Seneste hitlister:

Brugernes Top-50 Søn. 23. juni 2024 - 00:30

CB TimeMachine Søn. 23. juni 2024 - 00:29

Philip Lør. 22. juni 2024 - 22:45

CB Dancefloor Lør. 22. juni 2024 - 00:05

CB Urbanized Fre. 21. juni 2024 - 00:05

Brugernavn:
Kode:

Opret profil (Register)

Kontakt

Artist: Titel:

Hittips

Uge 03 - 2023

DanmarkMicky Skeel - Glansbillede (Pop)
vancairo | Søndag den 22. januar 2023 kl. 01:37

DanmarkBoofers Ft. Deb Foam - Grab The Crown (Dance/Electronica/House)
vancairo | Søndag den 22. januar 2023 kl. 01:36

DanmarkAbeba - Holder Mig Til Sexethed (Urban)
vancairo | Søndag den 22. januar 2023 kl. 01:36

Kato & Toko - Holder Mig Vågen Danmark
(Dance/Electronica/House)

Philip | Søndag den 22. januar 2023 kl. 01:35

Kato er i dag blandt de etablerede navne på den elektroniske scene her i Danmark, og Toko er heller ikke noget helt ubeskrevet blad, i hvert fald ikke her på ChartBase, hvor det er blevet til et par småhits med "Kender mit navn" og "Vinder" i henholdsvis 2018 og 2019.

 

Det er dansk autotune-rap tilsat dancebeats, men i modsætning til mange andre indenfor genren skyldes autotunen næppe at man vil pynte på Tokos stemme, da han så fint har bevist hvad han kan, i de to førnævnte numre. Her er det med andre ord mere fordi det bare passer bedst ind i sammenhængen i "Holder mig vågen".

USATodd Terry & Butter Rush Ft. James Anderson - Ride On Time (Dance/Electronica/House)
vancairo | Lørdag den 21. januar 2023 kl. 00:18

DJ AniMe - Blow Up Holland
(Dance/Electronica/House)

Philip | Lørdag den 21. januar 2023 kl. 00:16

DJ AniMe kommer, så vidt jeg kan læse mig til, fra Holland, der er storleverandører af hardcore-musik, både nu og tilbage i 90´erne.

Her er lyden nærmest som en blanding af Praga Khan og Prodigy, med et pænt antal BpM lagt oven i.

StorbritanienArlo Parks - Weightless (Pop)
vancairo | Fredag den 20. januar 2023 kl. 13:34

NigeriaWizKid Ft. Arya Starr - 2 Sugar (Urban)
vancairo | Fredag den 20. januar 2023 kl. 12:27

USAIggy Pop - Strung Out Johnny (Rock)
vancairo | Fredag den 20. januar 2023 kl. 00:20

StorbritanienThe Wombats - Dressed To Kill (Rock)
vancairo | Fredag den 20. januar 2023 kl. 00:20

StorbritanienCreeper - Ghost Brigade (Rock)
vancairo | Fredag den 20. januar 2023 kl. 00:19

USA ItalienMåneskin Ft. Tom Morello - Gossip (Rock)
vancairo | Fredag den 20. januar 2023 kl. 00:19

Natalija Cerar - Brez Tebe
(Pop)

Philip | Fredag den 20. januar 2023 kl. 00:19

"Uden dig" er ikke nogen usædvanlig titel på en melodi. Folk på min alder husker sikkert Badfingers klassiker, "Without You", der senere blev sunget af Nelson og endnu senere Mariah Carey.

 

Men alene på dansk dukker der 6 (seks!) numre op med den titel, når man søger her på Chartbase.

 

Denne gang får vi så titlen på slovensk, hvor det hedder "Brez Tebe".

Sproget til trods, så er musikken meget i det anglo-amerikanske hjørne, rent stilmæssigt.

