Seneste hitlister:

Top Of The World Ons. 17. juli 2024 - 00:05

CB VideoChart Ons. 17. juli 2024 - 00:04

CB Denmark-Danmark Tirs. 16. juli 2024 - 00:05

Top Of ChartBase Man. 15. juli 2024 - 00:06

Brugernes Top-50 Søn. 14. juli 2024 - 00:01

Brugernavn:
Kode:

Opret profil (Register)

Kontakt

Artist: Titel:

Hittips

Uge 28 - 2023

Danmark Storbritanien TysklandTwocolors, Safri Duo & Chris De Sarandy - Cynical (Dance/Electronica/House)
vancairo | Søndag den 16. juli 2023 kl. 14:18

Argentina Puerto RicoRauw Alejandro & Bizarrap - Baby Hello (Dance/Electronica/House, Latino/Reggaeton)
vancairo | Søndag den 16. juli 2023 kl. 14:18

BelgienLost Frequencies - The Feeling (Dance/Electronica/House)
vancairo | Søndag den 16. juli 2023 kl. 14:18

HollandTiësto - Drifting (Dance/Electronica/House)
vancairo | Søndag den 16. juli 2023 kl. 14:18

SingaporeYeule - Sulky Baby (Alternative, Rock)
vancairo | Søndag den 16. juli 2023 kl. 14:18

DR Congo TanzaniaZuchu Ft Innoss´B - Nani (Remix) (African/Afropop)
vancairo | Søndag den 16. juli 2023 kl. 14:18

TanzaniaNandy - Falling (Dance/Electronica/House, African/Afropop)
vancairo | Søndag den 16. juli 2023 kl. 14:18

USAMelanie Martinez - Void (Pop)
vancairo | Søndag den 16. juli 2023 kl. 14:18

CanadaChromeo - (I Don´t Need A) New Girl (Dance/Electronica/House, Disco/Hi-NRG)
vancairo | Søndag den 16. juli 2023 kl. 14:17

DanmarkEee Gee - Ghost House (Pop, Alternative/Indie/Folk)
vancairo | Søndag den 16. juli 2023 kl. 14:17

StorbritanienWham! - Club Tropicana (Balearic Breeze Remix) (Dance/Electronica/House)
vancairo | Søndag den 16. juli 2023 kl. 14:17

StorbritanienSimple Minds - Solstice Kiss (Rock)
vancairo | Søndag den 16. juli 2023 kl. 14:17

StorbritanienRick Astley - Dippin My Feet (Pop, Rock)
vancairo | Søndag den 16. juli 2023 kl. 14:17

StorbritanienPretenders - I Think About You Daily (Rock, Pop)
vancairo | Søndag den 16. juli 2023 kl. 14:17

StorbritanienPaul Young - When The Stars Go Blue (Pop)
vancairo | Søndag den 16. juli 2023 kl. 14:17

Storbritanien USABusted & Hanson - MMMBop 2.0 (Rock)
vancairo | Søndag den 16. juli 2023 kl. 14:17

DanmarkNeon Capital - Open Doors (Pop, Synthpop)
vancairo | Fredag den 14. juli 2023 kl. 11:36

StorbritanienBananarama - Cruel Summer (3AM Mix) (Dance/Electronica/House, Pop)
vancairo | Fredag den 14. juli 2023 kl. 11:36

Liebesbrief - Wer Hat Mein Bier Gestohlen Tyskland
(Dance)

Philip | Fredag den 14. juli 2023 kl. 00:01

På rigtig mange af de musikvidoer jeg ser for tiden, står der "Ballermannhits".
Ud over at Ballermann er navnet på en spansk internetradio, der vist nok primært henvender sig til det tyske publikum, så er det også navnet på en genre, der bl.a. er baseret på eurodance.

Mens adult contemporary-konceptet (på dansk: voksenformatet) er baseret på at folk får en kedelig musiksmag når de runder de 25 år, er Ballermann-genren baseret på at generationen der var unge i 90'erne, stadig hører på de samme genrer som de gjorde for 25-30 år siden. Bare endnu mere røvbaldeagtigt end dengang.

