Seneste hitlister:

Brugernes Top-50 Søn. 23. juni 2024 - 00:30

CB TimeMachine Søn. 23. juni 2024 - 00:29

Philip Lør. 22. juni 2024 - 22:45

CB Dancefloor Lør. 22. juni 2024 - 00:05

CB Urbanized Fre. 21. juni 2024 - 00:05

Brugernavn:
Kode:

Opret profil (Register)

Kontakt

Artist: Titel:

Hittips

Uge 34 - 2023

StorbritanienCassö, Raye & D-Block Europe - Prada (Dance/Electronica/House, Urban/Soul/Rap/Hiphop)
vancairo | Lørdag den 26. august 2023 kl. 09:57

Storbritanien USA JamaicaJames Hype & Major Lazer - Number 1 (Dance/Electronica/House, Reggae/Dancehall/Ragga/Ska)
vancairo | Lørdag den 26. august 2023 kl. 09:57

AustralienFisher & Kita Alexander - Atmosphere (Dance/Electronica/House)
vancairo | Lørdag den 26. august 2023 kl. 09:57

Storbritanien NigeriaFred Again … Ft. Obongjayar - Adore U (Dance/Electronica/House, Alternative/Indie/Folk)
vancairo | Lørdag den 26. august 2023 kl. 09:57

CanadaBlond:Ish - Call My Name (Dance/Electronica/House, Disco/Hi-NRG)
vancairo | Lørdag den 26. august 2023 kl. 09:57

SverigeSwedish House Mafia Ft. Tove Burman - Ray Of Solar (Dance/Electronica/House)
vancairo | Lørdag den 26. august 2023 kl. 09:57

TysklandLuca-Dante Spadafora, Niklas Dee & Octavian - Mädchen Auf Dem Pferd (Dance/Electronica/House, Pop)
vancairo | Lørdag den 26. august 2023 kl. 09:57

LaRoxx Project - Don´t Cry My Love Sverige
(Dance)

Philip | Lørdag den 26. august 2023 kl. 06:00

Ved første lyt var jeg overbevist om at LaRoxx Project var fra et af de tidligere østlande, måske Polen eller Rumænien. Men jeg kunne ikke skyde mere forbi.
Der er tale om et svensk projekt, der leverer en lyd, der fører tankerne ned til sydligere himmelstrøg.
"Don't Cry, My Love" er ikke deres første udgivelse, men det er dog første gang jeg bemærker dem.

Storbritanien NigeriaObongjayar - Just Cool (African/Afropop, Funk)
vancairo | Fredag den 25. august 2023 kl. 12:09

USASevendust - Everything (Rock)
vancairo | Fredag den 25. august 2023 kl. 12:09

StorbritanienSipho. - Sober (UK Garage/Grime/Bassline/Dubstep, Pop)
vancairo | Fredag den 25. august 2023 kl. 12:09

StorbritanienOMD - Bauhaus Staircase (Synthpop)
vancairo | Fredag den 25. august 2023 kl. 12:09

Sverige StorbritanienPG Roxette - The Craziest Thing (Lost Boy Remix) (Pop, Dance/Electronica/House)
vancairo | Fredag den 25. august 2023 kl. 12:09

Storbritanien USADolly Parton Ft. Paul McCartney & Ringo Starr - Let It Be (Pop, Rock)
vancairo | Fredag den 25. august 2023 kl. 12:09

StorbritanienAnnerley - Breakthrough (Dance/Electronica/House)
vancairo | Fredag den 25. august 2023 kl. 12:09

Sophia Fredskild - Still Love Me The Same Danmark
(Pop)

Philip | Fredag den 25. august 2023 kl. 01:00

I programmet P4 Play med Andrew Jensen har de ugens hittip, ligesom vi har ugens HitPick her på siden. Nummeret spilles i programmet hver dag fra mandag til torsdag.

Ugens hittip i denne uge er "Still Love Me The Same" med danske Sophia Fredskild, der godt nok udkom for en måned siden, men som P4 altså har valgt at hype lidt nu.

Om Sophia Fredskild kan siges at hun er født i 1998, og at hendes mor er dansker, mens hendes far kommer fra Malaysia. Og så har hun tidligere været med i DR's Karrierekanonen, så helt ny er hun ikke, set med DR-øjne.

Zar Paulo - Elendig Software Danmark
(Alternative)

Philip | Torsdag den 24. august 2023 kl. 00:05

Zar Paulo har jævnligt været placeret på CB Denmark-Danmark, og lige nu hitter de med "Tæt på Paradis", der indtil nu har tilbragt 11 uger på Brugernes Top-50.

Nu er de klar med et nyt nummer. Selv om nummeret bestemt ikke er dårligt, tipper jeg dog at den ikke når samme højder som "Tæt på Paradis".

