Seneste hitlister:

CB Critic-Alt Tors. 18. juli 2024 - 00:05

CB 25+ Tors. 18. juli 2024 - 00:04

Top Of The World Ons. 17. juli 2024 - 00:05

CB VideoChart Ons. 17. juli 2024 - 00:04

CB Denmark-Danmark Tirs. 16. juli 2024 - 00:05

Brugernavn:
Kode:

Opret profil (Register)

Kontakt

Artist: Titel:

Hittips

Uge 14 - 2023

Storbritanien USA FrankrigDavid Guetta & Anne-Marie & Coi Leray - Baby Don´t Hurt Me (Dance/Electronica/House)
inter1908 | Søndag den 09. april 2023 kl. 01:45

Danmark TysklandMarten Hørger & LittGloss Ft. Loud Tiger - Sent From Above (Dance/Electronica/House)
vancairo | Søndag den 09. april 2023 kl. 01:44

Eva Timush - Candyland (Dance/Electronica/House)
Philip | Søndag den 09. april 2023 kl. 01:44

O!Dorian - Straight Sverige
(Dance/Electronica/House)

Philip | Søndag den 09. april 2023 kl. 01:42

Bag svenske O!Dorian gemmer sig Emil Löfström, der tidligere på året var fremme med "Going to Mecca".

 

Han omtaler selv Army of Lovers som en mulig inspirationskilde til sin musik, og det synes jeg da også kommer rigtig fint til udtryk i nummeret "Straight", hvor der dog også kan spores en smule indflydelse fra 80´ernes eurodisco.

Storbritanien USAJoel Corry & Ron Carroll - Nikes (Dance/Electronica/House)
vancairo | Lørdag den 08. april 2023 kl. 00:31

USAJohn Summit & Hayla - Where You Are (Dance/Electronica/House)
vancairo | Lørdag den 08. april 2023 kl. 00:31

HollandTiësto - All Nighter (Dance/Electronica/House)
vancairo | Lørdag den 08. april 2023 kl. 00:31

TysklandDJ Skywalk & Da Clubbmaster - Lady Marmalade (Disco/Hi-NRG)
vancairo | Lørdag den 08. april 2023 kl. 00:30

Jamie Fine - If Anything´s Left
(Pop)

Philip | Lørdag den 08. april 2023 kl. 00:28

I årene 2014-2020 huserede den canadiske duo, Elijah Woods x Jamie Fine på hitlisterne hjemme i Canada med "Ain´t Easy" som det største. Den nåede 1.-plads på den canadiske airplayliste i 2018.

I 2020 gik de to fra hinanden, men Jamie Fine fortsatte på egen hånd. Senest her med nummeret "If Anything´s Left", der minder lidt om 80´er-mainstream.

USALinkin Park - Fighting Myself (Rock)
vancairo | Fredag den 07. april 2023 kl. 01:02

USALola Brooke Ft. Billy B - Don´t Play With It (Urban)
vancairo | Fredag den 07. april 2023 kl. 01:02

USAMammoth WVH - Another Celebration At The End Of The World (Rock)
vancairo | Fredag den 07. april 2023 kl. 01:02

USAAyron Jones - Blood In The Water (Rock)
vancairo | Fredag den 07. april 2023 kl. 01:01

NigeriaRema - Holiday (Urban)
vancairo | Fredag den 07. april 2023 kl. 01:01

USAAvenged Sevenfold - Nobody (Rock)
vancairo | Fredag den 07. april 2023 kl. 01:01

New ZealandRicki-Lee - On My Own (Pop)
vancairo | Fredag den 07. april 2023 kl. 01:01

USABuckcherry - Good Time (Rock)
vancairo | Fredag den 07. april 2023 kl. 01:01

MONE - Sdelay Mir Potish (Enjoy The Silence)
(Dance/Electronica/House)

Philip | Fredag den 07. april 2023 kl. 00:59

Endnu et fantastisk nummer, som det bare må være svært at lave en god cover på, nemlig Depeche Modes klassiker, "Enjoy the Silence" fra begyndelsen af 1990.