Liebesbrief leverer et meget stereotypt nummer indenfor genren. Det handler om kampdruk, præcis som hvis vi havde været 30 år yngre. Og så må spørgsmålet unægteligt lyde: Wer hat mein Bier gestohlen. Hvem har stjålet min øl?

Sgt. Slick Ft. INXS - Just Keep Walking Australien
(Dance/Electronica/House, Synthpop)

vancairo | Torsdag den 13. juli 2023 kl. 14:31

Ugens HitPick burde dette være - hvis vi var nået helt dertil med sitet (men det er tæt på). Det er simpelthen fremragende.
Det er australske INXS' første singleudspil "JUst Keep Walking" fra deres selvtitlede album INXS fra 1980, der er taget op her.
Der skulle gå yderligere 4 år inden de bragede igennem internationalt med "Original Sin", hvorefter de storhittede i 10 år med en bunke udspil.
Jeg kendte ikke originalen her (som også er ret fed), men da jeg for nogle uger siden hørte et snip af det nye remix fra deres landsmand Sgt. Slick, så var jeg solgt.
Endelig er remixet udkommet og det kan og bør blive en clubbanger af de større. Det er simpelthen monsterfedt!
Vi får at se. Indtil videre indtager den min egen chart - direkte ind som Nr 1.

Philip | Tors. 13. juli 2023 kl. 20:17

Og tidligere indtog Sgt. Slick 1.-plads på min hitliste med "Love Is Blind", der også byggede på et gammelt 80´er-nummer, nemlig The Twins - Not the Loving Kind.

USAFall Out Boy - We Didn’t Start The Fire (Rock)
vancairo | Torsdag den 13. juli 2023 kl. 12:09

StorbritanienAsking Alexandria - Psycho (Rock)
vancairo | Torsdag den 13. juli 2023 kl. 12:09

StorbritanienSkindred - L.O.V.E. (Smile Please) (Reggae/Dancehall/Ragga/Ska, Rock)
vancairo | Torsdag den 13. juli 2023 kl. 12:09

SverigeThe Hives - Countdown To Shutdown (Rock, Alternative/Indie/Folk)
vancairo | Torsdag den 13. juli 2023 kl. 12:09

ØstrigBilderbuch - Softpower (Alternative/Indie/Folk, Rock)
vancairo | Torsdag den 13. juli 2023 kl. 12:09

USATaylor Swift - I Can See You (Pop)
vancairo | Onsdag den 12. juli 2023 kl. 11:52

Puerto RicoMyke Towers - Lala (Latino/Reggaeton, Urban/Soul/Rap/Hiphop)
vancairo | Onsdag den 12. juli 2023 kl. 11:52

SydkoreaNewJeans - Super Shy (Urban/Soul/Rap/Hiphop, UK Garage/Grime/Bassline/Dubstep)
vancairo | Onsdag den 12. juli 2023 kl. 11:52

USA SydkoreaTomorrow X Together & Jonas Brothers - Do It Like That (Pop)
vancairo | Onsdag den 12. juli 2023 kl. 11:52

MexicoPeso Pluma Ft. Grupo Frontera - Tulum (Latino/Reggaeton, Urban/Soul/Rap/Hiphop)
vancairo | Onsdag den 12. juli 2023 kl. 11:52

Puerto RicoTainy & Bad Bunny - Mojabi Ghost (Urban/Soul/Rap/Hiphop, Pop)
vancairo | Onsdag den 12. juli 2023 kl. 11:52

DanmarkShooter Gang - Safeman (Urban/Soul/Rap/Hiphop)
vancairo | Onsdag den 12. juli 2023 kl. 11:52

DanmarkD1MA - I Know (Pop, Urban/Soul/Rap/Hiphop)
vancairo | Onsdag den 12. juli 2023 kl. 11:52

Danmark GrønlandRené Brandt - Ersaripput (Pop)
vancairo | Onsdag den 12. juli 2023 kl. 11:52

Danmark GrønlandRené Brandt - Kisivit (Pop)
vancairo | Onsdag den 12. juli 2023 kl. 11:52

DanmarkLis & Per - Nu Er Det Sommer (Schlager/Dansktop/Volksmusik, Country/Americana)
vancairo | Onsdag den 12. juli 2023 kl. 11:52

