Seneste hitlister:

CB Critic-Alt Tors. 18. juli 2024 - 00:05

CB 25+ Tors. 18. juli 2024 - 00:04

Top Of The World Ons. 17. juli 2024 - 00:05

CB VideoChart Ons. 17. juli 2024 - 00:04

CB Denmark-Danmark Tirs. 16. juli 2024 - 00:05

Brugernavn:
Kode:

Opret profil (Register)

Kontakt

Artist: Titel:

Hittips

Uge 07 - 2023

Danmark AustralienAnja Nissen - Talk With Your Body (Pop)
vancairo | Søndag den 19. februar 2023 kl. 01:13

DanmarkVinnie - Way Way Way (Dance/Electronica/House)
vancairo | Søndag den 19. februar 2023 kl. 01:13

DanmarkM2 - Dans (Der´ Fuldmåne) (Urban)
vancairo | Søndag den 19. februar 2023 kl. 01:12

Pixie Paris - Like My Cat
(Dance/Electronica/House)

Philip | Søndag den 19. februar 2023 kl. 01:10

Er der noget der hitter på de sociale medier, så er det kæledyr, ikke mindst katte, og det er naturligvis fra Facebook jeg kender ordet "Caturday".

 

Her er det duoen Pixie Cats, der har indspillet nummeret "Like My Cat"., og ligesom "Dumm", der nåede 6.-plads på Top of Chartbase tilbage i 2020, er det i retning af bubblegum-genren.

Og i bedste SoMe-stil foregår hele videoen serveret som lodret video, som om folk også havde stillet deres fine, nye fladskærms-TV op på højkant (ja, jeg har selv svært ved at forstå hvor svært det kan være at vende telefonen 90º når man filmer), men her er det naturligvis helt bevidst som en parodi på netop de sociale medier.

HollandMau P - Gimme That Bounce (Dance/Electronica/House)
vancairo | Lørdag den 18. februar 2023 kl. 01:56

SverigeTove Lo - Border Line (Pop)
inter1908 | Lørdag den 18. februar 2023 kl. 01:55

Grækenland RuslandArgy & Goom Gum - Pantheon (Dance/Electronica/House)
vancairo | Lørdag den 18. februar 2023 kl. 01:55

StorbritanienLouise - Can´t Stop The Feeling (Pop)
inter1908 | Lørdag den 18. februar 2023 kl. 01:55

Storbritanien HollandOliver Heldens & Karen Harding - Oops (Dance/Electronica/House)
vancairo | Lørdag den 18. februar 2023 kl. 01:55

Lia Larsson - Banka Banka Sverige
(Dance/Electronica/House)

Philip | Lørdag den 18. februar 2023 kl. 01:53

Igen står den på bubblegum, men denne gang passer det helt med kunstnerens publikum.

Svenske Lia Larsson er nemlig TikTok-stjerne med over en kvart million følgere, og så vidt jeg kan læse mig til, har hun været på TikTok siden 2016, hvilket overrasker mig, der først hørte om den kinesiske tjeneste i 2020 eller 2021.

 

Hidtil har hun bare mimet eller optrådt til andres hits, men her er hu så med eget materiale med nummeret "Banka Banka".

USATyga Ft. Chris Brown - Nasty (Urban)
vancairo | Fredag den 17. februar 2023 kl. 15:21

Frankrig AlgerietRK - Lola (Urban)
vancairo | Fredag den 17. februar 2023 kl. 15:20

USA TysklandMoveTown Ft. Ray Horton - Oh My My (My Love) (Dance/Electronica/House)
vancairo | Fredag den 17. februar 2023 kl. 14:37

Storbritanien HollandCandy Apple Blue Ft. Nick Bramlett - A Touch Too Much (Matt Pop Mix) (Pop)
vancairo | Fredag den 17. februar 2023 kl. 14:37

USARival Sons - Rapture (Rock)
vancairo | Fredag den 17. februar 2023 kl. 00:35

StorbritanienEnter Shikari - (Pls) Set Me On Fire (Rock)
vancairo | Fredag den 17. februar 2023 kl. 00:35

USAHardy - Jack (Rock)
vancairo | Fredag den 17. februar 2023 kl. 00:35

Costa Leon - I Wanna Know If You´ll Be My Girl
(Dance/Electronica/House)

Philip | Fredag den 17. februar 2023 kl. 00:31

Tilbage i 1961 udgav Bruce Channel nummeret "https://www.youtube.com/watch?v=ik9dxkKriV0" target="_blank">Hey Baby", og det har da ikke skortet på coverversioner i årene der fulgte. Mest kendte er Anne Murrays version fra 1982, der blev et stort countryhit i USA og Canada, og så ikke mindst https://www.youtube.com/watch?v=aNsmiqmaEWo" target="_blank">DJ Ötzis version fra 2000, der bl.a. nåede 1.-plads i Irland, Australien og Storbritannien og 2.-plads her i Danmark.