 

Det nye her er at den bliver sunget på russisk, og oversat til dansk betyder titlen noget i retning af "Gør verden mere stille".

 

Om det er ment som en reference til krigen i Ukraine, som russerne i øvrigt ikke må omtale, skal jeg ikke kunne sige noget om. I så fald håber jeg at MONE lever i eksil i et andet land.

 

Depeche Mode har uanset godkendt både den russiske tekst og det nye danceprægede arrangement, og på sin vis er det et ret spændende lyt værd.

Norge Storbritanien USAKygo Ft. Paul McCartney & Michael Jackson - Say Say Say (Pop)
vancairo | Torsdag den 06. april 2023 kl. 00:55

IrlandFontaines D.C. - Cello Song (Rock)
vancairo | Torsdag den 06. april 2023 kl. 00:55

Holland AustralienOliver Heldens & Kylie Minogue - 10 Out Of 10 (Dance/Electronica/House)
vancairo | Torsdag den 06. april 2023 kl. 00:55

FrankrigChristine And The Queens - To Be Honest (Alternative)
vancairo | Torsdag den 06. april 2023 kl. 00:54

USAMary Wilson - Soul Defender (Dance/Electronica/House)
vancairo | Torsdag den 06. april 2023 kl. 00:54

USAPortugal. The Man - Dummy (Alternative)
vancairo | Torsdag den 06. april 2023 kl. 00:54

HollandFloor Jansen - My Paragon (Pop)
vancairo | Torsdag den 06. april 2023 kl. 00:53

Purple Disco Machine & Kungs - Substitution Tyskland Frankrig
(Dance/Electronica/House)

Philip | Torsdag den 06. april 2023 kl. 00:52

Det er omkring fem år siden jeg første gang bemærkede Purple Disco Machine, da de havde lånt lidt fra "Male Stripper", der var et gay-hit tilbage i foråret 1987.

 

Også her er der lånt lidt fra et gammelt 80´er-hit, nemlig Alphavilles klassiker, "Big in Japan", der er blandt de få 80´er-hits, der ikke stammer fra Danmark eller et engelsksproget land, som de stadig spiller i radioen i dag.

USALuke Combs - Fast Car (Country/Americana)
vancairo | Onsdag den 05. april 2023 kl. 00:38

SydkoreaJisoo - Flower (Pop)
vancairo | Onsdag den 05. april 2023 kl. 00:37

USA Argentina Puerto RicoBizarrap & Arcángel - Arcángel: Bzrp Music Sessions, Vol. 54 (Urban)
vancairo | Onsdag den 05. april 2023 kl. 00:37

SydkoreaFifty Fifty - Cupid (Pop)
vancairo | Onsdag den 05. april 2023 kl. 00:37

IndonesienRaim Laode - Komang (Singer/Songwriter)
vancairo | Onsdag den 05. april 2023 kl. 00:37

USAThe Backseat Lovers - Snowbank Blues (Alternative)
vancairo | Onsdag den 05. april 2023 kl. 00:37

Black Eyed Peas & Daddy Yankee - Bailar Contigo USA Puerto Rico
(Dance/Electronica/House)

Philip | Onsdag den 05. april 2023 kl. 00:34

Til efteråret er det 20 år siden Black Eyed Peas havde et megahit med "Where is the Love". Cirka lige så længe har Daddy Yankee været på banen. Nogle husker måske "Gasolina" tilbage i midten af 00´erne.

 

Begge navne forbandt jeg dengang med urbangenrerne, men siden har Black Eyed Peas bevæget sig mere over i dance-genrerne, mens Daddy Yankee er blevet i omegnen af latino/reggaetron-genren.

 

Her er det så en klassiker de har taget op, nemlig Scatman Johns store hit tilbage i 1995, "Scatman (Ski-Ba-Bop-Ba-Dop-Bop)", i daglig tale bare kaldt "Scatman".