Danmark GrønlandRené Brandt - Sikkerninnguaq (Pop)
vancairo | Onsdag den 12. juli 2023 kl. 11:52

DanmarkCarmon Ft. Lamin - Swervin´ (Urban/Soul/Rap/Hiphop)
vancairo | Onsdag den 12. juli 2023 kl. 11:52

DanmarkBranco & Node - Poppa (Urban/Soul/Rap/Hiphop)
vancairo | Onsdag den 12. juli 2023 kl. 11:52

DanmarkArtigeardit & Lamin - Vi Ku´ Blive (Urban/Soul/Rap/Hiphop)
vancairo | Onsdag den 12. juli 2023 kl. 11:52

Danmark GrønlandRené Brandt Ft. Maali - Qangali (Pop)
vancairo | Onsdag den 12. juli 2023 kl. 11:51

DanmarkGuldimund - Møns Klint (Alternative, Pop)
vancairo | Onsdag den 12. juli 2023 kl. 11:51

DanmarkQuiet Sonia - Sparks (Alternative)
vancairo | Onsdag den 12. juli 2023 kl. 11:51

DanmarkMerro8 - Draco (Urban/Soul/Rap/Hiphop)
vancairo | Onsdag den 12. juli 2023 kl. 11:51

DanmarkTessa - Hvor Som Helst (Urban/Soul/Rap/Hiphop)
vancairo | Onsdag den 12. juli 2023 kl. 11:51

DanmarkSaint Clara - Progress (Pop)
vancairo | Onsdag den 12. juli 2023 kl. 11:51

Danmark SverigeLucky Lo - Peak/Valley (Alternative, Pop)
vancairo | Onsdag den 12. juli 2023 kl. 11:51

DanmarkMowgli Ft. Branco - Zoo (Urban/Soul/Rap/Hiphop)
vancairo | Onsdag den 12. juli 2023 kl. 11:51

DanmarkAperly High Ft. Peter Pain - Forger (Alternative, Rock)
vancairo | Onsdag den 12. juli 2023 kl. 11:51

DanmarkScarlet Pleasure - Summertime (Pop)
vancairo | Onsdag den 12. juli 2023 kl. 11:51

DanmarkCaroline Dubois & D1MA - Tilfældigt (Pop)
vancairo | Onsdag den 12. juli 2023 kl. 11:51

DanmarkMarie Fjelsted - Let Heal What Is Hurt (Alternative)
vancairo | Onsdag den 12. juli 2023 kl. 11:51

DanmarkGobs - Tak For Sidst (Urban/Soul/Rap/Hiphop, Pop)
vancairo | Tirsdag den 11. juli 2023 kl. 14:15

DanmarkBenny Jamz, Gilli & Kesi - Under Radaren (Urban/Soul/Rap/Hiphop)
vancairo | Tirsdag den 11. juli 2023 kl. 14:15

Danmark GrønlandSauwestari - Nikorfagit (Pop, Reggae/Dancehall/Ragga/Ska)
vancairo | Tirsdag den 11. juli 2023 kl. 14:14

DanmarkUssel Ft. Marcus.waw - Berlin (Pop, Alternative/Indie/Folk)
vancairo | Tirsdag den 11. juli 2023 kl. 14:14

DanmarkArtigeardit - Stadig? Selvfølgelig! (Urban/Soul/Rap/Hiphop)
vancairo | Tirsdag den 11. juli 2023 kl. 14:14

DanmarkMelodi Ghazal - Fuck The System (Alternative, Pop)
vancairo | Tirsdag den 11. juli 2023 kl. 14:14

DanmarkRene Franz - Har Du Glemt (Schlager/Dansktop/Volksmusik)
vancairo | Tirsdag den 11. juli 2023 kl. 14:14

DanmarkDos Santos - Folder Mine Hænder (Pop)
vancairo | Tirsdag den 11. juli 2023 kl. 14:14

Danmark GrønlandSauwestari - Sulisartoq (Reggae/Dancehall/Ragga/Ska)
vancairo | Tirsdag den 11. juli 2023 kl. 14:14

DanmarkHenning Vad - Dengang Jeg Var Post (Schlager/Dansktop/Volksmusik)
vancairo | Tirsdag den 11. juli 2023 kl. 14:14