 

Her er det mere en housepræget version der diskes op med fra den svenske DJ og producer, Costa Leon.

Han har tidligere været med til at skrive den svenske grandprix-melodi, "Shuffla", fra 2018, der også var med på vores brugerhitliste i sin tid.

FrankrigM83 - Oceans Niagara (Alternative)
vancairo | Torsdag den 16. februar 2023 kl. 14:06

USABoygenius - $20 (Alternative)
vancairo | Torsdag den 16. februar 2023 kl. 14:06

USAJohn Cale - Noise Of You (Alternative)
vancairo | Torsdag den 16. februar 2023 kl. 14:06

FrankrigMylène Farmer - Rallumer Les Étoiles (Dance/Electronica/House)
vancairo | Torsdag den 16. februar 2023 kl. 01:01

Norge ItalienAlessandra - Queen Of Kings (Dance/Electronica/House)
vancairo | Torsdag den 16. februar 2023 kl. 01:01

Keiino - Alt Du Kan Se
(Dance/Electronica/House)

Philip | Torsdag den 16. februar 2023 kl. 00:59

Norske Keiino har haft flere hits på ChartBase siden grandprix-hittet "Spirit in the Sky" for fire år siden. Størst var "Dancing in the Smoke", der nåede 3.-plads på Top of ChartBase i januar 2020.

 

Musikken her lyder også grandprix-agtig, men så vidt jeg kan se, er den ikke blandt de numre der er med i de fire heats, som deres grandprix er inddelt i i år.

USAMorgan Wallen - Last Night (Country/Americana)
vancairo | Onsdag den 15. februar 2023 kl. 13:39

Storbritanien USAPinkPantheress Ft. Ice Spice - Boy´s A Liar Pt. 2 (Urban)
vancairo | Onsdag den 15. februar 2023 kl. 13:38

BrasilienLeo Santana - Zona De Perigo (Latino/Reggaeton)
vancairo | Onsdag den 15. februar 2023 kl. 13:38

RuslandInstasamka - Za Den´gi Da (Dance/Electronica/House)
vancairo | Onsdag den 15. februar 2023 kl. 13:38

USALinkin Park - Lost (Rock)
vancairo | Onsdag den 15. februar 2023 kl. 13:38

USALizzo - Special (Urban)
vancairo | Onsdag den 15. februar 2023 kl. 00:53

StorbritanienGorillaz Ft. Adeleye Omotayo - Silent Running (Pop)
vancairo | Onsdag den 15. februar 2023 kl. 00:53

USAFalling In Reverse - Watch The World Burn (Rock)
vancairo | Onsdag den 15. februar 2023 kl. 00:53

Falco - Out Of The Dark (DJ Olde Remix) Tyskland Østrig
(Pop)

Philip | Onsdag den 15. februar 2023 kl. 00:50

Østrigske Falco havde en række store hits i de tysksprogede lande, men numre som "Der Kommissar", "Rock me, Amadeus", "Vienna Calling" og "Jeanny" kom også til at hitte på vore breddegrader i henholdsvis 1982, 1985, 1985 og 1986.

 

I 1996 hittede han under aliasset Das T-Ma a.k.a. Falco med "Mutter, der Mann mit den Kochs ist da", der dog kun hittede i de tysksprogede lande og så hos os der boede i den sydlige del af Danmark og dermed kunne høre tysk radio.

 

I begyndelsen af februar 1998 døde han da han med sin bil kørte frontalt sammen med en bus i Den Dominikanske Republik.

Blot få uger efter udkom singlen "Out of the Dark (Into the Light)". Og det er netop denne første single fra efter hans død, der nu er ude i et nyt remix. Der er ikke tale om et egentligt dance-remix, men dog er melodien blevet mere up-tempo i forhold til originalen.