StorbritanienSimple Minds - Human Traffic (Rock)
vancairo | Torsdag den 19. januar 2023 kl. 00:51

CypernAnna Vissi - Gazoza (Pop)
vancairo | Torsdag den 19. januar 2023 kl. 00:51

USARichard Marx - Believe In Me (Pop)
vancairo | Torsdag den 19. januar 2023 kl. 00:51

Yaeger - Water Pistol Estland
(Dance/Electronica/House)

Philip | Torsdag den 19. januar 2023 kl. 00:49

Endnu engang skal vi en tur til Østeuropa, denne gang Estland. Her finder vi Yaeger, der nu er ude med nummeret Water Pistol.

Det er mere end bare et dancepop-nummer. Det er sådan et stykke musik, der meget vel kan gå hen at vokse for hver gang man hører det.

StorbritanienAntsLive - Number One Candidate (Urban)
vancairo | Onsdag den 18. januar 2023 kl. 01:47

USAMiley Cyrus - Flowers (Pop)
vancairo | Onsdag den 18. januar 2023 kl. 01:36

Colombia ArgentinaBizarrap & Shakira - Shakira Bzrp Music Sessions, Vol. 53 (Pop)
vancairo | Onsdag den 18. januar 2023 kl. 01:36

USASZA - Snooze (Urban)
vancairo | Onsdag den 18. januar 2023 kl. 01:36

IndonesienRaissa Anggiani (Rai) - Kau Rumahku (Pop)
vancairo | Onsdag den 18. januar 2023 kl. 01:36

IrakYaser Abd Alwahab Ft. Zaid Alhabeeb - Qalby (Pop)
vancairo | Onsdag den 18. januar 2023 kl. 01:33

MexicoCarin Leon & Grupo Frontera - Que Vuelva (Schlager/Dansktop/Volksmusik)
vancairo | Onsdag den 18. januar 2023 kl. 01:33

IndonesienMario G Klau - Semata Karenamu (Pop)
vancairo | Onsdag den 18. januar 2023 kl. 01:33

SydkoreaTaeyang Ft. Jimin - Vibe (Urban)
vancairo | Onsdag den 18. januar 2023 kl. 01:33

BrasilienMarília Mendonca - Leáo (Latino/Reggaeton)
vancairo | Onsdag den 18. januar 2023 kl. 01:33

Ann-Biance - Dat Interesseert Me Geen Fluit
(Schlager/Dansktop/Volksmusik)

Philip | Onsdag den 18. januar 2023 kl. 01:29

Det rager mig en høstblomst, synger Ann-Biance her. Eller måske "Det der imponerer mig ikke det fjerneste".

For det var omtrent den originale titel.

 

Jeg måtte lige høre 20-30 sekunder før det gik op for mig hvorfor jeg genkendte melodien. Det er simpelt hen Shanaia Twains popcountry-klassiker, "That Don´t Impress Me Much", der nu er kommet ud i en hollandsk slagerdance-version med umpa-umpa og det hele.

Gubis | Ons. 18. januar 2023 kl. 14:06

Total Johnny Reimer Party Vibes her.... Man blir da helt glad i låget af den....

DanmarkThe Minds Of 99 - Og Du Blev Til En Hvid Fugl (Alternative)
vancairo | Tirsdag den 17. januar 2023 kl. 00:18

Danmark USALukas Graham Ft. Mickey Guyton - Home Movies (Pop)
vancairo | Tirsdag den 17. januar 2023 kl. 00:17

DanmarkJimilian Ft. Branco - Wow Wow (Urban)
vancairo | Tirsdag den 17. januar 2023 kl. 00:17

DanmarkKidd - Jeg’ Problemet (Dance/Electronica/House)
vancairo | Tirsdag den 17. januar 2023 kl. 00:17

DanmarkDanser Med Piger - Glemme Dig (Pop)
vancairo | Tirsdag den 17. januar 2023 kl. 00:17

DanmarkMorten - The Drill (Dance/Electronica/House)
vancairo | Tirsdag den 17. januar 2023 kl. 00:17

DanmarkBurning Anger - Addiction (Rock)
vancairo | Tirsdag den 17. januar 2023 kl. 00:17

