Seneste hitlister:

CB Critic-Alt Tors. 18. juli 2024 - 00:05

CB 25+ Tors. 18. juli 2024 - 00:04

Top Of The World Ons. 17. juli 2024 - 00:05

CB VideoChart Ons. 17. juli 2024 - 00:04

CB Denmark-Danmark Tirs. 16. juli 2024 - 00:05

Brugernavn:
Kode:

Opret profil (Register)

Kontakt

Artist: Titel:

Hittips

Uge 41 - 2019

DanmarkThe Minds Of 99 - 1,2,3,4 (Pop)
vancairo | Søndag den 13. oktober 2019 kl. 02:08

Danmark GrønlandJulie - Walk With Me (Pop)
vancairo | Søndag den 13. oktober 2019 kl. 02:07

DanmarkIceKiid - Cinderella (Pop)
vancairo | Søndag den 13. oktober 2019 kl. 02:07

Black Eyed Peas & J Balvin - Ritmo (Bad Boys For Life) USA Colombia
(Latino/Reggaeton)

Philip | Søndag den 13. oktober 2019 kl. 02:03

Black Eyed Peas har skiftet stil nogle gange siden de slog igennem i 2003 med "Where Is The Love", og nu er de gået over i latino/reggaeton-genren, tilsat en smule dancebeats.

 

"Ritmo" indeholder desuden en god gang samles fra Coronas klassiker, "Rhythm of the Night", der var et stort hit i 1994. I dag anses den nok som et one hit-wonder, men på min hitliste var der også "Baby Baby" og "Try Me Out" i 1995.

AustralienDom Dolla - San Frandisco (Dance/Electronica/House)
vancairo | Lørdag den 12. oktober 2019 kl. 01:34

StorbritanienHouse Gospel Choir & Adelphi Music Factory - Salvation (Dance/Electronica/House)
vancairo | Lørdag den 12. oktober 2019 kl. 01:34

SydAfrikaSamthing Soweto Ft. Shasha, DJ Maphorisa & Kabza De Small - Akulaleki (Dance/Electronica/House)
vancairo | Lørdag den 12. oktober 2019 kl. 01:33

Rasmus Seebach - Beautiful Danmark
(Pop)

vancairo | Lørdag den 12. oktober 2019 kl. 01:32

Rasmus Seebach er ikke længere den store stjerne han var for bare få år siden.

Han er såmænd stadigvæk kæmpe og måske endda stadigvæk den største stjerne herhjemme, alt efter hvilke parametre man kigger på. Men han kan langt frac "gå på vandet" længere og hans singler går ikke automatisk Nr 1.

Det er der masser af grunde til og først og fremmest, er det jo fordi at tiden, musikbilledet ændrer sig og at streaming nu er den altafgørende musikleverandør.

Men som vi meget hurtigt konstaterede her på CB, så har sangeren heller ikke ligefrem fornyet sig. Allerede album Nr 2. synes at være en nærmest én-til-én kopi af debutalbummet og siden er denne kopiering bare fortsat og som  bekendt, så bliver resultatet dårligere og dårligere for hver kopiering.

For tre uger siden var han klar med nummeret "Lovesong" der tjener som forløber for hans nye album, der tæller en bunke af hans største hits.

Nummeret gik direkte Nr 8. på CB Denmark-Danmark og ugen efter op som Nr 1.

Desværre for Seebach udgav Lukas Graham samme uge nummeret "Lie" og derfor blev det kun til en enkelt uge som det største danske hit herhjemme.

Det er næppe derfor han allerede nu er klar med udspillet "Beautiful", selvom det er nærlæggende at tro. Det skyldes nærmere, at der skal promoveres hæftigt for albummet og ellers bare tjenes ind med hiv og sving på alle karusseller, som vi jo efterhånden er vant til med Rasmus Seebach.

Men de to singler (der er dansksprogede trods de engelske titler), er bare ikke stærke nok til at være megahits og landeplager. Så derfor er det meget fornuftigt bare at kradse penge ind på nyhedsværdien i sig selv.

