Seneste hitlister:

Top Of The World Ons. 17. juli 2024 - 00:05

CB VideoChart Ons. 17. juli 2024 - 00:04

CB Denmark-Danmark Tirs. 16. juli 2024 - 00:05

Top Of ChartBase Man. 15. juli 2024 - 00:06

Brugernes Top-50 Søn. 14. juli 2024 - 00:01

Brugernavn:
Kode:

Opret profil (Register)

Kontakt

Artist: Titel:

Hittips

Uge 37 - 2023

O!Dorian - Dancing Brokenhearted Sverige
(Dance, Schlager/Dansktop/Volksmusik)

Philip | Søndag den 17. september 2023 kl. 00:05

Svenske O!Dorian debuterede i begyndelsen af året med "Going to The Mecca", og siden er det blevet til flere numre fra den kant.

Numrene er primært indenfor italodisco- og dance-genrerne, men denne gang lyder det mest som et typisk svensk popnummer fra 1970'erne a la ABBA eller Svenne & Lotta, der er blevet shinet op til 2023, og endnu engang viser svenskerne at hvis der er noget de er gode til, så er popmusik en af tingene.

Storbritanien TysklandPurple Disco Machine, Duke Dumont & Nothing But Thieves - Something On My Mind (Pop, Dance/Electronica/House)
vancairo | Lørdag den 16. september 2023 kl. 10:39

Storbritanien USA KosovoJoel Corry, MK & Rita Ora - Drinkin´ (Dance/Electronica/House)
vancairo | Lørdag den 16. september 2023 kl. 10:39

Bennett - Vois Sur Ton Chemin (Techno Mix) Tyskland
(Dance/Electronica/House)

vancairo | Lørdag den 16. september 2023 kl. 10:38

Jeg er røvtræt at uopfindsomme coverversioner, samples og remixes, især fra dance-genren.
De kommer i en lind strøm og jeg gider efterhånden ikke engang lytte særligt intensivt til dem.
Men engang imellem er der en lille juvel imellem disse.
Her er det den tyske DJ Bennett der har taget børnekors-sangen "Vois Sur Ton Chemin" fra den franske 2004-film "Les Choristes" og lavet en techno-/dance-version ud af det.
Ikke at det er den dybe tallerken der er opfundet og nummeret har fundet luft under vingerne af TikTok, hvor DJ'er en kendt fra, med sine remixes.
Men det er - noget andet - end det sædvanlige.
Ny på plads 50. af ugens CB Dancefloor-chart.

DanmarkC21 - Tricks (Pop)
inter1908 | Fredag den 15. september 2023 kl. 12:43

StorbritanienAsking Alexandria - Let Go (Rock)
vancairo | Fredag den 15. september 2023 kl. 12:43

USAThe Killers - Your Side Of Town (Synthpop, Rock)
vancairo | Fredag den 15. september 2023 kl. 12:43

StorbritanienKK´s Priest - Reap The Whirlwind (Rock)
vancairo | Fredag den 15. september 2023 kl. 12:43

StorbritanienCreeper - Teenage Sacrifice (Rock)
vancairo | Fredag den 15. september 2023 kl. 12:42

NigeriaBurna Boy - Big 7 (African/Afropop, Urban/Soul/Rap/Hiphop)
vancairo | Fredag den 15. september 2023 kl. 12:42

Storbritanien USAJungle Ft. Channel Tres - I’ve Been In Love (Urban/Soul/Rap/Hiphop, Alternative/Indie/Folk)
vancairo | Torsdag den 14. september 2023 kl. 15:54

USAWilco - Evicted (Alternative)
vancairo | Torsdag den 14. september 2023 kl. 15:54

USAKiss The Tiger - There You Are (Beautiful) (Alternative/Indie/Folk, Rock)
vancairo | Torsdag den 14. september 2023 kl. 15:53

CanadaBryan Adams - Sometimes You Lose Before You Win (Rock, Pop)
vancairo | Torsdag den 14. september 2023 kl. 15:53

StorbritanienLisa Scott-Lee Ft. The Skywalkers - 24/7 (Pop, Dance/Electronica/House)
vancairo | Torsdag den 14. september 2023 kl. 15:53

USAMichael Bolton - Safe (Pop)
vancairo | Torsdag den 14. september 2023 kl. 15:53

SydkoreaV - Slow Dancing (Urban/Soul/Rap/Hiphop)
vancairo | Onsdag den 13. september 2023 kl. 09:10

USAOlivia Rodrigo - Get Him Back! (Pop, Rock)
vancairo | Onsdag den 13. september 2023 kl. 09:10

StorbritanienKenya Grace - Strangers (Pop, UK Garage/Grime/Bassline/Dubstep)
vancairo | Onsdag den 13. september 2023 kl. 09:10

StorbritanienThe Rolling Stones - Angry (Rock)
vancairo | Onsdag den 13. september 2023 kl. 09:10

KinaZhang Zhehan - Pressure (Rock, Pop)
vancairo | Onsdag den 13. september 2023 kl. 09:10

NigeriaBurna Boy - City Boys (Urban/Soul/Rap/Hiphop, African/Afropop)
vancairo | Onsdag den 13. september 2023 kl. 09:10

EgyptenHamza Namira - Reyah El Hayah (Pop, Arabic/Turkish)
vancairo | Onsdag den 13. september 2023 kl. 09:10

TanzaniaJux Ft Diamond Platnumz - Enjoy (African/Afropop)
vancairo | Onsdag den 13. september 2023 kl. 09:10

