Seneste hitlister:

Top Of The World Ons. 17. juli 2024 - 00:05

CB VideoChart Ons. 17. juli 2024 - 00:04

CB Denmark-Danmark Tirs. 16. juli 2024 - 00:05

Top Of ChartBase Man. 15. juli 2024 - 00:06

Brugernes Top-50 Søn. 14. juli 2024 - 00:01

Brugernavn:
Kode:

Opret profil (Register)

Kontakt

Artist: Titel:

Hittips

Uge 08 - 2023

DanmarkNøx Ft. Sofie1998 - Karma Bby (Urban)
vancairo | Søndag den 26. februar 2023 kl. 00:14

DanmarkGyda - Udødelig (Pop)
vancairo | Søndag den 26. februar 2023 kl. 00:14

DanmarkKinck - RIAA (Urban)
vancairo | Søndag den 26. februar 2023 kl. 00:13

Madame - Il Bene Nel Male
(Dance/Electronica/House)

Philip | Søndag den 26. februar 2023 kl. 00:12

21-årige Francesca Calearo er en italiensk rapper og sangskriver, der optræder under kunstnernavnet Madame.

 

Hun debuterede ved udgangen af 2018 med "https://www.youtube.com/watch?v=5zxDFB6CS3g" target="_blank">Sciccherie", der for alvor blev et hit da Ronaldo delte sangen på sin Instagramprofil.

Allerede efter fire år har hun 13 singleudgivelser bag sig, og nu endnu én med nummeret "Il Bene Nel Male".

FrankrigBob Sinclar - Adore (Dance/Electronica/House)
vancairo | Lørdag den 25. februar 2023 kl. 01:39

StorbritanienJax Jones Ft. Calum Scott - Whistle (Dance/Electronica/House)
vancairo | Lørdag den 25. februar 2023 kl. 01:39

DanmarkBoaboa - Aight (Dance/Electronica/House)
vancairo | Lørdag den 25. februar 2023 kl. 01:38

Cour De Récré - Chanson Cathartique Frankrig
(Synthpop)

Philip | Lørdag den 25. februar 2023 kl. 01:37

Frankrig og synthpop er ikke nogen usædvanlig kombination. De har altid været fremme i skoene med den slags. Et tidligt eksempel er Jacno og hans nummer, "https://www.youtube.com/watch?v=U7lRdei857I" target="_blank">Rectangle" fra 1979, der i sig selv ikke var nogen klassiker, men den dannede mere end bare inspiration for italienske Gigi D´Agostino i 1999, da han indspillede "https://www.youtube.com/watch?v=1ckdAYL556U" target="_blank">La Passion".

 

Og sådan er det hele vejen igennem. Der er et eller andet forfinet over det, og det gælder også Cour De Récré, der kommer fra Toulouse i Frankrig. De har flere udgivelser bag sig, men endnu har de holdt sig under min radar, så måske er tiden inde til at tippe deres seneste nummer.

HollandSavine - Leap Of Faith (Pop)
vancairo | Fredag den 24. februar 2023 kl. 16:54

CanadaTheory Of A Deadman - Ambulance (Rock)
vancairo | Fredag den 24. februar 2023 kl. 01:42

StorbritanienNoel Gallagher´s High Flying Birds - Easy Now (Rock)
vancairo | Fredag den 24. februar 2023 kl. 01:42

USASlipknot - Bone Crush (Rock)
vancairo | Fredag den 24. februar 2023 kl. 01:42

IrlandThe Murder Capital - Return My Head (Rock)
vancairo | Torsdag den 23. februar 2023 kl. 00:37

StorbritanienTight Fit - Electric (Matt Pop Edit) (Pop)
vancairo | Torsdag den 23. februar 2023 kl. 00:37

Belgien IslandEmiliana Torrini & The Colorist Orchestra - Hilton (Alternative)
vancairo | Torsdag den 23. februar 2023 kl. 00:37

Las Vegas Band - Tra Di Noi Italien
(Dance/Electronica/House)

Philip | Torsdag den 23. februar 2023 kl. 00:36

Jeg er ret overbevist om at jeg har hørt dette nummer som grandprix-sang en gang i 80´erne eller begyndelsen af 90´erne, eventuelt bare på et andet sprog.

