Seneste hitlister:

Top Of The World Ons. 17. juli 2024 - 00:05

CB VideoChart Ons. 17. juli 2024 - 00:04

CB Denmark-Danmark Tirs. 16. juli 2024 - 00:05

Top Of ChartBase Man. 15. juli 2024 - 00:06

Brugernes Top-50 Søn. 14. juli 2024 - 00:01

Brugernavn:
Kode:

Opret profil (Register)

Kontakt

Artist: Titel:

Hittips

Uge 40 - 2023

DanmarkTobias Rahim - Benzin Ild ´ Glasskår (Pop)
vancairo | Søndag den 08. oktober 2023 kl. 11:30

Danmark FrankrigMatt Sassari & Ashibah - Paris To Milan (Dance/Electronica/House)
vancairo | Søndag den 08. oktober 2023 kl. 11:30

DanmarkDiplomatic Immunity - Both Eyes Open (Rock)
vancairo | Søndag den 08. oktober 2023 kl. 11:30

DanmarkTobias Rahim - DødIndeni (Pop)
vancairo | Søndag den 08. oktober 2023 kl. 11:30

DanmarkCarmie - Cigarettes & Shots (Pop, Singer/Songwriter)
vancairo | Søndag den 08. oktober 2023 kl. 11:30

Maxima - Let´s Get Together
(Dance)

Philip | Søndag den 08. oktober 2023 kl. 11:29

Tilbage i 1980 skrev Vince Clarke nummeret "Let's Get Together" til Depeche Mode, som han selv var med i dengang. Nummeret blev dog aldrig udgivet officielt, og i 1982 indgik den på et demobånd, der blev indspillet af Vince Clarke og Alison Moyet, der endnu ikke havde fundet på et navn til deres nye duo på det tidspunkt. Få måneder senere var de to kendt som Yazoo, og tre år senere fandt han så sammen med Andy Bell og dannede Erasure.

At der skulle komme en italodiskoversion af nummeret, ligger egentlig ikke så fjernt for mig, og det er det der er sket med Maximas version.

Nummeret er i øvrigt blevet tippet én gang før her på sitet, nemlig i marts 2008, hvor amerikanske Girl Authority indspillede en kitschversion af den.

Og så vil jeg i mellemtiden ærgre mig lidt over at Depeche Modes udgave ikke findes i en officielt udgivet version.

StorbritanienHannah Laing & HVRR - Party All The Time (Dance/Electronica/House)
vancairo | Lørdag den 07. oktober 2023 kl. 10:04

BrasilienMochakk - Jealous (Dance/Electronica/House)
vancairo | Lørdag den 07. oktober 2023 kl. 10:04

USA Holland TysklandJohnny O - Fantasy Girl (Luca Debonaire & Da Clubbmaster Mix) (Dance/Electronica/House)
vancairo | Lørdag den 07. oktober 2023 kl. 10:04

Irland JamaicaJazzy - Feel It (Dance/Electronica/House)
vancairo | Lørdag den 07. oktober 2023 kl. 10:04

Storbritanien BelgienLost Frequencies & Tom Gregory - Dive (Dance/Electronica/House)
vancairo | Lørdag den 07. oktober 2023 kl. 10:04

Storbritanien IrlandChicane Ft. Moya Brennan - Saltwater (Ilan Bluestone Remix) (Dance/Electronica/House)
vancairo | Lørdag den 07. oktober 2023 kl. 10:04

USACardi B & Megan Thee Stallion - Bongos (Urban/Soul/Rap/Hiphop)
vancairo | Fredag den 06. oktober 2023 kl. 12:31

USABad Wolves - Legends Never Die (Rock)
vancairo | Fredag den 06. oktober 2023 kl. 12:31

FrankrigChimène Badi - Les Trois Cloches (Pop)
vancairo | Fredag den 06. oktober 2023 kl. 12:31

USADaughtry - Artificial (Rock)
vancairo | Fredag den 06. oktober 2023 kl. 12:30

CanadaChromeo - Personal Effects (Disco/Hi-NRG, Funk)
vancairo | Fredag den 06. oktober 2023 kl. 12:30