ColombiaKarol G - Mi Ex Tenia Razon (Latino/Reggaeton, Pop)
vancairo | Onsdag den 23. august 2023 kl. 11:06

USAOneRepublic - Runaway (Pop)
vancairo | Onsdag den 23. august 2023 kl. 11:06

MexicoCarin Leon - Primera Cita (Pop, Latino/Reggaeton)
vancairo | Onsdag den 23. august 2023 kl. 11:06

Colombia MexicoKarol G & Peso Pluma - Qlona (Latino/Reggaeton, Pop)
vancairo | Onsdag den 23. august 2023 kl. 11:06

Danmark BrasilienPowerSolo Ft. Flavia Couri - If I Could Fly (Rock, Alternative/Indie/Folk)
vancairo | Onsdag den 23. august 2023 kl. 11:06

Indien CanadaArijit Singh, Jonita Gandhi & Ranveer Singh - What Jhumka? (Indian/Hindi/Bollywood, Pop)
vancairo | Onsdag den 23. august 2023 kl. 11:06

PhilippinerneRhodessa - Mina(mahal Ko) (Pop)
vancairo | Onsdag den 23. august 2023 kl. 11:05

DanmarkIdaslet - Ragnarok (Nordic Folk/Volksmusik, Rock)
vancairo | Tirsdag den 22. august 2023 kl. 13:42

DanmarkDansktop På Speed & Gert Günther - Hold Dig Fra Linda (Rock, Schlager/Dansktop/Volksmusik)
vancairo | Tirsdag den 22. august 2023 kl. 13:42

DanmarkBarselona - Ind I Mørket Ud Af Det Blå (Alternative)
vancairo | Tirsdag den 22. august 2023 kl. 13:42

DanmarkMartiné - Oxytocin (Rock)
vancairo | Tirsdag den 22. august 2023 kl. 13:42

Danmark GrønlandTûtu - Alianaak (Pop)
vancairo | Tirsdag den 22. august 2023 kl. 13:42

DanmarkMichael Hausted - Jeg Er Den Jeg Er (Pop)
vancairo | Tirsdag den 22. august 2023 kl. 13:42

DanmarkM Rosenbaum - Morning Person (Alternative)
vancairo | Tirsdag den 22. august 2023 kl. 13:42

DanmarkSvea S - Kommer Aldrig Hjem (Pop)
vancairo | Tirsdag den 22. august 2023 kl. 13:42

DanmarkAfskum - En Cowboy Der Blev Til Solen (Alternative/Indie/Folk, Rock)
vancairo | Tirsdag den 22. august 2023 kl. 13:42

Danmark GrønlandArny Koor - Tunua (Urban/Soul/Rap/Hiphop)
vancairo | Tirsdag den 22. august 2023 kl. 13:42

DanmarkIomfro - Sammenbidte Tænder (Pop, Alternative/Indie/Folk)
vancairo | Tirsdag den 22. august 2023 kl. 13:42

DanmarkLaura Flø - How To Love You (Pop)
vancairo | Tirsdag den 22. august 2023 kl. 13:42

NorgeAden Foyer - Sunshine Prescription (Pop)
vancairo | Mandag den 21. august 2023 kl. 10:56

USABonnie Mckee - Hot City (Pop)
inter1908 | Mandag den 21. august 2023 kl. 10:56

USA Frankrig AlbanienBebe Rexha & David Guetta - One In A Million (Dance/Electronica/House)
inter1908 | Mandag den 21. august 2023 kl. 10:56

Ugens HitPick

Romy - The Sea Storbritanien
(Dance/Electronica/House, Pop)

vancairo | Mandag den 21. august 2023 kl. 10:55

Vi er tilbage i UK i denne uges jagt på et HitPick.
Romy (Romy Madley Croft) har gæstet os mange gange tidligere, som del af Indie-trioen The Xx - mest af alt på vores alternative charts igennem tiden.
Solo har hun haft to hits her, ikke mindst med "ligetime" for et par år siden, der bla. gik No. 11. på Top Of ChartBase.
Nu hedder det mellow Dancetrack "The Sea" og er en flot blanding af Dance, Pop og Indie og vil kunne ramme bredt via P3-segmentet.
Nummeret er produceret af bla. Fred Again... der har huseret kraftigt på flere af vores charts de seneste år.
Så vi tager altså "en nem" én, med både gode gamle UK og smagsdommermusik - men fedt og catchy er det nu altså.
Snup en lytter, folkens!

Vælg en uge
Januar01020304
Februar05060708
Marts0910111213
April14151617
Maj18192021
Juni2223242526
Juli27282930
August31323334
September3536373839
Oktober40414243
November4445464748
December495051

Vælg et år:

2007   2008   2009  

2010   2011   2012  

2013   2014   2015  

2016   2017   2018  

2019   2020   2021  

2022   2023   2024