Seneste hitlister:

CB Critic-Alt Tors. 18. juli 2024 - 00:05

CB 25+ Tors. 18. juli 2024 - 00:04

Top Of The World Ons. 17. juli 2024 - 00:05

CB VideoChart Ons. 17. juli 2024 - 00:04

CB Denmark-Danmark Tirs. 16. juli 2024 - 00:05

Brugernavn:
Kode:

Opret profil (Register)

Kontakt

Artist: Titel:

Hittips

Uge 05 - 2023

StorbritanienVibe Chemistry - Loca (UK Garage/Grime/Bassline/Dubstep)
Mixer | Søndag den 05. februar 2023 kl. 00:16

SverigeZara Larsson - Can´t Tame Her (Pop)
inter1908 | Søndag den 05. februar 2023 kl. 00:15

StorbritanienCampbell - Beat Goes On (Rhythm To The Brain) (Dance/Electronica/House)
Mixer | Søndag den 05. februar 2023 kl. 00:15

Inna, Dhurata Dora & Stefflon Don - Yummi (Pop)
inter1908 | Søndag den 05. februar 2023 kl. 00:14

StorbritanienAnne-Marie & Aitch - Psycho (Pop)
Mixer | Søndag den 05. februar 2023 kl. 00:14

StorbritanienGaz Coombes - Long Live The Strange (Rock)
vancairo | Søndag den 05. februar 2023 kl. 00:13

StorbritanienTemples - Gamma Rays (Alternative)
vancairo | Søndag den 05. februar 2023 kl. 00:13

Storbritanien ZimbabweRachel Chinouriri - I´m Not Perfect (But I´m Trying) (Pop)
vancairo | Søndag den 05. februar 2023 kl. 00:13

USACigarettes After Sex - Pistol (Alternative)
vancairo | Søndag den 05. februar 2023 kl. 00:13

StorbritanienDaughter - Be On Your Way (Alternative)
vancairo | Søndag den 05. februar 2023 kl. 00:12

StorbritanienLittle Simz - Gorilla (Urban)
vancairo | Søndag den 05. februar 2023 kl. 00:12

StorbritanienKae Tempest Ft. Kojey Radical - Move Rework (Alternative)
vancairo | Søndag den 05. februar 2023 kl. 00:12

Norge StorbritanienRöyksopp & Alison Goldfrapp - The Night (Dance/Electronica/House)
vancairo | Søndag den 05. februar 2023 kl. 00:12

IrlandDef Nettle - Architecture (Alternative)
vancairo | Søndag den 05. februar 2023 kl. 00:12

StorbritanienDeus - Must Have Been New (Alternative)
vancairo | Søndag den 05. februar 2023 kl. 00:12

Storbritanien SomaliaBondax Ft. Dur-Dur Band - Yabaal To London (Dance/Electronica/House)
vancairo | Søndag den 05. februar 2023 kl. 00:11

StorbritanienJockstrap - Concrete Over Water (Alternative)
vancairo | Søndag den 05. februar 2023 kl. 00:11

BelgienMeltheads - Naief (Rock)
vancairo | Søndag den 05. februar 2023 kl. 00:11

BelgienBluai - One Night (Alternative)
vancairo | Søndag den 05. februar 2023 kl. 00:11

Luude & Issey Cross Ft. Moby - Oh My Storbritanien USA Australien
(Dance/Electronica/House)

Philip | Søndag den 05. februar 2023 kl. 00:09

I sommer tippede jeg australske Luude med nummeret "Big City Life", der var en cover på Mattafix´ hit fra 00´erne.

Denne gang er det ikke en decideret cover, men til gengæld er der samplet en del fra Mobys melankolske hit, "https://www.youtube.com/watch?v=13EifDb4GYs" target="_blank">Porcelain", der hittede i sommeren 2000.

USA TysklandJohn Carpenter - The End (Tom Pulse & Weichei Rework) (Dance/Electronica/House)
vancairo | Lørdag den 04. februar 2023 kl. 01:57

Frankrig Italien Den Dominikanske RepublikHugel, Merk & Kremont & Lirico En La Casa - Marianela (Que Pasa) (Dance/Electronica/House)
vancairo | Lørdag den 04. februar 2023 kl. 01:56

HollandYoung Marco - What You Say? (Dance/Electronica/House)
vancairo | Lørdag den 04. februar 2023 kl. 01:56

Drenchill Ft. Jorik Burema - Starlight Holland Portugal
(Dance/Electronica/House)

Philip | Lørdag den 04. februar 2023 kl. 01:54

Det er langt fra første gang jeg tipper portugisiske Drenchill. Allerede i sommeren 2018 hittede han hos mig med "Hey Hey", der blev nr. 6 som bedst i sin tid.

 

"Starlight" er endnu et nummer hvor melodien bygger på diskoteksbaskeren "Ecuador" med Sash!, der toppede dancelisterne i foråret og sommeren 1997.