Men som sædvanlig er jeg helt tom for ideer om hvem der i så fald optrådte med den i sin tid.

 

"Tra Di Noi" kører uanset som et nummer, der skal lyde som om det er et gammelt 80´er-nummer, tilsat mere nutidige beats, lidt i stil med dengang https://www.youtube.com/watch?v=esihAXcSuE8" target="_blank">Damichi i 2005 sang en coverversion af https://www.youtube.com/watch?v=BwgXd8TiXxA" target="_blank">Al Bono & Romina Powers hit, "Sharazan".

partyfever | Tors. 23. februar 2023 kl. 07:26

Er det ikke Blondie’s “Call Me” som skamferes her?

Philip | Søn. 26. februar 2023 kl. 21:18

Du har sgu da ret.

USALuke Combs - Love You Anyway (Country/Americana)
vancairo | Onsdag den 22. februar 2023 kl. 00:35

FrankrigCreeds - Push Up (Dance/Electronica/House)
vancairo | Onsdag den 22. februar 2023 kl. 00:35

Argentina ChileCris Mj, Standly, Nicki Nicole & Duki - Marisola (Remix) (Latino/Reggaeton)
vancairo | Onsdag den 22. februar 2023 kl. 00:34

IndienChandan Chanchal - Dhodi Kuaa Kaile Ba (Dance/Electronica/House)
vancairo | Onsdag den 22. februar 2023 kl. 00:34

TysklandAyliva Ft. Mero - Sie Weiss (Urban)
vancairo | Onsdag den 22. februar 2023 kl. 00:34

Canada ColombiaLido Pimienta - Te Queria (World Music)
vancairo | Onsdag den 22. februar 2023 kl. 00:34

USAParamore - Running Out Of Time (Alternative)
vancairo | Onsdag den 22. februar 2023 kl. 00:34

Claude François - Magnolias For Ever (Fred Falke Remix) Frankrig Egypten
(Dance/Electronica/House)

Philip | Onsdag den 22. februar 2023 kl. 00:32

Claude François var en fransk multikunstner, der dog blev født i Egypten i 1939. Ud over egne hits udgav han også en række franske coverversioner af internationale hits, bl.a. "Cette Année La", der var en fransk version af "December 1963 (Oh, What a Night)" med Four Seasons.

 

Blandt hans egne hits var "https://www.youtube.com/watch?v=vG0-el_uom4" target="_blank">Magnolias For Ever", der var et hit i slutningen af 1970´erne.

 

I marts 1978 havde han haft optrædener i Schweitz og England, inden han vendte hjem til sin lejlighed i Paris. Næste dag skulle han optræde på fransk TV.

Mens han tog et bad, opdagede han at lampen ikke sad ordentligt i væggen, og da han ville rette den, fik han stød og døde i en alder af 39 år.

DanmarkBlæst Ft. Lamin - All In (Pop)
vancairo | Tirsdag den 21. februar 2023 kl. 00:52

DanmarkSophia - Det’ Bare Tanker (MGP 2023) (Kids/Børn)
vancairo | Tirsdag den 21. februar 2023 kl. 00:51

DanmarkGobs Ft. Hjalmer - Frie Fugle (Pop)
vancairo | Tirsdag den 21. februar 2023 kl. 00:51

DanmarkRebecca Lou - You Suck (Rock)
vancairo | Tirsdag den 21. februar 2023 kl. 00:51

DanmarkElinova - Mod Strømmen (MGP 2023) (Kids/Børn)
vancairo | Tirsdag den 21. februar 2023 kl. 00:51

Danmark GrønlandInuìnait - Maaniittungaana Nalungit (Rock)
vancairo | Tirsdag den 21. februar 2023 kl. 00:51