DanmarkM Rosenbaum - More (Alternative)
vancairo | Tirsdag den 11. juli 2023 kl. 14:14

DanmarkAngående Mig - Sommerfugl (Pop)
vancairo | Tirsdag den 11. juli 2023 kl. 14:14

DanmarkHjalmer - Krystaller (Pop)
vancairo | Tirsdag den 11. juli 2023 kl. 14:14

DanmarkTopGunn - 10% Mere (Urban/Soul/Rap/Hiphop)
vancairo | Tirsdag den 11. juli 2023 kl. 14:14

DanmarkKesi - Hjem/Videre (Urban/Soul/Rap/Hiphop)
vancairo | Tirsdag den 11. juli 2023 kl. 14:14

DanmarkL.O.C. Ft. Marwan & USO - Hvassådair (Urban/Soul/Rap/Hiphop)
vancairo | Tirsdag den 11. juli 2023 kl. 14:14

DanmarkDen Syvende Søn Ft. Peter Belli - En Sidste Sang (Rock)
vancairo | Tirsdag den 11. juli 2023 kl. 14:14

Danmark GrønlandSauwestari - Uerisimaartitaaneq (Reggae/Dancehall/Ragga/Ska)
vancairo | Tirsdag den 11. juli 2023 kl. 14:14

DanmarkBlæst - Videre (Pop)
vancairo | Tirsdag den 11. juli 2023 kl. 14:14

DanmarkPrisma - Andy (Dance/Electronica/House, Alternative/Indie/Folk)
vancairo | Tirsdag den 11. juli 2023 kl. 14:14

DanmarkTobias Rahim - Vi 1 (Dance/Electronica/House, Pop)
vancairo | Tirsdag den 11. juli 2023 kl. 14:14

DanmarkChristopher - A Beautiful Life (Pop)
vancairo | Tirsdag den 11. juli 2023 kl. 14:14

DanmarkIda Laurberg & Andreas Odbjerg - Jeg Ka` Rigtig Godt Li` Dig (Pop)
vancairo | Tirsdag den 11. juli 2023 kl. 14:14

DanmarkLamin - Som Forleden (Urban/Soul/Rap/Hiphop)
vancairo | Tirsdag den 11. juli 2023 kl. 14:14

DanmarkChristopher - Honey, I´m So High (Pop)
vancairo | Tirsdag den 11. juli 2023 kl. 14:14

DanmarkChristopher - Led Me To You (Pop)
vancairo | Tirsdag den 11. juli 2023 kl. 14:14

DanmarkMore Plastic - Take Me Back (Dance/Electronica/House)
vancairo | Tirsdag den 11. juli 2023 kl. 14:13

Danmark GrønlandSauwestari - Ukioq Kaajallallugu (Pop, Reggae/Dancehall/Ragga/Ska)
vancairo | Tirsdag den 11. juli 2023 kl. 14:13

DanmarkRosa Lux - Queens Court (Alternative, Dance/Electronica/House)
vancairo | Tirsdag den 11. juli 2023 kl. 14:13

DanmarkKato - Det´ En Banger (Dance/Electronica/House)
vancairo | Tirsdag den 11. juli 2023 kl. 14:13

DanmarkThor Farlov - Italien (Pop, Urban/Soul/Rap/Hiphop)
vancairo | Tirsdag den 11. juli 2023 kl. 14:13

DanmarkSivas Ft. ArtigeArdit - Jeg Ka Li Hvordan Du Gør Det. (Urban/Soul/Rap/Hiphop)
vancairo | Tirsdag den 11. juli 2023 kl. 14:13

DanmarkAnthon Edwards - Smukke Pige (Pop, Urban/Soul/Rap/Hiphop)
vancairo | Tirsdag den 11. juli 2023 kl. 14:13

DanmarkStepz & Gilli - Fast Life (Urban/Soul/Rap/Hiphop)
vancairo | Mandag den 10. juli 2023 kl. 12:57

DanmarkKind Mod Kind Ft. Medina - Love Isn´t Easy (Dance/Electronica/House, Pop)
vancairo | Mandag den 10. juli 2023 kl. 12:57