Ja, det kan da bruges, men jeg får nu alligevel mere lyst til at sætte gode, gamle Sash! på nu.

Canada JamaicaPopcaan Ft. Drake - We Caa Done (Reggae/Dancehall/Ragga/Ska)
vancairo | Lørdag den 04. februar 2023 kl. 01:53

Frankrig MarokkoMaes - Fetty Wap (Urban)
vancairo | Lørdag den 04. februar 2023 kl. 01:53

StorbritanienHarriet - Drop In The Ocean (Pop)
vancairo | Fredag den 03. februar 2023 kl. 14:10

Storbritanien AustralienPBH & Jack Ft. Alex Hosking - Lost In The Moment (Dance/Electronica/House)
vancairo | Fredag den 03. februar 2023 kl. 14:10

USAMetallica - Screaming Suicide (Rock)
vancairo | Fredag den 03. februar 2023 kl. 00:51

USABlack Stone Cherry - Out Of Pocket (Rock)
vancairo | Fredag den 03. februar 2023 kl. 00:51

PolenRiverside - Friend Or Foe? (Rock)
vancairo | Fredag den 03. februar 2023 kl. 00:51

Pilgrims Of Yearning - Tides
(Alternative)

Philip | Fredag den 03. februar 2023 kl. 00:45

Pilgrims Of Yearning hører hjemme i Massachusets og har, så vidt jeg kan se, udgivet musik i 4-5 år.

 

Musikken minder en del om postpunk-/indie-musikken der blev udgivet fra specielt det britiske i begyndelsen af 1980´erne, om end lyden er en anelse lysere end fx Joy Division.

SverigeEagle-Eye Cherry - Thinking About You (Country/Americana)
vancairo | Torsdag den 02. februar 2023 kl. 01:07

Storbritanien TysklandAlison Goldfrapp & Claptone - Digging Deeper (Dance/Electronica/House)
vancairo | Torsdag den 02. februar 2023 kl. 01:07

ArgentinaFidel Nadal Ft. El Pesa 9 - Chica Rica (Latino/Reggaeton)
vancairo | Torsdag den 02. februar 2023 kl. 01:07

Anita Doth - Level Up Holland
(Pop)

Philip | Torsdag den 02. februar 2023 kl. 00:59

Jeg mindes stadig de glade 90´ere med masser af dance, og hvor selv smagsdommerkanalen P3 spillede eurodance, om end ikke i alt for store doser, for det skulle de jo heller ikke nedlade sig til.

 

Blandt de store navne på eurodance-scenen var 2 Unlimited, der havde et megahit i 1993 med "No Limit".

 

For den kvindelige vokal stod Anita Doth, og så skulle man tro at det betød fede dancebeats, også i 2023. Desværre skuffer "Level Up" fælt. Det lyder mere som en gang Britney Spears tilsat lidt elektroniske instrumenter, end som god, gedigen dance.

SydkoreaTwice - Moonlight Sunrise (Urban)
vancairo | Onsdag den 01. februar 2023 kl. 01:36

TysklandDeichkind - Geradeaus (Urban)
vancairo | Onsdag den 01. februar 2023 kl. 01:36

Lena Katina - Taksi
(Dance/Electronica/House)

Philip | Onsdag den 01. februar 2023 kl. 01:21

Nogle husker sikkert den russiske duo, t.A.T.u., der havde sin storhedstid for godt 20 år siden, hvor "All the Things She Said" nåede 1.-pladsen i flere lande, bl.a. Australien, Tyskland, Italien og Storbritannien tilbage i 2002.

 

Lena Kalina var den ene halvdel af duoen, og efter de gik hver til sit, har Lena Kalina haft sin egen karriere. I 2011 hittede hun bl.a. med "Never Forget", der nåede 1.-plads på clublisten i USA.

 

Titlen på hendes seneste udspil betyder præcis det man skulle tro, nemlig "Taxa".

partyfever | Ons. 01. februar 2023 kl. 09:18

Ja, Dave Audé remixet af Never Forget blev nummer 1 i USA og er et vildt lækkert track.

DanmarkArtigeardit - Længe Leve (Pop)
vancairo | Tirsdag den 31. januar 2023 kl. 01:16

DanmarkSuspekt - Pariz (Urban)
vancairo | Tirsdag den 31. januar 2023 kl. 01:16

DanmarkMedina Ft. D1MA - Lidt Endnu (Pop)
vancairo | Tirsdag den 31. januar 2023 kl. 01:16

DanmarkSteps - Præcis (Urban)
vancairo | Tirsdag den 31. januar 2023 kl. 01:16

DanmarkZar Paulo - Ik Gå Så Langt (Alternative)
vancairo | Tirsdag den 31. januar 2023 kl. 01:16

DanmarkBramfri - Verdens Ende (Synthpop)
vancairo | Tirsdag den 31. januar 2023 kl. 01:16

DanmarkDear Amber - Appear To Disappear (Rock)
vancairo | Tirsdag den 31. januar 2023 kl. 01:15

