Seneste hitlister:

CB Urbanized Fre. 14. juni 2024 - 00:05

CB The Rock Fre. 14. juni 2024 - 00:04

CB Critic-Alt Tors. 13. juni 2024 - 00:05

CB 25+ Tors. 13. juni 2024 - 00:04

Top Of The World Ons. 12. juni 2024 - 00:05

Brugernavn:
Kode:

Opret profil (Register)

Kontakt

Artist: Titel:

Hittips

Uge 17 - 2023

Brother Culture - Sound Killa (Ed Solo Remix) (UK Garage/Grime/Bassline/Dubstep)
carrydk | Søndag den 30. april 2023 kl. 01:31

StorbritanienJess Glynne - Silly Me (Pop)
vancairo | Søndag den 30. april 2023 kl. 01:30

Pit Of Saron - Néma Nemzedékek (Rock)
carrydk | Søndag den 30. april 2023 kl. 01:30

NorgeKeiino - The Sun Always Shines On TV (Dance/Electronica/House)
vancairo | Søndag den 30. april 2023 kl. 01:29

Sound Of Legend - Some Kind Of Kiss
(Dance/Electronica/House)

Philip | Søndag den 30. april 2023 kl. 01:24

Jeg skal være ærlig og indrømme at jeg ikke var så frygteligt vild med "I Just Died in Your Arms Tonight" med Cutting Crew, da den hittede i efteråret 1986. Sandsynligvis fordi jeg allerede dengang havde kastet min kærlighed mod italo discoen og andre dance-lignende genrer der var fremme i tiden før ordet "dance" blev brugt.

På den anden side, så blev de to næste hits fra gruppen, "I´ve Been in Love Before"  og "One for the Mockingbird" faktisk top-20-placerede hos mig.

 

Nu er det så franske Sound of Legend der har kastet sig over klassikeren. Og det er på ingen måde første gang de har samplet eller på anden måde lånt fra gamle klassikere fra forrige århundrede. Og det bliver næppe heller sidste gang.

StorbritanienGorgon City - Voodoo (Dance/Electronica/House)
vancairo | Lørdag den 29. april 2023 kl. 00:41

ItalienLazza - Cenere (Dance/Electronica/House)
vancairo | Lørdag den 29. april 2023 kl. 00:40

Sverige FrankrigOfenbach & Svea - Body Talk (Dance/Electronica/House)
vancairo | Lørdag den 29. april 2023 kl. 00:40

Shanguy - Creatures Of The Night
(Dance/Electronica/House)

Philip | Lørdag den 29. april 2023 kl. 00:38

Fransk-italiensk discodance med hovedsageligt britisk lyd. Det er omtrent sådan jeg beskriver Shanguy.

 

Her på sitet begyndte festen i januar 2018, hvor de gik ind på 17.-plads på Top of ChartBase og nåede 9.-plads i marts.

 

Det er imidlertid et stykke tid siden vi sidst har hørt fra dem, men nu er de tilbage med "Creatures Of The Night", hvor lyden er som den hele tiden har været.

USAMuna - One That Got Away (Pop)
vancairo | Fredag den 28. april 2023 kl. 13:29

StorbritanienDark Tropics - I Bet You Can (Pop)
vancairo | Fredag den 28. april 2023 kl. 13:29

PolenDoda - Zatancze Z Aniolami (Pop)
vancairo | Fredag den 28. april 2023 kl. 13:29

StorbritanienEloise Viola - Listen (Pop)
vancairo | Fredag den 28. april 2023 kl. 13:28

USAFall Out Boy - Hold Me Like A Grudge (Rock)
vancairo | Fredag den 28. april 2023 kl. 00:46

StorbritanienSkindred - Set Fazers (Rock)
vancairo | Fredag den 28. april 2023 kl. 00:46

StorbritanienLast In Line - House Party At The End Of The World (Rock)
vancairo | Fredag den 28. april 2023 kl. 00:46

FLO Ft. Missy Elliott - Fly Girl Storbritanien USA
(Urban)

vancairo | Fredag den 28. april 2023 kl. 00:44

Så lykkedes det! UK nye stort hypede girlgroup FLO debuterer på ChartBase!

Ja, man skulle tro de tidligere havde storhittet på bare én af vores charts, hvis man har set hvort stor omtale de har fået igennem det seneste år, siden debutsinglen "Cardboard Box".

Både internationale og danske musiksider/magaziner har omtalt dem og deres store succes, og ikke mindst hvor stort et hit foromtale udspil var.

Men faktisk peakede singlen på plads 76. i UK og kan ellers prale af en 19. plads i New Zealand.