De er faktisk så dårlige, at han nærmest er endt som en parodi på sig selv, den folkekære sanger. Ikke mindst "Beautiful" her, synes at ramme et så lavt niveau, at ens tæer automatisk krummer sig sammen, efter første lyt.

Men - fanskaren er stadigvæk enorm og den er bredt forankret i de fleste aldersgrupper og derfor er et hit slet ikke nødvendigt for at få indtjening og være fedtereret.

I starten var jeg ret overbevist om, at det var en forretningsstrategi at kopierer succesen fra første album igen og igen, men nu tror jeg bare ikke at talentet rækker længere.

Men, man kan sige at være blevet mangemillionær på det talent, man nu engang har. Det er vel heller ikke sådan at kimse af.

"Beautiful" hitter stort på Itunes fra start af og tiden vil vise om de vigtige streaminglister følger med.

partyfever | Lør. 12. oktober 2019 kl. 09:28

Danmarks absolut mest pengegriske sanger.

TyrkietTugce Hasimoglu - Demedim Mi (Pop)
vancairo | Fredag den 11. oktober 2019 kl. 12:18

StorbritanienLighthouse Family - Live Again (Pop)
vancairo | Fredag den 11. oktober 2019 kl. 12:18

DanmarkAlexander Oscar - Someone Else (Pop)
vancairo | Fredag den 11. oktober 2019 kl. 02:15

DanmarkAskling - Liar (Pop)
vancairo | Fredag den 11. oktober 2019 kl. 02:15

USAYNW Melly Ft. 9lokknine - 223´s (Urban)
vancairo | Fredag den 11. oktober 2019 kl. 02:14

Alex Christensen & The Berlin Orchestra Ft. Natasha Bedingfield - The Sign Storbritanien Tyskland
(Pop)

Philip | Fredag den 11. oktober 2019 kl. 02:11

Alex Christensen alias U96 har tidligere været ude med orkesterversioner af sine egne hits, men her er det et andet hit fra U96´s første tid i begyndelsen af 90´erne der står for skud, nemlig "The Sign", som Ace of Base storhittede med i slutningen af 1993.

 

I den nye fortolkning har han taget Natasha Bedingfield, der slog igennem i 2004 med  med nummeret "Single" og derefter "These Words" og "Unwritten", ind over.

USALucy Dacus - Dancing In The Dark (Rock)
vancairo | Torsdag den 10. oktober 2019 kl. 00:18

PhilippinerneDecember Avenue - Huling Sandali (Rock)
vancairo | Torsdag den 10. oktober 2019 kl. 00:18

USABig Thief - Not (Alternative)
vancairo | Torsdag den 10. oktober 2019 kl. 00:18

JapanExile The Second - Top Down (Rock)
vancairo | Torsdag den 10. oktober 2019 kl. 00:17

JapanExile The Second - Ain´t Afraid To Die (Rock)
vancairo | Torsdag den 10. oktober 2019 kl. 00:17

AustralienNick Cave & The Bad Seeds - Bright Horses (Alternative)
vancairo | Torsdag den 10. oktober 2019 kl. 00:17

Peru Puerto RicoLa India Ft. Bembe Orquesta - Me Cansé De Ser La Otra (Samba/Salsa/Soca)
vancairo | Torsdag den 10. oktober 2019 kl. 00:17

DeSchoWieda Ft. Fred And Richard - I´m Too Sexy (Auf Da Bierbank) Storbritanien Tyskland
(Schlager/Dansktop/Volksmusik)

Philip | Torsdag den 10. oktober 2019 kl. 00:15

Det er tid for oktoberfest, og dertil hører en masse tyrolermusik med en god gang umpa-umpa.

Her er det Right Said Freds klassiker, "I´m Too Sexy", der har fået en god gang tyrolerbeats ind over, vel at mærke med "Fred"s egen vokal på. Og så er "on the catwalk" da blevet erstattet med "auf da Bierbank".

Og videoen giver da et indtryk af at de har moret sig formasteligt med denne nyfortolkning.