Storbritanien Frankrig DR CongoDave & Tiakola - Meridian (Urban/Soul/Rap/Hiphop)
vancairo | Fredag den 06. oktober 2023 kl. 12:30

CanadaSum 41 - Landmines (Rock)
vancairo | Fredag den 06. oktober 2023 kl. 12:30

BelgienHooverphonic - And Then I Found You (Dance/Electronica/House, Pop)
vancairo | Fredag den 06. oktober 2023 kl. 12:30

Tyskland TyrkietPashanim - Ms. Jackson (Urban/Soul/Rap/Hiphop, Pop)
vancairo | Fredag den 06. oktober 2023 kl. 12:30

USATaking Back Sunday - S´old (Rock)
vancairo | Fredag den 06. oktober 2023 kl. 12:30

SverigeTuva - Dröm (Pop)
vancairo | Fredag den 06. oktober 2023 kl. 12:30

Army Of Lovers Ft. Olya Polyakova - Love Is Blue Sverige Ukraine
(Pop, Disco/Hi-NRG)

vancairo | Fredag den 06. oktober 2023 kl. 12:26

I flere måneder har nyheden om et kommende album summet i fan-forums og vi fans har slugt hvert eneste rygte og nyhed råt, debatteret og diskuteret - gættet på alt vi kunne.
Albummet hedder "Sexodus" og der skulle være syv nye tracks på og (vist nok) 3 remakes/remixes.
"Love Is Blue" hedder første smagsprøve, hvor ukrainske Olya Polyakova er featured og det er noget af det bedste gruppen har leveret på de seneste mange udgivelser.
Udgivelser har der dog været få af de seneste mange år. Faktisk skal vi tibage til 2013 for at finde deres seneste udgivelser - "Big Battle Of Egos" deres tredje compilation i træk, men med fire nye tracks.
Faktisk lå "Crucified 2013" No. 3. på Top Of ChartBase for præcist 10 år siden, i denne uge.
"Love Is Blue" låner måske lidt fra tidligere AOL-sange og snupper lidt inspiration fra Dschinghis Khan, men det klæder dem og det lyder forrygende.
Der er desværre ingen musikvideo til nummeret (endnu) - måske det kommer senere.
Men i følge rygtet vil der komme et nyt udspil fra gruppen hver af de næste seks uger og så er det tvivlsomt, hvor meget de vil bruge på musikvideoer.
Men - det var en stor del af gruppen og deres succes, der vilde, skøre, pompøse, frække og humoristiske musikvideoer, så det er lidt trist.
I dag, der sparer mange musikvideoerne væk, især hvis man ikke storhitter - men lad os håbe Alexander Bard, Jean-Pierre Barda og Dominika Peczynski har en visuel overraskelse i ærmet.
Uanset er jeg i den syvende himmel og vil se frem til albummet og dets tracks, som et lille barn der glæder sig til juleaften.
"Love Is Blue" nærmer sig ikke gruppens to store hits "Crucified" og "Obsession", men den ligger sig pænt i toppen af deres discografi - i min optik.
Needless to say - direkte No. 1. på min bruger-liste.
Snup en lytter, folkens!

Pernilla | Fre. 06. oktober 2023 kl. 12:49

När jag lyssnar på vissa delar av sången kan jag icke undgå att tydligt höra Eruptions "One Way Ticket" från 1979. Är det fler som hör det samma? https://www.youtube.com/watch?v=EpOu2PI4oY8&ab_channel=ConsumerDV

vancairo | Fre. 06. oktober 2023 kl. 15:41

Ja sgu!!! Det har du ret i. Om det er nok til at være "et lån", eller bare er "inspiration" ved jeg ikke. Men der er noget.

partyfever | Lør. 07. oktober 2023 kl. 08:40

Jeg synes verset flere steder minder en del om Steps “Tragedy”..

vancairo | Lør. 07. oktober 2023 kl. 09:35

Ja, det med "Tragedy" er også nævnt flere steder. Måske det som mange andre numre efterhånden, er "klippet og klistret" sammen. Det lyder nu stadigvæk fedt.