DanmarkTheresa Rex - Feeling Fine (Pop)
vancairo | Tirsdag den 17. januar 2023 kl. 00:17

DanmarkTheis EZ & Thoby - End Of Time (Dance/Electronica/House)
vancairo | Tirsdag den 17. januar 2023 kl. 00:17

DanmarkMoonBee - Summit Up (Pop)
vancairo | Tirsdag den 17. januar 2023 kl. 00:16

DanmarkKarina Høgfeldt - Den Uskyldige Pige (Country/Americana)
vancairo | Tirsdag den 17. januar 2023 kl. 00:16

Sakaris - You Complete Me Danmark Færøerne
(Pop)

Philip | Tirsdag den 17. januar 2023 kl. 00:14

Fra Færøerne kommer Sakaris, der går under det borgerlige navn Emil Joenson. Han havde nogle hits hos os for 10-12 år siden, og så blev det til et enkelt mere  i sommeren 2018.

 

Der er dømt en sælsom blanding af indie, disco, funk og dance i "You Complete Me", hvor stemningen hurtigt fører mig tilbage til 80´erne.

DanmarkThe Minds Of 99 - Hele Verden Fra Forstanden (Alternative)
vancairo | Mandag den 16. januar 2023 kl. 16:21

DanmarkTobias Rahim - Taber Mig I Dig Føler Vi Ku Vinde (Pop)
vancairo | Mandag den 16. januar 2023 kl. 16:21

DanmarkJJ Paulo - Bigger Than You´ve Ever Seen (African/Afropop)
vancairo | Mandag den 16. januar 2023 kl. 00:28

Danmark StorbritanienJames Hype & Miggy Dela Rosa Ft. D1MA - Ferrari (D1MA Remix) (Dance/Electronica/House)
vancairo | Mandag den 16. januar 2023 kl. 00:27

DanmarkJu Kaia - Crew (Urban)
vancairo | Mandag den 16. januar 2023 kl. 00:27

Ugens HitPick

Keira - No Business On The Dancefloor Finland
(Pop)

vancairo | Mandag den 16. januar 2023 kl. 00:23

Ugens HitPick er fra Finland - og ét af de syv numre, der skal slås om at blive landets deltage ved Eurovision Song Contest.

De syv finalister bliver offentliggjort ét af gangen og "No Businees On The Dancefloor" var det første i rækken - på fredag skulle alle numrene være ude.

Nummeret her tjener også som sangerinden Keira Lundström´s debutsingle. Hun blev Nr 3. i talentprogrammet The Voice Of Finland 2022, og med hendes stærke vocal, tyder det samlet på en lovende karriere, for den kun 17 årige sangerinde.

"No Business On The Dancefloor" er et hamrende fedt PopDiscoDance-track og er laaaangt bedre, end de vi normalt for serveret ved Dansk Melodi Grand Prix og sandsynligvis også kan frygte vi får på fadet i år.

Nu kan det være at de seks andre finske finalehits er meget bedre end Keira´s her, eller måske er finnerne bare dårlige til at vælge det bedste hit - det må tiden vise.

Men her på ChartBase har vi ikke tålmodighed til det, så derfor får Keira og "No Business On The Dancefloor" lidt ekstra fokus her på CB, som denne uges HitPick!

Snup en lytter folkens - og frygt allerede nu finnerne ved det kommende ESC!

partyfever | Man. 16. januar 2023 kl. 15:30

Den er super catchy. Men det der fløjte spil hvor er det man har hørt det før?

vancairo | Fre. 20. januar 2023 kl. 12:44

Ja, kan ikke komme på det.

Vælg en uge
Januar01020304
Februar05060708
Marts0910111213
April14151617
Maj18192021
Juni2223242526
Juli27282930
August31323334
September3536373839
Oktober40414243
November4445464748
December495051

Vælg et år:

2007   2008   2009  

2010   2011   2012  

2013   2014   2015  

2016   2017   2018  

2019   2020   2021  

2022   2023   2024