DanmarkStepz, Gilli & Lamin - Spørgsmål (Urban)
vancairo | Tirsdag den 14. februar 2023 kl. 00:06

DanmarkSvea S - Dansevise (Pop)
vancairo | Tirsdag den 14. februar 2023 kl. 00:06

DanmarkAmeli Dot - Machete (Pop)
vancairo | Tirsdag den 14. februar 2023 kl. 00:06

DanmarkGobs - +45 1888 (Urban)
vancairo | Tirsdag den 14. februar 2023 kl. 00:06

DanmarkGuldimund - Det´ Kun Vigtigt, Hvad Det Er (Pop)
vancairo | Tirsdag den 14. februar 2023 kl. 00:05

DanmarkLærke Lærke - Ka´ Du Mærke Det (Dance/Electronica/House)
vancairo | Tirsdag den 14. februar 2023 kl. 00:05

DanmarkThor Farlov - Solen Op (Pop)
vancairo | Tirsdag den 14. februar 2023 kl. 00:05

DanmarkGobs Ft. Branco - Flytter Bjerge (Urban)
vancairo | Tirsdag den 14. februar 2023 kl. 00:05

DanmarkStop1Halv - Den Gamle Spillemand (Schlager/Dansktop/Volksmusik)
vancairo | Tirsdag den 14. februar 2023 kl. 00:05

DanmarkFransk Dolkeparti - Den Gdanske Drøm (Pop)
vancairo | Tirsdag den 14. februar 2023 kl. 00:05

U96 - Das Boot (V2) (D72 Remix) Tyskland
(Dance/Electronica/House)

Philip | Tirsdag den 14. februar 2023 kl. 00:03

Vi skruer tiden 3½1 år tilbage. I Tyskland topper U96 (der udtales på tysk, ikke engelsk) med sit første hit, "Das Boot". Det var i sin tid et heftigt technonummer, der også hurtigt fandt vej til 1.-plads på min hitliste. Det var ikke melodien som sådan, jeg faldt for, men mere den sekvens der kommer ca. https://www.youtube.com/watch?v=MlwqOVnXuc4&t=61s">1 minut inde i melodien, hvor der virkelig skrues på tempoet, og der skrattes løs.

 

Jeg husker også da Ulli Harraß, der var vært på Die Club Hitparade sagde disse ord i programmet i slutningen af februar 1992: "Spitzenreiter in dieser Woche. Wer sollt es anderes sein? U Sechsundneunzig - Das Boot. Bitte, wir tauchen ab."

 

Men netop den fede skrattelyd og lyden af en pladespiller eller båndoptager, der konstant bliver sat op og ned i tempo, er udeblevet i alle senere versioner. Og min anmeldelse af D72-remixet vil derfor også være farvet af dette.

DanmarkBoys From Heaven - Sailing On (Rock)
vancairo | Mandag den 13. februar 2023 kl. 00:45

DanmarkAnders SG - Penge På Lommen (Pop)
vancairo | Mandag den 13. februar 2023 kl. 00:44

DanmarkSpring & I - I Hate Your Money (UK Garage/Grime/Bassline/Dubstep)
vancairo | Mandag den 13. februar 2023 kl. 00:44

Danmark StorbritanienDolores Forever - When I Say So (Singer/Songwriter)
vancairo | Mandag den 13. februar 2023 kl. 00:44

DanmarkMarie Frank - Undervejs (Pop)
vancairo | Mandag den 13. februar 2023 kl. 00:43

Ugens HitPick

Alisa Xayalith - Devil I Know New Zealand
(Pop)

vancairo | Mandag den 13. februar 2023 kl. 00:23

Vi tager til New Zealand og snupper et styk Pop med Indie-touch som ugens HitPick.

"Devil I Know" hedder nummeret der er fra Alisa Xayalith´s debut-EP - eller solo-debut-EP.

Hun slår nemlig også sine folder som forsanger og keyboard-spiller i Indiebandet The Naked And Famous der er pænt kendt internationalt, i smagsdommerkredse.

Her på CB har de også gæstet os en håndfuld gange, helt tilbage fra 2010 hvor de bla. nåede 8 uger på Top Of ChartBase med "Young Blood" og til 2020 hvor de fik en enklet uge på CB VideoChart med "Come As You Are".

Men efter at det fem-mand store band de seneste år er blevet til en duo, havde Alisa Xaylalith brug for tid på egen hånd og det er blevet til en EP og singleudspillet "Devil I Know".

Sangerinden, hvis forældre var laotiske flygtninge, leverer et rigtigt skønt stykke catchy pop, med en fed tekst om både indre og ydre demoner.

Snup en lytter til Alisa Xaylalith´s flotte "Devil I Know", folkens!

Vælg en uge
Januar01020304
Februar05060708
Marts0910111213
April14151617
Maj18192021
Juni2223242526
Juli27282930
August31323334
September3536373839
Oktober40414243
November4445464748
December495051

Vælg et år:

2007   2008   2009  

2010   2011   2012  

2013   2014   2015  

2016   2017   2018  

2019   2020   2021  

2022   2023   2024