Philip | Søn. 08. oktober 2023 kl. 13:29

Jeg har tilføjet den under coverversioner som "Indeholder elementer", altså inspiration.
Hvad angår Tragedy, så kan jeg ikke høre nogen væsentlig forskel på Steps´ version og originalen med Bee Gees, der i øvrigt var fremme få måneder før "One Way Ticket", omkring årsskiftet 1978/1979.

USABlack Pumas - More Than A Love Song (Urban/Soul/Rap/Hiphop)
vancairo | Torsdag den 05. oktober 2023 kl. 13:08

USADeath Cab For Cutie - An Arrow In The Wall (Alternative/Indie/Folk)
vancairo | Torsdag den 05. oktober 2023 kl. 13:08

USAStephen Sanchez - Be More (Pop, Alternative/Indie/Folk)
vancairo | Torsdag den 05. oktober 2023 kl. 13:08

Storbritanien PhilippinerneBeabadoobee - The Way Things Go (Alternative, Pop)
vancairo | Torsdag den 05. oktober 2023 kl. 13:08

StorbritanienMadness - C´est La Vie (Reggae/Dancehall/Ragga/Ska, Alternative/Indie/Folk)
vancairo | Torsdag den 05. oktober 2023 kl. 10:05

USA SydkoreaJung Kook Ft. Jack Harlow - 3D (Urban/Soul/Rap/Hiphop)
vancairo | Onsdag den 04. oktober 2023 kl. 15:14

USA Colombia MexicoShakira & Fuerza Regida - El Jefe (Latino/Reggaeton)
vancairo | Onsdag den 04. oktober 2023 kl. 15:13

IrlandU2 - Atomic City (Rock, Alternative/Indie/Folk)
vancairo | Onsdag den 04. oktober 2023 kl. 15:13

USAThe Rolling Stones Ft. Lady Gaga & Stevie Wonder - Sweet Sounds Of Heaven (Rock, Blues)
vancairo | Onsdag den 04. oktober 2023 kl. 15:13

SydkoreaAKMU - Love Lee (Urban/Soul/Rap/Hiphop, Pop)
vancairo | Onsdag den 04. oktober 2023 kl. 15:13

Colombia MexicoMaluma & Carin Leon - Según Quién (Latino/Reggaeton, Pop)
vancairo | Onsdag den 04. oktober 2023 kl. 15:13

SpanienInigo Quintero - Si No Estás (Pop)
vancairo | Onsdag den 04. oktober 2023 kl. 15:13

USARod Wave - Great Gatsby (Urban/Soul/Rap/Hiphop)
vancairo | Onsdag den 04. oktober 2023 kl. 15:13

IrakMajid Al Mohandis - Janant Galbi (Arabic/Turkish)
vancairo | Onsdag den 04. oktober 2023 kl. 15:13

RuslandMorgenshtern - Chernyy Russkiy (Urban/Soul/Rap/Hiphop, East European/Balkan)
vancairo | Onsdag den 04. oktober 2023 kl. 15:13

DanmarkIceKiid - Je Ka Jo (Urban/Soul/Rap/Hiphop, African/Afropop)
vancairo | Tirsdag den 03. oktober 2023 kl. 08:56

DanmarkUro - Godthåbsvej (Pop, Alternative/Indie/Folk)
vancairo | Tirsdag den 03. oktober 2023 kl. 08:55

DanmarkAnya - Sad Story (Urban/Soul/Rap/Hiphop, Pop)
vancairo | Tirsdag den 03. oktober 2023 kl. 08:55

DanmarkJacob Aksglæde Ft. Dopha - Femte Sal (Pop)
vancairo | Tirsdag den 03. oktober 2023 kl. 08:55

Danmark FærøerneBrimheim - Literally Everything (Alternative/Indie/Folk, Dance/Electronica/House)
vancairo | Tirsdag den 03. oktober 2023 kl. 08:55