USATravis Scott - Highest In The Room (Urban)
vancairo | Onsdag den 09. oktober 2019 kl. 01:47

USA CanadaDan + Shay & Justin Bieber - 10,000 Hours (Pop)
vancairo | Onsdag den 09. oktober 2019 kl. 01:47

ColombiaMaluma & J Balvin - Qué Pena (Latino/Reggaeton)
vancairo | Onsdag den 09. oktober 2019 kl. 01:46

SyrienNassif Zeytoun - Faregouni (Pop)
vancairo | Onsdag den 09. oktober 2019 kl. 01:46

AserbajdsjanJony - Kometa (Pop)
vancairo | Onsdag den 09. oktober 2019 kl. 01:46

MarokkoSaad Lamjarred - Ykhalik Lili (Pop)
vancairo | Onsdag den 09. oktober 2019 kl. 01:46

IndienArijit Singh & Shilpa Rao - Ghungroo (Pop)
vancairo | Onsdag den 09. oktober 2019 kl. 01:46

PhilippinerneSkusta Clee - Zebbiana (Pop)
vancairo | Onsdag den 09. oktober 2019 kl. 01:46

USA CubaCamila Cabello - Cry For Me (Pop)
vancairo | Onsdag den 09. oktober 2019 kl. 01:45

TysklandSilbermond - Träum Ja Nur (Hippies) (Pop)
vancairo | Onsdag den 09. oktober 2019 kl. 01:45

USA Tyskland RuslandZedd & Kehlani - Good Thing (Pop)
vancairo | Onsdag den 09. oktober 2019 kl. 01:45

Niall Horan - Nice To Meet Ya Irland
(Pop)

vancairo | Onsdag den 09. oktober 2019 kl. 01:45

One Direction´s (ex-)medlemmer har haft noget svingende succes som solo-artister.

Trods massiv fokus, kendte features og ikke mindst store fanbaser, er det "kun" blevet til ét samlet albums af store hits - hvis de lagde dem sammen.

De største hits var i starten da de startede deres "pause" og det er da også her, at irske Niall Horan har sine to hits.

"This Town" og "Slow Hands" gik ganske vist ikke Nr 1. nogle steder, men samlet blev det til et peak på vores Top Of The World-chart på plads 22. - og mindst tre måneder på Top-100 for begge hits.

På ChartBase Top-100 blev det ikke rigtigt hits, men det kan meget vel ændre sig nu, hvor Niall Horan har scoret sig sit tredje hits på Top Of The World.

"Nice To Meat Ya" hedder det medrivende og energiske Pop-track der er ny på plads 79.

Der er noget af en forskel på Singer-Songwriter-stilen på de to første hits og så Pop med en blanding af Soul- og Dubstep-rytme.

Det lyder fremragende og selvom tidens hitlister ikke nødvendigtvis indeholder hits, så er dette ét af slagsen og jeg håber det også når noget højere op på alverdens - og vores charts!

DanmarkSuspekt - Det Go´e (Urban)
vancairo | Tirsdag den 08. oktober 2019 kl. 01:18

DanmarkL.O.C. - Befri Dit Liv (Urban)
vancairo | Tirsdag den 08. oktober 2019 kl. 01:18

DanmarkBranco & Gilli - London Town (Urban)
vancairo | Tirsdag den 08. oktober 2019 kl. 01:18

DanmarkJosef Og Elias - Shorty Ringer (Urban)
vancairo | Tirsdag den 08. oktober 2019 kl. 01:17

DanmarkFranzi25 - Nein, Nein, Nein (Comedy)
vancairo | Tirsdag den 08. oktober 2019 kl. 01:17

DanmarkPattesutter - Fut Fut (Dance/Electronica/House)
vancairo | Tirsdag den 08. oktober 2019 kl. 01:17

DanmarkBrian Nygaard & Basserne Ft. Ulrikke Mie Jørgensen - Forglem Mig Ej (Schlager/Dansktop/Volksmusik)
vancairo | Tirsdag den 08. oktober 2019 kl. 01:17