DanmarkSebastian Wibe - 1989 (Dance/Electronica/House)
vancairo | Tirsdag den 31. januar 2023 kl. 01:15

DanmarkHans Philip - Rose (Pop)
vancairo | Tirsdag den 31. januar 2023 kl. 01:15

DanmarkMarie Fjeldsted - Never Lost, Never Won (Singer/Songwriter)
vancairo | Tirsdag den 31. januar 2023 kl. 01:15

DanmarkRiyah - Perfect (Rock)
vancairo | Tirsdag den 31. januar 2023 kl. 01:15

DanmarkArtigeardit - Ensom (Urban)
vancairo | Tirsdag den 31. januar 2023 kl. 01:15

DanmarkArtigeardit - Tetovo (Pop)
vancairo | Tirsdag den 31. januar 2023 kl. 01:15

DanmarkArtigeardit - Snubler (Urban)
vancairo | Tirsdag den 31. januar 2023 kl. 01:14

Trine Therkelsen - Lyse Nætter Danmark
(Pop)

vancairo | Tirsdag den 31. januar 2023 kl. 01:13

I 1991 kom Alberte Windings tredjealbum Lyse Nætter som gav hende et massivt gennembrud som sangerinde.

"Tænder På Et Kys", "Du Elsker Bedre", "Chevy 56" og titelnummeret hittede, ikke mindst i det nyskabte musikvideoprogram på DR 3737 Hitservice, med den hjemvendte MTV-vært Maiken Wexø.

Alberte Winding matchede aldrig succesen fra det album igen, men har med bla. en masse børnemusik stadigvæk holdt sig relevant.

Men med en klassiker som nummeret "Lyse Nætter" er det måske heller ikke nødvendigt med nye hits.

I hvert fald har nummeret konsekvent de seneste 2-3 år ligget mellem de 200 største danske hits herhjemme uge efter uge. Højest i foråret og om sommeren.

Nummerets comeback skyldes uden tvivl at det bruges i programmerne med Anne Hjernø og Anders Agger.

For et par år siden uploadede sangerinden Trine Therkelsen, så hendes version af nummeret af Youtube og det hjalp til med, at hun om ikke er blevet kendt, men i hvert fald småkendt.

Nu har hun så endelig udgivet hendes version af hittet. Det er ikke fordi den er meget anderledes end originalen. Måske mere afdæmpet og enkel kun flankeret af sangerindens piano.

Det er smukt.

I denne uge går hendes version ind på plads 96. af CB Denmark-Danmark-listen. Den bliver der næppe længe, da radioerne ganske sikkert vil spille originalen, men nu rart endelig at se det store hit "officielt" på listen. 

DanmarkJulie Ellinor - Dreamer (Singer/Songwriter)
vancairo | Mandag den 30. januar 2023 kl. 00:29

DanmarkWiinston - Care4 (Urban)
vancairo | Mandag den 30. januar 2023 kl. 00:29

Danmark ItalienRea & Le Boeuf - Bad Deja Vu (Pop)
vancairo | Mandag den 30. januar 2023 kl. 00:29

DanmarkJacob Bellens - Everybody Needs Some Loving (Alternative)
vancairo | Mandag den 30. januar 2023 kl. 00:29

Danmark StorbritanienBig Spoon & Emi.Kko - Hush Money Scandal (Pop)
vancairo | Mandag den 30. januar 2023 kl. 00:29

Ugens HitPick

Mr Cowboy - Ob-La-Di, Ob-La-Da Samoa
(Country/Americana)

vancairo | Mandag den 30. januar 2023 kl. 00:25

Ugens HitPick er så kult og ufedt, på den fede måde, som noget næsten kan blive!

Vi befinder os på den polynesiske østat Samoa, midt imellem New Zeland og Hawaii.

Her har vi Country-sangeren Mr Cowboy (Sam Ah Chookoon), som simpelthen har kastet sig over Beatles-klassikeren "Ob-La-Di, Ob-La-Da" fra 1968.

Vi er allerede så langt ude, som vi næsten kan komme. Men hvis vi så også adder lidt lokal sound henad Soca til Countryversion af Beatles-klassikeren, så kører det virkeligt.

Det er vel næppe nødvendigt at pointerer, at Mr Cowboy og hans coverversion her, vil dele vandene ...!

Men Mr Cowboy synger faktisk rigtigt godt og tager man en dyb indånding og tager Country-Soca´en til sig, så er det faktisk rigtigt catchy.

Snup en lytter, folkens!

Vælg en uge
Januar01020304
Februar05060708
Marts0910111213
April14151617
Maj18192021
Juni2223242526
Juli27282930
August31323334
September3536373839
Oktober40414243
November4445464748
December495051

Vælg et år:

2007   2008   2009  

2010   2011   2012  

2013   2014   2015  

2016   2017   2018  

2019   2020   2021  

2022   2023   2024