IndienArijit Singh & Shilpa Rao - Chaleya (Pop, Indian/Hindi/Bollywood)
vancairo | Onsdag den 13. september 2023 kl. 09:10

KasakhstanIrina Kairatovna - Cina (Urban/Soul/Rap/Hiphop)
vancairo | Onsdag den 13. september 2023 kl. 09:10

PolenPidzama Porno - Zimny Bóg (Rock, Alternative/Indie/Folk)
vancairo | Onsdag den 13. september 2023 kl. 09:10

DanmarkKesi - Topform (Urban/Soul/Rap/Hiphop)
vancairo | Tirsdag den 12. september 2023 kl. 11:05

DanmarkFyr Og Flamme - Kærlighed Og Krig (Pop)
vancairo | Tirsdag den 12. september 2023 kl. 11:05

DanmarkNanna Bottos - Shania Twain (Pop)
vancairo | Tirsdag den 12. september 2023 kl. 11:05

DanmarkSzim Ft. Josie Amadonna - Barbee (Urban/Soul/Rap/Hiphop)
vancairo | Tirsdag den 12. september 2023 kl. 11:04

DanmarkDJ Aligator & Thoby - Turn Up The Heat (Dance/Electronica/House)
vancairo | Tirsdag den 12. september 2023 kl. 11:04

DanmarkKesi - Slide (Urban/Soul/Rap/Hiphop)
vancairo | Tirsdag den 12. september 2023 kl. 11:04

DanmarkTjida - Kys Mig Ihjel (Urban/Soul/Rap/Hiphop, UK Garage/Grime/Bassline/Dubstep)
vancairo | Tirsdag den 12. september 2023 kl. 11:04

DanmarkHeather Nanteza - Gunnuma (African/Afropop)
vancairo | Tirsdag den 12. september 2023 kl. 11:04

DanmarkKesi - 10 Ud Af 10 (Urban/Soul/Rap/Hiphop)
vancairo | Tirsdag den 12. september 2023 kl. 11:04

DanmarkMarcus.wav - Måske Ta´r Jeg Fejl (Urban/Soul/Rap/Hiphop)
vancairo | Tirsdag den 12. september 2023 kl. 11:04

Danmark StorbritanienKenneth Bager Ft. Findlay Brown - Don´t Give Up (Dance/Electronica/House, Alternative/Indie/Folk)
vancairo | Tirsdag den 12. september 2023 kl. 11:04

DanmarkKesi - Hele Vejen Ind (Urban/Soul/Rap/Hiphop)
vancairo | Tirsdag den 12. september 2023 kl. 11:03

Kom Vi Løber - Det Håb Jeg Mærker Der Ikke Vil Dø Danmark
(Alternative/Indie/Folk, Pop)

vancairo | Tirsdag den 12. september 2023 kl. 11:03

Kom Vi Løber (Lone Slot Nielsen) er nok aldeles ukendt for det meste af Danmark.
Men i smagsdommermiljøet - P6 Beat, Gaffa etc. og diverse små mere alternative musik-blogs, der er hun et stort navn.
Kom Vi Løber har dog endnu ikke ramt CB Denmark-Danmark-listen, men i denne uge for hun for tredje gang chancen som tester.
Her er det med "Det Håber Jeg Mærker Der Ikke Vil Dø", et alternativt singer-songwriter-track om en ny start i livet, efter en skilsmisse og andre livsforandrende ting.
Den tidligere sognepræst og lærer-underviser nærmer sig de fyrre, men er et lysende eksempel på, at det ikke diskvalificerer én i musikbrancen pr automatik.
Sounden kan sammenlignes med stilen fra Mathilde Falch, som jo fik sit større gennembrud efter lidt tilløb på ChartBase og måske det også er tiden for Kom Vi Løber at ramme lidt bredere herhjemme?
Snup en lytter til hendes "Det Håb Jeg Mærker Der Ikke Vil Dø", folkens!

Ugens HitPick

Parnaq Ft. R.Katokra - Old School Native Danmark Grønland
(Urban/Soul/Rap/Hiphop)

vancairo | Mandag den 11. september 2023 kl. 00:05

Ugens HitPick har alle odds imod sig fra start.
Hverken Urban-genrerne eller danske kunstnere, har så stor succes som HitPicks her på ChartBase, men det skal ikke stoppe et fedt hit fra at få chancen.
Det er ualmindeligt svært at finde info om artisterne her, men Parnaq (Parnaq Iversen) er fra Grønland og har sit eget oversættelse-firma, mens R.Katokra (Robson Katokra) er fra Canada.
Jeg er en sucker for oldschool-rap, og det er lige hvad vi får leveret her på "Old School Native", med samples scratches og hård og kontant rap, der ikke er forvrænget af autotune og vocoder.
det svinger for vildt og selvom det er "old school" så er det et friskt pust på en forstenet streaming-musikscene.
Så snup en lytter til Parnaq og hendes fede "Old School Native", folkens - også selvom det er Urban og at de danske radiokanaler ikke falder over hinanden for at playliste det!

Vælg en uge
Januar01020304
Februar05060708
Marts0910111213
April14151617
Maj18192021
Juni2223242526
Juli27282930
August31323334
September3536373839
Oktober40414243
November4445464748
December495051

Vælg et år:

2007   2008   2009  

2010   2011   2012  

2013   2014   2015  

2016   2017   2018  

2019   2020   2021  

2022   2023   2024