DanmarkCamilla Kramer - All I´ve Got (Rock)
vancairo | Tirsdag den 21. februar 2023 kl. 00:50

DanmarkMGP Allstars 2023 - Mega Giga MGP (Kids/Børn)
vancairo | Tirsdag den 21. februar 2023 kl. 00:50

DanmarkDysseband - På Tur (MGP 2023) (Kids/Børn)
vancairo | Tirsdag den 21. februar 2023 kl. 00:50

DanmarkGustav & Magne - Gi’ Dem Til Mig (MGP 2023) (Kids/Børn)
vancairo | Tirsdag den 21. februar 2023 kl. 00:50

DanmarkPomfrIDA & MAYAnnaise - Hemmelighed (MGP 2023) (Kids/Børn)
vancairo | Tirsdag den 21. februar 2023 kl. 00:50

DanmarkFrederik - Preteen (MGP 2023) (Kids/Børn)
vancairo | Tirsdag den 21. februar 2023 kl. 00:50

DanmarkGirls On Fire - Drømme (MGP 2023) (Kids/Børn)
vancairo | Tirsdag den 21. februar 2023 kl. 00:50

DanmarkThe Five - Tænk Dig Om (MGP 2023) (Kids/Børn)
vancairo | Tirsdag den 21. februar 2023 kl. 00:49

Paola & Chiara - Furore Italien
(Pop)

Philip | Tirsdag den 21. februar 2023 kl. 00:48

Italienske Paola & Chiara var med i gruppen 883 tilbage i 90´erne, men i 1997 forlod de gruppen for at fortsætte på egen hånd. Men det er dog nogle år siden jeg sidst har tippet deres numre. Vi skal helt tilbage til 2010, hvor jeg tippede "Pioggia d´Estate".

 

Ingen af numrene hittede hos os, men det er noget andet hjemme i Italien, hvor deres numre i det mindste fik noget airplay.

 

Deres seneste udspil lyder som noget der meget vel kunne have været med i et melodigrandprix for 20-30 år siden.

DanmarkWadi - Dance So Well (Dance/Electronica/House)
vancairo | Mandag den 20. februar 2023 kl. 01:55

DanmarkFVN - Miss Money (Urban)
vancairo | Mandag den 20. februar 2023 kl. 01:54

DanmarkRosa Lux Ft. Anders Folke - What If You´re Wrong (Alternative)
vancairo | Mandag den 20. februar 2023 kl. 01:54

Danmark TysklandDj Encore & FSDW - Walking In The Sky (Dance/Electronica/House)
vancairo | Mandag den 20. februar 2023 kl. 01:54

Danmark FærøerneTamara - Mad World (Urban)
vancairo | Mandag den 20. februar 2023 kl. 01:54

Ugens HitPick

Bella Dose - Mírame USA Cuba Den Dominikanske Republik
(Dance/Electronica/House)

vancairo | Mandag den 20. februar 2023 kl. 01:27

USA - eller rettere Miami giver os denne uges HitPick på ChartBase.

"Mirame" ("Look At Me") er et Clubtrack med masser af fede latinorytmer og synges også mest på spansk.

Bella Dose er en girlgroup bestående af Melany, Thais, Jennifer og Brianna.

De har rødder i både Cuba. Colombia, Den Dominikanske Republic, Puerto Rico, Honduras og Chile. Så trods de amerikanske pas, så er de om noget inbegrebet af Miami.

"Mirame" handler som trenden er p.t. om hvor dumme eks-kærester er og hvor godt man klarer sig uden - hvilket de fleste af os, kan nikke genkende til :-)

Snup en lytter til Bella Dose og deres "Mirame", folkens!

Vælg en uge
Januar01020304
Februar05060708
Marts0910111213
April14151617
Maj18192021
Juni2223242526
Juli27282930
August31323334
September3536373839
Oktober40414243
November4445464748
December495051

Vælg et år:

2007   2008   2009  

2010   2011   2012  

2013   2014   2015  

2016   2017   2018  

2019   2020   2021  

2022   2023   2024