Ingen af deres tre efterføgende singler nåede Top-100 i UK.

Det har dog ikke hindret at pigetrioen de allerede har vundet en pæn bunke awards og har optrådt i diverse TV-shows.

Nu kunne man så tro de var så hypede pga deres talent - og de synger da også rigtigt godt.

De står også listet som sangskrivere på deres numre, men det gør ret mange andre så også. Nyeste udspil "Fly Girl" har således hele 12 sangskrivere + et sample ....!

Nej, så FLO er nærmere hypet grundet de muskler der er bag dem. De SKAL hitte og intet er bedre til at få det til at lykkedes, end at fortælle alle at de ALLEREDE hitter.

Så ethvert musikmagasin/site, musikanmelder etc. hopper jo med på bølgen. Tænk hvis netop DE ikke havde opdaget denne kæmpe succes - eller blot ikke kunne hører/se den.

Som ekstra firepower har man på "Fly Girl" hævet legendariske Missy Elliott med som featured (så er der også hul igennem til USA) og låner samtidigt fra hendes hit "Work It".

Og mine Damer og Herrer - "Fly Girl" Nr 38. i UK!

Det er dog ikke den placering der får trioen til at debuterer på ChartBase, det er numrets succes på Urban-listerne/radioerne, som giver det luft under vingerne til at smutte ind på plads 17. af ugens CB Urbanized-chart.

Hvor store FLO bliver må tiden vise, men snup en lytter til "Fly Girl" og hop med på hypen, folkens!

StorbritanienDaughter - Swim Back (Alternative)
vancairo | Torsdag den 27. april 2023 kl. 01:24

StorbritanienTexas - After All (Rock)
vancairo | Torsdag den 27. april 2023 kl. 01:24

USAMcKinley Dixon - Run Run Run (Urban)
vancairo | Torsdag den 27. april 2023 kl. 01:24

StorbritanienFlorence + The Machine - Just A Girl (Alternative)
vancairo | Torsdag den 27. april 2023 kl. 01:24

Storbritanien CanadaBonobo & Jacques Greene - Fold (Dance/Electronica/House)
vancairo | Torsdag den 27. april 2023 kl. 01:24

Slovenien Bosnien-HercegovinaSendi - Z Drugimi Ocmi (Pop)
vancairo | Torsdag den 27. april 2023 kl. 01:23

StorbritanienNothing But Thieves - Welcome To The DCC (Alternative)
vancairo | Torsdag den 27. april 2023 kl. 01:23

Million Times & Alex Gaudino - My Time Finland Italien
(Dance/Electronica/House)

Philip | Torsdag den 27. april 2023 kl. 01:21

Et af de navne som jeg husker helt tilbage til tiden med Hitsurf Chart, er Alex Gaudino. På Hitsurf startede det med "Destination Calabria" i december 2006.

Her på Chartbase har han dermed været med helt fra starten i 2008, og det er kun et par måneder siden han sidst hittede med nummeret "Rely on Me" sammen med Sigala og en række andre kunstnere.

 

Også denne gang er han sammen med Million Times, som jeg til gengæld ikke kender til (og det er umuligt at google).

Pernilla | Tors. 27. april 2023 kl. 08:09

Million Times är en DJ-duo från Helsinki, Finland: https://www.instagram.com/milliontimesmusic/ (Jag lyckades finna dem på nätet tack vare att de var taggade på Alex Gaudinos Instagram).

Mexico Puerto RicoGrupo Frontera & Bad Bunny - Un x100to (Latino/Reggaeton)
vancairo | Onsdag den 26. april 2023 kl. 00:26

SydkoreaIVE - I Am (Pop)
vancairo | Onsdag den 26. april 2023 kl. 00:26

StorbritanienLewis Capaldi - Wish You The Best (Singer/Songwriter)
vancairo | Onsdag den 26. april 2023 kl. 00:26

Nigeria SydAfrikaDavido Ft. Musa Keys - Unavailable (Dance/Electronica/House)
vancairo | Onsdag den 26. april 2023 kl. 00:25

JapanYoasobi - Idol (Asian/J-pop/K-pop)
vancairo | Onsdag den 26. april 2023 kl. 00:25

Colombia Puerto RicoFeid & Young Miko - Classy 101 (Latino/Reggaeton)
vancairo | Onsdag den 26. april 2023 kl. 00:25

Frankrig-M- - Mogodo (Pop)
vancairo | Onsdag den 26. april 2023 kl. 00:25

USA Canada HaitiKaytraminé Ft. Pharrell Williams - 4eva (Urban)
vancairo | Onsdag den 26. april 2023 kl. 00:25

SverigeLittle Sis Nora - My X (Dance/Electronica/House)
vancairo | Onsdag den 26. april 2023 kl. 00:25

Steve Lukather - When I See You Again USA
(Rock)

Philip | Onsdag den 26. april 2023 kl. 00:23

Steve Lukather var i sin tid med til at danne Toto, hvor han var guitarist. Numre som "Hold the Line" og "Africa" er numre som de fleste på min alder nok husker, og endnu flere kender nummeret uden nødvendigvis at have levet dengang.

