | Mandag den 19. august 2019 kl. 00:25

Vi er tilbage i Italien og snupper årets sommerhit i støvlelandet, som denne uges HitPick.

Det er producer/sangskriver-duoen Takagi & Ketra der lever det fremragende Pop-nummer, med både AfroPop og Reggae indarbejdet.

Udover den italienske sangerinde Giusy Ferrari, med den flotte vocal, så er også jamaicanske Omi featured. 

Han stod også for et HitPick tilbage i 2013, som hed "Cheerleader", der blev et stort hit her på CB.

Året efter remixede tyske Felix Jaehn nummeret og det blev et megahit verden over.

Giusy Ferrari har gæstet sitet masser af gange og størst hittede hun sammen med Baby K og nummeret "Roma-Bangkok" der gik Nr 20. på ChartBase Top-100 i 2015.

Det var iøvrigt produceret af Takagi & Ketra.

Duoen nåede sammen med netop Giusy Ferrari en 61. plads på ChartBase Top-100 sidste år med "Amore E Capoeira". Dengang var det sammen med Sean Kingston.

Så nogenlunde samme opstilling, bare med jamaicansk udskiftning fra Kingston til Omi, på det nye fede hit her.

Cirklen slutter helt, når det også nævnes, at det italienske HitPick fra juli - "Maragarita" med Elodie & Marrakash, såmænd også har Takagi & Ketra som producere.

Snup en lyttere og få sommerfeelingen frem igen med "Jambo", der synges på på italiensk og engelsk.

Den tilhørende skønne musikvideo er optaget i Tanzania, Rwanda og Jamaica.

Vælg en uge
Januar01020304
Februar05060708
Marts0910111213
April14151617
Maj18192021
Juni2223242526
Juli27282930
August31323334
September3536373839
Oktober40414243
November4445464748
December49505152

Vælg et år:

2007   2008   2009  

2010   2011   2012  

2013   2014   2015  

2016   2017   2018  

2019   2020   2021  

2022   2023   2024