DanmarkRosél - Jeg Er Almindelig (Pop)
partyfever | Tirsdag den 04. april 2023 kl. 01:14

DanmarkAndreas Odbjerg - Smugryger (Pop)
vancairo | Tirsdag den 04. april 2023 kl. 01:14

DanmarkDanser Med Piger Ft. TopGunn - God Pige (Pop)
vancairo | Tirsdag den 04. april 2023 kl. 01:13

DanmarkBenny Jamz - Noget Med Noget (Urban)
vancairo | Tirsdag den 04. april 2023 kl. 01:13

Danmark GrønlandKuuna - Kisinnguavit (Pop)
vancairo | Tirsdag den 04. april 2023 kl. 01:13

Danmark Finland StorbritanienStudio Killers - Underneath My Raincoat (Dance/Electronica/House)
vancairo | Tirsdag den 04. april 2023 kl. 01:13

Danmark FærøerneJensia - Home (Singer/Songwriter)
vancairo | Tirsdag den 04. april 2023 kl. 01:13

DanmarkGobs - Se Dig Græde (Pop)
vancairo | Tirsdag den 04. april 2023 kl. 01:13

DanmarkDen Syvende Søn Ft. Mathilde Falch - Hvem Er Det Du Venter På (Rock)
vancairo | Tirsdag den 04. april 2023 kl. 01:12

DanmarkSimone Tang - Feelings (Pop)
vancairo | Tirsdag den 04. april 2023 kl. 01:12

Blondfire - Age Of Innocence
(Pop)

Philip | Tirsdag den 04. april 2023 kl. 01:12

Tilbage i januar 2014 var den brasiliansk-amerikanske søskendeduo, Blondfire, tæt på at blive ugens HitPick her på siden med nummeret "Waves", men bl.a. uploaddatoen (der lå helt tilbage til april 2013) gjorde at den blev fravalgt til fordel for "Tura" med Militta Bora.

 

Det er velproduceret musik, og personligt synes jeg bedre om "Age Of Innocence" end "Waves".

DanmarkMarie Frank - Hvem Ved Hvad Vej Det Går (Singer/Songwriter)
vancairo | Mandag den 03. april 2023 kl. 01:36

Danmark FrankrigSiamese Ft. ten56. - The Shape Of Water (Rock)
vancairo | Mandag den 03. april 2023 kl. 01:35

DanmarkBlue Eyed Soul DK - Impersonator (Pop)
vancairo | Mandag den 03. april 2023 kl. 01:35

DanmarkSonic Girl - Darkroom (Dance/Electronica/House)
vancairo | Mandag den 03. april 2023 kl. 01:35

DanmarkFenja - Brænder For Noget (Pop)
vancairo | Mandag den 03. april 2023 kl. 01:34

Ugens HitPick

Lyn Lapid Ft. Ruth B. - Do U Really? USA Canada Philippinerne
(Singer/Songwriter)

vancairo | Mandag den 03. april 2023 kl. 01:17

Ugens HitPick er fra USA og med sangerinden Lyn Lapid.

Lyn Lapid (Katelyn Lapid) er født i USA men med philipinske forældre.

Hun brød som mange andre nye artister p.t. igennem via TikTok og coverversioner.

Hun spiller Ukulele og flere andre instrumenter og på ugens HitPick "Do U Really?" lyder det altså bare ualmindeligt fedt.

Det er Singer-songwriter-pop - med det der Indie-snit, der gør at selv P3 ville kunne elske det.

På udspillet får hun hjælp af canadiske Ruth B., der sidste år tilbragte 24 uger på Top Of The World-listen med "Dandelions" der peakede på plads 47.

Ingen af dem har tidligere gæstet Top Of ChartBase-listen, men det får de muligheden for nu.

Snup en lytter til den flotte "Do U Really?", fra Lyn Lapid & Ruth B., folkens!

Vælg en uge
Januar01020304
Februar05060708
Marts0910111213
April14151617
Maj18192021
Juni2223242526
Juli27282930
August31323334
September3536373839
Oktober40414243
November4445464748
December495051

Vælg et år:

2007   2008   2009  

2010   2011   2012  

2013   2014   2015  

2016   2017   2018  

2019   2020   2021  

2022   2023   2024