 

At han også udgiver solomateriale, kom til gengæld bag på mig, men her er han altså anno 2023. Og lyden? Det er næsten hvad jeg ville forvente af et Toto-medlem.

DanmarkLord Siva - Indser (Pop)
vancairo | Tirsdag den 25. april 2023 kl. 00:36

DanmarkMads Langer - Superhero (Pop)
vancairo | Tirsdag den 25. april 2023 kl. 00:36

DanmarkCoco O. - Many Ways (Urban)
vancairo | Tirsdag den 25. april 2023 kl. 00:36

DanmarkChief 1 - Hold Om Mig (Pop)
vancairo | Tirsdag den 25. april 2023 kl. 00:35

DanmarkEmil Kruse - OkayOkayOkay (Pop)
vancairo | Tirsdag den 25. april 2023 kl. 00:35

DanmarkHannah Sommer - Coming Through (Alternative)
vancairo | Tirsdag den 25. april 2023 kl. 00:35

DanmarkThomas Meilstrup - Locked Myself Out (Pop)
vancairo | Tirsdag den 25. april 2023 kl. 00:35

DanmarkAfsporet - Sommerdag (Pop)
vancairo | Tirsdag den 25. april 2023 kl. 00:35

Sofi Tukker - Jacaré USA
(Dance/Electronica/House)

Philip | Tirsdag den 25. april 2023 kl. 00:33

Amerikanske Sofi Tukker har været god for en række hits her på sitet, hovedsageligt på CB Dancefloor.

 

Musikken er sjældent ren dance. Til tider har der været noget indie inde over, og denne gang er der lagt en god sjat sambarytmer på, så man næsten kunne tro at det en vestlig producer havde kastet sig over et cubansk nummer.

DanmarkLotus Noir - Fever (Pop)
vancairo | Mandag den 24. april 2023 kl. 12:57

DanmarkRavi Kuma - Backbone (Urban)
vancairo | Mandag den 24. april 2023 kl. 12:57

DanmarkSelect Captain - Every Second (Rock)
vancairo | Mandag den 24. april 2023 kl. 12:56

Danmark SverigeKarin Eurén - I Won´t Ever Give Up (Pop)
vancairo | Mandag den 24. april 2023 kl. 12:56

Ugens HitPick

The Last Dinner Party - Nothing Matters Storbritanien
(Alternative)

vancairo | Mandag den 24. april 2023 kl. 12:39

Ugens noget forsinkede HitPick er et kæmpe sellout fra os. Britisk og helt vildt hyped smagsdommerfavoritter!

Men debutsinglen fra The Last Dinner Party, er simpelthen for catchy til at overse.

"Nothing Matters" hedder det dystopiske udspil og er en portion Alternativ IndiePopRock, produceret af topproducer bag bla. Artic Monkeys, Depeche Mode - James Ford.

Omkvæddet er klar til at gå TikTok i den of som sagt, er der vel ikke en smagsdommer vest for Danmark der ikke allerede er hooked på bandet - og snart er hele verdens rullekrave korps med.

Bandet består af fem talenrfulde kvinder og har store stærke kræfter bag sig. The Last Dinner Party har således præsteret at varme op for bla. The Rolling Stones og Nick Cave, samt være på forsiden af musikblade - helt uden at have udgivet musik!?! Den slags sker ikke, uden at det hele er veltilrettelagt.

Således bør der være dømt hit med "Nothing Matters" og The Last Dinner Party vil ganske sikkert blive ret store.

Så her på ChartBase kunne vi sådan set bare have ladet det ske af sig selv uden os - men ja vi indrømmer - vi har solgt ud i denne uge:-)

Snup en lytter til "Nothing Matters", folkens!

Vælg en uge
Januar01020304
Februar05060708
Marts0910111213
April14151617
Maj18192021
Juni2223242526
Juli27282930
August31323334
September3536373839
Oktober40414243
November4445464748
December495051

Vælg et år:

2007   2008   2009  

2010   2011   2012  

2013   2014   2015  

2016   2017   2018  

2019   2020   2021  

2022   2023   2024