DanmarkDanny Stay & Camilla Sibbert - Som Slettet Af Tiden (Pop)
vancairo | Tirsdag den 08. oktober 2019 kl. 01:17

DanmarkShooter Gang - Mask På (Urban)
vancairo | Tirsdag den 08. oktober 2019 kl. 01:17

Danmark GrønlandRasmus Lyberth - Pavani (Singer/Songwriter)
vancairo | Tirsdag den 08. oktober 2019 kl. 01:17

DanmarkDiplomatic Immunity - Safeword (Rock)
vancairo | Tirsdag den 08. oktober 2019 kl. 01:16

Gangway - See If I Care Danmark
(Pop)

Philip | Tirsdag den 08. oktober 2019 kl. 01:15

Sidste sommer dukkede Gangway pludselig op på arenaen, og specielt "Colourful Combination" kom til at hitte og fik også en del afspilninger i radioen. Det var et comeback der ville noget.

 

Deres to næste numre hittede dog ikke fuldt så meget, men "See If I Care" kunne jeg nu godt forestille mig blev et hit, i hvert fald her på ChartBase. Selve rytmen minder mig i øvrigt en smule om Depeche Modes hit fra disse dage i 1989, "Personal Jesus".

DanmarkMartin Jensen & Malte Ebert - I Could Get Used To This (Dance/Electronica/House)
vancairo | Mandag den 07. oktober 2019 kl. 01:29

DanmarkNik & Jay - Til Mit Unge Jeg (Arigato) (Pop)
vancairo | Mandag den 07. oktober 2019 kl. 01:29

DanmarkThe Love Coffin - Nothing At All (Rock)
vancairo | Mandag den 07. oktober 2019 kl. 01:29

Madison Mars Ft. Little League - New Vibe Who Dis Estland
(Dance/Electronica/House)

Philip | Mandag den 07. oktober 2019 kl. 01:13

Når jeg bare hører nummeret, fristes jeg til at tro at Madison Mars er britisk eller eventuelt amerikansk, men vi skal faktisk en tur til Estland hvis vi vil møde ham i sit hjemland.

Der er generelt kommet meget fed elektronisk musik fra de baltiske lande de senere år, og dette her er ingen undtagelse.

 

Nummeret indeholder også et sample fra Yazoos 1982-hit, "Don´t Go", men på en måde hvor det kun er en sekundær del af det generelt fede nummer.

Ugens HitPick

Audiosoulz - Dancefloor Polen
(Dance/Electronica/House)

vancairo | Mandag den 07. oktober 2019 kl. 00:39

Vi smutter en tur til de polske dansegulve og kårer denne uges HitPick her på CB.

Audiosoulz er et forholdsvist nyt project, men de to DJ´s Dirty Rush og Gregor Es har mange år på bagen i branchen.

Dirty Rush gæstede os et par gange i selskab med en anden polsk DJ Robert M, for en 10 år siden.

Men nu er den nye duo klar med dette brag af et hit, i form af nummeret "Dancefloor".

Det er Dance i den blanding af club og mainstream, der gør at der sagtens kan gå hit i den begge steder.

Foruden den kvindelige vocal er der også rap (fra en mand), der mere nærmer sig stilen fra 90´ernes EuroDance end den nutidige auto-tune--genre. Desværre har intensiv googling endnu ikke fundet frem til navnet på hverken sangerinden eller rapperen.

Omkvædet er ualmindeligt catchy og gentages i ét væk, så man ikke glemmer det med det samme.

Der er dømt hit og kun tiden vil vise, om det kun bliver i ØstEuropa eller om det spreder sig yderligere.

Indtil videre gør vi her på sitetr, vores til Audiosoulz fremtidige hit-færden. Så snup en lytter til "Dancefloor", folkens!  

Vælg en uge
Januar01020304
Februar05060708
Marts0910111213
April14151617
Maj18192021
Juni2223242526
Juli27282930
August31323334
September3536373839
Oktober40414243
November4445464748
December49505152

Vælg et år:

2007   2008   2009  

2010   2011   2012  

2013   2014   2015  

2016   2017   2018  

2019   2020   2021  

2022   2023   2024