DanmarkTessa - Ding Dong (Urban/Soul/Rap/Hiphop)
vancairo | Mandag den 10. juli 2023 kl. 12:57

DanmarkSøn - Mrs. President (Alternative)
vancairo | Mandag den 10. juli 2023 kl. 12:57

DanmarkArtigeardit - Spåkone (Urban/Soul/Rap/Hiphop)
vancairo | Mandag den 10. juli 2023 kl. 12:57

DanmarkBranco & Node - Moulaga (Urban/Soul/Rap/Hiphop)
vancairo | Mandag den 10. juli 2023 kl. 12:57

DanmarkAnkerstjerne Ft. Rasmus Seebach - Dem Der Venter (Pop)
vancairo | Mandag den 10. juli 2023 kl. 12:57

DanmarkBathsheba - Rain (Pop)
vancairo | Mandag den 10. juli 2023 kl. 12:57

DanmarkUkendt Kunstner - Hena (Pop, Alternative/Indie/Folk)
vancairo | Mandag den 10. juli 2023 kl. 12:57

DanmarkSkinz - 00´er Pige (Urban/Soul/Rap/Hiphop)
vancairo | Mandag den 10. juli 2023 kl. 12:57

DanmarkKh Marie - Vinteren Er Forbi (Pop, Alternative/Indie/Folk)
vancairo | Mandag den 10. juli 2023 kl. 12:57

DanmarkShooter Gang - Momentum (Urban/Soul/Rap/Hiphop)
vancairo | Mandag den 10. juli 2023 kl. 12:56

Danmark SverigeLucky Lo - Yes To Myself (Pop, Alternative/Indie/Folk)
vancairo | Mandag den 10. juli 2023 kl. 12:56

DanmarkDanheim - Asablót (Alternative, World Music)
vancairo | Mandag den 10. juli 2023 kl. 12:56

DanmarkKisser & Søren - Et Foto Af Mig Uden Dig (Schlager/Dansktop/Volksmusik)
vancairo | Mandag den 10. juli 2023 kl. 12:56

DanmarkBenjamin Hav - Esbjerg, Torden Og Regn (Urban/Soul/Rap/Hiphop, Pop)
vancairo | Mandag den 10. juli 2023 kl. 12:56

DanmarkKasper Juul - Bliver Her Lidt Endnu (Pop)
vancairo | Mandag den 10. juli 2023 kl. 12:56

DanmarkTessa & Suspekt - Toxic (Urban/Soul/Rap/Hiphop)
vancairo | Mandag den 10. juli 2023 kl. 12:56

DanmarkBomle - Campingsangen – Ta´r Du Med Ud Og Campere (Schlager/Dansktop/Volksmusik)
vancairo | Mandag den 10. juli 2023 kl. 12:56

DanmarkBarbro - Counting The Days (Rock, Alternative/Indie/Folk)
vancairo | Mandag den 10. juli 2023 kl. 12:56

DanmarkViveka & Henrik Nørrelykke - Lyse Nætter (Schlager/Dansktop/Volksmusik, Pop)
vancairo | Mandag den 10. juli 2023 kl. 12:56

DanmarkHedegaard - Bored (Dance/Electronica/House)
vancairo | Mandag den 10. juli 2023 kl. 12:56

DanmarkEmil Lange - Por Favor (Dance/Electronica/House, Latino/Reggaeton)
vancairo | Mandag den 10. juli 2023 kl. 12:56

DanmarkSandra Hussein & Isaac Kasule - Hva Nu Hvis (Pop, Urban/Soul/Rap/Hiphop)
vancairo | Mandag den 10. juli 2023 kl. 12:56

DanmarkEee Gee - Forever Dreaming (Alternative, Pop)
vancairo | Mandag den 10. juli 2023 kl. 12:56

Vælg en uge
Januar01020304
Februar05060708
Marts0910111213
April14151617
Maj18192021
Juni2223242526
Juli27282930
August31323334
September3536373839
Oktober40414243
November4445464748
December495051

Vælg et år:

2007   2008   2009  

2010   2011   2012  

2013   2014   2015  

2016   2017   2018  

2019   2020   2021  

2022   2023   2024