DanmarkSira Jovina - Længe Siden (Urban/Soul/Rap/Hiphop, Alternative/Indie/Folk)
vancairo | Tirsdag den 03. oktober 2023 kl. 08:55

DanmarkAySay - Ez Kevokim (Alternative/Indie/Folk, World Music)
vancairo | Tirsdag den 03. oktober 2023 kl. 08:55

DanmarkLast Knight In Paris - The One (Dance/Electronica/House)
vancairo | Tirsdag den 03. oktober 2023 kl. 08:55

DanmarkAperly High - Heaven Comes For Me (Alternative, Rock)
vancairo | Tirsdag den 03. oktober 2023 kl. 08:55

DanmarkCarousels - I Can´t Stop The Rain from Falling (Alternative, Rock)
vancairo | Tirsdag den 03. oktober 2023 kl. 08:54

Danmark FærøerneTamara - Close To You (Ain´t Close Enough) (Urban/Soul/Rap/Hiphop)
vancairo | Tirsdag den 03. oktober 2023 kl. 08:54

DanmarkDoed Asfalt - The Rails (Rock, Alternative/Indie/Folk)
vancairo | Tirsdag den 03. oktober 2023 kl. 08:54

DanmarkMona Moroni - Opmærksomme Øjne (Singer/Songwriter, Alternative/Indie/Folk)
vancairo | Tirsdag den 03. oktober 2023 kl. 08:54

Mumle - Det Modsatte Danmark
(Pop)

vancairo | Tirsdag den 03. oktober 2023 kl. 08:54

"Det Modsatte" er debutsinglen (Edit: det er IKKE debutsinglen, men andet udspil tak til MartinESC) fra sangerinden Mumle (Julie Kathrine Hansen).
Det er svært at finde anden info om hende end at hun rider heste og er på TikTok.
Men at dømme på udspillet, kommer vi snart til at hører meget mere fra hende.
For "Det Modsatte" er en ørenhænger af karat og nærmest skiveskåret til at blive et kæmpe radiohit.
Pop med stort pop og en tekst der handler om eks-kærestens nye "vedhæng" og som de fleste kan sætte sig ind i.
Det er svært ikke at sende en tanke til Sys Bjerre's stil. Og selvom hun nærmest er forhadt den dag i dag (ironisk nok, ville dette had ikke blive tilladt i dag!), så leverede hun for år siden, det ene megahit efter det andet, med flotte popproduktioner og et skønt nærværende tekstunivers.
"Det Modsatte" er et hit starter og ud på plads 62. af ugens CB Denmark-Danmark-chart.
Det bør som sagt, kun være starten på et stort hit og en ny sangerindes karriere.
Snup en lytter - og ind og stem, folkens!

Ugens HitPick

Uche Yara - Www She Hot Østrig Nigeria
(Alternative/Indie/Folk, Rock)

vancairo | Mandag den 02. oktober 2023 kl. 00:05

Vi er tilbage i Østrig hvor Indie-scenen blomster, i vores søgen efter denne uges HitPick.
Den unge Uche Yara, er af nigeriansk afstamning men født og opvokset i Østrig.
Debutsinglen "Www She Hot" er et alternativt, men ualmindeligt catchy udspil.
Sangerinden "leger" med sin vocal, hvilket lyder både fedt og underligt. Tilsyneladende fordi hun havde influenza da hun lavede nummeret og ikke kunne synge ordentligt.
"Www She Hot" er en kærlighedssang til jorden, med spidende ironi over vores deltagelse i dens undergang.
Altsammen serveret i go-happy-mode og som sagt - pokkers catchy.
Snup en lytter til Uche Yara's hit, folkens!

Vælg en uge
Januar01020304
Februar05060708
Marts0910111213
April14151617
Maj18192021
Juni2223242526
Juli27282930
August31323334
September3536373839
Oktober40414243
November4445464748
December495051

Vælg et år:

2007   2008   2009  

2010   2011   2012  

2013   2014   2015  

2016   2017   2018  

2019   2020   2021  

2022   2023   2024